• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

20L nano kéne egy kis segítség :)

Hegedűs Máté

Kertész tanonc
Kedves mindenki!

Kezdő akvaristaként szeretném ki kérni véleményeteket induló 20L low-tech nano akváriumom-hoz.

Koncepciót tekintve egy teljesen letisztult layout lenne a terv viszont mivel low-tech porject ezért sajnos nem engedhetem meg magamnak a Seiryu kö, red moor fa és társait szóval vagy csak nővény vagy pedig valami “DIY” dologra gondoltam pl. olyan fa féle amit be lehetne tenni vagy esetleg kő de hogy őszinte legyek nem vagyok benne biztos lehet hogy a Seiryu kő is jó lenne mivel kis helyről beszélünk így nyilvan nem kellene belőle sok ha van valakinek hasonló tapasztalata annak szívből örülnék : )
Ami a “technikát” illeti :

20L akvárium ugye 45x17x28

Külső szűrő : Eheim 2213

Világítás : DIY kompakt fénycső 23W

Co2 : Tervezek venni EASY carbo-t esetleg rásegítek élesztős megoldással ha szügséges

Talaj: JBL aquabasis plus + dupla grund ami vanNővények :

Na ez az egyik pont amiért szeretném elinditani ezt a topicot ugyanis növények terén nincs nagy tapasztalatom nyílvan a körülményekhez mérten semmi csoda extra igényes jóság nem merült fel bennem esetleg GA zselés Eleocharis parvulamini
amit kinzétem és ami igazán tetszik de hogy hozzá mit és hogyan hogy mutatós is legyen tényleg fogalmams sincs bár rengetek képet stb néztem nature akváriumok-ról nyilvan élőben a saját körünyek között más és nem olyan egyeréltműek a dolgok mint ha csak az ember gyönyörködik más munkáján :) Szűrő töltet :

Mátrix trop amit kinéztem és az info alapján hasonlo mint a Seachem mátrix
nyilvan az ára miatt választanam ezt már csak kérdés hogy menyi 1 vagy 2 liter ebben sem vagyok egészen biztos.ja meg persze van sima kerámia is és szivacs tölet is.Tápozás : Itt sem vagyok benne biztos hogy a fent leirt dolog elég lenne e Hát nagyábol ennyi lenne :) ha valaki bármiben tudna segíteni megköszönném!
 
Szia,

üdv a fórumon! :) Szerintem nézd meg a fórumon a nano-s naplókat, van jó pár, aktív, <=30 literes napló most. Azokból tudnál ihletet meríteni, hogy milyen növények működhetnek.

Az biztos, hogy a dekoron nem akarnék spórolni, mert egy ekkora medencébe mindenből nagyon kevés kell! Szerintem érdemes olyanra csinálni, amilyet szeretnél, hogy ne nézd hetekig, hónapokig, hogy nem is tetszik. Sokszor itt a fórumon is van eladó dekor. (Egyébként követ/fát a természetből is gyűjthetsz. Jó mélyre besétálsz (hogy ne legyen vegyszeres, stb.), és amit találsz az akár jó is lehet. A gyűjtött követ/fát mosni, főzni kell. Az biztos, hogy a fa ne legyen nagyon gyantás, és lehetőleg ne mérgező cserjéről gyűjts ágakat. :) A kövekkel kevesebbet tudsz tévedni, ott csak savpróbát kell csinálnod, hogy ne oldódjon.)

20 literre a 23W egy kicsit soknak tűnik, szerintem 13 is elég lenne a low techhez. Ennyihez már rendes Co2 és táp is kellene.

Lakóknak tervezel valamit (garnélát, halat)?
 
