• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes 112 SOS

Felvidéki

Tapasztalt kertész
Sziasztok,

többen ajánlották, hogy indítsak új naplót, mivel rossz helyeken kérdezgettem és túl sok mindent :) Ezúttal szeretnék első sorban tanácsokat kérni. Röviden leírnám az akvárium és a technika paramétereit, majd kérdeznék.

Akvárium: 80x35x40 CV
Szűrés: JBL 901e, 1 l siporax a többi Eheim substrat pro
Világítás: Quad 4x24W
Tápozás: magas nyomású CO2 rendszer diffúzorral
Talaj: ???

Amit nem igazán tudok eldönteni, hogy milyen talajt rakjak az akváriumba. Rengeteget olvastam, és kicsit zavarossá vált, főként az a része, hogy mi a különbség az Amazonia vagy a Tropica táptalaj között, hogy ezekre szükség van-e még külön kavicsra, vagy egyből lehet bele ültetni. Van-e lehetőség csupán 2-5 mm-es kavicságy alá táptalajt rakni (ha igen, milyet?) és ez megfelelő-e a növényeknek? Tropica Plant Growth Substrate-ra elég volna kavicsot vásárolnom? Tudom sok kérdés egyszerre és volt, aki azt javasolta, hogy attól függ, milyen növényeket szeretnék az akváriumba. Szeretnék ebben is tanácsot kérni, mivel nincs tapasztalatom e téren. Örülnék, ha valaki segítene egy kisebb átfogó javaslatot tenni. Mohákat minden féle képpen szeretnék bele. (Mivel a világítás 60cm, az akvarium meg 80, okoz ez valamiféle nagyobb problémát?)
 
Szia.
Szerintem eloszor azt kellene eldontened, hogy milyen stilusiranyzatot szeretnel megvalositani.
En tavaly oktoberben inditottam akit. Elotte hosszasan olvasgattam itt a forumon. Koves legyen? Fa dominaljon? Esetleg mindketto? Milyen anyaga legyen a sziklaknak? Milyen szinu kovek is tetszenek? Akarok-e talajba ultetni vagy csak kore- fara rogzitheto novenyeket szeretnek? Nagyon sok valtozo van. Egyes kovek, talajok valtoztatnak a viz tulajdonsagain.
Annyira szerteagazoak a lehetosegek, hogy nagyon nehez tanacsot adni. Legalabb egy iranyzatot adj meg, ugy konnyebb lesz segiteni neked.
Remelem erthetoen irtam. Bocs ha benan hangzik, de en meg kezdo vagyok. Nekem is nagyon sokat segitettek, ez egy remek kis csapat.
Kitartast.
;)
 
Szia.
Ha olyan növényeket szeretnél amik erősen veszik fel a tápanyagot gyökéren keresztül akkor mindenképp ajánlott a táptalaj használata (Tropica substrate, Dennerle deponit mix vagy nutribasis.) amit 1-2 cm vastagon beleraksz az akváriumba a megfelelő helyre. ezt le kell fedned valami aljzattal ez lehet Amazonia, tropica aquarium soil vagy dennerle scaper's soli stb. ezt ajánlott 4+cm vastagon rakni a táptalajra, ahol nincs alatta táptalaj ott lehet vékonyan is. Ezekkel az aljaztokkal tudsz egész meredek dombokat is építeni mert megfelelő a formájuk a szemcseméretük és a súlyuk. A kaviccsal való lefedésnek az egyik hátránya hogy az ellaposodik egy idő után.
 
(Mivel a világítás 60cm, az akvarium meg 80, okoz ez valamiféle nagyobb problémát?)
A két szélén a 10-10 cm elég sok egy ekkora akváriumnál ami kevésbé kap fényt. Elrendezés kérdése hogy számít e egyáltalán ha megnézed az aláírásomba lévő képeket akkor ott is láthatod hogy pl a 3.és 4. képnél semmi jelentősége nincs ha a két szélén kevesebb a fény. Az oda ültetett növények lehet picit lassabban nőnek vagy nem színesednek annyira be mint társai amik közvetlen a lámpa alatt vannak. Nekem csak 5-5cm van ami kevesebb fényt kap de volt olyan növényem és elrendezésem ahol ez látszott.
 
