• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

32l shallow tank bettával, CO2 nélkül

Iron1

VIP kertész
Ha minden igaz, lesz egy 60*30*20-as akváriumom külső szűréssel, egyszerűbb világítással. Ebbe szeretnék bettát tenni (illetve hát, a feleségem, ami ugyanaz :D ). Nem akarom tó jellegűre csinálni, meg nagyon kilógó elemeket (ld. egyszeri ember videóját, mikor rájön, hogy a hardscape-et kitakarja a lámpa :D ), de ha 1-2 növét picit víz fölé nő, az nem baj. Ti a betta mellé még milyen élővilágot javasolnátok? Garnélákat szeretnék (az tudtommal a vagy megeszi, vagy nem kategória), plusz postakürt csiga, plusz 1-2 hal (nem sok) is jó lenne. Növényekből 1-1 pakkal rendeltem monte carlot, Ludwigia palustris Super red-et, Staurogyne repens-t és Pogostemon erectus-t. Tudom, hogy 5x ennyit elbírna, de erre volt most büdzsé, majd beszaporodják. Ti tennétek még bele valamit? (Hardscape nem tudom, hogy lesz-e. Jó lenne.)
 
Ha minden igaz, lesz egy 60*30*20-as akváriumom külső szűréssel, egyszerűbb világítással. Ebbe szeretnék bettát tenni (illetve hát, a feleségem, ami ugyanaz :D ). Nem akarom tó jellegűre csinálni, meg nagyon kilógó elemeket (ld. egyszeri ember videóját, mikor rájön, hogy a hardscape-et kitakarja a lámpa :D ), de ha 1-2 növét picit víz fölé nő, az nem baj. Ti a betta mellé még milyen élővilágot javasolnátok? Garnélákat szeretnék (az tudtommal a vagy megeszi, vagy nem kategória), plusz postakürt csiga, plusz 1-2 hal (nem sok) is jó lenne. Növényekből 1-1 pakkal rendeltem monte carlot, Ludwigia palustris Super red-et, Staurogyne repens-t és Pogostemon erectus-t. Tudom, hogy 5x ennyit elbírna, de erre volt most büdzsé, majd beszaporodják. Ti tennétek még bele valamit? (Hardscape nem tudom, hogy lesz-e. Jó lenne.)
Egy-két lánybettát, hátha lesznek kisbetták? :D
 
Ha minden igaz, lesz egy 60*30*20-as akváriumom külső szűréssel, egyszerűbb világítással. Ebbe szeretnék bettát tenni (illetve hát, a feleségem, ami ugyanaz :D ). Nem akarom tó jellegűre csinálni, meg nagyon kilógó elemeket (ld. egyszeri ember videóját, mikor rájön, hogy a hardscape-et kitakarja a lámpa :D ), de ha 1-2 növét picit víz fölé nő, az nem baj. Ti a betta mellé még milyen élővilágot javasolnátok? Garnélákat szeretnék (az tudtommal a vagy megeszi, vagy nem kategória), plusz postakürt csiga, plusz 1-2 hal (nem sok) is jó lenne. Növényekből 1-1 pakkal rendeltem monte carlot, Ludwigia palustris Super red-et, Staurogyne repens-t és Pogostemon erectus-t. Tudom, hogy 5x ennyit elbírna, de erre volt most büdzsé, majd beszaporodják. Ti tennétek még bele valamit? (Hardscape nem tudom, hogy lesz-e. Jó lenne.)
Nem akarlak lebeszélni a bettáról, de van 1-2-3-stb. fontos részlet,amit jó ha tudsz. Azért írom le, hogy a szebbik feled is megyőzhető legyen, ha kompromisszumok születnek.
1.A betta melegigényes, fűtened kell neki ősztől tavaszig.
2.Labirintkopoltyús, a légköri levegőből is vesz oxigént a labirintszervén keresztül. Ez a szerve érzékeny, ha jóval hidegebb a levegő, amit szipákol, akkor megfázik és ebbe belepusztul.
3.Az előző pont ellen úgy védekezhetünk, hogy fedjük az akvát üveggel és meleg lesz a levegőoszlop a víz fölött. Egy shallow összeállításánál nagy hangsúly van az emers növényeken, ez megnehezíti a néha szükséges fedést. @mmccannon Mary megmondja neked, mi az a levegő és víz közötti hőkülönbség, amit a betta biztosan elbír. Ezzel mindenképp számolnod kell. 🙂
 
