• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

El Natural 35l "El Natural" Garnélás Nano: A kihívás

Fog-e működni az akvárium fél évig?

  • Katasztrófa lesz

  • Minden rendben lesz

  • Algás lesz

  • Garnélák kinyúlnak

  • Halak kinyúlnak

  • Szépek lesznek a növények

  • Garnélák szaporodnak


Results are only viewable after voting.
Update, Indítás +25. nap

Szerintem megtaláltam a homályos víz okát. Mivel nem találtam információt sehol, hogy a HC Cuba bikarbonátokat képes-e szénforrásként hasznosítani, ezért a csapvizet 1-1 arányban esővízzel kevertem. Így kb. 25 dKH-s vízből kb 10 dKH-s víz lett, hasonlóan mint elég sok budapesti kerületben. Viszont ma észrevettem, az esővízgyűjtő tartály poshadt szagú volt. Nagyon sok levél esett a tárolóba, amit nem vettem észre és emiatt poshadt meg a víz. Szerintem ez okozta a brutális homályt az akváriumban.

Nem tudja valaki, ez milyen moha, vagy növény? Akváriumban nőtt, és mivel "steril" zselés növényeket vettem, nem tudom, hogy honnan került bele ez a potyautas. Lehet, hogy a földben volt?

View attachment 82343
Esővízgyüjtőből is jöhetett
 
Esővízgyüjtőből is jöhetett

Igen, úgy értettem, hogy az esővízgyűjtő tárolóba estek be levelek fáról. Egy kb 150 literes hordó... Nem vettem észre a leveleket a a hordó alján, csak ma éreztem a szagán, hogy poshadt az esővíz. Szerencsére 1 hete a vízcserénél még valószínűleg nem volt annyira poshadt, hogy nagyobb gondot okozzon az akváriumban, mivel halak és garnélák rendben vannak. Amúgy régóta használok esővizet tetőről, sosem volt eddig vele gondom.
 
Igen, úgy értettem, hogy az esővízgyűjtő tárolóba estek be levelek fáról. Egy kb 150 literes hordó... Nem vettem észre a leveleket a a hordó alján, csak ma éreztem a szagán, hogy poshadt az esővíz. Szerencsére 1 hete a vízcserénél még valószínűleg nem volt annyira poshadt, hogy nagyobb gondot okozzon az akváriumban, mivel halak és garnélák rendben vannak. Amúgy régóta használok esővizet tetőről, sosem volt eddig vele gondom.
Én a mohára értettem. 🤣
 
Kíváncsi leszek a cuba-ra. Low-techben nálam is szépen összenőtt, sűrű volt, jó volt a színe, aztán egy idő után elkezdett megritkulni...
 
Kíváncsi leszek a cuba-ra. Low-techben nálam is szépen összenőtt, sűrű volt, jó volt a színe, aztán egy idő után elkezdett megritkulni...

Én egyelőre maximálisan bizakodó vagyok. Ezekben a földes akváriumokban, a Walstad alapelvek betartásával sokkal jobb körülmények lehetnek a növények számára mint a retro-kavicságyas-mulmozott-túlszűrt-folyékonytápozott low-tech akváriumokban. Az, hogy ezt carbózni sem kell, már csak járulékos bónusz, amit valószínűleg a garnélák is megköszönnek.
 
Nagyon apró a növény, egy picivel jobb képet készítettem. Az is lehet, hogy valami szárazföldi moha és a földel került bele. Viszont tuti, hogy az akváriumban nőtt 1-2 cm-t.

View attachment 82394
Köszi a képet, így már jobban látszik.
A Leptodictum így már meg is dőlt, nem vízi szerintem sem, szárazföldi faj küzdelmének gondolom inkább. Mohákat nem egyszerű képről belőni, így inkább a viselkedése alapján tippelek, hogy valamely Barbula faj lehet esetleg...
 
Köszi a képet, így már jobban látszik.
A Leptodictum így már meg is dőlt, nem vízi szerintem sem, szárazföldi faj küzdelmének gondolom inkább. Mohákat nem egyszerű képről belőni, így inkább a viselkedése alapján tippelek, hogy valamely Barbula faj lehet esetleg...

