• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes 120x50x50 - A völgy

scarp

Főkertész
Sziasztok!
Vettem a bátorságot és az új projektemet megpróbálom mostantól naplózni is. Mindezt leginkább azért, mert az utolsó időszakban rendkívül sokat tanultam az itt leírtakból, és ha valakinek majd esetleg pont én adok ötletet, inspirációt vagy bármilyen hasznos tanácsot a következőkben, már akkor megéri, megérte. Rólam röviden annyit hogy, mióta az eszemet tudom a víz, a halak, valamint az akvarisztika az életem része. Legsikeresebb és legörömtelibb eredményem három 50 egyed feletti diszkoszcsalád felnevelése volt kb. a 2010 -2011-es években. Sajnos az idő és annak hiánya ahogy sokaknál úgy nálam is a szűk keresztmetszet lett, és a kevésbé igényes vitorláshalak váltották le a diszkoszhalakat. Aztán kb. másfél éve, köszönhetően egy új lakásba való költözésnek (ahol is a nappali közepére kellett, hogy kerüljön az akvárium) valahogy ráakadtam a GA honlapjára és a növényezés meseszép, és rejtelmes világa pillanatok alatt beszippantott. Az akvárium adott volt és maga a szekrény is, ami ekkor már a 15. évét taposta. Az átköltözéskor csak a bútorlapokat cseréltem le, a 360 liter maradt, hisz anno ebben tartottam a diszkoszokat, majd a vitorlásokat is. Ezt rendeztem be "növényesnek" és következett egy nehézségekkel teli, de annál tanulságosabb másfél év. A végeredményét ennek az időszaknak a képeken láthatjátok. Azonban mit sem ér egy hobbi ha azt nem fejlesztjük tökéletesítjük a lehető legmagasabb szintre ;) így, látva az akvárium hibáit, (hátfal, merevítő, rossz térbeli elrendezés stb.) a holnapi napon elkezdem a bontását. Mindezt azok ellenére, hogy amint láthatjátok tökéletesen üzemel, működik minden.
365forum_1.jpg

És egy két közeli. Bucék pont most állnak neki újra a csoportos virágzásnak...

99for2.jpg

692for3.jpg

540for4.jpg

Holnaptól következik a neheze...
Köszi ha benéztél.
 
Sziasztok!
Ma reggel vettem egy nagy levegőt és elkezdtem a munkálatokat. Az új akvárium mérete 120x50x50 cm. Üvegvastagság 12 mm. A frontüveg és a két oldalsó Opti White, a hátfal és a fenék sima üveg. Reggel az öntapadós opál fóliát viszonylag könnyedén és hamar felraktam a hátfalra. Tényleg csak a bőséges mosószeres spricnizés a titok, és egy jó simító kell.

74204

Szinte tökéletes lett, buborékot nem látok benne. A fóliázásnak köszönhetően, az akkori egyik legrosszabb döntésemet, a 3 D hátfal okozta problémákkal már nem kell többé foglalkoznom. Következik egy 80 literes akvárium beállítása (nagyobbat nem tudtam szerezni) :rolleyes: ahol a garnélák és neonok fogják az elkövetkezendő napokat tölteni.

74205

Üdv, Tomi
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Tartalmas nap van mögöttem... Sikerült a leengedéssel és bontással, valamint a talaj kimerésével délután kb. 5-re elvégezni. Viszonylag a lakás is egyben maradt, bár pár felmosást azért el kellett végeznem, hogy ne legyen a nap végére "háborús" állapot... :eek: Íme néhány kép sorrendben. A szűrőt is sikerült kb 15 perc alatt áttelepítenem a 80 Literes ideiglenes akváriumba, így a bacitelep remélhetőleg nem sérült. (nagyon jó volna a lehető legkevesebb algásodással indulni...)

180005.jpg

671006.jpg

És amikor már azt hittem nincsen több rák, akkor még ennyi került elő. Iszonyat mennyiség volt, a picike, nemrég született egyedekről nem is beszélve. Amanokat szinte egytől egyig ki tudtam fogni, de szerintem bőven 100 db felett van ami jelenleg várja az új otthonát a kisakvában.

454014.jpg

Este még kimostam kb. egy köbméter víz segítségével a kimert amazónia nagy részét, ezt holnapig ventilátorokkal szárítom és megy vissza. Közben kedvesem nekiállt a kiszedett növények szortírozásának, hogy könnyebben és gyorsabban menjen az újraültetés.

