• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes 3 biotóp

72967
Ilyen vízparaméterek vannak a rio negro folyóban is?
Utánna néztem
Collecting Site-water type... |pH..... | Hardness(ppm) |temperature.... |
+-------------------------------+---------+---------------+-----------------+
| Rio Amazonas-white water..... | 6.9.... | 80 ppm....... | 29°C/84°F...... |
| Rio Apayacu-white water...... | 6.4.... | 20 ppm....... | 30°C/86°F...... |
| Rio Orosa-white water........ | 6.5-6.7 | 60-110 ppm... | 30°C/86°F...... |
| Rio Maniti-white water....... | ....... | ............. | 29°C/84°F...... |
| Quebrada Yanayacu-black water | 6.4.... | 20 ppm....... | 27°C/80°F...... |
| Rio Ampiyacu-white water..... | 6.4.... | 20 ppm....... | 29°C/84°F...... |
| Rio Napo..................... | 6.7-7.3 | 80-120 ppm... | 27°C/81°F...... |
| Rio Nanay.................... | 6.6-7.0 | 20 ppm....... | 25°C/78°F...... |
| Rio Itaya-white water........ | 6.0-7.0 | ............. | 23-27°C/73-81°F |
| Quebrada Tuche Caño.......... | 6.5.... | 60 ppm....... | ............... |
| Quebrada Yanashi............. | 6.5.... | 70 ppm....... | ............... |
| Rio Aguasyacu-white water.... | ....... | ............. | 28°C/82°F...... |
| Cocha at Oro Blanco.......... | 6.5.... | 120 ppm...... | ............... |
| Avaha Cocha at Oro Blanco.... | 6.5.... | 120 ppm...... | ............... |
| Paiva Chica Cocha............ | 5.8.... | 50 ppm....... | ............... |
| Lata Cocha................... | 5.5.... | 20 ppm....... | ............... |
| Urcu Cocha................... | 5.5.... | 1-2 ppm...... | ............... |
| Paiva Cocha.................. | ....... | 3 ppm........ | ............... |
+-------------------------------+---------+---------------+-----------------+
| Rio Xingu.................... | 6.7-6.9 | ............. | 26°C/80°F...... |
| Rio Araguia.................. | 5.8-7.5 | 4-20 ppm..... | 22-28°C/72-82°F |
| Rio Negro and Orinoco rivers. | 4.5-7.0 | 2-8 ppm...... | 24-28°C/75-82°F |
 
Ezekben a folyókban ásványi anyag sem sok van.
Az akváriumban mért gh 10, kh 7 ertek elég távol van az eredeti elohely kemiajahoz. Ha tenyleg biotop akvarium a cél akkor ezen elég sokat kene javítani. Addig sajnos csak neveben biotop


Rio Negro-ról nekem elsőre a sötét, barnás színezetű víz ugrik be, amiben elég sok DOC-van és alacsony a pH (Ahogy fent is írták...).
Valaki korábban javasolt Mátrixot a szűrőbe, kíváncsi vagyok, mit csinálna ilyen vízzel :). Szerintem még az aktív szén is sok lenne neki. Inkább talán tőzeget kéne a szűrőbe tenni, hehe.

Egyébként érdekességként, itt található egy iromány, hogy szerintük halak (zebradánión tesztelték) miért nem döglenek ki ilyen alacsony pH-n (4-5 közeli!!) Rio-Negro-ban:

https://www.nature.com/articles/srep20377#abstract

Röviden: sok DOC segít nekik.
 
Utoljára módosított:
Ezekben a folyókban ásványi anyag sem sok van.
Az akváriumban mért gh 10, kh 7 ertek elég távol van az eredeti elohely kemiajahoz. Ha tenyleg biotop akvarium a cél akkor ezen elég sokat kene javítani. Addig sajnos csak neveben biotop


Ez valóban így van és kezdem azt érezni kicsit nagyobb fába vágtam a fejszémet mint azt elsőre gondoltam. De szeretem a kihívásokat. Meg fogom próbálni legalább közelíteni az értékeket és a környezetet az elvárthoz. Úgy gondolom egy 6 - 6.5 pH-t meg tudok célozni. Ásványi anyag tartalmat tudom tartósan csökkenteni, ha csak ro vizet használok a cseréhez?

