• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

112 liter low tech -> high tech

Woctrax

Kertész szaki
Sziasztok!

Végre alkothatok a kisebb akimban! :clap:

Előzmények:
Nyár óta zebrasügérek voltak benne így esélytelen volt komolyan növényezni, és kb. 1 db algázót fogadtak el a sügerek, vitorláshalakon kívül. Állandóan küzdöttem az algákkal...
Két hete új gazdára leltek egy sügéres kolléga személyében, akinek nagyobb mennyiségű valisneria spiralis és egyéb növény kíséretében átadtam őket.
Őket úgy tudtam csak kihorgászni, hogy homokig bontottam az akit (kövek, növények, növénytartó szúnyogháló ki), ekkor jött az ötlet, hogyha már úgyis szét van kapva, berendezek valami szépet, amíg lesz pénzem a kiszemelt high tech cuccokra.

Az átrendezést kis vízmennyiség mellett oldottam meg, hogy a szűrőt ne kelljen leállítani. Leszívtam minden létező koszt, amit lehetett, plusz a szúnyoghálóval is kiszedtem csomót. Lekapartam az üvegről a köves háttér ragasztásának nyomait. A vizem 2-3 óra alatt olyan kristálytiszta lett, amilyennek rég nem láttam.
Jelenlegi növényeimmel próbáltam kicsit megfontoltan berendezni az akit.

A hátsó sorban valisneria spiralis, egy közepes anubias tő és egy Echinodorus Amazonicus ( plusz átokhínár - ideiglenesen) kapott helyet.
Köszépre anubias barteri var. nana, Cryptocoryne wendtii került.
Előtérbe valamilyen fűszerű növényt tervezek:
Eleocharis parvula
vagy
Lilaeopsis mauritiana
mivel még nincs high tech közeli világításom és bízom benne, hogy ezek még tolerálják.

Az akvárium főbb paraméterei:
Méret: 80*35*40H bruttó 112 liter
Világítás: DIY 180 SMD led 900-1000 lumen @ 6-6500 K
Szűrés: JBL CP e700
Fűtés: Jager 100 W - jelenleg egy 50W-os van benne de ez fog visszakerülni.
Szén-dioxid:
Élesztős 2 hetente cserélve kerámia diffúzorral beoldva
Tápozás:
JBL Florapol 700gr a talajban
Easy life Pro Fito
Easy life Ferro (egyenlőre tesztként- csak óvatosan)
Easy life Kalium
Easy life Easy Carbo

Két hét után bekerültek az első élőlények:
1 Sziámi ormányos márna
1 Vitorláshal (gyógyulnia kell összebalhézott a másik hímemmel, újra tanul úszni :( )
4 Anci (kb. 1 hónaposak)
3 Foltos páncélosharcsa

Három hét után pedig az első tényleges majd itt lakó halacskák is:
7 Csíkos baltahasú lazac - Carnegiella strigata

Amik tervben vannak a high tech felé vezető úton:

--- nyárra remélem sikerül összeszednem a szükséges pénzt és ezáltal megvalósíthatom a következő változtatásokat

Világítás: TMC GroBeam 1000 ND
Szűrés:
Elsősorban: Eheim Professionel 3 - 2071
Vagy: Eheim 2036 Ecco Pro 300
Vagy: Eheim Professionel 2224
Szén-dioxid: nagynyomású
- Papillon reduktor
- Aqua Medic Mágnesszelep
- CO2 cső
többi nagyjából megvan az élesztőshöz is
Táptalaj:
- JBL Manado
- JBL Aqua Basis Plus
Tápozás:
gondolkodom a GA mikro, makro + Easy Carbora való átálláson

Élőlényekben az új verzióba tervezek:
Több kis Anci (Ancistrus spec.) - mivel állandóan születnek, ebben nevelődne 10-15 db max. 3-4 centis méretig.
0-2 Sziámi ormányos márna - Crossocheilus siamensis (ezen még gondolkodom)
vagy helyette:
6-8 Törpe szívóharcsa - Otocinclus affinis
6 Panda páncélosharcsa - Corydoras panda
7 Csíkos baltahasú lazac - Carnegiella strigata
10-15 Neonhal Paracheirodon innesi
10-15 Red Cherry garnéla
+ Maláj tornyoscsigák