573018.jpg

Holnap jön az igazán neheze, amitől a legjobban tartok, :unsure: a talajemelés, az új elrendezés és lehet még az ültetés is bár elkapkodni nem akarom... Várom majd az észrevételeket, meglátásokat. Köszi előre is.

Üdv, Tomi
 
Sziasztok!
Tegnapi nap szintén eseménydúsan telt és mivel sajnos szinte mindig időhiányba szenvedek, (ami kimondottan rossz egy ilyen projekt esetén...) ezért több mindenre is sort kerítettem. Elsőként a talaj emeléshez szükséges lávakövet mostam át úgy kb. 35 liter lett amit felhasználtam. Elhasznált vízmennyiség pár száz liter minimum... 😱

886IMG_20190308_164746.jpg

Napközben bekerült az új akvárium a helyére. Alulra gyeprácsot is tettem, hogy a magasítás lehetőleg minél stabilabb maradjon., majd ment rá a lávakő.

310001.jpg

971006.jpg

A lávakövet kis hezitálás után mégis csak letakartam geotextil fóliával, hogy ne tudjon a későbbiekben majd nagyon keveredni a két komponens. (a későbbiek remélem jó sokára lesz mert azért nem kis rumlit sikerült okoznom a nappaliban...) Az egyik GA rendelésemben volt vágható műanyag kartonlap így hát felhasználtam azt is. 🆒 Táptalajnak DeponitMix 9in1 és Tropica substrate kerület vegyesen. Erre a kimosott és újrahasznált régi Amazonia Light. Ezt megszórtam egy kevés ADA aljzat adalékkal, biztos, ami tuti alapon.

495008.jpg

Késő délután így nézett ki a "völgy projekt" alapja.
Köszi ha bepislantottál, Üdv, Tomi
 
Sziasztok!
Tegnapi nap szintén eseménydúsan telt és mivel sajnos szinte mindig időhiányba szenvedek, (ami kimondottan rossz egy ilyen projekt esetén...) ezért több mindenre is sort kerítettem. Elsőként a talaj emeléshez szükséges lávakövet mostam át úgy kb. 35 liter lett amit felhasználtam. Elhasznált vízmennyiség pár száz liter minimum... 😱

View attachment 74341

Napközben bekerült az új akvárium a helyére. Alulra gyeprácsot is tettem, hogy a magasítás lehetőleg minél stabilabb maradjon., majd ment rá a lávakő.

View attachment 74342

View attachment 74343

A lávakövet kis hezitálás után mégis csak letakartam geotextil fóliával, hogy ne tudjon a későbbiekben majd nagyon keveredni a két komponens. (a későbbiek remélem jó sokára lesz mert azért nem kis rumlit sikerült okoznom a nappaliban...) Az egyik GA rendelésemben volt vágható műanyag kartonlap így hát felhasználtam azt is. 🆒 Táptalajnak DeponitMix 9in1 és Tropica substrate kerület vegyesen. Erre a kimosott és újrahasznált régi Amazonia Light. Ezt megszórtam egy kevés ADA aljzat adalékkal, biztos, ami tuti alapon.

View attachment 74344

Késő délután így nézett ki a "völgy projekt" alapja.
Köszi ha bepislantottál, Üdv, Tomi
Nagyon kivancsian varom, hogy mi sül ki ebböl, mi fogant meg a fejedben...
 
Nagyon kivancsian varom, hogy mi sül ki ebböl, mi fogant meg a fejedben...
Hát épp most szenvedek a növényesítéssel... Fogok feltölteni majd néhány részlet képet is az elrendezésről. Teljeset nem szeretnék mert a növényeknek kell majd összhangban kerülni a az egész kinézettel, az meg hát még odébb lesz... Hogy sikerül-e majd kiderül. ;)
 
Sziasztok!
Nos majd három teljes nap kellett a teljes restarthoz de kész. 18 liter Amazonia Light fogyott el ill a használtból kb. szintén ennyi került a friss alá az üvegbe. Nem hiszem hogy versenyakvárium lett, lesz de nem is az a célom.
849003.jpg