Szia.
Szerintem eloszor azt kellene eldontened, hogy milyen stilusiranyzatot szeretnel megvalositani.
En tavaly oktoberben inditottam akit. Elotte hosszasan olvasgattam itt a forumon. Koves legyen? Fa dominaljon? Esetleg mindketto? Milyen anyaga legyen a sziklaknak? Milyen szinu kovek is tetszenek? Akarok-e talajba ultetni vagy csak kore- fara rogzitheto novenyeket szeretnek? Nagyon sok valtozo van. Egyes kovek, talajok valtoztatnak a viz tulajdonsagain.
Annyira szerteagazoak a lehetosegek, hogy nagyon nehez tanacsot adni. Legalabb egy iranyzatot adj meg, ugy konnyebb lesz segiteni neked.
Remelem erthetoen irtam. Bocs ha benan hangzik, de en meg kezdo vagyok. Nekem is nagyon sokat segitettek, ez egy remek kis csapat.
Kitartast.
;)
Csupán két képet tudnék mutatni, amihez hasonlót szeretnék, vagy amilyet elképzeltem. Ha nem is lesz teljesen ilyen, amit szinte biztos, de az irány ilyesmi volna:
http://www.xsjjys.com/data/out/17/WHDQ-511649248.jpg

http://kargo.site/wp-content/upload...-download-free-wallpapers-for-desktop-and.jpg
 
A két szélén a 10-10 cm elég sok egy ekkora akváriumnál ami kevésbé kap fényt. Elrendezés kérdése hogy számít e egyáltalán ha megnézed az aláírásomba lévő képeket akkor ott is láthatod hogy pl a 3.és 4. képnél semmi jelentősége nincs ha a két szélén kevesebb a fény. Az oda ültetett növények lehet picit lassabban nőnek vagy nem színesednek annyira be mint társai amik közvetlen a lámpa alatt vannak. Nekem csak 5-5cm van ami kevesebb fényt kap de volt olyan növényem és elrendezésem ahol ez látszott.
Lehet akkor jobb volna úgy elrendezni, hogy a két széle vagy üres, vagy igénytelenebb növényeket telepíteni oda. Mit gondolnál, ha a két szélen fa volna mohával az úgy működne, mint pl. itt: http://www.xsjjys.com/data/out/17/WHDQ-511649248.jpg
 
Lehet akkor jobb volna úgy elrendezni, hogy a két széle vagy üres, vagy igénytelenebb növényeket telepíteni oda.
Mivel most kezded, ne vedd figyelembe.Kitapasztalod a növények növekedését viselkedését és hogy mennyire befolyásolja az egészet és a következő átrendezésnél már több tapasztalatod lesz.
 
Csupán két képet tudnék mutatni, amihez hasonlót szeretnék, vagy amilyet elképzeltem. Ha nem is lesz teljesen ilyen, amit szinte biztos, de az irány ilyesmi volna:
http://www.xsjjys.com/data/out/17/WHDQ-511649248.jpg

http://kargo.site/wp-content/upload...-download-free-wallpapers-for-desktop-and.jpg
Az elsőnél kb mohák vannak a szélén azok meg nem igénylik a rengeteg fényt. Ilyen akváriumhoz táptalaj és rendes aljzat szükséges. A második linket nem tudom értelmezni.
 
