• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes 112l Dragon

Persze, nyílván vannak ennél jobb talajok sokkal. De az ok, csak simán annyi, hogy nincs 20e Ft -om pl amazonia-ra :)

De lehet hogy várok egy kicsit, aztán beruházok...

Én, már 4 hónapja teszem össze az új akit, és még júliusig gyűjtögetem . Szerintem, érdemes várni akkor, de, mindenki maga dönt.
Mondjuk.. érdekes, hogy minden manado-t árusító oldal, azt írja, hogy nem keményíti a vizet... akkor hol itt az igazság kérem?
Az igazság, odaát van ! :) Komolyra fordítva a szót, pedig keményíti a vizet, nem tudom, miért nincs kiírva sok helyen, ha tényleg nincs.
 
F8C8B2C8-E30F-4931-96CA-81BAA096E77D.jpeg
Én, már 4 hónapja teszem össze az új akit, és még júliusig gyűjtögetem . Szerintem, érdemes várni akkor, de, mindenki maga dönt.

Az igazság, odaát van ! :) Komolyra fordítva a szót, pedig keményíti a vizet, nem tudom, miért nincs kiírva sok helyen, ha tényleg nincs.
 
Szia.
A Manadot eleinte csapvízzel használtam, gh 25, kh 11 lett. Lágyítanom kellett a vizet úgy jó lett. Legutóbb is csak Manadohoz tudtam SOS hozzájutni, de akkor már RO vizet használtam csapvízzel indításkor, később pedig csak RO vízzel. Most már vissza kell sóznom.
Viszont ha tényleg gyepet akarsz, nem ajánlom a Manadot. Most naponta vagy 10x kell a felúszott növényeket visszaültetnem (nagyon könnyű a tala), de úgy látom nem lesz semmi a gyepemből.

Viszont jó ha tudod a Manado és az Amazónia talaj két különböző típusú talaj. Manadoval is lehet szép akváriumot alkotni.
Próbáld ki mindkettőt. :)
 
Viszont ha tényleg gyepet akarsz, nem ajánlom a Manadot. Most naponta vagy 10x kell a felúszott növényeket visszaültetnem (nagyon könnyű a tala), de úgy látom nem lesz semmi a gyepemből.
De csak a páncélosharcsáid, amanoid (?) miatt, egyébként magától nem úszik fel!
 
Kis helyzetjelentés.

Sajnos a projekt sokkal lassabban halad, mint ahogy én az elterveztem, javarészt idő hiányában nem tudok foglalkozni a dologgal. A dragon kövek kb 3 hete áznak, amin kb 4-5 naponta cserélem a vizet, és minden vízcsere alkalmával jön még ki belőlük szmötyi. Egyébként pedig 2 db 300l/h szűrő keringetni a vizet, amibe vannak. A talaj dolgot átgondoltam, és a manado helyett beszereztem egy kis ada amazonia -t, ami ugyan használt, még átrostálásra és mosásra/öblítésre vár, de asszem jobb lesz sokkal a vízparaméterek és az ültetés szempontjából.

A Hydor külső szűrő csövezését összeállítottam, a külső reaktoros beoldás miatt a nyomó ágat egy kicsit hosszabb csővel láttam el, sajnos máshogy nem volt kivitelezhető. És itt jönne egy kérdés... A szűrőcső hossza visszafoghatja jelentősen a nyomó oldali teljesítményt? mert ha igen, akkor más megoldás kell majd... néhány kép letebbIMG_0866.jpg IMG_0867.jpg IMG_0868.jpg IMG_0869.jpg
 
Szóval, elkészült a végleges scape... idő hiány, és egyéb, a saját bénázásaimnak köszönhetően kicsit tovább húzódik a projekt, mint gondoltam, de azt hiszem célegyenesbe értem. Sok minden változott a legutóbbi elképzelésemmel kapcsolatban, talán az első és legfontosabb, hogy megváltam a manado talajtól részben. Szerettem volna mindenképp valami kis lejtést adni, de mint utóbb kiderült, a manado - többek közt - nem alkalmas erre. Vásároltam kb 15 liter használt, valamint 3 liter új Amazonia-t, ami a fedőtalaj lett, alá pedig, emelésképp bekerült a manado egy része. Sajnos a scape, kicsit alacsony volt az üveghez képes, ezért megemeltem az egészet.

