• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes 142liter, első növényesünk🌿🐟

Ispán Péter

Főkertész
Sziasztok!
A 400liter után egy teljesíthetőbb fába vágtam a fejszém, illetve ezt a projektet ketten csináljuk barátnőmmel. A cuccok nagyrésze a korábbi gyűjtögetésből származik, a nagy tank otthon pihen üresen.

Akvárium: 90x45x35cm (35 a magasság), kb. 142 liter.

Világítás: 1x150W HQI (meglátjuk).

Szűrés: Eheim 2217, kissé karcsú de majd kap még egy belsőszűrőt. Hálószobában van, és annyival halkabb mint az Eheim Classic 3000 a 20literes tartállyal, hogy azt nem kötöm be.

CO2: 5 kilós palack, tegnap ez is meglett, a régi sera nyomáscsökkentővel és a még nem létező diffúzorral. Reaktoron gondolkoztunk, de szerintem a porlasztott CO2 pozitív hatással van a látványra.

Talaj: Tropica Substrate táptalaj és Ista Plant Soil. Lehet naiv kérdés, de ha szétszedem majd az akváriumot akkor az általános talajt újra fel lehet használni? Pl. Hogy a táptalajt kevergetéssel kimosom belőle? Vagy pedig az aljzat kuka.
Illetve legalább milyen vastag talajréteg kell a növényeknek? 18liter a talaj de nem annyira sok hogy hátrafele jelentősen lehessen építkezni belőle.

Dekor: Seyriu kő és vasfa. A képen némi bazaltot is láthattok, de az olyan tájidegen a seyriu mellett hogy csak lesúlyozni marad nem látható helyen. (Ugye ha a sav próbán átment a bazalt, akkor maradhat?!)
A képen csak berakosgattuk a dolgokat, de valami ilyesmi stíluskevert cuccos lesz. Baloldalt gyep és előtéri növényzet, jobb oldalt sötétebb erdő.
Kérdés: Ha hosszútávon fenttartható akváriumot szeretnék, akkor az ilyen dekorhomokos elválasztást hagyjam inkább ki? Olyan verzióban érdekelne, hogy szintkülönbség is van a talaj és a dekorhomok közt. Ki hogy oldja meg? Az egyik képen látszik hova gondoltam, ott ne vegyétek figyelembe hogy végig van rakva bazalttal, de talán ha a gyep mellette lenne az se nézne ki ilyen erőltetettnek (?)
Tisztán tartani is nehéz.

Növények:
Microsorum pteropus-1db
Anubias nana- 2db
Heteranthera Zosterifolia-1db
Cryptocoryne Beckettii Petchii- 1db
Bacopa australis 1db
Alternanthera reineckii Mini 2db
(Bucephalandra spec. 'Mini Needle Leaf')
Hygrophila pinnatifida- 1db
Monte carlo minden szabad területre, leginkább baloldalt.

Gondolom indítás szempontjából ez még mindig kevés növénynek számít. Ha esetleg valaki ritkít, akkor növények érdekelnének. Pl. hívatlan csigákat nem szeretnénk úgyhogy emiatt a GA-t se bánom, csak akkor kicsit később indulunk.
4 tenyérnyi területre hány adag monte carlot kéne vegyek?

Élővilágnak garnikat, boraras brigittaet, galaxykat szántunk.
Nagyjából ennyi, még diffúzor kell meg TDS mérő és visszasózó anyag.
Aztán a legközelebbi látogatásunk már növényekre megy.
Ha valaki észrevett fatális hibákat a tervezetben, akkor köszönöm ha szóltok :)
20200112_230402.jpg20200112_223508.jpg
 
Mohákat, riccardiát kihagytam, remélem meg lehet tartani velük az egyensúlyt.
Úszó májmohát szokott valaki fára kötözni?
Bár olvastam hogy sokszor nem is úszik egy idő után, de azért talaltam ki, hátha könnyebb nyírás után leszűrni a vízből.
 
Nálam 2x2 tenyérnyi adag úszik még mindig az akvárium tetején, a garnélák imádják. Viszont co2 nélkül is burjánzik, ha nálatok tényleg lesz, akkor kb heti kétszer nyírhatjátok.
Nem tudom mennyire látszik a mérete, de a két kép készülése között másfél hét telt el anno, nem volt co2, tápot akkor kapott, ha eszembe jutott, a lámpa pedig egy erősen visszadimmelt Chihiros volt:
1578923682741.png
Sokan nem szeretik, mert a legapróbb leszakadt darab is képes megnőni, mindenhova beeszi magát, és szinte lehetetlen megszabadulni tőle. Hightech akvába én csak akkor ajánlom, ha szerettek pepecselni a folyamatos karbantartással.
 
