• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 110L családi

Valószínűleg le vagyok maradva a tápozással, mindig későn korrigálok. Mai mérés:
NO3: 15 PO4: 0,6 Fe: <0,1
Úgyhogy ment bele 12ml (0,6ppm) Fosfo és 10ml Profito...
A növényeken lett néhány új luk, úgyhogy dolgozni kell még ezen. csak se sokat mérni se vakon belelocsolni nem szeretek :D
(megpróbáltam pár hete kimérni a Profitot, mivel nincs róla adat. 10ml/100l 0,1 ppm vasat és 0,6 káliumot emel elvileg. de nem biztos hogy teljesen jól és pontosan mértem, úgyhogy nem verném nagy dobra. bár olyan hihetőek a számok...)
Jó, hogy kimérted a Profitot, ez nagyon hasznos információ.
 
Köszi! Hát hasznos lenne tudni mindent benne, nem értem miért nem közlik. Most azon aggódok, hogy már a duplája megy bele az ajánlottnak.
Így vajon pl nem lesz túl sok réz a vízben? Azt is teszteljem? :D vagy más micro elem? Vagy vasat külön is pótoljak? vagy lutri így is úgy is?
Sajnos nagyon nagy probléma, hogy a gyártók nem közlik a pontos összetételt. Így nehéz belőni az adagolást. A tápozásba nem ástam bele magam igazán. Azt olvastam több helyen is, hogy az Easy Life tápjai nem igazán tömények. Nem tudom, árt-e, ha az ajánlottnál többet adagolsz belőlük.
Itt egy profira lenne szükség. Szerintem @evavigh nálam sokkal többet tudna segíteni :)
 
Sajnos nagyon nagy probléma, hogy a gyártók nem közlik a pontos összetételt. Így nehéz belőni az adagolást. A tápozásba nem ástam bele magam igazán. Azt olvastam több helyen is, hogy az Easy Life tápjai nem igazán tömények. Nem tudom, árt-e, ha az ajánlottnál többet adagolsz belőlük.
Itt egy profira lenne szükség. Szerintem @evavigh nálam sokkal többet tudna segíteni :)
Én nem tudom mit jelent az, hogy nem igazán tömények :) A vékony tápom mellé easy life fosfot, nitrot, és carbot adok. Ami a hátuljára van írva ajánlás simán hozzák :) mérésekkel alátámaszthatóan :) pl. foszfot múlt héten ellenőriztem teszttel :) 50 liter vízben 1 ml 1 ppm-t emel. Nekem 0,25-ről 0,5-re kellett emelnem 2,5ml hozzádobtam és láss csodát 0,5 lett a cseppteszt szerint a foszfát mennyiségem. Az lehet, hogy más tápokhoz képest mennyiségben több kell belőlük, azért nem veszik töménynek, de a címkén szereplő adatokat hozzák megbízhatóan!
 
Én nem tudom mit jelent az, hogy nem igazán tömények :) A vékony tápom mellé easy life fosfot, nitrot, és carbot adok. Ami a hátuljára van írva ajánlás simán hozzák :) mérésekkel alátámaszthatóan :) pl. foszfot múlt héten ellenőriztem teszttel :) 50 liter vízben 1 ml 1 ppm-t emel. Nekem 0,25-ről 0,5-re kellett emelnem 2,5ml hozzádobtam és láss csodát 0,5 lett a cseppteszt szerint a foszfát mennyiségem. Az lehet, hogy más tápokhoz képest mennyiségben több kell belőlük, azért nem veszik töménynek, de a címkén szereplő adatokat hozzák megbízhatóan!
Szerintem félreértetted, @Rudi50 a Profitora írta, ami micro táp + K. arról tényleg nem írnak sehol, hogy mennyi vas, réz, kálium van benne... A kiegészítő tápokon oké hogy írják, az azért elvárható :)
 
Szerintem félreértetted, @Rudi50 a Profitora írta, ami micro táp + K. arról tényleg nem írnak sehol, hogy mennyi vas, réz, kálium van benne... A kiegészítő tápokon oké hogy írják, az azért elvárható :)
nem hiszem, hogy félreértettem, erre válaszóltam :)