Köszönöm a választ!Körülnézek midnenképpen :) Hát igazábol ez egy működő akvárium csak szeretném kicsit növényesíteni ezért lessz teljsen átvariálva mert most sajnos 2db guppin és 2db csigaevőcsigán kivűl más lakó nincs benne öket szeretném azért át menteni :) pár garnélát ( hogy pontosan milyen fajta még kérdés ) tervezek illetve pár csapat halat is.A dekoráció igazábol nekem iwagumi az ami nagyon tetszik tehát az említett növény és kövek akár jók is lehetnek ahogy nézem de hogy öszinte legyek a zöldebb jobban beültetett világ felé is húz a szívem viszont ehez lenne majd ugye szügségem a segítségre mert a növényeket fajta szerint nem nagyon ismerem stb. ja igen a világítás nagyon átmeneti szóval lehet DIY led szalagos megoldás lesz láttam itt a fórumon egy nagyon tetszetős megoldást :)
 
Szia, üdv a fórumon :)
A fényed szerintem is sok lesz egy ekkora aksihoz co2 nélkül, könnyen algásodás lesz belőle...
A növény listára a helyedben elechoarchis acicularis t is felvenném a parvula mellé, vagy helyette...
Ugyanaz, csak gyorsabban nő és kicsit magasabb... Nálam is van a naplómban meg tudod nézni ugyanolyan körülmények között a két növényt :)
 
van értelme az élesztős co2 megoldásnak ? vagy inkább ne probálkozzak vele?

Üdv! Véleményem szerint van, de a Levinen féle klasszikus keverési arányt Levinen akvarisztikai blogja: Akvarista barkács (DIY)
szerintem 20 l-nél érdemes felezni, mert az elején (értsd: amikor a keverék beindul) túl fogja lőni co2-vel az akváriumot, amit a halak rövid időn belül jelezni fognak.

Jobb megoldásnak tartanám 20 l-re a Tropica szettet: Tropica System 60 CO2 szett most csak 3500 Ft - Green Aqua -- pár tanáccsal majd kiegészítem, ha érdekes lesz. ;)

Élő példa itt: The Green Manalishi (with the two-pronged root) | Magyar Akvakertész Fórum :D
 
Hát eddig marad az élesztős vagy a másik savas cucc megoldás mert erről a tropica dologról nem sok jót olvastam :( vagy neked mik a tapasztalataid ? látom azért nálad bevált :)
A Tropica System 60 CO2 szettje nanoba megfelelő lehet és működik is, de ne várd azt az eredményt tőle, mint egy nagynyomású rendszertől. Nagyobb akváriumokban már tényleg nem ér semmit. Nano indításánál segít a növények fejlődésében, nálam látható volt az eredménye. Az is fontos, hogy ezzel nem tudod túladagolni a CO2-t, vagyis nem nyírja ki a halaidat, garnéláidat.
Szerintem ár/érték arányban kezdésnek egy nano akváriumba jó választás.
 
A Tropica System 60 CO2 szettje nanoba megfelelő lehet és működik is, de ne várd azt az eredményt tőle, mint egy nagynyomású rendszertől. Nagyobb akváriumokban már tényleg nem ér semmit. Nano indításánál segít a növények fejlődésében, nálam látható volt az eredménye. Az is fontos, hogy ezzel nem tudod túladagolni a CO2-t, vagyis nem nyírja ki a halaidat, garnéláidat.
Szerintem ár/érték arányban kezdésnek egy nano akváriumba jó választás
Jónak tűnik kérdés hogy lehet tölteni patron co2 vel is ?
 
Üdvözlet!
Szerintem nem éri meg az élesztős módszer. Nekem a GA-s wellnes csomag tökéletesen bevált. Nagyon szépen szoktak nőni a növények. Vìzcseréket betartva, nem igazán vannak alga, vagy egyébb problémák egyik akiban sem.
Növények tekintetében érdemes a cryptokkal elindulni, esetleg microsorum, echinodorus, anubias,ezekkel szépen el lehet kezdeni. Ha zseléset veszel, akkor érdemes aki indìtás elött már pár héttel beszerezni, met nekem az ablakban elheverésznek, és többszörösét ki tudom nyerni belőlle.
 
