• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

El Natural 35l "El Natural" Garnélás Nano: A kihívás

Fog-e működni az akvárium fél évig?

  • Katasztrófa lesz

  • Minden rendben lesz

  • Algás lesz

  • Garnélák kinyúlnak

  • Halak kinyúlnak

  • Szépek lesznek a növények

  • Garnélák szaporodnak


Results are only viewable after voting.
Jah majd veszek én is egyet használtan, csak most épp nem találok egy eladót sem. Ha beáll az akva, sztm nincs rá szükség, csak az elején. Amúgy azt nem tudom, hogy mit értesz zavarón. Ha alulról ránézek a felületre látom a hártyát, igaz, nem teljesen összefüggő, mert ahol a befolyó van ott az áramlás széttöri de akkor is engem ez már zavar. Egyébként van más negatív tulajdonsága azon kívül, hogy nem szép?
Persze. Legnagyobb veszélye, hogy gátolja a gázok cseréjét (oxigén, co2 stb).
 
Amúgy azt nem tudom, hogy mit értesz zavarón. Ha alulról ránézek a felületre látom a hártyát, igaz, nem teljesen összefüggő, mert ahol a befolyó van ott az áramlás széttöri de akkor is engem ez már zavar.

Fényképeztem felülről, amennyire lehet a lámpa miatt.

1570613184645.png

Ezen én nem látok hártyát, de nagyon vékony szerintem lehet, mert a csigák a víz felszínen mászkálnak néha.
Zavaró hártya alatt azt értem, ha leszedés után gyorsan visszajön (ami sajnos jellemző lehet egy ideig). Ilyenkor előszedem a skimmert és időzítőre ráteszem. Ha viszont csak olyan kevés van, ami már nagyon vékony és felszakadozó, akkor nem vacakolok a skimmer-el, hanem vízcserével, vagy konyhai papírtörlővel leszedem. Eheim skimmer 350-em van ami tervezési hiba miatt kisebb halakat beszívhatja. Egyébként előbb-utóbb meg szokott szűnni a hártyaképződés.

Egyébként van más negatív tulajdonsága azon kívül, hogy nem szép?

https://dianawalstad.files.wordpress.com/2017/05/mb__2017c.pdf

Ezen a linken van egy cikk, ami a mycobacterium fertőzéseket tárgyalja halak esetén. Bár nem kellemes olvasmány, érdemes mégis átfutni, mivel nagyon sok akváriumi halbetegség, a látható elsődleges tünetek mögött is ez állhat. Innen, a 9. oldalról idézet:

"EM have a marked nutritional preference for lipids {33}, and lipids tend to float like oil on the water surface. This fact combined with EM’s hydrophobic nature means that surface scum can be a major EM reservoir. Many fish feed at the water surface, thereby ingesting copious EM with every meal. The hydrophobic nature of EM also makes them stick to surfaces where they form biofilms {33}. Investigators point to biofilms at the water surface, on tank glass, and on detritus at the tank bottom as major reservoirs of EM in zebrafish facilities {43}"

(EM = Environmental Mycobacteria)

Röviden a lényeg, nagyon szabad fordításban: EM lipideket szeretik "megenni" és ezek a lipidek a víz felszínén olajszerűen úszhatnak. Ebben a hártyában elég sok EM lehet és sok hal a víz felszínéről étkezik (kiegészítés tőlem: labirintkopoltyús halak, például betta, gurámik még sűrűbben mehetnek a felszínre "levegőt" venni) és emiatt a táplálékkal lenyelhetik az EM-et.
 
Jah majd veszek én is egyet használtan, csak most épp nem találok egy eladót sem. Ha beáll az akva, sztm nincs rá szükség, csak az elején. Amúgy azt nem tudom, hogy mit értesz zavarón. Ha alulról ránézek a felületre látom a hártyát, igaz, nem teljesen összefüggő, mert ahol a befolyó van ott az áramlás széttöri de akkor is engem ez már zavar. Egyébként van más negatív tulajdonsága azon kívül, hogy nem szép?
Tudtommal a gázcserét akadályozza. Én is küzdök vele (bár, ez erős kifejezés, inkább úgy helytálló, hogy van nálam is :D ), de csak az egyik akvámban van, a másik, tök ugyanolyanban (csak a talaj más) egyáltalán nincsen. Fene se érti.
 
