• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 110L családi

Ma vásároltam ezt azt, és csináltam 30L vízcserét. Óvatosan adagoltam tápokat a korábbi mérések alapján:
6ml (0,3ppm) Fosfo
15ml(6ppm) Kálium
10ml PH/KH- Tetra nem volt, rá lettem dumálva az ADA-ra. az nem teljesen világos hogy ez az adag mennyit javított. Méricskézek még.
15ml Profito
Ma nem mértem, majd holnap fogok és korrigálok tápot.
Vettem PH tesztet is de azt már meg is bántam... olyan tapadósat kellett volna mint ami @Zsoltiabéka nak van. csak olyan nagynak tűnt, hirtelen nem volt ötletem hová tegyem, hogy lássam is és ne zavarjon...
Ilyen "óvatosan adagolt" tápok mellett, ha nem nőnek a növények akkor ott a világítással lesz talán a fő baj. (Én 150-esbe napi 2ml Profito-t használok, és nem ennyi a növény, több.)
Mivel világítasz konkrétan? (fénycső típus, W, Kelvin.)
 
20-25 Tropica kapszula bőven elég :) Lehet, hogy a talajodat nem szeretik a növények, azért stagnálnak. Erre megoldás lenne az ültetőtál.
Ültetőtálazáshoz minden megvan már, csak egy ráérős óra kellene nap közben valamikor :)
A halak kiválasztása sem egyszerű feladat. Nem szabad hirtelen felindulásból vásárolni. Szerintem még 8-10 kisebb testű halat elbírna az akváriumod. Galaxy razbórával nincs saját tapasztalatom. Nem tudom, mennyire bírják a kemény vizet.
A mostani halaid mind csapathalak. Minél több példány van egy fajból, annál szebben mutatnak, és jobban is érzik magukat. Kis akváriumban nem szerencsés sok kis létszámú halrajt tartani. Lehet, hogy jobb lenne, ha a neonhalakból vagy kalászhalakból vennél még. Egy csapat fekete tetra is szép látvány. Lehet, hogy jól járnál néhány kommersz hallal is (zebra dánió, színjátszó dánió, leopárd dánió, kolibrihal). Ezek egy kicsit nagyobbak, de sokkal toleránsabbak a környezettel, és bárhol beszerezhetőek.
Igen, egyetértek veled teljesen. Csak valamiben lehet hogy engedni kellene a gyereknek, hogy örüljön :) de meglátjuk.
A sárga garnélák külön nanoban valószínűleg összejönnek majd, annak biztos örülni fog :D
 
Ilyen "óvatosan adagolt" tápok mellett, ha nem nőnek a növények akkor ott a világítással lesz talán a fő baj.
Hát nálam ennyinél marad meg a 0,2 vas. de lehet hogy felesben ferroval fogom adagolni a profitot majd. A növények nőnek amúgy, csak nem mindegyik szép.
A legtöbb növény még csak egy bő hónapja van nálam. Tudom, egy profi ennyi idő alatt csodát művel, de kezdőnél ez nem is várnám :D
(Én 150-esbe napi 2ml Profito-t használok, és nem ennyi a növény, több.)
Erről jut eszembe, tök jó lenne ha te is naplóznál néha, én biztos kíváncsi lennék rá :) és szerintem más is :)
Mivel világítasz konkrétan? (fénycső típus, W, Kelvin.)
2 x 18W 1300Lumen 4000K T8 Sylvania zsír új fénycső. gondoltam már a bővítésre, ledre váltásra. szerintem is kevés, azok alapján amit másoknál látok...
 
Hát nálam ennyinél marad meg a 0,2 vas. de lehet hogy felesben ferroval fogom adagolni a profitot majd. A növények nőnek amúgy, csak nem mindegyik szép.
A legtöbb növény még csak egy bő hónapja van nálam. Tudom, egy profi ennyi idő alatt csodát művel, de kezdőnél ez nem is várnám :D

Erről jut eszembe, tök jó lenne ha te is naplóznál néha, én biztos kíváncsi lennék rá :) és szerintem más is :)

2 x 18W 1300Lumen 4000K T8 Sylvania zsír új fénycső. gondoltam már a bővítésre, ledre váltásra. szerintem is kevés, azok alapján amit másoknál látok...
Így elsőre ez nem akváriumhoz való fénycső, ettől ne várj csodát, csak növögetést, satnyulást.
Villámgyors csőcsere!
Bizony, rossz a fényed, már egy ideje nyüsztetlek miatta. :) :)
Jó fénycső pl. : Eheim, Daylight, 6500 Kelvin színhőmérsékletű akváriumi fénycső.
A mostani csövek, sima világítási fénycsövek.
Kezdett nagyon gyanús lenni, mert ilyen aktív tápozással, sokkal jobb növekményeket kellene produkálniuk a növényeknek.
 
