• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes 112l első igazi növényes

mixee

Tapasztalt kertész
Sziasztok!

A segítségeteket, véleményeteket szeretném kérni. Tervezem egy 80x35x40cm-es akvárium indítását, ami remélhetőleg az elkövetkező egy-két hónapban végre meg is fog tudni valósulni. Sokat böngésztem a fórumot, fácse csoportokat, olvastam a témában. Korábban volt már egy nagyon low-tech próbálkozásom 54 literben, de most szeretnék belecsapni a kicsit komolyabb vízalatti kertészkedésbe.

Az alábbi induló technikai paramétereket gondoltam:
- akvárium: 80x35x40cm (8mm-es üvegből, fehér/átlátszó szilikonnal ragasztva)
- szűrő: Eheim Ecco Pro 300 (2036) + SUNSUN HW-302 előszűrő
- világítás: Chihiros A-801 (7200lm)
- Co2: citromsavas (diffúzorral beoldva)
- fűtés: külső inline 300w

A technikából eddig csak az Eheim Ecco Pro 300, illetve a citromsavas rendszer van meg.
Kisebb méretű akváriumot nem igazán szeretnék, viszont 35-ös mélységnél nagyobb akvárium meg nem fér be a kinézett helyre és más hely nem jöhet szóba.

A fent vázolt technikát induló technikának gondoltam melyet a későbbiekben folyamatosan az alábbiakkal fejleszteném fel:

- Szűrő: csere egy Atman Cf-1200-re, vagy Tetra EX 1200-ra
- Világítás: még egy A-801, esetleg rgb, vagy wrgb
- Co2: magas nyomású rendszer, külső reaktorral, vagy külső diffúzorral
- Chihiros Doki
Milyen sorrendben érdemes ezeket beszereznem?

Scape elképzelésem is van már. Pár hete volt szerencsém eljutni a GA új boltjába, a csodásabbnál csodásabb akvák közül talán a legmélyebb benyomást a 650lityis sziget tette rám, ezért valami hasonlót szeretnék megvalósítani, nyilván kisebb méretben és kevésbé igényes növényekkel. :)

Növények:
- Buce-ok, kis méretű anubiasok
- Microsorium Trident
- mohák: jávai moha, Spiky, Riccardia
- HM, Hottonia palustris, Hygrophila difformis, Limnophila sessiliflora (ezek közül 2-3 fajta)

Szívesen várok minden jobbító észrevételt, tanácsot.

Előre is köszönöm!
 
Szia! Én ekkora akváriumba már nem tennék citromsavas co2-öt, nagyon sok lesz vele a macera...

Mit értsz "macera" alatt? A gyakori újratöltést?
Persze tudom, hogy ekkora aksiban már hamar kifut a töltet, de mivel nem túl igényes növényeket álmodtam meg, úgy gondoltam, hogy jobb mint a semmi, amíg a magasnyomásút be nem szerzem.
 
A saját tapasztalatomat írom le. Nagyon nehezen fogod tudni stabilan tartani a bubiszámot, mert minnél gyorsabban fogy a töltet annál jobban nő a nyomás. Szerintem másfél bár nyomás felett már nagyon instabil az egész. A palackokat nem bírod mozgatni, mert ha megtöltötted és üzemel akkor már a legkissebb mozdulatra is fokozódik a reakció.

Ezek a nagy kínai rendelős oldalról való co2 cuccok SZERINTEM max 40 literes akvához jók, én is akkorában használom, de ott is nagy kompromisszumokkal.

Arrol nem is beszélek, hogy mi lesz ha esetleg mágnesszeleppel akarod szabályozni.

Ezek az én tapasztalataim, ezt megint hangsúlyozom. A helyedben én low-techből próbálnám meg felfejleszteni idővel ezt az akváriumot.
 
Igen, ezekben a dolgokban teljesen igazad van, ez a rendszer tényleg ilyen. Csak, mint ahogy írtam, azt gondoltam jobb mint a semmi... :)
Próbáltam rajta mágnesszelepet. Hát az a citromsavasnál tényleg felejtős.

Megfontolom a dolgot, hogy nélküle indítok és amint lehet beszerzem a magasnyomásút.
 
Az lenne a lényeg, hogy nagyon stabil legyen a bubiszám, és mindenhova egyenletesen jusson el a co2. Ha ez nem kielégítő akkor minden tiszta alga lesz...
 