En is egy ideig kötözgettem majmohät. De CO2 nelkül is annyira gyorsan nött, hogy 2 hét nyiras nelküli idöszak utan az alja mar nem kapott eleg fenyt, elbarnult, es kötözhettem újra.
Igaz, hogy a lenyesett májmohát könnyebb összegyüjteni, mint a többi mohát, én mégsem ajanlom nektek.
 
A legenda visszatért! Üdv újra a fórumon! :D

újra fel lehet használni?
Újra lehet használni az általad írt procedúra után.

milyen vastag talajréteg kell a növényeknek?
5 cm körül szerintem már elég lehet, de van, aminél a tapasztalatok azt mutatják, hogy ennél kevesebbel is beéri.

ha a sav próbán átment a bazalt, akkor maradhat?!)
Mosd meg, esetleg forrázd le, de igen maradhat.

Ki hogy oldja meg?
Akkor jársz jól szerintem, ha sziklákkal vagy fával, mindkettővel elválasztod egymástól a dekorhomokot az általános aljzattól. Ahol nem látszik akár szivacs darabokat is tömködhetsz a résekbe, hogy biztosabb legyen a határ a köztük.

Szerintem a CO2 bubik inkább rontanak a képen, de ez az én személyes véleményem, ha nektek tetszik akkor hajrá a diffivel!

A szűrőd valóban karcsú egy kicsit, de elejében én azért megpróbálkoznék egy olyan felállással, hogy ha van akkor csak egy felszínleszívót dobsz be mellé, hogy az áramlásod meglegyen az akváriumban és ne üljön meg sehol túlzottan a szutyok. Egy belsőszűrőnél mégis csak dizájnosabb darab és ha elég akkor még a felszíned is tiszta lesz.

Csapjatok bele, szerintem működni fog.
👍
 
Köszi! :)
Egyébként még másik üveg is érdekelne ha van valakinek eladó.
Olcsón vettem asztallal, mocsok karcos, szóval most kértem több helyről is árajánlatot. Felső megvilágításnál zavaró nagyon, amit próbáltam a helyszínen telefonnal imitálni, de sajnos a nagy fényerő sokkal jobban kihozza még vizesen is.
Szóval hátha, az utolsó pillanatig próbálom elpasszolni valami teknősös csoportba, akkor csináltatnék helyette másikat ha elmenne.
Az arányai egyébként nagyon megtetszettek, hogy mély a hosszához és a magasságához képest.
 
Olcsón vettem asztallal, mocsok karcos, szóval most kértem több helyről is árajánlatot. Felső megvilágításnál zavaró nagyon, amit próbáltam a helyszínen telefonnal imitálni, de sajnos a nagy fényerő sokkal jobban kihozza még vizesen is.
Szóval hátha, az utolsó pillanatig próbálom elpasszolni valami teknősös csoportba, akkor csináltatnék helyette másikat ha elmenne.
Az arányai egyébként nagyon megtetszettek, hogy mély a hosszához és a magasságához képest.

@star67 , ez az akvárium nem lenne jó ismerősöd tekijének? Az alapterület hajszálpontosan stimmel.
 
Update: készül az új akva, túlzottan zavartak a karcok.
90x45x40cm az új méret, 40cm magas, azaaaz 162liter.
Így már tuti kell a szűrőhöz kiegészítés.
Arra van valami speckó recept hogy az áramlásnak milyen irányúnak kell lenni? Ha a külső szűrőre esőztetőm van az jó, vagy nem véletlenül van kitalálva a lily pipe és hasonlók?
Belső szűrő és külső szűrő egy irányba "pörgesse" a vizet az akvában?
 
Miért ragaszkodsz a belső szűrőhöz? Nagy, sok helyet foglal, általában ronda, és sokkal gyakrabban kell takarítani, mint a külsőket. Ha zavar a zaj, vegyél még egy 2217-et, vagy tegyétek a stekrénybe a nagy szűrőt, amit kibéleltek szivaccsal. Tompítani fogja valamennyire a hangot.
Hightech akvát akartok, nagyon hamar meg fogjátok bánni azt a belsőt.
 
Miért ragaszkodsz a belső szűrőhöz? Nagy, sok helyet foglal, általában ronda, és sokkal gyakrabban kell takarítani, mint a külsőket. Ha zavar a zaj, vegyél még egy 2217-et, vagy tegyétek a stekrénybe a nagy szűrőt, amit kibéleltek szivaccsal. Tompítani fogja valamennyire a hangot.
Hightech akvát akartok, nagyon hamar meg fogjátok bánni azt a belsőt.
Mert a belső kéznél van. De az is lehet hogy ránézek a tartályos megoldásra, csak a csőcsatlakozásokkal kell csinálni valamit, mert ilyen nagyon durván vastag tömlői vannak régi vízpumpával, az új szivattyúmnak meg szűk a szája. Tömítéssel is gáz volt ha jól emlékszem, teflonozgattam. Asszem ez az Eheim 1500XL-nek valami őskori változata, akkora szivattyú volt rajta mint a fejem.
De amúgy igazad van.
 
Összeállt a szerkezet, eheim compact+ 3000 vízpumpát kapott az öreg, meg normális tömítéseket és szerelvény boltban beszerezhető réz tömlővégeket a 3/4 colos külső menetekre. Így sikerült megoldani. Azért ez a felső lezáró fedél nem lett a szívem csücske, jól meg kell tépni fogóval a tütyköket hogy ne szivárogjon. De tudtam hogy működnie kell, mert az újakon is ez a megoldás van :D
Viszont mivel a szivattyú 19mm-es csövön szív és nyom is, ezért minden csövezés 19-es lett. Aztán persze agyalni kezdtem hogy ehhez nem kapok majd üveget, meg amúgyis ronda lenne akkorában.
Kérdés: rosszat teszek a szivattyúnak ha a csövezést leszűkítem 16/22-esre? És akkor kaphatna rendes 17-es lilyket. Bernoulli-egyenlet szerint kisebb keresztmetszetű vezetékben nő a folyadék sebessége és csökken a nyomása, de nem tudom hogy ez mennyire jelentős fojtás a szivattyúra nézve. Gondolom nem véletlenül van ekkorára kiképezve. Volt olyan aki azt mondta hogy csak a nyomó ágat lehet szűkíteni. Szerintetek?
Köszi
 

Attachments

  • 20200118_002242.jpg
    20200118_002242.jpg
    141.6 KB · Megtekintések: 128
szerelvény boltban beszerezhető réz tömlővégeket a 3/4 colos külső menetekre
A rez nem biztos hogy jo otlet, nem nagyon szeretjuk hasznalni akvarisztikaban, karos lehet az elovilagra, foleg a garnelak lehetnek erzekenyek ra. Megidezem @Gyukker kollegat, ha szepen megkered es ideje is engedi, biztos tud neked megfelelo meretu csatlakozot kesziteni.
leszűkítem 16/22-esre? És akkor kaphatna rendes 17-es lilyket
Szukitheted, a nyomo agat mindenkepp, a szivo ag szukiteserol megoszlanak a velemenyek. Nalunk tobb akva is uzemel mindket oldali szukitessel, van amelyik tobb eve igy megy. Nagyon tudomanyosan nem mentunk utana, art-e a szivattyunak, de abbol indultunk ki, hogy az Eheim es az Oase is igy oldja meg bizonyos tipusoknal a fojthatosagot.
 
A rez nem biztos hogy jo otlet, nem nagyon szeretjuk hasznalni akvarisztikaban, karos lehet az elovilagra, foleg a garnelak lehetnek erzekenyek ra. Megidezem @Gyukker kollegat, ha szepen megkered es ideje is engedi, biztos tud neked megfelelo meretu csatlakozot kesziteni.

Szukitheted, a nyomo agat mindenkepp, a szivo ag szukiteserol megoszlanak a velemenyek. Nalunk tobb akva is uzemel mindket oldali szukitessel, van amelyik tobb eve igy megy. Nagyon tudomanyosan nem mentunk utana, art-e a szivattyunak, de abbol indultunk ki, hogy az Eheim es az Oase is igy oldja meg bizonyos tipusoknal a fojthatosagot.
Köszi, igen gondoltam hogy a rézzel lehet baj...de műanyagból sehol nem találtam, aztán gondoltam hogy nem nagy felületen érintkezik a vízzel. Ha valaki tud ilyen csatlakozót akkor azt érdekelne :) A szűkítésnek megpróbálok tudományosan utánamenni, megkérdezek egy oktatót a hidrodinamikai rendszerek tanszékről bme-n. Egyébként igen, az új típusoknál is van hogy 2 csőátmérőt lehet már rátenni.
 
Még csak az első oldal, de már lámpa is van😂
6500kelvines general electrics izzó van benne.
Még műanyag csőcsatlakozó kell a szűrőhöz réz helyet, és nagyjából minden megvan.
Ha valaki tud olyan szerelvényboltot ahol minden is van, akkor ne tartsa magában. 3/4 colos külső menetes tartálycsatlakozó tuti kell, aminek a másik vége 19mm-es tömlővég.
 

Attachments

  • 20200119_190102.jpg
    20200119_190102.jpg
    259 KB · Megtekintések: 89
Back
Oldal tetejére