• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes 20l Dennerle szett - algástól algátlanig :)

Iron1

VIP kertész
Sziasztok!

Itt szeretném dokumentálni a 20 literes nano akváriumom fejlődését, s egyben segítségeteket is kérni ahhoz, hogy ténylegesen fejlődés legyen. Korábbi akváriumos hátterem elég egyszerű: gyerekkoromban 10+ évig volt egyszerű akváriumom két darab, kb. 35 literesek. Sóder aljzat, valisznéria, néha kis moha, guppik, coryk, postakürt csigák. Technikának egy légpumpa kettéosztva, amiről ment a belső szűrő/porlasztó (sima, szivacsos fajta). Volt még hozzá fűtés és sima neon világítás, ami kb. egész nap ment. Nagy alga problémák nem voltak, valahogy beállt az egyensúly (vízcsere meg némi törölgetés volt kb. a munka vele).

Most vettem júliusban használtan egy 20 literes akváriumot. A növényvilág kb. az benne, mint volt, leszámítva, hogy némi rossz növénykezelés miatt tönkrevágtam a háttérben a Rotala Hra-t, amit majd pótolok. A célom az volt az akváriummal, hogy a kislányomnak legyen valami belső, állatos élővilág, amit nézegethet. Szereti is, különösen az etetést. :) A saját célom vele az, hogy a modernebb akvarisztikát megtanuljam vele, s ha bevált, s további kedvet érzek hozzá, akkor legyen egy nagyobb, 100-120 literes akváriumom, meg akkor ezt is lecserélem karcmentesre. Tudom, hogy nagyobbal kezdeni egyszerűbb lenne, de ennek egyszerűbb volt helyet találni az asztal sarkán, plusz a használt kínálatból pár hónap alatt ez tetszett a legjobban (akkori tudásommal). Az átvételi élővilág a növényeken túl: 1 törpe szívóharcsa, 3-4 süncsiga, 2 endler guppi hím, pár garnéla - ez utóbbiak szerintem már az eladónál kimásztak, egy tigris garnélát láttunk egyszer.

A jelenlegi technika/élővilág:

  • Chihiros C2 led lámpa - 11:30-kor kapcsol be, délig felmegy 80%-ra, este héttől fél nyolcig sötétedik
  • Dennerle Nano sarokszűrő esőztetővel és plusz kiegészítő tartállyal - itt a perlon töltetet cserélni fogom, plusz a kiegészítőbe az eladó purigent tett, amit GA tanácsra aktív szénre cserélek
  • Neo CO2 szett - elég szépen pezseg, figyelek a frissítésére. Ellenőrzőm nincs a CO2 szinthez
  • Fűtés nincs (23 fok körül lesz télen is a hőmérséklet)
  • GA tanácsra vettem hozzá egy hűtőventilátort, így 22,5 fok körül van most a vize (egyébként le a kalappal, segítőkészek és nem éreztem azt, hogy bármi extrát megpróbálnának fölöslegesen eladni, ami dicséretes hozzállás nagyon)

  • 4 amano garnéla - ritkán látjuk őket egyszerre, de időnként felbukkannak a susnyásból, úgyhogy alighanem megvan mind
  • 6 red sakura
  • 6 süncsiga (gondolom :) )
  • 6 törpe razbóra
  • 2 endler guppi
  • 2 törpe szívóharcsa
Etetés naponta, amennyit megesznek 2-4 perc alatt. Le ritkán hullik belőle. Annyi hibát elkövettem, hogy nagyon algamentesnek tűnt egy rövid ideig az akvárium, így az algaevőknek/garniknak adtam egy kis extra tápot petriben. Na, most nincs algahiány. :) Vízcsere 30-50%/hét, illetve most volt egy sürgősségi, amikor felment a nitrátszint (saját hibám, mint kiderült, a szűrőt gyakrabban kellett volna takarítani, plusz a perlont cserélni eleve). Metszeni is szoktam, mikor úgy látom, ideje (BTW, a bokrosodó növénynél a külső leveleket csípem le körömmel, nem tudom, ez-e a jó megoldás, de irdatlanul tud terebélyesedni.) A víz hivatalos keménysége 10,6NK (saját számításom e legfrissebb adatokból, az átlagos hivatalos itt található: https://www.dmrvzrt.hu/hu/pilisszanto-pvv-vizminoseg ). Mértem is, de a JBL szalagtesztnél megállapítani a pontos színt nekem igen nehéz. KH-t nem mértem, nem tudom, mennyi. Utántölteni egy aktív szenes szűrőn átment, állott (min. 1 nap) csapvízzel szoktam. Tápozás: fél pumpa macro és micro GA táp per nap. Néha 1 pumpa, illetve hetente egy kis folyékony szén. amazonia a talaj, de táptalaj nincs alatta.