Update, Indítás +15. nap

Próbálom eleinte sűrűn naplózni az akváriumot, hogy jól követhető legyen a fejlődése és ha beáll a földbe, akkor lehessen látni, mi történt.

1570809778772.jpeg

Első, indításkori képpel összehasonlítva szerintem HC Cuba egyértelműen növöget. Szerintem ha így folytatja és nem üt be semmi, 30. napra összefüggő takaró lesz.
Víz azért homályos, mert csapvizet esővízzel keverek, és az esővízgyűjtőnek nem volt ideje leülepedni. A cserevíz keménysége olyan 10 nk.
 
@Pendulum

Nem szeretnél megpróbálni egy hasonló Hemianthus Callitrichoides (HC) Cuba monokultúrát egy kis NPT üvegben? Egyenlőre nekem úgy néz ki, hogy minden nehézség nélkül, simán elindul. Nem hiszem el, hogy ez ennyire egyszerű lenne, tutira beüt valami. :rolleyes:

Nálam Twinstar világít, ami 7000 Kelvin és 35 lumen/liter. Jó állapotú zselés növényekkel indítottam.
 
@Pendulum

Nem szeretnél megpróbálni egy hasonló Hemianthus Callitrichoides (HC) Cuba monokultúrát egy kis NPT üvegben? Egyenlőre nekem úgy néz ki, hogy minden nehézség nélkül, simán elindul. Nem hiszem el, hogy ez ennyire egyszerű lenne, tutira beüt valami. :rolleyes:

Nálam Twinstar világít, ami 7000 Kelvin és 35 lumen/liter. Jó állapotú zselés növényekkel indítottam.

De, érdekelne h működik e nálam, de jelenleg nincs rá kapacitás, meg főleg hely.
 
Update Indítás +20.nap

Nincs mit szépíteni a dolgot, az akvárium belefutott egy homályos víz problémába.

1571247510087.png

Sebaj, a probléma megoldását elnapolom, inkább elutazok szabadságra, és megnézem mi lesz belőle 5 nap múlva. Hátha megoldódik magától.
Viszont HC Cuba növekedési ütemével meg vagyok elégedve.

Egyébként nem tudja valaki, hogy zselés növények esetén a zselé miből van? Indításkor nem mostam le a növényekről. Ez okozhat homályos vizet?
 
Jajj. Ez meg belefer a minden rendben lesz-de ugye? Jo pihit. Mire visszajossz kristalytiszta lesz.

Egyaltalan nem mostad le? Szerintem siman okozhatja, nem veletlenul kell letisztitani.
 
Jajj. Ez meg belefer a minden rendben lesz-de ugye? Jo pihit. Mire visszajossz kristalytiszta lesz.
Halak és a garnélák nem hullanak, és megfelelően viselkednek: Guppy hímek kergetik a nőstényeket és a garnélák meg folyamatosan kepesztenek. O2 hiánynak nyoma sincs.
Egyaltalan nem mostad le? Szerintem siman okozhatja, nem veletlenul kell letisztitani.
Egyáltalán nem mostam le. Szétszedtem a növényt apróbb darabokra és bedugdostam. Tulajdonképpen nem is láttam rajtuk nagy mennyiségű zselét vagy egyéb trutyit...
Az az érdekes, hogy ezzel egyidőben indítottam egy másik nano-t kb ugyanígy, ahol kristálytiszta a víz. Napló itt:
Másik akvárium napló
 
Szerintem ebben nincs elég növény a másikhoz viszonyítva. (úszó vagy nagyobb stem)

Igen, ez is számíthat. Pár különbség, ami eszembe jutott:

- növényválasztás
- ebbe több zselé került a növényekről
- kavics ennél kevésbe lett kimosva
- itt a földréteg alá rakott kavicsok közé sokkal több O2 szorult be, mivel nagyon nagy a magasítás
- más a lámpa

Nem akarok ebbe más robusztusabb növényt belerakni a víz alá, mert nálam tipikusan azok igen jól nőnek és idővel elnyomhatják, kikoptathatják az érzékeny növényeket. Viszont a terv az, ha algát látok, rárakok pár úszónövényt, hátha segít...
 
Utoljára módosított:
Update Indítás +20.nap

Nincs mit szépíteni a dolgot, az akvárium belefutott egy homályos víz problémába.

