• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 110L családi

persze ha már emersek a garnélák akkor nagy baj van a vízzel, gondolom... csak tudod a paranoia :ROFLMAO:
Én találtam már a szűrőben garnélát úgy hogy alul nem mehettek be XD éjszaka a garnélák felbátorodnak és kaját keresnek. Néha pár növény levele fennakad a skimmer fogai között azt szokták falatozni :) Az üvegskimmernek az a titka, hogy egy kicsit meg kell dönteni(ne egyenesen álljon), akkor nem szív fars levegőt be, nem rántja le a skimmert a szűrő. (olyankor szokta az óvatlan legelésző garnikat betépni)
 


Amúgy az én véleményem, ezek mindegyike ront a látványon. De azt nem értem minek neked oda szűrő ha van az OASEnak előszűrője? 🤔
 


Amúgy az én véleményem, ezek mindegyike ront a látványon. De azt nem értem minek neked oda szűrő ha van az OASEnak előszűrője? 🤔
szerintem nem akarja, hogy az előszűrő tele legyen kis garnélákkal, halakkal. nekem is van fent, ha ront a látványon, hanem :)
 


Amúgy az én véleményem, ezek mindegyike ront a látványon. De azt nem értem minek neked oda szűrő ha van az OASEnak előszűrője? 🤔
Csak azért kell, hogy ne szívjon be senkit.
A jelenlegi megoldás azért olyan sűrű szivacs mert ez volt itthon :) de az sem látszik egyáltalán a növényektől.
Köszi a linkeket :)
 
Szerintem egy ilyen szivacs elég lenne. Ezt is ki kell tapasztalni, hogy a szűrődhöz milyen passzol. Ha túl sűrű a szivacs anyaga, hamar eltömődik. Ha túl ritka, nem tartja kint a kis garnélákat.

DSC00711.JPG

Az Eheim előszűrőt is tudom ajánlani. Nekem ilyen van a nagy akváriumon. Nagyon hamar ki lehet takarítani, nem is kell ezalatt leállítani a szűrőt. Egy pillanat alatt leszedem a szívócsőről. Teszek a helyére egy kis szivacsot, hogy addig se másszon be senki a csőbe. Kinyomkodom egy kis leszívott akváriumvízben, és mehet is vissza. Ez az egész kb. 2-3 percig tart.
 
szerintem nem akarja, hogy az előszűrő tele legyen kis garnélákkal, halakkal. nekem is van fent, ha ront a látványon, hanem :)
Nekem egy szimpa GA üveg befolyóm van és a barázdák nem nagyobbak mint az OASE gyári műanyagé. Még az élerbe egy garnélámat se szívta be a szűrő, pedig nem csak nagyok vannak, kicsik is. A kicsik igazán elő se jönnek, a dús növényekben bujkálnak a nagyok meg eleve nem férnek át rajta.
 
Nekem egy szimpa GA üveg befolyóm van és a barázdák nem nagyobbak mint az OASE gyári műanyagé. Még az élerbe egy garnélámat se szívta be a szűrő, pedig nem csak nagyok vannak, kicsik is. A kicsik igazán elő se jönnek, a dús növényekben bujkálnak a nagyok meg eleve nem férnek át rajta.
Szerencsés vagy :) nekem a 70 literesben kb. 50-70 garnéla van :) szerencsére a halak nem piszkálják őket, nem félnek mindenfelé mászkálnak kaját keresni, nem bújkálnak egész nap a növények között. A nagyon kicsiket pedig a koszos vízben nehéz észrevenni, lehet neked is volt a szűrődben csak nem tűnt fel.
 
Nekem egy szimpa GA üveg befolyóm van és a barázdák nem nagyobbak mint az OASE gyári műanyagé. Még az élerbe egy garnélámat se szívta be a szűrő, pedig nem csak nagyok vannak, kicsik is. A kicsik igazán elő se jönnek, a dús növényekben bujkálnak a nagyok meg eleve nem férnek át rajta.
Ideiglenesen megfelelt volna persze a gyári OASE befolyó is, de azt nem kaptam hozzá. Cserébe egy jó kis lily járt hozzá :)
Szerencsés vagy :) nekem a 70 literesben kb. 50-70 garnéla van :) szerencsére a halak nem piszkálják őket, nem félnek mindenfelé mászkálnak kaját keresni, nem bújkálnak egész nap a növények között. A nagyon kicsiket pedig a koszos vízben nehéz észrevenni, lehet neked is volt a szűrődben csak nem tűnt fel.
Hát ahogy írtam az én neocaridinám is sokat van az úszónövényeken.
Szerintem egy ilyen szivacs elég lenne. Ezt is ki kell tapasztalni, hogy a szűrődhöz milyen passzol. Ha túl sűrű a szivacs anyaga, hamar eltömődik. Ha túl ritka, nem tartja kint a kis garnélákat.