Szia.
Szerintem eloszor azt kellene eldontened, hogy milyen stilusiranyzatot szeretnel megvalositani.
En tavaly oktoberben inditottam akit. Elotte hosszasan olvasgattam itt a forumon. Koves legyen? Fa dominaljon? Esetleg mindketto? Milyen anyaga legyen a sziklaknak? Milyen szinu kovek is tetszenek? Akarok-e talajba ultetni vagy csak kore- fara rogzitheto novenyeket szeretnek? Nagyon sok valtozo van. Egyes kovek, talajok valtoztatnak a viz tulajdonsagain.
Annyira szerteagazoak a lehetosegek, hogy nagyon nehez tanacsot adni. Legalabb egy iranyzatot adj meg, ugy konnyebb lesz segiteni neked.
Remelem erthetoen irtam. Bocs ha benan hangzik, de en meg kezdo vagyok. Nekem is nagyon sokat segitettek, ez egy remek kis csapat.
Kitartast.
;)
Köszi a választ. Sajnos csak most tudtam a fórummal foglalkozni. Ami a köveket illeti Seiryu Stone kövek lesznek benne, valamint két nem túl nagy Old twity wood fa. Talajba minden féle képpen fogok ültetni. Lesz 2 domb is a szélén, középen pedig és elől gyepet szeretnék. Nagyjából a fényképen látható akvariumhoz hasonlót zeretnék, viszont már most tudom, hogy a gyökerek nem lesznek olyan vaskosak, mivel megvettem és elég drágák is voltak.
 

Attachments

  • 1551951.jpg
    1551951.jpg
    207.3 KB · Megtekintések: 5
Szia.
Ha olyan növényeket szeretnél amik erősen veszik fel a tápanyagot gyökéren keresztül akkor mindenképp ajánlott a táptalaj használata (Tropica substrate, Dennerle deponit mix vagy nutribasis.) amit 1-2 cm vastagon beleraksz az akváriumba a megfelelő helyre. ezt le kell fedned valami aljzattal ez lehet Amazonia, tropica aquarium soil vagy dennerle scaper's soli stb. ezt ajánlott 4+cm vastagon rakni a táptalajra, ahol nincs alatta táptalaj ott lehet vékonyan is. Ezekkel az aljaztokkal tudsz egész meredek dombokat is építeni mert megfelelő a formájuk a szemcseméretük és a súlyuk. A kaviccsal való lefedésnek az egyik hátránya hogy az ellaposodik egy idő után.
Megfogadtam a tanácsodat és vettem 2,5l Tropica táptalajt, erre pedig Advanced soil fedőtalaj fog menni. Ez gondolom Magyarországon nem ismert, fekete színű fedőtalaj 2x 8l-t vettem belőle. Egy kép, a még üresen álló szekrényről és akvariumról, mellette pedig a CO2 palack.
 

Attachments

  • 20180117_231940.jpg
    20180117_231940.jpg
    134.8 KB · Megtekintések: 5
Sziasztok!

Elkészült a végleges layout. Sok tervezgetés, rendezgetés után ennyi tellett tőlem. Már nem fogom átrakni, mivel nem szeretném a talajokat összekeverni. A fa Old Twity Wood a kövek pedig Seiryu. Tudom kicsit zavaró a képbe lógó zöld rész, de az a párom szarvasos freskójának at alja. Idővel lesz egyszínű háttér. Nyugodtan írhattok véleményeket. :)
 

Attachments

  • 20180122_184009.jpg
    20180122_184009.jpg
    136.6 KB · Megtekintések: 5
Szia.
Régen a GA árulta a Help talajokat ha jól rémlik. https://akvakertesz.hu/threads/h-e-l-p-advanced-soil-aljzat.3164/
Én kicsit emeltem volna még a két hátsó sarkot.
A köveknél vedd figyelembe hogy a növények kitakarnak pár centit, nehogy úgy járj hogy a végén nem látszik a kő csak az hogy van ott egy hiányos rész a gyepbe.
Én is sokat gondolkodtam rajta, kellett volna tenni alá hungarocellt, a talaj viszont már elfogyott a költségek is túllépték a keretet. Próbáltam alacsony növésű növényeket választani, hogy ne takarjon nagyon. Megpróbálom úgy elhelyezni a növényeket, hogy ne takarja a köveket. Remélem sikerülni fog.
 
