• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes 275cm-es, L-alakú, lépcsőzetes mélységű és szuperkeskeny - igazi kihívás...

Technikai paraméterek

[ @matrai + @joesalty kérdésére válaszolva ]

méret: 200+75cm hosszú; mélysége 3 lépésben csökken 59cm-ről 29cm-re; szélessége 18cm végig (lásd: skicc)
térfogat: 175 liter
szűrés: Oase 250 Thermo; 900l/h; +2,5 liter Seachem Matrix + 1 cs Seachem Purigen (ez fért csak el a cipősszekrényben mellette, és ennek a csövét bírtam behúzni a falba vésett gégecsőbe)
skimmer: Eheim 350 (a halgyilkos)
világítás: Aquamorf led; 7.100 lumen; déli napfény arányaiban a színek; az iwagumi részen 66,7 lumen/liter, a nature oldalon 41,8 lumen/liter (mutasson egy bármit is változó vízmélység és 18cm keskeny felület esetén)
CO2: palackos-reduktoros-... 30-35mg/l-re belőve (egyedileg gyártattam hozzá palackot... - egy story-nak ez is jó lesz)
dísztő elemek: red moor fa, seiryu kövek (és néhány segédkő, amíg a fák a helyükön maradnak)
tápozás: GA Mikro / Makro (1mg/20l), EasyCarbo (3,5ml/nap)
vízcsere: 3 hete indult, eddig kb. 3 naponta 50% :blackeye:...
egyebek: Seachem Prime, Seachem Stability

Skicc:
rajz.jpg

Vízminőség:
JBL_20161203_m.jpg
Most épp 30mg/l a CO2 célérték, és vele párban olyan 6,8 pH...
 
Kérdés: vízcserénél hogy oldod meg, hogy a felső rész ne legyen sokáig szárazon? Mert ahogy nézem a skiccet és számolgattam: 50% vízcserénél épphogy, de szárazon lesz a rész. +-1-2centi.
Valamint a szűrő képes megforgatni a vizet a teljes akiban? mert az L alak rövidebb száránál azért jócskán lecsökken az áramlás.
Illetve a harmadik kérdés, hogy mivel mérted a vízminőséget?

Egyébként az összeállításra egy nagy tetszik! :)
 
Szia! Nekem is nagyon tetszik ez a "megoldás". A technikáról írnál bővebben? Kíváncsi lennék, hogy mivel szűröd. :)

/off: pont most láttam a technikát... Valami miatt ezt nem láttam, mielőtt kérdeztem. :)
 
Szerintem 2-3 áramoltató pumpa elhelyezése a kritikus pontokra lenne a végleges megoldás + a rendszeres, alapos mulmozás. Hajrá!
 
@#Áron
Ha áramoltató pumpa mellett döntenél, nekem van egy felesleges (csak kipróbálva volt). Ha kell, elcserélhetjük valami más kacatra :)

Nem egy hétköznapi akvárium a tiéd, az szent. De ügyesen megoldottad a berendezését is, remélem a dolgok további alakulásaiban is hasonló sikereid lesznek (y)
 
Kérdés: vízcserénél hogy oldod meg, hogy a felső rész ne legyen sokáig szárazon? Mert ahogy nézem a skiccet és számolgattam: 50% vízcserénél épphogy, de szárazon lesz a rész. +-1-2centi.
Valamint a szűrő képes megforgatni a vizet a teljes akiban? mert az L alak rövidebb száránál azért jócskán lecsökken az áramlás.
Illetve a harmadik kérdés, hogy mivel mérted a vízminőséget?

Egyébként az összeállításra egy nagy tetszik! :)

50%nál 2-3 cm víz marad a legsekélyebb részen is, csak a Micranthemum Sp. Monte Carlo kerül levegőre itt-ott, de nem panaszkodott még...
 
Áramoltatás

[ @joesalty, @Jopet; @Mardifunk ]

Az egyik fogas kérdés valóban az áramoltatás volt.
Először én is betettem egy külön áramoltatót, de végül nem lett rá szükség [és itt is promótálnám az eladására nyitott topicomat :greedy:].
A gond abban áll, hogy csak az egyik végébe, a mély részen, közvetlen a fallal érintkező oldalra akartam "látszó" technikát telepíteni. Márpedig így elég halál jó keringetést építeni. Több kísérlet, és kimosott növény után a megoldás ez lett:

