• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnélás 21L garnélás

N-dee

Tapasztalt kertész
Legjobb napló
Gyártottam egy kis 21L-es low-tech, low-light akit a garnéláknak. Csak Anubias félék ill. egy zöld lotus vannak benne, a világítás 11W Power compact(majd lesz valami szebb lámpa helyette), Aqua-el fan1 belsőszűrő(powerhead szivaccsal), tápozás mikro-makro hetente 1x. Menedéknek készült a red cherryk számára, hátha az Altumok a nagyban kivégeznek mindenkit :)

5661185_fa71e9a025e45bbb01177e344cdde458_m.jpg

5661129_016da57240fc848f125b37c0b2ac49fb_m.jpg
 
Szép lett az akvárium. A tápozással vigyázz azért, mert lehet, hogy sok lesz a garnéláknak. Kevés fényhez gyakran elég tápozás a vízcsere is.
 
A tápozásnak én se látom sok értelmét. Az akváriumba szinte egy élőlény sincs, mely igényelné a plusz tápanyag adagolást. Itt a vízcserék, az etetés, a garnélák ürüléke elégséges bevitelt jelent. A garnélák, főleg szaporodás szempontjából, nem annyira szeretik a tápozást, főleg ha EI. Az anubiasok is elég lassú tápanyagfelvevők, így könnyen az algák serkentéséhez vezethet. Bár mindent lehet okosan és kitapasztaltan csinálni. Egyébként szép az összkép! ;)
 
Nekem inkább az a tapasztalat hogy nem a tápozástól van baja a garniknak hanem a túl magas co2-től vagy a carbotól.
Tápozástól nem sérülnek.

Viszont ha ennyire lassú növésű, kevés tápanyag igényű növényed van akkor érdemes egy lassabb tápozást is kipróbálni. esetleg tropica. nálam a korábbi nanoban működött.
 
Szép akvárium, tetszik! :)


Nekem is van egy 25 literes garnis/kisancis low tech akim és én nem tápozok.
3980518015_abc845aa3e_m.jpg

Az anubiasok nagyon jól megvannak táp nélkül is.
3909903624_ccaab1fa1a_m.jpg
 
Köszi szépen mindenkinek örülök, hogy tetszik az aki. Mint írtam, hetente 1x adok egy kis mikrot(0,1ml) és makrot(1ml), vízcsere után. Ezt mindennek nevezném, csak EI-nek nem. Ennyibe a garnélák sem fognak belehalni(a nagyban sem nyiffannak ki a jóval nagyobb dózisok ellenére sem sőt szaporodnak, mint a gomba !!!) viszont, ha egy kis plusszt kapnak az anubiasok, azért ők sem fognak megsértődni ;) Az esetleges későbbi algásodás különösebben nem érdekel, mert garnélás akváriumról van szó és nem egy kimondottan növényes díszakváriumról. CO2, 5WPG, napi tápozási rutin...ez mind messze áll ettől az akváriumtól, tehát szó sincs EI-ről, max. a táp alapanyagok ugyanazok.
 
N-dee said:
Mint írtam, hetente 1x adok egy kis mikrot(0,1ml) és makrot(1ml), vízcsere után. Ezt mindennek nevezném, csak EI-nek nem. (...) tehát szó sincs EI-ről, max. a táp alapanyagok ugyanazok.

Azért van itt egy kis félreértés.

Az EI nem arról szól, hogy naponta tápozol. Még csak arról sem szól, hogy hetente. Meg még arról sem szól, hogy CO2 befecskendezésed legyen.

Az EI alapján történő tápozásnak SEMMI KÖZE a gyakorisághoz, vagy a vízbe juttatott tápok mennyiségéhez. A módszer lényege, hogy a növények egészséges növekedéséhez elégséges tápanyag jusson a vízbe. Nem mondja ki, hogy tápozz túl és még csak azt sem mondja ki, hogy heti rendszerességű vízcserékre van szükség.

Azt viszont kimondja, hogy a ritka vízcseréknél a halak által termelt tápanyagok és a növények tápanyagfelvétele már nagyobb súlyal van jelen az egyenletben, tehát NEHEZEBBEN számolható, hogy mi van a vízben.

Hogyan számoltad ki, hogy mennyi tápanyagot adagolsz? Hasraütésszerűen? Nem baj. Mit adagolsz a vízbe? Az ÖSSZES lényeges tápanyagot, és TUDOD, hogy mi van benne. Megnézed az eredményt a növényeken és ha elegendőnek látod a tápanyagot, akkor ezt a dózist folytatni fogod. Ha nem, akkor emelni fogod, és a rendszeres vízcserékkel nullázod az értékeket.

Mi ez, ha nem EI?

N-dee said:
Ennyibe a garnélák sem fognak belehalni(a nagyban sem nyiffannak ki a jóval nagyobb dózisok ellenére sem sőt szaporodnak, mint a gomba !!!)

A garnélák pedig nem az EI-be halnak bele, még csak nem is a magas NO3 szintek miatt pusztulnak el az érzékenyebb fajok. Vannak akvaristák, akik 50-60ppm NO3 mellett tartanak érzékeny garnélákat, és vannak más akvaristák, akiknél rendkívül alacsony NO3 szint mellett is pusztulnak.

Megkérjük tisztelettel Szentgyo-t, hogy ha van rá kapacitása próbálja ki, hogy egy jól működő, egészséges garnélákkal telepített régebbi kis akiban ahol rendszeres vízcserék is vannak kezdjen el EI alapján tápozni, úgy, hogy semmi máson nem változtat. Meg fogjuk látni az eredményt. Az egyik eredményt.

De annak semmi értelme, hogy normális tesztelések és eredmények nélkül - mindenféle instabil környezetben "tapasztalt" eredményre ilyen következtetéseket levonjunk.

Az EI nem egy mumus és még csak atomtudomány sem... ;)
 
keymaker said:
Mi ez, ha nem EI?

Ok! Akkor nevezzük EI-nek, nekem mindegy. Egyébként így van, hasraütésszerűen nyomom bele a tápot, aztán vagy tetszik nekik, vagy nem :)

keymaker said:
N-dee said:
Ennyibe a garnélák sem fognak belehalni(a nagyban sem nyiffannak ki a jóval nagyobb dózisok ellenére sem sőt szaporodnak, mint a gomba !!!)

A garnélák pedig nem az EI-be halnak bele, még csak nem is a magas NO3 szintek miatt pusztulnak el az érzékenyebb fajok. Vannak akvaristák, akik 50-60ppm NO3 mellett tartanak érzékeny garnélákat, és vannak más akvaristák, akiknél rendkívül alacsony NO3 szint mellett is pusztulnak.

Nem is én állítottam, ez a részemről is csak egy válasz volt az előzményre ;)
 
Back
Oldal tetejére