Majd jelentek, hogy mi történik vele. Viszont a levegőbuborékok nem voltak rajta reggel, lámpafelkapcsolás előtt. Tehát nem elképzelhetetlen, hogy fotoszintetizál.

Először egy giliszta, aztán ez... 🤣 Nemsokára egy búvársisakos mókus lesz az akváriumodban, utána meg egy szivacs fog kézenfogva sétálni egy csillaggal.:ROFLMAO:

:) Eddig még semmi nem mászott ki az akváriumokból, még a garnélák sem :). Viszont a teraszon levőben volt szitakötőlárva (ez megeheti a kis halakat) és szerintem egy pióca is. Azóta még kevésbé nyúlkálok benne...
 
Majd jelentek, hogy mi történik vele. Viszont a levegőbuborékok nem voltak rajta reggel, lámpafelkapcsolás előtt. Tehát nem elképzelhetetlen, hogy fotoszintetizál.

Ha növény és fejlődik, muszáj fotoszintetizálnia... (Igaz, abban, hogy nem elképzelhetetlen, ez benne foglaltatik! :) )
 
Valóban, de ha szárazföldi moha lenne, akkor kevésbé elképzelhető, hogy hatékonyan fotoszintetizálna a víz alatt. Tehát lehet, hogy víz alatti életformára alkalmas ez a növény.
Hosszú távon majd kiderül, mennyire jól fejlődik. A mohák elég kezdetleges növények, extrém viszonyokat is elviselnek bizonyos fajok. Vannak, amik fél évig is eléldegélnek víz alatt, csak azután mennek le. A fotoszintézsihez csak fény kell, a szövetek vízszabályozásán múlik majd, mennyire lesz tartós és életképes. Érdekes jószágok a mohák, mert a szövetek már valódiak, de a növényi részek még nem, nem differenciálódott a szövet.
 
Sok sikert a projekthez
Szorítok neked😉
Nem gondoltam volna,hogy a cubaból ilyen gyep lesz.. szemmel láthatóan jól megy minden
 
Sok sikert a projekthez
Szorítok neked😉
Nem gondoltam volna,hogy a cubaból ilyen gyep lesz.. szemmel láthatóan jól megy minden

:) Remélem összejön, ha nem, az sem a világ vége.
Viszont amit eddig láttam, az alapján felmerült bennem, hogy miért éri meg a macera DSM-al ennél a növénynél? Gyakorlatilag egy hónap alatt szinte összefüggő a területen víz alatt. Bolti zselés növényt ültettem és szerintem nem is túl sűrűn (lsd első képek). Két és fél doboz ment el a 35 literre.
Viszont a másik low tech NPT akváriumban, amiben vannak más növények is (crypto, zosterifolia, ...) sokkal lassabban nő az ugyanakkor, ugyanabból a dobozból ültetett HC.
Érdekes módon ebben az akváriumban az első hónap alatt a Gratiola Viscidula sokkal kevesebb növekedést produkált mint a HC Cuba.
 
Utoljára módosított:
Update, indítás +31. nap

Homályos víz még valamennyire fennáll. Halak, garnélák megvannak, szaporodnak.

Vízcsere utáni állapotok:
1572276688002.jpeg

Most, hogy indítás óta eltelt 31 nap, érdemes összehasonlítani a képeket:
Before:
1572276307708.png

After:

1572276416848.png

Indítás óta nem került be növény. Algásodási nyomás egyelőre olyan alacsony, hogy nem raktam rá úszónövényeket.
Ismeretlen moha még megvan és nő. Vízcseréket ritkítom a jövőben.
 
Utoljára módosított:
Észrevettem egy kis algásodás kezdeti jelét, ezért megpróbálok pár úszónövényt rátenni. Mivel nem szeretném a világítás idejét (9-10 óra) csökkenteni és elég erős a LED, ezek a növények talán csökkentik egy kicsit a fény erejét és felszívják a felesleges tápokat a vízből. Homályos víz még fennáll, de lassan gyengül.

1572458253967.jpeg
 
Back
Oldal tetejére