• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 110L családi

Versenycsiga

VIP kertész
Sziasztok!

Ahogy már a bemutatkozó topicokban írtam, örökbe fogadtam egy 110L akváriumot is néhány tetrával, neonhallal és ancival. Most 5 hetes nálam.
Most el is kezdeném a naplózását, remélem jól sikerül :)

Mivel szinte egyből bele is kellett tenni a halakat így kavicsos talajt kapott kizárólag. Megfelelő adagban vízelőkészítőt és baktériumot. Meg egy kevés eredeti vizet, amit sikerült megmenteni.
Majd rá egy hétre kb elkezdtem növényesíteni. Jöttek még verseny és süncsigák, coryk.
Egy hét múlva a talajt vastagítottam finomabb kaviccsal (JBL river), mert vékony volt. És jött bele 5 amanok is. + 1 kis vasfa ami boltban nagyobbnak tűnt, majd még veszek.
Ezután jött a darakóros betegség, amit szerencsésen kezeltünk 32-ra felfűtéssel.
Növény ügyben azóta nem sok minden történt, egy kicsit elgyengültek a magas hőmérséklettől. Most így néz ki:

Sajnos jópár hal elhullott és amúgy sem volt sok. Reméljük most már stabilizálódnak. Jelenlegi állatok:
1 tetra, 1 ancitrus, 2 corydoras panda, 3 neonhal, 2 süncsiga, 2 versenycsiga, 5 amano ( de 4 tuti, annyit már láttam egyszerre :) az egyik petés is lett már )

Növényzet (mindegyikből egy "adagot" vettem eddig):
Cabomba aquatica - gyorsan nő, hetente 10-20cm, gondolom jól van.
Egeria Densa - soknak lebomlott a levele, kidobtam, de néhány még elvan. De igazából annyira nem tetszik.
Anubias barteri - úgy látom elvan, növesztett már 1 új nagy levelet.
Taxiphyllum barbieri / jávai moha- szép, növekszik, csak még nem tudom mennyire kell nyírni, hogy sűrűsödjön, kússzon.
Alternanthera reineckii Mini - a magas hőmérsékletes kezelés megviselte. előtte nagyjából jól volt. Remélem jó lesz neki itt mert tetszik.
Micranthemum tweediei Monte Carlo - stagnált, majd a 32fok alatt lebomlott, de legalább a garnélák jóllaktak :) megértettem, hogy nem ide való.

technika (ez tényleg low :) ):
Eheim pickup 160 szűrő
200w Happet fűtő

Táp:
Easy Life ProFito
Tropica kapszula
Carbo
 
A hardscappel nem akarok most sokat foglalkozni, nem bemutatóra megy, hanem családi :) A halakat és a növényeket szeretném jó állapotban tartani és növelni a számukat egyelőre.
A háttér tudom hogy gáz majd levakarom és rakok fel sima feketét. A várról még nem döntöttem el, hogy tetszik-e (így kaptam). egyelőre mohát nevelek rajta.
Fát azért még tervezek bele rakni, aztán meglátjuk :) Hátra meg kell még egy kis talaj emelés, csak már elfogyott és még nem vettem.
 
Na most hogy sikerült megírni a bemutatkozót, le is írom az aktuális problémákat.
Alternanthera reineckii Mini a magas hőmérsékletes kezelésnél elvesztette pár levelét, és néhány még mindig így néz ki:
De mintha már javulna, figyelem. szeretném ha megmaradnának nálam.
Egy másik megfigyelés, talán nem annyira érdekes, de vajon néhány levele a cabombának ilyen osztatlanul: már amikor megvettem akkor is volt ilyen levele.