Az élővilág eddig elvan benne - az egy szem nitrátos problémát leszámítva. Az ecsetalga miatt csináltam egy blackoutot augusztus elején. Utána rendeződni látszott a helyzet, de most elég durván visszatért az alga, ráadásul a pontalga is az eddigiek mellé. Emellett van olyan növény, amin hiányt látok (talán foszfát?). Most a vízcsere/algaleszívás az, amit próbálok eljátszani, plusz lesz szűrőben töltetcsere. Van esetleg még olyan javaslatotok, hogy merre érdemes elindulni? Ja, képek (algákra fókuszálva): akva
 
Először is üdv a fórumon :) pofás kis üveget raktál össze!

Az alga oka biztos, hogy a rossz a foszfát- nitrát arány. főleg ilyen algázó gárda mellett :D 1:10..15 PO4 : NO3 aránynak kellene lennie.
Az aktív talaj csökkenti a foszfátot (és a GH, KH, PH-t is egyébként). ez megmagyarázza miért tört el az elején.
Ilyen kis üvegben ennyi állat pedig már számottevően növelheti a nitrátot.

Ennél a felállásnál nem biztos, hogy nyerő neked a Green Aqua Macro, mert az csak tovább növeli a nitrátot. A foszfát meg lehet hogy nem eléggé.
A foszfátot mindenesetre érdemes mellette tesztelni és pótolni, főleg ha sok az alga.
Ha nem akarsz foszfátot pótolgatni meg méregetni akkor esetleg próbáld ki a 2hr apt3 complete tápot, szerintem ebben az üvegben bevállhat. Itt írtunk róla.

Még néhány hibára felhívnám a figyelmed, segítő szándékkal:
Nem javasolt gerincest tartani 30L alatt. Bár elég kicsik a halaitok, azért nem optimális nekik.
A min. heti 50% vízcserét pedig ilyen kis üvegben mindenképpen tartsd be, ne ezen spórolj.
Nem a koszos szűrőtől növekszik a nitrát. Ha sok a nitrát, az azt jelenti hogy sok ammóniát, nitritet alakít nitráttá a szűrő, ami jó. És ilyen körülmények közt ez nem csoda.
Ettől függetlenül, mivel kicsi a szűrő, valószínűleg gyakran kell takarítani. csak óvatosan, akvából leszívott vízben szabad.
Milyen magas volt a nitrát amikor sürgősségi cserét csináltál? Ezt teljesen jól tetted egyébként, ilyenkor azonnal csere kell.
 
Utoljára módosított:
Először is üdv a fórumon :) pofás kis üveget raktál össze!

Az alga oka biztos, hogy a rossz a foszfát- nitrát arány. főleg ilyen algázó gárda mellett :D 1:10..15 PO4 : NO3 aránynak kellene lennie.
Az aktív talaj csökkenti a foszfátot (és a GH, KH, PH-t is egyébként). ez megmagyarázza miért tört el az elején.
Ilyen kis üvegben ennyi állat pedig már számottevően növelheti a nitrátot.

Ennél a felállásnál nem biztos, hogy nyerő neked a Green Aqua Macro, mert az csak tovább növeli a nitrátot. A foszfát meg lehet hogy nem eléggé.
A foszfátot mindenesetre érdemes mellette tesztelni és pótolni, főleg ha sok az alga.
Ha nem akarsz foszfátot pótolgatni meg méregetni akkor esetleg próbáld ki a 2hr apt3 complete tápot, szerintem ebben az üvegben bevállhat. Itt írtunk róla.

Még néhány hibára felhívnám a figyelmed, segítő szándékkal:
Nem javasolt gerincest tartani 30L alatt. Bár elég kicsik a halaitok, azért nem optimális nekik.
A min. heti 50% vízcserét pedig ilyen kis üvegben mindenképpen tartsd be, ne ezen spórolj.
Nem a koszos szűrőtől növekszik a nitrát. Ha sok a nitrát, az azt jelenti hogy sok ammóniát, nitritet alakít nitráttá a szűrő, ami jó. És ilyen körülmények közt ez nem csoda.
Ettől függetlenül, mivel kicsi a szűrő, valószínűleg gyakran kell takarítani. csak óvatosan, akvából leszívott vízben szabad.
Milyen magas volt a nitrát amikor sürgősségi cserét csináltál? Ezt teljesen jól tetted egyébként, ilyenkor azonnal csere kell.
Köszönöm a gyors választ. Az kimaradt, hogy egyben vettem át, igazából nem az enyém az érdem a kinézetéért, csak karban tartom. :)

