• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 160 literes low tech

svarci2

Kertész szaki
Sziasztok!

Elindítom a naplómat a 160 literes low tech akvámról.
Méretek: 80x40x50 (hxszxm) nettó 140 liter
Szűrés: Atman Pro3 1000l/h(jövő héten csere Tetra EX 1200-ra)+Eheim 2315 620l/h(Németországból behozott fűtős verzió)
Világítás: DIY függesztett armatúra 2x24+1x24W=72W+refik-vízfelszíntől 20 cm-re függesztve, napi 8 órába
Tápozás: 2 napja tértem át a EL profitóról micro-macro-carbo 4-4-7 ml/nap,heti 50%vízcserével
Fűtés-hűtés: nincs(panel :shock: )
Talaj: JBL táptalaj 3cm,3-4mm-es gyöngykavics3-4 cm vastagon(ez az akva leggyengébb pontja szerintem)
Dekoráció: red moor gyökér, bazalt kövek
Növények: crypto variánsok,marsilea,anubias,valisneria,microsorium, rotala,ludwigia,mohák
Élőlények: 20 serpalazac,4oto,10 amano garnéla

Hát ezek a nyers adatok.Hamarosan leírom a kudarcaimat az előkészületektől az akva jelenlegi "rövid kis életéig"
Csináltam pár képet(nincs profi fényképezőm, csak egy kis digitális gép),nem valami jó minőségűek, ezért elnézést kérek :oops:

12782959_6b461fcd485d64f86bbbde8878ca90ad_m.jpg

12782957_8a588ea9b17c990edc02412f0b87e580_m.jpg

12782945_505e3c44402925314b64026574baf1fc_m.jpg

12782943_34ebeb92da01d4d6e777f033f20bea38_m.jpg


Hamarosan folytatom!
 
Hát nem is tudom hol kezdjem....A természet és főleg a vízpartok, vízi élőlények világa már korán rabul ejtett.Ahol laktam ott folyik a Mura folyó és annak a rengeteg lefűződött holtága valamint a sok kavicsbánya tó.Itt töltöttem javarészt a szabadidőmet.Innét a vizi élőlények íránti vonzalom.Gyerekkoromban volt egy 60 literes akváriumom,az akkori technikával és szaktudással üzemeltettem.Trópusi vegyes akva volt,pár növénnyel,túltelepítve vagy 30 hallal,kis belső szűrővel.Hetente pusztult meg egy-két darab és én mindig után pótoltam a hiányt :lol:Jó pár évig működtettem így a technikát.Elkerültem középsuliba és vége lett az akvarizálásnak.Úgy hozta az élet hogy felköltöztünk a Párommal Pestre.A panelba hiányzott valami élőlény,ami szint visz a panelérzésbe :( Így kanyarodtam vissza ismét a halakhoz ill. az akvarizáláshoz.Nem tudom miért,de az aranyhalak mellett döntöttem(később szültek egy kis problémát is :( ).Vettem 4 db-ot és egy 72 literes akva szettet,belső szűrővel,műnövényekkel.Ezt lecseréltem egy külsőre(mert kezdtem utánaolvasni,tapasztalatot szerezni),a szűrés fontos!!!Ahogy múlt az idő kicsinyellettem nekik a helyet és megleptem őket egy 160 lityissel.Ekkor döntöttem el hogy megpróbálok természetesebb környezetet biztosítani nekik.Itt jöttek a képbe az élő növények.Ezek igénytelenebb fajták voltak: anubias,vallisneria,cryptok.Sikerült is összehoznom egy szebb megjelenést az akváriumnak.Ebben a formában egy 1,5 évet ment.És közbe gyűjtöttem a tapasztalatokat a netről,fórumokról.És így akadtam rá az Akvakertész fórumra :thumbup: .Innét kezdett megfogalmazódni bennem,hogy én is valami növényesebb,szebb koncepciót szeretnék majd összehozni.Ettől fogva rabja lettem a fórumnak, a párom nem kis örömére ;)
Folyt köv.....
 
