• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 110L családi

Szerintem nagyon jó a kerti hasonlat. Kevesen számolgatják, mennyi és milyen összetételű tápot használnak mondjuk a virágaikhoz. Azt sem tudják, milyen kémhatású a földjük. Ha az alapfeltételek megvannak (locsolás, megfelelő fényviszonyok, helyes társítás, metszés, esetleg permetezés, stb), a növények meghálálják. Persze vannak speciális igényű növények is, de ez a ritkább eset. Ha valami nyilvánvaló hiánytünet van, be kell avatkozni. Egyébként nem kell túlgondolni. Ez természetesen csak a hobbi kertre igaz. Ha valaki üzleti célból termel, annak nagyon is fontosak ezek a dolgok.
Jó hasonlat a kert, csak ott sántít, hogy igazán szép, viszonylag gondozásmentes kertje annak van, aki az adott környéken jól fejlődő növényeket szerez be,
innentől a talaj,- és klimatikus viszonyokat figyelembe vevő "tudományos" válogatás kilőve. :) Ezt már a környékbeliek megtették előtte és helyette.
Én sem ismertem a talajunk típusát, de a fehéredő hajtáscsúcsokat hozó ribiszke, stb. miatt foglalkoznom kellett a témával. :)
Szóval új növények, főleg az adott környéken nem található növények vaktába' telepítgetése elég sok pofonnal járhat, és jár is.
Mások is leírták már, hogy csapvizes akvarista akkor jár sima úton, ha van a környéken másik csapvizes, és attól szerez be növényeket. (ugyanaz, mint a kerti példa)
 
Köszi, hogy foglalkoztok velem :)
Nemsokára reagálok a kérdésekre, most csak képek.
Nekem ezekről a képekről az eddig már előttem is megállapítottakon kívül az jön le, hogy kissé gyengén fejlődnek a növények.
Ha most beállítottad a tápozást, akkor várni kellene, ( 1-2 hét ) hogy mennyiben változik a növények állapota.
Fénycső adatai ?
 
Utoljára módosított:
Jó hasonlat a kert, csak ott sántít, hogy igazán szép, viszonylag gondozásmentes kertje annak van, aki az adott környéken jól fejlődő növényeket szerez be,
innentől a talaj,- és klimatikus viszonyokat figyelembe vevő "tudományos" válogatás kilőve. :) Ezt már a környékbeliek megtették előtte és helyette.
Én sem ismertem a talajunk típusát, de a fehéredő hajtáscsúcsokat hozó ribiszke, stb. miatt foglalkoznom kellett a témával. :)
Gézám, kerttulajdonosként csak megerősíteni tudlak, ez így van. Meg kellett néznem, mit tartanak a helyi kisöregek... Ahhoz nem kell semmi, csak a kapa, meg esővíz. 😃
 