Pont tegnap/tegnapelőtt nézegettem növények tápanyaghiányairól szóló videót, s a foszfáthiányt gyanítottam, csak azt nem tudtam, hogy az algák túltengéséhez vezethet, meg hogy általában mit kezdjek vele. :) Kipróbálom a javasolt tápot akkor rá, s megnézem a fejleményeket. Gondolom, itt is türelem kell, s kell neki egy idő, amíg változik.

A gerinces dologban teljesen igazad van, tudom, hogy 30 liter a hivatalos minimum. Ha sikerül beállítanom az akváriumot, akkor cserélni fogom egy 30 literesre. Annyi fejlemény van még, hogy közben a benne lévő perlont most cseréltem (a szivacsokat nem, hogy a baktériumokból maradjon valami), illetve az elhasználódott purigent kivettem, s raktam az extra szűrőbe aktív szenet. Mindemellett a rotalát pótoltam (végre sikerült normálisan ültetni, nem jött ki :) ).

A nitrát a legmagasabb érték volt a csíkteszten. Onnan vette észre a feleségem, hogy gond lehet, hogy a garnélák eléggé vízfelszín közelében mozogtak, s így sikerült a teszt alapján időben beavatkozni. A szűrőt amúgy az akvárium vízben takarítottam. Ahogy észreveszem, irdatlanul gyorsan telemegy dzsuvával, jó üledékes szokott lenni a víz utána.

Köszönöm a válaszadással a türelmedet. Jó sok videót megnéztem (GA/Bíró József), de még sokat kell tanulnom, hogy meglegyen szintetizálva fejben - egyelőre még külön-külön sincs meg. :) Kissé naiv voltam, mikor azt gondoltam, hogy az egykori tudásom elég lesz. Plusz épp csiliszósz főzési szezon van, ami miatt kevesebb a szabadidőmből fennmaradó rész.

Holnap akkor megrendelem a tápot, kíváncsi leszek.
 
az elhasználódott purigent kivettem
Szia, üdv nálunk! A Seachem Purigen nem használódik el, csak telítődik. Regenerálni kell, majd újból jó lesz. (örökélet + 2 nap) Pont a nitrátot fölözi egy kicsit, és nitrátbummot a telítődése is okozhat. Én is a @Versenycsiga által használt tápot javaslom, főleg, hogy a Seachem Purigen is kikerült(én nem használok ilyet🙂).
 
Szia, üdv nálunk! A Seachem Purigen nem használódik el, csak telítődik. Regenerálni kell, majd újból jó lesz. (örökélet + 2 nap) Pont a nitrátot fölözi egy kicsit, és nitrátbummot a telítődése is okozhat. Én is a @Versenycsiga által használt tápot javaslom, főleg, hogy a Seachem Purigen is kikerült(én nem használok ilyet🙂).
Köszönöm, mindenképp jön a táp. :) Azt láttam máshol, hogy a purigent fele hipó, fele víz kombinációval regenerálják. Eredetileg azért szedtem ki, mert nem tudtam, hogy került bele, s a GA-sok mondták, hogy az kijöhet belőle (bevallom, amíg nem láttam az általuk javasolt videót, addig szét sem tudtam azt a részt szedni :) ). Hogy végre sikerült a kiegészítőt szétszednem, már látom, hogy egy nagyobb zacskó vége lett picit levágva, kiöntve belőle egy rész, s úgy belerakva. Így nem jönne ki, de annyira kevés fért bele (a java részt a zacskó tölti ki), hogy azt hiszem, marad a szén. :) Kíváncsi leszek a táp hatására. Az előző gazda egyébként szerintem pont az alga miatt adhatta el jó árban, plusz vízproblémák is lehettek, hogy kimentek az amanok belőle. Igaz, valami nálam sem kerek, mert az amanok elvannak, a halak is, de 2 sakura elpusztult. (Mondjuk a nitrátsokk után 1-3 nappal, lehet az az ok.)
 