Sziasztok!

A segítségeteket, véleményeteket szeretném kérni. Tervezem egy 80x35x40cm-es akvárium indítását, ami remélhetőleg az elkövetkező egy-két hónapban végre meg is fog tudni valósulni. Sokat böngésztem a fórumot, fácse csoportokat, olvastam a témában. Korábban volt már egy nagyon low-tech próbálkozásom 54 literben, de most szeretnék belecsapni a kicsit komolyabb vízalatti kertészkedésbe.

Az alábbi induló technikai paramétereket gondoltam:
- akvárium: 80x35x40cm (8mm-es üvegből, fehér/átlátszó szilikonnal ragasztva)
- szűrő: Eheim Ecco Pro 300 (2036) + SUNSUN HW-302 előszűrő
- világítás: Chihiros A-801 (7200lm)
- Co2: citromsavas (diffúzorral beoldva)
- fűtés: külső inline 300w

A technikából eddig csak az Eheim Ecco Pro 300, illetve a citromsavas rendszer van meg.
Kisebb méretű akváriumot nem igazán szeretnék, viszont 35-ös mélységnél nagyobb akvárium meg nem fér be a kinézett helyre és más hely nem jöhet szóba.

A fent vázolt technikát induló technikának gondoltam melyet a későbbiekben folyamatosan az alábbiakkal fejleszteném fel:

- Szűrő: csere egy Atman Cf-1200-re, vagy Tetra EX 1200-ra
- Világítás: még egy A-801, esetleg rgb, vagy wrgb
- Co2: magas nyomású rendszer, külső reaktorral, vagy külső diffúzorral
- Chihiros Doki
Milyen sorrendben érdemes ezeket beszereznem?

Scape elképzelésem is van már. Pár hete volt szerencsém eljutni a GA új boltjába, a csodásabbnál csodásabb akvák közül talán a legmélyebb benyomást a 650lityis sziget tette rám, ezért valami hasonlót szeretnék megvalósítani, nyilván kisebb méretben és kevésbé igényes növényekkel. :)

Növények:
- Buce-ok, kis méretű anubiasok
- Microsorium Trident
- mohák: jávai moha, Spiky, Riccardia
- HM, Hottonia palustris, Hygrophila difformis, Limnophila sessiliflora (ezek közül 2-3 fajta)

Szívesen várok minden jobbító észrevételt, tanácsot.

Előre is köszönöm!
Szia.
Jol hangzik a dolog. Amit meggondolnek, hogy a nagyban a szigetes, ami gyonyoru, egy ilyen kicsiben maskent mutatna. Ezeket a novenyeket: HM, Hottonia palustris, Hygrophila difformis, Limnophila sessiliflora reszben vagy inkabb egeszeben kizarnam. A szigetet, vagy inkabb szirtet teljes mertekben aranyaiban rontana, es elvenne a tekintetet, vagy inkabb a latvanyt a szirtrol. Ezek hatalmas novenyek. A hm meg csak csak mert azt barmire nyirod, minden format siman elvisel. Inditasnal mondjuk nem baj ha van benne stem, de csak ugy hogy talaj szaggatas nelkul eltavolithato legyen. A tobbi siman birja low-ban, es tap is alig kell nekik. A ketto csoportositasa ebben is utkozne. Annubias, buce, eros feny kerulo, tapra nem igenyes, amiket kiemeltem, szeretik a fenyz, es a tapot is. Annubiasok, bucek hamar poralgasodnanak kesobb fekete lenne, sok ido mulva kezdene hajtani mire beszokik. Ha co2-zni szeretnel, aprankent szerezz be egy szettet es kesz cuccal kezd a savazast. Minden teren jobban jarsz.
 
Köszi a helpet srácok! (y)
Ismét bebizonyosodott, hogy tapasztalatlanként jobb inkább kérdezni, mint hülyeséget csinálni...
Akkor a citromsavas rendszer mindenképp ugrik és ahogy tudom majd jöhet a profi szett.

@Henrik: A scapet és a növényeket illetően most teljesen elbizonytalanodtam... De tudom nem ez volt a cél. :unsure:
Erre alszom még néhányat. Egyenlőre úgyis még előttem van a teljes technika beszerzése, úgyhogy van időm sajnos, pedig már holnap nekiállnék. :)

A technikát, amit leírtam azzal kapcsolatban van valamilyen észrevételetek?
 
