• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 375l Edge Of Jungle (low tech)

Sziasztok!

A gyomlálás megtörtént, ám egy újabb hónap eltelte után nem sok minden látszik belőle :)
Ezzel egy időben megtörtént az első szűrőtisztítás is, illetve annak csak mechanikai része. Az újabbik szűrő 1,5 éve került beüzemelésre, azóta is hibátlanul teszi a dolgát, teljes némaságban.

A közeljövőben tervben van halpótlás részben a neonhal állomány pótlása (kb. 50-60 db lehet még) valamint egy új faj telepítése. A cél a felső vízréteg kihasználása, jelenleg itt 1 db hal, az utolsó túlélő baltahasú tartózkodik.

30813988657_c46a6f8043_h.jpg

31882361948_63a4405f3d_h.jpg

44840490075_cdce332c36_h.jpg

30813990117_615c260db2_h.jpg

30813990917_71ecb8a26b_h.jpg

44840491025_bda9e93321_h.jpg
 
Sziasztok!

Régen nem írtam már. Hosszú ideig nem nyúltam az akihoz vízcseréken kívül, aminek meg lett az eredménye, a növények teljesen átvették a hatalmat az akváriumon belül, és kívül is. Halak létszámának ellenőrzése gyakorlatilag kivitelezhetetlen volt így.
Pár hete egyik éjszaka kiugrott az utolsó baltahasú is (még mindig nincs elképzelésem hogyan kivitelezték ezt a műveletet, néhány mm-es rés van csak), egyelőre úgy néz ki túlélte a kalandot. Kb fél éve már elkezdtem tápozni, egyelőre még csak jelzés értékkel heti szinten megy bele 30ml EL Profito, 1 alkalommal kapott 20ml GA microt, ezt követően 2 nap alatt teljesen tönkrement a pogo (hogy van-e bármi összefüggés, azt nem tudom), többi növény él és virul továbbra is. Az utolsó vízcserénél kapott egy masszív gazolást az aki és kiderült, hogy halak is vannak az akváriumban :).
74088

74089

74091

74092

74090

74093

74094
 
Na megint sikerült jól elhanyagolnom ezt a naplót! Nomeg kicsit az akit is, azért nem vészes, néha gazolni kell. Vízcserék, halak etetése viszont tisztességesen abszolválva vannak.
A fonalalga még mindig van, nem vészes, de két hetente szedegetni kell. Érkezett 33db ékfoltos razbóra.
Arról meg végleg semmi hír, hogy az egy túlélő baltahasú mellé milyen új halfaj került a felső rétegbe?
Sajnos az utolsó baltahasú is feladta a harcot még szeptemberben, nem tudom mi történt vele, egyik nap még vígan úszkálsz, másnapra nyoma veszett, túlélt 3 szökést. _DSC7604-2.JPG

Egy pár kép kimaradt még év elejéről, amikor nagyon nem volt időm gazolni (ezek még az előző hozzászólás előtt készültek, telefonos képek, bocsi a minőségért):

20200110_202929.jpg20200119_181830.jpg20200119_181913.jpg20200119_181929.jpg
 
Sziasztok!

A múlt héten kiürült a lakás, így kapva az alkalmon újratelepítettem az akvát. Eredetileg ez nyárra volt betervezve, így kicsit kapkodósra sikerült. A virágföld + geotextilia kombó bevált, így ennél a megoldásnál maradtam. A virágföld úgy tűnik végig kitartott, a cryptók 50cm-sre nőttek, főleg az előtérbe lévők, gyakorlatilag teljesen hazavágták a scape-t. Az évek alatt számos növényfaj eltűnt, némelyik minden előzmény nélkül napok alatt, némelyik szépen lassan kopott ki. Az utolsó 2 évet gyakorlatilag 4 növényfaj uralta (Crypto, Sagittaria, HM, Hygrophila). Az akvárium ebben a felállásban pontosan 46 hónapot ment, azaz két hónap híján 4 évet. A növényfajok tekintetében összeszedtem, melyikkel mi történt:

Anubias: elvolt, de nem nőtt, és levelei is barnásak voltak
Anubias nana: szépen elvolt, de nem fejlődött
Cryptocoryne affinis: ez vagy eltűnt, vagy annyira elvegyült a többi crypto közt, hogy nem lehet felismerni
Cryptocoryne lucens: már vagy 15 éve megvan, azóta elvan, de nem gyarapodik
Cryptocoryne sp. flamingo: hatalmasra nőtt
Cryptocoryne undulata: elképesztően nagyra nőtt és elszaporodott, a bontáskor 2 db 12 literes vödör telt meg vele
Cryptocoryne wendtii green: egész jól elvolt, de nem nőtt akkorára, mint a társai
Hemianthus Micranthemoides: iszonyatos sebességgel és méretűre nőtt, gyakorta kellett az állomány kétharmadát eltávolítani
Hygrophila Corymbosa: az elején csak vegetált, de az utolsó évben szépen fejlődött és a hátsó részben nagyon elszaporodott, sőt kinőtt az akiból és hátsó fénycsövet teljesen körbe nőtte
Hygrophila difformis: irdatlan sebességgel kipusztult az elején
Hygrophila polysperma: sokáig volt belőle szépen lassan kipusztult
Limnophila sessiliflora: egy ideig iszonyatosan nőtt, nem győztem írtani, majd fogta magát és szépen lassan eltűnt
Microsorium latifolia: megvan, eléldegél, de nem túl látványos
Microsorium Pteropus: darabig vegetált, majd eltűnt
Pogostemon helferi: nőtt, és szaporodott sokáig, majd nagyon hirtelen 48 óra alatt kipusztult mind.
Rotala rotundifolia: első időszakban szépen megvolt, nem volt soha túl látványos, maradt belőle, de nem túl sok.
Sagittaria: egyértelműen ez nőtt a leggyorsabban, mindenhova eljutott, valószínűleg több más növényfajom kihalása is hozzá köthető.
Shinnersia rivularis: örök túlélő, a vízfelszín közelében burjánzik, sokszor gyomlálni kell belőle

