• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 110L családi

A képen is látszik, hogy sokkal nagyobb lett a fényerő. A színek tekintetében pedig mindenkinél más az egyéni ízlés. Sajnos ebben a kategóriában nem tudsz minden színt kiemelni. 6500K-nál szépek a zöld színek, de a vörösek nem annyira. Ha eltolod a vörös tartomány felé a fényt, akkor kiemeled a vörös növényeket, de zöld szín lesz halvány, kicsit sárgás :)
Megmaradt a fénycső is?
 
A képen is látszik, hogy sokkal nagyobb lett a fényerő. A színek tekintetében pedig mindenkinél más az egyéni ízlés. Sajnos ebben a kategóriában nem tudsz minden színt kiemelni. 6500K-nál szépek a zöld színek, de a vörösek nem annyira. Ha eltolod a vörös tartomány felé a fényt, akkor kiemeled a vörös növényeket, de zöld szín lesz halvány, kicsit sárgás :)
Igen ezért lett volna jó a vörös csík talán. de az most nem jött össze.
Megmaradt a fénycső is?
Nem, a csövet kiszedtem. majd az elektronikát is ki fogom szedni. csak mivel nincs tartalék világítás így bent hagyom egy darabig.
 
Mivel párszor már hibáztam, így inkább megkérdezem ezt is. szerintetek ez az ültető így rendben lesz? kb 1 cm tropica talaj, rá 2,5-3 cm JBL homok megy (amilyen az akvában van).
Szóljatok kérlek ha valami sok/kevés/nem jó :)
 

Attachments

  • IMG_20210613_144115.jpg
    IMG_20210613_144115.jpg
    180.3 KB · Megtekintések: 15
Utoljára módosított:
Az egyik edénybe a bacopákat, ludwigiákat raktam hátra. Ők nem néztek ki rosszul, szépen nőttek, de szeretnék többet kihozni belőlük.
A másikba az Alternanthera reineckii mini és a Pogostemon helferi került, utolsó lehetőségük, hogy rendbejöjjenek :) Eléggé előre kerültek, nem tetszik. Majd meglátjuk hova sikerül rakni.
A többi élőlény jól van. szépek az új levelek most már.
Normális kép nem, csak egy kulisszakép készült. Ezen látszik, hogy vannak most a ledek ideiglenesen :)
IMG_20210614_164903.jpg
 
még megemlíteném, hogy az anubias bimbózik :) tudom nem nagy cucc, már mindenkinél volt ilyen, de most végre nálam is :)

Volt ma vízcsere tápozás, egész normális a helyzet.
NO3: 15 - nem vittem túlzásba a vízcserét. mivel kevés volt a mulm azt hittem elég 16-18l most.
PO4: 0,6 - 7ml/0,35ppm Fosfoval korrigáltam kicsit
K: 15 - hát ez beállt ennyire...
Fe: 0,05..0,1 - ennek tükrében 10ml Profito és 4ml Ferro ment bele. úgy láttam a növényeken szeretik a vasat, és ahogy látom el is használták...
GH: 25 - szokásos
KH: 11 - úgy hogy 2x is raktam bele ADA szoftosítót, most összesen 80ml ment bele + múlt héten 40.
PH: 7 végre. esti mérés. erre legalább hatott az ADA cucc úgy néz ki.
legközelebb megnézem azt a Tetrát kh/ph-. nem gondolom hogy az ADAnál jobb úgy általánosságban, de kicsit olcsóbb és hátha nekem is beválik.

IMG_20210531_172237.jpg
 
Na amikor már azt hittem jól csinálom, beütött megint valami. Reggelre 2 amano elpusztult. A kalászhalak pipáztak, úgyhogy gondolom oxigénhiány volt.
Csíkteszttel mértem egyet gyors, NO2=0. Ammónia tesztem nincs.
de az ültető tálak elég kicsik, nem hiszem hogy attól... bár kitudja. Tegnap volt 15-20% csere, kevesebb mint szokott, de kimulmoztam rendesen.
Kaptak instant légpumpát és 50% vízcserét. Most mondjátok meg őszintén szerintetek mi van? Ennyi (fejlődő) növény mellett létezhet oxigénhiány?
A lily rosszul állt, ez igaz. Az előszűrőt is kipucoltam most, ráfért, de volt vízhozam még rendesen. Mit ronthatok még el?
A tápot nem hiszem hogy elmértem. Az ADA szoftosítóból sok ment bele, de elvileg az sem árthat, és mértem, nem lett sok elvileg.
A többi állat jól van, legalábbis most már tuti.
 
