• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

3D nyomtatás

Tibóka

Kertész szaki
Sziasztok! Van valakinek tapasztalata? Sokat olvasgattam a témába, hogy mi az a műanyag típus (az ABS eddig...) amit elbírna egy akvárium belseje és semmilyen (értsd tényleges 0!) szennyeződést nem jelentene a vízre, de nem találtam teljesen meggyőző adatot. Szeretnék csinálni egy saját belső szűrőt a külső szűrő mellé (egy mattenfilteres / biotöltetes moduláris változtato), a vázlatai már meg vannak rajzolva, de megragadtam, hogy nem fogom befejezni, mert nem "merem" berakni az akváriumba, ahol jellemzően drága garnélák laknak.

Szerintetek a technológia alkalmas olyan dolgokra is amik a vízben vannak, vagy csak olyanra, amik azon kívül és nem érintkeznek közvetlenül vízzel?

Köszönöm

Tibor
 
Szia!

Na akkor kezdjük szépen sorjában. Műanyagok amiket biztonsággal lehet használni : ABS, PS, PE, PVC, élelmiszeripari tanusítványos PA vagy PA 6.6 Ezek nulla kibocsájtásúak. A többi is nyugodtan alkalmazható lásd PP, POM, PBT,PC,PCABS a kioldódó komponensek sem okoznának gondot. Amit én ajánlanék az a PVC( legjobb vegyszerállóság), PA (kiváló mechanikai tulajdonságok : nehéz eltörni) ABS (jó tapintású, szép és olcsó anyag,de könnyebben törik). Anyagi vonzatok : az átlag műszaki műanyagok 3-5 EUR/kg környékén kezdődnek és kb 10 EUR/kg környékén fejeződnek be. Feldolgozni jellemzően fröccsöntéssel szoktuk,a 3D nyomtatás is nagyon hasonló eljárás (3D-s fej kb 0,1-0,01 mm méretű gombócokat épít egymásra és ebből lesz a darab), de a nagy cégek is jellemzően csak prototípus gyártásra használják, mert lassú, baromi drága (ez a szűrő dolog nyomtatva sztem belekarcolna a 300000 HUF-ba) és a darabok nagyon nem bírják a mechanikai igénybevételeket. Ebben dolgozom több mint 8 éve ebből 4 éve a világ vezető víztisztítós cégének gyártunk (láttatok már 2 méter hosszú RO membránt? o_O), hidd el kb 20 komoly belsőszűrőt kapsz annyiból amiből ezt a procedúrát végigcsinálnád. Az egyetlen járható út szerintem a plexi( PMMA ), olcsón beszerezhető, könnyen alakítható (vágni csak lassan szabad mert megég) és ragasztható, sok helyen rajz alapján le is vágják neked méretre.(y)

Remélem nem vettem el a kedved, de ez tényleg ingoványos talaj:cautious:
Ha műanyagos kérdésben kellene még segítség szóljatok nyugodtan.;)
 
Szia, köszönöm a kimerítő válaszod. Kicsit félreérthető voltam. Van 3D nyomtatóm, a leírtakat értem és után is jártam már anno. Ami itt probléma, hogy azért 1kg ABS 10e forint körül van és egy matten keret nincs olyan szinten igénybe véve, mint egy rotor vagy satöbbi. Az általam rajzolt 3d modell kb 140g anyagot használ, így ez 1500 forintba kerülne. A kérdés nem ez, hanem, hogy a normális körülmények között, 100 mikronos nyomtatással az elérhető ABS műanyagok mennyire megbízhatóak. Mert ABS és ABS között is van különbség. Úgy olvasgattam külföldi fórumokon, hogy pl a kínai ABS-ek nem teljesen tiszták és nyomtatás után azért van, hogy valami ki-kimosódik belőle. PVC-vel ebben a kategóriában nem tudok nyomtatni, vagy legalábbis nem tudom,hogy tudok-e bárhonnan is szerezni 1.75-ös anyagot hozzá.

Az ember nem azért teszi ezt, mert nem tud venni külső szűrőt, hanem mert olyat akar csinálni, ami nincs vagy nem talált még megfelelőt. Én egy külső szűrőhöz szerenték kiegészítő szűrést csinálni. Továbbá van még egy csomó ötletem csigacsapdától garnélaetetőig minden felé.

A kérdésem csupán arra irányult, hogy mi a biztonságos műanyag, amit kifejezetten 3d nyomtatásra használhatok.
 