- Szűrő: csere egy Atman Cf-1200-re, vagy Tetra EX 1200-ra
- Világítás: még egy A-801, esetleg rgb, vagy wrgb
- Co2: magas nyomású rendszer, külső reaktorral, vagy külső diffúzorral
- Chihiros Doki
Milyen sorrendben érdemes ezeket beszereznem?

Ez a sorrend, amit felállítottál jó. A szűrő upgrade a legfontosabb, az ecco pro nagyon kicsi ehhez az akvához, ha nem high tech, akkor is.
 
Az egyeni velemenyem, de ez gondolom berant meg par segitot, mivel sokmindent maskeppen latunk.
Az akvarium merete eleg jol hangzik, ebbe lehet tervezni szinte barmit.
Az ecco pro teljesitmenyeben mar csak csak megfelelo lenne, de sem szuroanyag mennyisegben, sem vizcsere aranyaiban nem elegendo. (inditasnak talan lowban meg csak csak.)
A sunsun eloszurot nem talalom, mindig egy 1000l/h-s szurot dob fel. En ezt a markat semmibe sem nezem. Ugyan ugy mint a haileat. (szuroben)
A tetra ex 1200 vagy plusz tokeletes megoldas. Ne folytsd, ha eros, inkabb ipszilonozd vagy t idommal, 2 szivo ket kifolyo. Chi- lampabol kelleni fog a 2db mert bar lumenben csak csak elegendo padlo gazon, nagyon keskeny igy 2 db jobbam elosztja a fenyt, es vissza dimmelve a megfelelo lumenre, melegedni sem fog. Elettartam szempontbol, 10x-es is lehet.
Futesre nem hinnem, hogy szukseged lenne. Nezegess tobb kepet az inspiracio topikban, hatha valtozik a velemenyed, ha novenyeket valasztasz, figyeld az egymashoz passzolo mereteket, mert altalaban ami nagyon magas, az szeles is. Kesobbi hibakat megelozven keruld a riccia, es echinodorus fajtakat, amik ugyan szepek, de hosszutavon plusz bosszusaghoz vezetnek. Co2 rendszerhez, nelkulozhetetlen a teljes szett egy ideju beuzemelese. Palack, reduktor, co2 cso, ada visszafolyas gatlo, magnes szelep, ha nem 0-24-be kivanod hasznalni, tuszelep, es a vegere diffuzor vagy atomizer vagy reaktor. Utobbi 3 mar egyeni szimpatia alapu. Van meg buborek szamlalo, ezt szinte minden difiben latod, es drop chekker + folyadek ha ugyerzed kell neked a folyamatosan lathato co2 tartalom.
Ezeket aprankent is megveheted, vagy kivarod a hasznalt topikok lehetoseget a lenyeg, szinte semmit nem hagyhatsz ki belole. Ro viz gepbe is beinvesztalnek, sokat segit nagyon. Ha kivalasztottad a scape-et, az alapjan valassz oda illo novenyt. Ha ragaszkodsz a kiszemelthez, az is jo valasztas, de figyeld a novenyek feny illetve tap igenyet. A vege a tap.
Itt tobb taborra oszlunk, tobben kulombozo tapokra eskuszunk, egy a lenyeg es fontos, hogy megertsd. Rossz tap nincs. Jo vizkemia eseten mind jol mukodik. Peldakent ha vagy a feny, vagy a co2 hiany miatt nem megfelelo a tapanyag felszivodasa a novenyekben, senyvednek, algasodnak, akkor is ha felezed a tapot, akkor is ha duplazod. Tehat ritkabban kell a hiba okat a tapokban keresni. Kombinalt tapokat ajanlanek, amiben minden benne van, azt kell a sajat medencedhez kimatekolni, aranyokban, es napok szamaban. Nem sorolok fel minden verziot, de co2 mellett, a Green Aqua Micro Macro-al nem losz melle. Amig lowban nyomulsz csak mikroanyag, minimal makro ha kell, de erre majd a lowosok rasegitenek. Sok sikert. A lenyeg ne szegyelj kerdezni, mert az senkinek es semminek nem artott meg soha.
 