Egy-két lánybettát, hátha lesznek kisbetták?
Szerintem ehhez azért a 32 liter kicsi. :)

Nem akarlak lebeszélni a bettáról, de van 1-2-3-stb. fontos részlet,amit jó ha tudsz. Azért írom le, hogy a szebbik feled is megyőzhető legyen, ha kompromisszumok születnek.
1.A betta melegigényes, fűtened kell neki ősztől tavaszig.
2.Labirintkopoltyús, a légköri levegőből is vesz oxigént a labirintszervén keresztül. Ez a szerve érzékeny, ha jóval hidegebb a levegő, amit szipákol, akkor megfázik és ebbe belepusztul.
3.Az előző pont ellen úgy védekezhetünk, hogy fedjük az akvát üveggel és meleg lesz a levegőoszlop a víz fölött. Egy shallow összeállításánál nagy hangsúly van az emers növényeken, ez megnehezíti a néha szükséges fedést. @mmccannon Mary megmondja neked, mi az a levegő és víz közötti hőkülönbség, amit a betta biztosan elbír. Ezzel mindenképp számolnod kell.
Köszönöm, a fűtést tudom. Azt hiszem, talán 25 fok a minimum? 23-23,5 fok nappal a levegő nálunk, éjjel talán 22. Gondolom, ez rendben van. (Amúgy ezt nem tudtam, hasznos infó. Ha elmegyünk otthonról, s levesszük 20 fokra a fűtést, akkor befóliázom a tetejét addig.) Mondjuk, ha csak rajtam múlna, nem betta lesz. Viszont azért lesz második nano akvárium, mert tetszik neki a betta, shallow meg azért, mert egy fórumtársunk eléggé jóárasítva árulja az akváriumát. :D Még az algásodást kihagytad a negatívumok közül, meg hogy betegségérzékenyebb. :D
 
Szerintem ehhez azért a 32 liter kicsi. :)


Köszönöm, a fűtést tudom. Azt hiszem, talán 25 fok a minimum? 23-23,5 fok nappal a levegő nálunk, éjjel talán 22. Gondolom, ez rendben van. (Amúgy ezt nem tudtam, hasznos infó. Ha elmegyünk otthonról, s levesszük 20 fokra a fűtést, akkor befóliázom a tetejét addig.) Mondjuk, ha csak rajtam múlna, nem betta lesz. Viszont azért lesz második nano akvárium, mert tetszik neki a betta, shallow meg azért, mert egy fórumtársunk eléggé jóárasítva árulja az akváriumát. :D Még az algásodást kihagytad a negatívumok közül, meg hogy betegségérzékenyebb. :D
Oto-t rakhatsz betta mellé.
Azokat a legharciasabb bettáim is megtűrték.

Víz hőfoka, akvárium fedése: 20 fok alatti szobahőmérsékletnél már érdemes lefedni az akvát.
 
Ha minden igaz, lesz egy 60*30*20-as akváriumom külső szűréssel, egyszerűbb világítással. Ebbe szeretnék bettát tenni (illetve hát, a feleségem, ami ugyanaz :D ). Nem akarom tó jellegűre csinálni, meg nagyon kilógó elemeket (ld. egyszeri ember videóját, mikor rájön, hogy a hardscape-et kitakarja a lámpa :D ), de ha 1-2 növét picit víz fölé nő, az nem baj. Ti a betta mellé még milyen élővilágot javasolnátok? Garnélákat szeretnék (az tudtommal a vagy megeszi, vagy nem kategória), plusz postakürt csiga, plusz 1-2 hal (nem sok) is jó lenne. Növényekből 1-1 pakkal rendeltem monte carlot, Ludwigia palustris Super red-et, Staurogyne repens-t és Pogostemon erectus-t. Tudom, hogy 5x ennyit elbírna, de erre volt most büdzsé, majd beszaporodják. Ti tennétek még bele valamit? (Hardscape nem tudom, hogy lesz-e. Jó lenne.)
Ha már megrendelted a növényeket, akkor lehet, hogy mindegy, de azért leírom: A Staurogyne repens kimondottan jó ötlet. A monte carlo sikere számomra kérdéses CO2 nélkül.
Ludwigia palustris és Pogostemon erectus szerintem túl gyakran fog túlnőni. bár az én 20cm magasamban Ludwigia repens van nem palustris, egyáltalán nem tartja vissza, hogy nincs vízben, ugyanolyan gyorsan nő kifelé. helyette vörösesnek az Alternanthera reineckii mini jobb lenne. A Lobelia cardinaris mini is hasonlóan jól viselkedik alacsony low techben.

