• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes 120 literes növényes

B_Tamás

Legenda
sziasztok,

ez az első növényes próbálkozásom...

paraméterek:
- 100x30x40 cm opti white akvárium
- eheim 2075, seachem matrix, Seachem Purigen
- nagynyomású co2 AM1000 reaktor
- aquamorf ld4 led világítás
- tápozás Green Aqua Micro-macro-excel
- vízcsere: heti kb 40-50%
- ro berendezés épp most gyártja az első adag ro vizet... 🤣

folyamatosan küzdöttem az algákkal, ezért regisztráltam ide és rengeteg hasznos tanácsot kaptam tőletek amit ezúton is köszönök nektek!

azóta vettem GA tápot (korábban csak profitót használtam) és egy ro készítőt, amit már üzembe is helyeztem, ugyanis holnap vízcsere! 🙂

fényképezni egyenlőre csak telefonnal tudok, kérlek nézzétek el nekem a béna képeket...

bármilyen segítő szándékú kritikát vagy javaslatot szívesen fogadok tőletek!
 

Attachments

  • 2C1121F3-A046-4203-A060-106221736B41.jpeg
    2C1121F3-A046-4203-A060-106221736B41.jpeg
    414.8 KB · Megtekintések: 439
Utoljára módosított:
Jó kis dzsungeled lesz idővel :)
Talajszinted azonnal szemet szúrt, nagyon alacsony, érdemes erre figyelni.
Az RO szó szerint csodát fog művelni, meglátod. GA mic-macal finoman eleinte, el tud önteni az alga, tömény mint a vodka, főleg profito után. De High-techezéshez sovány volt a profito macro híján, most fog majd igazán bedurranni a növényzet.
Táptalajt használsz? (illetve mi az ált. talajod)
 
dennerle shrimp king van benne táptalaj nélkül. hétfőn, amikor voltam a GA-ban megvenni a micro-macrót meg a pengés algakaparót 🤣, vettem tápgolyókat is, amiket ledugdostam a növények gyökereihez.
az alacsony talajjal mit kezdjek? öntsek még rá? parvula mininek nem elég ennyi?
 
Szia. Parvulának elég ennyi talaj, viszont táptalaj nélkül kevésbé lesz dús. A táptalajt - és tápgolyókat is - vastagon (min 3 cm) célszerű agyagos talajjal fedni, máskülönben be fog oldódni a vízbe és algásodást fog okozni. A háttérnövényeid is jobban meg tudnak erősödni, ha a gyökerüknek van helye terjeszkedni. Nem látszik a hátsó talajvastagság, de min. 5 cm ajánlott. Szóval ha nincs ennyi, én hátul mindenképpen töltenék rá, elől pedig csak akkor, ha már oda is ledugdoztad a tápgolyókat...
Ha jól látom, nagyon sok a por/pontalgád (oldalüvegek). Ha ezt tisztítod, állítsd le a szűrőt és a letörölt algát szívd le (így lassabban rakódik vissza), legalkalmasabb erre egy vízcsere.
 
Hidd el a naplózás nagy segítségedre lesz, használd minél többet.
Amit még javasolnék, szerezz be alap vízteszteket(nitrát, foszfát, vas, esetleg kálium), segítség a tápanyag szintek beállításához.
Jó kis akva ez, főleg ha majd bedurrannak a növények.
Igy igaz ! Nagyobb képet kap a akvaruimban zajló dolgokrol!🙂
 