Kérlek írjatok hogy jó-e az amit kigondoltam a módosításokban, illetve javasolhattok jobbat is. ;) :)

Amit még nagyon szeretnék, az az, hogy javasoljatok gyengébb, illetve a tervezett világításhoz növényeket.
Előre is köszi a hozzászólásokat. ;)
 
Woctrax said:
Amik tervben vannak a high tech felé vezető úton:
Világítás: TMC GroBeam 1000 ND

Biztos, hogy elég lesz ez a lámpa a 112 literes akihoz? Én a 63 literesem fölé nézegettem, de nem vagyok benne biztos, hogy elég lesz.

Bár itt van egy leírás, amely szerint elégnek kell(ene) lennie: http://www.americanaquariumproducts.com/LEDLights.html

*The latest technology LED Light Systems we sell require as little as 4% of the wattage for the same useful energy output as a traditional T8/T12 light. When the outdated "watts per gallon rule" for planted/reef aquariums (@ 4 watts per gallon) is applied to a TMC GroBeam (as an example), this can come out to requiring only .16 watts per gallon for the high PAR TMC LED Lights (see "Aquarium Lighting; Important Parameters" or Aquarium Lighting; Useful Light Energy)

Studies/Test in plant growth has shown a 12 Watt 6500K Full spectrum/daylight LED Surpassing a similar 175 Watt 6500K Full spectrum Metal Halide!!Although this was a test for plants, the process of photosynthesis of plants and PAR requirements are similar whether terrestrial, freshwater or the symbiotic zooanthellic algae found in corals (these algae do require more 465nm blue than do terrestrial plants).
This raw data from tests conducted with plant growth indicate these high output TMC LED lights require 14-28% of the wattage of popular HO T5 lights and Metal Halide lights.
 
Én is több helyen utánanéztem ennek a világításnak, szerintem elég lesz, maximum az akvárium hossza problémás ( 80 cm).
De ott vagy szabad helyet hagyok, vagy kevésbé fényigényes növényt teszek a két oldalra ( pl.: Anubiasok ).
A GA oldalán is néztem a standard ajánlást 0,2- 0,3 m2 közé ajánlják a 112l-es alapterülete 0,28 m2, tehát szűken még belefér.
A lényeg számomra, hogy fejlődés (és talán végső megoldás) legyen az aki fölé.

Szerintem 63 literhez tökéletes lehet.

A többi elgondolás szerinted rendben van nagyjából?
A másik kérdésem az, hogy érdemesebb összespórolni és egyszerre beszerezni a dolgokat (itt a technika részére gondolok), elkerülve azt, hogy a 4 alapvető feltétel közül a növényeknek, egy sokkal jobb legyen a többinél és gondot okozzon? Gondolok itt algásodásra...
 
Szia!
A technika fejlesztését én a következő sorendben csinálnám: Szűrés, tápozás, CO2 és a legvégén a világitást fejleszteném. Ha forditva kezded a fejlesztést (világitásal) annak csak algásodás lesz a vége.
 
kocsa said:
Szia!
A technika fejlesztését én a következő sorendben csinálnám: Szűrés, tápozás, CO2 és a legvégén a világitást fejleszteném. Ha forditva kezded a fejlesztést (világitásal) annak csak algásodás lesz a vége.

Köszi az tippet Kocsa!

Mondjuk a tápozást /CO2-t lehet felcserélem, a szűrőre viszont érdemes lenne gazdát találnom!
u.i.: Fél éves jó állapotú JBL CP e700 korrekt áron eladó! :D ;) Még van rá majdnem 3,5 év gari! ;)

Először jöjjön össze a költségvetés az első 2-re, onnantól csak sínen lesz a dolog.

Tényleg milyen tapasztalatotok van a papillon reduktor normál mezei 2kg-os CO2 palack kapcsolatáról?
Kell-e valami átkötő, egyebek?
 
Nigro said:
Woctrax said:
Tényleg milyen tapasztalatotok van a papillon reduktor normál mezei 2kg-os CO2 palack kapcsolatáról?
Kell-e valami átkötő, egyebek?