A bettás, garnélás ötlet innen jött neked? :)
Látszik a videón is, hogy nem a legjobb ötlet... amúgy szép dolgokat alkot a srác, szeretem. de ezzel nem értek egyet. kb garnéla kínzás.
Itt egy másik topicban volt szó a betta-cory párosításról, az jobban tetszik nekem személy szerint. közép-felső rétegbe nem tennék más halat, inkább talajlakót, hogy biztosan ne zavarják egymást. 32 liter nem olyan sok.
Én is tartottam régen 50-60 literesbe hím bettát együtt nősténnyel + mindenféle más hallal. nem volt belőle baj soha, de ez nem azt jelenti, hogy nem is lehet.
Csiga tudtommal bármi mehet, nem igazán zavarják egymást. lényeg, hogy mindenkinek megfeleljenek a vízparaméterek.
De ti tudjátok mit szeretnétek :)
 
Oto-t rakhatsz betta mellé.
Köszönöm. Alapvetően ez meg a törpe cory volt, amin elsődlegesen gondolkodtam. @Versenycsiga is ellenjavallta a vízközti halakat, de nekem is volt egy olyan érzésem, hogy annyira nem jó ötlet. Meg a betta elég nagy, nagyon nem is akarom túlpakolni.
20 fok alatti szobahőmérsékletnél már érdemes lefedni az akvát.
Úgy lesz, bár remélem, annyi nem lesz. :)
A monte carlo sikere számomra kérdéses CO2 nélkül.
Öööööö, jó, hogy mondod. Ezt a másikba rendeltem, csak elfelejtettem. :D :D :D :D
kb garnéla kínzás.
Kérdéses volt, de akkor kihagyom. Kár, mert a tigrissel szemeztem.
közép-felső rétegbe nem tennék más halat, inkább talajlakót, hogy biztosan ne zavarják egymást. 32 liter nem olyan sok.
Köszönöm a megerősítést.

LEhet, hogy a növényekkel az lesz, hogy mennek bele a fentebbiek, s később bővítem. Kicsit elrettentett, mennyibe kerülne pl. Tomi telepítése hasonló méretbe:
2x Staurogyne repens 3x Bucephalandra kedagang 2x Pogostemon erectus 5x Anubias nana 'Bonsai' 2x Anubias nana 'Pinto' 2x Ludwigia palustris 'Super red' 2x Eriocaulon polaris 2x Utricularia graminifolia

Majd belevágok a mostaniból egy cryptot, az megoldja az egészet. ;)

Gondoltam még arra, hogy esetleg a ...-ból (magam moderáltam :) ) rendelek fakövet, az nem olyan vészes árban, s jó lenne ehhez meg a másikhoz is. Mondjuk rendelni kicsit rizikós, de Csepel túúúúl messze van. :D
 
A bettás, garnélás ötlet innen jött neked?
Inkább fordítva. Előbb láttam kedvező akváriumbeszerzési lehetőséget, s utána ahhoz néztem sok shallow tankes videót. A garnélákból meg tök jó lenne minél több szín, s bettás csoportokban írták, hogy van betta, amelyiket nem érdeklik a garnélák. De avideókat nézegetve elég kíváncsi halaknak tűntek, fura lenne, ha nem csipkedné meg legalább őket.
 
LEhet, hogy a növényekkel az lesz, hogy mennek bele a fentebbiek, s később bővítem. Kicsit elrettentett, mennyibe kerülne pl. Tomi telepítése hasonló méretbe:
A profik valóban bolti növényekkel dolgoznak, főleg ha kiállításra/versenyre megy. de itt az akvakertésztársak elég sokan árulnak/cserélnek/adnak bontott növényt :) amivel ugyanúgy be lehet rendezni. Én sem állnék ilyen jól növényügyileg ha a kedves fórumtársak nem dobtak volna meg néha 1-1 kis vödör növénnyel :D És a keres topicba sem "szégyen" írni :)
Persze megértelek nem budapestiként nehezebb csereberélni. Nekem is ez a bajom, hogy ritkán járok be pestre. Sokmindent olcsóbb megvenni. hiába adná valaki pl Rákospalotán ingyen, többe kerülne elmenni érte sajnos.
 