Rio Negro-ról nekem elsőre a sötét, barnás színezetű víz ugrik be, amiben elég sok DOC-van és alacsony a pH (Ahogy fent is írták...).
Valaki korábban javasolt Mátrixot a szűrőbe, kíváncsi vagyok, mit csinálna ilyen vízzel :). Szerintem még az aktív szén is sok lenne neki. Inkább talán tőzeget kéne a szűrőbe tenni, hehe.

Röviden: sok DOC segít nekik.

Egyébként a tőzeget több helyen olvastam már, hogy használják ilyen akváriumokban a víz színezésére és lágyítására... Ilyet találtam: https://webshop link moderálva/tozeg/hobby-humin-faser--60-g--tozeg--4011444208002-7592.html Mondjuk lehet kíméletesebb mint az acid buffer.

Illetve az indiai mandulalevelet gondoltam még beletenni, mert az is savanyítja és sötétebbé teszi a vizet, gondolom ezekkel (levél, tőzeg) oldott szerves szén is kerülne a vízbe. A kérdés számomra most az, hogy kezdjem el már is savanyítani és teásítani a vizet, vagy várjam meg amíg beáll az akvárium és belekerülnek a vörösneonok? Mi lenne jobb nekik? Ha egyből egy barnás, savas, lágy vízbe kerülnek vagy ha velük együtt érem el a kívánt szinteket?

Köszönöm a hozzászólásokat!
 
Ez valóban így van és kezdem azt érezni kicsit nagyobb fába vágtam a fejszémet mint azt elsőre gondoltam. De szeretem a kihívásokat. Meg fogom próbálni legalább közelíteni az értékeket és a környezetet az elvárthoz. Úgy gondolom egy 6 - 6.5 pH-t meg tudok célozni. Ásványi anyag tartalmat tudom tartósan csökkenteni, ha csak ro vizet használok a cseréhez?



Egyébként a tőzeget több helyen olvastam már, hogy használják ilyen akváriumokban a víz színezésére és lágyítására... Ilyet találtam: https://webshop link moderálva/tozeg/hobby-humin-faser--60-g--tozeg--4011444208002-7592.html Mondjuk lehet kíméletesebb mint az acid buffer.

Illetve az indiai mandulalevelet gondoltam még beletenni, mert az is savanyítja és sötétebbé teszi a vizet, gondolom ezekkel (levél, tőzeg) oldott szerves szén is kerülne a vízbe. A kérdés számomra most az, hogy kezdjem el már is savanyítani és teásítani a vizet, vagy várjam meg amíg beáll az akvárium és belekerülnek a vörösneonok? Mi lenne jobb nekik? Ha egyből egy barnás, savas, lágy vízbe kerülnek vagy ha velük együtt érem el a kívánt szinteket?

Köszönöm a hozzászólásokat!
A lágyítást, tőzegesítést rögtön csinálhatod.
A neonoknak a lágy, tőzeges víz kell a szaporításukhoz, csak vigyázz mert a halak hirtelen nagy változásokat nem bírnak, még ha pozitív is.
 
A lágyítást, tőzegesítést rögtön csinálhatod.
A neonoknak a lágy, tőzeges víz kell a szaporításukhoz, csak vigyázz mert a halak hirtelen nagy változásokat nem bírnak, még ha pozitív is.

Nem egyszerű egy ilyen akváriumot összerakni, ha a cél, hogy valamennyire bemutassa Rio-Negro-ban lévő állapotokat.
Nem mindegy, hogy a pH elérése hogyan történik. Fenti táblázat szerint 4.5 (!!) körüli a természetes élőhelyen. Ha pl telerakjuk az akváriumot RO-vízzel és masszívan rádurrantunk CO2-vel, lehet, hogy a ph jó alacsony lesz, de a neonok is hassal felfelé fognak úszni. DOC fontos, esetleg megvédheti a halakat, "hipertiszta", túlszűrt (pl mátrix) akvárium hátrányban.

