• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes 275cm-es, L-alakú, lépcsőzetes mélységű és szuperkeskeny - igazi kihívás...

Vagy esetleg kicsit oldalra billen a kaparó, és a széle/sarka belekarcol?

skacok csak meg kell nézni miről beszélünk. fogalmam sincs hogy sikerült a karc egy életlen lekerekített dologgal.
Se éle, se hegye. Egy vastag lapos fémlap. Vannak pengés dolgok és van a fémlap mint pl eheim vagy oase.

Saját praktikám egyébként az, hogy bámi ilyen szerszámot a kezembe veszek megnézem, hogy a penge sérülés mentes, nincs csorbulás, nincs sérülés. Enélkül el sem kezdek vele dolgozni. Napi szinten használunk ilyen cuccokat. Szerintem kis odafigyeléssel bármelyiket lehet használni. A fém lapos tolók a legbiztonságosabbak, de cserébe nem tolnak annyit mint egy minőségi pengés.

44712_pf_klingennachfuellpack-frontal_001.jpg
 
Utoljára módosított:
Vagy esetleg kicsit oldalra billen a kaparó, és a széle/sarka belekarcol?

skacok csak meg kell nézni miről beszélünk. fogalmam sincs hogy sikerült a karc egy életlen lekerekített dologgal.
Se éle, se hegye. Egy vastag lapos fémlap. Vannak pengés dolgok és van a fémlap mint pl eheim vagy oase.

Saját praktikám egyébként az, hogy bámi ilyen szerszámot a kezembe veszek megnézem, hogy a penge sérülés mentes, nincs csorbulás, nincs sérülés. Enélkül el sem kezdek vele dolgozni. Napi szinten használunk ilyen cuccokat. Szerintem kis odafigyeléssel bármelyiket lehet használni. A fém lapos tolók a legbiztonságosabbak, de cserébe nem tolnak annyit mint egy minőségi pengés.

View attachment 22842

Megnéztem. Az enyémnek, ami más márkás, de hasonló árú algakaparó, éles a sarka. Ez tényleg jobbnak tűnik. Nem is vettem ezt észre, nem merültem bele ennyire az algakaparók lelki világába. Veszek egy ilyet.
 
Utoljára módosított:
Köszönöm a tippeket.
Nem vagyok az a klasszikus dúvad. Néztem előtte az élét, a sarkát, beszéltem olyanokkal, akik használnak már ilyet, próbálgattam az aksiban itt is - ott is. Második nekifutásra jobban rányomtam azon a részen, ahol a karcok vannak, mert elsőre nem szedte le tejesen a zöldes algát. Egyébként annyi sajátosság még van esetemben, hogy a felső régiót csak úgy lehet kaparni, hogy az eszköz nagyobb szöget zár be (útban van az akvárium teteje, amit meg - egyéb okokból - nem lehet leszedni). Ekkor az erő sokkal inkább az üveg felé hat, nem pedig az ideális nyíróerő módjára (üveggel párhuzamosan).
Nagyon bánt a dolog azóta is; forgolódtam is miatta az ágyban rendesen. Sok hibát elkövethet az ember az akvarisztikában, de a többség utóbb megoldható. Ez sajnos nem ilyen, ráadásul épp szebbé akartam tenni, most meg nézhetem - lényegében örökké.
Még egy próbát futok következő vízcserénél, hátha párom színtelen fedőlakkja valamit tompít a dolgon... Majd megosztom a tapasztalatokat!
 
Segítsetek, kérlek, kitalálni, hogy ez milyen alga! A GA-s alga blogban nem igazán találtam hasonlót...
milyen_alga.jpg
Egyéb infó:
- csak a Vallisneria Nana növényeken van az akváriumban (egymástól távoli helyen),
- lényegében nem lekaparható, a kivágott levéldarabról még törölközővel sem szedhető le - konkrétan nyomot sem hagy rajta,
- az algaevők (oto, amano) sem érdeklőnek iránta, miközben ugyanazon növény szép leveleit végigjárják,
- hasonlít a barna algához (amit ugyanezen levelekről kézzel el tudtam távolítani), de inkább sötét szürke színe van.

Szóval szerintetek mi lehet ez, és mit tudok vele kezdeni? Kb. a növény leveleinek a felét érinti (a régieket), szóval egyelőre nem nyúltam az ollóhoz...
 
Ecset, vágd le a leveleket.
Volt egy gyanúm...
Kösz, megteszem.

Ha már itt vagy, még egy kérdés: Az agancsalgával mit lehet kezdeni? Az otok betelepítése előtt leállítottam a CO2-t, és utána is csak fokozatosan állítottam vissza. Az otok jól vették a betelepítést, de az ecsetalga és az agancsalga ekkor jelent meg. Úgy tűnik, nem terjed az agancsalga, de a red moor fán csúnyán fest, és nem tudom még a kihalt, elvörösödött szárakat sem lekaparni...
 
Volt egy gyanúm...
Kösz, megteszem.