Na amikor már azt hittem jól csinálom, beütött megint valami. Reggelre 2 amano elpusztult. A kalászhalak pipáztak, úgyhogy gondolom oxigénhiány volt.
Csíkteszttel mértem egyet gyors, NO2=0. Ammónia tesztem nincs.
de az ültető tálak elég kicsik, nem hiszem hogy attól... bár kitudja. Tegnap volt 15-20% csere, kevesebb mint szokott, de kimulmoztam rendesen.
Kaptak instant légpumpát és 50% vízcserét. Most mondjátok meg őszintén szerintetek mi van? Ennyi (fejlődő) növény mellett létezhet oxigénhiány?
A lily rosszul állt, ez igaz. Az előszűrőt is kipucoltam most, ráfért, de volt vízhozam még rendesen. Mit ronthatok még el?
A tápot nem hiszem hogy elmértem. Az ADA szoftosítóból sok ment bele, de elvileg az sem árthat, és mértem, nem lett sok elvileg.
A többi állat jól van, legalábbis most már tuti.
Amano hullákról fotó? Mert mondjuk mérgezés esetén erőteljesebb színük lehet, mint egyébként... 🙄 Beszédes az is, hogy nem elszöktek... 🤔 Nem volt idejük...? Esetleg hirtelen fellépő C02 többlet? Az ammóniának szaga van, azt érezned kéne, ha odaszagolsz. Ha mocsárszagú az akva, akkor valami bomlik... 110 liternek már nem kéne ilyen hirtelen és durván borulni... Lehet sok lesz az ADA szoftosító? (alapvetően nincsenek csodaszerek a vízlágyításban. A kalcium(vagy magnézium) - hidrogénkarbonát, (amit megkötsz az ADA-val) alapvetően nem kerül ki a vízből, max. valamivel kötésbe kerül, amiből egy bizonyos koncentrátum akár sok is lehet. Kemény vízen lágyithatunk egy kicsit vele, de nem biztos, hogy büntetlenül. Lehet, hogy a tól-ig határt megtaláltad.
 
Sajnálom, ami történt. Nem tudom, mi lehetett az oka. Oxigénhiány elképzelhető, bár nincs túltelepítve az akváriumod, és a képek alapján nincs túl sok növény sem. A kalászhalak oxigénigényesek, az amanok viszont elég szívósak, szerintem többet kibírnak. Tehát ezt a lehetőséget kevésbé tartom valószínűnek. Az ültetőtálból kimosódhatott egy kevés táptalaj, de ettől nem hiszem, hogy mérgezés alakulna ki (legfeljebb elszaporodnak az algák, de az más történet). Arról olvastam már, hogy nem nagyon lehet tartósan és stabilan vegyszerekkel csökkenteni a PH-t. Lehet, hogy az ADA készítménye biztonságos ilyen szempontból, de csodaszerek nincsenek. A gyors PH változás is okozhat problémát. Teljesen egyetértek @Zsoltiabéka hozzászólásával. A kemény vizet okozó karbonátokat a vegyszer fizikailag nem távolítja el a vízból.
A 0 nitrát-szint azt jelenti, hogy a növények felveszik a vízből az összeset. Ebből nem derül ki, hogy a szűrőd beindult-e már. A bomló szerves anyagoknak jellegzetes szaga van, de szerintem már késő, amikor ezt mi szagról megérezzük. A kényesebb élőlények hamarabb reagálnak erre.
 
Amano hullákról fotó? Mert mondjuk mérgezés esetén erőteljesebb színük lehet, mint egyébként... 🙄
Nem fényképeztem de kifakultak voltak. Az egy szem neocaridiniűm ette az egyiket mintha semmi gond nem lenne.
Beszédes az is, hogy nem elszöktek... 🤔 Nem volt idejük...?
Nem tudnak elszökni gyakorlatilag. Tök zárt a fedél, azt a két rést elég nagy szerencse kellene hogy megtalálják. viszont magasan voltak a növényeken. ezt elfelejtettem írni.
Esetleg hirtelen fellépő C02 többlet?
Lehet, de mitől? Tényleg kérdezem, mert nem tudom. nem értek hozzá még ennyire.
Az ammóniának szaga van, azt érezned kéne, ha odaszagolsz. Ha mocsárszagú az akva, akkor valami bomlik... 110 liternek már nem kéne ilyen hirtelen és durván borulni...
Nem volt büdös.
Lehet sok lesz az ADA szoftosító? (alapvetően nincsenek csodaszerek a vízlágyításban. A kalcium(vagy magnézium) - hidrogénkarbonát, (amit megkötsz az ADA-val) alapvetően nem kerül ki a vízből, max. valamivel kötésbe kerül, amiből egy bizonyos koncentrátum akár sok is lehet. Kemény vízen lágyithatunk egy kicsit vele, de nem biztos, hogy büntetlenül. Lehet, hogy a tól-ig határt megtaláltad.
Elképzelhető ez is, nem tudom. de elvileg semmi vegyszer nincs benne és nem is használt sokat..
Egyébként nem nagyon akartam foglalkozni a vízlágyítással.
 
