• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

3D háttér tapasztalatok?

Szinten

Kertész szaki
Üdv. 300 literes aksimba mar raktam egy hatteret, de mivel az volt az 1. igy nem lett valami szep es a szuro agak sincsenek rejtve vele, igy tervezek egy ujat kesziteni kicsit alaposabban.
Az ujat ugyanazon az elven szeretnem elkesziteni mint a regit, ami hungarocel alapon bevagdosott, egetett stb mintara csemperagasztoval keszult. Ezzel 2 gond van. Hiaba aztattam ki es tunt ugy hogy mar nem kemenyiti a vizet idorol idore azert meg bekemenyedik, ezert szeretnek ra egy beconatot ami ezt megakadalyozza. Kerdes, hogy a mugyanta megteszi-e, es ha igen akkor melyik fajta? (Mert ugye sok fele van :) )
A masik kerdes, hogy az oxidfestek a csemperagasztoba keverve jo lesz-e? Illetve ha megsem kerul ra bevonat mennyire azik ki a hatterbol?
 
Szia Szinten!


igy tervezek egy ujat kesziteni
Ez a fórum nem igazán alkalmas hogy segítséget kapj jó háttér kialakításához, mert 99%-ban nem működik növényes akváriumban a nagy áramlás, sok fény és a magas tápanyagbevitel miatt. Inkább sok növénnyel tüntesd el a technikát!

AmegA
 
Jó pár éve csináltam én is ilyen csemperagasztós hungarocel hátteret . Akkoriban az volt a technika, hogy a színezett réteget, vagyis az oxid por illetve betonfestéket fehér cementbe keverték. Ezt én teljesen felesleges pacsmagolásnak tartottam, mivel létezik fehér csemperagasztó, ami tökéletesen színezhető az előbbi porfestékkel, és ha jól emlékszem, volt aki lekente epoxi gyantával a művét. de én még azt se :) . Anno Soriton F , fehér csemperagasztót használtam, ez medencéhez is használható, tehát nem fog szétázni mint egy 1000 forintos beltéri. Vizre gyakorolt hatásáról nem tudok, mert nem méregettem tesztekkel, meg eleve csapvizes volt az akvárium, de tömeges elhullásom nem volt az akvárium beüzemelését követően, vizet nem színezte, és fakulást se vettem észre rajta . Egy hátulütőjét látom a dolognak, hogy nekem mindig nagyon algásodott, így inkább kiszedtem, de a csövezést, és a fűtőt is el tudtam rejteni mögé.
18086293_912fc3a0029fd42653d9be0a4a0af835_l.jpg
18086285_8fcacc206dc0f340759d8807a60eb085_l.jpg
 
Jó pár éve csináltam én is ilyen csemperagasztós hungarocel hátteret . Akkoriban az volt a technika, hogy a színezett réteget, vagyis az oxid por illetve betonfestéket fehér cementbe keverték. Ezt én teljesen felesleges pacsmagolásnak tartottam, mivel létezik fehér csemperagasztó, ami tökéletesen színezhető az előbbi porfestékkel, és ha jól emlékszem, volt aki lekente epoxi gyantával a művét. de én még azt se :) . Anno Soriton F , fehér csemperagasztót használtam, ez medencéhez is használható, tehát nem fog szétázni mint egy 1000 forintos beltéri. Vizre gyakorolt hatásáról nem tudok, mert nem méregettem tesztekkel, meg eleve csapvizes volt az akvárium, de tömeges elhullásom nem volt az akvárium beüzemelését követően, vizet nem színezte, és fakulást se vettem észre rajta . Egy hátulütőjét látom a dolognak, hogy nekem mindig nagyon algásodott, így inkább kiszedtem, de a csövezést, és a fűtőt is el tudtam rejteni mögé.
A csovek elrejtese mar mellekes lett, mert lattam az akrilcsoves megoldast , a futtesem kulso szoval az sem szempont, mostmar csak a kinezet a szempont.
Viszont a csemperagaszto fajtajat ha jol valasztom akkor nem kell vacakoljak a gyantaval ezt jo tudni. En azert eszreveszem ha valami nem okes a vizzel meg ha nem is meregetem, mert az ancik szine jelzi rogton es olyankor viszont mar merem... altalaban kemenyedik a viz, vagy beragad a magnesszelep a co-nal es nem nyomja le reggel a ph-t :D talan cserelni kene....
Na de a lenyeg. Oxidfestek plussz medencehez alkalmazott csemperagacs jo lesz. Mar csak a szinet kell kitalalnom :D
CNC-vel akartam kimarni a hungarocelt egy szep sziklamintara, de sajnos nem talaltam kesz programot ra, de majd valamit kiokoskodok hatha meg lehet vele csinalni. Az altalam kezzel kivagdosott koformak nem lettek tul mutatosak, es a harcsaknak is csinaltam bele "barlangokat" de az sem lett tul dizajnos ;)
 
