• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes 200 literes újrakezdés

ilk.balazs

VIP kertész
Sziasztok!

Kezdem az elején... Utoljára kb. 15 éve akvarizáltam gyerekként. Igazi "profiként". Csapvíz és metilénkék az akváriumba aztán uccu neki egy rakás halat bele. Aljzat kavics vagy homok volt, amibe egy-két növényt nyomorgattam, világítás 40 W-os gyertya izzó...

Aztán elérkezett idén február... A folyamatos stresszre kerestem valami nyugtató megoldást a sport mellé. Újra rátaláltam az akvarisztikára és fellángoltak a gyerekkori érzések. Persze instant megoldást kerestem, így olvasgattam is a neten, de elkövettem szerintem a legnagyobb hibát, hogy kapkodtam.

eb2XqikoAaShdu6-NxstIzwWQKeGJ0vJtD-rJB6fYd4=w842-h509-no

Ennek az eredménye, hogy az akvárium vize nem tisztult le 1 hónap alatt sem. Olyan a víz, mintha poros lenne, apró fehér szemcsékkel van tele. Infusoria-ra gyanakodtam, próbáltam Neomagnollal eltüntetni és csináltam 5 napos elsötétítést is. Esetleg van ötletetek, hogy mi lehet ez és mit lehet vele kezdeni?

infusoria.jpg

Sajnos nem szűnik a probléma, ezért arra gondoltam, hogy kitakarítom az akváriumot és újra indítom az egészet, de most kikérem a profik, azaz a ti véleményeteket, mert szeretném ha jól sikerülne. Összegyűjtöm a véleményeket és javaslatokat és utána "restart".

Sajnos már a halak is megvannak, így ők addig kényszerszállásra kerülnek, amíg az újraindítás elkészül.

Ami technikailag adott és jelenleg nincs lehetőségem cserélni:
  • Bioplast 100x40x50 (szé x mé x ma) akvárium
  • Tetőbe integrált világítás 2x30 W (JUWEL Warm-Light cső hátul, SYLVANIA Aqua Eheim Classic elől)
  • JBL e901 külső szűrő (alulről felfelé: kerámia golyó, siporax, kék szivacs, vatta)
  • JBL ProTemp S 150 W-os fűtő
  • Tropica System 60 CO2
  • JBL AquaBasis 2-3 cm vastagságban
  • JBL Manado aljzat
A CO2-t idővel szeretném fejleszteni egy nagynyomású rendszerre, addig marad ez és a Carbo + Profito a növényeknek. Szerencsére van RO vizem, így a kaposvári "beton kemény" víznél lágyabb víz előállítása nem probléma. Az automatizálást is szeretném megoldani a közeljövőben Arduino segítségével, de az külön történet. Előbb az akvárium induljon el jól.

Akvárium dekorációból a következő elemek állnak rendelkezésre, amiből szeretném a legtöbbet felhasználni, persze nem mindenáron. Ami nem kerül felhasználásra, azt megtartom a későbbiekre vagy elcserélem, elajándékozom. (Bocsánat a képek minőségéért...)

Red-Moor.jpg

Mangrove_gyoker.jpg

ADA_vasfa.jpg

A fórumot olvasva és gyönyörködve a szebbnél szebb képekben, megtetszettek a nagy kövek is. Egyenesen beleszerettem a Seiryu-ba, de nincs keretem rá jelenleg, hiába szeretnék az akváriumba. Arra gondoltam, hogy a környező tüzép telepeken vagy betonkeverő üzemekben körbenéznék és keresnék olyan követ ami jó az akváriumba, nem keményíti vagy színezi a vizet. Ti milyen színt javasolnátok a narancssárgás-barnás Manado aljzathoz? Valami sötét színű bazalt jól nézne ki vele szerintetek is vagy keressek valami szürkés, esetleg fehéres-sárgás kőzetet?

A fejemben megszületett egy elképzelés, a tereprendezésre vonatkozóan, de nagyon kíváncsi vagyok rá, hogy ti mit gondoltok illetve javasoltok? Az akvárium a nappali közepén, a lakás központjában van. Fekete ragasztással készült és fekete alumínium teteje van. Sajnos ennek maradnia kell, mert a 15 hónapos kislányom állandóan felmászik az akváriumhoz és ha elfelejtem lecsukni a tetőt, akkor azonnal etetni vagy pecázni akar.

Tehát az elképzelés:

Hardscape:

A jobb hátsó sarok lenne a legmagasabb pont és kb. az akvárium közepéig vagy kicsit tovább kifutva lenne egy magasabb domb kövekkel határolva, mögötte feltöltve vagy kaviccsal vagy Manadoval. A bal oldali rész egy síkság lenne "füvesítve". A Red-Moort valahol a dombon tudnám elképzelni vagy a tövében? Ti hova tennétek? Ezt mindenképpen be szeretném "moházni". A nagy vasfát a bal hátsó sarokba tenném, hogy a szűrő elszívó ágát és a fűtőt részben eltakarja.

Növényzet:
Szeretném megtartani a jelenlegi növényekből, amit lehet és érdemes, de nagy köszönettel veszem a javaslatokat, hogy az adott technikai adottságokhoz milyen növényeket tegyek. Esetleg a közelben a "metszésből" származó felajánlásokat is szívesen fogadom.
Ami jelenleg van:
  • Valisneria spiralis (sok)
  • Cladophora aegraglopila (3-4 szebb darab)
  • Elodea densa (egy kisebb dzsungelnyi)
  • Cabomba carolinianea (egy egész dzsungelnyi)
  • Cryptocoryne wendtii braun (sok kisebb-nagyobb csokor)
  • Cryptocoryne nevellii (sok pici csokor)
  • Echinodorus istimicus
  • Echinodorus Grossbeer (1 pici tő)
  • Bacopa monnieri (kb. 2x5 tő)
  • Tropica Taxiphyllum sp. Flame TC (2 kisebb "csokor")
A fentieken kívül van még valami fűféle egy csokorban (első kép jobb első sarok) és valami mintás levelű, amit a feleségem nagyon megszeretett, szóval nem tehetem ki (első kép bal első sarok, a red moor mellett).

Összefoglalva a fentieket, most az alábbi kérdéseket szeretném a segítségetekkel megválaszolni:
  1. Milyen követ tegyek bele?
  2. Milyen növények maradjanak?
  3. Milyen növényeket keressek még?
Hogy ne legyen megint baj, a hardscape kialakítása után beültettem a növényeket és elindítom az akváriumot sera Nitrivec-kel és Prodibio Bio Digest segítségével. Üresen hagyom menni minimum 1 hétig, addig csak Profito és Carbo + CO2 menne, napi 8-10 óra megvilágítással. Utána apránként 4-5 naponként kisebb csoportokban költöztetném vissza a lakókat. Ez így jó lenne?

Bocsánat, hogy kicsit hosszúra sikerült az első bejegyzésem, de megpróbáltam a gondolataimat összeszedni és minden kérdésemet leírni.

Előre is nagyon köszönök minden segítséget és építő jellegű kritikát.

Balázs
 
Üdv a fórumon.
Első lépésként a szűrésed kicsit kevés és a biológiai szűrőanyag menyiségét is növelni kell. És kevés a világításod is főleg ha lesz co2 is. Ha maradsz a fénycsőnél akkor kb.:1w/litert kell számolni de az 50cm mélységnél a gyepnevelés nem egyszerű. Bocs hogy csak negatívumokat írtam de ha nincs meg a megfelelő technika akkor csak nyűg lesz nem öröm. A fórumon megtalálsz minden infót de ha valami nem tiszta nyugodtan kérdezz valaki biztos válaszol.:)
 
Üdv a fórumon.
Első lépésként a szűrésed kicsit kevés és a biológiai szűrőanyag menyiségét is növelni kell. És kevés a világításod is főleg ha lesz co2 is. Ha maradsz a fénycsőnél akkor kb.:1w/litert kell számolni de az 50cm mélységnél a gyepnevelés nem egyszerű. Bocs hogy csak negatívumokat írtam de ha nincs meg a megfelelő technika akkor csak nyűg lesz nem öröm. A fórumon megtalálsz minden infót de ha valami nem tiszta nyugodtan kérdezz valaki biztos válaszol.:)

Nem csak negatívumokat írtál, hanem javaslatot is, hogy mi lenne a jó. Köszönöm.

A szűrést tudom, hogy alulméreteztem, de most már nem tudok mit tenni. Megpróbálom minél hamarabb egy nagyobbra cserélni vagy kiegészíteni még egy hasonló méretűvel. Sajnos nagyobb méretű szűrőből belátható időn belül maximum egy Atman CF-1200 -ast tudnék beszerezni, de arról nem sok tapasztalatot találtam. Illetve amit találtam az ilyen is, meg olyan is... Ezért arra gondoltam, hogy még egy JBL e901-es szűrőt üzemelnék be és ezt még reális időn belül be is tudnám szerezni. Szerinted/szerintetek ez járható út?

Biológiai szűrőanyagként a Siporaxra gondolsz, ha jól sejtem. A kék szivacsot teljesen cseréljem ki Siporaxra, az úgy már elég lenne? Szóval azt javaslod, hogy a szűrőanyag sorrend lentről felfelé ez legyen: gyári kerámia golyó, 2xSiporax, vatta legyen?

A másik észrevételed is további gondolkodásra késztetett, amit szintén köszönök. A világítás jelenleg adott a tetőbe beépített foglalatok miatt. Az első és hátsó szimpla méretű tető elemre talán lehetne házilag építeni plusz 1-1 csövet, de az is maximum +60 W, összesen 120 W, azaz 0,6 W/liter. Milyen világítás lenne a jó megoldás? Halogén, SMD LED? Utóbbi talán házilag is megépíthető lenne az első és hátsó tető elemre...

Amennyiben jól értettem, amiket a fórumokban olvastam, akkor a fejlesztés során először úgyis a CO2-t kell fejleszteni és csak utána a világítást, mert különben csak algásodás lesz. Jól értettem, amiket olvastam?

A "gyepesítéssel" lehet kicsit félreérthető voltam. Nem "füvet" szeretnék, hanem valami sűrű aljnövényzetet. Sajnos nem tudom pontosan a nevét, azt hiszem hidrocortyle sp., ami nekem nagyon tetszik. Pici, apró kerek levelei vannak és befutja a neki szánt teret. Szokták fára is kötözni. Ennek is kevés a fény? Amúgy az akvárium bruttó magassága 50 cm, az aljaz 8-12 cm, a nettó vízoszlop magassága kb. 40-42 cm és a vízfelszíntől 5-6 cm-re vannak a fénycsövek JUWEL reflektorokkal felvértezve. Tudom, hogy határeset, de remélem azért nem teljesen kilátástalan a helyzet...

Balázs
 
Szia!
Üdvözöllek a fórumon. Pont ilyen méretű akváriumom van, ha érdekel nézd meg a naplóm. Pár kérdésre talán választ kaphatsz..:) Persze a kérdéseidre megpróbálunk válaszolni. Legfontosabb a türelem, nem kapkodni és akkor sikerül összerakni szép dolgokat.
-Legalább Tetra 1200 plusz szűrőt szereznék ilyen méretű akváriumra, teletömném biológiai "anyagokkal".
-Quad 4x39W-os lámpa "kezdethez" elég lenne. Tudod a fénycsöveket párosával üzemeltetni, (kevesebb vagy több fényre van szükséged.)
- Gyepnek Tenellus-t javaslok kevesebb fénnyel, Több fénnyel Parvula-t.
Jó törpölést kívánok!
 
Jajjj... Nem kicsit elszomorítottatok...
Nem akarom elkapkodni megint, de a meglévő élőlények miatt hónapjaim sincsenek az újraindításra. Így is kell szereznem (valószínűleg vennem) egy második 70-80 literes akváriumot az akvárium átépítésének és beállásának idejére.

A szűrő és a világítás cseréje semmiképp nem fér bele most a keretbe. Biztos nagyon amatőrnek tartotok (és nem is álltok messze a valóságtól), de esélyem sincs arra, hogy a jelenlegi világítással és szűrővel elindítsam az új akváriumot és az év hátralevő részében apránként kicseréljem a fejlesztendő technikai elemeket, először szűrés, aztán CO2, aztán világítás?
 
Quad 4x39W-os lámpa "kezdethez" elég lenne.
Ezek a lámpák nagyon tetszenek, de mint az első bejegyzésben írtam, a lányom miatt nem lehet nyitott az akvárium. Ahogy nézem, sajnos házilag megépíteni nem hogy olcsóbb lenne, hanem jóval drágább a 4x39 W-os világítás.
 
Közben keresgélem az összetevőket az új kialakításhoz. Szerintetek ez milyen kő lehet?

36344ca48475f863c1fe44d1c1cfab3f_XL.jpg

Jó lehet akváriumba? A közelben csak ilyet találtam. Mint fentebb írtam, a Seiryu és Fuji félék nem férnek bele a keretbe most... Beszéltem a tüzéppel és vihetek ecetet tesztelni, de ha tutira meszes, akkor nem utaznék 2x30 km-t feleslegesen.
 
Szerintetek a @giantd által is eladásra kínált Monte Carlo, Acicularis és karácsony moha illenének a fentiekben felvázolt tervembe? Az első kettőt gyepnek tenném, a Monte Carlo-t a domb tetejére, az Acicularis-t pedig a síkságra. A moha a Red-Moor fára lenne kötve. Szerintetek?
 
Ne keseredj el mindenre van megoldás. A két szűrő szerintem jó megoldás egy ekkora akváriumnál és itt a fórumon olcsón hozzá juthatsz egy használt szűrőhöz. Ha az egyik elromlik még mindig ott a másik és a szűrőtisztítás is jobb megoldás úgy hogy egyszer az egyik máskor a másik így az esetlegesen szűrőbaci csökkenés is kivédhető. De ameddig nincs másik addig a biológiai szűrőanyag minden képen kell, ez lehet siporax is de én azt javaslom legyen seachem mátrix mert az jobb minőségű. Azért nem a mátrix tropot ajánlom mert az apróbb és jobban fogja a szűrőt és az addig míg nincs másik szűrő neked minden szűrőteljesítményre szűkséged van. Egy co2 nélküli low tech akváriumba elég a 0,6w/l és lehet szép akváriumod co2 nélkül is erre a az egyik legjobb példa @ZoleeG akváriuma.( minden képen nézd meg a naplóját). A kinézett növények jók lehetnek neked bár a montecarlo szereti a fényt és a co2-t de ha dombra ülteted jó lehet. Az a kö nekem gyanús hogy pezsegni fog de egy kőkereskedésben akadhat olyan kő ami megfelelő pl: bazalt, pala. A szűrőanyagok össze állításához olvasd el a Szűrőanyagok összeállítása Magyar Akvakertész Fórum - Hungarian Aquascaping Community
 
legjobb példa @ZoleeG akváriuma.( minden képen nézd meg a naplóját)
Megnéztem már a naplóját, amikor írt. Nekem is nagyon tetszik, amit összehozott. Én egy kicsit több kővel és talán kevésbé (a feleségem szavaival élve) dzsungeles akváriumot szeretnék, mint ahogy leírtam. CO2-t majd később midenképpen szeretnék, de addig szerintem marad ez a 0,3 W/liter világítás, nem merem megemelni, mert akkor meg az algával kínlódok majd, ha jól sejtem.

Elég szomorú, hogy ma végig telefonáltam a környező tüzépeket, de szinte sehol nem tartanak sziklát, maximum mészkövet sziklakerthez :(
 
@vricsinfo : Még nem tudok privátot sem írni és a keres-kínálban sem tudok válaszolni. Engem érdekelne a kő, amit eladnál, ha megvan még. Ha még megvan, akkor küldj egy e-mailt az [ilkb kukac ilkb ponyt hu] címre, hogy a részleteket meg tudjuk beszélni.
 
Köszi srácok, hogy rólam írtok!:) Nálam is "csak" 0,4W/l világítás van. Úgy gondolom, ha emelném a fénymennyiséget a szűrésem határeset lenne. Vannak páran, akik ekkora akváriumban 2db Tera Ex 1200 -at vagy 2db Eheim2075-öt üzemeltetnek. Sokan írják amúgy, hogy CO2-öt 0,7,0,8W/l környékétől érdemes már komolyabban üzemeltetni.
Nekem tetszik az a kő ami a képen látható. Itt lakom a Mátra aljában, nekem ez vulkáni eredetűnek tűnik. Sósavteszt megmondaná használható-e akváriumban.
Kérdésed van csak bátran!(y)
 
Utoljára módosított:
Talán-talán 10.-e után lesz lehetőségem egy második szűrőre, ha addig befut egy régóta várt tartozásom :S Ti melyiket vennétek: Tetra EX 1200 Plus vagy JBL CristalProfi e1501 greenline inkább. Árban kb. ugyanaz a kettő.
Tetra mellett szavazok. Érdemes kidobni belőle a műanyag szűrőanyagot és helyére mehet biológiai. Volt ilyen szűrőm (még az elődje) nem volt vele bajom. Oda kell figyelni a szűrőkosarak összerakásánál.
 
Egy dekoros ismerősömtől fogok kapni egyszínű öntapadós matricát az akvárium hátuljára. Mivel piros mögötte a fal, így elég furák benne a színek. Szerintetek milyen színű hátteret válasszak: fehér, fekete vagy sötétkék? Esetleg valami mást?

Másik kérdés, hogy az akvárium bal oldala kb. 1,5 méterre van a terasz ablaktól és további 1 méterre a fedett (panel) terasz szélétől. Az ablak K-i rányba néz, csak 11 óráig (nyáron) kap innen fényt a szoba. Érdemes lefóliázni a bal oldalt is?
 
Egy dekoros ismerősömtől fogok kapni egyszínű öntapadós matricát az akvárium hátuljára. Mivel piros mögötte a fal, így elég furák benne a színek. Szerintetek milyen színű hátteret válasszak: fehér, fekete vagy sötétkék? Esetleg valami mást?

Másik kérdés, hogy az akvárium bal oldala kb. 1,5 méterre van a terasz ablaktól és további 1 méterre a fedett (panel) terasz szélétől. Az ablak K-i rányba néz, csak 11 óráig (nyáron) kap innen fényt a szoba. Érdemes lefóliázni a bal oldalt is?
Lehet hogy rossz címre ment a mail. Csörögj rám a 70 3hat3öt 481 számon ha még érdekelnek a kövek.

Jahh és szerintem ne ragassz semmilyen hátteret.
 
Megjött a mail és válaszoltam is. A Gmail mostanában valamiért a spambe dobja a leveleimet. Foglak keresni holnap, mert addigra remélem építési engedélyt kapok a tervekre a feleségemtől. Túl sok szép akváriumot mutattam neki és most nem tud dönteni :)))
 
Meg van az új szűrő. Végül is egy Atman CF-1200 mellett tettem le a voksomat. Jó áron jutottam hozzá és láttam előben is működni. Engem meggyőzött. Remélem nálam is olyan szépen fog üzemelni, mint az üzletben.
 
Meg van az új szűrő. Végül is egy Atman CF-1200 mellett tettem le a voksomat. Jó áron jutottam hozzá és láttam előben is működni. Engem meggyőzött. Remélem nálam is olyan szépen fog üzemelni, mint az üzletben.
Az Atman kicsit gyengécske lesz még... nekem a 112 literesemet éppenhogy visítva elviszi a CF-1200as. mondjuk van is benne növény rendesen... 0,85 W/L-el világítok. CO2 élesztős.
Itt lehet megsasolni: katt.
 
Back
Oldal tetejére