A dragonok elrendezése is némileg átalakult, a fő csapásirány megmaradt, a fő köveket lépésálló hungarocellel megemeltem, ezeket fbs-el és szilikonnal ragasztottam össze. 1-2 kő kis is került a sorból, így több teret hagytam a növényeknek. És ha már szóba kerültek a növények. A talajt nagy részét Elatine hydropiper fogja borítani, a magasabb kövek körül Parvula Mini lesz, valamint a 2 kő kő mögötti üres részen rotala macrandra red mini fog csücsülni, valamint egy tő Hygrophila corimbosa kompakt is helyet kap valamelyik kő tövében. A dragonokra 1-2 helyre buce'-k kerülnek... valamint egy kis moha is helyet fog kapni, ami valószínű, hogy egy kis Fissi lesz.

Nemrégiben, itt a fórumon ráakadtam egy 2071-es eheim-re, ami jelenleg úton van hozzám, ameddig nem érkezik meg, a projekt állni fog, valamint még a növényeket is be kell szereznem. Legközelebb remélem már vízzel feltöltött állapotban fogok naplóbejegyzést írni :) Addig is 1-2 kép az építésről.
 

Attachments

  • IMG_0919.JPG
    IMG_0919.JPG
    289.1 KB · Megtekintések: 4
  • IMG_0920.JPG
    IMG_0920.JPG
    288.3 KB · Megtekintések: 4
  • IMG_0922.JPG
    IMG_0922.JPG
    273.9 KB · Megtekintések: 3
  • IMG_0923.JPG
    IMG_0923.JPG
    243.4 KB · Megtekintések: 6
Szóval, igen. A projekt - visszaolvasva az előző bejegyzéseket - igen csak elcsúszott. De, a múlt hét szerdán végre beindult az üveg! Most mélységeiben nem írom le, hogy végül is milyen növények kerültek be, és hogy min alakítottam, mivé formálódott a dolog. Majd ha egy picit beindultak a dolgok, és egy kicsit több időm lesz a naplóírással foglalkozni. Egy képet viszont posztolok, hogy mennyire nagyon nagy gyöngyszeme ez az akvárium a szobának ( A háttér még hiányzik, ami valószínű, hogy fekete lesz :) )
IMG_0628.jpg
 
Utoljára módosított:
Megmondom őszintén, sokszor igen csak elbizonytalanodtam, sokszor kételkedtem abban hogy ez az akvárium valaha is elkészül. Voltak problémák a szűrés tekintetében, voltak problémák a talajjal, és igen csak kevés időm volt a dologgal foglalkozni. Nem szeretném ezeket a dolgokat ismételgetni, hiszem az előzményekben megtalálható, hogy hogyan is kezdődött az egész.

Jelenleg a következő paraméterekkel üzemel az akva:
Szűrés: Eheim 2071 JBL Micromec + egy kis substrat pro + eheim mech kerámiahenger, valamint egy skimmel is üzemel 0-24ben
Pilács: 94W, 8400lumen, állítható magasságú alu vázon, DIY hűtéssel, 120w-os dimmelhető táppal
Talaj: Ada amazonia + aquabasic plus táptalaj
Co2: citromsavas, külső reaktoros beoldással, kb 2-3, de inkább 3 bubi/s, a Dropchecker szép zöld.
Tápozás: Tf micro ( heti 3x 3ml) Tf macro (napi 5 ml) liqui carbo napi 3 ml.