Nem kell. Jó a szabvány palackokhoz ;)

Ha ezzel a normál mezei (nem akvarisztikai) palackokra céloztál máris jobban alszom! :) ;)
Tényleg kb. mennyibe fáj egy ilyen palack illetve a töltése?
(tudom-tudom utána is nézhetnék...)
Illetve aki tud Baranyában olyat, aki ilyennel jó áron foglalkozik, mindenképpen írjon (akár pü-ben).
 
Woctrax said:
Nigro said:
Woctrax said:
Tényleg milyen tapasztalatotok van a papillon reduktor normál mezei 2kg-os CO2 palack kapcsolatáról?
Kell-e valami átkötő, egyebek?

Nem kell. Jó a szabvány palackokhoz ;)

Ha ezzel a normál mezei (nem akvarisztikai) palackokra céloztál máris jobban alszom! :) ;)
Tényleg kb. mennyibe fáj egy ilyen palack illetve a töltése?
(tudom-tudom utána is nézhetnék...)
Illetve aki tud Baranyában olyat, aki ilyennel jó áron foglalkozik, mindenképpen írjon (akár pü-ben).

2 kilós 12 körül talán. 5 kilós 15körül. Töltés kb. 3000.- (?)
Linde vagy Messer telepet keress arrafelé, vagy pesten a Kinzo szaküzlet. Megtalálod a vásárlós topicban
 
Köszi az infót Inadsz!

Még egy olyan kérdésem lenne hozzátok, hogy 75 cm-nyi helyre befér a 2kg-os palack + tetején a reduktor?

Lassan lesz egy pár kép is a 2. hét utáni átmeneti állapotokról, de sajnos csak telefonnal tudok fotózni... :? :(
 
Itt is vannak a képek (bocsi a minőségért, amint lesz a kezemben itthon fényképező, teszek fel jobbat).

A layouttal még magam sem vagyok megelégedve, lesz itt még 1-2 átrendezés, csak a kiindulást is meg akartam örökíteni.
A víz pedig azért ilyen matt hatású, mert azelőtt tettem be a vasfákat, mielőtt fotóztam volna és felkavaródott az ajzat.

image-DCDD_4D43CEA3.jpg



image-1A90_4D43CEA3.jpg



image-A797_4D43CEA3.jpg
 
A hétvégén beszereztem egy friss Sziámi ormányos márnát ( Crossocheilus siamensis ), így az ideiglenesen áttett példány visszakerült eredeti helyére, társai közé (már észlelhető volt a hiánya, megjelent a pontalga az üvegen).

Emellett a kis ancik számát 20-ra bővítettem - ne ijedjetek meg a legnagyobb sem éri még el a 2 cm-t. ;)
Ezzel kapcsolatban egy kis élményt szeretnék megosztani:
Olyan bátrak a fiatalok, hogy némelyik a kifejlett vitorláshalamon próbált algát keresni, és kb. 5 percig rajta rágódott a betelepítés után. Én meg aggódtam, nehogy felébredjen szegény vitorlásban a vadászösztön. :D
 
Néhány hétvégén készített frissebb és jobb minőségű kép.

Fejlemények: Tettem egy kisebb mennyiség mohafélét is a vasfára, illetve bekerült 11 neonhal, ami a képeken még nem látható.

image-C307_4D517F1C.jpg


image-CAF1_4D517F1C.jpg


image-EF2E_4D517F1C.jpg


image-511F_4D517F1C.jpg
 
A folytatásban
Kezd kialakulni a végleges halállomány még a low tech konstrukcióban:
2 Sziámi ormányos márna - Crossocheilus siamensis
6 Kékpajzsos páncélosharcsa - Corydoras aeneus
7 Csíkos baltahasú lazac - Carnegiella strigata
11 Neonhal - Paracheirodon innesi
+ Maláj tornyoscsigák
+Növendék Ancistrusok kb. 30 db 2cm-esek (amíg felnőnek) ;)


Ideiglenesen:
4 Mexikói kardfarkú hal - Xiphophorus helleri (vadhoz közeli színváltozat)
- állandóan felzabálták az Ancijaim ikráit, ezért jelenleg átkerültek ebbe az akiba büntiből.

További tervezet:
10-20 Red Cherry garnéla
4-9 Neonhal

Szerk:
Pénteken érkezik 20 Red Cherry ;)
Viszont addigra ki kell találnom valamit a xifokkal... :?
 
Megérkeztek pénteken a Red Cherryk - fogalmam sincs hogy tényleg 20 db-e a lényeg hogy jól érzik magukat. :D
Közben szert tettem két újabb növénykére:
Több helyen olvastam, hogy könnyen tarthatók, megfelelnek kezdők számára is, elég változatos körülmények közt is szépen nevelhetők.
Mellesleg megtetszettek... ;)

Echinodorus ozelot green

rrs95j.jpg


ill.

Echinodorus osiris (rubra) vagy Echinodorus x barthii
(ezt ingyen kaptam a boltban mert már 1-2 levele eléggé oda volt, de amikor itthon megnéztem, a többi része egész egészségesnek tűnt - így összesen 700 ft alatt megúsztam a dolgot).

2vrz6f7.jpg


A kérdésem a következő:
Szerintetek ezeknek a jobban megvilágított 112 literes, vagy a kevésbé erős fénnyel rendelkező 260 literes akimban lenne jobb helyük?
Nyugodtan szóljatok, ha valamiért esetleg nem ajánlanátok őket egyikbe vagy másikba. Nemsokára én is pontosabban utánuk nézek, de hátha valami elkerüli a figyelmem. Ha rosszul neveztem el őket akkor is szólhattok, messze nem vagyok még profi... :lol:

Előre is köszi a válaszokat! ;)
 
Mehet nyugodtan ebbe az akváriumba, mert látom, hogy táp van bőségesen, fény is, úgyhogy inkább oda, ahol több a fény és a táp. Egyébként nem túl igényes növény, de a jó táptalaj kell neki.
 
Rinagy said:
Mehet nyugodtan ebbe az akváriumba, mert látom, hogy táp van bőségesen, fény is, úgyhogy inkább oda, ahol több a fény és a táp. Egyébként nem túl igényes növény, de a jó táptalaj kell neki.

Köszi Rinagy!

Igazából ezen se teljes a világítás, 1db 180 SMD ledes fénycső van csak felette. Sok helyen olvastam, hogy ez nem lesz az igazi, kevés algám van is, de nem tud elárasztani - az is inkább azért mert éri az üveget direkt napfény. Elég jól utánanéztem a ledeknek ezt találtam a legmegfelelőbb spektrumúnak és színhőmérsékletűnek az itthoni piacon. Növények meg úgy látom szeretik, lehet először beszerzek még egy ilyen fénycsövet, mielőtt drágább világításra beruháznék.
Erről mi a véleményed, véleményetek?
 
Woctrax said:
Szerintetek ezeknek a jobban megvilágított 112 literes, vagy a kevésbé erős fénnyel rendelkező 260 literes akimban lenne jobb helyük?
Szia!
Szerintem kicsi lesz a 112l-es akváriumod. Nálam (szintén 112l) teljesen felnött az akvárium tetejéig, hatalmas levelei voltak. Teljesen le fogják árnyékolni az akváriumodat. Szerintem próbáld meg inkább a nagyobb akváriumodban.
 
kocsa said:
Szia!
Szerintem kicsi lesz a 112l-es akváriumod. Nálam (szintén 112l) teljesen felnött az akvárium tetejéig, hatalmas levelei voltak. Teljesen le fogják árnyékolni az akváriumodat. Szerintem próbáld meg inkább a nagyobb akváriumodban.

Szia Kocsa!

Ezt mindkét növényre érted vagy csak az egyikükre? Mintha GA oldalán azt olvastam volna, hogy van köztük valamennyi méretkülönbség, de igaz, ami igaz, mindkettő szép nagy és terebélyes lesz egyszer.
A nagyban úgyis erőteljesen irtom Cryptocoryne aponogetifolia-t - a 120 centis levelei már elég zavaróak - majd azok helyére jók lesznek.
 
Back
Oldal tetejére