Azt olvastam több helyen is, hogy az Easy Life tápjai nem igazán tömények. Nem tudom, árt-e, ha az ajánlottnál többet adagolsz belőlük.
 
nem hiszem, hogy félreértettem, erre válaszóltam :)
Arra gondoltam, hogy arányaiban több kell belőle, mert nem olyan tömény. Azt is írtam, hogy az összetételét nem publikálják. Lehet, hogy én nem voltam elég alapos, de nem találtam ilyen információkat. Szerintem a pontos összetételt illene feltüntetni.
Nem vagyok táp-szakértő, de nem is tartom ezt olyan kardinális kérdésnek. A saját "tápozásom" sok gyökértápra és gyors növényekre épül. Úgy tűnik, ez annak ellenére működik, hogy ritkán szoktam mérni :)
 
Jó sok minden történt, csak nem volt időm naplózni eddig a héten.

Az állatoknak rossz hetük volt. Elhullott egy cory: nem nőtt amióta nálam van, lapos volt a hasa, már gyanítottam hogy ez lesz.
És egy hím kalászhal: rejtély miért, nem láttam egyiken sem hogy rosszul lenne. Mire megláttam már civakodtak rajta az amanok.
És egy amanot találtam a szekrény alatt kiszáradva... Mindegyik egy hónapja volt nálam.

Na de folytatom a jó dolgokkal :) Kedves @B_Tamás adott nekem pár új növényt: HM, Parvula, Hydrocotyle tripartita :) éés a legendás Ista skimmert :D köszönöm szépen ezúton is :)
Tudom most megint lehetne kezdeni, hogy mit keres nálam high tech növény. De kipróbálom, nem is gyepet akarok csak egy esztétikus "díszfűcsomót", ha megmarad. :)

És terveim szerint a HM, Parvula, Najas guadalupensis megy majd át a kis garnélásomba, ha végre egyszer elindítom... Lehet hogy az egyik anubias is.
Részleteiben még nem terveztem meg, de egy biztos: olyat nem akarok bele amit hetente topolni kell majd, mert nem lesz magas.

Az egyik anubiast végre fel tudtam biggyeszteni a fára. lehet, hogy rakok még rá. csak még nem tudom, hogy a mohával hogy lenne esztétikus. Ja és végre a moha is kezd dúsulni rajta :)
Ezen felül mindent megnyírtam, de csak az úszóknöcényekből és az ambúliából dobtam ki.
View attachment 149421

Az skimmerrel még bajban vagyok, mert nem tudom normálisan elhelyezni... ezt a vastag csövet nem az én gagyi fedelemhez találták ki. kell majd valószínűleg egy merev "U" cső a peremre.

Szia!
Ahogy nézegetem vissza a naplódat, ezen a képen feltűnt, a kifolyó és a befolyó helyzete. Érzésem szerint ezzel az elrendezés nem igazán szerencsés. Most a szűrőből kijövő tiszta víz egy pici félkört ír le, majd rögtön jön a kifolyó ág, és megy is vissza a majdnem tiszta víz a szűrőbe, míg az akva másik oldalán praktikusan alig van áramlás.
Ha van rá lehetőség, érdemes lenne egy sarokba tenni a ki- és befolyó ágat is, úgy teljesen körbe tudna járni a víz. Ha ez nem kivitelezhető, akkor az se olyan rossz megoldás, ha a rövid oldalra teszed (ugyanarra az oldalra) előre az egyiket, hátra a másikat.

Növényes akvánál nincs tapasztalatom a Profitoval, anno a sügeresben tápoztam vele (ott nitrát-foszfátot termelték a kopoltyúsok), amint növényezni kezdtem, ott a GA tápokra álltam rá.

A Profito adagolásáról ezt írja a GA:
- Kezdeti adagolás: Az első hetekben az általános adagolás 1/3-át adagoljuk
- Általános adagolás: 10ml/100 liter hetente
- Napi adagolás: a heti adag 1/7-ét adagoljuk
- Növelt adagolás: Amennyiben az új levelek halványzöldek, szükség esetén az általános adagolás +40%-al is növelhető.