Az Eheim előszűrőt is tudom ajánlani. Nekem ilyen van a nagy akváriumon. Nagyon hamar ki lehet takarítani, nem is kell ezalatt leállítani a szűrőt. Egy pillanat alatt leszedem a szívócsőről. Teszek a helyére egy kis szivacsot, hogy addig se másszon be senki a csőbe. Kinyomkodom egy kis leszívott akváriumvízben, és mehet is vissza. Ez az egész kb. 2-3 percig tart.
Valószínűleg Tamás skimmeres megoldása lesz a jó nekem. akkor annak az aljára megy majd egy ilyen szivacs vagy acélszűrő. Úgy emlékszem te is javasoltál nekem skimmert, így az is meg lenne oldva :)
 
Tegnap kb 35L-t cseréltem és tápoztam. ma mértem:
NO3: 5+ - ezzel mindig bajban vagyok 5, 15 a felbontás. általában a kettő közt van. most majdnem 5, kicsit több. Akkor ez is kiürülhetett kb, mert 5 még a csapvízben is szokott lenni.
PO4: 0,6 - Tegnap 10ml Fosfo ment bele. ez a mennyiség nálam 0,5 ppm PO4-t emel. gyakorlatilag 0 volt benne akkor vízcsere után.
Fe: 0,1 - Profitoból 15ml ment bele ami majd másfélszeres adag, a vas meg így sem túl magas.
K: 6 - Profito növeli elvileg, de alacsonyabb mint múlt héten

ilyen alacsonyak még sosem voltak. még nem tudom mi következik ebből, de most jó így :)
Az a baj hogy annyira nem élvezem a mérést, hogy gyakrabban csináljam.....
 
Valószínűleg Tamás skimmeres megoldása lesz a jó nekem. akkor annak az aljára megy majd egy ilyen szivacs vagy acélszűrő. Úgy emlékszem te is javasoltál nekem skimmert, így az is meg lenne oldva :)
Ez a műanyag tényleg jó megoldásnak tűnik. Használhatsz üveget is, de akkor készülj fel a hirtelen kiadásokra :) Elég egy váratlan mozdulat, és...
Nekem motoros skimmer van. Nincs bent állandóan, nyírás után szoktam használni, ha sok az úszó törmelék. 15-20 perc használat után is szoktam benne garnélát találni, pedig van hozzá garnélavédő betét.
 
Jó sok minden történt, csak nem volt időm naplózni eddig a héten.

Az állatoknak rossz hetük volt. Elhullott egy cory: nem nőtt amióta nálam van, lapos volt a hasa, már gyanítottam hogy ez lesz.
És egy hím kalászhal: rejtély miért, nem láttam egyiken sem hogy rosszul lenne. Mire megláttam már civakodtak rajta az amanok.
És egy amanot találtam a szekrény alatt kiszáradva... Mindegyik egy hónapja volt nálam.

Na de folytatom a jó dolgokkal :) Kedves @B_Tamás adott nekem pár új növényt: HM, Parvula, Hydrocotyle tripartita :) éés a legendás Ista skimmert :D köszönöm szépen ezúton is :)
Tudom most megint lehetne kezdeni, hogy mit keres nálam high tech növény. De kipróbálom, nem is gyepet akarok csak egy esztétikus "díszfűcsomót", ha megmarad. :)

És terveim szerint a HM, Parvula, Najas guadalupensis megy majd át a kis garnélásomba, ha végre egyszer elindítom... Lehet hogy az egyik anubias is.
Részleteiben még nem terveztem meg, de egy biztos: olyat nem akarok bele amit hetente topolni kell majd, mert nem lesz magas.