A legfontosabb hogy egy nagyon szép és egészséges élettér, a természet egy darabja várjon otthon ha hazaérem, és ebben a rohanó világban legyen egy olyan akváriumom, a lakásnak egy dísze, ami egy kicsit kikapcsol , amiben gyönyörködhetek a családdal a vendégekkel egyetemben. Aztán ha úgy alakul a későbbiekben úgyis vannak itt jó páran nálam sokkal nagyobb tapasztalattal rendelkezők, akik látják, hogy érdemes indítani esetleg egy megmérettetésen vagy sem, de mint írtam nem ez a fő cél. A legfontosabb dolog az volt számomra, hogy a topik elején említett hibákat megszüntessem. Az, hogy a magasság 65 cm-ről 50 cm-re csökkent, nem is gondoltam volna hogy ennyit számít. Kényelmesen dolgozhatok, leérek az aljára és nem kell fellépő sem. :D A hátfalat aki csak teheti kerülje nem kell! Ígértem technikai leírást, illetve hogy a régi akváriumba mennyit hogyan tápoztam stb. Rövidesen jövök ezekkel is, illetve növénylistával és hát hogy alakul majd a betelepítés esetleges algásodás mennyire lesz számottevő stb.
A végére pedig két sejtelmes részletkép a néhány tesztrákkal.... ;)

678015.jpg

222016.jpg

Köszi ha elolvastad. Üdv, Tomi
 
Sziasztok!
Nos majd három teljes nap kellett a teljes restarthoz de kész. 18 liter Amazonia Light fogyott el ill a használtból kb. szintén ennyi került a friss alá az üvegbe. Nem hiszem hogy versenyakvárium lett, lesz de nem is az a célom.
View attachment 74378

A legfontosabb hogy egy nagyon szép és egészséges élettér, a természet egy darabja várjon otthon ha hazaérem, és ebben a rohanó világban legyen egy olyan akváriumom, a lakásnak egy dísze, ami egy kicsit kikapcsol , amiben gyönyörködhetek a családdal a vendégekkel egyetemben. Aztán ha úgy alakul a későbbiekben úgyis vannak itt jó páran nálam sokkal nagyobb tapasztalattal rendelkezők, akik látják, hogy érdemes indítani esetleg egy megmérettetésen vagy sem, de mint írtam nem ez a fő cél. A legfontosabb dolog az volt számomra, hogy a topik elején említett hibákat megszüntessem. Az, hogy a magasság 65 cm-ről 50 cm-re csökkent, nem is gondoltam volna hogy ennyit számít. Kényelmesen dolgozhatok, leérek az aljára és nem kell fellépő sem. :D A hátfalat aki csak teheti kerülje nem kell! Ígértem technikai leírást, illetve hogy a régi akváriumba mennyit hogyan tápoztam stb. Rövidesen jövök ezekkel is, illetve növénylistával és hát hogy alakul majd a betelepítés esetleges algásodás mennyire lesz számottevő stb.
A végére pedig két sejtelmes részletkép a néhány tesztrákkal.... ;)

View attachment 74379

View attachment 74380

Köszi ha elolvastad. Üdv, Tomi
Nagyon ígéretes!
 
Sziasztok!
Nos majd három teljes nap kellett a teljes restarthoz de kész. 18 liter Amazonia Light fogyott el ill a használtból kb. szintén ennyi került a friss alá az üvegbe. Nem hiszem hogy versenyakvárium lett, lesz de nem is az a célom.
View attachment 74378

A legfontosabb hogy egy nagyon szép és egészséges élettér, a természet egy darabja várjon otthon ha hazaérem, és ebben a rohanó világban legyen egy olyan akváriumom, a lakásnak egy dísze, ami egy kicsit kikapcsol , amiben gyönyörködhetek a családdal a vendégekkel egyetemben. Aztán ha úgy alakul a későbbiekben úgyis vannak itt jó páran nálam sokkal nagyobb tapasztalattal rendelkezők, akik látják, hogy érdemes indítani esetleg egy megmérettetésen vagy sem, de mint írtam nem ez a fő cél. A legfontosabb dolog az volt számomra, hogy a topik elején említett hibákat megszüntessem. Az, hogy a magasság 65 cm-ről 50 cm-re csökkent, nem is gondoltam volna hogy ennyit számít. Kényelmesen dolgozhatok, leérek az aljára és nem kell fellépő sem. :D A hátfalat aki csak teheti kerülje nem kell! Ígértem technikai leírást, illetve hogy a régi akváriumba mennyit hogyan tápoztam stb. Rövidesen jövök ezekkel is, illetve növénylistával és hát hogy alakul majd a betelepítés esetleges algásodás mennyire lesz számottevő stb.
A végére pedig két sejtelmes részletkép a néhány tesztrákkal.... ;)