Ha növényes akvába adod, azt írják, akkor csak nitrot és fosfot kell hozzá adagolni, úgyhogy azt gondolom, hogy megfelelő a kálium tartalma is.

Ha beállítod a tesztekkel az ideális táp mennyiségeket, szerintem ez a kombó is teljesen jól működhet. A vasat a 15-ös nitrát érték mellett emelheted 0,2-ig nyugodtan. A Profito emelésével a plusz Káliumtól nem kell megijedni, az nem baj, ha van picit több a vízben, nem fog semmi galibát okozni.
 
Köszi! Hát hasznos lenne tudni mindent benne, nem értem miért nem közlik. Most azon aggódok, hogy már a duplája megy bele az ajánlottnak.
Így vajon pl nem lesz túl sok réz a vízben? Azt is teszteljem? :D vagy más micro elem? Vagy vasat külön is pótoljak? vagy lutri így is úgy is?

No, ezt csak aztán olvastam, hogy megírtam az előzőt. Jó lenne tudni a PH-t az akváriumodban, mert többen küzdenek/küzdöttek már azzal a fenoménnal, hogy egy bizonyos PH fölött a vas elbomlik az akváriumban. Ha Nálad is ez a gond, akkor a megemelt dózistól táptól nem nagyon lesz több vas a vízben, viszont a többi mikro elem feldúsulhat.

@elektrorudi , @Zsoltiabéka segítsetek ki, ezt a vasas elbomlásos témát Ti testközelből ismeritek, én csak hallomásból.
 
Szia! köszönöm szépen a segítséget! :)
Ha van rá lehetőség, érdemes lenne egy sarokba tenni a ki- és befolyó ágat is, úgy teljesen körbe tudna járni a víz. Ha ez nem kivitelezhető, akkor az se olyan rossz megoldás, ha a rövid oldalra teszed (ugyanarra az oldalra) előre az egyiket, hátra a másikat.
Azt hiszem értelek. Annyi a megkötés, hogy a fedél miatt hátul tudom bevezetni a csöveket (ha nem akarom megfúrni de akkor még rondább lenne). Szerintem elfér egy oldalon, szombaton kipróbálom és megmutatom milyen lett.
Fedélcserére most nem költenék mert akkor már üvegcsere is kéne, mert az is ronda és karcos. majd ha jobban kitanultam 1-2 év múlva gondolom eljön az ideje...
- Növelt adagolás: Amennyiben az új levelek halványzöldek, szükség esetén az általános adagolás +40%-al is növelhető.
igen, emiatt aggódtam, hogy már +100% felett járok. de lejjebb írtad, hogy akkora baj nem lehet.
Ha növényes akvába adod, azt írják, akkor csak nitrot és fosfot kell hozzá adagolni, úgyhogy azt gondolom, hogy megfelelő a kálium tartalma is.
Ha beállítod a tesztekkel az ideális táp mennyiségeket, szerintem ez a kombó is teljesen jól működhet. A vasat a 15-ös nitrát érték mellett emelheted 0,2-ig nyugodtan. A Profito emelésével a plusz Káliumtól nem kell megijedni, az nem baj, ha van picit több a vízben, nem fog semmi galibát okozni.
A nitrát alapból mindig 10-15, semmit nem adtam soha hozzá. A foszfát esik le ehhez képest kb 0,6-ra, de igyekszem fenntartani 1,2 körül.
Csak lehet, hogy itt rontom el, mert amikor felviszem akkor nem kellene hagynom egy hétig, hogy leessen megint (gondolom), hanem naponta/pár naponta adagolnom kellene, ugye?

A vas pótlás kapcsán arra gondoltam, hogy még lehetne mondjuk Ferro-val csak vasat és káliumot pótolni, hogy a többi micro ne lehessen túl sok. de ki tudja azokból mennyi van.
A vasat szeretném 0,2-n tartani, ahogy írtad.

No, ezt csak aztán olvastam, hogy megírtam az előzőt. Jó lenne tudni a PH-t az akváriumodban, mert többen küzdenek/küzdöttek már azzal a fenoménnal, hogy egy bizonyos PH fölött a vas elbomlik az akváriumban. Ha Nálad is ez a gond, akkor a megemelt dózistól táptól nem nagyon lesz több vas a vízben, viszont a többi mikro elem feldúsulhat.