Ha már itt vagy, még egy kérdés: Az agancsalgával mit lehet kezdeni? Az otok betelepítése előtt leállítottam a CO2-t, és utána is csak fokozatosan állítottam vissza. Az otok jól vették a betelepítést, de az ecsetalga és az agancsalga ekkor jelent meg. Úgy tűnik, nem terjed az agancsalga, de a red moor fán csúnyán fest, és nem tudom még a kihalt, elvörösödött szárakat sem lekaparni...

Könnyen leszedhető kézzel, csipesszel, fogkefével. Ha a CO2 szint beáll ismét eltűnik.
 
Könnyen leszedhető kézzel, csipesszel, fogkefével. Ha a CO2 szint beáll ismét eltűnik.
A fogkefének ellenáll sajnos (semmi eredmény). A csipesz már hat, de eszméletlen időigényes... Legalább az otok boldogok :)
20161226_163751698_iOS.jpg 20161226_163727827_iOS.jpg

Arról van esetleg tapasztalatod, hogy ha beáll a CO2 szint, akkor
- a már kifejlődött egyedek is elhalnak (vagy azok éldegélnek tovább)?
- ha elhalnak (pl. kiirtom carboval), akkor idővel lebomlanak, vagy addig ott díszeleg, amíg le nem csipegetem?
 
Carbos kezelés után 1-1,5 hét után minden alga eltűnik.
Én nem csináltam semmit az ecsetalga ellen, az felütötte a fejét, valameddig nőtt, majd stagnált, és egy idő után magától eltűnt. Ezt azért írom, mert nem kell túlparázni a dolgokat (bár ezen a fórumon sokan ezt csinálják), ha stagnál, akkor adj neki időt, lehet hogy magától elmúlik majd.
 
És visszatérve a pengés témára, én azt javaslom, hogy használj puha szivacsot az üveg takarítására. Én egy sima mosogatószivaccsal dolgozom általában, nem a dörzsis, hanem a sima felével, és nekem bevált. Soha nem ejtettem még vele karcot az aksimon. Persze lassan, kimérten dolgozom, nehogy valami alá szoruljon. Szinte mindennap letörlöm belülről az üveget, ez a rutinművelet kb. 3 percet vesz igénybe. Makulátlan tiszta az üvegem, és karcmentes. Nekem ez vált be.

Hogyan döntöttél, mi lesz a nagy karccal végül?
 
Ott marad :(
Esetleg atlatszo koromlakkal megprobalom tompitani.
Jó döntés! Le is ragaszthatod sebtapasszal, akkor sem fog látszani ;)
Tudom, hogy baromi rossz érzés megrongálni az üveget. Az előző akimon több hasonló sebet is sikerült ejtenem, és nehéz volt a látványt megszoknom. Akkor megfogadtam, hogy a következő akinál nagyon vigyázni fogok rá.
A te eseteben idővel majd esetleg egy üvegcserét el tudnék képzelni. Egy olyan időszakban, amikor éppen nem fog annyira mozgatni az akvarizálás és száraz lesz az aki.
 
Alga - az akvarisztika megkeserítője

Sok szívás jött össze a növényes akvárium indítása kapcsán. A fényről, áramoltatásról, CO2-ről már beszéltem. Épp csak a gyökérokról nem: az algáról. Ha nem lenne algaprobléma, lényegében pont nem érdekelne, hogy mennyire tökéletes az áramoltatás vagy épp a fényeloszlás…

Öt hét tanulsága: Nálam kb. minden megterem, ami a GA alga blogjában látható.