Jah dekorok. :)
Amiket szerintem nyugodtan be lehet rakni az akiba, és jól mutat, az az akác, meg a szőlő. Ezekkel gyakran találkozni, és nem gond, ha csettenik a meccőolló. ;)
Köveknél meg megtisztìtod, kis háztartási sósavat rá, aztán ha nem habzik, elvileg jó. Ha jobban bele akarunk mélyedni, akkor azért ebbe bőven bele lehetne kötni, de nagy általánosságba véve segìt, hogy nagyon ne nyúlj mellé.
Élőlényeknek én neocaridina h. változatait raknám, amano garit, csigát a helénkák miatt sajna nem nagyon, mert bár mit levadásznak, halalba meg mindenképpen kistestűket, meg ne területvédőt. Bár 20 literbe sok mindent amúgy sem lehet bepakolni. ;)
 
Üdvözlet!
Szerintem nem éri meg az élesztős módszer. Nekem a GA-s wellnes csomag tökéletesen bevált. Nagyon szépen szoktak nőni a növények. Vìzcseréket betartva, nem igazán vannak alga, vagy egyébb problémák egyik akiban sem.
Növények tekintetében érdemes a cryptokkal elindulni, esetleg microsorum, echinodorus, anubias,ezekkel szépen el lehet kezdeni. Ha zseléset veszel, akkor érdemes aki indìtás elött már pár héttel beszerezni, met nekem az ablakban elheverésznek, és többszörösét ki tudom nyerni belőlle.
Köszönöm a segítséged :)
 
Szerintem nem éri meg az élesztős módszer. Nekem a GA-s wellnes csomag tökéletesen bevált. Nagyon szépen szoktak nőni a növények.

Nálam is. Élesztős CO2-vel. Sőőt barátom, harangossal is. Nekem megérte. Neked mért nem? :eek:


Növények tekintetében érdemes a cryptokkal elindulni, esetleg microsorum, echinodorus, anubias

Ez igaz. Azért tán valami moha nem ártana tán, ha nem is indítunk mindenképp HC-vel vagy parvulával, egy nanoba tán egy-két ricciával v. fissivel borított kő elférne az előtérben...

Máté! gondold át, ha konkrét terved lesz, könnyeb lesz segíteni :)
 
Ez igaz. Azért tán valami moha nem ártana tán, ha nem is indítunk mindenképp HC-vel vagy parvulával, egy nanoba tán egy-két ricciával v. fissivel borított kő elférne az előtérben...
Máté! gondold át, ha konkrét terved lesz, könnyeb lesz segíteni
Köszi ismét a segítséged :) hát már van tervem csak még nem tökéletes :D probálom öszeválogatni amit tudok parulva mini-t rendeltem már mondjuk az nagy gáz ? meg háttérbe gondolkozok még valamin ami hoszabra nő és még a hydro is szóba jött az is tetszik és elvileg könyen használható hát co2 meg nem lesz sajna.. nem fér bele most semilyen az élesztős olcso igaz de valami DC kéne venni.. és az is pézbe kerül csak ugy magában meg félek meg indulni vele mert nem egyenletes a beoldása így marad az easy carbo
 
Nálam is. Élesztős CO2-vel. Sőőt barátom, harangossal is. Nekem megérte. Neked mért nem? :eek:
Hát az élesztős a nagyon ráérős cimboránál, aki a paneldzsungel kellős közepén, egész évben konstans körülmények között van, zselatinos, élesztős, kétflakonos, diffuzoros verzióval tökéletesen el van. Nálam kísérletezésképpen még a pálinkához erjedő gyümölcsöt is kipróbáltam, sosem jött össze. 3 műszak, világvége, szinte tanya ház. Begyújtani akkor, amikor itthon vagyok. Ugyebár melegbe meg jobb a reakció, no meg az első napokban is, azt meg nehéz a világításhoz igazítani... Szóval a 25 éves akvarisztizálásom alatt volt néhány év barátkozásom az élesztős rendszerrel, volt néhány tömegkivégzésem is véletlen szerűen, pusztán ezért. Pár éve elkezdtem használni a carbot, és igaz, hogy nem gyömgyöznek nagyon a növények, de gyönyörűen meg vannak azok is a kis akiban amik elvileg már co2-t igényelnének. A másikba meg magasnyomásum van... Szóval pusztán ezért nem javasolom. De ez a vita a vágtelenségig megy az élesztős fórumokon. Szerintem itt nincs értelme belekezdenünk, mert számtalan érv, és ellen érv is van nekem is, meg biztos neked is, inkább csak simán segítsük a kolegát, hogy ő is élményben gazdag akvarista legyen, és elkerülje az esetleges olyan nagyobb bakikat, amiken mondjuk Te is keresztül mehettél, vagy amiktől sokszor egy hajszál sem választott el. ;)[/quote]
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére