• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes 20 év, 400 liter

TGY__

Főkertész
Az akvárium egyedileg lett készítve a kor divatjának megfelelően háttérrel. Indulása óta működik, hullámvölgyekkel és csúcsokkal, éppen aktuális lelkesedésemnek megfelelően. Mindig voltak benne halak és némi növény is. Hat-nyolc évvel ezelőtt vettem bele egy igen szép Anubiast, ami eléggé strapabírónak bizonyult. Nem emlékszem pontosan, hogy mikor is került bele egy tő Aponogeton (-féleség), ami igazi túlélőnek bizonyult. Mellettük hosszú ideje él nálam pár tő Microsorum.

Jelenleg éppen új életet lehelek az akváriumba. Célom egy nagyon szép smaragdzöld szobadísz kialakítása.

A legmélyebb hullámvölgy
open

(a bal oldali rózsaszínes folt, műnövény)

open


Innen szép nyerni :D
 
Jelenlegi állapot:

Akvárium: 150x68x41cm 10mm vastag hosszanti és keresztmerevítőkkel.

Szűres: Eheim 2080 valamint OASE Biomaster 600.

Szűrőanyag:
Eheim: előszűrő szivacs (gyári), 4l Eheim bioMECH, 4l Eheim Substrat Pro, 4l Eheim Substrat Pro, Eheim Perlon vatta, 500ml Seachem Purigen;
Oase: Oase Előszűrő szivacs, Seachem Matrix az összes tálcában, Oase finom szűrő szivacs, 100 Seachem Purigen.

Vilagítás: 6x80W T5 fele daylight, fele plant. Reggel 8:00-22:00.

Táptalaj: nincs.

Aljzat: vegyesen minden kavics, gránit, Ada Amazonia.

Tápozás: Green Aqua Micro 20ml/nap, Green Aqua Macro 20ml/nap, Easy Carbo 20ml/nap.

Co2: nagynyomású, 10kg-os „totya” palackkal, buborékszámlálóval, Aqua Medic 1000 külső reaktorral, 2 darab GA drop-checker-rel.

Inditás: fut húsz éve.

Előlények: Paracheirodon axelrodi, Paracheirodon innesi, Corydoras aeneus, Hemigrammus bleheri, Otocinclus affinis, Inpaichthys kerri, Trigonostigma heteromorpha, Danio rerio.

open

Így néz ki most.
 
CO2:
Talán három éve, amikor éppen igen sok algám volt, némi internetes utánjárás után rájöttem, hogy CO2 beoldásra van szükségem. Valamiféle cseh akvárium-oldalról vettem egy teljes CO2 rendszert, 2kg-os palackkal, PH vezérlővel, diffúzorral. Pár hónapja a diffúzort Aqua Medic 1000 külső reaktorra cseréltem. Na, az aztán érdekes szerkezet. Mivel elég hosszú az akvárium, kettő darab GA-s drop-checker van a két oldalán.

Táp:
Hamar kiderült számomra, hogy hiába a CO2: ha nem tápozok, semmit nem ér. Szerencsémre internetes keresés alapján – nincs kizárva, hogy éppen e fórum segítségével – ráakadtam a Green Aqua Macro és Micro tápjaira, illetve az Easy Carbo-ra.

Világítás:
Amikor megrendeltem az akváriumot, nem igen értettem a témához, így – igen látványos – 67cm magassággal készült. Ehhez tartozott egy saját bútorlapjából készített zárt fedél, benne 2 db 120 cm hosszú T8-as fénycső, egy daylight és egy plants. Ezek, ugye, kb. 40W-osak, tehát a megvilágítás 0.2W/l volt. Egyik korábbi tabum a zárt akvárium, illetve az akvárium tető megszüntetése volt. Idén tavasszal vettem „használtan” néhány növénykét, és akitől vettem (amúgy tag itt a fórumon) felvetette, hogy miért nem cserélem le a világításomat, és mutatta az ő igen csinos ATI lámpáját. Hazaérkezve végiggondoltam a dolgot és megvilágosodtam. Kidobtam a tetőt és vettem először Odyssea Quad 4x80W T5 lámpát, majd kicsit később, mivel nagyon tetszett, amikor az akvárium hátsó széle külön meg van világítva, még egy Odyssea Dual Pro 2x80W T5 lámpát. Ez így most 1,2 W/l. Kicsit félve írom le, de naponta 8-22-ig megy.

open

Új világítás, új világ (2018.06 havi állapot)
 
Szűrés:
Az évek folyamán több féle szűrő is bekerült a rendszerbe. Jellemzően egyre nagyobbak, ahogyan fokozatosan rájöttem, hogy csak nagy szűrő lehet hatékony. Egyszer volt valami kínai csoda benne, talán 2000l/h teljesítménnyel, de hamar tönkrement. Most már több éve működik egy EHEIM 2080-as.
Idén, már a fórum hatására, került mellé még egy használtan, de újszerúen vásárolt OASE Biomaster 600-as. Az előszűrőt cseréltem nagyobb lyukméretűre. Tehát jelenleg 1700+1200, összesen 2900l/h teljesítményem van. Ez 7.25x-ös megforgatást jelent.

Szűrőanyagok: Az EHEIM szűrőben éveken keresztül az eredetileg hozzá adott kerámiagyűrűk és 2x4 liter Eheim Substrat Pro volt. Talán két hete cseréltem a kerámiagyűrűket Eheim bioMECH-re, hogy megmaradjon a mechanikai szűrés is. A szűrő tetején 500ml Seachem Purigen van. Az OASE szűrőben mechanikai szűrő anyag nincs. Minden szinten Seachem Matrix van. Az utolsó, finom szivacsszűrő fölé, újabban 100ml Seachem Purigen is került.

UV:
Idén nyáron, amikor az akvárium vize néha 28-29 fok is volt, emellett frissen kiszedtem öt-hat hatalmas tő Aponogetont, infuzórium-felszaporodás történt. Olyan volt az akvárium, mintha beletöltöttem volna vagy öt liter tejet. Ekkor került be a rendszerbe egy EHEIM ReeflexUV 800 sterilizátor. Amúgy semmit nem segített, legalábbis látható haszna nem volt. (A megoldást a Green Aqua-ban kaptam, Ada Clear Water és Seachem Purigen formájában. Egyetlen éjszaka alatt kristálytiszta lett a víz.) Az UV azóta is megy, mert ártani nem használ. :)

Fűtés
Utólag vásároltam az OASE szűrőbe egy OASE HeatUp 300 fűtőtestet. TÖKÉLETES.
 
Halak:
Mindig is voltak az akváriumban neonhalak és vörös neonhalak. Ugyancsak őslakók a Corydoras-ok. Pontos fajtájukat meg nem mondom, de már disznó nagyságúra nőttek; az egyik rendszeresen leikrázik, de hímet nem látok mellette, tehát kishal sincs. Pár éve vannak királylazacok, de nem tetszenek. Idén vásároltam talán 15 zebradániót, mivel soha nem volt korábban, és üresnek találtam a felső tíz centis vízréteget. Megbántam, mert nem annyira szépek, mint gondoltam. Velük együtt került be 15 ékfoltos razbóra (nem az apró fajta). Őket szeretem. Új jövevények az törpe szívóharcsák, az eredeti 15 példányból 5 már bizonyítottan elpusztult. Mindig van néhány petitella.

Víz:
Nálunk a csapvíz igen kemény, TDS 375, viszont cserébe igen kicsi a víznyomás. Nemrég vásároltam egy D&D 190l/nap-os RO készüléket. Mivel kicsi a nyomás, így nagyjából 80 liter csinál egy nap alatt. Kettő darab 60 literes hordóba gyűlik a víz. Van még kettő darab 20 literes hordócska, tehát a teljes vízcserém 160 litert szokott jelenteni. Az RO vizem TDS értéke 35 körül van. Emellett van desztilláló készülékem, amely 4 óra alatt csinál 4 liter desztillált vizet, aminek a TDS-e 2-3. A párolgás miatti utántöltést szoktam ebből végezni.

open
 
Kéne némi segítség!

Van néhány növényem, amit nem tudok beazonosítani. Úgy szereztem őket, hogy adott összegért vásároltam, annyi növényt, amennyit az eladó adni akart. Ő pedig adott vagy 10 félét. Volt olyan, amiből egyetlen vékony szálacska volt csak belekeveredve a többibe. Ezeket óvatosan szétválasztottam, és külön neveltem. Így - mivel vegyesen kerültek hozzám - nem tudom a nevüket. Az elkövetkezőkben – sorban – felteszek majd néhány képet, és ha van energiátok, kérem valaki írja meg a növény nevét.

A következő két képen Monosolenium Tenerum látható?
open

open
 
open
A mai takarítás eredménye. Sajnos, naponta kell leszednem a fonal és egyéb algákat, nincs annyi, mint korábban volt, de azért minden nap összegyűlik valamennyi.
Valószínűleg rövidebbre kéne vennem a világítás időtartamát. De mostmár megvárom hogy megérkezzen a két darab Chihiros Doctor, amit már megrendeltem. Hátha segítenek valamit :)
 
Utoljára módosított:
Ma végigolvastam, itt a fórumon a Riccia fluitans-ról szóló témát.
Ennek eredményeként kidobtam a riccia nagy részét.
Amikor idekerült alig volt a maroknyi növény között egy-két apró szál. Amikor az akváriumban itt-ott találtam belőle, mindíg gondosan egy helyre gyűjtöttem őket, hogy had szaporodjanak.
Amikor már volt elég, elkezdtem felerősíteni kisebb csomagokat a háttérre, hasonlóan a mohához. A moha már szépen benőtte a hátteret, de a riccia helyén mindig csak egy kupac barna trutyi maradt. Ma feladtam, egy kisebb adag maradt, annyi amennyi nem zavar ha simán a víz felszínén úszik. A többit kidobtam.
 