@elektrorudi , @Zsoltiabéka segítsetek ki, ezt a vasas elbomlásos témát Ti testközelből ismeritek, én csak hallomásból.
A PH csíkteszttel 7,6 körüli. vehetek végülis csepptesztet, ha számít. Nálam elvileg a talaj és a szűrő is semleges. Zsoltinál talán a talaj zabálja a vasat, ha jól emlékszem.

Az viszont idegesít, hogy megint lukasodnak a növények. nőnek szépen, de lukasodnak. most épp a rosanervig ami eddig nem annyira.
 

Attachments

  • IMG_20210603_211133.jpg
    IMG_20210603_211133.jpg
    281.3 KB · Megtekintések: 16
@elektrorudi , @Zsoltiabéka segítsetek ki, ezt a vasas elbomlásos témát Ti testközelből ismeritek, én csak hallomásból.
Ha már van némi tapasztalat...Nekem🤣🤣🤣
Viccet félretéve. Ph mérés jó lenne. Ph6,5 felett a vas hordozó kelátok nagy része instabil. Azt tapasztaltam az Easy Life Ferroval, hogy beleöntöm, kékesfekete, majd ahogy oszlatni kezdene, átvált opálosra. Ilyenkor már a nagy része azonnal bomlik és a vas oxidálódva kicsapódik. A teszt órákon belül nullás lesz, mintha semmit se tettél volna bele. Azért is gáz, mert a többi mikroelem kelátja nem ennyire instabil, így azok halmozódnak, ha a dózis emeléssel próbálsz kompenzálni. Le kell vinni a Ph-t. High techben ez nem annyira gond, mert a CO2 beoldás leviszi, viszont itt is lehet fluktuáció a nappal és az éjjel közt. Valószínűleg csökkenteni kell a Kh-t, mert az biztosan lúgosító, és adagolni kell Ph csökkentőt. Próbáltam JBL Ph minust, az nekem csak egy napig tartott, locsolgattam, amíg elfogyott. A Tetra Ph/Kh mínuszt próbáltam most és úgy tűnik bevált: ma már 0,2 volt a vasam. Nézd meg a naplóm @elektrorudi hivatkozásában tanulhatsz a vasról, ha visszább olvasod látható a saját kutakodásom is. Van a Seachemnek egy Ph alert nevű állandó mérője, most vettem és szerintem tök jó. Ezt a naplóm végefelé találod dokumentálva. 😉
 
Ha már van némi tapasztalat...Nekem🤣🤣🤣
Viccet félretéve. Ph mérés jó lenne. Ph6,5 felett a vas hordozó kelátok nagy része instabil. Azt tapasztaltam az Easy Life Ferroval, hogy beleöntöm, kékesfekete, majd ahogy oszlatni kezdene, átvált opálosra. Ilyenkor már a nagy része azonnal bomlik és a vas oxidálódva kicsapódik. A teszt órákon belül nullás lesz, mintha semmit se tettél volna bele. Azért is gáz, mert a többi mikroelem kelátja nem ennyire instabil, így azok halmozódnak, ha a dózis emeléssel próbálsz kompenzálni. Le kell vinni a Ph-t. High techben ez nem annyira gond, mert a CO2 beoldás leviszi, viszont itt is lehet fluktuáció a nappal és az éjjel közt. Valószínűleg csökkenteni kell a Kh-t, mert az biztosan lúgosító, és adagolni kell Ph csökkentőt. Próbáltam JBL Ph minust, az nekem csak egy napig tartott, locsolgattam, amíg elfogyott. A Tetra Ph/Kh mínuszt próbáltam most és úgy tűnik bevált: ma már 0,2 volt a vasam. Nézd meg a naplóm @elektrorudi hivatkozásában tanulhatsz a vasról, ha visszább olvasod látható a saját kutakodásom is. Van a Seachemnek egy Ph alert nevű állandó mérője, most vettem és szerintem tök jó. Ezt a naplóm végefelé találod dokumentálva. 😉
Köszi a segítséget :) Hát azért nálam nem ekkora a tragédia, mert nekem nem szokott 0,1 alá menni és néha 0,2-t is elérem. inkább a foszfáttal van bajom, bár biztos az is inkább az én hibám.
Nálad nem a talaj okozza ezt? vagy rosszul emlékszem?
Már rég mértem de KH: 13 GH 25 volt. mérem akkor még, de ezzel nem akartam annyira foglalkozni... persze ha nincs más választás...
 
