• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 110L családi

Ezek a zebra almacsigák már kicsit idegesítően rágják a növényeket... most felidegesítettek, mert pár napig nem voltunk itthon és elég gyanús a mostani állapot.
A HM szinte elfogyott. a pogostemon helferi új hajtásai tövig rágva, egy hygrophila végét is mintha valaki lecsípte volna. és az anubiason is gyanúsak a lukak...
Holnap igyekszek képekkel is szemléltetni, bár nem tudom számít-e.
Mérek is egyet. de ennyire nem lehet rossz a táparány... mármint, hogy ezek a hajtások bomlottak volna és ők csak a bomló részeket ennék. szerintem eszik a növényeket konkrétan. az meg nekem nem jó.
Hajlok afelé, hogy menniük kell, hiába néznek ki jó fejnek, nem azok.
Szerintem megpróbálhatnád etetni őket, akkor talán nem piszkálják a növényeket.
 
Szerintem megpróbálhatnád etetni őket, akkor talán nem piszkálják a növényeket.
Szeretném, de hogyan? Bedobom a saláta vagy pitypang levelet és rajta terem 1 percen belül 8 amano. 20 perc múlva még 6-8 postakürt csiga. 2-4 óra mire elfogy, jut mindenkinek.
Ezek nem mozdulnak semerre. se fagyasztott kajára, se száraz merülősre, semmire. próbáljak mást? próbáljam az arcuk elé tolni (szerk. ja de ezt is próbáltam, nem érdekelte)? nem is látok 2-3nál többet egyszerre...

Közben mértem egyet, de felesleges volt, enélkül is tudtam kb: NO3: 15 PO4: 1,2..1,8 K: 15+ Fe: 0,05
Az új táp miatt ilyen szokott lenni a macro. érdekes mondjuk, hogy 2 nap kihagyás után is ennyi.
A vas persze nem bírja 2 napig... de azért nem tök nulla lett, ez azért derék.
Annyi még, hogy 2 napja csúszik a vízcsere is.
Szóval a növények legjobb tudásom szerint egészségesek kell hogy legyenek. csak hát rágják őket. :(
 
Utoljára módosított:
Szeretném, de hogyan? Bedobom a saláta vagy pitypang levelet és rajta terem 1 percen belül 8 amano. 20 perc múlva még 6-8 postakürt csiga. 2-4 óra mire elfogy, jut mindenkinek.
Ezek nem mozdulnak semerre. se fagyasztott kajára, se száraz merülősre, semmire. próbáljak mást? próbáljam az arcuk elé tolni (szerk. ja de ezt is próbáltam, nem érdekelte)? nem is látok 2-3nál többet egyszerre...

Közben mértem egyet, de felesleges volt, enélkül is tudtam kb: NO3: 15 PO4: 1,2..1,8 K: 15+ Fe: 0,05
Az új táp miatt ilyen szokott lenni a macro. érdekes mondjuk, hogy 2 nap kihagyás után is ennyi.
A vas persze nem bírja 2 napig... de azért nem tök nulla lett, ez azért derék.
Annyi még, hogy 2 napja csúszik a vízcsere is.
Szóval a növények legjobb tudásom szerint egészségesek kell hogy legyenek. csak hát rágják őket. :(
Ki kell tapasztalni, mit szeretnek (az én almacsigáim például nem nyúlnak a csalánhoz). A kertben sokféle növényt találni, amit megesznek a csigák és garnélák. Most ezeket lehet találni: libatop, sárga lóhere, kövér porcsin, csalán. Persze ennél sokkal nagyobb a választék, én ezeket próbáltam. Nagyon szeretik a zsenge uborka belsejét vagy bármilyen tökfélét. Adhatsz kicsit többet is, hogy jusson a csigáknak. Nálam néha 1-2 napig is bent marad a zöld, mire teljesen elfogy. Ilyen kis mennyiségtől nem fog megborulni az akvárium.
 
IMG_20210817_104044.jpg
Így néz ki most. az előző teljes akvás kép óta 2 hét telt el. múlt hétvégén az ambúliát és a bal oldali hygrophila polispermát nyírtam csak, őket minden héten szoktam. És persze úszónövény ritkítás is minden héten van.
Az újak közül: Ludwigia palustris alja kopaszodik kicsit, de a vége szép színű és egészséges. táptalajos csészébe került.
A Myriophyllum aquaticum szépen nő, nem táptalajosban van, nem kapott gyökértápot sem.
Hygrophila pinnatifida normálisan elvan, nem olyan intenzív a növekedése mint a másikban táptalajjal.
Rotala rotundifolia nem az igazai... A pogostemon helfery növesztett új hajtásokat csak lerágták.
A HM jelentősen megritkult, alig van már értékelhető levele.
A hygrophilák a szokásos ütemben nőnek, szép új hajtásaik vannak, néhol szintén lerágva. pl:
IMG_20210817_104230.jpg
 
Kaptak egy kis répát, pitypang és eperfa levelet is. Az éj leple alatt legalább egy csiga biztosan rákapott az eperfa levélre.
Viszont az egyiket meg nem lehet kirobbantani a HM-ből (ugyanitt HM-et keresek mert lassan elfogy :ROFLMAO: pedig hetekig mennyit dobtam ki...)
Ezt az eperfa levelet legalább akkor mindenki szereti, el kellene rakni belőle télre... vajon szárítva vagy fagyasztva jobb eltartani?
 

Attachments

  • IMG_20210818_183454.jpg
    IMG_20210818_183454.jpg
    400.7 KB · Megtekintések: 38
  • IMG_20210818_183157.jpg
    IMG_20210818_183157.jpg
    343.7 KB · Megtekintések: 24
  • IMG_20210819_102341.jpg
    IMG_20210819_102341.jpg
    327.2 KB · Megtekintések: 30
Egy dolgot elfelejtettem még megkérdezni. Az előző képek közül az elsőn látszik az anubias levelén az alga. Kb mindenhonnan eltűnt az összes féle alga. és az anubias levélről levakarhatatlan ez. Arra gondoltam, hogy az már nem is alga, hanem károsodott ott a levél. Vagy tévedek és élő alga az? mit gondoltok?

Más topicokban írtam már, hogy jól eltűntette ez a 2hr Complete az algát, de nem tetszenek annyira a színek és talán a hajtások sem olyan jók mint voltak. kevés a vas benne, túl sok a foszfát. lehet hogy macro keverésre adom a fejem... kb már mindent tudok, milyen arány lenne jó ide. A kicsibe marad a 2hr szerintem

Na mégegy csigás eszembe jutott... A versenycsiga elég ízlésesen pakolja a petéit az zebraalmákra :D Egyik csigám sem normális... de azért bírom őket :D komolyan... átnevezem magam postakürcsigára, azok legalább nem ártanak semminek :D
IMG_20210813_102412.jpg
 
Utoljára módosított:
Itt is volt szaporulat... kislányom kérdezte, hogy az milyen csiga. mondom biztos postakürt. ja nem :D ennek szeme van :D
IMG_20210824_085246_1.jpg

A kedvenc kajáikat (Pogostemon helferi, HM) kivettem. a többit nem nagyon bántják. Került be helyettük Hottonia palustris és Lobelia cardinaris mini.

A szűrőben volt még egy rekesznyi szivacs, ráadásul ha jól látom TM20. ezt lecseréltem 1L Aquario Neo Media soft-ra. (Nem csökkenti a PH-t és nem is számítottam rá, de azért rámértem.)
Most így néznek ki a rekeszek: előszűrő TM30, matrix, matrix, Neo Media soft, vékony sűrűbb szivacs legfelül, kb perlon helyett (ez gyári megoldás). És azért egy perlon is van rajta.
Szerk:Takarítani amúgy nem is kellett volna a szűrőt, kereken 3 hónapja megy. Az előszűrőt szoktam kb havonta, az megfogja a durva trutyit. Jó cucc ez az OASE Biomaster, szeretem :)
 
Ma útba esett GA, mert a kisfiamat (önveszélyes kétéves :D) kötéscserére vittük és ha útba esik tudjátok mi van... :rolleyes: És meglepetésemre végre voltak sima neonhalak :) ráadásul kimondottan szépek :)
Úgyhogy végre lett egy szép csapatunk. Akkor már a kalászhal és az amano családot is növeltük kicsit.
És még 3 géb is jött :) a gyerekeknek nagyon tetszettek, eredetileg otokat akartak, de ők nem ide valók annyira... meg aztán én is irigykedve néztem a többi naplóban, főleg amikor túrnak :D :D
Most így állunk halügyileg: 13 neonhal, 12 villásfarkú kalászhal, 3 cory panda, 3 algázó géb, 1 anci,1 fekete tetra (csórikám :) )
Gerinctelenek: ~15 amano, 1 neocaridina, 5+ spixi csiga, 3 versenycsiga, 2 süncsiga, postakürt csiga, meg még kitudja mi :D
Azt hiszem a fauna lassan jó lesz, már csak a corydoras habrosusokra vágyunk :)
Új növények: Ceratopteris thalictroides, Hottonia palustris

IMG_20210827_200956.jpg
IMG_20210827_132920.jpgIMG_20210827_200524.jpg
 
Ma útba esett GA, mert a kisfiamat (önveszélyes kétéves :D) kötéscserére vittük és ha útba esik tudjátok mi van... :rolleyes: És meglepetésemre végre voltak sima neonhalak :) ráadásul kimondottan szépek :)
Úgyhogy végre lett egy szép csapatunk. Akkor már a kalászhal és az amano családot is növeltük kicsit.
És még 3 géb is jött :) a gyerekeknek nagyon tetszettek, eredetileg otokat akartak, de ők nem ide valók annyira... meg aztán én is irigykedve néztem a többi naplóban, főleg amikor túrnak :D :D
Most így állunk halügyileg: 13 neonhal, 12 villásfarkú kalászhal, 3 cory panda, 3 algázó géb, 1 anci,1 fekete tetra (csórikám :) )
Gerinctelenek: ~15 amano, 1 neocaridina, 5+ spixi csiga, 3 versenycsiga, 2 süncsiga, postakürt csiga, meg még kitudja mi :D
Azt hiszem a fauna lassan jó lesz, már csak a corydoras habrosusokra vágyunk :)
Új növények: Ceratopteris thalictroides, Hottonia palustris

View attachment 153797
View attachment 153799View attachment 153798
Ez a beszéd 😁
Én anno nem akartam neont, de a kisebbik fiam azt választott, így lett. Azóta örülök neki, szépek 😊
 
Ez a beszéd 😁
Én anno nem akartam neont, de a kisebbik fiam azt választott, így lett. Azóta örülök neki, szépek 😊
Így van, szépek nagyon, főleg rajban :) az a 3 darab ami eddig volt nem sokat foglalkozott egymással. néha véletlenül találkoztak, akkor 2 másodperces kergetőzés és ennyi...

szerk: mert ez nem ér meg egy külön hozzászólást, de azt a fránya csillaglámpát miért felejtem el mindig lekapcsolni :ROFLMAO: :ROFLMAO:

Azzal azt hiszem nem "dicsekedtem", hogy fekete zsugorcsővel csinosítottam az eheim befolyón. valljuk be nagyon ronda cucc alapból.
 
Utoljára módosított:
Így van, szépek nagyon, főleg rajban :) az a 3 darab ami eddig volt nem sokat foglalkozott egymással. néha véletlenül találkoztak, akkor 2 másodperces kergetőzés és ennyi...
Elvileg nagyobb csapatban aktívabbak. Egyszer régen volt 30 db belőlük, akkor sem úszkáltak túl sokat :)
Azzal azt hiszem nem "dicsekedtem", hogy fekete zsugorcsővel csinosítottam az eheim befolyón. valljuk be nagyon ronda cucc alapból.
Bevált ez a módszer? Gondolkoztam én is ilyen megoldáson.
 
Elvileg nagyobb csapatban aktívabbak. Egyszer régen volt 30 db belőlük, akkor sem úszkáltak túl sokat :)
Majd egyszer kipróbálom én is a 30-at :D de nem ebben az üvegben.
Bevált ez a módszer? Gondolkoztam én is ilyen megoldáson.
Szerintem így szép lett, matt fekete az egész, nem oldódik belőle semmi. Én mindent egybe leburkoltam 30/15 mm-es zsugorcsővel: eheim 16/22 zöld pipa (rövidebre vágva) - kb 5-6 cm 16/22 szilikon cső - ista skimmer könyök idom.
Az eheim cső kanyarját azt nem burkoltam, csak épphogy vízszint felettig, mivel az nálam nem látszik a fedéltől. De szerintem az egész pipát, kanyarral együtt le lehet, csak kicsit macerás ráhúzni. majd a garnisnál kipróbálom ha egyszer szétszedem...
Hőlégfúvóval a legjobb csak óvatosan. mert nekem megolvadt az eheim cső is, nem voltam valami óvatos :D de ez úgysem látszik, kiegyenesítettem. lehet hogy érdemes vízzel feltölteni a csövet, hogy az belül hűtse. szintén a garnisban így fogom majd.
 
Majd egyszer kipróbálom én is a 30-at :D de nem ebben az üvegben.

Szerintem így szép lett, matt fekete az egész, nem oldódik belőle semmi. Én mindent egybe leburkoltam 30/15 mm-es zsugorcsővel: eheim 16/22 zöld pipa (rövidebre vágva) - kb 5-6 cm 16/22 szilikon cső - ista skimmer könyök idom.
Az eheim cső kanyarját azt nem burkoltam, csak épphogy vízszint felettig, mivel az nálam nem látszik a fedéltől. De szerintem az egész pipát, kanyarral együtt le lehet, csak kicsit macerás ráhúzni. majd a garnisnál kipróbálom ha egyszer szétszedem...
Hőlégfúvóval a legjobb csak óvatosan. mert nekem megolvadt az eheim cső is, nem voltam valami óvatos :D de ez úgysem látszik, kiegyenesítettem. lehet hogy érdemes vízzel feltölteni a csövet, hogy az belül hűtse. szintén a garnisban így fogom majd.
Korábban már javasolta valaki a zsugorcsöves megoldást. Ha neked bevált, kipróbálom. Szerintem alapból nagyon csúnya a zöld Eheim cső, a fekete háttér előtt pedig szinte világít :) Az egyiket lecseréltem feketére, de ez így sokkal költséghatékonyabb.
 
Korábban már javasolta valaki a zsugorcsöves megoldást. Ha neked bevált, kipróbálom.
Tényleg... megtaláltam a zsugorcsöves beszélgetést a kókány topicban :)
Szerintem alapból nagyon csúnya a zöld Eheim cső, a fekete háttér előtt pedig szinte világít :) Az egyiket lecseréltem feketére, de ez így sokkal költséghatékonyabb.
A víz alatt kifehéredett szilikoncsővel együtt pedig borzalmasan nézett ki :D
 
Tegnap megveregettem a vállam mert rádöbbentem, hogy 2 hete nem cseréltem vizet. elnéztem kicsit a napokat, sok a dolog... ma cserélek mindenképp.
A tápozást viszont módosítottam, úgyhogy mértem egyet. jobb lett volna heti vízcserével mérni, de így is látszik, hogy jó az irány:
NO3: 15, PO4: 1,2, Fe: 0,2
Az macrot most még a meglévő easy lifeokból kevertem. Napi adag macro: NO3: 0,6 PO4: 0,175 K: 1,26 + Green Aqua Micro: 2ml + Seachem Iron: 1ml
Porbol macro keveréshez kellene még egy ki elszántság és rendes mérleg is, de az a cél majd. 2-3 havi folyadékom van még, addig kiderül jó-e az arány...
Végülis, ha ennyire stabilak az értékek akkor nem gáz ha csúszik a vízcsere... azért igyekszem jobban odafigyelni erre :)
 
A reggeli kávét nem is írtam. Kisfiam amikor felkelt a nappali közepére futott, valamit felvett és sietve bedobta a garnis üvegbe. :oops: Kérdezem mi az??? "csiga!☺️" és tényleg, egy versenycsiga...
Mondom jó... de az nem oda való, hanem a nagyba... máskor inkább szólj nekem.

De most komolyan hogyan csinálják már sokadszorra??? zárt a fedél, hátul van két kis luk a ki-befolyóknak. kimászik éjjel hátul, körbejön előre. aztán lemászik a bútoron vagy leesik. megtesz egy métert a nappali közepe felé? vagy az eséstől gurul arra? Ez így normális??? másra nem tudok gondolni.
Csoda, hogy még egy darab sem pusztult el. Feladtam. ha baleset lesz megemésztem és többet nem veszek...

(azóta cseréltem vizet, egy kalászhalat kiszívtam, de jól van. jó buli ennyi hallal)
 
A reggeli kávét nem is írtam. Kisfiam amikor felkelt a nappali közepére futott, valamit felvett és sietve bedobta a garnis üvegbe. :oops: Kérdezem mi az??? "csiga!☺️" és tényleg, egy versenycsiga...
Mondom jó... de az nem oda való, hanem a nagyba... máskor inkább szólj nekem.

De most komolyan hogyan csinálják már sokadszorra??? zárt a fedél, hátul van két kis luk a ki-befolyóknak. kimászik éjjel hátul, körbejön előre. aztán lemászik a bútoron vagy leesik. megtesz egy métert a nappali közepe felé? vagy az eséstől gurul arra? Ez így normális??? másra nem tudok gondolni.
Csoda, hogy még egy darab sem pusztult el. Feladtam. ha baleset lesz megemésztem és többet nem veszek...

(azóta cseréltem vizet, egy kalászhalat kiszívtam, de jól van. jó buli ennyi hallal)
Nyilván az tetszik nekik, ahogy a fiad visszadobja őket. Ezt élvezik, ezért csinálják. 🙃
Napokban gondoltam rá, megkérdezlek, hogy az ilyen-olyan postakürt-verseny stb csigák mennyire szökősek. De azt hiszem megkaptam a választ.
Nálam elvileg 8 süncsiga van, de még egyet sem láttam kijönni.
 
Napokban gondoltam rá, megkérdezlek, hogy az ilyen-olyan postakürt-verseny stb csigák mennyire szökősek. De azt hiszem megkaptam a választ.
Nálam elvileg 8 süncsiga van, de még egyet sem láttam kijönni.
Nálam egyszer az egyik süncsiga az akvárium tetején volt. Mondjuk szerintem nem szökni akart, inkább csak nem vette észre, hogy vége a víznek. :D
 
Back
Oldal tetejére