  • Like
Reactions: TZ
Ebben az esetben ABS-t nyugodtan használhatsz, nem lesz vele gond.;)
Az összes nagy gyártónál kapható (LG Chem, Styrolution stb.), ha van a közeledben fröccsöntő cég tőlük sztem tudnál is venni sokkal olcsóbban, mi 3 EUR körül vesszük kilóját. Esetleg ha tudja a géped, megpróbálkozhatsz a PC-vel is, az sokkal masszívabb a régi Aquael belsőm háza is abból volt. Drukkolok a projekthez, nem hétköznapi fába vágtad a fejszédet!:)
 
:) kösz, tudsz valami beszerzési forrást? Nem baj, ha külföldi, nem akkora a tétel, hogy nagyon fontos legyen az ár, csak az a fontos, hogy megbízható legyen a forrás... és persze tudjam használni a wanhao duplicator 4x-emmel. én PC-t nem is láttam sehol webshoppan :(
 
Most látom a gépedet, ez szálból nyomtat és nem granulátumból(n) Sajnos így nem tudok segíteni, granulátummal meg tudtalak volna dobni, de ezeket a szálakat mi nem használjuk. Azért rákérdezek a beszerző csajnál, hátha tud rendelni okosba, de nem ígérek semmit;).
 
Srácok, van arról valami biztos információ, hogy a nyomtatott PLA veszélyes-e az akvárium lakóira nézve?

Az értem, hogy idővel lebomlik, ez nem zavar az adott feladatban. Sőt, szívesen ki is kísérletezném, hogy hónapok, évek alatt mi történik az akváriumban ezzel az anyaggal. Viszont kimondottan a mérgezés amiről nem találtam egyértelmű információt. Azt sokan írják a neten, hogy inkább ABS-t használnak akváriumba, de úgy érzem, hogy inkább csak a fizikai tulajdonságai miatt.

Kényelmesebb lenne PLA-t használnom, tehát csak a tudatlanságom miatti óvatosságból fakadóan nem akarok ABS-t nyomtatni a lakásban.
o_O

Köszi, a segítséget!
:rolleyes:
 
Srácok, van arról valami biztos információ, hogy a nyomtatott PLA veszélyes-e az akvárium lakóira nézve?

Az értem, hogy idővel lebomlik, ez nem zavar az adott feladatban. Sőt, szívesen ki is kísérletezném, hogy hónapok, évek alatt mi történik az akváriumban ezzel az anyaggal. Viszont kimondottan a mérgezés amiről nem találtam egyértelmű információt. Azt sokan írják a neten, hogy inkább ABS-t használnak akváriumba, de úgy érzem, hogy inkább csak a fizikai tulajdonságai miatt.

Kényelmesebb lenne PLA-t használnom, tehát csak a tudatlanságom miatti óvatosságból fakadóan nem akarok ABS-t nyomtatni a lakásban.
o_O

Köszi, a segítséget!
:rolleyes:
Én PLA ból nyomtattam a twinstart. Nincs vele gond.
 
  • Like
Reactions: TZ
Sziasztok!
Van valakinek akkora nyomtatója ami tudna 25 cm hosszú bármit nyomtatni? :)
Lenne egy ledlámpa projektem és az alkatrészeit kellene kinyomtatni. (postával, előreutalnám)
Pü-ben keressen aki érintett
 
@mintor szerintem valamit nagyon félreértesz :)
3D nyomtatásról van szó nem papírra nyomtatásról.
a legtöbb 3D nyomtató munkafelülete 19x19 cm-es vagy hasonló arányú.
nekem viszont olyan ember kéne akinek van nagyobb 3D nyomtatója kb 25x25ös munkafelülettel
 
3D nyomtatásról van szó nem papírra nyomtatásról.
Azért ha sokszor kinyomtatod és összeragasztod a lapokat, az is 3d-s lesz! :p

Viccet félretéve, nem megoldható két, vagy több darabból legyártatni és összeragasztani, vagy esetleg csavarozni (persze megfelelő süllyesztékkel)?
 
Azért ha sokszor kinyomtatod és összeragasztod a lapokat, az is 3d-s lesz! :p

Viccet félretéve, nem megoldható két, vagy több darabból legyártatni és összeragasztani, vagy esetleg csavarozni (persze megfelelő süllyesztékkel)?
sajnos nem szétszedhető. több alkatrészből áll, de a fő elemet nem lehet szétszedni az 1 darab
Pü-ben megmutizom, min dolgozom :)
 
sajnos nem szétszedhető. több alkatrészből áll, de a fő elemet nem lehet szétszedni az 1 darab
Pü-ben megmutizom, min dolgozom :)
Jöhet, kíváncsi vagyok, és elvileg még pluszban gyártástechnológus is, bár ezt már jó rég óta nem gyakorlom... :)
 
Back
Oldal tetejére