Akkor ahogy látom bevállalós vagy, átvettél egy gyengén működő akvát :) Azért ha javasolhatom elsőnek kisebb kiszerelést vegyél, mindenből, tápból is, kitudja mi jön be majd végül.
A te méretedhez javasolt 0,5 ml/nap 2hr complete-tal pár hét alatt javulhat a dolog. ne adagold túl. (egyébként nekem egy ugyanekkora akva megy ugyanekkora adaggal).
Még egy tápozós észrevétel:
hetente egy kis folyékony szén
A carbonak hetente 1x nem sok értelme van. naponta 1x érdemes és véletlenül sem túladagolva. Vagy a flakonon heti adag van írva? az furcsa lenne.

A nitrát a legmagasabb érték volt a csíkteszten. Onnan vette észre a feleségem, hogy gond lehet, hogy a garnélák eléggé vízfelszín közelében mozogtak, s így sikerült a teszt alapján időben beavatkozni
Azért ez durva. ahogy nézem 500 - 200mg/l általában a legmagasabb érték... próbáld meg 25-30-ra vagy alá vinni mielőbb. lehet hogy egy rendkívüli vízcsere nem volt elég most!
Ügyesen észrevette a feleséged, még időben voltatok. jó indikátorok az amanok, de nem bírják sokáig.

Az aktív szénhez nem értek egyáltalán. az nem köt meg nitrátot, foszfátot, semmi fontos tápanyagot ugye?
Eltérőek a vélemények, hogy mit érdemes rakni ilyen kis szűrőbe, van aki azt mondja inkább csak szivacsot (talán Bíró József ajánlja ezt?).
 
Akkor ahogy látom bevállalós vagy, átvettél egy gyengén működő akvát :) Azért ha javasolhatom elsőnek kisebb kiszerelést vegyél, mindenből, tápból is, kitudja mi jön be majd végül.
A te méretedhez javasolt 0,5 ml/nap 2hr complete-tal pár hét alatt javulhat a dolog. ne adagold túl. (egyébként nekem egy ugyanekkora akva megy ugyanekkora adaggal).
Még egy tápozós észrevétel:

A carbonak hetente 1x nem sok értelme van. naponta 1x érdemes és véletlenül sem túladagolva. Vagy a flakonon heti adag van írva? az furcsa lenne.


Azért ez durva. ahogy nézem 500 - 200mg/l általában a legmagasabb érték... próbáld meg 25-30-ra vagy alá vinni mielőbb. lehet hogy egy rendkívüli vízcsere nem volt elég most!
Ügyesen észrevette a feleséged, még időben voltatok. jó indikátorok az amanok, de nem bírják sokáig.

Az aktív szénhez nem értek egyáltalán. az nem köt meg nitrátot, foszfátot, semmi fontos tápanyagot ugye?
Eltérőek a vélemények, hogy mit érdemes rakni ilyen kis szűrőbe, van aki azt mondja inkább csak szivacsot (talán Bíró József ajánlja ezt?).
Hogy őszinte legyek, a helyszínen láttam, hogy algás, de azt a választ kaptam, hogy általában csak akkor gond, ha magasabb a pusilla mini, én meg naiv voltam. De amúgy nem haragszok, 35k volt, az üveg kivételével nem régi vételek, s csak a lámpa lett volna 30k újonnan (ja, azt nem írtam, hogy erre 80% maximum fényerőt raktam be), s volt hozzá táp, olló meg egy csomó minden, s a növények is sokba kerültek volna. De mostani ésszel inkább spórolnék még, s vennék újonnan egy kicsit nagyobbat. :)

A carbot megnézem, s beállítom az adagolást.

Megnéztem a nitrogént, most 50-en volt, cseréltem még egy adag vizet. A napokban nézegetm majd, mert most, hogy a perlont cseréltem, eléggé nullás lett a szűrő, csak a szivacsok okék.

Ha jól láttam, elvileg nem köti meg őket, de foszfátot engedhet. :) Lehet, majd kitalálok rá valami mást, csak ha már ott van a normál szűrőhöz ez a kiegészítő, valamit csak kellene kezdeni vele. Lehet, majd regenerálom a purigent. (És én is BJ-re emlékszem a szivacs ügyben, de abba a kiegészítőbe nem fér bele szivacs. :)

Ja, megnéztema csíktesztet, elvben KH-t is mér, ami elég magas. Lehet, veszek majd rá valami tesztet. (Ezért gondoltam, hogy holnap rendelek, hátha még valami kiderül.)
 
Szia! Üdv a fórumon!

Gratulálok a szép akváriumhoz. Tetszik a lelkesedésed is. Néhány észrevételem lenne, szigorúan építő jelleggel:
Tényleg nagyon kevés a bruttó 20 liter. Néhány garnélának és csigának elég, de halakat már nem tartanék benne. Írtad, hogy lecserélnéd 30 literesre. A két méret között nincs sok különbség. Biztatnálak egy nagyobb ugrásra, mondjuk 50-60 literesre. Külső méreteiben az sem sokkal nagyobb, viszont több lehetőséget rejt.
A sarokszűrőt is lecserélném (külső vagy akasztós szűrőre), a benne lévő miniatűr szivacs nem igazán hatékony megoldás. A plusz rekesz sem számít túl sokat. A magas nitrátszint veszélyes az állatokra, különösen a garnélákra. Hatékonyabb szűréssel nem lenne ilyen problémád. Az aktív szénnel kapcsolatban megoszlanak a vélemények, én a "kontra" kategóriába tartozom :) Inkább biológiai szűrőanyagot vennék helyette.
Nem jelent semmit, hogy algásan vetted-e az akváriumot. Ez csak az akkori állapota volt, ami a körülmények függvényében változik. Megfelelő feltételek mellett kikopnak majd az algák.
 
Szia! Üdv a fórumon!

Gratulálok a szép akváriumhoz. Tetszik a lelkesedésed is. Néhány észrevételem lenne, szigorúan építő jelleggel:
Tényleg nagyon kevés a bruttó 20 liter. Néhány garnélának és csigának elég, de halakat már nem tartanék benne. Írtad, hogy lecserélnéd 30 literesre. A két méret között nincs sok különbség. Biztatnálak egy nagyobb ugrásra, mondjuk 50-60 literesre. Külső méreteiben az sem sokkal nagyobb, viszont több lehetőséget rejt.
A sarokszűrőt is lecserélném (külső vagy akasztós szűrőre), a benne lévő miniatűr szivacs nem igazán hatékony megoldás. A plusz rekesz sem számít túl sokat. A magas nitrátszint veszélyes az állatokra, különösen a garnélákra. Hatékonyabb szűréssel nem lenne ilyen problémád. Az aktív szénnel kapcsolatban megoszlanak a vélemények, én a "kontra" kategóriába tartozom :) Inkább biológiai szűrőanyagot vennék helyette.
Nem jelent semmit, hogy algásan vetted-e az akváriumot. Ez csak az akkori állapota volt, ami a körülmények függvényében változik. Megfelelő feltételek mellett kikopnak majd az algák.
Köszönöm. A halak részben annak köszönhetőek, hogy örököltem őket, részben pedig annak, hogy egy bemutató akváriumban láttam így. Valóban nem a legjobb, így utólag belátom (bár a sok növény miatt stresszt nem látok rajtuk). Más gerinces nem kerül bele, pótlás sem. Ha sikerül 2-3 hónapra beállítanom az akváriumot - ami azt jelentené, hogy képes vagyok üzemeltetni -, akkor menni fog a csere. A 30 litert azért írtam, mert kb. 30-35 literig jó a világítás, így egy nagyobbra csere gyakorlatilag egy full új beszerzés lenne. Ha a 30-35 liter is megy jól, s az új munkahely is összejön, akkor tervezek mellé majd egy 100-120 liter körülit, de csak akkor, ha legalább összesen fél évet ment a kisebb akvárium (szeretek lépésről lépésre haladni, mert amúgy hajlamos vagyok túlvállalni magam).

A szűrőcserére nyitott vagyok, viszont egy fullos külső szűrő most nem fér bele a költségvetésbe. Akasztósat láttam olcsóbbat (Atman HF vagy Ista hang-on-filter), de nem tudom, azt jelent-e különbséget, ha arra cserélek. Ha úgy gondoljátok, hogy igen, akkor cserélem. Legszívesebben mondjuk egy Eheim külsőt vennék, de az kilóg a költségvetésből.

Az algás dolgot úgy gondolom, mint te. Remélem, sikerül majd leküzdeni. A tanácsokat köszönöm mindenkinek, holnap rendelek, s tök jó látni a segítőkészséget.
 
