• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 110L családi

Lehet, hogy éhen halt. Nincs nagy terület, ahol turkálhatna. Tapasztalatom szerint társas akváriumban nehéz őket táplálni, mert a többi állat megeszi előlük a élelmet. Táptabletta nekem nem vált be, mert kevés ér belőle célba (a harcsák hasába), inkább szennyezi az akváriumot. Imádom a harcsákat, de már rég lemondtam róluk a fenti okok miatt. Régen élő tubifexxel tudtam csak őket megfelelő kondícióban tartani. Ez csak az én feltételezésem, lehet, hogy más oka van a pusztulásnak.
Az teljesen kizárt, hogy nálunk éhenhaljon, a gyerekek szeretnek etetni :D Pont az ellenkezőjére kell figyelni.
Dennerle cookies, pleco menu és JBL novo prawnnal etetem őket, naponta váltva. az előbbieket félbe, vagy négyfelé töröm.
Először az anci lakik jól, aztán az amanok és a coryk szépen osztozkodnak. igazából az amanok csak egymást turják ki nálam.
Sok a fenéklakóm, mert szeretem őket, igyekszem megfelelően gondoskodni. néha tesztelem, de 2 teljes cookie-t nem esznek meg, az másnap nap közben fogy el.
A nem merülős kaja most Dennerle color booster, abból is pottyan le pár szem.
Szóval szerintem genetikai, mert a többi nő rendesen. ő is turta a talajt előző nap még, csak kevesebbet.
A talajról majd töltök fel képet másik perspektívából, szerintem nem annyira kevés a turni való de kíváncsi vagyok a véleményetekre. Meg nálam a coryk még a hygrophilákon is túrnak, pihennek.
Vízminőség problémára tippelnék. Nagyon kényesek a nitrátra és a víz oxigéntartalmára. Lehet, hogy az amano is azért lépett meg.
Valami probléma biztos van. De a nitrát nem magas mostanában. az oxigén lehet, hogy alacsony, nem tudom. 1 kugrás a 15-ből még lehet baleset szerintem. bár meg nem mondom mennyi amanom van biztosan, max 8-10-et látok egyszerre.
Elég mozgékonyak, végigtakarítanak mindent. néha csüngenek az úszókon is, főleg a neo. de nem úgy tűnnek mint akik ki akarnak szökni.
Szerintem próbáld meg nagyobbra engedni a növényeket. Legalább amíg beáll az új szűrőd (kb. 1 hónap). Később is vissza tudod vágni, ami nem tetszik. Most az lenne a fontos, hogy stabilizálódjon a helyzet, az esztétikával ráérsz később foglalkozni. A stem növényeket nyugodtan növesztheted a vízfelszínig. Úszónövényekből is többet hagynék.
Igazad van ezt kicsit túlmetszettem/ritkítottam most. Akkor nem metszek 3hétig, max minimálisat.
csak igyekeztem eltüntetni a lukas leveleket, felkopaszodott szárakat. Az úszók már nagyon árnyékoltak, kb a fordítottja volt a szabad felszín - növény arány mint most.
Azt ti tudjátok, hogy mennyi oxigén kerül az úszó növényekből a vízbe? mert ha nem sok akkor viszont nem jó ha sok van belőle mert árnyékol és ezáltal csökkenti a többi növény termelését.
Ha van rá lehetőség, próbáld meg a szűrő kifolyót magasabbra emelni. Az lenne a cél, hogy minél jobban fodrozza a vízfelszínt. Nekem például úgy van elhelyezve a lily, hogy a felső néhány millimétere kilóg a vízből. Vettem gömbcsuklót is nagyon praktikus:
Ezt mint imént írtam, megléptem. :) Jó lett csak néha beszívja az úszó növényeket. De ezt a gömbcsuklót nem értem, hogy működik. szerintem nálam nem lenne jó, vagy nem jól értem. ilyen lilym van azt hiszem: https://greenaqua.hu/hu/akvariumok/...nworks-glass-lily-pipe-outflow-13mm-nano.html
 
Az teljesen kizárt, hogy nálunk éhenhaljon, a gyerekek szeretnek etetni :D Pont az ellenkezőjére kell figyelni.
Nekem régen az volt a gond, hogy a két nagy sziámi algaevő tank módjára elzavart mindenkit a merülő eleségtől A szükségesnél sokkal többet kellett adnom, ha azt akartam, hogy jusson mindenkinek. Így viszont a vízminőséggel lettek problémák.