Szia! köszönöm szépen a segítséget! :)

Azt hiszem értelek. Annyi a megkötés, hogy a fedél miatt hátul tudom bevezetni a csöveket (ha nem akarom megfúrni de akkor még rondább lenne). Szerintem elfér egy oldalon, szombaton kipróbálom és megmutatom milyen lett.
Fedélcserére most nem költenék mert akkor már üvegcsere is kéne, mert az is ronda és karcos. majd ha jobban kitanultam 1-2 év múlva gondolom eljön az ideje...

igen, emiatt aggódtam, hogy már +100% felett járok. de lejjebb írtad, hogy akkora baj nem lehet.


A nitrát alapból mindig 10-15, semmit nem adtam soha hozzá. A foszfát esik le ehhez képest kb 0,6-ra, de igyekszem fenntartani 1,2 körül.
Csak lehet, hogy itt rontom el, mert amikor felviszem akkor nem kellene hagynom egy hétig, hogy leessen megint (gondolom), hanem naponta/pár naponta adagolnom kellene, ugye?

A vas pótlás kapcsán arra gondoltam, hogy még lehetne mondjuk Ferro-val csak vasat és káliumot pótolni, hogy a többi micro ne lehessen túl sok. de ki tudja azokból mennyi van.
A vasat szeretném 0,2-n tartani, ahogy írtad.


A PH csíkteszttel 7,6 körüli. vehetek végülis csepptesztet, ha számít. Nálam elvileg a talaj és a szűrő is semleges. Zsoltinál talán a talaj zabálja a vasat, ha jól emlékszem.

Az viszont idegesít, hogy megint lukasodnak a növények. nőnek szépen, de lukasodnak. most épp a rosanervig ami eddig nem annyira.

Nem baj a hátsó bevezetés, a lényeg, hogy a lily hosszú oldallal párhuzamosan álljon és így szépen körbe fog menni az áramlás.

Közben találtam egy ilyet @NagyViktor tollából. A lyukas Rosanervig meg nekem nagyon Kélium hiány gyanús.
 
Nem baj a hátsó bevezetés, a lényeg, hogy a lily hosszú oldallal párhuzamosan álljon és így szépen körbe fog menni az áramlás.
Nem lesz tök párhuzamos a hosszú oldallal, pont ez a baj. de meglátjuk mi sikerül.
Közben találtam egy ilyet @NagyViktor tollából. A lyukas Rosanervig meg nekem nagyon Kélium hiány gyanús.
Köszi, hogy megkerested. Nagyon jó ez az ábra :) tényleg megpróbálom komolyabban venni a ph-t is akkor.
A kálium mindig 6-7 néha 8 azért most nem is mértem. a 15 nitráthoz ez elmegy nem?

:) Értem, akkor a profito-hoz raknám - mikro elemet a mikro elemhez alapon. Viszont: amíg foszfát hiány van, nem adnék még pluszba vasat, mert a vas gátolja a foszfor felvételét. Jó, hogy most nincs is a vízben, de ha lesz, és magasabb a vas szint se fogja tudni felvenni a gaz.
Én meg ezt találtam :) akkor most ha foszfát hiány van de a vas sem sok akkor....? :D
 
Nem lesz tök párhuzamos a hosszú oldallal, pont ez a baj. de meglátjuk mi sikerül.

Köszi, hogy megkerested. Nagyon jó ez az ábra :) tényleg megpróbálom komolyabban venni a ph-t is akkor.
A kálium mindig 6-7 néha 8 azért most nem is mértem. a 15 nitráthoz ez elmegy nem?