Jó hasonlat a kert, csak ott sántít, hogy igazán szép, viszonylag gondozásmentes kertje annak van, aki az adott környéken jól fejlődő növényeket szerez be,
innentől a talaj,- és klimatikus viszonyokat figyelembe vevő "tudományos" válogatás kilőve. :) Ezt már a környékbeliek megtették előtte és helyette.
Én sem ismertem a talajunk típusát, de a fehéredő hajtáscsúcsokat hozó ribiszke, stb. miatt foglalkoznom kellett a témával. :)
Szóval új növények, főleg az adott környéken nem található növények vaktába' telepítgetése elég sok pofonnal járhat, és jár is.
Mások is leírták már, hogy csapvizes akvarista akkor jár sima úton, ha van a környéken másik csapvizes, és attól szerez be növényeket. (ugyanaz, mint a kerti példa)
Igazad van, de egy kicsit pontatlanul fogalmaztam. Nem gondozásmentes kertre gondoltam (ilyen csak a mesében létezik), hanem arra, hogy nem kell túlbonyolítani. Nem szoktam tudományos alapossággal gondozni például a rózsákat. Kapnak néha tápot, ha ritkán eszembe jut. Nem vizsgálom a táp összetételét, illetve azt, hogy a talajból éppen hiányzó anyagokat pótoljam. Ha probléma van, beavatkozom (például nemrég kellett permetezni szódabikarbónával a lisztharmat miatt), ennyi. Ha jobban ügyelnék a precíz tápozásra és a többi apró részletre, valószínűleg sokkal több és szebb virágom lehetne. Engem ez nem érdekel. A kertészkedés is csak hobbi számomra (nem ebből élek). Gyönyörködöm abban, amit a természet ad, nem akarom csúcsra járatni a kertészkedést. Így vagyok az akváriumokkal is.
A helyi fajtákkal kapcsolatban is igazad van, Sajnos az éghajlatváltozás miatt már nem biztos, hogy ugyanazt és ugyanúgy lehet termelni, mit 50-100 évvel ezelőtt. A régi növények kiszorulnak, és divatból vagy célszerűségből újak jönnek helyettük (más igényekkel). 10 éve költöztünk kertes házba. Azóta kb. 1 méterrel csökkent a talajvíz szintje. A régi 80 éves ásott kút használhatatlanná vált. A szárazság miatt nem marad meg például a málna, amivel régen tele volt a kert. Ezen az sem segítene, ha a tájra jellemző, őshonos fajtával próbálkoznék. Van egy nagy sárgabarack fánk, ami a szomszédok emlékezete szerint mindig bőségesen termett. Most az a helyzet, hogy idén semmilyen termés nem lesz (tavaly sem volt), mert elfagyott.
Nem fejtegetem tovább, mert így is alaposan eltértem a napló eredeti témájától :)
 
Sajnos az éghajlatváltozás miatt már nem biztos, hogy ugyanazt és ugyanúgy lehet termelni, mit 50-100 évvel ezelőtt. A régi növények kiszorulnak, és divatból vagy célszerűségből újak jönnek helyettük (más igényekkel).
Egyetértek. Elég a leanderekre gondolni, ami bár nem haszon növény, de pár éve még mindenki dézsás növényként ismerte amit télen fagymentes helyen kell teleltetni...nálam teszt jelleggel 4 db tökéletesen átvészelte az elmúlt telet - hozzáteszem takarás nélkül - ezen felbuzdulva idén további 25 dbot ültettem ki. Még egy remek saját példa, hogy az olajban is kint volt télen és takarózsák alatt hajtott is ;)
 
Nekem ezekről a képekről az eddig már előttem is megállapítottakon kívül az jön le, hogy kissé gyengén fejlődnek a növények.
Ha most beállítottad a tápozást, akkor várni kellene, ( 1-2 hét ) hogy mennyiben változik a növények állapota.
Fénycső adatai ?
Köszönöm, hogy kielemezted a képeket. :) Kérlek írd le hogy miből látod ezt. Én csak ebben az egy akváriumban látom őket közelről fejlődni. Szeretnék tanulni belőle.
Tök véletlenül (akkor ilyen részleteket még nem tudtam) csapvizesből jött a növények többsége, @Rudi50 adta. :)
 
Igazad van, de egy kicsit pontatlanul fogalmaztam. Nem gondozásmentes kertre gondoltam (ilyen csak a mesében létezik), hanem arra, hogy nem kell túlbonyolítani. Nem szoktam tudományos alapossággal gondozni például a rózsákat. Kapnak néha tápot, ha ritkán eszembe jut. Nem vizsgálom a táp összetételét, illetve azt, hogy a talajból éppen hiányzó anyagokat pótoljam. Ha probléma van, beavatkozom (például nemrég kellett permetezni szódabikarbónával a lisztharmat miatt), ennyi. Ha jobban ügyelnék a precíz tápozásra és a többi apró részletre, valószínűleg sokkal több és szebb virágom lehetne. Engem ez nem érdekel. A kertészkedés is csak hobbi számomra (nem ebből élek). Gyönyörködöm abban, amit a természet ad, nem akarom csúcsra járatni a kertészkedést. Így vagyok az akváriumokkal is.
A helyi fajtákkal kapcsolatban is igazad van, Sajnos az éghajlatváltozás miatt már nem biztos, hogy ugyanazt és ugyanúgy lehet termelni, mit 50-100 évvel ezelőtt. A régi növények kiszorulnak, és divatból vagy célszerűségből újak jönnek helyettük (más igényekkel). 10 éve költöztünk kertes házba. Azóta kb. 1 méterrel csökkent a talajvíz szintje. A régi 80 éves ásott kút használhatatlanná vált. A szárazság miatt nem marad meg például a málna, amivel régen tele volt a kert. Ezen az sem segítene, ha a tájra jellemző, őshonos fajtával próbálkoznék. Van egy nagy sárgabarack fánk, ami a szomszédok emlékezete szerint mindig bőségesen termett. Most az a helyzet, hogy idén semmilyen termés nem lesz (tavaly sem volt), mert elfagyott.
Nem fejtegetem tovább, mert így is alaposan eltértem a napló eredeti témájától :)
Sajnos ezekben is igazad van. Nálunk is romlik a helyzet, de még így is nagyon jó. Viszont a régebb óta itt élők mondták hogy mocsár is volt az utcában... Na az már nincs, csak egy egyre gyengülő forrás, aminek nemrég az önkormányzat elcseszte a medrét is. A fák nagy részét is kivágták az utcában. Szalamandrák eltűntek, békák is kevesebben lettek.
 