Utoljára módosított:
Hát nálam ennyinél marad meg a 0,2 vas. de lehet hogy felesben ferroval fogom adagolni a profitot majd. A növények nőnek amúgy, csak nem mindegyik szép.
A legtöbb növény még csak egy bő hónapja van nálam. Tudom, egy profi ennyi idő alatt csodát művel, de kezdőnél ez nem is várnám :D

Erről jut eszembe, tök jó lenne ha te is naplóznál néha, én biztos kíváncsi lennék rá :) és szerintem más is :)

2 x 18W 1300Lumen 4000K T8 Sylvania zsír új fénycső. gondoltam már a bővítésre, ledre váltásra. szerintem is kevés, azok alapján amit másoknál látok...
Ja, ezeket a régieket már nem naplózom, de az újat, amit indítok, ( 240-es ) legalábbis szándékszom, azt valamilyen könnyített formában biztosan.
Low tech lesz, mint a Te mostanid, de lehet, hogy mire elindul, addigra már átváltasz High-tech-re.
 
Nem török lándzsát ezügyben. Nekem elég az állandó "biléta". Nyilván nem olyan pontos, de eddig Neptun teszttel méregettem, és az is elég lett volna, pedig az csak 0,5 tized pontosságú skálán dolgozik. Nem igazán szeretnék kalibrálgatni a műszeren. (egy kicsit olyan, mintha csepptesztet kombináltam volna egy kütyüvel... 🙄)
Véletlenül se gondoltam lándzstörésre. ;) ☮️ Csak arra céloztam, hogy a tendenciát könnyebb meglátni vele. Az tényleg majdnem mindegy, hogy 6,85 vagy 6,93, de ha látod, hogy melyik irányba ment el valamely beavatkozás után, az sokat segíthet a következő döntés meghozatalában. Ekkora különbséget ember legyen a talpán, aki meg tudja saccolni, akár milyen másik teszttel. A csepptesztek leggyengébb pontja (szerintem) a csepp mérete. 10-15% eltérés biztos van benne, attól függően, hogy mennyire döntöm meg (vagy tartom függőlegesen) a reagens flakont.
Azt nem tudom mennyi időnként kell kalibrálni a műszert? De gyorsabb, mint maga a mérés (legalábbis az ADWA-nál). A kínai műszer sokkal gyorsabb, de 0,1pH különbség van a kettő között (nálam). De miután nekem nem az abszolut pontosság a lényeg, ezért nem dőlök a kardomba miatta. :)
 
A GA-ban azt mondta a kis hölgy, hogy 3 mérés után kalibrálás. Ezért döntöttem a biléta mellett. Azt folyamatosan nézegethetem kb. egy évig, aztán majd meglátom merre tovább... ☺️
Régebben volt a munkahelyemen digitális PH-mérő. Nem emlékszem a típusára, de nem hobby kategória. Ezt minden mérés előtt kalibrálni kellett, hogy az eredmény hiteles legyen (naponta egyszer használtuk). Ez a biléta számomra új. Van egy hasonló termék, ami az ammónia szintet méri. Volt itt róla szó valamelyik topicban.
 
Hát nálam ennyinél marad meg a 0,2 vas. de lehet hogy felesben ferroval fogom adagolni a profitot majd. A növények nőnek amúgy, csak nem mindegyik szép.
A legtöbb növény még csak egy bő hónapja van nálam. Tudom, egy profi ennyi idő alatt csodát művel, de kezdőnél ez nem is várnám :D

Erről jut eszembe, tök jó lenne ha te is naplóznál néha, én biztos kíváncsi lennék rá :) és szerintem más is :)

2 x 18W 1300Lumen 4000K T8 Sylvania zsír új fénycső. gondoltam már a bővítésre, ledre váltásra. szerintem is kevés, azok alapján amit másoknál látok...
A fényed lehetne egy kicsit erősebb. Ezek a gyári szettek alultervezettek világítás terén. Sok éve nem használok már fénycsöves világítást. Most nem tudom, mik kaphatóak akvarisztikai célra. Régen Philips és Sylvania csövekkel világítottam, sőt az elektronikus előtétem is Sylvania termék volt. Ez a márka egyáltalán nem gagyi kategória :) Szerintem ezek most is beszerezhetőek: Sylvania Gro-lux, Daylightstar, Aquastar. Az áruk régen sem volt éppen baráti. Két komoly fénycső árából már lehetne barkácsolni egy kiegészítő led világítást :) A növényes fénycső színe nem szép (lila). A napfényes cső kiemeli a halak színét, de nem ideális a növényeknek. Ha két hely van, vegyesen érdemes őket használni, de szerintem így sem az igazi a kevert fényük, bár ez ízlés kérdése :)
 