View attachment 82117

Sebaj, a probléma megoldását elnapolom, inkább elutazok szabadságra, és megnézem mi lesz belőle 5 nap múlva. Hátha megoldódik magától.
Viszont HC Cuba növekedési ütemével meg vagyok elégedve.

Egyébként nem tudja valaki, hogy zselés növények esetén a zselé miből van? Indításkor nem mostam le a növényekről. Ez okozhat homályos vizet?
Nem tudom miből van az a zselé, nekem berohadt a növény amiből nem mostam ki rendesen...elképzelhető, hogy nem emiatt történt de ajánlott lemosni róla.
 
Egyébként nem tudja valaki, hogy zselés növények esetén a zselé miből van? Indításkor nem mostam le a növényekről. Ez okozhat homályos vizet?

Véletlen pont tudom, mert a munkám miatt majdhogynem napi szinten dolgozok steril növényekkel.

Víz(tisztított), mikro és makroelemek(MS por például), vitaminok, szerves savak, pH puffer, cukor(10-20g/l az átlagos), agar, esetleg hormonok, de hormon nem kötelező, alap esetben nincs, mikroszaporításnál kell csak.

Abból a cukor okozhat ilyet, de szerintem gyorsabban "kellett volna neki".




20191017_101831.jpg
 
Tulajdonképpen nem is láttam rajtuk nagy mennyiségű zselét vagy egyéb trutyit...
Az az érdekes, hogy ezzel egyidőben indítottam egy másik nano-t kb ugyanígy, ahol kristálytiszta a víz. Napló itt:

Szerintem csak simán enyhén megborult a rendszer. Kevés azért viszonylag a növényi biomassza és fejlődés az egyensúlyhoz.
 
Update, Indítás +25. nap

Szerintem megtaláltam a homályos víz okát. Mivel nem találtam információt sehol, hogy a HC Cuba bikarbonátokat képes-e szénforrásként hasznosítani, ezért a csapvizet 1-1 arányban esővízzel kevertem. Így kb. 25 dKH-s vízből kb 10 dKH-s víz lett, hasonlóan mint elég sok budapesti kerületben. Viszont ma észrevettem, az esővízgyűjtő tartály poshadt szagú volt. Nagyon sok levél esett a tárolóba, amit nem vettem észre és emiatt poshadt meg a víz. Szerintem ez okozta a brutális homályt az akváriumban.

Nem tudja valaki, ez milyen moha, vagy növény? Akváriumban nőtt, és mivel "steril" zselés növényeket vettem, nem tudom, hogy honnan került bele ez a potyautas. Lehet, hogy a földben volt?

1571652435764.png
 
Update, Indítás +25. nap

Szerintem megtaláltam a homályos víz okát. Mivel nem találtam információt sehol, hogy a HC Cuba bikarbonátokat képes-e szénforrásként hasznosítani, ezért a csapvizet 1-1 arányban esővízzel kevertem. Így kb. 25 dKH-s vízből kb 10 dKH-s víz lett, hasonlóan mint elég sok budapesti kerületben. Viszont ma észrevettem, az esővízgyűjtő tartály poshadt szagú volt. Nagyon sok levél esett a tárolóba, amit nem vettem észre és emiatt poshadt meg a víz. Szerintem ez okozta a brutális homályt az akváriumban.

Nem tudja valaki, ez milyen moha, vagy növény? Akváriumban nőtt, és mivel "steril" zselés növényeket vettem, nem tudom, hogy honnan került bele ez a potyautas. Lehet, hogy a földben volt?

View attachment 82343
Nekem jávai mohának tünnik, de esetleg @Szmóki jobb infót tud adni róla.
 
Szerintem megtaláltam a homályos víz okát. Mivel nem találtam információt sehol, hogy a HC Cuba bikarbonátokat képes-e szénforrásként hasznosítani, ezért a csapvizet 1-1 arányban esővízzel kevertem. Így kb. 25 dKH-s vízből kb 10 dKH-s víz lett, hasonlóan mint elég sok budapesti kerületben. Viszont ma észrevettem, az esővízgyűjtő tartály poshadt szagú volt. Nagyon sok levél esett a tárolóba, amit nem vettem észre és emiatt poshadt meg a víz. Szerintem ez okozta a brutális homályt az akváriumban.

Az oldott szerves anyag elég ok lehet.
 
Back
Oldal tetejére