Szia. Parvulának elég ennyi talaj, viszont táptalaj nélkül kevésbé lesz dús. A táptalajt - és tápgolyókat is - vastagon (min 3 cm) célszerű agyagos talajjal fedni, máskülönben be fog oldódni a vízbe és algásodást fog okozni. A háttérnövényeid is jobban meg tudnak erősödni, ha a gyökerüknek van helye terjeszkedni. Nem látszik a hátsó talajvastagság, de min. 5 cm ajánlott. Szóval ha nincs ennyi, én hátul mindenképpen töltenék rá, elől pedig csak akkor, ha már oda is ledugdoztad a tápgolyókat...
Ha jól látom, nagyon sok a por/pontalgád (oldalüvegek). Ha ezt tisztítod, állítsd le a szűrőt és a letörölt algát szívd le (így lassabban rakódik vissza), legalkalmasabb erre egy vízcsere.
köszönöm a javaslatokat! az a baj, hogy már ledugdostam a tápgolyókat. hátul mélyebbre, mert ott 5-6 cm a talaj, de elöl a parvulánál csak 1-2 cm mélyen vannak... 😳
mit javasolsz, mitévő legyek? kezdjem előről az egészet, vagy csak szórjak még 2-3 centi talajt előre, hogy meglegyen a minyimum 3 centi?
nem akarok több algát..... 😊
 
Nem akarom kongatni a vészharangot, nyilván múlik a tápgolyók mennyiségén és minőségén (hogy mennyire "foszlós") is, de szerintem én öntenék rá óvatosan. Vsz - ahogy írtad is, hogy küzdesz az algákkal - nem fog egy csapásra minden megoldódni, ezzel legalább egy hibafaktort kizárnál. Tegyük fel, jön a fonalalga és próbálsz változtatni néhány paraméteren hogy visszaszorítsd, de nem változik semmi -> nem fogod tudni, hogy rossz a próbálkozás, vagy a tápgolyók zavarnak-e be, így lehet hogy "továbbtekered" a jó beállításról a rendszert.
 
köszönöm a javaslatokat! az a baj, hogy már ledugdostam a tápgolyókat. hátul mélyebbre, mert ott 5-6 cm a talaj, de elöl a parvulánál csak 1-2 cm mélyen vannak... 😳
mit javasolsz, mitévő legyek? kezdjem előről az egészet, vagy csak szórjak még 2-3 centi talajt előre, hogy meglegyen a minyimum 3 centi?
nem akarok több algát..... 😊

köszönöm a javaslatokat! az a baj, hogy már ledugdostam a tápgolyókat. hátul mélyebbre, mert ott 5-6 cm a talaj, de elöl a parvulánál csak 1-2 cm mélyen vannak... 😳
mit javasolsz, mitévő legyek? kezdjem előről az egészet, vagy csak szórjak még 2-3 centi talajt előre, hogy meglegyen a minyimum 3 centi?
nem akarok több algát..... 😊
Szerintem töbször szorj rá egy kis földet pl 2 hetente a paravula majd alkalmazkodik a új hajtásaival
 
köszönöm a tippeket.
dennerle shrimp king van benne, úgy tudom, hogy ennek van nano-ba való aprószemű változata is. szerintetek jó ötlet, ha hetente a vízcserék alkalmával ebből öntök rá fél-1 centiket vagy maradjak a normál szemcseméretű verziónál, mert nem jó keverni a talajokat?
 
megvolt ma az első vízcsere ro vízzel! 😊
az akva vize 400 tds volt, az ro víz 12 tds lett, raktam bele gh növelőt 120 tds-ig, vízcsere után rámértem az akvára és és 260! 😊😊

az algahelyzet nem vészes, amióta tápozok, azaz 5 napja 🤣🤣, az algáim stagnálnak. kipróbáltam az eheim algakaparót, könnyen le tudtam szedni vele az algát a frontüvegről...

folytatom az akvárium bemutatását:
jelenlegi lakók:
- 6 black molly
- 7 oto
- 2 farokfoltos fonalalgázó
- 3 serpalazac
- 5 amano garnéla
tervezem további lakók telepítését, de majd csak akkor, ha minimum 1 hónapig algamentesen tudom tartani az akvát...