Ráadásul a növényeknek is megfelelő körülményeket kellene teremteni. Ha jól látom CO2 adagolás nincs, tehát ezt a paramétert közvetlenül nem lehet "állítani". Én lehet, hogy megpróbálkoznék más talajjal, mint a sima steril kavicságy. Kavicságy önmagában nem ad le CO2-t, ami a növények szép növekedéséhez kell. Viszont ha például tőzeget raksz a kavicságy alá lehet hogy más fronton nem lesz teljesen optimális. Bár lehet, hogy barna lesz a vízoszlop tőle , de a nagyon alacsony pH miatt a dekompozició nagyon lassan megy végre benne és így CO2-t sokkal lassabban adja le mint más talaj. Ezen kívül például Amazon Sword esetén azt szokták mondani, hogyha a talajban nincs Ca és Mg akkor nem nő. (Sima low tech "steril" kavicságyas akváriumban pedig szinte reménytelen ilyet tartani.)

Érdemes Rio-Negro-nak utánanézni, hogy egész pontosan milyen növények bírják ezt az extrém alacsony pH-s kiképzést. Lehet, hogy nem sok és az ilyen akváriumban inkább pl leveleknek, elhalt ágaknak kéne lenniük?
 
Utoljára módosított:
8-as PH-t okozhat a siporax is:
@dexkill barátunk csinált egy tesztet még 5 éve ami meglepő.
https://akvakertesz.hu/threads/ph-csoekkentes.4659/page-2
Javaslom inkább akkor a bio riot (ADA termék), ami egy kicsit leviszi a PH-t. Hasonlóan jó mint a matrix, de a vizet savasítja., és mivel apróbb a szemcséje, jobban tömődik. Itt ovashatsz róla.
https://akvakertesz.hu/threads/ada-bio-rio.797/page-6
Valaki korábban javasolt Mátrixot a szűrőbe, kíváncsi vagyok, mit csinálna ilyen vízzel :).
Semmit. A szűrőanyag semlegesen hat a vízre, nem befolyásolja negatívan a víz pH értékét, ezért pH szintre érzékenyebb környezetben is jól használható. A Matrix-szal szűrt akvákban a PH-t le vagy felvinni nem nehéz, mint írtam semleges bármire.
Egyébként a tőzeget több helyen olvastam már, hogy használják ilyen akváriumokban a víz színezésére és lágyítására... Ilyet találtam: https://webshop link moderálva/tozeg/hobby-humin-faser--60-g--tozeg--4011444208002-7592.html Mondjuk lehet kíméletesebb mint az acid buffer.
Igen, de időnként cseréni kell. Ha talaj alá rakod, akkor nehezen tudod. Tedd harisnyába, (nem szemetel, azt akár mehet a szűrőbe.)
DOC fontos, esetleg megvédheti a halakat, "hipertiszta", túlszűrt (pl mátrix) akvárium hátrányban.
Nem értem mit értesz hipertisztának? A matrix nem Seachem Purigen. Ha barna a víz, az barna is marad, max. nem lesz benne ammónia. Ha meg szemcséket is akarok lebegtetni a vízben akkor kihagyom az utolsó réteget a perlont.
 
Fú nagyon köszönöm a válaszokat, minden nap okosodok itt valamit! A két választott növény (vesicularia és echinodorus) több forrás alapján is megél az adott terülteten. Őszintén szólva nem tervezem a ph-t 4 - 4,5 környékére lenyomni, nem hiszem hogy a kereskedésben vásárolt halak akár szoktatással is kibírnák, illetve elég körülményes lenne fenntartani. Ezen a videón
azért jól látszik hogy van különbség fekete vizű és fekete vizű biotóp között. A bal oldali lenne egyszerűbb mert abban se növény :D de nekem természetesen a jobb oldali tetszik. Egyelőre megpróbálom a meglévő talajjal és tápokkal megtartani a növényeket, vizet pedig levelekkel és tőzeggel fogom kezelni. Pár hónapot mindenképpen adok neki. még egyszer köszik!

szerk.:

mondjuk meg kell mondjam ennek a "holdbéli" tájnak is megvan a varázsa

az ember legszívesebben 10-20 akváriumot építene :)
 
Sziasztok,

Kis update:

A mexikóiban kezd megindulni az élet. Új hajtásoka hozott a vallisneria nana és a cabomba aquautica is. A helanthium tenellum megerősödni látszik. Egyedül az reineckii mini stagnál vagy inkább van rosszabbúl, mint ültetéskor. Ma megjött a Tropica System 60 CO2 szett, sztem kifejezetten jól néz ki, kiváncsi leszek ér-e valamit. Az egyetlen negatívum hogy van némi fonál és pontszerű barna alga. Egyedül a helanthium tenellumot hagyja békén, az összes többi nyövényen van valamennyi. Ha a cabombán nagyon összegyűlik, este csipesszel leszedegetem amit tudok. Remélem 1-2 hét múlva eltűnik.