Inkább fordítva. Előbb láttam kedvező akváriumbeszerzési lehetőséget, s utána ahhoz néztem sok shallow tankes videót. A garnélákból meg tök jó lenne minél több szín, s bettás csoportokban írták, hogy van betta, amelyiket nem érdeklik a garnélák. De avideókat nézegetve elég kíváncsi halaknak tűntek, fura lenne, ha nem csipkedné meg legalább őket.
Szia!
Kettő hím bettám van - nyilván - két külön akváriumban.
Az egyik már kifejlett volt, amikor hozzám érkezett és első éjszaka kifektette a két (teszt)garnélát.
A másik még mindig növésben van és mind a 3-4 rc valamint 4-5 amano életben maradt, akik már az akvában éltek érkezésekor.
Szerintem csak fiatal bettánál van esély, hogy együtt tartható garnélákkal (valszeg felnőve sem eszi meg őket) illetve olyan bettánál ami garnélákkal élt mielőtt hozzád kerül.
Szaporodni viszont sem így sem úgy nem igen fognak...
 
Sokmindent olcsóbb megvenni. hiába adná valaki pl Rákospalotán ingyen, többe kerülne elmenni érte sajnos.
Na, igen. Meghát kb. pont akkor kellene, mikor berendezed. :) Azért majd beírok a keres rovatba, ha itt lesznek az akváriumok, hátha valakinek van Észak-Bp. felé.

Szerintem csak fiatal bettánál van esély, hogy együtt tartható garnélákkal
Szerintem megbeszélem majd a feleségemmel, hogy betta vagy garnéla. :)
 
Ha minden igaz, lesz egy 60*30*20-as akváriumom külső szűréssel, egyszerűbb világítással. Ebbe szeretnék bettát tenni (illetve hát, a feleségem, ami ugyanaz :D ). Nem akarom tó jellegűre csinálni, meg nagyon kilógó elemeket (ld. egyszeri ember videóját, mikor rájön, hogy a hardscape-et kitakarja a lámpa :D ), de ha 1-2 növét picit víz fölé nő, az nem baj. Ti a betta mellé még milyen élővilágot javasolnátok? Garnélákat szeretnék (az tudtommal a vagy megeszi, vagy nem kategória), plusz postakürt csiga, plusz 1-2 hal (nem sok) is jó lenne. Növényekből 1-1 pakkal rendeltem monte carlot, Ludwigia palustris Super red-et, Staurogyne repens-t és Pogostemon erectus-t. Tudom, hogy 5x ennyit elbírna, de erre volt most büdzsé, majd beszaporodják. Ti tennétek még bele valamit? (Hardscape nem tudom, hogy lesz-e. Jó lenne.)
Megértem a problémádat. Dolgozik a lelkesedés, sorra jönnek az új ötletek :)
Úgy tűnik, a bettáról nem lehet téged lebeszélni :) A lényeget a többiek már leírták: melegigényes, könnyen megfázik, nem szereti az áramlást. Társnak csigákat javasolnék, mást nem. Nem túl jó ötlet egy ragadozó halat kis helyen összezárni potenciális zsákmányállatokkal. Előfordulhat, hogy nem bántja őket, de ennek minimális az esélye. Közepes vagy nagyobb testű halakhoz kicsi a bruttó 36 literes akvárium, ezért nem nagyon lehet társat betenni. A betták sajnos nem élnek sokáig, lesz időd meggyőzni az asszonyt, hogy legközelebb más halat válasszatok :)
Azt javaslom, mindenképpen fedett akváriumban gondolkodj, így csökkentheted a megfázás kockázatát. Kell hagyni a fedőüveg és a vízszint között legalább 4-5 cm helyet, hogy az ott lévő levegő felmelegedhessen. Így a növények kinőhetnek a vízből.
Növényeket nem csak vásárlásból lehet beszerezni. Lakik Ürömön is egy lelkes fórumtárs, aki rendszeresen szokott hirdetni ajándék növényeket...
Hardscape lehet akár egy szép formájú ág is. Lehet készen is venni, de kereshetsz az erdőben is.
 