Sajnálom, ami történt. Nem tudom, mi lehetett az oka. Oxigénhiány elképzelhető, bár nincs túltelepítve az akváriumod, és a képek alapján nincs túl sok növény sem. A kalászhalak oxigénigényesek, az amanok viszont elég szívósak, szerintem többet kibírnak. Tehát ezt a lehetőséget kevésbé tartom valószínűnek.
De tényleg pipáltak :( Viszont a nagy tetra meg nem. fura... már ez a 2. alkalom. az előző pipálós reggel környékén volt egy elhullott kalászhal.
Az ültetőtálból kimosódhatott egy kevés táptalaj, de ettől nem hiszem, hogy mérgezés alakulna ki (legfeljebb elszaporodnak az algák, de az más történet).
Igen ezt én is elvetném.
Arról olvastam már, hogy nem nagyon lehet tartósan és stabilan vegyszerekkel csökkenteni a PH-t. Lehet, hogy az ADA készítménye biztonságos ilyen szempontból, de csodaszerek nincsenek. A gyors PH változás is okozhat problémát. Teljesen egyetértek @Zsoltiabéka hozzászólásával. A kemény vizet okozó karbonátokat a vegyszer fizikailag nem távolítja el a vízból.
Igen, annyira ebbe nem is akartam belemenni. túlzásba vittem. eddig szerintem nem a kemény víz miatt volt baja a növényeknek. De nem váltott ki gyors változást. még csak lassút sem nagyon. 7,5ről talán átbillent 7 közelire. A KH is 2-3 ppm-et ment lejjebb. De miért pont vízcsere és tápozás után jött elő ez a baj... vagy csak véletlen? Lehet hogy tényleg az ADA cuccot toltam túl...
A 0 nitrát-szint azt jelenti, hogy a növények felveszik a vízből az összeset. Ebből nem derül ki, hogy a szűrőd beindult-e már. A bomló szerves anyagoknak jellegzetes szaga van, de szerintem már késő, amikor ezt mi szagról megérezzük. A kényesebb élőlények hamarabb reagálnak erre.
Nitritre írtam hogy 0. persze ez alapján nem lehet tudni az ammóniát. A szűrőnek szerintem már illett volna beindulnia. a víz mindig tök tiszta, nem büdös. persze ahogy írtad lehet kevesebb ammónia is az oka.
A szűrő kapcsán csak egy dolog nem tetszik. Az előszűrő elég sűrű szivacs, szerintem nem jó van benne.

Köszönöm a támogatást! Ti mit tennétek a helyemben? Levegőztessek? vegyek ammónia tesztet? vagy bízzak benne hogy nem lesz több ilyen?
 