73234

73236

73237

73239

73241

73240


A rio negrohoz megérkezett a Catappa fa levél és a kéreg csomag. Fokozatosan elkezdtem őket a vízbe engedni, hetente tervezek 1-1 levelet és kérget hozzáadni és benne fogom őket hagyni, hogy az aljzat elérje a kívánt hatást. Úgy döntöttem a tőzeget nem teszem sem a szűrűbe sem a vízbe. Egy külön műanyag edényben áztatom, amit majd alaposan átszűrök. Az így kapott "koncentrátumot" fogom a vízhez adagolni, így nem fogom se "összekoszolni", se túlszínezni a vizet. A kép már most láthatóan barnásabb egyébként a levéltől és kéregtől. Ebben az akváriumban csak barna pontszerű alga van jelen, főleg a köveken és a fákon. A növények ránézésre jól vannak, látványos növekedést nem produkáltak egyelőre.

73242
 

Attachments

  • nana02.JPG
    nana02.JPG
    211.9 KB · Megtekintések: 9
  • cabomba2.JPG
    cabomba2.JPG
    256.9 KB · Megtekintések: 10
Egyik szemem sír a másik nevet.

Kezdem a rosszal: Ez a mexikói biótóp project elvérzett ezt most már be kell látnom... Eltelt egy hónap és valami nem ok az akváriummal ez jól látható. Némi növényi fejlődés ugyan megfigyelhető és vannak új hajtásai a vallisneria nana-nak, de ezen kívül több eredményt nem igen tudok felmutatni. Mindennapos küzdelmet folytatok az álltalam barna algaként (diatomaceae) diagnosztizált jövevénnyel. Ezt úgy kell érteni, hogy szinte minden nap takarítom az üveget, finoman kézzel lehúzom a nana leveleiről a rátapadt szőrszálakat (amennyire lehet), fogkefével próbálom leszedni a többi növény leveléről és gyökereiről, aljzatról. De egyre több van. Ki kellet dobnom 3 tő Reineckii Mini-t mert ellepte a cucc és szétmállottak. A cabomba aqauticát gyakorlatilag megfojtotta, elbarnult és elkezdett szétmálni, gócpontként tekinttem rá ezért megváltam a növénytől. Helyére egy működő akváriumból került be Pogostemon Erectus, nagy gyökérzettel, illetve egy kis anubias a fára (viva la mehico). Amikor ez a művelet zajlott persze sikerült felkavarni kicsit a táptalajt, így sürgősen nagy mennyiségű vizet kellett cserélnem 0,4-es nitrit miatt. Most itt tartok. Az előtéri helanthium tenellum jól indult hajtott pár nap után, most már sárgul és lepi a barna alga, stagnál. A valisneria nana hajt és terjeszkedik, de folyton mentem a barna algától. A frissen bekerült növények egyelőre jól vannak, de rajtuk is kezdenek megjelenni a "szőrszálak". Ez így nem lesz jó! (a képek takarítás után készültek, reggel ennél sokkal gázabb a helyzet)

A kérdésem, hogy mit tegyek, mit rontottam el? Nem jövök rá mi lehet a gond... :cautious:

A száraz adatok:
64 liter
gH: 12
kH: 7
pH: 7.5
Nitrit: 0.1
Nitrát: 1-5 mg/l között
Po4: 0.1 mg/l
36 w t5 fény napi 8 óra
jbl 702 külső szűrő (matrix töltettel)
aquabasis plus táptalaj van
ha beüzemelem a tropica 60 hobbi co2-őt az algák elkezdenek bubizni mint álat,ezért nem használom.

napi:
  • 1 ml tf macro
  • 1 ml tf planter
  • 1 ml carbo
eddig 3 naponta 20% vízcsere