Egyetértek. Elég a leanderekre gondolni, ami bár nem haszon növény, de pár éve még mindenki dézsás növényként ismerte amit télen fagymentes helyen kell teleltetni...nálam teszt jelleggel 4 db tökéletesen átvészelte az elmúlt telet - hozzáteszem takarás nélkül - ezen felbuzdulva idén további 25 dbot ültettem ki. Még egy remek saját példa, hogy az olajban is kint volt télen és takarózsák alatt hajtott is ;)
Én sem hoztam be idén a leandert. Úgy vagyok vele hogy ha több napig tart a fagy akkor. De idén nem volt ilyen. Egyébként eredeti élőhelyén is van fagy télen. Csak nem olyan mint ami nálunk volt 20 éve.... Igazából csak berögzült szokás bevinni szerintem.
 
Köszönöm, hogy kielemezted a képeket. :) Kérlek írd le hogy miből látod ezt. Én csak ebben az egy akváriumban látom őket közelről fejlődni. Szeretnék tanulni belőle.
Tök véletlenül (akkor ilyen részleteket még nem tudtam) csapvizesből jött a növények többsége, @Rudi50 adta. :)
Csapvizesből, ok, de tudod már itt sokszor felmerült, hogy környékbeliek csapvize azonos. De jobb, mintha RO-ból jöttek volna, az tuti.
Elemezni? hát jó...
1. kép: Rosanervig, kitárgyalva.
2. kép: Rotala, túlságosan apró hajtáscsúcsok és levelek, nagy ízközök.
Lymnophyla, viszonylag elsőre rendben van, ámde a dús hajtáscsúcsok hiányoznak.
3. kép: Anubias, OK.
4. kép: Hygrophila, gyengült hajtások, a vágott és a visszadugott szár egymás mellett van, egyértelmű a különbség, a visszadugott vékony, gyengécske.
5. kép: Egy-egy növény, ---
Összefoglalva, az eddigi hozzászólásokon felül, vagy éppen azokat erősítve: általában visszafogott gyengécske fejlődés, csökkenő minőségű növekmény.
 
Csapvizesből, ok, de tudod már itt sokszor felmerült, hogy környékbeliek csapvize azonos. De jobb, mintha RO-ból jöttek volna, az tuti.
Elemezni? hát jó...
1. kép: Rosanervig, kitárgyalva.
2. kép: Rotala, túlságosan apró hajtáscsúcsok és levelek, nagy ízközök.
Lymnophyla, viszonylag elsőre rendben van, ámde a dús hajtáscsúcsok hiányoznak.
3. kép: Anubias, OK.
4. kép: Hygrophila, gyengült hajtások, a vágott és a visszadugott szár egymás mellett van, egyértelmű a különbség, a visszadugott vékony, gyengécske.
5. kép: Egy-egy növény, ---
Összefoglalva, az eddigi hozzászólásokon felül, vagy éppen azokat erősítve: általában visszafogott gyengécske fejlődés, csökkenő minőségű növekmény.
Ja, most kapcsolok, hogy "Rudi50" tartási körülményeit, víz-világítás-tápozás, kellene követni. Ez jó ötletnek tűnik. :) :)
 
