• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes 200liter, csapvízes, halas-növényes

Kutiko

Főkertész
Sziasztok!
A hobbi édesapámtól ered aki meghalt a 90-es évek elején. Az Ő akváriumát 95-ig csináltam aztán szétbontottam.
2020 decemberében kezdtem el gondolkodni azon, hogy belevágok újra az akvarisztikába. A sok netes leírás és videó után egy 200l-es(100x40x50cm) növényes-halas akvárium mellett döntöttem. Nagyobb víztömeg kevesebb gond alapon.
Két hónap a technika böngészésével, a tartható növény és halfajok megismerésével telt. A csapvizem letesztelése után (15gh, 9kh) megrendeltem a szekrényt. Miután megérkezett elkezdtem beszerezni a szükséges technikai kiegészítőket.
Szűrés: Tetra ex 1200plus. Töltet Kerámia gyűrű, Mátrix trop, tm 20, tm30, perlonnal zárva
Sera légpumpa, fűtő és szivattyú a vízcserékhez
Egy DIY led lámpa vezérlővel.
50420210409_193500_tn.jpg
52820210722_132433_tn.jpg
86720210603_180238_tn.jpg

Talaj és dekoráció:
Sera gravel black. Semmiben nem befolyásolja a vízkémiát ezért választottam.
Kerámia bújkálok, red moor gyökér, vörös lávakő.
67920210328_141844_tn.jpg

Április elején elindult az akvárium. Folyt.köv.
 
A scape felülnézetből és az indítás napja
55220210328_141844.jpg
Április elején mikor elindítottam az akváriumot, szerencsém volt, mert itt a közelben valaki meghirdetett Kocsány nélküli ambúliát és Argentín átokhínárt. A helyi halasnál vettem még Vallisnériát(szerintem gigantea mert 2méteres levelei is vannak), két fajta Cryptocorynet(talán wendtii green és parva) és Jávai mohát.
A jávai mohát ragasztó híján beszorongattam a lávakövek közé.
Feltöltés után ez lett az eredmény:
52120210406_181002.jpg
Nem volt túl bizalomgerjesztő.
A vallisnériák épp, hogy éltek. Gondoltam ki fog pusztulni.
Pár napig az ambúlia és az átokhínár nőtt. Gondoltam, ez az enyhén nitrátos csapvizemnek köszönhető(5mg/l), aztán megtorpantak a növények.
Ekkor vettem TF makró és mikrótápot és elkezdtem 4ml és 1ml/nap arányban adagolni. Helyre hozta a problémát.
Folyt.köv.
 
Ami ez előző bejegyzésből kimaradt:
A telepítés során átvezettem egy Szobai futókát az akváriumon, hogy majd elviszi nekem a nitrátot, ezzel visszaszorítja az esetleges algásodást.
Tettem a vízbe klórmentesítőt. Következő nap baktériumkultúrát is adagoltam.
Még volt a vízben egy felszínskimmer. Bíró József videóinak hála számítottam a bomló növényekből származó fehérjeréteg kialakulására a víz felszínén. A skimmer egy hónapig nagyon jó szolgálatot tett.
Április hónap folyamán hólyagcsigák özönlötték el az akváriumot. Algát csak keveset láttam.
Folytattam a tápozást, hetente cseréltem vizet, 30-40litert.
Szépen alakultak a dolgok. Volt ammóniacsúcsom, nitrátot viszont az ammóniacsúcs után is nagyon keveset mértem. Csoda, hogy fejlődtek a növények.
A tetra szűrő esőztetőjét lecseréltem egy lily pipe-ra.

2021. május:
A felszín skimmert kivettem.
10 darab Neocaridina garnélával kezdtem a telepítést, hogy a csigáknak konkurenciája legyen és tetszettek is a kis jószágok.
Pár napra rá Kékpajzsos páncélosharcsából vettem 10-et, hogy mozgassák a talaj felszínén a vizet ezzel felhajtva a szűrő számára a talajon felhalmozódott növényi törmeléket.
Következő héten vettem 20 neonhalat. Kezdett tetszeni a látvány.
42820210517_164800.jpg
 
Valószínű a szobai futóka kavart be. Az nőtt mint a gomba. Antagonista hatás lépett fel.
Sokan lebeszélnek róla, de ragaszkodom hozzá. Gyönyörűen fut a szoba falán.
Majd teszek róla képet.
Tudok adni úszó növényt. Az is kíválóan elszívja a fölösleges tápanyagokat...
 
Sziasztok!
2021. június
Több változás történt június hónapban. Az akváriumot el lepték a csigák. Egy oldalüveget kb. 50db borította.Vettem 3 db közönséges algaevőt konkurenciának és 5db helenacsigával vettem fel ellenük a harcot. Sikeresen.
A nitrát szintem még mindig nagyon alacsony volt. A növények nőttek, de a színük nem volt az igazi. Foszfáthiány is volt, mert az ambúlia alulról kopaszodott, a vallisnéria levelei lyukacsosodtak.
A Cryptocoryne-ok is stagnáltak. Őket Aquaplant komplex tápkapszulával támogattam meg. Az eredmény pár új hajtás. Többet nem is várok tőlük havonta, mert tudtommal egy lassan fejlődő növényről van szó.
E hónapban még vettem 10db zebradániót, hogy legyen egy felszíni halcsapatom is.
A hónap folyamán hozzájutottam egy Csépányi Gábor féle cseh emelőhöz is. Ezután elkezdett emelkedni a nitrátszint. Lehet nem ez volt az oka, de én neki tulajdonítottam, mivel a tápozáson nem változtattam. 4ml TF makró és 1ml planter.
Sikerült szereznem még 3db gömbmohát.
A júniusi állapot:
47420210607_183403.jpg
 
Június végi állapot és július
Június hónap folyamán, rendeltem Anubias nana petite növényt, mert a Vallisnéria már egész szépen árnyékolt. Kaptam a rendeléshez ajándékba egy Anubias lanceolata-t. A nana-t a fadekorációra terveztem gyorskötözővel, de a rövid rizóma végett mindig a vízfelszínen kötött ki, így damillal porcelángyűrűre kötöztem és betettem a dekor mögé. A Lanceolataval gondban vagyok. Steril növényként érkezett. A tégely alján egy gyökérkoszorú volt. Szétbontani nem akartam, így a gyökérkoszorú kapott porcelángyűrűt és így tettem a dekor mögé. Hoz új hajtásokat, így gondolom elvan.
Vettem még kvarchomokot, hogy kedveskedjek a Coryknak. Ők a kedvenceim. Mindig elmosolyodom ahogy ápolják a barátságukat.
A cseh emelő a kezdetekben elég nagy sodrást produkált. Az akvárium közepe felé irányítottam a Vallisnériára, hogy irányban tartsa a leveleit. A következmény: A vallisnéria a levelek szélén elkezdett algásodni. Ekkor a hátfallal párhuzamosan állítottam a kifolyó ágat. Több alga nem keletkezett.
Mivel a légpumpámon két kimenő ág van és eléggé duruzsolt így a másik ágat is használatba vettem. Egy lávakőre kötöztem a porlasztót és betettem az ambúliák mögé. A pumpa halkabb lett és irányba tette az idő közben elég hosszú szobai futóka gyökereit. Így nem nő bele a talajba.
Vettem egy 3.generációs Chihiros doctort, hogy a maradék alga eltűnjön a vallisnériáról.
Növeltem a világítási időt 1 órával.
Június végi állapot:
21820210629_122829.jpg

Július:
Vagy a Chihirosnak, vagy az állandó levegőporlasztásnak köszönhetően a növényeim július végére zöldebbek lettek. Igazi dzsungel lett az akváriumból. A plusz levegőbeoldás szerintem jót tesz a növényeknek, mert éjszaka ők is oxigént vesznek fel. Megvettem az utolsó halakat így kimaxoltam az állományt.
6 Zebradánió (Az első adagban 8nőstényre 2hím jutott. 6hím érkezett)
3 Mexikói kardfarkú hal(2hím 1 nőstény)
10 Törpe üveglazac
Teljes állomány:
17db Neonhal(20-at vettem. Egyet rögtön jégre tettem, mert nem volt farokúszója. A második egy héten belül elpusztult. A harmadik túlette magát élő tubifexszel)
16db Zebradánió
10db Törpe üveglazac
3db Közönséges algaevő
12db Kékpajzsos páncélosharcsa
3db Mexikói kardfarkú hal
Július vége:
28320210725_132751.jpg
 
Hozzáfűzés a naplóhoz(napjainkban)
Mai teszteredmények(2021.08.02.)
Nitrát: 20mg/l
Vas: 0.03mg/l
Foszfát: 1mg/l
Kálium: 9mg/l

Napi 4ml TFmakrót és 1ml plantert adagolok, de van, hogy pár nap kimarad.
Minden hónap elején adok tápkapszulát a Cryptokhoz.
A jávai moha zavar. Elkezdett elválni a lávakőtől. Jelenleg a gömbmohával tartom lent.
Július végén a nagyon hosszú Vallisnéria levélvégeket levágtam. Az ambúliákat is megnyírtam, de még lehetne metszeni.
A szobai futóka 4hónap alatt a 11. levelét hozza. Lényegesen nagyobbak a levelek, mint az akváriumi léte előtt.
56920210519_063843.jpg
Tegnap este sikerült 20db Bloody Mary garnélát szereznem.
Véleményeket, tanácsokat elfogadok. Valami szívosabb előtéri növény kellene, amit gyökeresedés után nem túrnak ki a Coryk és megmarad a 0.4-06-os kvarchomokban. Saggitaria Subulatara gondoltam, de olvasom, hogy az néha túlnövi magát. Olyasmi kéne ami gyökérről szaporodik.
Láttam, hogy valaki ültetőkosárba teszi a jávai mohát és lesújozza a tetejét. A moha kinőtt neki a lyukakon. Lehet ezt megjátszom én is.
Köszönöm, hogy végigolvastad a naplóm.
Vízcsere után jelentkezem.
Zöldüljön!
 
A barna crypto az melyik?
Tervezem, hogy a héten elballagok a Kelenföldi sokat emlegetett növényes üzletbe. Hátha ihletet adnak...
 
Back
Oldal tetejére