7359873599


Rio Negro,

Itt tök jó minden (szerintem). a pH lassan lekúszott már 7-re (8ról) a víz is egyre lágyabb (gH 8, kH 5), a bakerült vörösneonok remekül érzik magukat. Nekem tetszik az akvárium. A kép vízcsere után készült általában barnásabb a színe a levelektől és kérgektől, amik szerintem beváltak. Itt nincs se táptalas se hókupókusz még is metszettem már a mohát, illetve alga gondom sincsen. :p

Minden másnap:
1 ml tf macro
1 ml tf planter
1 ml carbo

3-4 naponta 10% vízcsere

73600
 
Utoljára módosított:
A kérdésem, hogy mit tegyek, mit rontottam el? Nem jövök rá mi lehet a gond... :cautious:

Megfelelő talaj nélkül nagyon nehéz szép növényes low-tech akváriumot üzemelni. Kavics, homok inert, azaz teljesen értéktelen növények szempontjából, gyakorlatilag csak a rögzítésükre szolgál. Például @Rebal-nak elég jó hasonló low-tech kavicságyas akváriumai voltak, szóval nem lehetetlen. Egyébként némi diatom eleinte szinte mindig várható, tipikusan elég gyorsan eltűnik.

Növények rossz növekedésének okaként két végletet emeltek ki ebben a pdf-ben:

http://cbnbp.mnhn.fr/cbnbp/ressources/plans_actions/biblio/Barko.pdf

Egyik, ha a talaj csak homok (ez hasonlít a kavicshoz, inert, nincs benne tápanyag), a másik, ha nagyon sok szerves anyag van benne (20%<). Ha megfelelő a talajod, akkor elég sokáig nem kell folyékony tápokat adagolnod. Ilyen kavicságyas, alacsony CO2 low-tech közegben a vízoszlopban levő, nehezen belőhető mennyiségű "tápok" sokszor csak az algát stimulálják.

Szóval én átgondolnám, hogy milyen módszert követsz. Ha CO2 adagolás megoldható, akkor esetleg ADA jellegű irányvonalba is lehet gondolkodni. Ha low tech oldalon maradsz, akkor én megfontolnám megfelelő föld talajjal újra összerakni. Ha talajnak földet használsz, abban van szerves anyag, ami eleinte elég sok CO2-t adhat le. C az a macro elem, ami a növényeidnek legnagyobb mennyiségben szüksége van.

Ha a célod, hogy barnás legyen a víz színe (biotóp miatt), akkor megfelelő föld segíthet ebben, mintegy "mellékhatásként" ez is megoldódhat extra "vegyészkedés" nélkül.
 
Egyik szemem sír a másik nevet.

Kezdem a rosszal: Ez a mexikói biótóp project elvérzett ezt most már be kell látnom... Eltelt egy hónap és valami nem ok az akváriummal ez jól látható. Némi növényi fejlődés ugyan megfigyelhető és vannak új hajtásai a vallisneria nana-nak, de ezen kívül több eredményt nem igen tudok felmutatni. Mindennapos küzdelmet folytatok az álltalam barna algaként (diatomaceae) diagnosztizált jövevénnyel. Ezt úgy kell érteni, hogy szinte minden nap takarítom az üveget, finoman kézzel lehúzom a nana leveleiről a rátapadt szőrszálakat (amennyire lehet), fogkefével próbálom leszedni a többi növény leveléről és gyökereiről, aljzatról. De egyre több van. Ki kellet dobnom 3 tő Reineckii Mini-t mert ellepte a cucc és szétmállottak. A cabomba aqauticát gyakorlatilag megfojtotta, elbarnult és elkezdett szétmálni, gócpontként tekinttem rá ezért megváltam a növénytől. Helyére egy működő akváriumból került be Pogostemon Erectus, nagy gyökérzettel, illetve egy kis anubias a fára (viva la mehico). Amikor ez a művelet zajlott persze sikerült felkavarni kicsit a táptalajt, így sürgősen nagy mennyiségű vizet kellett cserélnem 0,4-es nitrit miatt. Most itt tartok. Az előtéri helanthium tenellum jól indult hajtott pár nap után, most már sárgul és lepi a barna alga, stagnál. A valisneria nana hajt és terjeszkedik, de folyton mentem a barna algától. A frissen bekerült növények egyelőre jól vannak, de rajtuk is kezdenek megjelenni a "szőrszálak". Ez így nem lesz jó! (a képek takarítás után készültek, reggel ennél sokkal gázabb a helyzet)

