• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 110L családi

A torzult levele akár kálcium hiány is lehet. Persze, kemény a vized, tele kálciummal... Viszont lehet akár relatív hiány, vagyis felszívódási probléma is. A kalciumnak igen sok antagonista párja van: foszfor, mangán, vas, kálium, bór, cink, magnézium, és a szikes víz egyik összetevője, ami nem növényi tápanyag: a nátrium. Ha ilyen probléma van, akkor a friss csapvíz nem biztos, hogy segít. Tele van mindennel, amit csak a vízmű tud és annak az összetétele sem állandó. Az Érdi csapvíz a Duna kavicságyán keresztül jön, a folyó hoz mindent, ami éppen belefolyik. Csak azt szűri ki a vízmű, ami az éppen aktuális EU szabvány szerint határ értéken felüli. Az emberi fogyasztásra jó, nem növényes akvára... Tudom, nem mindenki akar RO-t, de én sem akartam, mégis lett, nem bántam meg. 🙂
Szóval sem írtam, hogy ne visszasózott RO-t használjon, ha szikes a vize, akkor amúgy sincs nagyon más választása.
Attól még amit leírtam, megáll.
Köztudott, hogy a túl kemény víz, főleg, ha szikes, rossz növényfejlődést, felszívódási gondokat okoz.
 
Szóval sem írtam, hogy ne visszasózott RO-t használjon, ha szikes a vize, akkor amúgy sincs nagyon más választása.
Attól még amit leírtam, megáll.
Köztudott, hogy a túl kemény víz, főleg, ha szikes, rossz növényfejlődést, felszívódási gondokat okoz.
Gézám, ne gondoljuk túl, 😃én is csak a Gh-Kh arányból következtetek, hogy csapvíz lehet a cserevíz is. ☺️ Ha más lenne a szitu @Versenycsiga kolléga úgyis szólni fog. 🐸
 
Gézám, ne gondoljuk túl, 😃én is csak a Gh-Kh arányból következtetek, hogy csapvíz lehet a cserevíz is. ☺️ Ha más lenne a szitu @Versenycsiga kolléga úgyis szólni fog. 🐸
Igaz. Visszaolvastam a naplót, de vízkeménységre utaló mérést nem találtam, bár lehet elnéztem. Jó lenne látni ilyet.
Viszont a levéllukasodás már egy hónapja megvan, és így visszanézve, alapból káliumhiány, a legtöbb növényen, amiken ez egyértelműen jelentkezni
szokott, ez elég nyilvánvalóan látszik.
A gond talán az szokott lenni az ilyen távdiagnózisok során, hogy mindig csak az egyértelmű, előrehaladott állapotú növényről kerül fel kép általában,
( amit a kezdő is meglát ), míg ezzel szemben a kezdődő és emiatt sokszor egyértelműbben tünetes növény rejtve marad, ami sokszor vezethet
tévedésekhez, miután a válaszoló joggal indulhat ki abból, hogy a többi növény fejlődése megfelelő. /pedig az esetek többségében nem :) /
Pluszban még ennél az akvánál is a növények más-más időben kerültek az akvába, emiatt a jó jelzőnövény is lehet tünetmentes, (még tartalékból él)
más pedig esetleg tünetes, amelyik jóval igénytelenebb az előzőnél, ami okozhat zavarodottságot, ha ez nem tudatosodik a válaszolónál.
 
Utoljára módosított:
Köszi, hogy foglalkoztok velem :)
Nemsokára reagálok a kérdésekre, most csak képek.
 

Attachments

  • IMG_20210604_112524.jpg
    IMG_20210604_112524.jpg
    251.4 KB · Megtekintések: 35
  • IMG_20210604_112531.jpg
    IMG_20210604_112531.jpg
    346.7 KB · Megtekintések: 28
  • IMG_20210604_112545.jpg
    IMG_20210604_112545.jpg
    240.8 KB · Megtekintések: 26
  • IMG_20210604_112554.jpg
    IMG_20210604_112554.jpg
    210.4 KB · Megtekintések: 28
  • IMG_20210604_112603.jpg
    IMG_20210604_112603.jpg
    246.3 KB · Megtekintések: 35
Mértem egyett ma, a 2 napja történt tápozás után. nem estek be az értékek. szóval alapból szerintem én rontom el, nem szívja el semmi.
NO3: 15 (talán kicsit fölötte) PO4: 1,2+ Fe: 0,2- . kb ennyit akartam 2 napja beállítani.
K: 8 -- kicsit emelkedett. de akkor ez még kevés? vigyem fel 15 körülire, ha a nitrát annyi szokott lenni?

Gézám, ne gondoljuk túl, 😃én is csak a Gh-Kh arányból következtetek, hogy csapvíz lehet a cserevíz is. ☺️ Ha más lenne a szitu @Versenycsiga kolléga úgyis szólni fog. 🐸
csapvíz igen, ahogy írtam GH 25 KH 13 tehát 2:1 arány, ha jól értem, kh ph csökkentés tényleg jó lenne ahogy írtad. de mérek még, csak ahhoz kell a feleségem is mert nem látom jól azokat a színeket..

Viszont a levéllukasodás már egy hónapja megvan, és így visszanézve, alapból káliumhiány, a legtöbb növényen, amiken ez egyértelműen jelentkezni
szokott, ez elég nyilvánvalóan látszik.
Akkor ahogy fentebb írtam, a Káliumot ~7-8-ról emeljem 12-15-re?
A gond talán az szokott lenni az ilyen távdiagnózisok során, hogy mindig csak az egyértelmű, előrehaladott állapotú növényről kerül fel kép általában,
( amit a kezdő is meglát ), míg ezzel szemben a kezdődő és emiatt sokszor egyértelműbben tünetes növény rejtve marad, ami sokszor vezethet
tévedésekhez, miután a válaszoló joggal indulhat ki abból, hogy a többi növény fejlődése megfelelő. /pedig az esetek többségében nem :) /
Pluszban még ennél az akvánál is a növények más-más időben kerültek az akvába, emiatt a jó jelzőnövény is lehet tünetmentes, (még tartalékból él)
más pedig esetleg tünetes, amelyik jóval igénytelenebb az előzőnél, ami okozhat zavarodottságot, ha ez nem tudatosodik a válaszolónál.
Teljesen jogos. Előző hozzászólásban töltöttem még fel képeket. A fehéregyensúly nem lett jó, most ennyi időm volt rá, de a levelek látszanak.

Tudom RO... de nem biztos hogy az a fő bajom, azért RO nélkül is lehetne ennél szebb a helyzet. És (szerintem) most sem tragikus csak korrigálni kéne.
Táptalaj, aktív talaj is jó lenne, majd ha indítok újat akkor lesz, annak idő kell hogy beálljon.

A fény ahogy pár oldallal ezelőtt írtam kb 0,35 W/l (2x18W zsírúj fénycső). emelni szeretném, csak idő kell rá, mert DIY. nem tudok/fogok megvenni egy 50-70 ezres lámpát készen.
 

Attachments

  • IMG_20210604_112017.jpg
    IMG_20210604_112017.jpg
    168.3 KB · Megtekintések: 28
  • IMG_20210604_112025.jpg
    IMG_20210604_112025.jpg
    162.1 KB · Megtekintések: 23
  • IMG_20210604_112029.jpg
    IMG_20210604_112029.jpg
    168 KB · Megtekintések: 31
Próbálom emészteni amit írtok, és nagyon hálás vagyok a tanácsotokért! :)
Azért még nehéz eldönteni, hogy mit csináljak, úgyhogy leírok pár opciót, amit leszűrtem illetve kitaláltam.
Rövid táv:
a) Fe és K pótló a jelnlegiek mellé (Easy life)
b) Ph/Kh mínusz (Tetra)

Hosszabb táv:
1. Maradok így NO3 mentes tápozással, Easy life-fal csak jobban figyelem az értékeket.
2. Átállok valami más tápra hátha jobban megy (GA micmac, TF planter-macro, dennerle aio, bármi) és időnként, pl eleinte hetente korrigálok mérés alapján
3. fényerő és táp növelés 1. v 2. szerint
4. RO, tök új tápozás
5. Új akvárium táptalajjal és átköltözéssel :D

Ha ismertek már ennyire az eddigiek alapján akkor tudjátok, hogy még a 4., 5. re nem akarok/tudok ráállni. Ezt nem akarom megszavaztatni, de mint mindig, szívesen veszem ennek kapcsán is a kritikákat és ötleteket. :) :)
 
Én a RO-t simán a fény elé tenném. Jó, tudom, már készül a DIY lámpa.. . És lehet, hogy a táp váltás sem kellene feltétlen, ha van RO... Én is csak locsoltam világba a Mic-mac kombót, és amióta van RO-m, kiderült, erre a fényre, vízre nem kell olyan sok... (200l Aquael leddy slim plant lámpa) max 2-2 ml mic & mac,de még az is sok...
 