Köszönöm. A halak részben annak köszönhetőek, hogy örököltem őket, részben pedig annak, hogy egy bemutató akváriumban láttam így. Valóban nem a legjobb, így utólag belátom (bár a sok növény miatt stresszt nem látok rajtuk). Más gerinces nem kerül bele, pótlás sem. Ha sikerül 2-3 hónapra beállítanom az akváriumot - ami azt jelentené, hogy képes vagyok üzemeltetni -, akkor menni fog a csere. A 30 litert azért írtam, mert kb. 30-35 literig jó a világítás, így egy nagyobbra csere gyakorlatilag egy full új beszerzés lenne. Ha a 30-35 liter is megy jól, s az új munkahely is összejön, akkor tervezek mellé majd egy 100-120 liter körülit, de csak akkor, ha legalább összesen fél évet ment a kisebb akvárium (szeretek lépésről lépésre haladni, mert amúgy hajlamos vagyok túlvállalni magam).
Igazad van, jobb fokozatosan előre haladni. Ha majd elkap a gépszíj, úgyis több akváriumra vágysz :) A mostani jó lesz majd garnélásnak. Az üzemeltetéssel nem lesz gond, úgy látom, komolyan veszed a dolgot.

A szűrőcserére nyitott vagyok, viszont egy fullos külső szűrő most nem fér bele a költségvetésbe. Akasztósat láttam olcsóbbat (Atman HF vagy Ista hang-on-filter), de nem tudom, azt jelent-e különbséget, ha arra cserélek. Ha úgy gondoljátok, hogy igen, akkor cserélem. Legszívesebben mondjuk egy Eheim külsőt vennék, de az kilóg a költségvetésből.
Jobban jársz, ha minőségi technikát veszel. Az olcsó kínai eszközök általában nem válnak be, hosszabb távon kidobott pénzt jelentenek. Szerintem az Eheim nagyon jó minőségű. Nem muszáj a csúcsmodellek közül választani. A régebbi szériák is megfelelőek (Experience, Eheim Classic). Az Oase is jó választás, bár szerintem egy kicsit túl van bonyolítva (ezáltal nagyobb a hibalehetőség).

Az algás dolgot úgy gondolom, mint te. Remélem, sikerül majd leküzdeni. A tanácsokat köszönöm mindenkinek, holnap rendelek, s tök jó látni a segítőkészséget.
Látni fogod, milyen segítőkész ez a közösség. Örülünk egymás sikereinek :)

Majd ha lesz időd, a chili szószt kifejthetnéd bővebben. Nagyon érdekel a téma, de szerintem másokat is :)
 
A szűrőcserére nyitott vagyok, viszont egy fullos külső szűrő most nem fér bele a költségvetésbe. Akasztósat láttam olcsóbbat (Atman HF vagy Ista hang-on-filter), de nem tudom, azt jelent-e különbséget, ha arra cserélek. Ha úgy gondoljátok, hogy igen, akkor cserélem. Legszívesebben mondjuk egy Eheim külsőt vennék, de az kilóg a költségvetésből.
A szűrőnek kb 3 fontos paramétere van: márka, áramlás l/h, netto töltet térfogat. 6-10x szűrés optimális, tehát neked 150-200 l/h, ezt szerintem tudja a tiéd. csak kevés szűrőanyag fér bele.
De nem írtad pontosan melyik dennerle modell a szűrőd, de a fenti olcsó szűrők szerintem nem számítanának előrelépésnek.
Látom kapható a szűrődhöz garnélavédelem (BabyProtect) azt javasolnám, hadd szaporodjanak a garnélák :)
Szerintem az Eheim nagyon jó minőségű. Nem muszáj a csúcsmodellek közül választani. A régebbi szériák is megfelelőek (Experience, Eheim Classic).
pontosan :) de ekkora akvához nehéz ügy a külső szűrő. nekem eheim 2211 keveri a 20literest. szerintem ez a legkisebb külső szűrő amit kapni lehet. kicsit tulzás, 300l/h, de egy cseppet lefojtva még elmegy.
De ahogy írtad ez most nem fér bele, gondolom. Használtan lehet még kifogni esetleg, én is úgy vettem...

Arra figyelj még (én is sokszor benéztem), hogy a gyári ajánlások finoman szólva optimisták :) ez igaz világításra, szűrőre is, főleg az olcsóbbakra. de majd meglátod mire és meddig elég.
 
Az idézésben rossz vagyok, egyben válaszolnék:

- A szűrőből a külsőt szeretném, használtat ebben a méretben nem találtam még eddig. Többnyire nagyobbak vannak jó áron. Kb. 2 hónapra tűztem ki célprémiumnak az új külső szűrést. (Az eredeti 35k-s bekerülés után így is otthagytam a GA-ban még majd' 50-et. :) ) A mostanira írtam, hogy Dennerle nano. :) Mennyire picik a kölyök garnélák? A filter extension nem fogja meg vajon? A kettő együtt nem megy rá, de szvesen lecserélem, ha az kell a biztonsághoz. Mondjuk most még a nitrát a prioritás, mert azt 2 garnéla nem bírta. :( Kivárok akkor még a vásárlással - kivéve, ha látok olcsón jó használtat.