Csak így tovább! Üde kis zöld foltja a lakásnak! ;) A háttérsztorikat a nick mögött, meg mindig jó olvasni. :thumbup:
 
stevo said:
Csak így tovább! Üde kis zöld foltja a lakásnak! ;) A háttérsztorikat a nick mögött, meg mindig jó olvasni. :thumbup:

Köszi szépen Stevo a biztató szavakat :thumbup: Tényleg ha hazaér az ember jó ránézni erre a kis "zöldre"
 
Folytatom az akváriumom történetét.
Ahogy írtam rendesen megfertőződtem :crazy: a növényes akváriumoktól.Valahogy év elején akadtam a fórumra,és csak olvastam..olvastam és tanultam.Hát nem gondoltam volna,hogy ilyen sok dolognak kell passzolnia egy egészséges,növényes scape fenntartásához.Teltek a hónapok és kezdett kirajzolódni a fejemben az akvárium képe.Mindenképp uszadékfás stílust szerettem volna.Az áll közelebb a szívemhez, az otthon hagyott lefűződött murai holtágak hangulatát tükrözve.Szép lassan megvásároltam a szükséges dekor elemeket.A bazaltsziklákat(van pár darab az akiba)a természetes helyükről, a Mura partvédő kövezéséből gyűjtöttem.Tervezgettem egy méretarányos kartonpapír akváriumimitációban a növények és a dekorok leendő elhelyezését.Jött egy kis bökkenő az aranyhalakkal és a Feleségemmel.Annyira megszerette a halakat,hogy 2 hét győzködés után sikerült eladnom őket,mivel nem fértek bele az elképzelésbe.Növényeket kitúrják,sokat ürítenek ezzel terhelve a vizet.Meg is lett az eredménye vagy egy hétig nem szólt hozzám :cry: De már enyhül,kezdi megszeretni az új lakókat.Következtek a régi cuccok eladása.Aljzat,akváriumtető,belső szűrő.Ezzel párhuzamosan édesapámmal összeraktuk az új 72W-os függesztett DIY világításomat.Az akvárium az megmaradt,szépséghibája a két hosszanti oldalon található merevítés.Mindentől megszabadulva,kitűztem a napot az új arculat kialakítására.Növényeket a Tropica oldaláról válogattam,amelyek nem annyira fényigényesek,mivel az akva Low-tech,0,5W/l felett kicsivel.Halak tekintetében,hosszabb tanakodás után a serpa és a fekete fantomlazac közül az előzőt hoztam ki befutónak.A fantomok eleganciát sugároznak, a serpák meg egy kis színt visznek az akváriumba.Ők lettek a befutók :D Hát ezek adták az elképzelésem gerincét.Már csak be kellett szereznem a növényeket és az új lakókat.Így jutottam el a magyar akváriumszentélybe :D Törökbálintra a GA shopba.Következő kis beszámolómat az első látogatásommal kezdem a GA-ba!
 
Szia svarci2!

Látom hasonló cipőben járunk sok mindenben!
A kavics szemcseméretet növelve azt vettem észre, hogy kevésbé tetszik a növényeknek!
Nálam az 1-2mm-es lett a nyerő (pedig mindenhol azt írják 3-5mm-nél jó a cirkuláció)!
Persze gondolom most más aljzat kerül bele.
A berendezés tetszik, kíváncsi vagyok a fejlődésre!
Valami szint háttérnek szerkessz még mögé, akkor a technika sem annyira feltünő!
 
A. Kavicsos said:
Látom hasonló cipőben járunk sok mindenben!
A kavics szemcseméretet növelve azt vettem észre, hogy kevésbé tetszik a növényeknek!
Nálam az 1-2mm-es lett a nyerő (pedig mindenhol azt írják 3-5mm-nél jó a cirkuláció)!
Persze gondolom most más aljzat kerül bele.
A berendezés tetszik, kíváncsi vagyok a fejlődésre!
Valami szint háttérnek szerkessz még mögé, akkor a technika sem annyira feltünő!