Igen, nyugodtan told fel arra a szintre, a Kálium nem fog bántani senkit, akkor sem, ha esetleg kevesebb a nitrát szint.
Köszi :) ezt holnap meglépem mindenképp!
Én a RO-t simán a fény elé tenném. Jó, tudom, már készül a DIY lámpa.. .
Őszintén: még csak fejben készül, de ott már nagyon :ROFLMAO: :ROFLMAO:
És lehet, hogy a táp váltás sem kellene feltétlen, ha van RO... Én is csak locsoltam világba a Mic-mac kombót, és amióta van RO-m, kiderült, erre a fényre, vízre nem kell olyan sok... (200l Aquael leddy slim plant lámpa) max 2-2 ml mic & mac,de még az is sok...
Hát annyi hogy akkor Nitro is kellene. Akkor már egyszerűbb hosszú távon váltani mint 4 flakkonból kiadagolni. Az Easy Life mellett csak annyi szól nálam hogy kapok több helyen is a közelben. én képtelen vagyok a tervezett vásárlásokra.
Emellett szerintem jó, nem a táppal van baj hanem velem :D
Tényleg nem zárom ki a gondolataim közül az RO-t, vettem, hogy szinte mindenki ezt javasolja :) Egy kört futnék még RO nélkül mert vannak (ezek szerint kissebbségben) akiknek megy anélkül.

Még egy mondat ami szúrja a szemem egy ideje:
"Az összetevők listáját a legszebb növényes akváriumokban használt napi adagolási módszerek figyelembevételével állítottuk össze és teszteltük több éven keresztül a magyarországi - általában kemény - csapvizekkel feltöltött akváriumokban, Tom Barr személyes tanácsait is kikérve." Forrás: https://greenaqua.hu/hu/green-aqua-macro-novenytap-300-ml.html
Ennek többen (bocs most nem keresem meg) az ellenkezőjét írták a fórumon, hogy RO-hoz való.
Látszik, hogy a nitrát-foszfát arány benne nem az elvárt. gondolom arra épít, hogy nitrát alapból van/termelődik jobban a vízben.
  • Nitrát (NO3) - 49 g/l
  • Foszfát (PO4) - 7 g/l
  • Kálium (K) - 49,2 g/l
Na jó ezt lehet hogy nem a naplómba kellett volna, hanem a megfelelő topicba.
 
Próbálom emészteni amit írtok, és nagyon hálás vagyok a tanácsotokért! :)
Azért még nehéz eldönteni, hogy mit csináljak, úgyhogy leírok pár opciót, amit leszűrtem illetve kitaláltam.
Rövid táv:
a) Fe és K pótló a jelnlegiek mellé (Easy life)
b) Ph/Kh mínusz (Tetra)

Hosszabb táv:
1. Maradok így NO3 mentes tápozással, Easy life-fal csak jobban figyelem az értékeket.
2. Átállok valami más tápra hátha jobban megy (GA micmac, TF planter-macro, dennerle aio, bármi) és időnként, pl eleinte hetente korrigálok mérés alapján
3. fényerő és táp növelés 1. v 2. szerint
4. RO, tök új tápozás
5. Új akvárium táptalajjal és átköltözéssel :D

Ha ismertek már ennyire az eddigiek alapján akkor tudjátok, hogy még a 4., 5. re nem akarok/tudok ráállni. Ezt nem akarom megszavaztatni, de mint mindig, szívesen veszem ennek kapcsán is a kritikákat és ötleteket. :) :)
én először átállnék ro-ra, minden mást csak ezután csinálnék. az ro csodákra képes... 😊😊😊
 
én először átállnék ro-ra, minden mást csak ezután csinálnék. az ro csodákra képes... 😊😊😊
Jó értettem, de én most ebben makacs vagyok :D tudod, hogy minden más tanácsot megfogadtam eddig... :)
Neked mekkora RO-d van? ezt feljegyezném, de holnap nem veszek azt megígérem. :)
 
Jó értettem, de én most ebben makacs vagyok :D tudod, hogy minden más tanácsot megfogadtam eddig... :)
Neked mekkora RO-d van? ezt feljegyezném, de holnap nem veszek azt megígérem. :)
Igaz, hogy nem engem kérdeztél, de nekem 100 gpd-s GA-s. Drágább, mint a patronos rendszerűek, de hosszú távon környezethatékonyabb és olcsóbban üzemeltethető a szűrő házas RO. Csak betéteket cserélsz, nem pedig ugyanazokat a betéteket tartalmazó szűrőpatronokat...
 
Az ideális megoldás az RO + CO2 + EI alapú tápozás lenne :) Ezt nem mindenki akarja vagy tudja megvalósítani. Én is makacs vagyok, ezért igyekszem más megoldást keresni. Persze ez sok kompromisszummal jár: nem minden növény bírja ezeket a körülményeket, meg kell küzdeni a vízkővel és a csapvízben lévő nem kívánatos anyagokkal. Próbáltam bemutatni, hogy többféle út is van.
Azt javasolnám, próbálj gyökértápot tenni a problémás növények mellé. Ha elfogyott az Easy Life tápod, javasolnék helyette egyedileg kikevert macro tápot GA porokból (kompenzálva a csapvíz magasabb nitrát tartalmát), mellé GA microt. Kíváncsi lennék a kollégák véleményére erről.
Később bármikor áttérhetsz RO-ra, de szerintem a jelenlegi problémád miatt nem feltétlenül kell. Gondolkodom egy olyan megoldáson, hogy a csapvizet átengedem aktívszenes, és 5 mikronos szűrőkön (membrán nélkül). Így a szennyeződés nagy részétől egyszerűen meg lehetne szabadulni, és nem kellene több száz liter vizet a csatornába engedni.
 
Igaz, hogy nem engem kérdeztél, de nekem 100 gpd-s GA-s. Drágább, mint a patronos rendszerűek, de hosszú távon környezethatékonyabb és olcsóbban üzemeltethető a szűrő házas RO. Csak betéteket cserélsz, nem pedig ugyanazokat a betéteket tartalmazó szűrőpatronokat...
Köszönöm, természetesen a tiéd is érdekel, azért kérdeztem direkt Tamást mert kb ugyanakkora akvám van. én is a GA-t néztem. ha egyszer veszek, nekem is fontos, hogy környezetbarátabb legyen.
nekem a legolcsóbb van, 24 ezerért vettem tds mérővel együtt.
a 120 litereshez nekem bevált, mert fél nap alatt legyártja a cserevizet... 4-es tds-es vizet csinál.
Az jó vétel volt akkor, gondolom 50 gpd, ezek szerint elég :)
nem értem... 😊
Ezt én sem :D
Az ideális megoldás az RO + CO2 + EI alapú tápozás lenne :) Ezt nem mindenki akarja vagy tudja megvalósítani. Én is makacs vagyok, ezért igyekszem más megoldást keresni. Persze ez sok kompromisszummal jár: nem minden növény bírja ezeket a körülményeket, meg kell küzdeni a vízkővel és a csapvízben lévő nem kívánatos anyagokkal. Próbáltam bemutatni, hogy többféle út is van.
A vízkő és a keménység nem érdekel amíg az élőlényeket nem bántja. Szerintem az állatok jól vannak, a növények meg reméljük jobban lesznek. Szerintem az 1-2 lukas levél még inkább esztétikai jelentőségű (ami engem is zavar), nem arról szól a dolog hogy szenved és pusztul. Ennyi erővel a kertben kész vérengzés van a növényeimnek, mindegyiket rágja valami :D de javítsatok ki ha tévedek.
Azt javasolnám, próbálj gyökértápot tenni a problémás növények mellé. Ha elfogyott az Easy Life tápod, javasolnék helyette egyedileg kikevert macro tápot GA porokból (kompenzálva a csapvíz magasabb nitrát tartalmát), mellé GA microt. Kíváncsi lennék a kollégák véleményére erről.
Hát meglátjuk mire jutunk ezzel a táppal, ha beválik nem biztos, hogy leváltom :) De jó ötlet a porokból keverés, én is kíváncsi vagyok, más csinál-e ilyet.
Később bármikor áttérhetsz RO-ra, de szerintem a jelenlegi problémád miatt nem feltétlenül kell.
Pont ez van bennem is.
Gondolkodom egy olyan megoldáson, hogy a csapvizet átengedem aktívszenes, és 5 mikronos szűrőkön (membrán nélkül). Így a szennyeződés nagy részétől egyszerűen meg lehetne szabadulni, és nem kellene több száz liter vizet a csatornába engedni.
Jó ötletnek hangzik. :) én nem értek hozzá, de ha van ilyen működő rendszer, nekem is szimpatikusabb lenne.
 
A vízkő és a keménység nem érdekel amíg az élőlényeket nem bántja. Szerintem az állatok jól vannak, a növények meg reméljük jobban lesznek. Szerintem az 1-2 lukas levél még inkább esztétikai jelentőségű (ami engem is zavar), nem arról szól a dolog hogy szenved és pusztul. Ennyi erővel a kertben kész vérengzés van a növényeimnek, mindegyiket rágja valami :D de javítsatok ki ha tévedek.
én komolyan venném, mert lehet ez csak kezdeti álapot... amennyiben egyre több lesz a lyuk, akár az egész növény és elpusztulhat :( persze reméljük a legjobbakat, segít a kezelésed majd!
 
Szerintem nagyon jó a kerti hasonlat. Kevesen számolgatják, mennyi és milyen összetételű tápot használnak mondjuk a virágaikhoz. Azt sem tudják, milyen kémhatású a földjük. Ha az alapfeltételek megvannak (locsolás, megfelelő fényviszonyok, helyes társítás, metszés, esetleg permetezés, stb), a növények meghálálják. Persze vannak speciális igényű növények is, de ez a ritkább eset. Ha valami nyilvánvaló hiánytünet van, be kell avatkozni. Egyébként nem kell túlgondolni. Ez természetesen csak a hobbi kertre igaz. Ha valaki üzleti célból termel, annak nagyon is fontosak ezek a dolgok.
 
Back
Oldal tetejére