Ha minden igaz, lesz egy 60*30*20-as akváriumom külső szűréssel, egyszerűbb világítással. Ebbe szeretnék bettát tenni (illetve hát, a feleségem, ami ugyanaz :D ). Nem akarom tó jellegűre csinálni, meg nagyon kilógó elemeket (ld. egyszeri ember videóját, mikor rájön, hogy a hardscape-et kitakarja a lámpa :D ), de ha 1-2 növét picit víz fölé nő, az nem baj. Ti a betta mellé még milyen élővilágot javasolnátok? Garnélákat szeretnék (az tudtommal a vagy megeszi, vagy nem kategória), plusz postakürt csiga, plusz 1-2 hal (nem sok) is jó lenne. Növényekből 1-1 pakkal rendeltem monte carlot, Ludwigia palustris Super red-et, Staurogyne repens-t és Pogostemon erectus-t. Tudom, hogy 5x ennyit elbírna, de erre volt most büdzsé, majd beszaporodják. Ti tennétek még bele valamit? (Hardscape nem tudom, hogy lesz-e. Jó lenne.)
Lapos akvárium alkalmatlan betta tartására. Kb. mintha Neked egy 1 méter belmagasságú lakásban kellene élned.
Először tájékozódj a halfaj igényeiről, aztán tervezz.

Leírásod alapján rögtön azt mondom, hogy 2 akváriumot indíts, mert a Betta és az adott növények egy része nem köszönnek össze.

Inkább fordítva. Előbb láttam kedvező akváriumbeszerzési lehetőséget, s utána ahhoz néztem sok shallow tankes videót. A garnélákból meg tök jó lenne minél több szín, s bettás csoportokban írták, hogy van betta, amelyiket nem érdeklik a garnélák. De avideókat nézegetve elég kíváncsi halaknak tűntek, fura lenne, ha nem csipkedné meg legalább őket.
Az FB-t felejtsd el, mert sok az észosztó és roppant kevés, aki tényleg ért hozzá. Azon túl, a sok sületlenséggel csak összezavarnak, és abból születik olyan elképzelés, mint az előbb felvézoltál. Képtelenség összehozni, mert van különbség a Gizike meg a gőzeke között.

Abból indulj ki, mik a hal igényei, és akkor rögtön ott van a minimális 28 Celsius fok. Ludwigia, stb. nemigen fogja tolerálni. Keress olyanokat, amik jól tűrik a meleget, máskülönben olvadás és ammónia őrület lesz a vége.
 
Közepes vagy nagyobb testű halakhoz kicsi a bruttó 36 literes akvárium, ezért nem nagyon lehet társat betenni.
Így érzem én is.
Azt javaslom, mindenképpen fedett akváriumban gondolkodj, így csökkentheted a megfázás kockázatát.
23 fok alá ritkán megy a levegő. Ha annyit fűtenék, amennyit akarok, akkor mondjuk 26 fok lenne. :D
Lakik Ürömön is egy lelkes fórumtárs, aki rendszeresen szokott hirdetni ajándék növényeket...
Figyelni fogom, hátha lesz pont jó időben.
Hardscape lehet akár egy szép formájú ág is. Lehet készen is venni, de kereshetsz az erdőben is.
Bevallom, ettől tartok kicsit. Hogy működik a dolog, hogy ne okozzon gondot a vízben?
Először tájékozódj a halfaj igényeiről, aztán tervezz.
Előre bocsátom, nem vitázni akarok, hanem csak elmondom az én oldalam. A segítséget nagyra értékelem, s figyelembe is veszem.