Az utolsó kép, még a bolygatás előtt:

_DSC5699-2.jpg
A jobboldali részen a sagittaria kigyomlálásával láthatóvá vált a beömlő, mely a belülről rárakódott dzsuva miatt nem túl esztétikus. Nagyobb gond, hogy a cryptók levelei teljesen lefogják az áramlást.

Az első években használt 180 literes vízcserés akvárium már nincs meg, így az akvárium vízének mentéséhez, halak ideiglenes tárolásához 6db vödör (86 liter), 1db 33 literes akvárium, a szűrő párolgási és pufferrésze (kb 40 liter), valamint egy 53 literes műanyag tárolóedény (ebbe kerültek a halak is) került felhasználásra. A szűrő úgy van elkészítve, hogy van egy kisebb pumpa, amelyre átkapcsolva magában forgatja a vízet, így a szűrő megállás nélkül üzemelhet az akvárium nélkül is.

A szétbontás előtt elkezdtem a növények kimentését, valamint a dekorok kivételét, hogy a halak kifogása egyszerűbb legyen. Egy kép a előtéri Cryptok eltávolítása után, (bárcsak kiszedtem volna őket korábban):
_DSC5716-2.jpg

A növényzet és dekor nagy részének kiszedését követően még ment egy fél napot az akvárium, hogy tiszta vizet tudjak kimenteni:

IMG_20210406_215718.jpg
A víz kimentése és halak kihalászása közti állapot:
IMG_20210407_085715.jpg

A szűrőrendszer csövezését is szétszedtem apró módosítások végett, így fény derült a relytéjes hal eltűnésekre is:

IMG_20210408_175408.jpg

Folyt köv.
köszi, hogy erre jártál:)
 

Attachments

  • IMG_20210406_215718.jpg
    IMG_20210406_215718.jpg
    196 KB · Megtekintések: 10
Kezdőként nagyon inspiráló ilyen naplókat olvasni. Sokat nem tudok hozzátenni, csak annyit, hogy gratulálok, és kíváncsian várom a második újratelepítés eredményét! :)
 
3. setuphoz egy kis összefoglaló:

Restart időpontja 2021.04.08
Akvárium: 150X50X50 cm, Bruttó 375 liter (10-es üvegből, két hosszanti egy keresztmerevítéssel)
Állvány: 40X40X3 –as zártszelvény 6db lábbal, körbebútorozva.
Világítás: T5: 2X80W +1x21W, 181W (0,483 W/l) diy reflektorokkal, mindegyik külön kapcsolható.
Co2: még mindig nincs
Tápozás: Green Aqua Micro /Macro porokból + Easy Carbo +El Profito
Szűrés: 186 literes alsópolcos, kb. 50 liter szűrőanyaggal, Eheim compact 3000 l/h pumpa (mért vízhozam 120 cm-es emelési magasságnál 1900 l/h (19/24 cső)+ 1 áramoltató (1x2800 l/h).
Szűrőanyag: kb 33 liter szivacs (TM20 és TM45), 5 liter lávakő, 9 liter substrat pro, 2 liter Bio rio 1liter Matrix trop
Dekor: Sok-sok red moor, kb 20 kg lávakő (bazalttufa)
Táptalaj: kb 30 liter virágföld
Aljzat: Tropica Aquarium Soil 46 liter, aljzatemelésnek kertészeti agyaggolyó, a rétegek elválasztásához geotextíliát használtam.

Kezdeti növénylista:
anubias nana
Cryptocoryne lucens
Cryptocoryne sp. flamingo
Cryptocoryne undulata
Cryptocoryne wendtii green
Hemianthus Micranthemoides
Hygrophila Corymbosa
Microsorium latifolia
Micranthemum Sp. (MC)
Rotala rotundifolia


Halak:
49 db vörös neonhal
28 db ékfoltos razbóra
7 db cory
1 db sziámi ormányosmárna
10 db háromcsíkú razbóra
12 db rézlazac


A mostani újratelepítés (még) nem hoz nagy változásokat, abból főzök ami van, a még 2015-ben szerzett red moor-ok java része már elmállott, így ezekből szeresztem még be. Valamint növényből Micranthemum Sp. jön a régiek mellé, aztán majd meglátom.
A red moor-okkal ellentétben a tropica talaj meglepően jól bírja, szinte az egészet újra tudtam használni. MIvel az előző setupban a scapet csak az első pár hétig lehetett látni, így ehhez hasonlót próbálok meg létrehozni, kicsit átgondoltabb növényültetéssel, kicsit jobb áramlási feltételekkel, és lehetőleg minden technikai berendezés teljes elrejtésével.
IMG_20210407_191848.jpg

IMG_20210407_202436.jpg

_DSC5751-3.jpg
 
... A múlt héten kiürült a lakás, így kapva az alkalmon újratelepítettem az akvát. Eredetileg ez nyárra volt betervezve, így kicsit kapkodósra sikerült. A virágföld + geotextilia kombó bevált, így ennél a megoldásnál maradtam. A virágföld úgy tűnik végig kitartott, a cryptók 50cm-sre nőttek, főleg az előtérbe lévők, gyakorlatilag teljesen hazavágták a scape-t. Az évek alatt számos növényfaj eltűnt, némelyik minden előzmény nélkül napok alatt, némelyik szépen lassan kopott ki. Az utolsó 2 évet gyakorlatilag 4 növényfaj uralta (Crypto, Sagittaria, HM,

Remek egy üveg volt. Szterintem a vége felé is jól nézett ki, amikor már elindult monokultúra irányába. Nálam is ez a helyzet, pár évvel az indítás után kb 3 fajta növénnyel van már csak tele, de azok remek állapotban vannak.
 
Sajnos valami történt az ideiglenes haltározóban, egyszer csak arra lettem figyelmes, hogy 'lubickolnak' a halak. Konkrétan menekülni próbáltak, a víz felszínén pipált mindegyik, 30 hal a hátára fordulva, 15 meg már elpusztulva... pedig óránként rájuk néztem, két masszív belső szűrő volt nekik betéve, meg némi növény, enni nem kaptak már a kitelepítés előtt 3 nappal, és azt követően sem. Így azonnal betettem őket a nagy akváriumba jobb híján. Mindössze 4 napja került csak feltöltésre, igaz, a szűrő egyetlen másodpercre sem volt leállítva és a régi víz 50%-át sikerült megmenteni. A már a hátára fordult nem mozgó, épphogy lélegző halakat is visszatettem, bár nem sok esélyt adtam nekik, 20-30 perc elteltével szerencsére mindegyik magához tért és így 4 nappal később sem volt újabb elhullás, a halak szemmel láthatóan jól érzik magukat. Azt hiszem ez volt az a pillanat, amikor a kissé túlméretezett szűrés kapóra jött.

Veszteség: 3 ékfoltos, 8 neon, 3 rézlazac, és egy sok-sok éves rézlazac, amit az elmúlt években nem is láttam. (az előző hozzászólásban írt hallista már a veszteség utáni állapot)
 
Sajnos valami történt az ideiglenes haltározóban, egyszer csak arra lettem figyelmes, hogy 'lubickolnak' a halak. Konkrétan menekülni próbáltak, a víz felszínén pipált mindegyik, 30 hal a hátára fordulva, 15 meg már elpusztulva... pedig óránként rájuk néztem, két masszív belső szűrő volt nekik betéve, meg némi növény, enni nem kaptak már a kitelepítés előtt 3 nappal, és azt követően sem. Így azonnal betettem őket a nagy akváriumba jobb híján. Mindössze 4 napja került csak feltöltésre, igaz, a szűrő egyetlen másodpercre sem volt leállítva és a régi víz 50%-át sikerült megmenteni. A már a hátára fordult nem mozgó, épphogy lélegző halakat is visszatettem, bár nem sok esélyt adtam nekik, 20-30 perc elteltével szerencsére mindegyik magához tért és így 4 nappal később sem volt újabb elhullás, a halak szemmel láthatóan jól érzik magukat. Azt hiszem ez volt az a pillanat, amikor a kissé túlméretezett szűrés kapóra jött.

Veszteség: 3 ékfoltos, 8 neon, 3 rézlazac, és egy sok-sok éves rézlazac, amit az elmúlt években nem is láttam. (az előző hozzászólásban írt hallista már a veszteség utáni állapot)
Talán egy levegőpumpa ilyen esetben segítene.
 
Talán egy levegőpumpa ilyen esetben segítene.
Legközelebb valahogy megoldom, hogy a szűrőben el tudjanak lenni, csak a pumpát kell elkeríteni, mert a párolgás+puffertér majdnem 80 liternyi.

Hogy van némi szabad tér az akvába, a halak is láthatók. A növényzet kezd már éledezni. Még csak 10 napja üzemel az akva, de egyelőre úgy tűnik, sokkal jobban bírják a restartot a legutóbbi alkalomhoz képest.

_DSC5789-2.jpg

_DSC5795-2.jpg

_DSC5805-2.jpg
_DSC5810-2.jpg
_DSC5757-2.jpg

_DSC5759-2.jpg

_DSC5761-2.jpg
_DSC5772-2.jpg
 
Back
Oldal tetejére