Az alga elleni harc főbb állomásai:
  • Barna alga lepi el a növényeket és a red moor fát az indítás után 2-3 nappal. Pár nap alatt már aggasztó a helyzet. Jobb ötlet és eszköz hiányában 50% vízcsere 3 naponta, előtte alapos kapirgálás. Elvileg ez normális jelenség.
  • Fehér penész jelenik meg a red moor fákon az első hét végére. Ez is normális, bár már korábban „használt” fát vettem.
Mindegy, eddig a pontig még ura voltam a parámnak. Hozzáteszem, tizede ekkora alapossággal és technikával épített akváriumaim gyerekként fele ennyire nem algásodtak le a 3-6 havi vízcsere ciklus végére sem…
  • Zöld fonálalga nagyjából a második hét közepére előkerült. Ebben biztos szerepe volt annak, hogy
  • az adott helyen még nem csökkentettem a fénymennyiséget és időtartamát (114 lumen/liter ráadásul napi 10 órában);
  • makro tápot egyáltalán nem használtam – dacára a feliratnak az EL ProFito csak mikro, és a gyári adagolás nem alkalmas növényes akváriumhoz;
  • a keringetést megváltoztattam, így viszont elég masszívan pörgette a vizet a szűrő.
2 nap alatt az iwagumi oldalon sikerült minden követ ellepnie a zöld fonálalgának, amely kellemes 8-10 cm-es szálakat is eresztett.
  • Hajalga(?) telepszik meg a víz alatti fűben szintén kb. a másik hét közepére. (Egyesek szerint ciano volt, lehet, nekik van igazuk…)
Itt revízió következett. Fények áthelyezve (a korábbi bejegyzésem szerint), az áramoltatás újragombolva (szintén írtam róla), és átálltam GA mikro + makro tápozásra (és marad a EL Carbo, de az 1ml/50l gyári ajánlás szerint).
  • A zöld fonálalga alábbhagy.
  • Barna alga plakkok jelentek meg a második hét végére a talajon (duplán égetett agyag talaj – Dennerle Scraper’s soil). Ezek már konkrétan beborították a talajt, és csipesszel megemelve olyan 200Ft-os méretű sötétbarna plakkokat lehetett kiemelni, amelybe az agyaggolyók is beleragadtak.
A harmadik hét közepére elérkezettnek láttam az időt a halak és garnélák betelepítésére. A 20 kis/közepes amano teljes kapacitással dolgozott, egy hét után még továbbra is láthatóan semmi eredménnyel. Ekkor kezdtek előkészülni 15 oto fogadására: 1. nap 50% vízcsere, aznap + másnap semmi CO2, 2. nap végén betelepítés, 3. napon fél CO2, utána visszaállás a normál ütemre.
  • Valamilyen zöldalga jelenik meg az üvegen a 3. hét végére, és 3 nap alatt már zavaróan zöld bevonatot képez. Letöröltem szivaccsal, 50% vízcsere.
  • A hajalga eltűnt a 3. hét végére. Gyanítom, hogy a parvula levélváltásával is összefügg a dolog, ami ekkorra lezárult (egy hétig néztem előtte, hogy sárgulna tömegével a zöld levelek, közben viszont növekszik a gyökérzet).
  • A barna alga 2 nap alatt teljesen eltűnik a negyedik hét elejére. Mondanám, hogy az otok tették, de nem. Ennyit nem lehet megenni…
  • Agancsalga és ecseltalga jelenik meg a negyedik hét elejére. Nehéz másra gondolni, mint a CO2 kimaradásra, amely az otok betelepítésével tudatosan indult, aztán a visszafolyás-gátló szelep hibája miatt pár napig még instabil volt. (Konkrétan egy csipesszel elzártam én is a csövet, és nem egyszer elfelejtettem levenni róla.)
    Az agancsalga a red moor fán telepedett meg kizárólag, az ecsetalga pedig kizárólag a Vallisnerian. Mindkettőt kerülik az otok és amanők
Tanácsotokra ekkor átálltam a napi 1ml/20l carbora. Meg a tápanyagok kimosását megelőzendő igyekszem a heti 1x-i 50% vízcserére átállni. Időközben azért a szűrő bio-tisztító ereje is sokat nőtt hiszen első indítása volt új Seachem Matrix-szal).
  • Az azonosítatlan zöldalga az üvegen újra megjelenik negyedik hét közepére, egy hét után már félcentis szálak is nőnek belőle úgy minden cm2-en 1-1 db. Újra lekaparom; azóta karcos az üveg :(
Ahogy most állunk:
  1. zöldalga az üvegen egész picit van csak 5 nap után (csak oldalirányból látható),
  2. az agancsalga növekedése mintha leállt volna (de a randa szálak nem tűntek el),
  3. az ecsetalga szintén - úgy tűnik - nem terjed (tegnap levágtam a fertőzött leveleket).
Utálom az algákat, és nem értem, mitől ennyire érzékeny a high-tech növényes akvarisztika… Kb. elfogyott a türelmem, több csatát nem akarok megvívni ellenük.

Egy kérdésem is lenne: Ha egyszer 1-2 hétre elmegyek, akkor a halakat tudom etetni géppel, de mit kezdjek a növények tápozásával?!
 
Nehogy most fogyjon el a türelmed.
Létezik automata pumpás tápadagoló, be tudod programozni, hogy mikor melyik löttyből mennyit adjon. Előtte azért nem árt tesztelni, hogy télleg jól adagolja a mennyiségeket.
 
Úgy érzem hogy a lowtech lesz a te vonalad és ezt nem rosszból mondom.
 
Utoljára módosított:
Breaking news - SOS segítség kell:
Volt szerencsém a fecskendős adagolás közben a EL Carbot beleborítani az aksiba kb. 3 perccel ezelőtt. Mondjuk a napi adag kb. 4-6x mehetett bele (napi adag alatt 1ml/20l-t értek). Ilyenkor mi van? Azonnal vízcsere, vagy úgyis lebomlik 6 óra alatt?!?

@ideoda Lehet, hogy tényleg a low-tech az én irányom :banghead:
 
Úgy érzem hogy a lowtech lesz a te vonalad és ezt nem rosszból mondom.

Low Techben is kiválóan lehet algát növeszteni, és ráadásul ha le kell szedned a növények leveleit, lassabban nőnek vissza. Ilyenkor mindig az olyan szomorú low tech akváriumok jutnak eszembe, amiben pár anubias világít magának egy gyertyával némi ecsetalga társaságában...

Nem tudom, milyen talajod van (leírásban nem találtam), de ha megfelelő talaj mellett megcélzol egy ADA tápozást megfelelő mennyiségű növénnyel, akkor jobb eséllyel lehet problémamentes az akvárium....
Elég sokan bizonyították már.
 
Back
Oldal tetejére