Minden fajnak mások az igényei. A pontylazacok kevésbé kényesek az oxigéntartalomra. Nem ismerem az ADA készítményt. Lehet, hogy egy kicsit kevesebb is elég lenne belőle. A növényeid be fognak indulni az új lámpától, nem feltétlenül a magas PH és keménység az akadály.
Ha van rá lehetőséged, próbálj levegőztetni vízcsere után. A motoros légpumpát lehet időkapcsolóra is kötni. A legkritikusabbak a hajnali órák. Fény hiányában este leáll a fotoszintézis, ilyenkor a növények is lélegeznek (oxigént fogyasztanak, CO2-t engednek ki). Mikor bekapcsol a világítás, és beindul a fotoszintézis, normalizálódik a víz oxigénszintje. Szerintem nincs annyi halad és növényed, hogy emiatt legyen oxigénhiány, de talán nincs ebben igazam.
Gyors megoldást nem tudok, de leírom a saját történetemet: Nagyon megtetszettek a kalászhalak, ilyeneket akartam, mikor újraindítottam az akváriumot. Korábban volt már sokféle halam, nem gondoltam, hogy probléma lesz. 2 hónapja ment már az akvárium, amikor betelepítettem őket, más hal nem is volt. Néhány hétig nem volt semmi gond, aztán elkezdtek egyesével pusztulni. Nem volt semmi előjele a dolognak. Annyit láttam, hogy az egyik elvonul a többitől, enni sem jön elő. Másnap reggel megtaláltam a hulláját. 2-3 naponta ismétlődött a jelenség. A halak fele elpusztult, mire sikerült stabilizálni a helyzetet. Ezeket csináltam:
- Lecseréltem a külső szűrőt egy sokkal nagyobbra, a plusz helyre Seachem Matrixot tettem.
- Vettem Seachem Purigent.
- A kifolyót lecseréltem lily pipe-ra.
- Beüzemeltem egy levegőpumpát, porlasztóval. Mivel a pumpa még elbírta, rákötöttem egy szivacsszűrőt is.
- Vízcsere előtt 2 napig pihentettem a vizet. Elhagytam a korábban használt Easy Life Filter Medium vízelőkészítőt.
- Felszaporítottam a növény mennyiséget. Később vettem erősebb lámpát is.
- Ügyeltem a minőségi etetésre: 60-70% fagyasztott, a többi jó minőségű szárított. Ha van rá mód, adok hangyákat és kisebb rovarokat is.
1 hónappal később abbamaradt a pusztulás. Az azóta eltelt majdnem 2 évben csak egy felnőtt kalászhalam pusztult el (kiugrott, amikor nem vettem észre). Már régen kivettem a levegőztetőt és a szivacsszűrőt. A Seachem Purigen még benne van a szűrőben, de már valószínűleg hatástalan, mert nem regeneráltam :) A kezdeti pusztulást szerintem a nem megfelelő szűrőkapacitás és a nem kellően beállt szűrőanyag okozta.
 
Minden fajnak mások az igényei. A pontylazacok kevésbé kényesek az oxigéntartalomra. Nem ismerem az ADA készítményt. Lehet, hogy egy kicsit kevesebb is elég lenne belőle. A növényeid be fognak indulni az új lámpától, nem feltétlenül a magas PH és keménység az akadály.
Nem fogom erőltetni. max keveset rakok bele. ezt lehet hogy elszúrtam.
Ha van rá lehetőséged, próbálj levegőztetni vízcsere után. A motoros légpumpát lehet időkapcsolóra is kötni. A legkritikusabbak a hajnali órák. Fény hiányában este leáll a fotoszintézis, ilyenkor a növények is lélegeznek (oxigént fogyasztanak, CO2-t engednek ki). Mikor bekapcsol a világítás, és beindul a fotoszintézis, normalizálódik a víz oxigénszintje. Szerintem nincs annyi halad és növényed, hogy emiatt legyen oxigénhiány, de talán nincs ebben igazam.
Én szeretném, hogy igazad legyen :) van légpumpám, időzítőm is. csak úgy nem tetszik az ötlet, nem így szeretném megoldani. mert úgy tudom, hogy normális esetben nincs ilyenre szükség.
Ha megengeded behelyettesítem a saját helyzetemet a felsoroltakba, hogy összevessük. :)
- Lecseréltem a külső szűrőt egy sokkal nagyobbra, a plusz helyre Seachem Matrixot tettem.
Az én szűrőm OASE Biomaster 250 900 liter / óra gondolom elég nagy már, de javítsatok ki ha nem. Mátrix és szivacs fele - fele van benne.
- Vettem Seachem Purigent.
Ezt én is nézegettem már, de nem gondoltam, hogy nélkülözhetetlen. javasolnád? :)
- A kifolyót lecseréltem lily pipe-ra.
Ez megvan, még ha nem is tökéletesen áll. :ROFLMAO:
- Beüzemeltem egy levegőpumpát, porlasztóval. Mivel a pumpa még elbírta, rákötöttem egy szivacsszűrőt is.
Technikailag megoldható lenne, ahogy fentebb is írtam.
- Vízcsere előtt 2 napig pihentettem a vizet. Elhagytam a korábban használt Easy Life Filter Medium vízelőkészítőt.
Ha tehetem akkor én is legalább 2 napig. A kezdetekkor rendszeresen 1 hétig pihent. csere után mindig egyből elmostam utántöltöttem a hordót. aztán egyszer büdös lett, így rövidebbre vettem inkább a pihentetést.
Vízelőkészítőből meg kb mindig mást kapok sajnos. volt már Easy Life Filter Medium, Tetra. a JBL pont ma fogyott el. most már csak neptun van itthon. nem gondoltam hogy sokat számít...
De csak akkor használom ha tudom hogy 2 napon belül lesz a csere.
- Felszaporítottam a növény mennyiséget. Később vettem erősebb lámpát is.
Lámpa megvan. Növény mennyiséget hogy látod? Írtad, hogy nem sok, de azt nem írtad, hogy nem kevés :)
- Ügyeltem a minőségi etetésre: 60-70% fagyasztott, a többi jó minőségű szárított. Ha van rá mód, adok hangyákat és kisebb rovarokat is.
Hát én félős vagyok még ebben. De minőségi szárazat adok nekik, mindenkinek a szájába valót. A garnélák meg salátát, zöldséget is kapnak.
1 hónappal később abbamaradt a pusztulás. Az azóta eltelt majdnem 2 évben csak egy felnőtt kalászhalam pusztult el (kiugrott, amikor nem vettem észre). Már régen kivettem a levegőztetőt és a szivacsszűrőt. A Seachem Purigen még benne van a szűrőben, de már valószínűleg hatástalan, mert nem regeneráltam :) A kezdeti pusztulást szerintem a nem megfelelő szűrőkapacitás és a nem kellően beállt szűrőanyag okozta.
Ehhez képest még szerencsés vagyok... azt hiszem... mert tapasztalt az nem :)
A kimerült Seachem Purigen nem okozhat gondot egyébként? Csak kérdezem mert nem tudom :) De akkor ezek szerint nem :D Vettem ilyen cleanitet (ami szagra kb hipó) a csövek tisztítására, elvileg azzal lehet regenerálni.
 
