• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes 200liter, csapvízes, halas-növényes


Aki a petéket küldi írta, hogy ezt olvassam el. Ha van rá időd átfutod?
Persze, szivesen elolvasom. Èn mondjuk nem triopszokkal probálkoztam, hanem "feenkrebs"ekkel.

Pár dolgot kimásolok a szövegböl, ami fontos lehet:
- GH: 7 KH: 5 keltetéshez; ez jó kiindulási alap lehet.
- ,,infusoria, tápláléknak." Nálam akkor maradtak a legtovább életben, amikor infusoriát kaptak (és nem spirulinaport)
- ,,Én 25 petét szoktam ekkora helyen keltetni, ebből ideális esetben 4-5 egyed kel ki." Jó elöre tudni, hogy ca 20%-os kelési sikerrel kehet számítani.

Más: A KOSMOS adott ki egy "triops-os játékot", ahol a gyerekek megpróbálhatják a kis rákokat kikeltetni. Amikormég unokaöcsém kisebb volt, szerettem volna neki egy ilyen szettet ajándékozni, de elég rosszakat írtak róla. A fö probléma a víz hömérséklete volt (a kevés vízben nagy volt a höigandozás, aminek a kis rákok nem örültek), illetve a víz minöség romlására hamar megdögléssel reagáltak a rákok. Illetve, amit még sokan írtak, hogy csak nagyon kevés rák kelt ki.

Kicsit utánaolvastam német oldalakon (eg.: https://www.zooplus.de/magazin/aquaristik/fischarten-portraits/triops#triops-futter), onnan ezeket a hasznosnak vélt infokat gyüjtöttem össze:
- a talaj legyen homok
- a kannibalizmus elkerülése végett érdemes 2l víz /1 rákkal számolni
- a medence inkább legyen nagy alapterületü, mint magas (mert a triopszok föleg a talajon mozognak)
- Anubias és Javamoos mérgezö a triopszoknak
- fajta függö, hogy kell-e nekik fütés; ezek igénylik: Triops longicaudatus, Triops longicaudatus albino & Triops australiensis
- Ha sikerül öket felnevelnünk, számolni kell vele, hogy nem lesznek túl hosszú életüek (fajta-függvényében 6-12 hét) -> az életük során lerakott petéket pedig elöször ki kell szárítani (legalább 2 hétre [fajta-függöen még le is kell fagyasztani]), csak utána kelthetöek ki. Tehát a rákok keltetése egy újra meg újra megismétlendö folyamat!
fairy shrimpet. Kipróbálom mindkettőt.
A fairy shrimp rokona annak, amivel én próbálkoztam. Magyarul a faj gyüjtöneve tócsarák. Azt hiszem @Zsoltiabéka szokta ezeket bevetni a tavában / akvárium pucolásra.
Zsolti, jól emlékszem? Ha igen, tudsz tippeket adni Kutikonak?
 
Ilyenek lehetnének a kis 30literesben. Kis rákfélék. Ami nem garnéla.
Tüskés bolharák, vízi ászkarák. Lebegő alga ellen vízibolha, kandicsrák(cyclops) ami érdekes lehet, az az első 2. Bolharák idehaza kb. 15 faj él, a Balatonban 3 nem őshonos jövevény. Ászkarák általában együtt él a tüskés bolharákkal, olyan mocsárréten keresd, ahol van 1-2 m2 állandó tócsa is. @Nexus naplójában felbukkant egy ászkarák, nem kis riadalmat keltve, pedig ártalmatlan. Sok korhadó ázott falevél kell ezeknek tudomásom szerint, de én is megpróbálom őket az új szűrés nélküli akvámban.
Javasolnám a triops rákot. Nem próbáltam, ez csak egy ötlet. Lehet rendelni petét, amit egyszerű otthon kikelteni.
Nagyon rövid életűek. A hazai fajai a tavaszi pajzsosrák és a májusi pajzsosrák, mindkettővel gyerekkoromban találkoztam utoljára. Sajnos érzékenyek a talajvíz szennyeződésekre.
A vízi ászka is jó lehet, de ilyennel sem találkoztam még soha.
Ha megmaradnak az akvában és esetleg szaporodni is hajlandóak...
 
Ez a 3 havonta kiszárítani a tojásokat és újra keleszteni, pontosan hogy néz ki a gyakorlatban? Meg lehet találni a tojásokat könnyen, vagy az egész homokot ki kell szedni hozzá?
Ez a része kicsit macerásnak tűnik. Amúgy azt elhiszem hogy aki ráérez az rutinosan kikelti őket és fenn tudja tartani folyamatosan az állományt.
 
Ez a 3 havonta kiszárítani a tojásokat és újra keleszteni, pontosan hogy néz ki a gyakorlatban? Meg lehet találni a tojásokat könnyen, vagy az egész homokot ki kell szedni hozzá?
Ez a része kicsit macerásnak tűnik. Amúgy azt elhiszem hogy aki ráérez az rutinosan kikelti őket és fenn tudja tartani folyamatosan az állományt.
Vékony gumitömlővel gondoltam leszívni a kvarchomokot egy ételhordóba és hagyni kiszáradni. Ekkora egy pete
 

Attachments

  • FB_IMG_1633281840510.jpg
    FB_IMG_1633281840510.jpg
    73.5 KB · Megtekintések: 59
Ez a 3 havonta kiszárítani a tojásokat és újra keleszteni, pontosan hogy néz ki a gyakorlatban? Meg lehet találni a tojásokat könnyen, vagy az egész homokot ki kell szedni hozzá?
Ez a része kicsit macerásnak tűnik. Amúgy azt elhiszem hogy aki ráérez az rutinosan kikelti őket és fenn tudja tartani folyamatosan az állományt.
Úgy emlékszem, a srác azt mondta, hogy egyszerre 20% körül van a kelési arány. A ki nem kelt petékkel egy későbbi alkalommal újra lehet próbálkozni. Egyébként érdemes megnézni a videóit.
Szóval én úgy csinálnám, hogy az ajánlás alapján kikelteném a petéket. Ha egy sem kel ki, kiszárítás után újra próbálkoznék. Ha kikelne néhány rák, megvárnám az életciklusuk végét. Közben lehet, hogy ők is szaporodnak majd. Ha már nem élnek, óvatosan leszívnám a vizet. A maradékot hagynám lassan kiszáradni az akváriumban. Lehet gyorsítani a folyamatot nyáron napra, télen pedig fűtőtest mellé helyezéssel. A kiszáradt talajból tennék el későbbi felhasználásra. A többit (a benne lévő petékkel együtt) pedig megpróbálnám kikelteni. Így újra indulna a ciklus. Ha jól működik a dolog, elvileg mindig lesz pete a talajban.
Kicsit macerásnak tűnik, de pont ettől érdekes és kihívásokkal teli :) Gyakorlatban nem próbáltam persze.
 
Úgy emlékszem, a srác azt mondta, hogy egyszerre 20% körül van a kelési arány. A ki nem kelt petékkel egy későbbi alkalommal újra lehet próbálkozni. Egyébként érdemes megnézni a videóit.
Szóval én úgy csinálnám, hogy az ajánlás alapján kikelteném a petéket. Ha egy sem kel ki, kiszárítás után újra próbálkoznék. Ha kikelne néhány rák, megvárnám az életciklusuk végét. Közben lehet, hogy ők is szaporodnak majd. Ha már nem élnek, óvatosan leszívnám a vizet. A maradékot hagynám lassan kiszáradni az akváriumban. Lehet gyorsítani a folyamatot nyáron napra, télen pedig fűtőtest mellé helyezéssel. A kiszáradt talajból tennék el későbbi felhasználásra. A többit (a benne lévő petékkel együtt) pedig megpróbálnám kikelteni. Így újra indulna a ciklus. Ha jól működik a dolog, elvileg mindig lesz pete a talajban.
Kicsit macerásnak tűnik, de pont ettől érdekes és kihívásokkal teli :) Gyakorlatban nem próbáltam persze.
Kezdek én is elbizonytalanodni. De tavasszal nyitottabb szemmel járom majd a Duna-partot😀
 
Kezdek én is elbizonytalanodni. De tavasszal nyitottabb szemmel járom majd a Duna-partot😀
Szerintem nem nagy kockázat. Ha amúgy érdekelne a dolog, érdemes kipróbálni. Egy adag pete nem kerül sokba. Kell valamilyen homok, ezt ingyen is be lehet szerezni. Az akvárium pedig már megvan :) Ha nyáron kiteszed az erkélyre, fűteni sem kell.
Olvastam én is több helyen, hogy a cryptocoryne és anubias mérgező lehet a garnélák számára. A gyakrolatban nem tapasztaltam ilyesmit neocaridinákkal kapcsolatban. Egy ilyen akváriumban amúgy sem a növényzet a lényeg.
Szerk:
A Duna-partos dolgot nem értem :)
 
Természetből is be lehet gyűjteni sok rákfélét. Láttam régen a homokban kisebb rákféléket. A hullám sodorta partra őket, de sosem foglalkoztam velük. A tócsákat pedig sose vizslattam.
Kifejlett egyedeket begyűjteni kockázatos. Nem biztos, hogy életben maradnak az új helyen, egy drasztikusan megváltozott környezetben. Az etetésük is problémás lehet fogságban.
Ha egyszerű gondozásra törekszel, neocaridinát javasolnék. Van belőlük rengeteg színváltozat. Ha valami másra vágysz jó választás lehet a triops. Mondanám, hogy én is szívesen kipróbálnám, de a párom kivágna még egy akváriummal :)
 
Sziasztok!
8-án volt vízcsere. Napló kicsit elmaradt.
94920211008_110839.jpg
Ma mértem. Megint kevés a kálium.
A héten 4makrót, 2mikrót és másnaponta 3carbót adtam.
Ma kapott 3ml extra káliumot.
NO3:15, PO4:1, K:6, Fe:0.05-nél több. Táptabit is kaptak azok akik igénylik. Most kaptak először tropicát. Kiváncsi vagyok mit tud.
Algamentest!
 
Sziasztok! Múlt héten megint okosabb lettem. A káliumhiány miatt adagoltam napi 2ml monokáliumot. Lett foszfáthiányom feldúsult foszfáttal(antagonista hatás). Viszont a vasam elfogyott(szinergista). Szerencsére a halakat nem viselte meg.
Vízcsere volt és megrövidítettem a valisnériákat. Fényárban úszik most az akvárium.
Vízcsere utáni mérések:
GH:10, KH5 Kezd megmutatkozni az RO vízcsere.
NO3: 15, PO4:1-2közt, K:8, Fe0.05.
Kapott 1ml monovasat.
Érdekes, hogy 2-es káliumnövekedés már gátolta a foszfátfelvételt.
89220211019_105026.jpg
Múlt héten megint pucoltam a Chihirost. A tuti megoldás: Kis áztatás 20%os ecetben vízkő ellen, 2óra hypóban. Most tényleg olyan, mint az új.
Algamentest!
Szerk: Veszek egy csapat törpe szívóharcsát, mert az anubiasok középen tuti algásodni fognak.
 
Ma etetés közben vettem észre őt. Vad változat lenne? A tesója narancs.
 

Attachments

  • 20211019_133046.jpg
    20211019_133046.jpg
    187.9 KB · Megtekintések: 46
Sziasztok!
Szerdán lesz vízcsere. Ma teszteltem egyet a makrotápanyagokra kihegyezve.
NO3:20, PO4:2, K:10. Szerintem az arány jó.
Az anubias és a cryptók levelei algásodnak.
A difformis végre hozott új levelet. A polysperma végre piros hajtást hozott.

A makrót pár napra elhagyom.
 

Attachments

  • 20211025_112343.jpg
    20211025_112343.jpg
    283.2 KB · Megtekintések: 26
  • 20211025_112353.jpg
    20211025_112353.jpg
    183.1 KB · Megtekintések: 24
  • 20211025_112403.jpg
    20211025_112403.jpg
    232 KB · Megtekintések: 26
  • 20211025_110830.jpg
    20211025_110830.jpg
    237.7 KB · Megtekintések: 28
  • 20211025_110841.jpg
    20211025_110841.jpg
    235.2 KB · Megtekintések: 33
Sziasztok!
Meg volt a vízcsere. Utána az értékek:
NO3:20, K:11, PO4:1, Fe:0.05, GH:8, KH:4, TDS:153.
Szerintetek le lehet állni a lágyítással?
Tápozás: 2.5ml mikro/nap, 3ml carbo.
Megérkeztek a Törpe szívóharcsák. Heten vannak. Fotózni egyenlőre nem tudtam őket.
Megint láttam szép halakat. Háromcsíkos páncélosharcsa és Lovaggéb. Kicsit fáj a szívem utánuk :D
29220211027_105530.jpg
Tettem hátra Bacopákat. Az új hajtások így több fényt kapnak. A köz rész leveleinek széle feketedett. Vajon mit jelez ez?
Köszi, hogy elolvastál.
Zöldüljön!
 
Back
Oldal tetejére