A sunsun eloszurot nem talalom, mindig egy 1000l/h-s szurot dob fel. En ezt a markat semmibe sem nezem. Ugyan ugy mint a haileat. (szuroben)

Igen mert rosszat írtam... Nem 302, hanem 602... Erre gondoltam:
SUNSUN-HW-602-Aquarium-1-5L-Outside.jpg
Ennek elvileg 1,5 liter a tartálya. Azt gondoltam, hogy ez elvégezné a mechanikai előszűrést, az Eheimbe meg mehetne csak a biológiai.
De amennyire szkeptikusan nyilatkoztok róla lehet jobban járok, ha inkább megválok tőle és beszerzek valami "rendes" szűrőt...

Co2 rendszerhez, nelkulozhetetlen a teljes szett egy ideju beuzemelese.

Mivel már volt citromsavas rendszerem ezért a palack és reduktor kivételével van mindenem. Még mágnes szelep is.

Lehet bugyuta kérdés, de ezeknek a CO2 palackoknak van élettartamuk? Mivel nyomástartó edény, ezért ha jól gondolom van egy lejárati idő, amíg érvényes a minősítése és újratölthető. Ha lejár, akkor újra kell minősíteni, vagy el kell dobni?
Illetve ha van egy szabványos üres palackom, akkor azt bárhol megtöltik? Nyilván olyan helyen, ahol van gáztöltés.

Ne folytsd, ha eros, inkabb ipszilonozd vagy t idommal, 2 szivo ket kifolyo.

Hát én ilyet még nem hallottam/láttam/olvastam... Látok valamelyik naplóban esetleg példát?

Ha lesznek további kérdéseim mindenképpen fel fogom tenni. Okosabbtól nem szégyen tanulni.
 
Igen mert rosszat írtam... Nem 302, hanem 602... Erre gondoltam:
View attachment 60893
Ennek elvileg 1,5 liter a tartálya. Azt gondoltam, hogy ez elvégezné a mechanikai előszűrést, az Eheimbe meg mehetne csak a biológiai.
De amennyire szkeptikusan nyilatkoztok róla lehet jobban járok, ha inkább megválok tőle és beszerzek valami "rendes" szűrőt...



Mivel már volt citromsavas rendszerem ezért a palack és reduktor kivételével van mindenem. Még mágnes szelep is.

Lehet bugyuta kérdés, de ezeknek a CO2 palackoknak van élettartamuk? Mivel nyomástartó edény, ezért ha jól gondolom van egy lejárati idő, amíg érvényes a minősítése és újratölthető. Ha lejár, akkor újra kell minősíteni, vagy el kell dobni?
Illetve ha van egy szabványos üres palackom, akkor azt bárhol megtöltik? Nyilván olyan helyen, ahol van gáztöltés.



Hát én ilyet még nem hallottam/láttam/olvastam... Látok valamelyik naplóban esetleg példát?

Ha lesznek további kérdéseim mindenképpen fel fogom tenni. Okosabbtól nem szégyen tanulni.
Ha gyari co2 palackod van, szinze barhol toltik vagy cserelik. Van mindegyiknek lejarati ideje, ezt idonkent hitelesiteni kell. A legjobb megoldas ha olyat veszel amit nem toltenek hanem cserelik, mert csak olyat kaphatsz aminek ervenyes a nyomasprobaja es boven van meg rajta ido. Az eccoprot erdemesebb eladni es bedobni az arat egy tetraba. Most hogy tudom milyen az eloszurod, en nem adnam el mert akar a tetra ele is lehetne tenni. Igy ahogy irtad, a szivacs es perlon cserenel a tetrat meg sem kellene bontani. Ipszilonozni akkor van ertelme ha tul eros a nyomasod. En nem szeretem folytani inkabb elosztom. Viszont ha megis bekovetkezne, hogy eros, ott az eloszurod. Jo megoldas erre a celra. IMG_20180318_094752_HHT.jpg IMG_20180318_094731.jpg
Keretek kozt nevu naplomban latsz ilyet. Vege fele, kisse visszabb.
 
Sziasztok!

Jó régen nyitottam már ezt a naplót és jó régen írtam ide. De szép lassan összeáll minden és végre elindul.