A fényed lehetne egy kicsit erősebb. Ezek a gyári szettek alultervezettek világítás terén. Sok éve nem használok már fénycsöves világítást. Most nem tudom, mik kaphatóak akvarisztikai célra. Régen Philips és Sylvania csövekkel világítottam, sőt az elektronikus előtétem is Sylvania termék volt. Ez a márka egyáltalán nem gagyi kategória :) Szerintem ezek most is beszerezhetőek: Sylvania Gro-lux, Daylightstar, Aquastar. Az áruk régen sem volt éppen baráti. Két komoly fénycső árából már lehetne barkácsolni egy kiegészítő led világítást :) A növényes fénycső színe nem szép (lila). A napfényes cső kiemeli a halak színét, de nem ideális a növényeknek. Ha két hely van, vegyesen érdemes őket használni, de szerintem így sem az igazi a kevert fényük, bár ez ízlés kérdése :)
Itt a fő gond, hogy nem akváriumi fénycsövek, egyébként a Day-light csövek tökéletesen megfelelnek Low-techbe. Én is ezeket használom, tökéletes.
Lehet kapni T-8-asokat is, nincs ezzel gond. 6500 Kelvines csöveket kell beszerezni, ezek tartalmaznak megfelelő színeket, és a napfényes cső közelíti
legjobban a természetes fényt.
Ja, pótlólag: az Eheim csövek azonos méret mellett nagyobb teljesítményűek lehetnek, ezért javasolt a használatuk, valamint jobb a színspektrumuk is mint más
csöveknek, úgy nagy általánosságban.
 
Utoljára módosított:
Itt a fő gond, hogy nem akváriumi fénycsövek, egyébként a Day-light csövek tökéletesen megfelelnek Low-techbe. Én is ezeket használom, tökéletes.
Lehet kapni T-8-asokat is, nincs ezzel gond. 6500 Kelvines csöveket kell beszerezni, ezek tartalmaznak megfelelő színeket, és a napfényes cső közelíti
legjobban a természetes fényt.
Igazatok van cső ügyben bizony. :) Lehet hogy kicsit elkapkodtam a vételt. A GAban vettem, javasolták hogy az egyik növényes cső legyen, de úgy voltam vele hogy ha beletanulok a világításba lehet hogy inkább ledesre váltok, ez még olcsó volt. A régi kiégettnél jobb :) És nemsokára ledre váltok, úgyhogy nem veszek másik fénycsövet :)
 
Igazatok van cső ügyben bizony. :) Lehet hogy kicsit elkapkodtam a vételt. A GAban vettem, javasolták hogy az egyik növényes cső legyen, de úgy voltam vele hogy ha beletanulok a világításba lehet hogy inkább ledesre váltok, ez még olcsó volt. A régi kiégettnél jobb :) És nemsokára ledre váltok, úgyhogy nem veszek másik fénycsövet :)
Akkor a növényes jó kell, hogy legyen, a másik az milyen? Napi hány órát megy a világítás?
 
Akkor a növényes jó kell, hogy legyen, a másik az milyen?
Bocs félreérthető voltam. A növényes rózsaszínt amit ajánlottak egyiknek nem vettem meg. 2 db 4000k-t vettem ideiglenesen egy hónapja, azóta még elszállt az idő :D tényleg nem gondoltam véglegesre csak még azt nem tudtam hogy még 1-2 fénycsövet szerelek be vagy LED.
 
View attachment 149809View attachment 149808
Ő meg mindig ott van ahol takarítok... ha fent túrok akkor fent, ha aljzatot szívok akkor meg ott... jön a kezem után :D
szerintem már lassan kifejlett és tökfekete lett.
View attachment 149810

Igen, szerintem nagyságrendekkel jobbnak kell lennie, mint volt, még úgy is, hogy nem az oldal üveggel párhuzamosan tolja a lily a vizet. Így 2 kör lesz szerintem, de nem lesz pangó rész.