Utoljára módosított:
Nem fogom erőltetni. max keveset rakok bele. ezt lehet hogy elszúrtam.
Érdemes lenne kipróbálni. Ha lehet, minél kevesebb vegyszert használok. Nem biztos, hogy emiatt van a problémád :)

Én szeretném, hogy igazad legyen :) van légpumpám, időzítőm is. csak úgy nem tetszik az ötlet, nem így szeretném megoldani. mert úgy tudom, hogy normális esetben nincs ilyenre szükség.
Persze, ez csak szükségmegoldás. Legalább egy próbát megérne a következő vízcserénél. Ezzel ki lehetne zárni egy lehetséges okot.

Ha megengeded behelyettesítem a saját helyzetemet a felsoroltakba, hogy összevessük. :)


Az én szűrőm OASE Biomaster 250 900 liter / óra gondolom elég nagy már, de javítsatok ki ha nem. Mátrix és szivacs fele - fele van benne.
Ennek elégnek kell lenni, de legalább 1-2 hónap, mire teljesen el tudja látni a feladatát.

Ezt én is nézegettem már, de nem gondoltam, hogy nélkülözhetetlen. javasolnád? :)
Nem nélkülözhetetlen. Azért vettem régen, mert kiszűri a nitrogén tartalmú bomlástermékeket a vízből. Ha beállt a szűrő, akkor erre nincs szükség, viszont a tápozásba - szerintem - belekavar. Van egy optikai tuning hatása is, de ez sem annyira fontos.

Ez megvan, még ha nem is tökéletesen áll. :ROFLMAO:
👍

Technikailag megoldható lenne, ahogy fentebb is írtam.
Szivacsszűrőre nem érdemes emiatt beruházni. A levegőztetést egy rövid ideig megpróbálnám.

Ha tehetem akkor én is legalább 2 napig. A kezdetekkor rendszeresen 1 hétig pihent. csere után mindig egyből elmostam utántöltöttem a hordót. aztán egyszer büdös lett, így rövidebbre vettem inkább a pihentetést.
Vízelőkészítőből meg kb mindig más van itthon sajnos. volt Easy Life Filter Medium, Neptun. a JBL ma fogyott el. most már csak neptun van itthon. nem gondoltam hogy sokat számít...
Régóta nem használok már semmilyen vízelőkészítőt. Nem vettem észre káros változást.
A hordó nekem nem volt büdös soha. Elmosni szerintem nem kell, elég kiszárítani, ha kiürült.

Lámpa megvan. Növény mennyiséget hogy látod? Írtad, hogy nem sok, de azt nem írtad, hogy nem kevés :)
Az új lámpával rendben lesz a dolog. Most már alakul a növénymennyiség :) Nem csinálnék addig jelentős ritkítást, amíg nem stabilizálódik a helyzet. A növények a nitrátot (és állítólag az ammóniát) tudják felvenni. Ha beáll a szűrőd, nem lehet a vízben számottevő mennyiségű ammónia és nitrit.

Hát én félős vagyok még ebben. De minőségi szárazat adok nekik, mindenkinek a szájába valót. A garnélák meg salátát, zöldséget is kapnak.
5-6 féle használható fagyasztott eleséget lehet kapni. Én vettem belőlük több havi adagot, mindig más fajtát adok. Szerintem érdemes lenne kipróbálni. Hangyákat is szoktam fogdosni, azt is nagyon szeretik a halak :) Szárazat inkább a vitaminok miatt szoktam adni. A garnéláknak nagyon jó a zöldség is.

Ehhez képest még szerencsés vagyok... azt hiszem... mert tapasztalt az nem :)
Szerintem nem kell már sokáig kihúznod, a szűrő előbb utóbb-beáll majd. Addig viszont nem vennék új állatot.

A kimerült Seachem Purigen nem okozhat gondot egyébként? Csak kérdezem mert nem tudom :) De akkor ezek szerint nem :D Vettem ilyen cleanitet (ami szagra kb hipó) a csövek tisztítására, elvileg azzal lehet regenerálni.
A leírások szerint a Seachem Purigen nem enged vissza semmit, nekem nem volt még ebből probléma. Régóta tervezem, hogy regenerálom, de mindig elfelejtem :) Ritkán szoktam leállítani és szétszedni a szűrőt.
 
mértem. jobban lenullázta a vizemet valami, mint ahogy egy 50% cserétől vártam volna
NO3: 15- - szokásos
PO4: 0,05 - valami kinullázta. 2x mértem és teszteltem a tesztet is fosfoval. nem a teszt téved. ez tényleg majdnem 0.
K: 5 - ez is kevesebb a vártnál. 50% vizet cseréltem akkor 7 körülire számítottam volna...
Fe: 0,05-0,1 - pedig ment bele tegnap profito és egy kevés ferro is...
kb innen indultam pár hete :D

ezután ment bele:
10ml Profito
4ml Ferro
10ml / 0,5ppm Fosfo
8ml / 3ppm Kálium

na holnap is mérek... pedig már szeretnék felhagyni a hobbi ezen részével :D
 
mértem. jobban lenullázta a vizemet valami, mint ahogy egy 50% cserétől vártam volna
NO3: 15- - szokásos
PO4: 0,05 - valami kinullázta. 2x mértem és teszteltem a tesztet is fosfoval. nem a teszt téved. ez tényleg majdnem 0.
K: 5 - ez is kevesebb a vártnál. 50% vizet cseréltem akkor 7 körülire számítottam volna...
Fe: 0,05-0,1 - pedig ment bele tegnap profito és egy kevés ferro is...
kb innen indultam pár hete :D

ezután ment bele:
10ml Profito
4ml Ferro
10ml / 0,5ppm Fosfo
8ml / 3ppm Kálium

na holnap is mérek... pedig már szeretnék felhagyni a hobbi ezen részével :D
Ha a nitrát szint is alacsony lenne, azt mondanám, hogy a növények felhasználták a foszfáttal együtt. Így viszont passz :) Talán valaki másnak lesz ötlete.
 
mértem. jobban lenullázta a vizemet valami, mint ahogy egy 50% cserétől vártam volna
NO3: 15- - szokásos
PO4: 0,05 - valami kinullázta. 2x mértem és teszteltem a tesztet is fosfoval. nem a teszt téved. ez tényleg majdnem 0.
K: 5 - ez is kevesebb a vártnál. 50% vizet cseréltem akkor 7 körülire számítottam volna...
Fe: 0,05-0,1 - pedig ment bele tegnap profito és egy kevés ferro is...
kb innen indultam pár hete :D

ezután ment bele:
10ml Profito
4ml Ferro
10ml / 0,5ppm Fosfo
8ml / 3ppm Kálium

na holnap is mérek... pedig már szeretnék felhagyni a hobbi ezen részével :D
10 ml Profito 100-as akvába?
Tudod növényes akvánál nem gond ( annyira ) az egyszerre bejuttatott vegyszer, de halasnál, főleg pl Kalászosnál
ez nem túl szerencsés. Ezeknél a halaknál, de úgy általában a halaknál a lehető legfokozatosabban szabad bármit is adagolni a vízhez.
2ml naponta pl elég a Profito-ból, a többit is minél több vízben feloldva kell betölteni az akvába, Ph változtatás is eléggé
megviseli az élőlényeket. Az ismételt oxigéngond pedig azt mutatja, hogy ebből a szempontból spiccen van az akva, ami
aggályos. A szűrőbaktériumok is használnak fel oxigént. Ha másként nem megoldható, levegőztető használata javasolt,
amíg nem rendeződik a helyzet. Ha viszonylag üres helyen, tehát nem növények közt van a levegő bevezetve, nem okoz
majd gondot, viszont biztonságot ad.
Csak úgy legvégül : én úgy emlékszem, ezek a Kalászok tiszta, áramló, oxigéndús vizekben élnek, én biztosan levegőztetnék
nekik, főleg nemrégen indított akvában : nem szeretem a meglepetéseket.
 
Utoljára módosított:
10 ml Profito 100-as akvába?
Tudod növényes akvánál nem gond ( annyira ) az egyszerre bejuttatott vegyszer, de halasnál, főleg pl Kalászosnál
ez nem túl szerencsés. Ezeknél a halaknál, de úgy általában a halaknál a lehető legfokozatosabban szabad bármit is adagolni a vízhez.
2ml naponta pl elég a Profito-ból, a többit is minél több vízben feloldva kell betölteni az akvába, Ph változtatás is eléggé
megviseli az élőlényeket. Az ismételt oxigéngond pedig azt mutatja, hogy ebből a szempontból spiccen van az akva, ami
aggályos. A szűrőbaktériumok is használnak fel oxigént. Ha másként nem megoldható, levegőztető használata javasolt,
amíg nem rendeződik a helyzet. Ha viszonylag üres helyen, tehát nem növények közt van a levegő bevezetve, nem okoz
majd gondot, viszont biztonságot ad.
Csak úgy legvégül : én úgy emlékszem, ezek a Kalászok tiszta, áramló, oxigéndús vizekben élnek, én biztosan levegőztetnék
nekik, főleg nemrégen indított akvában : nem szeretem a meglepetéseket.
Köszönöm a tanácsokat. A levegőztetést megfontolom mindenképp. És jobban figyelem a halakat, garnélákat. Ma középen úszott mindenki pirkadatkor, teljesen normálisan viselkedtek. nem úgy mint tegnap.
A mostani amano elhullás annyiban volt más mint a korábbiak, hogy sok élőlény látványosan szenfedett, felszín közelben "kapálózott". kicsitt megrázó volt...
A korább 1 darab kalászhal vagy 1 cory elhulláskor nem volt senki másnak tünete. 10 nem olyan rég vásárolt fiatal halból 1 elhullik az azért nem ritka.

Ez alapján jelenleg arra gyanakszom, hogy a kh/ph csökkentőt tútam túl, teljesen feleslegesen, mert még csak nem is változott érdemben. Jobb híján ez a gyanusítottam a tápanyag nullázásra is. De sosem fog kiderülni.
Mert a többi táp kb ugyanolyan arányban ment bele tegnap, mint tegnapelőtt.

Tudom, hogy soknak hangzik az adag. Komolyan gondolkodom rajta hogy ha nem is napi de legalább heti 2x tápozok inkább. csak hát ahhoz kellene egy beállt tápszint.
15ös nitrát mellett 0 közeli foszfát és vashoz nem hiszem, hogy sokat önöttem. 1-2 ml nem hat ilyenkor nálam. 1l mérőedényben szoktam feloldani, mindegyik tápot külön külön.

Te mit adagolsz még a Profito mellé? érdekelne még ilyen gyakorlati összeállítás, mert amúgy nem nagyon láttam még ilyet. Persze biztos sokminden más nálad, de akkor is támpont lenne.
 
Köszönöm a tanácsokat. A levegőztetést megfontolom mindenképp. És jobban figyelem a halakat, garnélákat. Ma középen úszott mindenki pirkadatkor, teljesen normálisan viselkedtek. nem úgy mint tegnap.
A mostani amano elhullás annyiban volt más mint a korábbiak, hogy sok élőlény látványosan szenfedett, felszín közelben "kapálózott". kicsitt megrázó volt...
A korább 1 darab kalászhal vagy 1 cory elhulláskor nem volt senki másnak tünete. 10 nem olyan rég vásárolt fiatal halból 1 elhullik az azért nem ritka.

Ez alapján jelenleg arra gyanakszom, hogy a kh/ph csökkentőt tútam túl, teljesen feleslegesen, mert még csak nem is változott érdemben. Jobb híján ez a gyanusítottam a tápanyag nullázásra is. De sosem fog kiderülni.
Mert a többi táp kb ugyanolyan arányban ment bele tegnap, mint tegnapelőtt.

Tudom, hogy soknak hangzik az adag. Komolyan gondolkodom rajta hogy ha nem is napi de legalább heti 2x tápozok inkább. csak hát ahhoz kellene egy beállt tápszint.
15ös nitrát mellett 0 közeli foszfát és vashoz nem hiszem, hogy sokat önöttem. 1-2 ml nem hat ilyenkor nálam. 1l mérőedényben szoktam feloldani, mindegyik tápot külön külön.

Te mit adagolsz még a Profito mellé? érdekelne még ilyen gyakorlati összeállítás, mert amúgy nem nagyon láttam még ilyet. Persze biztos sokminden más nálad, de akkor is támpont lenne.
TF Plantert, 2-3 naponta 1ml-t. Eléggé más, mert nekem sok halam van, és a növényeim egyszerűbbek is, mint a tieid.
A napi tápozás javasolt, leosztva a heti ajánlásokat, halas akvában főleg.
Lehet oxigénhiányos állapot úgy is, hogy a halak még nem jelzik egyértelműen, simán gyorsabban veszik a levegőt.
Ha esetleg "pipálnak", az már vészhelyzet.
 
Köszönöm a tanácsokat. A levegőztetést megfontolom mindenképp. És jobban figyelem a halakat, garnélákat. Ma középen úszott mindenki pirkadatkor, teljesen normálisan viselkedtek. nem úgy mint tegnap.
A mostani amano elhullás annyiban volt más mint a korábbiak, hogy sok élőlény látványosan szenfedett, felszín közelben "kapálózott". kicsitt megrázó volt...
A korább 1 darab kalászhal vagy 1 cory elhulláskor nem volt senki másnak tünete. 10 nem olyan rég vásárolt fiatal halból 1 elhullik az azért nem ritka.

Ez alapján jelenleg arra gyanakszom, hogy a kh/ph csökkentőt tútam túl, teljesen feleslegesen, mert még csak nem is változott érdemben. Jobb híján ez a gyanusítottam a tápanyag nullázásra is. De sosem fog kiderülni.
Mert a többi táp kb ugyanolyan arányban ment bele tegnap, mint tegnapelőtt.

Tudom, hogy soknak hangzik az adag. Komolyan gondolkodom rajta hogy ha nem is napi de legalább heti 2x tápozok inkább. csak hát ahhoz kellene egy beállt tápszint.
15ös nitrát mellett 0 közeli foszfát és vashoz nem hiszem, hogy sokat önöttem. 1-2 ml nem hat ilyenkor nálam. 1l mérőedényben szoktam feloldani, mindegyik tápot külön külön.

Te mit adagolsz még a Profito mellé? érdekelne még ilyen gyakorlati összeállítás, mert amúgy nem nagyon láttam még ilyet. Persze biztos sokminden más nálad, de akkor is támpont lenne.
Valószínűleg magtaláltad a kiváltó okot. A pH csökkentés nem jó dolog. NIncs is sok értelme. Kb. egy éve citromsavval próbáltam a pH-t lenyomni 8,2-ről. Az "eredmény" 5 db panda csíkom halt meg pár óra alatt. A többiek túlélték, egy gyors vízcsere után. Amikor megláttam a tetemeket sírni tudtam volna.
 
Utoljára módosított:
Valószínűleg magtaláltad a kiváltó okot. A pH csökkentés nem jó dolog. NIncs is sok értelme. Kb. egy éve citromsavval próbáltam a pH-t lenyomni 8,2-ről. Az "eredmény" 5 db panda csíkom halt meg pár óra alatt. A többiek túlélték, egy gyors vízcsere után. Amikor megláttam a tetemeket sírni tudtam volna.
Azt nem csodálom. Anyagilag is iszonyat veszteség.
 
Back
Oldal tetejére