RO vízzel töltve, kb fele-fele arányban keverve csapvízzel, így kaptam egy GH8 KH6 -os keménységet. Jelenleg azon ügyködöm, hogy megtaláljam az arányokat a vízcseréknél, hogy körülbelül ugyan azon tartsam a vízparamétereket.

IMG_0610.jpg IMG_0611.jpg IMG_0619.jpg IMG_0621.jpg



A növények: Na, ezen is sokat gondolkodtam, sok elképzelés volt, szerettem volna ezekhez a kövekhez passzolóan, a "kevesebb néha több" elvet követni, ami csak részben sikerült. A hátsó részben Echinodorus Quadricostatus került, ami egy gyorsan, kb 20 cm-re növő, gyorsan fejlődő növény. Aztán a nagyobb dragon kövek közé Rotala Macrandra red mini, bal előre Parvula mini, jobb hátső részben egy kis Stau, a fennmaradó részekre pedig Elatine Hydropiper került, a kövek pedig különféle Buce fajokkal, valamint fissivel lett díszítve, ja és egy tő Pogo is csücsül a talajon.

IMG_0630.jpg IMG_0654.jpg IMG_0656.jpg

Egyes növényeknél látszik, hogy bejön nekik az élet az akvámban. Például a Bucék' 2-3 naponta új levelet hoznak, a Stau elkezdettt terjeszkedni oldalra, az Echinodorus levelei is szépen nyúlnak meg, a rotala is kibuntakozóban van .. szóval haladnak a dolgok... részben. A parvula valamint az elatine csomókban rohadásnak indult.. Több akvaristával is beszéltem, akik megnyugrtattak, hogy zselés növényeknél ez előfordul, másoknál is jelentkeztek hasonló problémák, de az idő, megoldotta a problémát.. A növények átálltak, és szépen begyepesítettél az akváriumot.. na ebben bízom én is.


Nagy vonalakban ennyi egyenlőre.. folytatás hamarosan!
 
Kicsit tanácstalanul állok neki ennek a naplóbejegyzésnek.

minden szépen indult, ahogy azt az előzőekben is említettem.. bucék hozták az új leveleket, a stau szépen benőtte a neki szánt helyet, a dragonok kezdtek valami eszementül jó színt produkálni.. szép volt, tetszett, imádtam az egészet. Aztán valami történt... először az elatine kezdett csomókban kirohadni, túlságosan nem is vettem komolyan, gondolván hogy zselés növény, átáll vagy nem is tudom.. aztán szép lassan szinte az egész eltűnt.. a megmaradt néhány tő nem éppen van a toppon, valamint látok pár új hajtást, de nagyon döcög a dolog. Aztán a következő trauma az volt, hogy egy több hónapja működőakváriumból áttelepített 7 tő bucéból 3 elrohadt.. sajnáltam mert szépek voltak. Aztán a Quadricostatus is elkezdett hiánytünetekre hasonlító dolgokat művelni, ugyan is a levelek kilyukadtak, és van néhány csavarodott, deformált levél. A rotala macrandra sem szép, vékon szárú, és az élénk vöröses szín helyett barna az egész. A stau szépen megy mindefelé, viszont vélek felfedezni rajta némi barnulást, főként a levelek szélein. A parvula növöget, az indítás után abból is nagy százalék rohadásnak indult, de úgy néz ki hogy ezzel a növénnyel nem lesz baj, jönnek új levelek, kicsit lassan de kibontakozóban van.

A kövek zöldülnek, sőt.. szinte mindegyikük ecset algás.. Aztán a elatine pótlására beszereztem egy cimborámtól nagyon jó állapotban lévő, szép zöld cubát, és azt vettem észre, hogy az is kezd itt ott kirohadni. Úgyhogy most egy kicsit tanácstalan vagyok azzal kapcsolatban, hogy mit is csináltam rosszul.