Én is sokat gondolkodtam rajta, kellett volna tenni alá hungarocellt, a talaj viszont már elfogyott a költségek is túllépték a keretet. Próbáltam alacsony növésű növényeket választani, hogy ne takarjon nagyon. Megpróbálom úgy elhelyezni a növényeket, hogy ne takarja a köveket. Remélem sikerülni fog.
Akkor így marad, első berendezésnek jó a következőnél veszel hozzá még egy zacsi talajt az akkor már nem olyan megterhelő beruházás. ;)
 
Én is sokat gondolkodtam rajta, kellett volna tenni alá hungarocellt, a talaj viszont már elfogyott a költségek is túllépték a keretet. Próbáltam alacsony növésű növényeket választani, hogy ne takarjon nagyon. Megpróbálom úgy elhelyezni a növényeket, hogy ne takarja a köveket. Remélem sikerülni fog.

A fórum egy remek hely arra is, hogy segítséget kérj. Ne csak véleményezésben. Ha a keret elfogyott és meg vagy szorulva, dobd fel a témát, hogy van-e aki ki tudna segíteni talaj pótlásban vagy növényekkel is.
Nagyon sok önzetlen segítséget láttunk már az elmúlt években. Lehet pont ez a kis dolog lendít ár a kezdeti nehézségeken. Később pedig te is hasonlóan segíteni fogsz másokon, ha lehetőséged lesz.
 
A fórum egy remek hely arra is, hogy segítséget kérj. Ne csak véleményezésben. Ha a keret elfogyott és meg vagy szorulva, dobd fel a témát, hogy van-e aki ki tudna segíteni talaj pótlásban vagy növényekkel is.
Nagyon sok önzetlen segítséget láttunk már az elmúlt években. Lehet pont ez a kis dolog lendít ár a kezdeti nehézségeken. Később pedig te is hasonlóan segíteni fogsz másokon, ha lehetőséged lesz.
Köszönöm a tippet. Remek oldal ez és a Green Aqua is. Rengeteget tanultam. :) Számomra kicsit egyszerűbb volna, ha még egy ország lennénk, talán úgy kicsit könnyebb volna segíteni egymásnak.
 
Sziasztok!

Végre elindítottam a 112l-es akváriumot. A növények bekerültek a helyükre. Az ültetésnél a "Cuba"-val itt-ott volt probléma, 4-5 darab felúszott. Kicsit nehéz rögzíteni őket a talajba, mivel nem egyértelmű, hogy hol vannak a gyökerei. A növények, amik bekerültek az akiba, azok a következőek. Az előtérben és középen"Cuba" fut végig. Bal oldalon a fa előtt Bacopa australis, jobb oldalon a fa előtt Ammania bonsai. Hátra jobb és bal szélre Bacopa caroliniana, tőlük jobbra és balra szintén hátul Ludwiga repens red került. A fákat Spiky moss mohák díszítik. Helyenként egy kicsivel több ragasztót sikerült a fákra tenni, ezért néhol fehér színű a fa. Az egyik fát még szükséges volt lesúlyozni, ez csúfítja még most az összképet, valamit a még opálos színű víz.
Indításkor 10ml easy bactert tettem a szűrőbe, valamint 10ml-t az akvárium vizébe. Jelenleg 2 fénycsövet működtetek, ami 2x24 10000K, gyárilag ez volt benne, valamint a két kék fénycső. Holnap tervezem lecserélni négy darab 6500K-sra.
Ezúton szeretnék tanácsot kérni, hogy mennyit mennyen a fény és a CO2 így első héten és hogy szükséges-e több bacit bele tenni, mint ahogyan az a leírásban volt. A leírás 1. napon ajánlja, a 7. és a 14. napon. Nyugodtan lehet véleményezni, minden építő jellegű kritikát szívesen fogadok. Azt azért hozzá kell tennem, hogy ez az első akváriumom, eddig soha nem foglalkoztam még ezzel. Én személy szerint ilyen 80 százalékra elégedett vagyok. És jöjjön pár kép:
 

Attachments

  • 20180124_092709.jpg
    20180124_092709.jpg
    180.7 KB · Megtekintések: 3
  • 20180124_105444.jpg
    20180124_105444.jpg
    243.2 KB · Megtekintések: 2
  • 20180124_113420.jpg
    20180124_113420.jpg
    232.4 KB · Megtekintések: 3
  • 20180124_174047.jpg
    20180124_174047.jpg
    197.7 KB · Megtekintések: 2
  • 20180124_174147.jpg
    20180124_174147.jpg
    130.8 KB · Megtekintések: 3
Sziasztok!

Eltelt 7 nap. A növények lassan magukhoz térnek, vannak, amik már nőnek is, ilyen például a ludwiga repens red és a bacopa australis. Ők ketten látványosan nőnek. A spiky moss mohát nem tudom megítélni. A bonsai talán csak 1-2 mm-t. A bacopa caroliniana is lassacskán növöget. A HC Cuba az egyik legérdekesebb és egyben ijesztő. A minap olvastam róla a fórumon. Első nap pár felúszott, aztán próbáltam jobban lenyomni őket, azóta rendben vannak. Kezdenek nyújtózkodni lassan. Olvastam, hogy csak kb. 3 hét után indulnak meg igazán, ha megindulnak. A hőmérsékletet csökkentettem 25 fok alá, ahogyan olvastam, mert sokan írták, hogy a magas hőmérsékletet nem szereti. A lámpát megemeltem 10cm-el, hogy jobban bevilágítsa az egész akváriumot, a széleket is(mivel kicsit rövid a lámpa) és ki lettek cserélve a fénycsövek 6500k-ra. Az egyik fagyökér még mindig nem akar a helyén maradni, így rondítja a képet a súlyzó kő. A tápozást még nem igazán állítottam be, ebben segítséget is kérnék. Egyelőre 2,5ml-t adok Profitóból, Kaliumból és Nitróból, mivel mennek a vízcserék.
Szerintetek jöhetnek a héten a garnélák? nem fogják kitúrni a Cuba-t?
Itt egy pár kép: Az első és a hatodik nap is látható a fényképeken. 6. nap.jpg
 

Attachments

  • 20180130_114810.jpg
    20180130_114810.jpg
    190 KB · Megtekintések: 3
  • 20180130_114853.jpg
    20180130_114853.jpg
    186.8 KB · Megtekintések: 2
  • 20180130_115029.jpg
    20180130_115029.jpg
    253.5 KB · Megtekintések: 2
  • 1. Nap.jpg
    1. Nap.jpg
    222.1 KB · Megtekintések: 2
Sziasztok!

Túl vagyunk a 17. napon. A növények szépen fejlődnek, viszont megjelent a barna alga is. Még nem ölt hatalmas méreteket, először a köveket lepte meg, majd enyhén a HC-t. A kövekről fogkefével eltávolítottam amit tudtam, a gyepen viszont nem tudok mit kezdeni velük, gondolkodtam carbo-n, de nem tudom, hogy jót tennék-e vele. A fákon a mohák mellett zöld alga jelent meg, de csak ott, ahol több fény éri a fát. A ludwiga repens red egyszer már meg volt metszve és le is lett ültetve a lemetszett rész, ők nagyon szépen fejlődnek, hatalmas ütemmel, napi 2-3 cm. Az új hajtásoknál a levelek viszont kicsit meg vannak csavarodva, itt vas túladagolásra gyanakszom. A HC már majdnem teljesen összenőtt mindenhol, ott, ahol kevesebb fény éri, a két szélen, ott kicsit esetlenebbek, kisebbek a levelei is. Profito mikro tápozás megy napi 2,5ml valamit easy life NPK keverék 3,5ml naponta. A lakók jelenleg 11 darab vörös fejű pontylazac, akik közé véleményem szerint 2 darab vörös orrú pontylazac keveredett, 10 vörös neon, valamint 7 red cherry amiből 3 kék, viszont az egyik kék valamilyen úton-módon feketévé változott. A hétből csak 3 piros garnélát látok és 1kéket és egy feketét. Ezenkívül van még egy amanom. Szeretnék még egy pár amanot beszerezni valamint red cherryt, csak azt nem tudom, hogy nem volna-e már túltelepítve az akvarium. Halakat többet nem szeretnék, így pont elég. A telefon nem adja vissza a valós látványt, sem a színeket, de íme pár kép: 17.jpg 20180208_171306.jpg 20180208_181441.jpg 20180206_203952_Richtone(HDR).jpg
 
Back
Oldal tetejére