Köszönöm, így már értem mit kell nézni a növényeken :)
Ja, most kapcsolok, hogy "Rudi50" tartási körülményeit, víz-világítás-tápozás, kellene követni. Ez jó ötletnek tűnik. :) :)
Igen, úgy látom Zolinak (Rudi50) a gyakorlatban nagyon jól megy amit elméletileg én is szeretnék :D Aztán lehet hogy valami körülmény miatt mégsem jön össze, akkor változtatok (pl RO, táptalaj).
Mindenkinek (nem sorolnám, tényleg mindenki :) ) a tanácsára, kritikájára számítok és köszönöm az eddigieket is. Sokat tanulok tőletek.
 
Ma vásároltam ezt azt, és csináltam 30L vízcserét. Óvatosan adagoltam tápokat a korábbi mérések alapján:
6ml (0,3ppm) Fosfo
15ml(6ppm) Kálium
10ml PH/KH- Tetra nem volt, rá lettem dumálva az ADA-ra. az nem teljesen világos hogy ez az adag mennyit javított. Méricskézek még.
15ml Profito
Ma nem mértem, majd holnap fogok és korrigálok tápot.
Vettem PH tesztet is de azt már meg is bántam... olyan tapadósat kellett volna mint ami @Zsoltiabéka nak van. csak olyan nagynak tűnt, hirtelen nem volt ötletem hová tegyem, hogy lássam is és ne zavarjon...
 
Na még egy két apróság eszembe jutott, nem annyira érdekes.
A Pogostemon helferi-t nem nagyon értékeltem még milyen nálam. Eddig úgy viselkedik mint egy műnövény. Bő egy hónap alatt pár milliméternél többet biztos nem nőtt, de nem is bomlott :D bámulatos :D
Egyébként nagyon örülnék neki ha fejlődne, mert tetszik. remélem valamit csinál lassan, ha egyensúlyban lesznek a tápanyagok.
Az Alternanthera reineckii mini még mindig stagnál. várok még pár hetet, hátha növeszt valamit. ha nem akkor valószínűleg megunom a szakadt leveleinek a nézegetését...
Tropica kapszulából már 20 - 25 lehet a kavics alatt minden felé. persze nem egyszerre raktam be. Talán jobban kéne vezetnem mi alá rakok mikor...

Kislányomnak meg megtetszettek a galaxy razbórák. egyébként szerintem is jó ötlet, kérdés mennyi halat bír el még ez az akva. Viszont akkor neonhal bővítés már szerintem kizárt, az pedig jó lenne...
Persze még várok az újabb élőlényekkel valamiféle egyensúlyi állapotra.
 
Utoljára módosított:
Ma vásároltam ezt azt, és csináltam 30L vízcserét. Óvatosan adagoltam tápokat a korábbi mérések alapján:
6ml (0,3ppm) Fosfo
15ml(6ppm) Kálium
10ml PH/KH- Tetra nem volt, rá lettem dumálva az ADA-ra. az nem teljesen világos hogy ez az adag mennyit javított. Méricskézek még.
15ml Profito
Ma nem mértem, majd holnap fogok és korrigálok tápot.
Vettem PH tesztet is de azt már meg is bántam... olyan tapadósat kellett volna mint ami @Zsoltiabéka nak van. csak olyan nagynak tűnt, hirtelen nem volt ötletem hová tegyem, hogy lássam is és ne zavarjon...
Szerintem tapadós helyett szerencsésebb egy digitális pH teszter. Még a legolcsóbb kínai is sokkal jobb, mint egy tapadós. ... és olcsóbb is.
 