Szóval: tájékozódtam. Viszont, ami könyvem van, az a Horn-Zsilinszky: Akvarisztika, s ahogy látom, azóta nálunk nem is jött ki rendes halas könyv. (Bíró József könyve megvan, de ott a halak eléggé mellékszereplők.) Marad az internet, ahol meg elég nehéz kihámozni, hogy mi a releváns infó. Pl. az Illionoisi-i egyetem állatorvosi karának a bettás cikke hivatkozik a betta.org-ra. Na, azon meg olyan hülyeségek vannak, hogy tarthatod pl. neonhallal, de akkor ne 20, hanem legalább 40 literes akváriumod legyen. S odáig eljutottam, hogy neonhalnak eleve kéne 100 liter, meg mondjuk annyira nincs oda a bettás hőfokért. Amire eljutottam: 25 fok legalább kell neki (azt hiszem, GA videóban lőtték be ezt a hőfokot, de nem esküdnék meg rá). Bármekkora akváriumot is mondanak (pl. a csodás kedvence weboldal szerint - ami a betta tartására az első Google találat - 20-40 literben 3-4 betta is tök jól elvan (!!!) ), minimum 30 litert adnék, s akkor egy hal lenne. Szóval volt szűrt tájékozódás, csak rohadt nehéz kiszűrni, mi igaz, s mi nem. Ezért is kérdeztem itt.
Leírásod alapján rögtön azt mondom, hogy 2 akváriumot indíts, mert a Betta és az adott növények egy része nem köszönnek össze.
Ez tök hasznos. Mondjuk az általad említett Ludwigia a GA oldala szerint 28 fokig rendben van. Itt jön be a tájékozódási nehézség. Gondolom, te kitapasztaltad, én meg hiszek a látott infónak.
Az FB-t felejtsd el, mert sok az észosztó és roppant kevés, aki tényleg ért hozzá.
Tudom. Amiket ott írtak, azok gyakorlatban megvalósult dolgok voltak, így azt elhiszem, hogy van olyan betta, amelyik mellett élnek garnélák, de gondolom, nagyobbak, s elhiszem, hogy általánosan nem jó ötlet. Ahogy látod, fentebb ki is zártam, hogy a kettő együtt legyen.
Keress olyanokat, amik jól tűrik a meleget, máskülönben olvadás és ammónia őrület lesz a vége.
Tudsz esetleg javasolni? Mondjuk abban maradtunk, hogy van itt helyben haltenyésztő, s megnézzük, nála milyen halak vannak, s ha van olyan, ami szimpatikus is meg jól is érzi magát ekkora medencében, akkor nem kizárt a csere. A magassági dolognál van különbség ahím és a nöstény bettáknál? Arra gondolok, hogy a nősténynél kisebbek az úszók, s más lehet az arány. Nem pusholni akarom a dolgot, tényleges kérdés. (Látnod kellett volna amúgy a kamaszkori padlásszobát, ami az enyém volt. Méter magas ajtó, s a tető miatt szokni kellet, hogy hogyan ne verjem be a fejem. :D )

Ja, mindenkinek köszönöm, hogy a 6*3*2=32 számításomhoz nem gratulált. :D
 
Imádom ezeket a hőfok körüli vitákat, és hogy mindenki másra esküszik :) jó lenne megkérdezni a halakat, hogy mi a véleményük erről. biztos egyénenként is vannak fázósabbak :)
A 20 cm-nél szerintem már az is számít, hogy milyen magas a talaj és hogy milyen magasan tudod feltölteni vízzel. nem mindegy, hogy 10 vagy 15 cm marad úszásra.
A betták nem egy nagy úszók, én is azt hittem volna, hogy nem gond nekik. de garnélákat tuti tarthatsz az üvegben :)
Megjegyezném még hogy a boltokban amilyen kockákban tartják őket, ahhoz képest egy ilyen akva óceán számukra.
Nem értek hozzá, én is tanulnék a témában, csak leírom a gondolataimat...
 
Imádom ezeket a hőfok körüli vitákat, és hogy mindenki másra esküszik :) jó lenne megkérdezni a halakat, hogy mi a véleményük erről. biztos egyénenként is vannak fázósabbak :)
A 20 cm-nél szerintem már az is számít, hogy milyen magas a talaj és hogy milyen magasan tudod feltölteni vízzel. nem mindegy, hogy 10 vagy 15 cm marad úszásra.
A betták nem egy nagy úszók, én is azt hittem volna, hogy nem gond nekik. de garnélákat tuti tarthatsz az üvegben :)
Megjegyezném még hogy a boltokban amilyen kockákban tartják őket, ahhoz képest egy ilyen akva óceán számukra.
Nem értek hozzá, én is tanulnék a témában, csak leírom a gondolataimat...
Lenne, ahol 15, de láttam egy videót, ahol 16 centi magas akváriumban volt, s a csóka szerint boldog, de nekem nem tűnt annak, meg annyiban tényleg fura volt a mozgása. Úgyhogy hajlok Mary véleménye felé. Mondjuk abban a videóban úgy tűnt, hogy főleg a hal magassága a gond, a nagy úszók miatt volt kevés nagyon a mozgástér.