A kérdésem, hogy mit tegyek, mit rontottam el? Nem jövök rá mi lehet a gond... :cautious:

A száraz adatok:
64 liter
gH: 12
kH: 7
pH: 7.5
Nitrit: 0.1
Nitrát: 1-5 mg/l között
Po4: 0.1 mg/l
36 w t5 fény napi 8 óra
jbl 702 külső szűrő (matrix töltettel)
aquabasis plus táptalaj van
ha beüzemelem a tropica 60 hobbi co2-őt az algák elkezdenek bubizni mint álat,ezért nem használom.

napi:
  • 1 ml tf macro
  • 1 ml tf planter
  • 1 ml carbo
eddig 3 naponta 20% vízcsere

View attachment 73598View attachment 73599


Rio Negro,

Itt tök jó minden (szerintem). a pH lassan lekúszott már 7-re (8ról) a víz is egyre lágyabb (gH 8, kH 5), a bakerült vörösneonok remekül érzik magukat. Nekem tetszik az akvárium. A kép vízcsere után készült általában barnásabb a színe a levelektől és kérgektől, amik szerintem beváltak. Itt nincs se táptalas se hókupókusz még is metszettem már a mohát, illetve alga gondom sincsen. :p

Minden másnap:
1 ml tf macro
1 ml tf planter
1 ml carbo

3-4 naponta 10% vízcsere

View attachment 73600
Ha már Z1234 beidézett...
Nekem nagyon tetszik a projekted, a biotóp akváriumok néha nekem is izgatják a fantáziámat. A barna alga kb. minden akváriumban megjelenik indulásnál (bár nálam NPT-ben sosem láttam), viszont a mexicoihoz hasonló (bár táptalajom nem volt) kvarchomokos akvámban elég sok volt nekem is. Szerezz be pár algaevőt süncsiga, oto, amanogarnéla... elintézik.
Egyébként ha már biotop, akkor nem kell feltétlen a kristálytiszta, algamentes környezetre törekedni. A természetben nem olyan idilli az állapot, mint amilyet a növényes akváriumainkban szeretnénk látni.
Nézd meg ezt itt pl.:
A rio negronál viszont az echinodorus tövébe mindenképp nyomj 2-3 tápgolyót/kapszulát, meghálálja. (Itt a mohák kicsit idegenül hatnak. Egy-két falevél, néhány fűszerű növény jobban állna neki (szerintem).)
 
Update:

- A mexikóinak nevezettben sikerült megfékezni a barna/fonál alga térnyerését, lassan kezd a háttérbe szorulni. Drasztikusan visszavettem a macrot, microt pedig egyáltalán nem kapott 3 napig. Ami viszont nagyon zavar, hogy 3 nap alatt felmegy a nitrit szint 0,5 mg/l-re és ezért kell vizet cserélnem. Mi lehet a gond? Ereszt a táptalaj? Gondolkodom rajta hogy szétszedem az egészet. Egyrész nem is biotóp, már mérföldekre van az eredeti elképzeléstől, illetve eléggé szenvedek vele, nem akar összeállni. A növények stagnálnak, egyedül a Valisneria nana hajt ezerrel.

Vízcsere utáni mérés adatai:
gH: 11
kH: 8
pH: 7,5
No2: 0,1 mg/l
No3: 0,7 mg/l
Po4: 0,4 mg/l


- A Rio Negro. Itt sajnos felütötte fejét a betegség. Néhány neon száján kis fehér pattanás jelent meg, végigböngésztem a fórum vonatkozó topicját és szájhabként diagnosztizáltam a betegséget. Kapott az akva egy sera baktopur direct kezelést. 3 nap után a halak láthatóan jobban lettek, de 3 száján még mindig ott a fehér pati csak kisebb. Ezért ma 50%-os vízcsere után kaptak még egy adag sera baktopur directet. Nagyon remélem hogy rendebe jönnek. Sajnos ezzel a kezeléssel persze kinyírtam a szűrőt is, de kénytelen voltam itt kezelni őket, mert a karaténnak használt medence most tele van pár hetes black mollyakkal. Egyébként egyre gyűlnek a cattapa fa levelek és kérgek az aljazaton, egyre jobban néz ki amúgy. Nem lövök most képet mert sárga a víz a gyógyszertől...
 