Valami probléma biztos van. De a nitrát nem magas mostanában. az oxigén lehet, hogy alacsony, nem tudom. 1 kugrás a 15-ből még lehet baleset szerintem. bár meg nem mondom mennyi amanom van biztosan, max 8-10-et látok egyszerre.
Elég mozgékonyak, végigtakarítanak mindent. néha csüngenek az úszókon is, főleg a neo. de nem úgy tűnnek mint akik ki akarnak szökni.
Nemrég cseréltél szűrőt, ennyi idő alatt még nem alakulhatott ki baktérium kultúra a szűrőanyagon. Ilyenkor nem a nitrát szint magas, hanem az ammónia és nitrit. Ezek sokkal veszélyesebbek kis koncentrációban is. Itt jön a képbe az esetleges túletetés, ami tovább ronthatja a helyzetet. Reméljük, nincs nagy probléma.

Igazad van ezt kicsit túlmetszettem/ritkítottam most. Akkor nem metszek 3hétig, max minimálisat.
csak igyekeztem eltüntetni a lukas leveleket, felkopaszodott szárakat. Az úszók már nagyon árnyékoltak, kb a fordítottja volt a szabad felszín - növény arány mint most.
Jó ötlet. Később be tudod pótolni a metszést.

Azt ti tudjátok, hogy mennyi oxigén kerül az úszó növényekből a vízbe? mert ha nem sok akkor viszont nem jó ha sok van belőle mert árnyékol és ezáltal csökkenti a többi növény termelését.
Szerintem a vízbe nem engednek oxigént. Az úszónövények azért hasznosak, mert tápanyagokat vonnak ki a vízből.

Ezt mint imént írtam, megléptem. :) Jó lett csak néha beszívja az úszó növényeket. De ezt a gömbcsuklót nem értem, hogy működik. szerintem nálam nem lenne jó, vagy nem jól értem. ilyen lilym van azt hiszem: https://greenaqua.hu/hu/akvariumok/...nworks-glass-lily-pipe-outflow-13mm-nano.html
Ez arra jó, hogy bármilyen irányban lehet állítani a rá szerelt kifolyót (lilyt). Ha máshogy is meg tudod oldani a megfelelő pozícionálást, akkor természetesen nincs rá szükség :)
 
Nemrég cseréltél szűrőt, ennyi idő alatt még nem alakulhatott ki baktérium kultúra a szűrőanyagon. Ilyenkor nem a nitrát szint magas, hanem az ammónia és nitrit. Ezek sokkal veszélyesebbek kis koncentrációban is. Itt jön a képbe az esetleges túletetés, ami tovább ronthatja a helyzetet. Reméljük, nincs nagy probléma.
Akkor ezek szerint nem volt biztos, hogy jó ötlet volt egyből kivenni a régit. én azt hittem ha átrakom a szivacsot az "új"ba akkor az hamar beindítja. meg a szűrőanyag is használt, nem száradt ki, de át lett mosva.
nitrit 0 elvileg, ammóniát nem tudok mérni most. de ekkora baj csak nincs... remélem...
Most látom, hogy üveg kifolyód van. Erre nem lehet gömbcsuklót szerelni. Bocs, ezt benéztem :)
Legalább már tudom, hogy ilyen is létezik, köszi :)
Ez így kicsit sok...az üveg teteje ne legyen kint a vízből.
köszi, látom itt pár milliméterrel kell játszani. De most a cél a sok levegő, hogy kiderüljön, hogy tényleg pipáznak-e reggel.
Növényeknél vedd figyelembe, hogy az Anubias és Cryptocoryne félék nem sok oxigént termelnek. Számottevő oxigént a jól fejlődő
világoszöld növények termelnek leginkább.
köszönöm, most már ezt is tudom. akkor főleg kár hogy ritkítottam a limnophila sessiliflorát. az jó barátom a kezdetektől...
 