View attachment 74379

View attachment 74380

Köszi ha elolvastad. Üdv, Tomi

Húú! Felcsigázó képek! Kíváncsian várom a totált! 👍
 
A technikáról, tápozásról írsz még pár sort?
Ahogy ígértem akkor nagy vonalakban így nézett ki a tápozás az utolsó hónapokban, és szerintem elég jól is működött szépen mentek a növények. A 360 literre 15ml Micro - 15ml Macro és általában 10 vagy 15ml Excel carbo volt a rutintápozás naponta, reggelente. A vég felé, amikor már zsúfolt volt növénnyel, ez kiegészült még heti három alkalommal 15-16 csepp ADA ECA-val. A vízcserék minden héten szintén megvoltak általában 100 liter volt ennek a mennyisége. Ozmó vizet csak nemrég kezdtem használni, de csapvízzel is elvolt az akva. A mostani indításnál már az újat viszont azzal üzemeltetem. Szűrőre anno egy GA tanácsban elég hamar rávezettek, hogy ez a minimum és nagyon nem kell máson gondolkodnom. :unsure: Utólag is köszönöm! Nekem egyenlőre tökéletesen teszi a dolgát az EHEIM 2180 Professional 3 1200XLT. Amíg hátfal felől volt a beáramlás nem volt jó a CO2 eloszlás, voltak alga gondok, aztán amint oldalra helyeztem, mint a "nagy könyvekben" minden ok. Szűrőanyagok: 4 Liter Mátrix és 8 Liter Substrat pro hozzá való perlon lap valamint szivacs. Világítás Aquamorf LD4 120cm hosszú (négy led soros lámpa, 106 W - 15800 lumen gyári adatok....) Sajátlag készíttettet Plexi foglalatba illesztve kb 14 cm-re a vízfelszíntől. Világítási idő napi 7 óra (naplemente funkciót hozzáadva kb. 7.5 óra) CO2 nagynyomású rendszer 2 db. 2kg-os palackot használom. Egyik mindig töltve ha cserélni kellene, 3 bubi / másodperc volt a mennyiség napi 9 órában. Hát kb ez volt és mivel működött, ezért hasonlót gondolok a mostaniban is alkalmazni. ;)
 
Sziasztok. Megvolt ma az első vízcsere, (kötelező kétnapos) illetve tegnap, mivel jó eredményeket kaptam vízparamétereket illetően, visszakerültek a halak (25db. Vörös-neon és 15 db. Otocintus, valamint kb. 100 db rákocska vegyesen. (amano, sukura és sakura variánsok) Ennyit számít egy bejáratott szűrő, szinte döbbenet mennyivel könnyebb most, mint amikor belevágtam egy teljesen "szűz" berendezéssel anno.... Mindenki jól érzi magát, halak farkaséhesek, folyamat kaját várnának, rákok teszik a dolgukat. Természetesen elindítottam már a második nap a CO2 rendszert is egyenlőre 2 bubi/sec az adag. Dorp Checker szép lime zöld. Világítás jelenleg és az elkövetkezendő héten 6 óra lesz, aztán ha nem jelentkezik probléma egy kicsit emelek rajtuk. Mindenesetre tegnap már volt bubizás, ma pedig talán még látványosabb :D Tápozás egyenlőre 10 ml Micro, 10 ml Macro és 10 ml Excel carbo. Szóval röviden ennyi következik a napokban a növénylista is, és pár kép a mai napról. Köszi, ha benéztél.

74468

74469

74470

Röviden ennyi történt az indítás óta, következik a napokban a növénylista is. Pár kép a mai napról. Köszi, ha benéztél.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Közel egy hetes lett a "Völgy". Eddig minden rendben van, (lekopogom) növények szépen kezdenek erőre kapni. Reggel meló előtt gyorsan csináltam egy vízcserét. A csere előtti vízparaméterek így alakultak:
PO4: 0,6ppm
Gyors teszt eredmények:
NO3: 10ppm
NO2:0ppm
GH - össz. keménység: 6ppm
KH: 6ppm
PH: 6,5
Vízcsere mennyisége 80 liter Ozmo víz és 15-20 liter kezelt csapvíz. Frankó tükör tiszta, pedig még Seachem Purigen nincs is bent a szűrőben. Ha beállok a heti cserékre, akkor valószínű visszasózom majd az itt javasoltak alapján. ;) Nem akartam még, mert egy kicsit korainak érzem, de felteszek egy teli képet hisz többen kértétek. Nos ez az indulása a második berendezésemnek. Az első órákban még a feltöltés előtt volt két Red Moore fa is de annyira nyomta az összképet, hogy kikerültek egyből.
74647

Van mit rajta csiszolni, javítgatni, növényekkel játszani, de majd csak belejövök én is mint "kiskutya az ugatásba" :D A héten még jelentkezem a növénylistával is.
Köszi, ha benéztél, Üdv Tomi
 