- A csili hobbi, bár pont a héten döntöttem el, hogy kicsit visszább veszem, mert meló után piszok nehéz. BackYard Chili néven van a Facebookon oldalam. Saját termesztésű chilikből árulok szószokat (enyhétől nagyon durváig). Ha termesztési kérdés van, szívesen segítek, de nem vagyok vérprofi (bár tapasztalatom szerint kevesen igazán azok). Illetve szósz is van bőven. :)
 
A mostanira írtam, hogy Dennerle nano. :) Mennyire picik a kölyök garnélák? A filter extension nem fogja meg vajon? A kettő együtt nem megy rá, de szvesen lecserélem, ha az kell a biztonsághoz. Mondjuk most még a nitrát a prioritás, mert azt 2 garnéla nem bírta. :( Kivárok akkor még a vásárlással - kivéve, ha látok olcsón jó használtat.
Bocs, nem ismerem ezt a szűrőt. Meg amúgy is, bármiben tévedhetek :) És igazad van első a nitrát...
Az újszülött garnélák nagyon kicsik, alig látni, kb 1-2mm.
Majd fényképezd le hogy néz ki ennek az extensionnek a külseje, hátha elég sűrű szivacs és ráfeszül jól, vagy valahogy meg lehet mokolni. Ez a babyprotect is jobban megnézve csak egy sűrű szivacs ami ráfeszül...
Egyébként egyáltalán nem biztos hogy olyan rossz ez a szűrő, megfelelő védelemmel akár még jó is lehet garnélás akvába.
 
A szűrőnek kb 3 fontos paramétere van: márka, áramlás l/h, netto töltet térfogat. 6-10x szűrés optimális, tehát neked 150-200 l/h, ezt szerintem tudja a tiéd. csak kevés szűrőanyag fér bele.
De nem írtad pontosan melyik dennerle modell a szűrőd, de a fenti olcsó szűrők szerintem nem számítanának előrelépésnek.
Látom kapható a szűrődhöz garnélavédelem (BabyProtect) azt javasolnám, hadd szaporodjanak a garnélák :)

pontosan :) de ekkora akvához nehéz ügy a külső szűrő. nekem eheim 2211 keveri a 20literest. szerintem ez a legkisebb külső szűrő amit kapni lehet. kicsit tulzás, 300l/h, de egy cseppet lefojtva még elmegy.
De ahogy írtad ez most nem fér bele, gondolom. Használtan lehet még kifogni esetleg, én is úgy vettem...

Arra figyelj még (én is sokszor benéztem), hogy a gyári ajánlások finoman szólva optimisták :) ez igaz világításra, szűrőre is, főleg az olcsóbbakra. de majd meglátod mire és meddig elég.
Pontatlanul fogalmaztam. A külső szűrőt nem a 20 literes akváriumra gondoltam, hanem a későbbi nagyobbra. Persze most is előrelépés lenne, de ha jól értem, most egy néhány hónapig tartó ideiglenes állapot van.
Nem feltétlenül jó, ha nagyon nagy a szűrő vízforgatása. A szűrőben élő baktériumok nem szeretik a nagyon nagy áramlást. Sajnos számomra érthetetlen okból az a tendencia, hogy egyre erősebb szűrőket gyártanak. Annak idején nagy gondban voltam, amikor a szivacsszűrőmhöz kerestem kis áramlási sebességű vízforgató motort.
Ez a Dennerle nano sarokszűrő számomra nem meggyőző. Egy vékony szivacs vagy valamilyen szövet lap van ráhajtogatva egy műanyag keretre. Szerintem ennél vannak sokkal jobb megoldások a szűrésre. Itt látható szétszedve is a szűrő:
 
Habanero chocolate van, arra vevő vagyok. 😀
Nincs, a csoki színekre nem igazán volt igény, plusz natúr csilit nem árulok. :) Csoki haba+moruga natúr krémem van. Nyers chilire a Szentkirályi chilit tudom ajánlani.
 
Az idézésben rossz vagyok, egyben válaszolnék:

- A szűrőből a külsőt szeretném, használtat ebben a méretben nem találtam még eddig. Többnyire nagyobbak vannak jó áron. Kb. 2 hónapra tűztem ki célprémiumnak az új külső szűrést. (Az eredeti 35k-s bekerülés után így is otthagytam a GA-ban még majd' 50-et. :) ) A mostanira írtam, hogy Dennerle nano. :) Mennyire picik a kölyök garnélák? A filter extension nem fogja meg vajon? A kettő együtt nem megy rá, de szvesen lecserélem, ha az kell a biztonsághoz. Mondjuk most még a nitrát a prioritás, mert azt 2 garnéla nem bírta. :( Kivárok akkor még a vásárlással - kivéve, ha látok olcsón jó használtat.

- A csili hobbi, bár pont a héten döntöttem el, hogy kicsit visszább veszem, mert meló után piszok nehéz. BackYard Chili néven van a Facebookon oldalam. Saját termesztésű chilikből árulok szószokat (enyhétől nagyon durváig). Ha termesztési kérdés van, szívesen segítek, de nem vagyok vérprofi (bár tapasztalatom szerint kevesen igazán azok). Illetve szósz is van bőven. :)
Szerintem nem érdemes most beruháznod külső szűrőre. Ilyen kis akváriumban túl nagy áramlást csinálna. Később viszont feltétlenül ajánlanám. Az újszülött garnélák nagyon aprók, nehéz garnélabiztossá tenni egy szűrőt. Amíg nem látod, hogy valamelyik sakura bepetésedett, felesleges ezzel foglalkozni. Amano ivadékokat felnevelni pedig egyébként is nagy művészet lenne.

A chili témára rákattantam néhány évvel ezelőtt. Termesztettem sok fajtát. Persze hobbi célra, pénzt soha nem akartam ebből csinálni. Sajnos a család többi tagja nem szereti a csípőset, nekem meg túl sok, amit termeltem. Vannak még 3-4 évvel ezelőtt tartósított paprikáim. Szoktam belőlük ajándékozgatni, de ezért nem érdemes ezzel foglalkozni. Ha valaki már csinálta, tudja, milyen kellemes nagyobb mennyiséget feldolgozni gumikesztyűben, esetleg maszkban :) Szóval ezt a hobbit már elengedtem, de még így is van vagy 10 évre elegendő chilim otthon :)
 
Szűrőre egyben: A belsejében perlon van körben. A Green Aquások szerint ehhez az élővilághoz elég megfelelő vízcserével. Gondolom, egy nagyobb szűrőanyagos cucc biztosabb lenne. Ha 1-2 millisek a kis garnélák, akkor viszont a külső szűrő kiegészítő nem lesz elég hozzá, le kell cserélnem a garnélavédőre. Mondjuk még elég kicsik, lehet, elégleszmajd a megoldás a külső szűrő érkeztével, (Nem tudom, mekkorán szaporodnak.) A szűrőnél a sebesség állítható, korábban lejjebb vettem, mert túl erősnek tűnt az áramlás. Sokat nem értek hozzá, figyelem a nitrátszintet. Most már 50 alatt van.
 
Szerintem nem érdemes most beruháznod külső szűrőre. Ilyen kis akváriumban túl nagy áramlást csinálna. Később viszont feltétlenül ajánlanám. Az újszülött garnélák nagyon aprók, nehéz garnélabiztossá tenni egy szűrőt. Amíg nem látod, hogy valamelyik sakura bepetésedett, felesleges ezzel foglalkozni. Amano ivadékokat felnevelni pedig egyébként is nagy művészet lenne.

A chili témára rákattantam néhány évvel ezelőtt. Termesztettem sok fajtát. Persze hobbi célra, pénzt soha nem akartam ebből csinálni. Sajnos a család többi tagja nem szereti a csípőset, nekem meg túl sok, amit termeltem. Vannak még 3-4 évvel ezelőtt tartósított paprikáim. Szoktam belőlük ajándékozgatni, de ezért nem érdemes ezzel foglalkozni. Ha valaki már csinálta, tudja, milyen kellemes nagyobb mennyiséget feldolgozni gumikesztyűben, esetleg maszkban :) Szóval ezt a hobbit már elengedtem, de még így is van vagy 10 évre elegendő chilim otthon :)
Igazából a feldolgozás nem akkora gond nekem, mert a méregerős cuccokat nem nagyon főzöm,csak épp rottyanásig. A kezem marja kesztyűn át, de meg lehet szokni. Ami a nagyon durva volt, az a sült fokhagymakrém. 3 kiló fokhagyma a sütőben... Mintha könygázzal körbefújtak volna a házban. :D
 
Back
Oldal tetejére