Szia Atti!Ráadásul még névrokonok is vagyunk :lol:
Tényleg hasonló cipőben járunk(low tech vonal),én mindig elolvasom a történeteidet az egyes akváriumokról.Tanulságosak :thumbup:
Én is a cirkuláció miatt választottam ezt a szemcseméretet(tudom,egy agyagos,porózus szerkezetű aljzat lenne az igazi :eh: )
Hát meglátjuk hogy tolerálják majd a növények,egy darabig biztos bent marad.
Köszönöm a kis dicséretet az elrendezéssel kapcsolatban,remélem beindulnak majd a növények, naplózom a változást!
Van fekete fóliám,csak lusta voltam mögé felszerkeszteni :oops: , a következő fotók már remélhetőleg így készülnek.
 
Elérkezett a nagy nap a GA látogatással egybekötött vásárlással és információcserével :D Amit egyébként továbbá egy egész napos pepecselés és szét illetve átrendezés követett!Már korán keltem,nyitás után nem sokkal meg is érkeztem.Hát amikor leparkoltam már kellemes érzés fogott el.Szép környezet,ahol bent lapulnak az üvegszentélyek!Az udvaron, befele haladva, a bejárati ajtó mellett, fa ládikákba, rendezetten sorakoztak a különböző kövek, red moor fák.Már ez valami mást sugallt, mint a megszokott akvárium boltok.Belépve az ajtón először két érzékszervem jelzett.Az orrom,mert kellemes illat fogadott illetve a bőröm,nagyon jó hűvös volt, amit a klíma szolgáltatott ebben a kánikulában :lol: Viktor és Nigró éppen serénykedett(tett-vett),először észre sem vettek,annyira el voltak mélyülve a dolgukban.Így volt egy kis időm körülnézni,ahova már olyan régóta ki szerettem volna jutni.Hát elállt a lélegzetem :eek: :shock: Eddig ilyen akváriumokat előtte csak az interneten láttam :clap: ....és jött Nigró.Elindítottam az eszmecserét,mit szeretnék,miért jöttem.Elsősorban növényekért és egy kis szakmai tanácsért ;) Felvázoltam az elképzelésem(akvárium mérete,világítás,szűrés,tápozás)és már jött is a segítség!Kezembe került a Tropica katalógus és ennek(ill. persze Nigrónak) a segítségével választottuk ki a kevésbé igényes növényeket.Háttérbe: Vallisneria natans ill. Rotala rotundifolia(utólag még vettem ludwigiát)Középső rész(red moor-ra): Microsorium ill. narrow változat, anubias nana ás jávai ill. síró moha.Átmenet a középső és az előtér között: cryptok válfajai: parva,sp.green,brown valamint még anubias nanák.Az előtérbe Nigró a marsielát ajánlotta mint alacsony igényű növényt(ebből a zselés,dobozolt változatot vettem 4 cseréppel,mert csak ez volt)Hát ennyi növényt választottam.Még egy kis tanácskérés, valamint gyönyörködtem az akváriumokban hosszú percekig,de sürgetett az idő!Elköszöntem,megköszöntem a segítséget :clap: és tövig nyomtam a gázt(na nem a CO-t :lol: ),mert még a nyakamon volt egy átrendezés(hát nem gondoltam volna hogy az éjszakába fog nyúlni :shock: )
De a szét ill. berendezésről a következőben írok!
 
Szia svarci2!

A kissebb kavicsban mintha hamarabb begyökeresednének a növények.
A mostani 1,6-3mm-esben kétszer annyi idő kellett a növényeknek, pedig ugyanazon körülmények közé kerültek vissza!
A szemcseméret növelést Amanó Mester régebbi könyve képei láttán tettem meg (ott a halak méretéhez viszonyítottam),
valószinű azzal a technikai háttérrel működik a kvarc kavics is.

A berendezésre elég 6-8 óra , valamiért az átrendezésre a duplája is kevés!
Ezért csodálom azokat akik egy évet sem várnak egy újjabb kompoziccióval!
"A változatosság gyönyörködtet!"
Várom a folytatást!
 
A. Kavicsos said:
A szemcseméret növelést Amanó Mester régebbi könyve képei láttán tettem meg (ott a halak méretéhez viszonyítottam)
A berendezésre elég 6-8 óra , valamiért az átrendezésre a duplája is kevés!

Én is valahol még korábban olvastam a szemcseméret nagyságáról a jó cirkuláció miatt, én meg a Tropica weboldalát és a katalógusukat nézegetve próbáltam beazonosítani az aljzat szemcseméretét.Nekem úgy tűnt a képekről, hogy előszeretettel alkalmaznak kis méretű gyöngykavicsot.Ha nekik sikerül ebbe növényt nevelniük,nekem miért ne működne a dolog:?
Igen a sima berendezésre elég ennyi idő,az átrendezésnél igen sajnos a duplája :evil:
 
Folytatom a naplómat a berendezéssel.Hazaértem és nekiláttam a teendőknek.Külső szűrőt leállítottam.Az akvárium felső vízrétegéből leszívtam 40 liternyi beállt vizet,sajnos csak ennyit bírtam felfogni.Ebbe járattam tovább a szűrőt,gondolva a lebontó kolóniára :D és úgy gondoltam a vizet is visszateszem azt új akvába.Vizet teljesen leszívtam,aljzat, dekorációk,red moor,növények ki.Utána mindent megtisztítani,mert amit tudtam megpróbáltam mindent eladni.Akváriumot kimostam,közbe az új cuccokat behelyezés előtt előkészítettem.Az új világításom tartószerkezetét(hosszas számolgatás után) a bútorhoz rögzitettem.Hát így leírni utólag egyszerű,de ezek mind órákba teltek :evil: Végre már úgy álltam,hogy teríthettem a JBL táptalajt,úgy 3 cm vastagon,de csak oda ahova a növényeket terveztem.A red moor meg van emelve úgy 7-8 centit.Az emelést jó két kilónyi harisnyába varrt lávakővel oldottam meg, a baktériumok remélem mára már jól be is lakták ezzel is segítve a talajban végbemenő lebontási folyamatokat :) .Ide nem került táptalaj.A táptalajra 3-4 cm vastagon terítettem a gyöngykavicsot.A lávaköves harisnyás emelésnél a gyöngykavics lefolyását,körbe bazaltkövek megtámogatásával akadályoztam meg.Feltöltöttem az akváriumot vízzel hogy a talaj kicsit "tocsogós" legyen és jöhetett a növények ültetése.Az előtérrel kezdtem.A marsielákat, minden adagot 4 kisebb porcióra szedtem szét.így lett 16 kis csomócskám.Ezt osztottam szét egységesen az előtérben 70x10 cm széles sávban és ültettem el csipesszel.Utána a jobb szélébe raktam a parva csokrocskákat.A red moor elé crypto green sávocskát ültettem.A fa mögé és ballra ledugdostam 6 tő vallisneriát.Jobb hátuljába pedig a rotalát.A fadekorra felkötöztem az anubiast és a mohákat és betettem a helyére a kis magaslatra.Jöhetett az akvárium feltöltése vízzel.Ingázás az aki és a fürdő között a vödörrel :twisted: Szép lassan becsorgatni majd 140 liter vizet,hát nem mondom....Mikor elértem a kellő vízmagasságot,beüzemeltem a régi bejáratott szűrőmet és hadrendbe állítottam mégy egy 600l/h eheimet is.Így össz: 1600l/h.Esőztetők egymással szemben a rövid falakon.Aztán jött a világítás felfüggesztése és rögzítése.Lassan már késő este lett,jól repül az idő....és világításpróba.Hát jó volt kicsit megpihenni és megnézni,hogy mit is alkottam.Tetszett a dolog és szép gondolatokkal hajtottam álomra a fejemet.Következő írásom az akvárium mai napi képéig történt változásokról és történésekről fog szólni.
 
Az első időszakban 3 naponta cseréltem vizet(ami másfél hétig ment így, és 7 óra hosszan világítottam 72 wattal.Amit hétről-hétre vittem fel óránként és a 3.héttől 9 órában állt meg.Tápozás terén easy life profitot adagoltam napi 3 ml,ami heti adagban a gyári növelt adagolásnak felelt meg.Carbóból meg 5ml/nap(mert nem akartam lemérgezni az élőlényeket)Lassan-lassan növögettek a növénykék.Vízcserék mentek rendesen,másfél hét után áttértem a heti 50%vízcserékre.Alga többnyire elkerült(néhol volt zöld pontalgám).Ahogy múltak a napok egyre több helyen,növények levelein is zöld pontalga jelent meg.Ezért azt ajánlották, próbáljak meg foszfátot adagolni.Hetente 9 ml adagoltam.Javulást talán kicsit láttam.És jött a válság időszaka!Elmentünk nyaralni 1,5 hétre.Előtte gyorsan vízcsere és bele a heti tápadagok egybe,valamint az aznapi carbo...és elindultunk.Hát sokszor járt a fejembe az akvárium, hogy mi lehet vele.Mikor megérkeztünk a vízből jó 10 liter elpárolgott, és ellepett a stanhorn alga.Hát összeomlottam.Azonnal vízcsere és a szokásos tápadagok.Az akváriumba már voltak amanok 5-en meg 2 oto is.De ezek nem igen eszegették az algát :( Ekkor próbáltam tanácsot kérni a fórumon,ezért külön köszönet :thumbup: 1.elhagyni a foszfót(nitrogén-foszfor arány eltolódása miatt)2. fényt visszavenni 1 órával,napi 8 órára 3. carbo adag növelése 7ml/nap 4. táp váltása micro-macrora 4-4 ml/nap(profitoba nincsenek nagyon makroelemek).Kimentem ismét a shopba és ismét elmondtam a problémámat.Vittem be vízmintát és megdöbbentő eredmény született(ezúton is köszönet Nigrónak :clap: )Nitrát és foszfát mennyisége még a minimum szintet se közelítette meg :eek: .A kis mennyiségű tápanyagot amit adagoltam azt is az algák fogyasztották el,amitől jól érezték magukat :twisted: Tehát profito nekem :thumbdown: Vettem mikro makrot és még 6 amanot takarító személyzetnek.A fadekor mögött még üresnek éreztem a teret és Ludwigiát ültettem innét-onnét 3-3 tövet.Most az új változásokat követve kezdenek a növények megszépülni.A marsiela az előtérben stagnált-pusztult a legjobban,de már azon is kezdek látni valami fejlődést,javulást.Még egy fontos változás történt a napokban, vettem egy tetra ex 1200-ast.Gyári szűrőanyagok ki.Jó minőségű szűrőanyagokra cserélve.Alsó tálca siporax+szivacs,felső 3 tálcába Filterlitet raktam, jó 6,5 liternyit(köszönet Woctraxnak a mikroszkópos vizsgálatért-minőségi bio szűrőanyag!)A felső tálca tetejére még rádobtam a perlont.Még megy mellette egy 600l/h eheim s.proval megtömve.Nem tudom mit tegyek,kivegyem vagy ne????Viktor azt mondta az Ex 1200 elbír az akival önmagában is.De ugye szűrésből nem elég ;) Kivegyem vagy ne,szerintetek???Na hát most így állok az akival.És már nem fárasztok senkit se a hosszú mesékkel.A változásról időnként teszek fel friss képeket és várom majd a hozzászólásokat,segítő ötleteket!
Mindenkinek jó akvakertészkedést ;)
 
Először is: ne vedd ki a 2. szűrőt ;)
Másodszor: a micro-macro-t az elején emelném 6-6 ml-re/nap, és utána - miután jócskán elszaporodtak a növények-csökkenteném apránként (8-10 hét múlva) 4-5 ml-re, ha engedi az aki.
Harmadszor: tennék még bele- akár ideiglenesen is- bőven stemeket.
 
atti76 said:
Először is: ne vedd ki a 2. szűrőt ;)
Másodszor: a micro-macro-t az elején emelném 6-6 ml-re/nap, és utána - miután jócskán elszaporodtak a növények-csökkenteném apránként (8-10 hét múlva) 4-5 ml-re, ha engedi az aki.
Harmadszor: tennék még bele- akár ideiglenesen is- bőven stemeket.
Én is e verzió felé hajlottam,a szűrésből sosem árt!!Szerinted hova tegyem az esőztetőjét?Jelenleg a tetráé a hátfalon van,az eheimé pedig a jobb oldalfalon,változtassak?A micro-macroból akkor is mehet bele a 6-6 ml, ha low tech-nincs magas nyomású Co-m.csak a napi 7 ml Carbo a szénpótlásra?Nem fog így ellepni az alga???Lehet akkor veszek egeria densát.
Köszi a tanácsot Atti :thumbup:
 
svarci2 said:
Szerinted hova tegyem az esőztetőjét?Jelenleg a tetráé a hátfalon van,az eheimé pedig a jobb oldalfalon,változtassak?

Az a lényeg, hogy ne egymás ellen dolgozzanak, hanem az egyenletes áramlásra rásegítve. Neked kell kikísérletezni, hogy lesz a legjobb, egyenletes flow.

svarci2 said:
A micro-macroból akkor is mehet bele a 6-6 ml, ha low tech-nincs magas nyomású Co-m.csak a napi 7 ml Carbo a szénpótlásra?Nem fog így ellepni az alga???

A táptól nem lesz algád, táphiánytól annál inkább ;)
Lehet, hogy elég lenne a 4-4 ml, de tápozásban felülről jobb közelíteni, mint alulról. Később- takarékosságból- csökkentheted a napi adagot.
 
atti76 said:
Az a lényeg, hogy ne egymás ellen dolgozzanak, hanem az egyenletes áramlásra rásegítve. Neked kell kikísérletezni, hogy lesz a legjobb, egyenletes flow.
A táptól nem lesz algád, táphiánytól annál inkább ;)
Lehet, hogy elég lenne a 4-4 ml, de tápozásban felülről jobb közelíteni, mint alulról. Később- takarékosságból- csökkentheted a napi adagot.
Oké akkor megpróbálom a hátfalra valahogy felszerelni az Eheim esőztetőjét a Tetra mellé vagy alá és akkor együtt nyomják az áramlást az elő falra.
Ma reggel már 6-6 ml nyomtam a micro-macroból, ahogy írtad 8 hétig ezt a mennyiséget teszem bele és utána megpróbálom csökkenteni az adagokat és figyelem a növényeket hogyan reagálnak.
 
Már eltelt jó két hét az utolsó írásom óta és az aki a hét elején múlt 2 hónapos.A tetra és az eheim esőztetőjét betettem egymás mellé a hátfalra(a felszín felé irányítva),így az akvárium teljes hosszában előre, majd fordulva az aljánál tolják hátra az áramlást.Jelenleg 8 órát világítok 14-22-ig. Tápozásban megfogadtam Atti76 tanácsát és 6-6ml micro-macrot nyomok naponta és carbobol 7 ml. Stanhorn alga problémáim voltak,ami mára már elmúlt :thumbup: A növények kezdenek kinőni szép lassan az akiból.A vallisneria növekedése a legdrasztikusabb,már hajlik vissza a frontüvegnél amivel kezdi elrontani a látványt.Ezt vissza lehet vágni a tetszőleges hosszra amit szeretnék(nem teszem tönkre a növényt)?A ludwigiák is szépen növögetnek.A rotala is szépen dúsulgat és növöget(lassan majd kicsit megnyírom)Cryptok,anubiasok is egészségesebbek,szebbek lettek.A mohák nem valami egészséges szép zöld színűek(barnás árnyalatúak),megviselhette őket a forró nyári napok a 32 fokos panelban,de hál Isten jönnek már lassan a hűvösebb napok :) Amivel még mindig nem vagyok kibékülve az az előtérbe ültetett marsiela.Kicsit mintha változgatna(zöldebb,egészségesebb színe van),amit a micro-macro tápozásnak tulajdonítok,meg valamelyest mintha terjeszkedne is,de nem valami lóvágtában.Azt mondták jó low tech előtéri növény,de nekem eddig nem valami meggyőző.Még várok pár hetet,megnézem a változást,és ha stagnál akkor lehet hogy megy a kukába :cry: pedig nem volt olcsó.Ha kidobom helyette tenellust szeretnék ültetni.Ez magasabb(térdig érő fű hatású),de ez is megél low tech körülmények között.Szerintetek jó választás lehet v. valami vélemény??Az amanok jól érzik magukat,tisztogatnak,folyamatosan vedlenek.A serpák is el-el kergetőznek a kis zöld élőhelyükön :) Képet hamarosan teszek fel.
Hát ennyi történt ebben a két hétben(nem lóvágtában változnak a dolgok,ez lassabb,több türelmet igénylő folyamat)
Egy szóval:LOWTECH ;)
 
Szia,

Marsilea sajnos a lassabb előtéri növények közé tartozik. De semmilyen más előtéri növény nem képes teljes árnyékban növekedni. Ezért a legjobb low tech előtéri.
Itt meg tudsz nézni napra lebontva egy szőnyeg fejlődésétOliver-től:
http://www.pbase.com/plantella/bigstgt
egy másik Oliver-es cikk: http://www.tropica.com/advising/types-o ... uaria.aspx
esetleg ez is egy jó példa: http://www.pbase.com/image/32769124

Valószínűleg neki is nagyon melege volt ezért az elmúlt hetekben nem hozta azt a növekedést amit kellett volna.

Elképzelhető, hogy az algásodás is részben a meleg miatt volt. Normális vízhőmérséklet nem kedvez az algáknak.
 
Köszi Viktor a linkeket,így most újra egy kis bizalmat ébresztettél bennem e kis előtéri növénnyel kapcsolatban ;) De ha mégsem lesz ok, akkor a tenellus is eléldegélhet?A vallisneria visszavágással kapcsolatban tudsz tanácsot adni,nem okozok neki ezzel kárt??
 
svarci2 said:
Köszi Viktor a linkeket,így most újra egy kis bizalmat ébresztettél bennem e kis előtéri növénnyel kapcsolatban ;) De ha mégsem lesz ok, akkor a tenellus is eléldegélhet?A vallisneria visszavágással kapcsolatban tudsz tanácsot adni,nem okozok neki ezzel kárt??

Tenellus is szuper gyepet képes alkotni. Magyar kertészek között talán még nem is láttam tenellusból készített gyepet.
Pedig az interzoo-n volt erre is példa a Tropica standján: http://www.flickr.com/photos/viktorlant ... 930652703/
Igaz ebből sokat kell ültetni, ha eleve gyepszőnyeg a terv.

Vallisból nem tudom melyik fajta van nálad, de a legtöbbet vissza lehet nyírni. Ha Nana, akkor érdemes ritkítani is. Kihúzni az eltévedt hajtásokat, különben rövidesen az egész akváriumot beteríti majd. ;)
 
Back
Oldal tetejére