A bolti tartás... Tuti nem engedném. A Terra-akván mondjuk még durvábbat láttam: félig töltött 2 decis műanyag pohár (!!!!).
 
OK, ebből a naplóból kiszállok, nincs értelme megosztani tapasztalataimat.
Sértődés előtt, ezt írtam: "A segítséget nagyra értékelem, s figyelembe is veszem." Meg ezt: "rohadt nehéz kiszűrni, mi igaz, s mi nem. Ezért is kérdeztem itt." Meg leírtam, hogy a növényben van tapasztalatod, én meg ennek híján a leírt dolgoknak hittem (ergo, ha van tapasztalat, akkor elhiszem, annak híján arra támaszkodtam, ami le van írva). Plusz leírtam, hogy a garnélákat kizártam mindenképp, s abban kértem ki még a véleményed, hogy a betta nősténynél is gond lehet-e a magasság (annak - a kisebb úszók miatt - kisebb a hímnél a magassága, ezért kérdezem). Ezt is leírtam: "hajlok Mary véleménye felé." Meg azt is, hogy a feleségemmel beszéltünk arról, hogy megnézzük, talál-e olyan szimpatikus halat, ami jó lehet ehhez a medencéhez betta helyett. Természetesen szíved joga nem kommentelni, de nem szeretnék félreértésből sértődést. Amint látod, kb. mindent komolyan vettem abból, amit mondtál.

(Ja, nem napló ez, azért van pont a low-tech topicban, mert nem akarom elindítani a vakvilágba, hanem információt gyűjtök előbb. Napló akkor lesz, ha megvan a végleges setup terv.)
 
Utoljára módosított:
Nem értem miért, akarsz 20 cm-es magasságot. A talaj 4-5 cm, a perem és a vízszint közötti magasság újabb 4-5 cm. Marad kb. 10 cm vízmagasság, nettó 18 l. Ez elég kevés. A kis víztömeg könnyen felmelegszik/lehűl, az egyensúlyt is nehezebb fenntartani. Egy magasabb akvárium ugyanolyan alapterületű. Ha ezt tudod megvenni jó áron, azt javasolnám, hogy garnélákat tarts benne. Neocaridinát, esetleg Amano garnélát. Más garnélát egyelőre ne, ha nem akarsz kudarcot. Ha esetleg változik a koncepció, vehetsz mondjuk 60x30x40 méretű akváriumot. Ha nem töltöd fel teljesen, alacsonyabb vízszint mellett a növényeknek is marad hely a víz fölé nőni (ebben már egy betta is elférne).
Növények tekintetében nem akarlak elkeseríteni, de a három kiválasztott növényből nálam egy sem maradt meg csapvízben, CO2 nélkül. Reméljük, több szerencséd lesz velük :)
Betta témában rengeteg különböző vélemény van. Ha egy hal életben marad, még nem feltétlenül érzi jól magát. A nőstények kevésbé szépek, de elvileg nem agresszívak egymás közt, így több is tartható belőlük. Látom, hogy felelősen gondolkodsz a kérdésben :) Sajnos a legtöbb esetben választani kell, hogy a halak vagy a növények igényeit akarjuk kiszolgálni. A kettő együtt ritkán működik kompromisszumok nélkül. Szóval vagy bettás akvárium igénytelen növényekkel, vagy pedig társas, komolyabb növényekkel.
Első szuszra ennyi jutott eszembe. Ha lenne még kérdés, szívesen segítek.
 
Ha egy betta igényeit szeretnétek kielégiteni, akkor érdemes ebbe a naplóba beleolvasni:
Vannak növényajánlások is.

Ha pedig shallow AQ a cél, akkor érdemes más élölényt keresni. Az ilyen lapos akváriumok nem alkalmasak a betták számára (a fent már többször emlitett megfázás- takarjuk le az üveget- legyen 5cm légoszlop a viz felett stbstb).
Ilyen lapos akvariumbol más halaknál elofirdulhat hogy stressz vagy ijedség miatt ki fognak ugrálni.
Leginkább garnélák, és csigák számára lenne a legmegfelelöbb. Sok nanohalra rámondják (otocinclus, boraros, endlerguppy stb) hogy jo nekik a 30 literes aquarium, de ha belegondolsz, hogy mennyi helyet kitolt a dekor, az esetleges belso szürö, fütö, maris latod, hogy csak nagyon kevés élötér maradna a halaknak.
 
Back
Oldal tetejére