Utoljára módosított:
Update:

- A mexikóinak nevezettben sikerült megfékezni a barna/fonál alga térnyerését, lassan kezd a háttérbe szorulni. Drasztikusan visszavettem a macrot, microt pedig egyáltalán nem kapott 3 napig. Ami viszont nagyon zavar, hogy 3 nap alatt felmegy a nitrit szint 0,5 mg/l-re és ezért kell vizet cserélnem. Mi lehet a gond? Ereszt a táptalaj? Gondolkodom rajta hogy szétszedem az egészet. Egyrész nem is biotóp, már mérföldekre van az eredeti elképzeléstől, illetve eléggé szenvedek vele, nem akar összeállni. A növények stagnálnak, egyedül a Valisneria nana hajt ezerrel.

Vízcsere utáni mérés adatai:
gH: 11
kH: 8
pH: 7,5
No2: 0,1 mg/l
No3: 0,7 mg/l
Po4: 0,4 mg/l


- A Rio Negro. Itt sajnos felütötte fejét a betegség. Néhány neon száján kis fehér pattanás jelent meg, végigböngésztem a fórum vonatkozó topicját és szájhabként diagnosztizáltam a betegséget. Kapott az akva egy sera baktopur direct kezelést. 3 nap után a halak láthatóan jobban lettek, de 3 száján még mindig ott a fehér pati csak kisebb. Ezért ma 50%-os vízcsere után kaptak még egy adag sera baktopur directet. Nagyon remélem hogy rendebe jönnek. Sajnos ezzel a kezeléssel persze kinyírtam a szűrőt is, de kénytelen voltam itt kezelni őket, mert a karaténnak használt medence most tele van pár hetes black mollyakkal. Egyébként egyre gyűlnek a cattapa fa levelek és kérgek az aljazaton, egyre jobban néz ki amúgy. Nem lövök most képet mert sárga a víz a gyógyszertől...

Kicsit nehéz követni a naplót, amiatt hogy két akvárium van benne, ráadásul -ha jól értelmezem - egyik Low tech, táptalaj nélkül (Rio Negro), a másik pedig CO2 adagolt és táptalajos (Mexikói).

A mexikóinál a nitrit probléma előbb-utóbb valószínűleg "magától" megoldódik. Ha jól látom, nincsenek benne halak, és szvsz ne is tegyél bele még. Néha a "semmittevés" a legjobb módszer. Csak Nitrit miatt én nem szedném szét az akváriumot. A Valisneria elég robusztus növény, esetleg algával is fel tudja venni a harcot, ha hagyod benőni az akváriumot. (Egy algás akváriumnál még az is jobb, ha a 'scape nem tökéletes...)

CO2-t nem akarod a Low-Tech Rio-Negro-ra is rákötni? Mivel ebban nincs táptalaj, és ráadásul szinte Estimative Index szerint tápozol, ebben az akváriumban a növények számára igen jól jönne.

Bár korábban azt írtad, hogy a Mexikóinál sem megy a CO2 jelenleg. Szerintem érdemes lenne egy bevált módszert választanod (High Tech pl: ADA vagy EI, Low Tech pl: NPT) , és az alapján elindulnod, precízen követve. Ha módszereket "keversz" és "vaktában" módosítgatod, akkor annak valószínűleg csak hátrányos mellékhatásai lesznek.
 
Utoljára módosított:
Kedves Z123 köszi segítséged!