aramlas_vegso_m.jpg

Magyarázat:
  • Elszívás alsó harmadon a látszó technikának kijelölt részen.
  • Beömlő végigfut a fedél által rejtve. Először esőztet az egyenes szakasz végénél, amitől egy kis körforgás indul ott be (jó beállítással még kis levegőt is bekever), a maradék megy át a kisebb szakaszra.
  • Ott egy home made visszafojtó szelep (értsd: gumitömítésből hackelt szűkítő) segít, hogy annyi víz áramoljon a kiömlőn, amit még viselnek a növények. Itt is kialakul egy cirkuláció, ami elég rendesen megforgatja azt az oldalt.
  • A gond abban áll, hogy a hosszabb oldal 2/3-ad része ettől még meg sem moccan. Persze csak ránézésre, hiszen az egyik végén be, a másikon ki, akkor van áramlás - no de óránként 6x átfolyatni 170l-t még messze nem elegendő.
    Erre a célre először egy kis áramoltatót tettem be, de legkisebb fokozaton is túl erős volt (hiszen itt a keskeny akvárium és a csökkenő mélység miatt nem tud széles V formában terjedni a víz, amelynél köbgyökre vonva csökkenne az ereje a vízsugárnak).
    A nyerő megoldás a skimmer átállítása volt. 1/4 erősségen és 30%-kal lefele terelve a kiömlőjét szépen megforgatja a vizet.
  • És a fenti 4 beállítás elhozta a végső győzelmet a felszín mozgatása kapcsán is. Így ugyanis folyamatosan minden a skimmer felé terelődik. (És itt utalnék az Eheim 350 skimmer topicban tegnap tett bejegyzésemre - egy dolog, hogy szipkázza a halakat, de saját maga elől tereli el a szemetet. Bár belátom, ez utóbbi egy ilyen keskeny akváriumban sokkal látványosabban megjelenik.)
Egy nyitott kérdés van még: A skimmer pont 3 nagy moha felé forgatja a vizet, és így szerencsétlenek maguk is szűrőként funkcionálnak. Ha megrázom őket, jön belük a vízben keringő szemét. Asszem, ezt a problémát már a garnélákra hagyom... (Persze a skimmer vize "tiszta", de viszi az magával a szűretlent is.)
 
A skimmere esetleg egy ilyen jó lehet, ha más felé akarod terelni az áramlás. http://www.greenaqua.hu/hu/eheim-fuvocso-keszlet-2004-2005-eheim-skim-350-hez.html

Easy Carbóból mehet a napi 8 ml, a sűrű vízcserékkel pedig rengeteg tápot kiveszel, az 1ml/20l az heti 50% vízcsere mellett ajánlott adagolás. Erre utal a 0-ás nitrát szint is.
Kösz a tippet.
Az alga késztetett a sok vízcserére, meg egy GA-s a telefon végén, amikor tanácsot kértem ;) (induló aksiként, új szűrővel kb. első héten 2 naponta, aztán második héten 3 naponta volt az ajánlás). Számoltam a - valamekkora - kiürüléssel, így vízcsere után másfélszeres adagot toltam.
Egy hete amanok, tegnap otok kerültek bele (20+15). Látványosan dolgoznak.
Carbot akkor felviszem, ha lehet. Elvileg az is ellene van az algáknak. Először nem mertem az előírtat túllépni. Aztán a vonatkozó topicban a "méreg vagy sem" elmélkedés ismét elbizonytalanított (bár betoltam ezt a linket ott is: Water intoxication - lényegében a víz is méreg, ha túl sokat iszunk belőle :hungover:).
Skimmer: Kösz a tippet. Egyelőre egy műanyag csövet húztam rá. Elég hervasztóan néz ki, nem mondom ki, mire hasonlít.
skimmer.jpg
 
Utoljára módosított:
Volt többféle noname meg talán valamilyen nevű is, de a feladatot nem mindegyik látta el. Most Ada van és semmi gondom vele kb két éve.
 
Nekem nincsenek ADA cucaim mert nem telik rá de a vissza folyás gátlóm ada. Volt ista két fajta is mindenki azt mindta nagyon szuper de két három hónap és megadta magát szépen lassan. Amit te használsz lehet, hogy csak légpumpához van kitalálva és nem bírja a 2 bar nyomást. Csomagban nagyon megéri egy marék jó minőségű tapadó korong és 2m puha szilikon csővel. http://www.greenaqua.hu/hu/ada-clear-parts-set-atlatszo-co2-cso-es-tapadokorongok.html
 
Kösz a tippet ==> ADA lerendelve! (y)
És úgy a biztos, hogy a meglévő is marad, és elé kötöm be az ADA-t.
Addig pedig minden este jön az iratcsipesz - ha el nem felejtem
 
Én nem spórolok a "hardveren", amit az akváriumomba rakok... Ha már bemegy, legalább legyen jó. ;)
Egyetértek!
Ez annyira apróság volt, hogy nem is tudtam a létezéséről. Hagytam, hogy valamit adjanak a boltban.
 
Nekem nincsenek ADA cucaim mert nem telik rá de a vissza folyás gátlóm ada. Volt ista két fajta is mindenki azt mindta nagyon szuper de két három hónap és megadta magát szépen lassan. Amit te használsz lehet, hogy csak légpumpához van kitalálva és nem bírja a 2 bar nyomást. Csomagban nagyon megéri egy marék jó minőségű tapadó korong és 2m puha szilikon csővel. http://www.greenaqua.hu/hu/ada-clear-parts-set-atlatszo-co2-cso-es-tapadokorongok.html
Egyre gondoltunk :).
Nekem sincsenek ADA cuccaim. Szerintem ebben az iparban ő a luxus. Én próbálom a hasonló minőséget más, prémium gyártótól (Eheim, Oase, JBL,...) beszerezni.
Persze eljöhet az az idő, amikor már annyira átélem a dolgot, hogy boldogabb leszek ADA kifolyóval, meg egyéb kütyüvel. :D
 
Back
Oldal tetejére