Ma végigolvastam, itt a fórumon a Riccia fluitans-ról szóló témát.
Ennek eredményeként kidobtam a riccia nagy részét.
Amikor idekerült alig volt a maroknyi növény között egy-két apró szál. Amikor az akváriumban itt-ott találtam belőle, mindíg gondosan egy helyre gyűjtöttem őket, hogy had szaporodjanak.
Amikor már volt elég, elkezdtem felerősíteni kisebb csomagokat a háttérre, hasonlóan a mohához. A moha már szépen benőtte a hátteret, de a riccia helyén mindig csak egy kupac barna trutyi maradt. Ma feladtam, egy kisebb adag maradt, annyi amennyi nem zavar ha simán a víz felszínén úszik. A többit kidobtam.
Üdv itt a forumon, nem semmi egy törtenet...
Akkor valaha majdnem szomszedok voltunk, sokaig laktunk Kistarcsan....azota kicsit messzebb kerültünk.:)
En a kepeket nem latom, amiket feltöltöttel. De a vilagitasi idö, az brutalis, nem tudom van-e itt a forumon olyan, aki 14 orat vilagit...
Azt en csökkentenem tuti egy 8-9 orara. Ha jol emlekszem meg Amano mester sem vilagitott 10-12 oranal többet.
A CO2 beoldasod stimmel, azzal rendben van minden?
 
Képek megtekintése: JOBB EGÉR az feliraton, és Kép megnyitása új lapon.
Remélem, ha megnövök, és lesz 25 hozzászólásom, akkor már nem csak linket tudok beszúrni, hanem a képet is.
 
Kéne némi segítség!

Van néhány növényem, amit nem tudok beazonosítani. Úgy szereztem őket, hogy adott összegért vásároltam, annyi növényt, amennyit az eladó adni akart. Ő pedig adott vagy 10 félét. Volt olyan, amiből egyetlen vékony szálacska volt csak belekeveredve a többibe. Ezeket óvatosan szétválasztottam, és külön neveltem. Így - mivel vegyesen kerültek hozzám - nem tudom a nevüket. Az elkövetkezőkben – sorban – felteszek majd néhány képet, és ha van energiátok, kérem valaki írja meg a növény nevét.

A következő két képen Monosolenium Tenerum látható?
open

open
Az lathato rajta igen.
 
Igazából ezt a növényt már beazonosítottam egyszer, de ma sehogyan se sikerült megismételni az akkori bravúrt :)
 
De a vilagitasi idö, az brutalis, nem tudom van-e itt a forumon olyan, aki 14 orat vilagit...
Azt en csökkentenem tuti egy 8-9 orara. Ha jol emlekszem meg Amano mester sem vilagitott 10-12 oranal többet.

A lámpák azért mennek ilyen hosszan. mert az akvárium a dolgozószobámban van., én itthon dolgozom, és nem szeretek sötét akvárium mellett üldögélni.
Amúgy, amikor nem felejtem el, a három ág közül egyet kézzel lekapcsolok. De szerintem – mostantól – kettőt kapcsolok inkább le. Aztán veszek, még két időzítőt, hogy ne felejtődjön el.
 
A CO2 beoldasod stimmel, azzal rendben van minden?
A CO2 beoldás rendben van, azzal a megjegyzéssel, hogy MINDIG magasabb, mint szeretném.
A talaj, a tápozás, meg az ég tudja még micsoda, folyamatosan emelik a TDS, illetve KH értékeket. Viszont, mivel Ph vezérelt a rendszerem, a vezérlő az egyre keményebb víz ellenére megtartja a beállított Ph-t, így a szabad CO2 egyre magasabb. Estére, sokszor már buborékként megjelenik a CO2 a leveleken. Egy héten két-három alkalommal kell magasabbra állítnom az elvárt Ph értékét a vezérlőn.
Ez bizony kellemetlen. jelenleg nincs más ötletem, mint építeni egy Arduino alapú kis számítógépet, amelyre egy Ph mérő és egy TDS mérő csatlakozik, és kimenetként a CO2 rendszer szelepét vezérli az aktuális Ph és KH(TDS) függvényében.
 
Back
Oldal tetejére