jelenlegi növények:
- hygrophila difformis: ő érzi a legjobban magát nálam, már többször nyírni kellett, mert magasra nő, de az akva csak 40 cm...
- Rotala Vietnam Hra: ő is jól érzi magát, kb 5 centit nőtt 5 nap alatt...
- Ludwigia sp Mini Super Red: stagnál...
- parvula mini: egyenlőre csak a gyökérzetét növeszti, azt is csak alig-alig
- lilaeopsis brasiliensis: ő van legrégebb óta az akváriumban, ennek megfelelően zöld szőr algásak a levelei, de már egy kicsit terjeszkedik... vegyesen ültettem a parvulával, kiváncsian várom, melyik bírja jobban...
- microsorum pteropus: lelkes kezdőként jól beleültettem a talajba a gyökerét, még tápgolyót is adtam neki 🤣🤣, csak amikor láttam, hogy irgalmatlan mennyiségű fonalalga van rajta és rohadnak a levelei, akkor gondoltam rá, hogy ez is olyan lehet, mint az anubias, amit nem szabad elültetni csak fára kötözni... amióta kivettem a talajból és rátettem a fára, hamar magához tért, már csak alig algásodik...
limnobium laevigatum: jól érzi magát, szaporodik

köszönöm, ha olvassátok a naplót, továbbra is számítok a véleményetekre és tanácsaitokra... 😊
 

Attachments

  • 891196AA-AA2B-4167-BED2-476EECC5CA3D.jpeg
    891196AA-AA2B-4167-BED2-476EECC5CA3D.jpeg
    247.9 KB · Megtekintések: 389
köszönöm a tippeket.
dennerle shrimp king van benne, úgy tudom, hogy ennek van nano-ba való aprószemű változata is. szerintetek jó ötlet, ha hetente a vízcserék alkalmával ebből öntök rá fél-1 centiket vagy maradjak a normál szemcseméretű verziónál, mert nem jó keverni a talajokat?
Szerintem rá rakhatod hisz ugyan az a fajtamind a két aljzatod csak a mérete más . A emelést aljzat rá öntést meg látni fogod a növényeiden ahogy nőnek úgy önthetsz szorhatsz rá . Csak úgye ne fedje el a növényeket . De a kép alapján több liter kelene😁 , hogy elfedje mert szép nagyok a paravuláid 😉
Nekem tetszik a aksid 👍
 
megvolt ma az első vízcsere ro vízzel! 😊
az akva vize 400 tds volt, az ro víz 12 tds lett, raktam bele gh növelőt 120 tds-ig, vízcsere után rámértem az akvára és és 260! 😊😊

az algahelyzet nem vészes, amióta tápozok, azaz 5 napja 🤣🤣, az algáim stagnálnak. kipróbáltam az eheim algakaparót, könnyen le tudtam szedni vele az algát a frontüvegről...

folytatom az akvárium bemutatását:
jelenlegi lakók:
- 6 black molly
- 7 oto
- 2 farokfoltos fonalalgázó
- 3 serpalazac
- 5 amano garnéla
tervezem további lakók telepítését, de majd csak akkor, ha minimum 1 hónapig algamentesen tudom tartani az akvát...

jelenlegi növények:
- hygrophila difformis: ő érzi a legjobban magát nálam, már többször nyírni kellett, mert magasra nő, de az akva csak 40 cm...
- Rotala Vietnam Hra: ő is jól érzi magát, kb 5 centit nőtt 5 nap alatt...
- Ludwigia sp Mini Super Red: stagnál...
- parvula mini: egyenlőre csak a gyökérzetét növeszti, azt is csak alig-alig
- lilaeopsis brasiliensis: ő van legrégebb óta az akváriumban, ennek megfelelően zöld szőr algásak a levelei, de már egy kicsit terjeszkedik... vegyesen ültettem a parvulával, kiváncsian várom, melyik bírja jobban...
- microsorum pteropus: lelkes kezdőként jól beleültettem a talajba a gyökerét, még tápgolyót is adtam neki 🤣🤣, csak amikor láttam, hogy irgalmatlan mennyiségű fonalalga van rajta és rohadnak a levelei, akkor gondoltam rá, hogy ez is olyan lehet, mint az anubias, amit nem szabad elültetni csak fára kötözni... amióta kivettem a talajból és rátettem a fára, hamar magához tért, már csak alig algásodik...
limnobium laevigatum: jól érzi magát, szaporodik