A portápból való keverést pedig igen, csináljuk néhányan. A macro simán keverhető, a porokon kívül RO vagy deszt. víz és egy kis ékszermérleg kell hozzá, hogy tized grammra pontosan lehessen mérni. Én is jó ideje keverem a macrot, a microból pedig veszem a GA-t
 
Igen, szerintem nagyságrendekkel jobbnak kell lennie, mint volt, még úgy is, hogy nem az oldal üveggel párhuzamosan tolja a lily a vizet. Így 2 kör lesz szerintem, de nem lesz pangó rész.
igen, sokkal jobban kever és valóban 2 kör van. megnéztem az áramlást pár csepp szűrőbacival (ennél jobb indikátor nem jutott eszembe).
Köszönöm, hogy szóltál :) majd a következő akvámban megoldom normálisan, itt most marad így akkor.
A portápból való keverést pedig igen, csináljuk néhányan. A macro simán keverhető, a porokon kívül RO vagy deszt. víz és egy kis ékszermérleg kell hozzá, hogy tized grammra pontosan lehessen mérni. Én is jó ideje keverem a macrot, a microból pedig veszem a GA-t
Jól hangzik, lehet hogy majd beletanulok én is ha már megvannak az arányok. addig talán egyszerűbb folyékonnyal.
 
PH nem változott, úgyhogy önöttem bele még 20ml ADA Aqua Conditioner Soft Water (PH/KH-) -t.
Ezután mértem mindent:
GH 24 -- szokásos
KH 13 -- szokásos, nem igazán látszik rajta az ADA cucc, úgyhogy adtam hozzá még 20ml-t ezután. majd még mérem később
PH 7..7,5..fogalmam sincs. mert a JBL szerint talán 7, de elég nehéz színei vannak. a neptunnal még mindig 7,5. JBL csíkteszt szerint is 7,6 ... nem igazán értem, hogy mi ennyire bonyolult egy PH mérésen...
K: 15 -- ez hatott akkor
NO3 5..15 -- viszont a nitráthoz képest sok a kálium most meg.
PO4 0,8 -- kb jó a nitráthoz
Fe 0,2 -- csudijó

Ez most így kb jó lesz kb. majd az ADA soft water cuccot tesztelem még KH-ra és PH-ra. mondjuk tényleg nem sok infó van róla, csak hogy 1ml=1pumpa / 10l víz, meg hogy mérni kell. most akkor már 50ml van a 100l vízben.
KH 10-re lement, végre mérhető az ADA soft water hatása. úgy tűnik ide nagyobb mennyiség kell :D majd ezzel foglalkozom még holnap is.
 
Akkor a növényes jó kell, hogy legyen, a másik az milyen? Napi hány órát megy a világítás?
Helyesbítek, ahogy nézem a GA kínálatában az Eheim "Plants" 4000K mellett nagyon jó vörös és kék kiemeléssel, ami
jó a növényeknek. Fénycsövek lényeges jellemzőjét fantázianévvel is jelölik a gyártók, pl. Day-Light (napfény), Plants (növény), stb.
Viszont 4000K a sima lépcsőházi világítás is, persze más színspektrummal. :)
Persze, ha titok, akkor az más. :) :)
 
Utoljára módosított:
Mértem, semmi változás kb:
GH 24, KH 10, NO3 5..15, PO4 0,8, Fe 0,1, PH 7,5
A vas lement kicsit, úgyhogy kapott +5ml Ferrot ezután 0,4 lett. Hogy miért? azért ennyit nem akartam, de furán van leírva az adagolás... :D

Flakonon angolul: 10ml/100l hetente 1ppm (ok, holland gyártó, de heti 1ppm vasat nem hinném hogy sok akva megeszik...)
Flakonon magyarul GA cimke: 10ml/100l hetente 0,5ppm (ez alapján raktam bele, azt hiszem)
GA honlap és Easy Life honlap: 5ml/100l hetente 0,5ppm (ez áll közelebb a valósághoz, de nálam csak 0,3ppm-et emelt)

Az ADA szoftosítóból kellene adagolni még gondolom... a PH méréssel még mindig nem vagyok kibékülve.
 
Bekerült a DIY ledes világítás, shellyvel vezérelve. 4sor 6500K CRI > 95 LED világít most 50%-on. szerintem ez most elég is lesz, de ha nem akkor tudok bővíteni még. :)
Többen mondtátok, hogy 6500K kell. de talán utoljára @B_Tamás győzött meg hogy így szépek a színek. szerintem is. köszönöm :)

Metszés most nem lesz, ahogy javasoltátok, majd csak jövő héten. dzsungelesedünk kicsit. :D bár aránytalanul, a jobb oldal lemaradt.
Kis rendezgetés kell azért majd, van pár elszabadult növény is. A Pogostemon helferiből letört egy nagy darab, az is megy majd ültető tálba. lehet hogy meg is csinálom mindjárt.
IMG_20210613_100028.jpg
 
Back
Oldal tetejére