Én meg ezt találtam :) akkor most ha foszfát hiány van de a vas sem sok akkor....? :D
A hajtáscsúcsok levelei nem torzultak? innen kicsit gyanúsnak tűnnek.
Jó lenne nem csak előrehaladott állapotú nyavalyáról kép, hanem a kezdeti stádiumról is, esetleg más növényen, ez sokat segít a
beazonosításnál.
 
Nekem ez a mondatod égett be az emlékezetembe:

De javíts ki ha félreértettem. Olvasom én a naplódat, sokat tanulok ott. de lehet hogy nekem nem ugyanaz a bajom.
Igen. Csakhát Manadoval más is akvarizál, mégsem okoz neki gondot. Meg lávamulccsal is sokan emelik az aljzatot. A vörös homokkő már gyanúsabb, de még a szilikát is elfogadható volt a méréskor. És persze lehet, hogy most érett be a RO vizes váltásom is. Szóval tegnap este már színes lett a vastesztem, eggyel léphetek előre. ☺️A kövi lépésem a pilács fejlesztés lesz, ha rendszeresen nézegeted a DIY ledszalagos topicot, akkor láthatod, hogy már egy ideje ezen töröm a fejem. 🙂
A Kh-d meg sok. A 4Gh 1Kh arány szerencsésebb, főleg low tech-ben, hogy ne menjen el a lúgos felé a vized. Szikes víz(magas KH) nátrium többletet is jelenthet. Azt persze nem tudom, hogy a NaHCO3 is látható-e a Kh tesztből, vagy csak a Mg és Ca... Előbb utóbb RO lesz ebből is, mint az enyémből. A N-P-K aránynál általában 10-1-10 az ökölszabály, ettől eltérő arány a pirosítást szolgálja. Ha a kálium jobban megszalad, akkor fékezheti a foszfátot a vas erősítése miatt, de a többség tapasztalata az, hogy káliumot nem lehet túl adagolni.
Szerk. : Kálium antagonista párjai: foszfor, nitrogén, magnézium, kalcium, bór
Szinergista párjai: vas, mangán
Szerk. 2. : A magnézium és a kalcium a kemény vízben fokozott mértékben jelen van, az is fékezheti a káliumot. Toljál bele. A Liqui Carbo hozzáadott K-t is tartalmaz. Akár segíthet is egy kicsit. 🙂
 
Utoljára módosított:
No, ezt csak aztán olvastam, hogy megírtam az előzőt. Jó lenne tudni a PH-t az akváriumodban, mert többen küzdenek/küzdöttek már azzal a fenoménnal, hogy egy bizonyos PH fölött a vas elbomlik az akváriumban. Ha Nálad is ez a gond, akkor a megemelt dózistól táptól nem nagyon lesz több vas a vízben, viszont a többi mikro elem feldúsulhat.

@elektrorudi , @Zsoltiabéka segítsetek ki, ezt a vasas elbomlásos témát Ti testközelből ismeritek, én csak hallomásból.
Köszönöm a megemlítést, de sajnos nem tudok semmi értelmeset mondani a vas témával kapcsolatban. Én is csak innét, a fórumról kapott információkra, segítségre tudok támaszkodni. Tök hülye vagyok a kémiához, hiába voltam középiskolában kémia tagozatos (egy ideig).
Vannak (és voltak) itt olyan fórumtásak, akik tényleg értenek hozzá: pl. @tsokee .
A lényeg, amit leszűrtem a többiek által idézett táblázatokból: bizonyos kelátok, amik azért felelősek, hogy a vas ne csapódjon ki rozsda formájában a vízben (barna vagy fehéres köd formájában), jobban működnek, mint más kelátok. A kelátok működését a víz pH-ja befolyásolja.
Vannak az olcsó, gagyi kelátképzők (pl. EDTA, DTPA), ami csak <6 ph alatti vízben használhatók, mert pH 6 fölött erősen bomlik, és 7-7,5 pH fölött pedig gyakorlatilag teljesen elbomlik, és vannak a drágább jobb kelátok (pl. HEEDTA), ami jellemzően 9 pH-ig stabilan megőrzi a vasat, a növények számára felvehető formában és nem engedi, hogy kicsapódjon rozsda formájában.
Vannak gyenge minőségű kelátot használó mikro tápok (EDTA, DTPA), mint pl. magyar az Aqua Graden vagy a holland Easy Life Profito, amelyekből hipp-hopp kicsapódik a vas, hacsak nem totálisan savas a vized (ph 5-pH6)
és vannak a jó minőségű mikro tápok pl. a G.A. , ami HEEDTA-t használ, és a vasat megtartja felvehető formában magas pH esetében is.
Ha jól néztem, (szinte) minden mikroelemhez van ilyen kelátképző, de a vasat szoktuk ellenőrizni, mert az az egyik legfontosabb és könnyen mérhető elem.
.... és pont itt jön a probléma, amibe én is belefutottam: kevés a vas? löttyintsünk még bele micro-t! No, de mi lesz a többi nyomelemmel, ami csak dúsul, dúsul, ...aminek az aránya ugyan olyan fontos, mint a vasé? Hát bizony.. :rolleyes: Szerintem erre gondolt @evavigh is.