Indítás után két hétig, két naponta 30%-os vízcseréket csináltam, aztán a harmadik héttől kezdődően, csak heti kétszer, és a múlt héttől kezdődően álltam át a heti egyre. Napi 8 órában világítok, 80w-al + van egy méter 5050-es piros led is a pilácsba, nem füll gőzön, egy kicsit lejjebb vettem. a szűrést egy eheim 2071 végzi(mech/micromec/substrat töltettel), + 0-24ben megy egy skimmer a szívóággal szembeni oldalon, nincsenek pangó részek, az áramlás elég erősnek mondható. citromos co2 megy 0-24-be, valamint egy hete üzemel egy chihiros doki is az aksiban. Gyári előírás szerint tf mic+mac+liqui carbo.

ph, gh, kh folyamatosan mérve, figyeltem hogy az egyes vízcserék mennyit befolyásolják az értékeket, próbáltam állandó értéken tartani a paramétereket.

ph: jbl csepptesztel 6,5 valamint egy tartós teszt is van bent, az pedig 6,2 és 6,8 közötti színben virít, kb ugyan azt az eredményt mutatják, kh 3 gh 4, a tds pedig 160ppm. Az ajzat amazonia, ami úgy van felépítve, hogy a felső rétegben teljesen új, kb 2-3 cm vastagon, alatta ugyan csak amazonia van, de az használt volt. Jelezte az illető, hogy ez keveredve volt táptalajjal, de kb elárasztottam a fél utcát mire átmostam. Talán maradhatott benne még? és az viccel meg engem egyfolytában? Az amazonia alatt pedig ugyan csak átmosott manado van emelésképp. A többi vízparaméter mérésére a héten fog érkezni jbl cseppteszt, szépen megmérek majd mindent, hátha okosabb leszek. Egy sera-s csíktesztel mértem még egy kb 25mg/l-es nitrát, valamint egy kb 0/1 mg/ l nitrogén szintet, de hát ezek nyílván nagyon nem pontosak. három nap múlva lesz 1 hónapos az akvárium. Lehet hogy csak nagyon türelmetlen vagyok?

ha esetleg lenne tipp, hogy hol buktam el, ne tartsd magadba. Néhány kép:

IMG_0788.jpg IMG_0789.jpg IMG_0790.jpg IMG_0791.jpg IMG_0792.jpg
 
Mivel elég friss indítás, egy barna alga tippem lenne a növények barnás elszíneződésére. Az ecset meg valószínűleg részben az erős áramlás miatt van. Algaevők, flow beállítása, haldokló növényrészek eltávolítása, pótlása. Én ezekkel próbálkoznék.

köszi, a lilly kifolyóját átalakítottam, így már nem olyan nagy a flow, inkább a felszín fodrozódik. halott növények eltávolítva, garnélák bevetésen :)
 
Sok változás történt az utolsó “bejelentkezésem” óta. Szerencsére több pozitívum, mint negatívum, de még mindig nem vagyok megelégedve a látvánnyal.

Ma három hónapos az akva, túl vagyok a nehezén úgy érzem, a nagy algabummon már át estem, és azt látom, hogy a dolgok lassan, de elindultak pozitív irányba. A citromsavas co2 rendszerem viszont okoz némi fejtörést.. az igadozó nyomás miatt, még mindig kűzdök a fonalas algákkal, ennek orvoslása majdnem megtörtént egy nagynyomású rendszerrel, csak az anyagiak közbeszóltak.. igyekszem ezt a jövő hónapban pótolni, valamint a külső reaktoros beoldásról egy szép belső difire váltottam. Valahogy nem voltam megelégedve a kis kínai kütyüvel.

Az indulás után, kb 1 hónappal bekerült egy doki az aksiba, nyílván ez is segített az algaproblémák lekűzdésében, valamint a halak is láthatóan aktívabbak. Viszont, legkisebb fokozaton használva is jelentősen megnövelte a co2 “igényt”. Ja igen, és tegnap az egyik tömlő el durrant, és a fél szoba kapott egy jó kis ragadós permetet.. imádtam feltakarítani, szóval tényleg kell az a nagynyomású ..