A tápozással kapcsolatban tanulgatok. Jelenleg a ProFito folyékony tápot adagolom. ez ugye mikro + kálium.
Gondolom kellene macro, főleg amíg ilyen kevés halam van.
Állott vízzel cserélem, hetente 1x 20%. A csapvízben valóban van nitrát. De a pár héttel ezelőtti kiugrás óta nem mértem 10 feletti értéket.
Valamelyik topicban olvastam olyat itt, hogy a GA mic+mac csak RO vízhez jó (ilyet nem tervezek most), sajnos nem találtam meg azóta a hozzászólást.
A Dennerle All in One Elixier-el is szemezgetek, lehet hogy erre váltok jövő héten, ha addig nem olvasok rosszat róla :)

És a napi horror, most este vettem észre. Ennek meg mi az a fehér a farok úszója végén :eek: remélem nem mer beteg lenni
 
A hardscappel nem akarok most sokat foglalkozni, nem bemutatóra megy, hanem családi :) A halakat és a növényeket szeretném jó állapotban tartani és növelni a számukat egyelőre.
A háttér tudom hogy gáz majd levakarom és rakok fel sima feketét. A várról még nem döntöttem el, hogy tetszik-e (így kaptam). egyelőre mohát nevelek rajta.
Fát azért még tervezek bele rakni, aztán meglátjuk :) Hátra meg kell még egy kis talaj emelés, csak már elfogyott és még nem vettem.
Szép is ez, nekem tetszik az ilyen, enyhén amatőrista retróstílus. A lényeg amúgyis a növényeken lesz, (van) ha megfelelően fejlődnek és benövik a nekik szánt tereket, nagyon jó kis családi akva lesz ez.
Igen, az Egeria Densa ültetés után nálam is néhány párcentis hajtást leszámítva lenullázódott, de két hónap múlva már
ritkítanom kellett, hogy legyen helye a halaknak. :) Ha jól fejlődik, az egyik legjobb indítónövény, vízfelszínen is tökéletesen elvan.
Bár abban egyetértek, hogy nem túlzottan dekoratív.
Sok sikert.
 
Alakul ez, csak még egy kis türelem kell hozzá. Szerintem hagyd még elszaporodni a cabombát, segít kordában tartani a nitrát szintet. Ha 10 körül van, az nagyon jó. Az egeria hasonló igényű. Nem tudom, miért nem fejlődik nálad. Meghálálja a gyökértápot. Nem muszáj drágát venni, erre a célra megfelel az Aquaplant is (10 db kb. 200 Ft). Használhatsz ültetőtálat is, valami jobb talajjal. Néhány úszónövényt még betennék, ahogy egy másik topicban javasoltam. Nem akarlak elkeseríteni, de szerintem az Alternanthera reineckii mini nem biztos, hogy ilyen low körülmények között megmarad. Ha piros színt szeretnél, javaslom a Ludwigia repenst.
A haladnak nem biztos, hogy a kifehéredő úszó a legnagyobb baja. Láthatóan ferde a gerince hátul. Ha mindig ilyen volt, akkor fejlődési rendellenesség. Ha mostanában lett ilyen, akkor vagy hal TBC lehet, vagy pedig az öregség jele.
A vár nekem tetszik (egy kicsit), mert a kavicsokkal és a háttérrel a régi időkre emlékeztet :)
 
Köszönöm a segítséget! A tetra biztos, hogy öreg, utolsó darab egy 6-8-as csapatból, régóta ilyen a háta úgy tudom. Biztos nincs neki nagyon sok hátra. Persze a lányom csak őt nevezte el... :rolleyes:
De amúgy aktívan és gyorsan úszik sokszor. Írok a halbetegségekbe is ezügyben, köszi.

A növény ajánlásokat mindig megfogadom és felírom. Szerintem a Limnophila sessiliflora hasonlít a cabomba aquatica-ra így azt nem vennék mellé. A cabomba aquatica-t visszavágom, osztom hetente, amíg dzsungel nem lesz. Persze szeretnék mellé mást is a háttérbe. A cabomba furcata is tetszik még, bár nem látom sehol kapni.
Amiket tervezek növények:
Limnobium Laevigatum vagy Phyllanthus Fluitans
Hygrophila polysperma
Ludwigia palustris Super red vagy Ludwigia repens (most ajánlott) vagy mindkettő. A cabomba jódarabig úgyis dominál majd a háttérben, jókora előnye van.

állatok:
+ 8-10 neon, sima vagy zöld. Nekem tetszik a sima, meg jó lenne olyat ami van már. csak érdekes módon ebből nem láttam egészséges csapatot a boltokban mostanában.
+ 6-8 platti. még kicsit gondolkodom, mert nemrég még endler guppyt terveztem. de már a platti tetszik jobban.
+ 4 cory
+10-15 garnéla. még gondolkodom milyen. az amanok tuti jól érzik magukat és tetszenek is. De egy kis színt is jó lenne belevinni. nem kapkodom el, még olvasgatok.
valamilyen kalászhalra is gondoltam még, de azzal jóllakna a tetra, amekkorákat árulnak.

Ha már mindenki azt írja hogy retro, akkor beírom a topic nevébe is, vállalom :D De igazi retro azért akkor lenne ha hajórocsom is lenne (nem lesz) :D
 
Az nem cabomba aquatica hanem limnophila sessiliflora ami neked van.
De jó, hogy még a kimondatlan kérdéseimre is kapok választ. Köszönöm szépen :)
Kerestem az interneten a kettő között a különbséget, mert gyanús volt, de egyértelmű meghatározást nem találtam.
A számlán Dennerle Cabomba aquatica van. lehet hogy elnézte az eladó, ettől még nem dől össze a világ :) De jobb tudni micsoda valójában.
 
Konnyu oket osszekeverni ha feluletesen szemleled, de ha jobban megnezed mar egyertelmuek a kulonbsegek. Pl Cabombanal egy torol mindig ket levelszar agazik el, a limnophilanal meg sok. A cabomba nem el meg emers formaban, bar van neki egy uszonovenyre emlekezteto levelformaja, ha viragzik. A limnophila emers formaja pedig a fura levelu egyedednek felel meg (nalunk is volt az egyik lowtehben hogy emersre valtott vizalatt az aquatica).
 
Köszönöm a segítséget! A tetra biztos, hogy öreg, utolsó darab egy 6-8-as csapatból, régóta ilyen a háta úgy tudom. Biztos nincs neki nagyon sok hátra. Persze a lányom csak őt nevezte el... :rolleyes:
De amúgy aktívan és gyorsan úszik sokszor. Írok a halbetegségekbe is ezügyben, köszi.

A növény ajánlásokat mindig megfogadom és felírom. Szerintem a Limnophila sessiliflora hasonlít a cabomba aquatica-ra így azt nem vennék mellé. A cabomba aquatica-t visszavágom, osztom hetente, amíg dzsungel nem lesz. Persze szeretnék mellé mást is a háttérbe. A cabomba furcata is tetszik még, bár nem látom sehol kapni.
Amiket tervezek növények:
Limnobium Laevigatum vagy Phyllanthus Fluitans
Hygrophila polysperma
Ludwigia palustris Super red vagy Ludwigia repens (most ajánlott) vagy mindkettő. A cabomba jódarabig úgyis dominál majd a háttérben, jókora előnye van.

állatok:
+ 8-10 neon, sima vagy zöld. Nekem tetszik a sima, meg jó lenne olyat ami van már. csak érdekes módon ebből nem láttam egészséges csapatot a boltokban mostanában.
+ 6-8 platti. még kicsit gondolkodom, mert nemrég még endler guppyt terveztem. de már a platti tetszik jobban.
+ 4 cory
+10-15 garnéla. még gondolkodom milyen. az amanok tuti jól érzik magukat és tetszenek is. De egy kis színt is jó lenne belevinni. nem kapkodom el, még olvasgatok.
valamilyen kalászhalra is gondoltam még, de azzal jóllakna a tetra, amekkorákat árulnak.

Ha már mindenki azt írja hogy retro, akkor beírom a topic nevébe is, vállalom :D De igazi retro azért akkor lenne ha hajórocsom is lenne (nem lesz) :D
Plattinak kicsit kicsi az akva, de ha ragaszkodsz hozzá, mindenképp várni kellene, míg az akva besűrűsödik.
 
Köszönöm a segítséget! A tetra biztos, hogy öreg, utolsó darab egy 6-8-as csapatból, régóta ilyen a háta úgy tudom. Biztos nincs neki nagyon sok hátra. Persze a lányom csak őt nevezte el... :rolleyes:
De amúgy aktívan és gyorsan úszik sokszor. Írok a halbetegségekbe is ezügyben, köszi.
Nem piszkálnám, amíg jól van.

Amiket tervezek növények:

Limnobium Laevigatum vagy Phyllanthus Fluitans
Hygrophila polysperma
Ludwigia palustris Super red vagy Ludwigia repens (most ajánlott) vagy mindkettő. A cabomba jódarabig úgyis dominál majd a háttérben, jókora előnye van.
Ludwigia palustris szerintem nem maradna meg nálad (lágyvíz + CO2 kellene neki). A többiből akár én is tudok adni, bár elég messze vagyunk egymástól.. Úszónövényekből nincs most sok, mert pár napja megritkítottam az állományt. Ha érdekel, nézz be az ingyenes növények topicba.

állatok:
+ 8-10 neon, sima vagy zöld. Nekem tetszik a sima, meg jó lenne olyat ami van már. csak érdekes módon ebből nem láttam egészséges csapatot a boltokban mostanában.
Nagyon jó ötlet. Csapathalak, szeretik, ha sokan vannak.

+ 6-8 platti. még kicsit gondolkodom, mert nemrég még endler guppyt terveztem. de már a platti tetszik jobban.
Az elevenszülő halakat meggondolnám. Nagyon gyorsan szaporodnak. Nemek szerint külön kellene tartani őket, de az még egy akvárium lenne...

Nem biztos, hogy díjaznák a kavics aljzatot. Szeretnek turkálni, és könnyen megsérül a bajszuk.

+10-15 garnéla. még gondolkodom milyen. az amanok tuti jól érzik magukat és tetszenek is. De egy kis színt is jó lenne belevinni. nem kapkodom el, még olvasgatok.
valamilyen kalászhalra is gondoltam még, de azzal jóllakna a tetra, amekkorákat árulnak.
Ilyen halak mellett kétséges a siker. A szaporulatot biztosan megennék, de a fekete tetra elég nagy ahhoz, hogy a felnőtt garnélákat is levadássza.

Ha már mindenki azt írja hogy retro, akkor beírom a topic nevébe is, vállalom :D De igazi retro azért akkor lenne ha hajórocsom is lenne (nem lesz) :D
Szerintem a retro nem azonos az ízléstelenséggel. A hajóroncsot, koponyát, búvárt stb. én az utóbbi kategóriába sorolnám. A te várad ennél szolídabb :)
 
Plattinak kicsit kicsi az akva, de ha ragaszkodsz hozzá, mindenképp várni kellene, míg az akva besűrűsödik.
Nem kapkodom el. De régebben mintha kisebbek lettek volna a plattik. Legalábbis kb 15 éve sosem nőttek meg ekkorára a kis piros plattiaim. Most valóban elég nagyokat látok.
Ludwigia palustris szerintem nem maradna meg nálad (lágyvíz + CO2 kellene neki). A többiből akár én is tudok adni, bár elég messze vagyunk egymástól.. Úszónövényekből nincs most sok, mert pár napja megritkítottam az állományt. Ha érdekel, nézz be az ingyenes növények topicba.
Köszönöm szépen, ezek nagyon jól jönnének nekem. nézem én azt a topicot. csak az a baj, hogy még mindig nincs elég hozzászólásom, így nem tudok írni.
Az elevenszülő halakat meggondolnám. Nagyon gyorsan szaporodnak. Nemek szerint külön kellene tartani őket, de az még egy akvárium lenne...
Ezen én is gondolkodok, hogy jó ötlet-e. Régen nem volt akkora népességugrás, bár akkoriban nem is volt olyan sok növényünk mint amit most tervezek.
Nem biztos, hogy díjaznák a kavics aljzatot. Szeretnek turkálni, és könnyen megsérül a bajszuk.
Ezt a finom kavicsot nem szeretik? a meglévő 2 túrja pár hete. A felső réteg ilyen, kerekített szemekből áll, garnéla barát is: https://www.jbl.de/en/products/detail/5017/jbl-sansibar-river
Ilyen halak mellett kétséges a siker. A szaporulatot biztosan megennék, de a fekete tetra elég nagy ahhoz, hogy a felnőtt garnélákat is levadássza.
Nem olyan vadászós az már, de jogos. Lehet hogy addig maradok az amanoknál amíg köztünk van. nem kell egyszerre minden.
 
Végre folyamatosan látom nap közben mind az 5 amanot, úgyhogy kipróbáltam a főtt uborkás etetést (persze a csoportkép elég gyengén sikerült).
IMG_20210425_180618.jpg
Az anubias barteri szépen hozza az új leveleket, már ez lesz a 3.
Végül az egyik nagy kitúrt mindenkit, elég határozottan. Nem tudtam hogy ilyenek is tudnak lenni :) Kicsit szabadabb terepre toltam az ubit de akkor is. nem igaz hogy 5 garnéla nem fér el ezen :D
IMG_20210425_183025.jpg
Na majd belejövünk, de ez így elég lassú, hogy egyenként nyammognak rajta. lehet hogy 5 felé vágom. Meg hamarosan lehet eperfa levelet is szedni a kertben.
Eddig a merülő tápot is mindig benyelte (valószínűleg ugyanez), úgyhogy azt darabolva adom már.
Halak, növények, mindenki jól van úgy látom. Lassan ideje bővíteni :)
 
Végre történt egy "kis" változás. :) @Rudi50 kertész kolléga elvihető növényeiből nekem is jutott egy szép adag, amit ezúton is nagyon szépen köszönök :)

Tegnap elkezdtem beültetni. Így már hasonlít arra amilyet szerettem volna. Remélem minden megmarad és növöget szépen.
Ahogy a kislányom fogalmazott ültetés után: "ez már akvárium!!"
egyetértek :)
IMG_20210427_214233.jpg
Ültetés alatt viszont észrevettem, hogy nem kicsit, hanem nagyon vékony még a talaj. Nem maradt más választásom, ma el kellett ma mennem venni.
Ha már elmentem akkor vettem még állatokat is, hiszen abból is hiány volt.
10 amano, 5 cory és 10 "kék szemű villásfarkú kalászhal", Popondetta furcata
Erről nem nagyon írtam de végül a plattik helyett emellett döntöttem. talán jobb lett volna még kisebb kalászhal, mondjuk Törpe pettyes kalászhal - Pseudomugil gertrudae.
De azok meg annyira kicsik voltak a boltban hogy féltem, hogy a tetra jóllakik velük.
Aztán jött még egy ötlet: fénycső csere. Fogalmam sem volt hogy mikor volt utoljára cserélve, én használtam ahogy kaptam. és bejött a csere, kb 30%-kal fényesebb az új :)
A várnak sajnos mennie kellett, mert túl sok helyet foglalt, árnyékolt. inkább a növénykkel töltöm ki a teret. Vettem 2 közepes vasfát a helyére, azokra majd átteszem a mohát ahogy időm engedi.
IMG_20210428_200203.jpgIMG_20210428_200222.jpg
majd csinálok még jobb képeket is :)
 
gratulálok én is, ez már tényleg akvárium... 😊
sajnálom, hogy kivetted a várat... 🥺🥺
jól nézett volna ki, ahogy körbeveszik a növények, vagy kötözgethettél volna rá mohát... 😊
kicsit nekem is hiányérzetem van így. még alszom rá párat, vagy megszavaztatom a családdal. :D
ebből a szögből annyira nem látszik, de tényleg eléggé elnyomta a növényeket. és hát a növények most fontosabbak.
 
Back
Oldal tetejére