Szerintem tapadós helyett szerencsésebb egy digitális pH teszter. Még a legolcsóbb kínai is sokkal jobb, mint egy tapadós. ... és olcsóbb is.
Nem török lándzsát ezügyben. Nekem elég az állandó "biléta". Nyilván nem olyan pontos, de eddig Neptun teszttel méregettem, és az is elég lett volna, pedig az csak 0,5 tized pontosságú skálán dolgozik. Nem igazán szeretnék kalibrálgatni a műszeren. (egy kicsit olyan, mintha csepptesztet kombináltam volna egy kütyüvel... 🙄)
 
PH nem változott, úgyhogy önöttem bele még 20ml ADA Aqua Conditioner Soft Water (PH/KH-) -t.
Ezután mértem mindent:
GH 24 -- szokásos
KH 13 -- szokásos, nem igazán látszik rajta az ADA cucc, úgyhogy adtam hozzá még 20ml-t ezután. majd még mérem később
PH 7..7,5..fogalmam sincs. mert a JBL szerint talán 7, de elég nehéz színei vannak. a neptunnal még mindig 7,5. JBL csíkteszt szerint is 7,6 ... nem igazán értem, hogy mi ennyire bonyolult egy PH mérésen...
K: 15 -- ez hatott akkor
NO3 5..15 -- viszont a nitráthoz képest sok a kálium most meg.
PO4 0,8 -- kb jó a nitráthoz
Fe 0,2 -- csudijó

Ez most így kb jó lesz kb. majd az ADA soft water cuccot tesztelem még KH-ra és PH-ra. mondjuk tényleg nem sok infó van róla, csak hogy 1ml=1pumpa / 10l víz, meg hogy mérni kell. most akkor már 50ml van a 100l vízben.
 
Na még egy két apróság eszembe jutott, nem annyira érdekes.
A Pogostemon helferi-t nem nagyon értékeltem még milyen nálam. Eddig úgy viselkedik mint egy műnövény. Bő egy hónap alatt pár milliméternél többet biztos nem nőtt, de nem is bomlott :D bámulatos :D
Egyébként nagyon örülnék neki ha fejlődne, mert tetszik. remélem valamit csinál lassan, ha egyensúlyban lesznek a tápanyagok.
Az Alternanthera reineckii mini még mindig stagnál. várok még pár hetet, hátha növeszt valamit. ha nem akkor valószínűleg megunom a szakadt leveleinek a nézegetését...
Tropica kapszulából már 20 - 25 lehet a kavics alatt minden felé. persze nem egyszerre raktam be. Talán jobban kéne vezetnem mi alá rakok mikor...

Kislányomnak meg megtetszettek a galaxy razbórák. egyébként szerintem is jó ötlet, kérdés mennyi halat bír el még ez az akva. Viszont akkor neonhal bővítés már szerintem kizárt, az pedig jó lenne...
Persze még várok az újabb élőlényekkel valamiféle egyensúlyi állapotra.
Nehéz kérdés ez. A megoldás keresése részben abból áll, hogy megtaláljuk azokat a növényfajokat, melyek jól érzik magukat a meglévő körülmények között. Próbálkozom én is a paletta bővítésén. Nem minden növény vált be természetesen. Van, amelyik szépen fejlődik (néha racionális magyarázat nélkül), más növény stagnál vagy kipusztul.
Pogostemon helferi nálam csak a kis akváriumban növekszik megfelelően. A többiben is nőtt valamennyit, de csenevész hajtásokat hozott (valószínűleg a gyengébb világítás miatt). Az Alternanthera reineckii minivel nincs tapasztalatom. Elvileg high tech növény lenne, CO2 kellene neki (erről volt már szó korábban).
20-25 Tropica kapszula bőven elég :) Lehet, hogy a talajodat nem szeretik a növények, azért stagnálnak. Erre megoldás lenne az ültetőtál.
A halak kiválasztása sem egyszerű feladat. Nem szabad hirtelen felindulásból vásárolni. Szerintem még 8-10 kisebb testű halat elbírna az akváriumod. Galaxy razbórával nincs saját tapasztalatom. Nem tudom, mennyire bírják a kemény vizet.
A mostani halaid mind csapathalak. Minél több példány van egy fajból, annál szebben mutatnak, és jobban is érzik magukat. Kis akváriumban nem szerencsés sok kis létszámú halrajt tartani. Lehet, hogy jobb lenne, ha a neonhalakból vagy kalászhalakból vennél még. Egy csapat fekete tetra is szép látvány. Lehet, hogy jól járnál néhány kommersz hallal is (zebra dánió, színjátszó dánió, leopárd dánió, kolibrihal). Ezek egy kicsit nagyobbak, de sokkal toleránsabbak a környezettel, és bárhol beszerezhetőek.
 
Back
Oldal tetejére