Szerencsésebb lett volna 2-3 hétig mindkét szűrőt járatni. A szűrőanyagban hamar kipusztulnak a baktériumok, ha nincs áramlás. Hiába volt már korábban használva, újra be kell járatni. Jól tetted, hogy kimostad. Van, aki ki szokta ilyenkor sütőben égetni, hogy fertőtlenítse. A régebbi szivacsról át tudnak települni baktériumok, de idő kell, amíg elszaporodnak.
Szerintem nincs nagy baj, de érdemes odafigyelni a vízcserére, mulmozásra. A haldokló leveleket is nyugodtan levághatod, bomlásukkal legalább nem terhelik a vizet. Hasonló okokból a túletetést is kerülni kellene még egy darabig.
 
Szerencsésebb lett volna 2-3 hétig mindkét szűrőt járatni. A szűrőanyagban hamar kipusztulnak a baktériumok, ha nincs áramlás. Hiába volt már korábban használva, újra be kell járatni. Jól tetted, hogy kimostad. Van, aki ki szokta ilyenkor sütőben égetni, hogy fertőtlenítse. A régebbi szivacsról át tudnak települni baktériumok, de idő kell, amíg elszaporodnak.
Szerintem nincs nagy baj, de érdemes odafigyelni a vízcserére, mulmozásra. A haldokló leveleket is nyugodtan levághatod, bomlásukkal legalább nem terhelik a vizet. Hasonló okokból a túletetést is kerülni kellene még egy darabig.
köszönöm, igyekszek így tenni és tanultam belőle.
oxigén hiány tényleg lehetett, mert ma nem pipáltak a kalászhalak. ezek szerint nem termeltek eleget a növények. lehet az oka, hogy a hét végére már kevés foszfát maradt? szerintem heti 2x tápozok inkább mostantól.
 
Gondolkodom fényerő növelésen. most 2x18w fénycső megy ami 2600lm. 0,33w/L ~ 23,6 lm/L 110L-rel számolva.
Arra gondoltam, hogy leddel feltornászom 3900..4000lm környékére (+1300..1400lm, ahogy kijön). kb még egy fénycsőnek megfelelő értékre: ~ 0,5w/L ~ 0,36 lm/L
És talán a leddel tudnék naplementét is csinálni nekik.
A fénycsöveket nem venném ki most mert állítólag annak is van előnye (jobb a spektruma?) meg így kevesebb munka :) és később még megtehetem.
Ilyesmi RGBW LED szalagra gondoltam. ebből akkor ha jól látom akkor 2 méter kellene bele, 3 sorba tudom rendezni max 70 cm lehet egy sor.
mit gondoltok?
 
Talán a fény emelése a legkényesebb téma. Összhangban kell hogy legyen a tápozásod, a szűrésed, és a növényeid igényeivel is. Nem igazán van olyan növényed amelyik igényelné jelen körülmények között az erősebb világítást, de az időtartam csökkentése ezen segíthet. Dimmelős verziót építs, és azzal majd óvatosan emelheted hétről hétre az erősséget, és/vagy az időtartamot, plusz megsokszorozhatod a ledek élettartamát.
 