A technikából az alábbiak valósultak meg:
  • akvárium: 80x35x40cm
  • világítás: Chihiros A601 plus
  • szűrés: Atman 3338s az ülepítőben biolabdával, felette full pumice töltettel+150ml Seachem Purigen filtervattán + Ista előszűrő szivacstöltettel + SunSun skimmer
  • 2kg-os CO2 palack Oxyturbo reduktorral + inline diffuzorral, amit az előszűrő elé gondoltam kötni, hogy az előszűrő reduktorkont is működjön
  • Chihiros Doctor
  • Full RO víz GA GH plusszal visszasózva

Scape az alábbikat tartalmazza:
  • Ada Amazonia
  • kb. 10kg Seiryu
  • némi Red Moor
  • fehér kvarchok + bazalt zuzalék

Néhány kép a scaperől:
Életem első scapeje aimit összeraktam, úgyhogy ennek tükrében nézd. :)

74597

74598

74599

74601

A kialakításánál fontos szempont volt, hogy ne csak szemből, hanem baloldalról is mutasson az akvárium elhelyezése miatt.

Észrevételeket, javaslatokat szívesen fogadok, főleg a növényesítést illetően. Azzal kapcsolatban még erősen gondolkodóban vagyok.
Az alábbiakat gondoltam: Bolbitis, Trident, Chrypto parva, vagy pygmaea, Chrypto petchii, Stau, Progestemon helferi, Rotala rotundifolia, Rotala Hra, Bucephalandrák, kis méretű anubiasok (petite, mini, pangolino), weeping moha

Köszönöm, hogy benéztél!
 

Attachments

  • IMG_20190320_185356.jpg
    IMG_20190320_185356.jpg
    265.8 KB · Megtekintések: 15
Na, végül az alábbi növényeket gondoltam bele.

Microsorum Pteropus Trident
Staurogyne repens
Weeping moha
Anubias nana Bonsai
Anubias barteri var nana Pangolino
Bucephalandra 'Deep Purple' és Wavy Green
Cryptocoryne parva és beckettii ''petchii''
Eleocharis acicularis
Lilaeopsis Brasiliensis
Myriophyllum Matogrossense
Rotala Vietnam Hra
Reineckii ´Mini´
Rotala sp. Vietnam
Hygrophila Polysperma Sunset
Hydrocotyle tripartita
Limnophila spec. Vietnam
Ranunculus inundatus
+néhány tő Buce @BoMa-tól

A GA ügyfélszolgálatának javaslatára jó előre, már múlt csütörtökön megrendeltem, hogy ma megérkezhessen minden, hogy holnap indulhasson a növényesítés.
Sajnos ez csak terv marad, mert a GAs srácok valamit el ba... a rendelésemell...
Nem kaptam meg. Az ügyfélszolgálat bevallotta, hogy elfelejtették feladni... Igen van ilyen, kár hogy pont nálam.
Bár bevallom a GAt precízebbnek gondoltam.

Na mindegy, ezen változtatni már nem tudok.
Előbb vagy utóbb azért csak ideér és végre benövényesedik az akva.

Remélem a következő posztban már feltöltött akváról tudok beszámolni.
 
Na, végül az alábbi növényeket gondoltam bele.

Microsorum Pteropus Trident
Staurogyne repens
Weeping moha
Anubias nana Bonsai
Anubias barteri var nana Pangolino
Bucephalandra 'Deep Purple' és Wavy Green
Cryptocoryne parva és beckettii ''petchii''
Eleocharis acicularis
Lilaeopsis Brasiliensis
Myriophyllum Matogrossense
Rotala Vietnam Hra
Reineckii ´Mini´
Rotala sp. Vietnam
Hygrophila Polysperma Sunset
Hydrocotyle tripartita
Limnophila spec. Vietnam
Ranunculus inundatus
+néhány tő Buce @BoMa-tól

A GA ügyfélszolgálatának javaslatára jó előre, már múlt csütörtökön megrendeltem, hogy ma megérkezhessen minden, hogy holnap indulhasson a növényesítés.
Sajnos ez csak terv marad, mert a GAs srácok valamit el ba... a rendelésemell...
Nem kaptam meg. Az ügyfélszolgálat bevallotta, hogy elfelejtették feladni... Igen van ilyen, kár hogy pont nálam.
Bár bevallom a GAt precízebbnek gondoltam.

Na mindegy, ezen változtatni már nem tudok.
Előbb vagy utóbb azért csak ideér és végre benövényesedik az akva.

Remélem a következő posztban már feltöltött akváról tudok beszámolni.

Jol osszeraktad a scape-et, kivancsi leszel a sok noveny utan mit fog mutatni, jo utetest ;).
 
Back
Oldal tetejére