A szűréssel is vannak még problémáim, nem a teljesítménnyel, hanem a víz keringésével, valamint az apró úszó szmötyik beszippantásával. Szeretném ketté osztani a kis eheim szívóágát, egy pipa menne a nyomó ág alá, a másik pedig marad a sarokban, ugyan ezen az oldalon. A skimmert is átkerül erre az oldalra, növelve az áramlás mértékén. Így a technikai dolgok is egy oldalon lesznek, és remélem, a szűrés is hatékonyabb lesz. Egyébként a szűrőközeget a napokban megbolondítottam egy kis purigennel.

A tápozáson is el kellene gondolkodnom, mert a növények produkálnak némi hiánytünetet, a gyári ajánlást kicsit megemelve locsolok napi 6ml tf macro-t 4ml tf planter-t 3 ml carbo-t. Foszfor illetve kálium hiányra gyanakodnék, de igazából meg kellene mérnem a vizet rendesen. Full ro vízzel cserélek heti 30%-ot kb, csere után 150 ppm körüli értékeket mérek, majd a következő vízcsere előtt pedig 200-220 ppm re felugrik az érték, és itt egyébként stabilan megáll.. ezt is orvosolnom kell még. A ph tartós tesztel és jbl csepp tesztel is 6,5 körüli értéket mutat, kh3 gh6 stabilan.

A lakókról. A blue Carbon rillik brutális orgiába csaptak, kezdenek sokan lenni, a szaporulatot szelektálom, a gyengébb színűek mennek a vadas 30as nano-ba. Az asszon erőteljes unszolására beszereztem 3 db csokigurámit, akik hamarosan kiegészülnek még egy fővel legalább, nagyon bamba és válogatós halak, de amúgy amennyire nem akartam őket, annyira megszerettem mindet, viszont, ami elég kellemetlen, hogy rámennek a kis garnikra, ami annyira nem tetszik. Ha nagyon eldurvul a szitu, akkor sajnos megválik tőlük, mert nálam a garnélák az elsők! Sajnos most is csigaproblémával kűzdök, ez sokszor eléggé lerontja a látványt, de 4 Heléna már akcióban van, sőt nemrég telepetézték a dragonokat úgyhogy remélem hatékonyak lesznek. 5 darab octo is él az akiban, és rájöttem, hogy a kedvem halfajtám.. melóznak ezerrel, nem szekálnak senkit és még szépek is.. a legjobbak. Valamint szert tettem a legutóbbi GA-s kirándulásom alkalmával néhány Pinokkió garnélára, így ezt már lehúzhatom a bakancslistámról.. régóta szerettem volna venni néhányat, most sikerült végre. És egyébként nemsokára, ha az ajzat besűrösödik, érkezik néhány amano is.

Szóval összegezve, nem olyan rossz a helyzet, a növények nőnek.. a parvulám szépen sűrűsödik.. még sosem volt ilyenem.. nagyon csípem hogy ilyen.. a fissi is szép, talán a cuba is beindul, és remélem az algák is lassan eltűnnek, mert nem tetszenek.. 119F00FC-B64A-4573-9415-FE38375C04DF.jpeg 59A7E28B-42EE-4CC7-8623-6A26CC6F857C.jpeg 55DFD8FB-FDCD-4138-A26C-72A735E5D566.jpeg C51093DC-9551-4368-8244-0339A41B00B3.jpeg

Szóval egyszer szép lesz, csak nagyon türelmetlen vagyok.

Néhány telefonos - Kínai macro-s kép.. a teljesség igénye nélkül.. a fekete háttérrel még barátkozom :)

És köszi, hogy itt voltál !
 
Back
Oldal tetejére