Sziasztok!
Lassan de biztosan kezdenek erőre kapni a növények szépen jönnek az új hajtások, olvadás vagy hasonló kellemetlen dolgot egyenlőre nem tapasztalok. CO2 adagolásán egy hangyányit növeltem és a világítás is 7 órára növekedett. A víz szép tiszta, növények bubiznak erősen. Napi tápozás most így alakul: 10ml Macro, 10ml Micro, 10ml Ecxel carbo, és 20 csepp ADA Green Bacter. Vízcsere három naponként 100 liter. Az Aqua Medic reaktort a fórumon látottak alapján nemrég én is "megszerkesztettem" A dryvit háló berakása előtt a be és kifolyó ágakat felfúrattam 11-es fúróval így kb. 2mm-el nagyobb lett az átmérő a gyárinál. A szűrési, forgatási sebesség a két dolognak köszönhetően látványosan erősödött!

74790

74791

Kb. 0,8 négyzetméter hálót hajtogattam a belsejébe. Elgondolkodtató, hogy egy ilyen viszonylag drága szerkezet, miért szorul barkácsolásra, de hát ha így jobb és hatékonyabb, valamint nem folytja le a szűrőt, akkor tényleg érdemes egy kis időt szánni rá és átalakítani.
A növénylista a következő képen alakult:
  • Eleocharis acicularis
  • Limnophila sp 'Vietnam'
  • Rotala sp. Nanjeshan
  • Rotala sp green
  • Rotala Orange Juice
  • Rotala sp Vietnam Hra
  • Vesicularia montageni
  • Potamogenton gayi
  • Bolbitis - Difformis
  • Juncus Repens
  • Hygrophila Pinnatifidia
  • Staurogyne Repens
  • Hydrocotyle Japan
  • Fissidens Fontanus
  • Riccardia
  • Eleocharis parvula
  • Helanthium tenellum ’Pusilla’
  • Hemianthus Micranthemoides
  • Marsilea Hirsuta és különböző fajtájú Bucephalandrák (talán nem maradt kis semmi) :rolleyes: És akkor néhány közeli kép a végére, melyek a mai napon készültek.

74792

74793


74794

74795

74796

Üd, Tomi
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Pár nappal három hetes múlt a "Völgy". Ami az elmúlt időben történt az nagy léptekben a következő: A szűrőbe került még 2 liter Mátrix, valamint a perlonvatta cserélésre szorult már. Ma volt vízcsere ismét, mostantól már csak hetente fogok vizet cserélni. Növények kezdik szépen belakni a nekik szánt területet, ma volt már egy erősebbnek nevezhető nyírás is. Muszáj volt, mert ha a középrészt elengedném rögtön eltűnnének a sziklák. Ez valószínű a továbbiakban is folyamatos odafigyelést fog kívánni, de heti egy alakalommal kibírható. Ugyan ez van a széleken is, a Hydrocotyle Japan terjeszkedne őrült tempóban ha engedném. Eddig nem alkalmaztam az ADA Green Grain termékét, mától bevetésre került ez is. Remélem tényleg beválik a nyírás utáni stressz csökkentésére. ;) A középrészre ültettem, HM-et szépen terjeszkedik ö is. Színe és az apró levelei igazán lenyűgözőek. Tápozás változatlan egyenlőre. 10-10 ml Micro - Macro 10ml Excel carbo /nap. Heti egy-két alkalommal adagolok ADA Eca-t is, folyamatos vasmérés mellett, valamint a vízcserekor a Green Bacter. Kevés alga a köveken jelent meg, főként (zöld alga) egyenlőre figyelem, aztán a következő időben kiderül majd hogy kell-e drasztikusabb beavatkozás ellene.
Csepptesztes vízparaméterek:
Fe - 0,2
PO4 - 1,2-1,4
Silicat ez sok a teszt alapján 6,0
(erre nem tudom hogy érdemes lenne -e beavatkozni, ha valakinek van tapasztalata, azt nagyon megköszönném)
NO3 -10 ppm
NO2 - 0 ppm
GH - 10 ppm
KH - 5 - 6 ppm

Halak csigák, rákok teljesen egészségesek, és aktívan megy a takarítás is részükről. Elhullás nem volt.
Végére néhány kép a jelenlegi helyzetről.

297for1.jpg

730for2.jpg

548for3.jpg

153for4.jpg

És akkor egy teljes kép a mai napról.

465for0.jpg

Köszi, ha bepislantottál.
Üdv, Tomi
 
Back
Oldal tetejére