köszönöm, ha olvassátok a naplót, továbbra is számítok a véleményetekre és tanácsaitokra... 😊
Ne csak a frontüvegről szedd le az algát 😉, sokkal jobb lesz az összkép...
Valamint egyszerre sokmindenen ne változtass, mert nem fogod tudni miért jobb, vagy rosszabb a helyzet. Így messziről a növények nincsenek rossz állapotban, ha mindent megkapnak, úgy is meglódulnak, és akkor nincs sok esélye az algának...
 
Ne csak a frontüvegről szedd le az algát 😉, sokkal jobb lesz az összkép...
Valamint egyszerre sokmindenen ne változtass, mert nem fogod tudni miért jobb, vagy rosszabb a helyzet. Így messziről a növények nincsenek rossz állapotban, ha mindent megkapnak, úgy is meglódulnak, és akkor nincs sok esélye az algának...
igazad van, de ahhoz le kell venni a világítást, le kell állítani a szűrőt, ki kell szedni a ki és befolyókat, és le kell emelni a keretet, aztán mindezt visszafele... meg aztán akkor mit esznek a black molly-k? 😊
de ha sikerül a növényeket algamentesen tartani 1-2 hétig, akkor majd megcsinálom az oldalüvegeket is...
 
igazad van, de ahhoz le kell venni a világítást, le kell állítani a szűrőt, ki kell szedni a ki és befolyókat, és le kell emelni a keretet, aztán mindezt visszafele... meg aztán akkor mit esznek a black molly-k? 😊
de ha sikerül a növényeket algamentesen tartani 1-2 hétig, akkor majd megcsinálom az oldalüvegeket is...
Ne haragudj, de ez rossz irány. Ne várd, hogy a növények algamentesek legyenek, miközben bőven van alga az akváriumban!
Két lépés:
1. Manuális eltávolítás, amennyit csak lehet
2. Kiváltó ok megszüntetése
Az algának nagyon kis mennyiségű tápanyag(ammónia és fény) is elég, hogy beinduljon.
A black molly elvan haleledelen is 😉
 
Ne haragudj, de ez rossz irány. Ne várd, hogy a növények algamentesek legyenek, miközben bőven van alga az akváriumban!
Két lépés:
1. Manuális eltávolítás, amennyit csak lehet
2. Kiváltó ok megszüntetése
Az algának nagyon kis mennyiségű tápanyag(ammónia és fény) is elég, hogy beinduljon.
A black molly elvan haleledelen is 😉
Ez igy van nálam a molly ik teljesen leszoktak a algaról ! De még a sziámi algaevő is mikorra teljes kifejlettre megnőt 😲
Be is szüntettem őket
 
volt egy kis időm, úgyhogy a keret lekerült, oldalüvegek algamentesek lettek, áthoztam ugyanarra az oldalra a be és kifolyót, illetve a ludwigia és a rotala helyet cseréltek...
a lily pipe megtisztítására nem maradt idő, mert így is 40 percig állt a szűrő 😳😳
remélem, túlélték a szűrőbacik...
pilács 60%-on megy napi 7.5 órát...
 

Attachments

  • C8DE04A8-F95B-4882-9C77-9BE1BBC0B5E6.jpeg
    C8DE04A8-F95B-4882-9C77-9BE1BBC0B5E6.jpeg
    357 KB · Megtekintések: 372
A lily pipe-t úgy szoktam tisztitani , hogy áztatom meleg vízes domestosban . Persze ettől meg a falán ot marad a szugyok .
Ez után átfűzők egy vékonyszállú szigetelt vezetéket . Vágok egy kb 2 cm eres szélleségű perlonvattát a 50×50 esből . Rárögzitem a vezetékre s áthúzom .
Elsőre csont tiszta lesz 😉
 
Back
Oldal tetejére