• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 375l Edge Of Jungle (low tech)

Ezt elég sokan ellenzik. A növények nem úgy viselkednek mint az időkapcsoló. Így aztán szép lassan ki is halt ez a déli szieszta elmélet a növényezésből az utóbbi években.
Már az a cég aki annak idején kampányolt mellette (Dennerle) sem kardoskodik mellette.

Dennerle nem inkább high tech CO2 adagolt akváriumokban gondolkodik?

Ennek csak low technél lehet szerepe, és az érv elég meggyőzőnek hangzik.
 
Utoljára módosított:
Dennerle nem inkább high tech CO2 adagolt akváriumokban gondolkodik?

Ennek csak low technél van szerepe.

A kertészetek legnagyobb piaca az egyszerű akvárium tartók. Easy növények. (direkt nem használom a low tech szót :) )
A túlpörgetett akváriumok viszik a reklámot, hozzák az új vevőket, mutatják meg a kreativitás oldalát, de ez egy szűk réteg.

A tanácsok nagy része az átlag akvaristának szól. A nap közbeni szieszta pozitív hatásait nem nagyon tudták bizonyítani. Így az elmélet meg a gyakorlat picit eltávolodott egymástól.
 
Sziasztok!

Mi a helyzet az akváriummal? Hogy vannak a lakók?

Egy ékfoltos elhalálozott, így már csak egy túlélő maradt. Az egyik baltahasú pedig a zárt tetőn keresztül valahogy kiugrott, szerencsére felébredtem rá, hogy vergődik a parkettán, szerencsére túlélte a kalandot.

Egy vizsga miatt az elmúlt időszakban magára volt hagyva az aki. Egy vízcsere is kimaradt. Került viszont bele Rotala rotundifolia.

Növényileg a cabomba és a Shinnersia rivularis szenved még, a Hygrophila polysperma pedig gyakorlatilag kipusztult, a többi növény jól megvan. A Shinnersia rivularis régebbi levelei így néznek ki:

30343053303_2bfee540b6_h.jpg

Pár kép még az akváriumról, a vöröses árnyalat a hátsó 2700 kelvines cső miatt van.

30343049163_89a8426f40_h.jpg

31150552235_55d9bdf030_h.jpg

30343050443_3f5643fce7_h.jpg

31150553535_f2574f7fd5_h.jpg

31150553865_21cdf7f8c2_h.jpg

Köszi, hogy erre jártál :)
 
Sziasztok!

Nagyon tetszik az akvárium! Versenyre nem nevezed? Biztos hogy nem lenne utolsó.

Köszönöm, nagyon hízelgő, de szerintem messze van attól, hogy versenyre küldjem, még a tápozást sem tudom rendesen belőni:).

Kicsit több mint 1 év telt el az indítás óta, mostanában komolyabb változás nem történt. A jövő év első felében, viszont tervben van néhány módosítás. Első körben a szűrőrendszert tervezem fejleszteni, ezzel együtt az ablauf és a 'csövezés' is átalakításra kerülne. A szűréssel ugyan nincs gond, de a mechanikai részt alulméreteztem, ráadásul a csőből a vízzel érkező buborékok miatt ketté kellett osztanom ezt a rekeszt is, így kb 3 havonta ezt a részt ki kell takarítani. Ezzel még együtt tudnék élni:cool:. Az egyik fő ok, hogy jelenleg a szűrőakvárium 80cm hosszú, ráadásul ferdén van elhelyezve, hogy a cső egyenesen irányváltoztatás nélkül érjen bele (hang redukálás végett), így a szekrény másik felébe is belelóg ami igencsak csökkenti annak tárolókapacitását. A legfőbb probléma viszont az, hogy a párolgásra jelenleg kb 18 liter víz van fenntartva, ami nyáron 3-4 napra, télen 6-8 napra elegendő. A puffertérből elvéve ezt még tudnám növelni, ám nem merem, mert ha valamiért lelevegősödne az átemelő, ezt a mennyiségű vizet még fel tudja nyomni a pumpa a felső akváriumba túlcsordulás nélkül. Tehát a fő cél, a párolgási tartalék növelése kb 50 literrel, valamint a szűrőaki visszaszorítása az egyik térfélre. Ha már kecske legyen béka. A mechanikai részt körülbelül tízszeresére, a vízhozamot 2000 literre kívánom növelni óránként. Remélhetőleg így már kiszolgál akkor is, ha átállok Co2-re (vagy sügerekre, vagy angolnákra, vagy ami eszembe jut:D).

Az akvárium utolsó módosítása az volt, hogy az átemelő kapott egy esztétikusabb borítást geotextilia személyében. Az eredeti vas-oxid por fbs-bel felhordva nem bizonyult tartós megoldásnak, kisebb nagyobb darabokban elkezdett leválni, nem volt túl esztétikus látvány, na:). Jelenleg szemből nem is lehet észrevenni, oldalról így fest (pontalgát és az utolsó egeria maradványt nem nézni:)):

30972477873_d1f6599920_h.jpg

Pár hétköznapi életkép:
30972470533_4ea2b835d9_h.jpg
31634781102_e829ac1e3e_h.jpg
30972474683_4f9a0bc0fd_h.jpg
31744962436_dbf26268ad_h.jpg
30972472893_f3b6fdc627_h.jpg
31665718701_7876399911_h.jpg

31665720461_89d1764ba4_h.jpg

Köszi, hogy erre jártál:)
 
A harmadik és az ötödik kép k....va jó! Különös képpen a bubizós 3.
Végig olvastam az egész naplót, gratula az akváriumhoz!
A versenyen azért tennék egy próbát! Hátha... :)
 
Nagyon szep akvarium, nagyon tetszik nekem is. Kozelebbrol nezve a kepeket latszik, hogy nehany novenyked nincs top formaban, viszont az osszkep gyonyoru. Boldogan elfogadnek egy hasonlot :)
 
Nagyon szep akvarium, nagyon tetszik nekem is. Kozelebbrol nezve a kepeket latszik, hogy nehany novenyked nincs top formaban, viszont az osszkep gyonyoru. Boldogan elfogadnek egy hasonlot :)
Egyetértek! A dekor és a növények együtt nagyon természetes hatást keltenek.
 
Sziasztok!

Jó rég nem jártam erre. Sok változás nincs (egyelőre). A szűrőcsere projekt lassacskán, de biztosan halad előre. Közel 1 évnyi tervezgetés és finomítás után elkészült az új szűrő:33285321281_9203a7e97e_h.jpg

Az akváriumban 1 nagyobb gazolás történ még januárban, amikor a sagittaria sabulata állomány fele likvidálásra került. Shinnersia rivularis közben elburjánzott, egyre több szár jut a vízfelszín fölé. Kísérletképpen került egy kis Ceratophyllum demersum is az akváriumba. Pár kép a jelenlegi helyzetről:

32570806904_dea51e6f8a_h.jpg

33285323081_017e40482f_h.jpg

32599432433_10ec545e1f_h.jpg

33257874832_50d4c96bf8_h.jpg

Köszönöm a látogatást:)
 
Sziasztok!

8 nappal ezelőtt beüzemeltem az új szűrőt. Eddig várakozáson felül teljesít.


Szia!
Még mindig nagyon szép az aksid Hogy hogy új szűrőt csináltattál? MI volt a régivel a gondod?

A régi szűrővel egyébként nem volt különösebben semmi gond, szépen tette a dolgát, az előző hozzászólásban említett kisebb problémák kiküszöbölése volt a cél. Ezeket nagy vonalakban meg tudtam volna oldani kisebb átalakítással is (kivéve a helyfoglalást), de a tökéletességre való törekvés, valamint az belső nyomás, hogy csináljak valamit, rávitt a teljes cserére.:)

Az új csövezés + ablauf kialakítása jelentette a legnagyobb kihívást. Duplacsöves megoldással sikerült elérnem, hogy gyakorlatilag teljesen néma legyen. Úgy néz ki (kopp-kopp) hogy a közel egy évnyi tervezgetés, tesztelés meghozta gyümölcsét, a 8 napja élesben üzemelő szűrő eddig teljesen néma. Egyedüli hangforrás a pumpa, ami egy 3cm vastag szivacson ül, és köszönet az Eheim mérnökeinek, minimális hangja van, csak közel hajolva a pumpához hallani némi halk suhogást. Bízom benne, hogy így is marad.
33579935812_84bb60269d_h.jpg

A méretek pontos beállításához készítettem egy excel táblát, amivel négyféle elrendezésben, bármely paramétert és méretet megadva kiszámolta nekem az összes térfogatot, felületet, szükséges üvegek méreteit és áramlási sebességeket. A munkahelyi üresjáratokat is sikerült így hasznosan töltenem.

33579935532_c3770c9485_b.jpg

A szűrő készítésének utolsó fázisa, távtartók beragasztása:
32893593994_a51573334e_h.jpg

A régi szűrő üzemben még teljes pompájában:
33579937302_7b4b269a7d_h.jpg

Az egész délutánosra nyúlt cseréről pár kép:
32923264513_4b69f4b181_h.jpg
33736394645_65b90e17d2_h.jpg

A régi rendszer még egyszer utoljára összeépítve csak egy kép kedvéért (az új is itt volt összeállítva és tesztelve hónapokon keresztül, sajnos elfelejtettem képet készíteni):

32923264023_0e05dec5cb_h.jpg

Összegezve, az alábbi változásokat hozta a szűrőcsere:

33713347826_f99a53bcd1_z.jpg
Bónuszként, a szekrény jobb oldali térfele már nem lóg bele.

Köszi, hogy erre jártál.
 
Az akvárium éli a maga életét, nagy változás nincs.
Továbbra is tetszik!(y)
Itt-ott megcsiklandoznám az ollóval, de alapvetően bejön:)
A szűrődben a biológiai és a mechanikai rész pont nem jó áramlási sebesség szempontjából, hisz' 6 cm/perc-nél nem mehetne gyorsabban a biológiain a víz.
Majd a biológia kitalálja mi is a dolga;)
Ápold-gondozd amíg lehet! Jó lehet nap mint nap nézegetni:)
 
Utoljára módosított:
Továbbra is tetszik!
Itt-ott megcsiklandoznám az ollóval, de alapvetően bejön
A szűrődben a biológiai és a mechanikai rész pont nem jó áramlási sebesség szempontjából, hisz' 6 cm/perc-nél nem mehetne gyorsabban a biológiain a víz.
Majd a biológia kitalálja mi is a dolga
Ápold-gondozd amíg lehet! Jó lehet nap mint nap nézegetni

Köszi :)

A szűrő esetében kicsit eltértem a hagyományos felállástól. Nagy vonalakban mindkét rész biológiai szűrőként funkcionál. Nagy áramlási sebességnél, ahogy tömődnek a szűrőanyagok úgy kell egyre nagyobb nyomás, hogy átpréselje a vizet, ez egy külső szűrőben alapból megvan, alsópolcosban a vízszintkülönbségből adódó nyomáskülönbség tolja át a vizet. Ez nyilván erősen korlátozott, ráadásul ez is térfogati veszteség. Ezen okból kifolyólag igyekeztem alacsony áramlási sebességet elérni (mattenszűrésből kiindulva 6-7cm/perc), így nem kell tartanom az eltömődéstől. Ez a sebesség jó a baciknak is, a nagyobb szennyeződések pedig nem juthatnak át a szivacson. A "bio" részbe így már tiszta víz érkezik, így ezek sem fognak egyhamar eltömődni. Itt hasonló áramlási sebesség van, mint egy külső szűrőben, az itteni szűrőanyagok erre az áramlási sebességre lettek tervezve


Nekem is tetszik ez az akvárium, és már jó régóta üzemel... kár lenne szétszedni

Nem szedem szét, csak egy kicsit újratelepítem :)
 
Back
Oldal tetejére