Nekem nincs naplóm, de másfél év óta, amióta vízteszteket csinálok, egy Excel táblába vezetem a mérési eredményeket. Tudjátok, szeretek kísérletezni olyannal is, amihez tök kuka vagyok. Viszonylag sokféle tápot kipróbáltam az elmúlt évek alatt. Nálam a pH 7,5-7,8 körül van (ne kérdezzétek miért? Csak. ;) ) Részben a táblázatomból szűrtem le a fenti megfigyeléseket. Például azt, hogy 0,05-ös Fe szintnél öntöttem bele annyi Profito-t, hogy a szint 0,2 legyen. Másnapra megin 0,05-0,08 körüli értékre esett vissza a vas (durva ködösödés kíséretében). Amióta G.A. mikro-t használok, a vasat 0,1-re lőttem be. És.... egy hét elteltével a vasat továbbra is 0,09-0,1 körülire mértem! Hasonlóan jó eredményeket értem el a Sicce Hyper Ferro-val, amíg lehetett kapni.
 
Utoljára módosított:
Én azt mondom, kezdeni kéne a legelején. Látni a növényen egyéb gondot is.
Torzult, vagy hullámos levelek, alsó levelek elvesztése, gyenge szineződés.
Talán nem ártana csinálni egy pár nagyobb mértékű vízcserét, hogy az eddigi felhalmozódások távozzanak, és az újonnan betett
tápok határozzák meg a víz táptartalmát.
Abból indulok ki, hogy a fényed jó. De ha a fény kevés, ( szerintem az ) vagy színtartomány hibák is vannak, az tovább bonyolítja a dolgot.
Ahogy visszanézem, jóformán alig van olyan növény az akváriumban, és az is kis számban, amelyik miatt annyira vegyészkedni kellene, bár ez a későbbiekben
nyilván jól hasznosítható tudás lesz. Napi tápozással és heti vízcserékkel ennek az akvának működni kellene.
 
Utoljára módosított:
Én azt mondom, kezdeni kéne a legelején. Látni a növényen egyéb gondot is.
Torzult, vagy hullámos levelek, alsó levelek elvesztése, gyenge szineződés.
A torzult levele akár kálcium hiány is lehet. Persze, kemény a vized, tele kálciummal... Viszont lehet akár relatív hiány, vagyis felszívódási probléma is. A kalciumnak igen sok antagonista párja van: foszfor, mangán, vas, kálium, bór, cink, magnézium, és a szikes víz egyik összetevője, ami nem növényi tápanyag: a nátrium. Ha ilyen probléma van, akkor a friss csapvíz nem biztos, hogy segít. Tele van mindennel, amit csak a vízmű tud és annak az összetétele sem állandó. Az Érdi csapvíz a Duna kavicságyán keresztül jön, a folyó hoz mindent, ami éppen belefolyik. Csak azt szűri ki a vízmű, ami az éppen aktuális EU szabvány szerint határ értéken felüli. Az emberi fogyasztásra jó, nem növényes akvára... Tudom, nem mindenki akar RO-t, de én sem akartam, mégis lett, nem bántam meg. 🙂
 
Back
Oldal tetejére