Mexikói:
  • Egyrészt igen már én is rájöttem, hogy kár volt őket egy topicba tenni, de új voltam még és nem akartam többet nyitni.
  • Ezt most tökéletesen látod, jelenleg vaktában, pánikszerűen módosítgatom a módszereket a mexikóinál, próbálok belőnni valamit. Most úgy tűnik ez a visszavett tápozás működik (nem az alga nő): napi 0,5 ml tf macro / 0.5 ml carbo és, minden másnap 0,5 ml tf planter.
  • Jól látod nincsenek benne halak és amíg nem sikerül beállítani nem is tervezek beleteni.
  • Tropica System 60 CO2 szettem van csak, de egyébként nekem egész jól működik, napi 140 ml co2 be tudok vele oldani. Rákötöttem a mexikóira de csak az alga bubizott tőle veszettül ezért nem használom jelenleg.

Rio Negro:
  • Ezek szerint érdemes lenne megnézni mit művel a Rio Negroban a kis co2? Pont az alacsony tápozás ás a táptalaj hiánya miatt gondoltam hogy felesleges lenne. Ezek szerint rosszul?
  • Szerencsére úgy tűnik a halak közben a gyógyulás útjára léptek. Egyre jobban múlnak a tünetek, úgy fest 0 veszteséggel hozzuk le a betegséget. Je.
 
Kedves Z123 köszi segítséged!

Mexikói:
  • Egyrészt igen már én is rájöttem, hogy kár volt őket egy topicba tenni, de új voltam még és nem akartam többet nyitni.
  • Ezt most tökéletesen látod, jelenleg vaktában, pánikszerűen módosítgatom a módszereket a mexikóinál, próbálok belőnni valamit. Most úgy tűnik ez a visszavett tápozás működik (nem az alga nő): napi 0,5 ml tf macro / 0.5 ml carbo és, minden másnap 0,5 ml tf planter.
  • Jól látod nincsenek benne halak és amíg nem sikerül beállítani nem is tervezek beleteni.
  • Tropica System 60 CO2 szettem van csak, de egyébként nekem egész jól működik, napi 140 ml co2 be tudok vele oldani. Rákötöttem a mexikóira de csak az alga bubizott tőle veszettül ezért nem használom jelenleg.
Rio Negro:
  • Ezek szerint érdemes lenne megnézni mit művel a Rio Negroban a kis co2? Pont az alacsony tápozás ás a táptalaj hiánya miatt gondoltam hogy felesleges lenne. Ezek szerint rosszul?
  • Szerencsére úgy tűnik a halak közben a gyógyulás útjára léptek. Egyre jobban múlnak a tünetek, úgy fest 0 veszteséggel hozzuk le a betegséget. Je.
Ne kapkodj, @Czimtom .
Mindig csak egy dolgon változtass, és utána 1-2 hétig hagyd. Máskülönben nem jössz rá az ok-okozati összefüggésekre. ;)
 
Ri Negro:
Teljes a gyógyulás, mindenki túlélte a kezelést. Ennek nagyon örülök, mert imádom ezeket a neonokat. 50% vízcsere és szűrőtakarítás. Kicseréltem benne siporax töltetet is, mert besárgult a gyógyszertől (bár lehet nem volt semmi baja), baci úgy sem volt benne 1 hét masszív antibiotikum kúra után... Lényeg, hogy újra sínen az akva.

Mexikói:
Nincs változás érdemben, annyi a pozitívum, hogy megszűnt a nitrit emelkedés. Gondolom beindult a biológiai szűrés. Ennek ellenére egyre inkább érlelődik bennem a gondolat, hogy ebből soft restart lesz. Szeretném megcsinálni a projektet és ezzel a medencével nem fog menni. Arra gondoltam megtartanám a vizet és forgatnám a szűrőt is, amíg kiszedem és újrarakom talajt, és tényleg csinálok belőle egy mexikói patak biotópot a hozzá illő minimál növényzettel.

Inle tó:
Igen igen. Lassan felszabadul még egy 54 literes üveg, amint kiköltöznek a black molly növendékek. Ezt nagyon nem akarom elkapkodni, nem ma fogok nekiállni, de lassan tudok mibe köveket próbálgatni. :p

(Azon is elgondolkoztam, hogy írok egy moderátornak, hogy szedje nekem külön az akváriumokat, de szerintem jó lesz ez így. Megpróbálok mindíg azonos sorrendben és mindíg mindegyikról írni valamit. Így talán követhető lesz. Mivel egymás mellet vannak az üvegek így összetartoznak, egy idő után közös képeket is szeretnék megmutatni.)
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére