• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes 275cm-es, L-alakú, lépcsőzetes mélységű és szuperkeskeny - igazi kihívás...

Elvileg baj nem lesz a carbótól, de én nem bíznám a véletlenre, csinálnék egy részleges vízcserét.
Ami fontosabb: ne csüggedj!
A kezdeti megvilágításod brutál sok volt, egy ilyen 'nem sztenderd' akváriumnál még inkább várható volt, hogy a rengeteg fény nem lesz partiban a co2 egyenletes bejuttatásával és a megfelelő szűréssel.
A rendszer 60-80 lm/l mellett is már simán high tech, de ennyi fény mellett picit több időd marad beavatkozni és figyelni a változásokat, míg összhangba nem tudod hozni a rendszert. Ha azon túl leszel, menni fog minden mint a karikacsapás és talán még a fényt is növelheted majd, de nem hiszem hogy igényelni fogod. Szóval fel a fejjel, semmi sincs veszve, csak picit megnehezítetted magadnak a dolgot :)
 
Kosz a tanacsokat!
Fel oraval az eset utan csinaltam egy 50%-os vizcseret. Egyelore minden rendben. Ha mar igy esett, remelem, az algaknak ez egy ujabb kesdofes volt :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kosz a tanacsokat!
Fel oraval az eset utan csinaltam egy 50%-os vizcseret. Egyelore minden rendben. Ha mar igy esett, remelem, az algaknak ez egy ujabb kesdofes volt :)

Hát igen, ez az a harc, amit véglegesen megnyerni nem lehet :D Viszont már sok akvakertészt legyőzött. :D
 
Alga - az akvarisztika megkeserítője

Sok szívás jött össze a növényes akvárium indítása kapcsán. A fényről, áramoltatásról, CO2-ről már beszéltem. Épp csak a gyökérokról nem: az algáról. Ha nem lenne algaprobléma, lényegében pont nem érdekelne, hogy mennyire tökéletes az áramoltatás vagy épp a fényeloszlás…

Öt hét tanulsága: Nálam kb. minden megterem, ami a GA alga blogjában látható.

Az alga elleni harc főbb állomásai:
  • Barna alga lepi el a növényeket és a red moor fát az indítás után 2-3 nappal. Pár nap alatt már aggasztó a helyzet. Jobb ötlet és eszköz hiányában 50% vízcsere 3 naponta, előtte alapos kapirgálás. Elvileg ez normális jelenség.
  • Fehér penész jelenik meg a red moor fákon az első hét végére. Ez is normális, bár már korábban „használt” fát vettem.
Mindegy, eddig a pontig még ura voltam a parámnak. Hozzáteszem, tizede ekkora alapossággal és technikával épített akváriumaim gyerekként fele ennyire nem algásodtak le a 3-6 havi vízcsere ciklus végére sem…
  • Zöld fonálalga nagyjából a második hét közepére előkerült. Ebben biztos szerepe volt annak, hogy
  • az adott helyen még nem csökkentettem a fénymennyiséget és időtartamát (114 lumen/liter ráadásul napi 10 órában);
  • makro tápot egyáltalán nem használtam – dacára a feliratnak az EL ProFito csak mikro, és a gyári adagolás nem alkalmas növényes akváriumhoz;
  • a keringetést megváltoztattam, így viszont elég masszívan pörgette a vizet a szűrő.
2 nap alatt az iwagumi oldalon sikerült minden követ ellepnie a zöld fonálalgának, amely kellemes 8-10 cm-es szálakat is eresztett.
  • Hajalga(?) telepszik meg a víz alatti fűben szintén kb. a másik hét közepére. (Egyesek szerint ciano volt, lehet, nekik van igazuk…)
Itt revízió következett. Fények áthelyezve (a korábbi bejegyzésem szerint), az áramoltatás újragombolva (szintén írtam róla), és átálltam GA mikro + makro tápozásra (és marad a EL Carbo, de az 1ml/50l gyári ajánlás szerint).
  • A zöld fonálalga alábbhagy.
  • Barna alga plakkok jelentek meg a második hét végére a talajon (duplán égetett agyag talaj – Dennerle Scraper’s soil). Ezek már konkrétan beborították a talajt, és csipesszel megemelve olyan 200Ft-os méretű sötétbarna plakkokat lehetett kiemelni, amelybe az agyaggolyók is beleragadtak.
A harmadik hét közepére elérkezettnek láttam az időt a halak és garnélák betelepítésére. A 20 kis/közepes amano teljes kapacitással dolgozott, egy hét után még továbbra is láthatóan semmi eredménnyel. Ekkor kezdtek előkészülni 15 oto fogadására: 1. nap 50% vízcsere, aznap + másnap semmi CO2, 2. nap végén betelepítés, 3. napon fél CO2, utána visszaállás a normál ütemre.
  • Valamilyen zöldalga jelenik meg az üvegen a 3. hét végére, és 3 nap alatt már zavaróan zöld bevonatot képez. Letöröltem szivaccsal, 50% vízcsere.
  • A hajalga eltűnt a 3. hét végére. Gyanítom, hogy a parvula levélváltásával is összefügg a dolog, ami ekkorra lezárult (egy hétig néztem előtte, hogy sárgulna tömegével a zöld levelek, közben viszont növekszik a gyökérzet).
  • A barna alga 2 nap alatt teljesen eltűnik a negyedik hét elejére. Mondanám, hogy az otok tették, de nem. Ennyit nem lehet megenni…
  • Agancsalga és ecseltalga jelenik meg a negyedik hét elejére. Nehéz másra gondolni, mint a CO2 kimaradásra, amely az otok betelepítésével tudatosan indult, aztán a visszafolyás-gátló szelep hibája miatt pár napig még instabil volt. (Konkrétan egy csipesszel elzártam én is a csövet, és nem egyszer elfelejtettem levenni róla.)
    Az agancsalga a red moor fán telepedett meg kizárólag, az ecsetalga pedig kizárólag a Vallisnerian. Mindkettőt kerülik az otok és amanők
Tanácsotokra ekkor átálltam a napi 1ml/20l carbora. Meg a tápanyagok kimosását megelőzendő igyekszem a heti 1x-i 50% vízcserére átállni. Időközben azért a szűrő bio-tisztító ereje is sokat nőtt hiszen első indítása volt új Seachem Matrix-szal).
  • Az azonosítatlan zöldalga az üvegen újra megjelenik negyedik hét közepére, egy hét után már félcentis szálak is nőnek belőle úgy minden cm2-en 1-1 db. Újra lekaparom; azóta karcos az üveg :(
Ahogy most állunk:
  1. zöldalga az üvegen egész picit van csak 5 nap után (csak oldalirányból látható),
  2. az agancsalga növekedése mintha leállt volna (de a randa szálak nem tűntek el),
  3. az ecsetalga szintén - úgy tűnik - nem terjed (tegnap levágtam a fertőzött leveleket).
Utálom az algákat, és nem értem, mitől ennyire érzékeny a high-tech növényes akvarisztika… Kb. elfogyott a türelmem, több csatát nem akarok megvívni ellenük.

Egy kérdésem is lenne: Ha egyszer 1-2 hétre elmegyek, akkor a halakat tudom etetni géppel, de mit kezdjek a növények tápozásával?!
Az egyik kollégám szavait idézném. Mikor panaszkodok neki, mindig ezt mondja: Isten hozott a klubban!

Csak annyit tudok mondani: türelem, kitartás és a bevett gyakorlat követése. Nyugi, csak az első 2-3 hónap húzós, utána beáll az akvárium és félgőzzel üzemeltethető.
 
Alga - az akvarisztika megkeserítője

Sok szívás jött össze a növényes akvárium indítása kapcsán. A fényről, áramoltatásról, CO2-ről már beszéltem. Épp csak a gyökérokról nem: az algáról. Ha nem lenne algaprobléma, lényegében pont nem érdekelne, hogy mennyire tökéletes az áramoltatás vagy épp a fényeloszlás…

Öt hét tanulsága: Nálam kb. minden megterem, ami a GA alga blogjában látható.

Az alga elleni harc főbb állomásai:
  • Barna alga lepi el a növényeket és a red moor fát az indítás után 2-3 nappal. Pár nap alatt már aggasztó a helyzet. Jobb ötlet és eszköz hiányában 50% vízcsere 3 naponta, előtte alapos kapirgálás. Elvileg ez normális jelenség.
  • Fehér penész jelenik meg a red moor fákon az első hét végére. Ez is normális, bár már korábban „használt” fát vettem.
Mindegy, eddig a pontig még ura voltam a parámnak. Hozzáteszem, tizede ekkora alapossággal és technikával épített akváriumaim gyerekként fele ennyire nem algásodtak le a 3-6 havi vízcsere ciklus végére sem…
  • Zöld fonálalga nagyjából a második hét közepére előkerült. Ebben biztos szerepe volt annak, hogy
  • az adott helyen még nem csökkentettem a fénymennyiséget és időtartamát (114 lumen/liter ráadásul napi 10 órában);
  • makro tápot egyáltalán nem használtam – dacára a feliratnak az EL ProFito csak mikro, és a gyári adagolás nem alkalmas növényes akváriumhoz;
  • a keringetést megváltoztattam, így viszont elég masszívan pörgette a vizet a szűrő.
2 nap alatt az iwagumi oldalon sikerült minden követ ellepnie a zöld fonálalgának, amely kellemes 8-10 cm-es szálakat is eresztett.
  • Hajalga(?) telepszik meg a víz alatti fűben szintén kb. a másik hét közepére. (Egyesek szerint ciano volt, lehet, nekik van igazuk…)
Itt revízió következett. Fények áthelyezve (a korábbi bejegyzésem szerint), az áramoltatás újragombolva (szintén írtam róla), és átálltam GA mikro + makro tápozásra (és marad a EL Carbo, de az 1ml/50l gyári ajánlás szerint).
  • A zöld fonálalga alábbhagy.
  • Barna alga plakkok jelentek meg a második hét végére a talajon (duplán égetett agyag talaj – Dennerle Scraper’s soil). Ezek már konkrétan beborították a talajt, és csipesszel megemelve olyan 200Ft-os méretű sötétbarna plakkokat lehetett kiemelni, amelybe az agyaggolyók is beleragadtak.
A harmadik hét közepére elérkezettnek láttam az időt a halak és garnélák betelepítésére. A 20 kis/közepes amano teljes kapacitással dolgozott, egy hét után még továbbra is láthatóan semmi eredménnyel. Ekkor kezdtek előkészülni 15 oto fogadására: 1. nap 50% vízcsere, aznap + másnap semmi CO2, 2. nap végén betelepítés, 3. napon fél CO2, utána visszaállás a normál ütemre.
  • Valamilyen zöldalga jelenik meg az üvegen a 3. hét végére, és 3 nap alatt már zavaróan zöld bevonatot képez. Letöröltem szivaccsal, 50% vízcsere.
  • A hajalga eltűnt a 3. hét végére. Gyanítom, hogy a parvula levélváltásával is összefügg a dolog, ami ekkorra lezárult (egy hétig néztem előtte, hogy sárgulna tömegével a zöld levelek, közben viszont növekszik a gyökérzet).
  • A barna alga 2 nap alatt teljesen eltűnik a negyedik hét elejére. Mondanám, hogy az otok tették, de nem. Ennyit nem lehet megenni…
  • Agancsalga és ecseltalga jelenik meg a negyedik hét elejére. Nehéz másra gondolni, mint a CO2 kimaradásra, amely az otok betelepítésével tudatosan indult, aztán a visszafolyás-gátló szelep hibája miatt pár napig még instabil volt. (Konkrétan egy csipesszel elzártam én is a csövet, és nem egyszer elfelejtettem levenni róla.)
    Az agancsalga a red moor fán telepedett meg kizárólag, az ecsetalga pedig kizárólag a Vallisnerian. Mindkettőt kerülik az otok és amanők
Tanácsotokra ekkor átálltam a napi 1ml/20l carbora. Meg a tápanyagok kimosását megelőzendő igyekszem a heti 1x-i 50% vízcserére átállni. Időközben azért a szűrő bio-tisztító ereje is sokat nőtt hiszen első indítása volt új Seachem Matrix-szal).
  • Az azonosítatlan zöldalga az üvegen újra megjelenik negyedik hét közepére, egy hét után már félcentis szálak is nőnek belőle úgy minden cm2-en 1-1 db. Újra lekaparom; azóta karcos az üveg :(
Ahogy most állunk:
  1. zöldalga az üvegen egész picit van csak 5 nap után (csak oldalirányból látható),
  2. az agancsalga növekedése mintha leállt volna (de a randa szálak nem tűntek el),
  3. az ecsetalga szintén - úgy tűnik - nem terjed (tegnap levágtam a fertőzött leveleket).
Utálom az algákat, és nem értem, mitől ennyire érzékeny a high-tech növényes akvarisztika… Kb. elfogyott a türelmem, több csatát nem akarok megvívni ellenük.

Egy kérdésem is lenne: Ha egyszer 1-2 hétre elmegyek, akkor a halakat tudom etetni géppel, de mit kezdjek a növények tápozásával?!
Szerintem csak egyszerűen értsd meg amit csinálsz. Meg van a segítség nyújtás hátránya is. Nem biztos, hogy jól van beazonosítva az alga. A kezelések amit ajánlanak átlagban működnek is,viszont ha az ok amiért algád van nem csökken, akkor vagy nagyon lassan működnek a megoldások, vagy az okozó erősebb mint az elvonókúra hatása.
Amit itt össze foglaltál elég pontos és szép munka. Tisztán példázza, hogy igazából Te mindent megtettél , az alga elleni harcban de mellette tökéletes életteret biztosítottál nekik, és tovább támogattad fejlődésüket. Ha azt kérdezed hogy mit kell tenni a fonal ellen mert elöntött, segítséget nyújtanak tanácsokkal amit Te végre hajtasz de a háttérben eteted őket táppal és bő fénnyel.
Hamar belekezdtél ebbe a nagy akváriumba és nagyon sok mindent kihagytál ami megelőzhette volna az ilyen problémákat. Ilyenkor nem kellene feladni amikor lassan kezd összeállni a fejedben mi miért van. Tanuld ki rendesen, és alkalmazd időben.
A high tech szerintem egyáltalán nem érzékeny ,a co stabil használata a lelke. Szerintem még egyszerűbb is mert a növények hiány tüneteit is sokkal hamarabb észleled, illetve a javulás is sokkal gyorsabban észlelhető.
A low tech már problémásabb mert ha igényes növényeket szeretnél már is elkezdődik a probléma. Sokan szeretnének gyepet de nem megy, van aki kisujjból kicsapja a buja hc gyepet mind ezt lowban. Ugye @ideoda ?
Szóval ne unj rá hanem örülj, hogy ennyi problémával még b,o-ig sem jutottál el.
Szépek a terveid de teljesen tudni kell mit miért csinálsz mert a tanácsok hamar össze kuszálnak ha nem pontos valami és félre értés van.
Gyerekkori akváriumos időkben minden más volt. Nekem is van egy olyan a mai napig. Nem tápozom, nincs táptalaj, buja növényzet, természetesen igénytelenek egy pohár vízben is elélnének.
De amit most össze raktál az nem arról szól. Azaz nem annak indult.
Fel a fejjel szép amit csinálsz csak tanuld meg rendesen.
Remélem nem veszed kioktatásnak mert a legjobb szándékkal foglaltam össze. Szeretném ha ugyan olyan lelkesen folytatnád mint ahogy kezdted.
 
Egyetértek az előttem szólókkal.
Magasra tetted a lécet, ezért a kezdeti GERONIMO is arányosan nagyobb.
Csak, hogy érzékeltessem, én 25 év hagyományos akvarisztika rutinnal egy 60 literesbe mertem belevágni high-tech kezdésnek egy hónappal ezelőtt. Azóta többet tanultam, mint előtte évek alatt és a tanulásnak sosem lesz vége :)

A terved grandiózus, már önmagában is tiszteletre méltó. A megvalósítás hibái ellenére is jó alapokon van, ne add fel és az eredmény meg fogja hálálni a befektetett munkát!
Drukkolok neked!;)
 
Utoljára módosított moderátor által:
Breaking news - SOS segítség kell:
Volt szerencsém a fecskendős adagolás közben a EL Carbot beleborítani az aksiba kb. 3 perccel ezelőtt. Mondjuk a napi adag kb. 4-6x mehetett bele (napi adag alatt 1ml/20l-t értek). Ilyenkor mi van? Azonnal vízcsere, vagy úgyis lebomlik 6 óra alatt?!?

Szoval tegnap 50%-os vizcseret ejtettem meg fel oraval a baleset utan. Errol irtam nektek.

Ma minden eloleny - ugy tunik - jol van. Tegnap kicsit "lustabban" ettek a halak, de nem hiszem, hogy osszefugg.
Egyetlen uj jelenseg, hogy a korabban szagtalan (vagy minimalisan akvarium szagu viz) most kimondottan budos, gyogyszer szagu. Mint valami gyomorforgato rossz antibiotikum... Ket napja volt egy olajos hartya a felszinen, de azt leitattam papirral, es a skimmert is feljebb kapcsoltam, es az budos sem volt. Tegnapra nem ujult ki, raadasul akkor volt a vizcsere is.
Optimistan azt remelem, a carbo pusztitott az algak kozt, es azok bomlanak... Mar vettem is tapot az algaevoknek :)

A Seachem Ammonia Alert szerint semmi gaz:
SAA.jpg

Feleségem is beleszagolt. Szerinte a Tropicariumban is pont ilyen szag van...
 
Gyógyszer szaga kimondottan csak a carbótol lehet. Én minden adagolás után erősen érzem. Hála az égnek, hogy nem lett nagyobb baj. Ettől függetlenül szerintem az ammonia alert nem fog emiatt változni.
 
Szoval tegnap 50%-os vizcseret ejtettem meg fel oraval a baleset utan. Errol irtam nektek.

Ma minden eloleny - ugy tunik - jol van. Tegnap kicsit "lustabban" ettek a halak, de nem hiszem, hogy osszefugg.
Egyetlen uj jelenseg, hogy a korabban szagtalan (vagy minimalisan akvarium szagu viz) most kimondottan budos, gyogyszer szagu. Mint valami gyomorforgato rossz antibiotikum... Ket napja volt egy olajos hartya a felszinen, de azt leitattam papirral, es a skimmert is feljebb kapcsoltam, es az budos sem volt. Tegnapra nem ujult ki, raadasul akkor volt a vizcsere is.
Optimistan azt remelem, a carbo pusztitott az algak kozt, es azok bomlanak... Mar vettem is tapot az algaevoknek :)

A Seachem Ammonia Alert szerint semmi gaz:
View attachment 23096

Feleségem is beleszagolt. Szerinte a Tropicariumban is pont ilyen szag van...
Bocsánat ha offolok, de ez a teszt jó valamire ??? Nekem is van, indításkor vettem, mikor minden heti vízcserére tiszta alga lett az üveg, de akkor sem színeződött el, és azóta sem... Kicsit szkeptikus lettem, csak nagyon kényelmes tesztnek tűnt...

Tapatalkkal küldve az én SM-G935F eszközömről
 
  • Like
Reactions: TZ
Bocsánat ha offolok, de ez a teszt jó valamire ??? Nekem is van, indításkor vettem, mikor minden heti vízcserére tiszta alga lett az üveg, de akkor sem színeződött el, és azóta sem... Kicsit szkeptikus lettem, csak nagyon kényelmes tesztnek tűnt...

Tapatalkkal küldve az én SM-G935F eszközömről
Szerintem az algák nem csak az ammónia miatt vannak, másrészt ha keletkezik ammónia, az algák azt akár egyből fel is használhatják (ha nem termelődik túl gyorsan). Emellett a biológiai szűrés is számít, ami különösen célozza az ammónia lebontását.
A teszt tehát - szerintem - mutathat mérhető szint alatt ammóniát annak ellenére, hogy vannak algák.
Magát a tesztet én egyetlen módon tudnám házilag validálni. Annyit mondok, hogy a vesék nagy mennyiségben választanak ki ammóniát...
 
A hajónaplóba:
  1. Az új kis palackot ma üzembe helyeztem. És szépen elfér a kis helyén.
  2. Bekerült 2 ADAs visszafolyásgátló. A régi igazoltan kaputt. Itt jegyzem meg, hogy a visszafolyásgátló saját leírása szerint is 1. rendszeres cserére szoruló eszköz, 2. nem szabad az akvárium alá tenni (sokan a másodikat oda teszik).
  3. Az OASE külső szűrőm ismét rendetlenkedik, alig van vízhozam... - megint van egy projektem holnapra :mad:
 
Szerintem az algák nem csak az ammónia miatt vannak, másrészt ha keletkezik ammónia, az algák azt akár egyből fel is használhatják (ha nem termelődik túl gyorsan). Emellett a biológiai szűrés is számít, ami különösen célozza az ammónia lebontását.
A teszt tehát - szerintem - mutathat mérhető szint alatt ammóniát annak ellenére, hogy vannak algák.
Magát a tesztet én egyetlen módon tudnám házilag validálni. Annyit mondok, hogy a vesék nagy mennyiségben választanak ki ammóniát...
Persze, csak a tesztre voltam kíváncsi... Friss akva volt stb. Első körben arra gyanakodtam. El is tűnt azóta szerencsére.

Tapatalkkal küldve az én SM-G935F eszközömről
 
Bocsánat ha offolok, de ez a teszt jó valamire ??? Nekem is van, indításkor vettem, mikor minden heti vízcserére tiszta alga lett az üveg, de akkor sem színeződött el, és azóta sem... Kicsit szkeptikus lettem, csak nagyon kényelmes tesztnek tűnt...

Tapatalkkal küldve az én SM-G935F eszközömről
Ez nem arra való,hogy alga veszélyt jelezzen,hanem ha elszíneződik gyorsan avatkozz be mert minden halad és garnélád kidöglik órákon belül.
Úgy mond: Szénbányában kanári.
 
Ez nem arra való,hogy alga veszélyt jelezzen,hanem ha elszíneződik gyorsan avatkozz be mert minden halad és garnélád kidöglik órákon belül.
Úgy mond: Szénbányában kanári.
Igen, értem én, hogy ammónia teszt, hisz rá van írva. [emoji14] És az akkori jelekből arra gyanakodtam, azért vettem, de a vízcserék, biológia, és az idő megoldották az algagondokat. De a teszt soha semmit nem mutatott, csak az eredeti színt... Na mindegy, úgyis terveztem egy tesztet kíváncsiságból, majd a fodrásznál megnézzük.

Tapatalkkal küldve az én SM-G935F eszközömről
 
Csak kettőt kérdezek még a tisztánlátás érdekében. A lépcsőfordulóban az ablak délre néz? A nap nem süti az akváriumot?
 
Csak kettőt kérdezek még a tisztánlátás érdekében. A lépcsőfordulóban az ablak délre néz? A nap nem süti az akváriumot?

90 fokban all a deli oldali ablak mellett. Egyelore nem igazan sut a nap, nyarra mar kigondoltam egy takarot az aksira.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nem gond, ha rásüt, csak vedd számításba. Nálam mindkét akváriumot 1-1 órát süti a nap, de csak ilyenkor, télen. A nagyot reggel 8-9 között telibe veri, illetve a kockát 12-13 között, a nagynál nincs gond, a kicsinél volt, de azt már sikerült megfogni, visszavettem a világítás időtartamából. Ott jelentkezett a zöld szőr az üvegen, növényeken, mindenhol. Csak azért jutott eszembe, mert írtad, hogy az üveg szőrösödik. Nem azért, mert rásüt a nap, hanem mert ez CO2 hiányra/fluktuációra utal. Nálam a növények a napfényben gyorsan elhasználták az amúgy is kevés (low-tech) CO2-t, ezért a későbbi lámpafénynél már nem volt miből fotoszintetizálni, pedig csak 5,5 órát világítottam!
 
Igen, értem én, hogy ammónia teszt, hisz rá van írva. [emoji14] És az akkori jelekből arra gyanakodtam, azért vettem, de a vízcserék, biológia, és az idő megoldották az algagondokat. De a teszt soha semmit nem mutatott, csak az eredeti színt... Na mindegy, úgyis terveztem egy tesztet kíváncsiságból, majd a fodrásznál megnézzük.

Tapatalkkal küldve az én SM-G935F eszközömről

Majd ird meg ide, hogy mire jutottatok. A legjobb lenne egy foto! [emoji3]

Harom tanacs:
1. Vizben vidd a tesztet, hogy ne szaradjon ki. (Szaradas utan 24 ora is lehet az aktivalodas.)
2. Erosen higitott verzioban hasznald (kb. a tiszta ammoniabol eleg csepp egy pohar vizbe). A legerosebb jelzes is 0,5mg/l, azaz 5 egyseg ammonia 10.000 egyseg vizben.
3. Egy palcikaval csak egy pontjara vidd fel az ammoniat az inditakor feluletnek. Egyreszt latvanyosabb a foto, masreszt ha megis tul eros lenne az oldat, legalabb nem a teljes tesztet bukod.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
A hajónaplóba:
  1. Az új kis palackot ma üzembe helyeztem. És szépen elfér a kis helyén.
  2. Bekerült 2 ADAs visszafolyásgátló. A régi igazoltan kaputt. Itt jegyzem meg, hogy a visszafolyásgátló saját leírása szerint is 1. rendszeres cserére szoruló eszköz, 2. nem szabad az akvárium alá tenni (sokan a másodikat oda teszik).
  3. Az OASE külső szűrőm ismét rendetlenkedik, alig van vízhozam... - megint van egy projektem holnapra :mad:
Follow-up:
  • A szűrőt kipucoltam. Úgy fest, a hirtelen eltűnt barna alga tömítette el az előszűrőt. Azért átmostam az egészet...
  • A korábban említett gyógyszerszag elmúlt - @Szabó Henrik mondta jól, valószínűleg a túltolt carbo utóhatása
Kérdés: A külső szűrőt milyen gyakran kell kipucolni? Külön érdekelne az előszűrő és a többi rész. (Nekem 3 hetente minimálisra esik a vízhozam, viszont annyira nehéz kivarázsolni a helyéről, hogy rutinból hetente kiszedni az előszűrőt túl macerás. Ha sűrűn kell ezt megtenni, át fogom alakítani még jobban a szekrényt.)
 
Follow-up:
  • A szűrőt kipucoltam. Úgy fest, a hirtelen eltűnt barna alga tömítette el az előszűrőt. Azért átmostam az egészet...
  • A korábban említett gyógyszerszag elmúlt - @Szabó Henrik mondta jól, valószínűleg a túltolt carbo utóhatása
Kérdés: A külső szűrőt milyen gyakran kell kipucolni? Külön érdekelne az előszűrő és a többi rész. (Nekem 3 hetente minimálisra esik a vízhozam, viszont annyira nehéz kivarázsolni a helyéről, hogy rutinból hetente kiszedni az előszűrőt túl macerás. Ha sűrűn kell ezt megtenni, át fogom alakítani még jobban a szekrényt.)
Az eloszurot ha uj az aki 3-4 hetente oblitheted az alatta levobe ne nyulj bele. En a bio anyagot 5-6 havonta szoktam. Sajna az eloszuro gyorsabban rakodik bar ez a dolga de ha nem lesz annyi darabos szurni valod ezt is raersz1-2havonta.

Szabó Henrik 70/883-4940
 
Back
Oldal tetejére