Talán a fény emelése a legkényesebb téma. Összhangban kell hogy legyen a tápozásod, a szűrésed, és a növényeid igényeivel is. Nem igazán van olyan növényed amelyik igényelné jelen körülmények között az erősebb világítást, de az időtartam csökkentése ezen segíthet. Dimmelős verziót építs, és azzal majd óvatosan emelheted hétről hétre az erősséget, és/vagy az időtartamot, plusz megsokszorozhatod a ledek élettartamát.
köszönöm a tanácsokat. pont ezért írtam, hogy gondolkodom rajta :) együtt jobb gondolkodni :)
nem kapkodok. a szűrő csere megvolt, megvárom a rendes beállását. a tápozást most szerintem sikerül beállítani, akkor gondolom lehet majd emelni.
az időtartamon nem annyira akarok csökkenteni. ha a fény mennyiség elég (bár másoknál többet látok) akkor esetleg az egyik fénycső helyére is mehet a led.
a ledet a napnyugta/napkelte miatt előbb utóbb mindenképp szeretném, mert szétstresszelik magukat a kalászhalak a hirtelen fel-le kapcsolástól.
bár nem hiszem hogy eddigi életük során a tenyésztő vagy a bolt figyelembe vette volna ezt. gondolom megszokták valamennyire...
igyekszem low tech növényeket tartani. de talán nekik is jobb a több fény. olvastam/láttam hogy olyat hogy 0,5w/liter fölé is mennek low techben. én meg csak tanulgatom még.
 
Gondolkodom fényerő növelésen. most 2x18w fénycső megy ami 2600lm. 0,33w/L ~ 23,6 lm/L 110L-rel számolva.
Arra gondoltam, hogy leddel feltornászom 3900..4000lm környékére (+1300..1400lm, ahogy kijön). kb még egy fénycsőnek megfelelő értékre: ~ 0,5w/L ~ 0,36 lm/L
És talán a leddel tudnék naplementét is csinálni nekik.
A fénycsöveket nem venném ki most mert állítólag annak is van előnye (jobb a spektruma?) meg így kevesebb munka :) és később még megtehetem.
Ilyesmi RGBW LED szalagra gondoltam. ebből akkor ha jól látom akkor 2 méter kellene bele, 3 sorba tudom rendezni max 70 cm lehet egy sor.
mit gondoltok?
szerintem felejtsd el az rgbw led szalagot...
5730-as v-tac cri 95 -ös hidegfehér szalagot vegyél, ez a legjobb jelenleg a célra. erős és természetes a fénye, dimmelhető és egy s-pro2 vezérlővel gyönyörű napfelkeltét és naplementét tudsz csinálni a kalászhalaidnak... 😊
 
A linkedet nem tudom megnyitni, így nem látom, milyen szalagot néztél ki. Az rgb szerintem nem olyan jó választás akváriumi célra. Tamásnak igaza van, a V-tac 5730 led szalag nagyon jó. A hidegfehér mellé raknék pirosat is, így még szebb a színe. Nemrég építettem ilyen lámpát. Szerintem a fénye nagyon szép. Tudok konkrét tanácsokat is adni, ha eldöntöd, mit szeretnél.
Ezt a fórumot érdemes átnézni, legalább az utolsó oldalakat:
 
szerintem felejtsd el az rgbw led szalagot...
5730-as v-tac cri 95 -ös hidegfehér szalagot vegyél, ez a legjobb jelenleg a célra. erős és természetes a fénye, dimmelhető és egy s-pro2 vezérlővel gyönyörű napfelkeltét és naplementét tudsz csinálni a kalászhalaidnak... 😊
Köszi, ezért jó már a gondolat megszületésekor megosztani veletek. mert máris megtudtam, hogy eltévedtem :D valakinél láttam ilyen wrgb-t és megtetszett. de tényleg elég gyenge a spektruma, cri-je.
Láttam az S2 pro-t nálad is és @Rudi50 -nál is, biztos nagyon jó, lehet hogy nekem is ez lesz. Még nézegetem mik vannak.
A 4 gombos 4 digites interfésztől viszont rosszul vagyok (lehet, hogy azért mert szakmámba vág). De egyszer túl lehet élni a beállítást. Ha kihúzod akkor elfelejti, vagy megmarad a beállítás?
A linkedet nem tudom megnyitni, így nem látom, milyen szalagot néztél ki. Az rgb szerintem nem olyan jó választás akváriumi célra. Tamásnak igaza van, a V-tac 5730 led szalag nagyon jó. A hidegfehér mellé raknék pirosat is, így még szebb a színe. Nemrég építettem ilyen lámpát. Szerintem a fénye nagyon szép. Tudok konkrét tanácsokat is adni, ha eldöntöd, mit szeretnél.
Ezt a fórumot érdemes átnézni, legalább az utolsó oldalakat:
A webshop linkkel szabályt szegtem, moderálták. de nem is érdekes annyira, csak példaképp linkeltem hogy IP65 védettségű WRGB.
Amúgy is gyenge ötlet, mert én csak pirosat és egy kis kéket akartam volna emelni, kipróbálni hogy tetszik. De a hidegfehérben már amúgy is van elég kék, a piros meg mehet mellé ahogy nálad is.
A fórumot is nézegetem persze. nem akarok én újat kitalálni csak, körbejárom azért. úgysem holnap rendelem.
Nálad mennyi a lumen / L?

Na meg egy másik ötlet, amit szintén a fórumon láttam: a fényvisszaverő a lámpa mögé sem hülyeség. azt is kipróbálom majd, csak előbb le kell vakarnom rendesen a vízkövet a fedél belsejéről :D mert az bizony nem jól tapad :)
 
Köszi, ezért jó már a gondolat megszületésekor megosztani veletek. mert máris megtudtam, hogy eltévedtem :D valakinél láttam ilyen wrgb-t és megtetszett. de tényleg elég gyenge a spektruma, cri-je.
Láttam az S2 pro-t nálad is és @Rudi50 -nál is, biztos nagyon jó, lehet hogy nekem is ez lesz. Még nézegetem mik vannak.
A 4 gombos 4 digites interfésztől viszont rosszul vagyok (lehet, hogy azért mert szakmámba vág). De egyszer túl lehet élni a beállítást. Ha kihúzod akkor elfelejti, vagy megmarad a beállítás?
Az S2 Pro tulajdonképpen egy programozható dimmer (csak a fényerőt lehet vele változtatni). Az interfésszel semmi probléma. Nagyon egyszerűen be lehet állítani. A beállításokat nem felejti el, ha kihúzom. Az órája is viszonylag pontos, persze nem atomóra :) 3 ilyen eszközt használok, nem volt még gond velük.

A webshop linkkel szabályt szegtem, moderálták. de nem is érdekes annyira, csak példaképp linkeltem hogy IP65 védettségű WRGB.
Az IP65-ről lebeszélnélek. Nagyon hamar elöregszik, megsárgul a szilikon burkolata. Elég az IP20, ha a foglalat rendesen le van szigetelve pára és fröccsenő víz ellen.

Amúgy is gyenge ötlet, mert én csak pirosat és egy kis kéket akartam volna emelni, kipróbálni hogy tetszik. De a hidegfehérben már amúgy is van elég kék, a piros meg mehet mellé ahogy nálad is.
Teljesen igazad van.

A fórumot is nézegetem persze. nem akarok én újat kitalálni csak, körbejárom azért. úgysem holnap rendelem.
Nagyon jó ötletek vannak a fórumon. Én nem bántam meg a DIY lámpát.

Nálad mennyi a lumen / L?
A gyári értékeket összeszorozva, 100%-on lenne majdnem 150 lm/l a kis akváriumban (9392 lm/63 l). Persze ez csak elmélet. A gyári adatok valószínűleg marketing okokból túlzóak. 50%-on járatom, ezért a valós érték ennél sokkal kevesebb. Megmérni sajnos nem tudom. Erősen túlméreteztem, hogy a melegedés miatt kisebb teljesítménnyel tudjam működtetni.

Na meg egy másik ötlet, amit szintén a fórumon láttam: a fényvisszaverő a lámpa mögé sem hülyeség. azt is kipróbálom majd, csak előbb le kell vakarnom rendesen a vízkövet a fedél belsejéről :D mert az bizony nem jól tapad :)
Fénycsöves lámpa mögé lehet házilag is barkácsolni reflektort. Legegyszerűbb öntapadós alumínium fóliát ragasztani valamilyen hajlított felületre. Csodát ne várj tőle :)
 
Ezt a fórumot érdemes átnézni, legalább az utolsó oldalakat:
Igen itt írtál te is pár dolgot amit nem kalkuláltam bele az előző számításaimba, pl, hogy 50% körül érdemes járatni alapból és hogy az IP65 nem jó...
 
Az S2 Pro tulajdonképpen egy programozható dimmer (csak a fényerőt lehet vele változtatni). Az interfésszel semmi probléma. Nagyon egyszerűen be lehet állítani. A beállításokat nem felejti el, ha kihúzom. Az órája is viszonylag pontos, persze nem atomóra :) 3 ilyen eszközt használok, nem volt még gond velük.
Na így oké. De sok eszköznél, pl a fűtés termosztátnál tapasztaltam, hogy elfelejti a programot. egy idő után már csak manuálisan használjuk. pontosabban a feleségem. én hozzá nem nyúlok már úgy felidegesít... :D
Az IP65-ről lebeszélnélek. Nagyon hamar elöregszik, megsárgul a szilikon burkolata. Elég az IP20, ha a foglalat rendesen le van szigetelve pára és fröccsenő víz ellen.
Szerintem sem lehet baj ebből, törpefeszültségnél nem füstölhet el, még ha intenzíven kap vizet akkor sem. meg feltételezem a tápokban van védelem.
A gyári értékeket összeszorozva, 100%-on lenne majdnem 150 lm/l a kis akváriumban (9392 lm/63 l). Persze ez csak elmélet. A gyári adatok valószínűleg marketing okokból túlzóak. 50%-on járatom, ezért a valós érték ennél sokkal kevesebb. Megmérni sajnos nem tudom. Erősen túlméreteztem, hogy a melegedés miatt kisebb teljesítménnyel tudjam működtetni.
Ahha ebbe nem gondoltam bele, hogy nem célszerű kihajtani teljesen. nem nagyon foglalkoztam ledekkel még. (pedig villamosmérnök vagyok eredetileg).
Fénycsöves lámpa mögé lehet házilag is barkácsolni reflektort. Legegyszerűbb öntapadós alumínium fóliát ragasztani valamilyen hajlított felületre. Csodát ne várj tőle :)
Persze nem várok csodát, de pazarlás lenne nem mögé tenni, amennyibe kerül. Van itthon alu szalagom valahol, lehet hogy az is megteszi.. még a tetőszigetelésből maradt, a hőtükör fóliát ragasztottuk össze vele.
Ha érdekel, a naplómban bemutatom majd a saját lámpámat. Külsőre nem nagy szám, de a célnak megfelel.
Már utaltam rá ott is, hogy érdekel :) szerintem nem csak engem.
 
Valószínűleg le vagyok maradva a tápozással, mindig későn korrigálok. Mai mérés:
NO3: 15 PO4: 0,6 Fe: <0,1
Úgyhogy ment bele 12ml (0,6ppm) Fosfo és 10ml Profito...
A növényeken lett néhány új luk, úgyhogy dolgozni kell még ezen. csak se sokat mérni se vakon belelocsolni nem szeretek :D
(megpróbáltam pár hete kimérni a Profitot, mivel nincs róla adat. 10ml/100l 0,1 ppm vasat és 0,6 káliumot emel elvileg. de nem biztos hogy teljesen jól és pontosan mértem, úgyhogy nem verném nagy dobra. bár olyan hihetőek a számok...)
 
Back
Oldal tetejére