Szerintem ez már külön művészet, szép hátteret csinálni. valamivel könnyebb dolgozni az extrudált polisztirollal, abban nincsenek golyók. ez a színes lábazati hungarocel . Az enyém is simából volt, megfarigcsáltam, aztán hőlégfúvóval még olvasztgattam rajta. Utólag filóztam, hogy talán fel lehetne forrósítani követ, és azt mintának használva ráolvasztani a hungarocellre, vagy ha nem törik el akkor simán belenyomni. Vagy valami erősebb alufóliából mintát csinálni és azzal forrón nyomdázni.
CNC tényleg jó ötlet volna, én is ezen a téren dolgozom, csak nem lehet maszekolni nálunk, de majd ha egyszer elkészül a hobby gépem....
Cégnél ha lehetne használni a lézer scannert akkor be lehetne digitalizálni pár követ, de sajna még ez se járható út.
 
Utoljára módosított:
Kinek mi tetszik. Nekem pl a nagy sugeresemben van, es tetszik a nevezzuk " natural " latvany, hogy itt ott algas, itt ott nagyon is :) . Izlesek es pofonok. Standard novenyesbe mar nem valo, ez teny.

Tapatalkkal küldve az én HUAWEI G7-L01 eszközömről
 
Szerintem ez már külön művészet, szép hátteret csinálni. valamivel könnyebb dolgozni az extrudált polisztirollal, abban nincsenek golyók. ez a színes lábazati hungarocel . Az enyém is simából volt, megfarigcsáltam, aztán hőlégfúvóval még olvasztgattam rajta. Utólag filóztam, hogy talán fel lehetne forrósítani követ, és azt mintának használva ráolvasztani a hungarocellre, vagy ha nem törik el akkor simán belenyomni. Vagy valami erősebb alufóliából mintát csinálni és azzal forrón nyomdázni.
CNC tényleg jó ötlet volna, én is ezen a téren dolgozom, csak nem lehet maszekolni nálunk, de majd ha egyszer elkészül a hobby gépem....
Cégnél ha lehetne használni a lézer scannert akkor be lehetne digitalizálni pár követ, de sajna még ez se járható út.

Nekem is akad egy feligkesz cnc-m itthon igaz csak arduino vezerles, de van programom keprol gcode-general es igy egy kofalrol keszult kepet eleg jol atnyom 3d-be... lehet meger egy probat, csak idohianyban szenvedek melo miatt.
eMZé
Nekem lassan 1 eve van bent de nem algasodik a hatter... mondjuk van eleg harcsa/garnela akik csipegetik folyamatosan, lehet hogy ezert.

Flashback
A termeszetes hatas nekem pl favorit, csak nehez ha a baratnod szereti a csicsas dolgokat... bar szerencsere a rozsaszin munovenyekrol sikerult lebeszelnem :D
 
Hogy par epito jellegu hozzaszolasom is legyen... En szinezett flexi fugazoval hordtam fel 4 reteget, szaradasok kozott finoman nedvesen tartva a hatteret, hogy ne porladjon az anyag. Maga a hatter mezei polisztirol szigetelo a megfelelo vastagsagban, formazva az osszes letezo hozzaferheto eszkozzel ( kes, bicska, holegfuvo, stb stb stb ). Csovezes vegig beepitve. Asszonynak meg ott a nano, azon kielheti a szépérzékét :).

Tapatalkkal küldve az én HUAWEI G7-L01 eszközömről
 
Na igen a nano... van egy 30(?) Literes a 300-as mellett, abban vannak az endler guppy-jai... na az full muanyag, hiaba mondom neki, hogy a halaknak is jobb a rendes noveny... na mindegy ez mas teszta.
Ugy nez ki a heten lesz idom befejezni a cnc-t megnezzuk mit produkal, aztan ha jo akkor johet ra a fedoreteg.
A gond csak az, hogy legalabb 3 darabbol kell osszerakjam a hatso falat, mert az 120x50cm es a gepem csak 70x40 centit kepes feldolgozni, de majd ra lesz ragasztva az egesz egy nagyobb hungarocelre es ugy jo lesz talan.
A nedvesen tartas az folyamatos, vagy idoszakonkent meglocsolod? Mert van egy uj huttofolyadek porlasztom a gephez azt ha eleg magasan fole teszem minimalis vizet folyamatosan tudok ra spriccelni :D
Amugy az 1. Sima csemperagasztoval, nagyon apro szemu kavicsokkal bekeverve keszult tuzo napon vittem fel a retegeket... szaradas utan kicsit erosebb kefevel atsoportem amig mar az also kemely retegekig jutottam majd kb 2 hetig aztattam folyamatosan cserelt vozben mig mar nem valtoztatott a viz minosegen. Ez most mar nem nagyon megoldhato mert az a nagy "lavor" eltort amibe belefert a furdokadra meg ugye szukseg van :D ezert keresek olyan megoldast amit nem kell aztatni.
Megprobalom a flexit es a medencehez arult csemperagasztot is aztan majd kiderul.
 
Csak idoszakosan, kb mint a betont szoktak. Hagyom szaradni, de mikor mar kiszaradt ujra bevizezem parom kezi permetezojevel :). Ezt parszor eljatszom, majd johet a kovetkezo reteg, ha mar az eloirt kotesi idot elerte. Nekem a viztesztek nem mutattak semmilyen valtozast, mondjuk en a sugeresben is heti ketszer csinalok feles cseret.

Tapatalkkal küldve az én HUAWEI G7-L01 eszközömről
 
Meg valami. Egy percet nem aztattam, csak parszor leoblitettem tus alatt az utolso reteget. Amire figyelj, hogy semmilyen gombaolo hatasu ragasztot, flexi anyagot ne hasznalj. Este kuldok kepet majd a jelenlegi allapotrol. Kb egy eves.

Tapatalkkal küldve az én HUAWEI G7-L01 eszközömről
 
Pofás kis háttér ;) még mindig tanakodok, hogy hogyan is álljak neki a kialakításnak, mivel szeretnék a harcsáimnak ismét búvókat kialakítani, mert az aljzaton már már nem nagyon fér el, illetve csúnya lenne már ha még több cserepet raknék bele, na meg ugye a víz minőséget sem ártana fenntartani ha már 3 hónapig cserélgettem a díszítőelemeket és a szűrőanyagokat mire beállt co2 mellett 7-7,5-re a ph :D
Közben sikerült olcsón hozzájutnom egy 1méter x 40centi x 20centi fához ami hőkezelve lett és teljesen le van pucolva és kiáztatva (nem vasfa, de elég kemény) amit szeretnék belerakni, lehetőleg nem elvágni mert szép formás kis fa, de valószínűleg a hátteret is hozzá kell kicsit igazítsam, hogy szépen nézzen ki, szóval sok lett a szempont :D
a háttér meg bizony kell bele, mert akárhányszor növényekkel ültettem be mindig kesze-kusza lett a sodrástól, és sokszor be is barnult az alja mikor már összegabalyodtak (ezért sem fogom megérteni a 10x forgás/óra növényesnél elméletet..., nálam kb 1400l/h a 300 literhez ez nem egész 5x-ös, de mindegy, hogy lilly vagy esőztető a befolyó ágnál így is megfekszenek a növények :D annyival kompenzáltam, hogy +egy külső szűrő van üzemben ugyanazon az oldalon aminek a teljesítménye 800l/h és az esőztetőn a lyukakat kitágítottam így elveszik a sodrás ereje viszont a vízhozam ugyanaz.), esetleg, hogy a háttér mégiscsak zöldes legyen kialakításra kerülhet talán valamiféle növény tartó, vagy esetleg moha :D

nem egyszerű, mert ha megcsinálja az ember és mégsem olyan mint ahogy azt elképzelné, akkor sok idő ment kárba, ráadásul 300 literest kell ismét szétbontani ami megint csak rengeteg meló.

Amúgy közben speckó akváriumi csemperagasztót találtam e-bayen, garanciával, hogy nem rontja a vízminőséget, illetve, hogy nem porlad stb, és választhatok is hozzá színezőt :D kb 3000Forinttal drágább mint a másik amit néztem ami szerintem jó, de azt hiszem ez a biztos :D
 
Igen nekem is ez volt a reakciom, de valami aqua safe cimkevel toljak, nyilvan atcimkezett vagy valami, de ha garanciat ad nekem megeri, mig a boltban vasaroltra ilyen korben nincs garancia ;) amugy itt (nemetorszag) nagy divat a sajat hatter keszitese, mert javareszt annyiba kerul egy hatter mint a komplett akvarium vilagitassal :D
 
Igen nekem is ez volt a reakciom, de valami aqua safe cimkevel toljak, nyilvan atcimkezett vagy valami, de ha garanciat ad nekem megeri, mig a boltban vasaroltra ilyen korben nincs garancia ;) amugy itt (nemetorszag) nagy divat a sajat hatter keszitese, mert javareszt annyiba kerul egy hatter mint a komplett akvarium vilagitassal :D
Szerintem egy normálisan megkötött kültéri csemperagasztótól nem lehet semmi baj. Annó emlékszem én nem is áztattam napokig, 1x lemostam, és 1x feltöltöttem, másnap leengedtem, majd indult az akvárium másikból kivett vízzel, és működő szűrővel. Volt némi opálosodás, de utána mentek be a halak és semmi elhullás nem volt. Tesóm szerint még a dryvit ragasztó is jó, sőt talán jobb mint a csemperagasztó, mert tömény gyanta az egész.
Ez a garancia dolog meg érdekes. Ha mégsem jó ragasztót adtak el, akkor is mivel bizonyítod be, hogy a náluk vett cucc miatt hullottak el a halak? ;)
 
Jogos :) most algaval szenvedek mert valamiert elengedte a reduktorom az 50bar co-t nagyvaloszinuseggel a biztonsagi szelepen keresztul, mert mashol nincs szivargas... na mindegy ez ide off...
Ezt a dryvit-et megnezem, nem hallottam meg rola ;)
 
Jogos :) most algaval szenvedek mert valamiert elengedte a reduktorom az 50bar co-t nagyvaloszinuseggel a biztonsagi szelepen keresztul, mert mashol nincs szivargas...
jártam egyszer én is így egy használ hegesztős reduktorral, annál a palack és a nyomáscsökkentő közti illesztésnél szivárgott (ott ahol próbáltam megforrasztani) Az a fura, hogy itt szét se tudtam tekerni, szóval nem tudom ,milyen megoldással van rögzítve. 2-3 hét alatt elment a 10 kiló gáz
DSC_0259[1].JPG
 
Hát igen... Nálam egy édesanyámtól "elcsent" sörcsaphoz való reduktor van, nem mér 200 bárig mint a co hegesztőké, de a palackot is anyámtól szerzem, szóval 75 báros palackok vannak. A furcsa nálam, hogy este 50 bár volt benne reggelre teljesen üres volt és senki nem ébredt fel rá :D hallottam már lángvágóra szerelt hibás reduktorral oxigén palacknál mikor kinyit a biztonsági szelep, hát fel keltünk volna rá az biztos :D... A rendszert rögtön leteszteltem egy oxigén palackkal 2.9 bárnál még nem engedett sem a reduktornál sem a csövezésnél, na meg ha eresztene akkor sem megy el egy este alatt 50 bár gáz 3.2 bárnál kinyitott a biztonsági szelep, ahogy annak lennie kell, bár a kor (1996-os gyártású reduktor) megette már kicsit nyilván, szóval 0.2 bárt már csalhat :D de viszont stabilan tartja a 2 bárt, kb 3 hete ment, minden nap legalább 3-szor ellenőriztem, és sosem mászott feljebb vagy lejjebb a nyomás, hogy esetleg a reduktor nem bírná tartani és felment volna 3 bár fölé, de azt hiszem ezt már sosem fogom megtudni mi történt :D

Na de hogy a témánál maradjunk... Most bontottam szét egy kerti tavat, ahonnan kaptam egy nagy rakás lapos követ ilyesmi, csak teljesen szürkék és szebbek is :D
zoldpala_1n.jpg
Az ötlet meg is jött, hogy nem fogok hungarocellel szórakozni, hanem ezeket kicsit kisebbre tördelem, majd az alulról elindulva szépen egymásra rakom és ebből egy szép szikla falat alakítok ki, némelyikre egy kis növény (moha, vagy valami kis növésű előtéri...).
Az egy dolog ami kicsit aggaszt a súlya... az akvárium üvegéhez nem tervezem odaragasztani, mert ha ki kell szedni nem törik mint a hungarocel :D fent természetesen valamilyen úton módon rögzíteném, hogy ne dőljön még csak véletlenül se el :)
A víz paramétereit nem változtatja semmilyen módon már leteszteltem. Epoxival ragasztanám, mert a sziloplaszt biztos, hogy nem tartaná össze túl stabilan.
A tördelés kicsit morbid, és nem is lesz egyenes, hogy az esetleg felfeküdjön a háttérre, ezért most keresgélek, hogy hogyan lehetne elvágni őket :)
 
Back
Oldal tetejére