Az egyik anubiast végre fel tudtam biggyeszteni a fára. lehet, hogy rakok még rá. csak még nem tudom, hogy a mohával hogy lenne esztétikus. Ja és végre a moha is kezd dúsulni rajta :)
Ezen felül mindent megnyírtam, de csak az úszóknöcényekből és az ambúliából dobtam ki.
IMG_20210530_124609_1.jpg

Az skimmerrel még bajban vagyok, mert nem tudom normálisan elhelyezni... ezt a vastag csövet nem az én gagyi fedelemhez találták ki. kell majd valószínűleg egy merev "U" cső a peremre.
 
Ami kimaradt még: Vízparaméterek pénteken: NO3: 10 PO4: 0,4 K: 7 Fe: 0,1. nem jó de nem is tragikus...
Ehhez mérten a mai vízcsere után 12ml (0,6ppm) Fosfo, 15ml Profito. Lehet hogy kellene hét közben is adnom bele valamennyit? Amúgy csak carbot szoktam, naponta...
És most ment bele még 10ml Voogle halvitamin. Megfogadtam @elektrorudi tól, hogy nem keverem a márkákat, azért lesz pont ez mostantól. Pl dennerle vitamin tartalmaz pár micro elemet is, tényleg gond lehet emiatt a keverés.
Plussz még utoljára egy kis szűrőbaci, bár gondolom feleslegesen, de kitudja. Egy hetes a szűrő, úgyhogy kivettem a régi szűrő szivacsom belőle.
 
Utoljára módosított:
Na még egy dolog eszembe jutott. A kalászhalak reggel eléggé a vízfelszínnél úsznak. Lehet hogy pipálnak? De a többi hal akkor miért nem?
Én úgy tudtam, hogy elég növényem van, nem gondolnám, hogy kevés az oxigén. Egy hete nincs oxigén beoldás, a régi belsőn ment minimálisan.
Gondolkoztam, hogy még mi lehet az oka. Végülis felszínközeli halak, a tápot is onnan eszik le. Meg a fényt is szeretik és akkor kapcsolom fel a villanyt...
De nem tudom. mit gondoltok?
 
Az állatoknak rossz hetük volt. Elhullott egy cory: nem nőtt amióta nálam van, lapos volt a hasa, már gyanítottam hogy ez lesz.
Lehet, hogy éhen halt. Nincs nagy terület, ahol turkálhatna. Tapasztalatom szerint társas akváriumban nehéz őket táplálni, mert a többi állat megeszi előlük a élelmet. Táptabletta nekem nem vált be, mert kevés ér belőle célba (a harcsák hasába), inkább szennyezi az akváriumot. Imádom a harcsákat, de már rég lemondtam róluk a fenti okok miatt. Régen élő tubifexxel tudtam csak őket megfelelő kondícióban tartani. Ez csak az én feltételezésem, lehet, hogy más oka van a pusztulásnak.
És egy hím kalászhal: rejtély miért, nem láttam egyiken sem hogy rosszul lenne. Mire megláttam már civakodtak rajta az amanok.
Vízminőség problémára tippelnék. Nagyon kényesek a nitrátra és a víz oxigéntartalmára. Lehet, hogy az amano is azért lépett meg.
Szerintem próbáld meg nagyobbra engedni a növényeket. Legalább amíg beáll az új szűrőd (kb. 1 hónap). Később is vissza tudod vágni, ami nem tetszik. Most az lenne a fontos, hogy stabilizálódjon a helyzet, az esztétikával ráérsz később foglalkozni. A stem növényeket nyugodtan növesztheted a vízfelszínig. Úszónövényekből is többet hagynék.
Ha van rá lehetőség, próbáld meg a szűrő kifolyót magasabbra emelni. Az lenne a cél, hogy minél jobban fodrozza a vízfelszínt. Nekem például úgy van elhelyezve a lily, hogy a felső néhány millimétere kilóg a vízből. Vettem gömbcsuklót is nagyon praktikus:
 
én is ezt tenném, amit Rudi javasolt. a lillyt úgy kell beállítani, hogy fodrozza a vízfelszínt. ha jól van beállítva, lesz elég oxigén a halaknak... ha a lilly nem elég, akkor meg a lilly helyett ez a mozgatható cső lesz a jó megoldás...
ami még bevált nálam, az a felszínleszívó. én ezt folyamatosan járatom, a mindig kristálytiszta vízfelszín miatt a nemkívánatos gázok könnyen távoznak a vízből, az oxigén meg könnyen beoldódik a vízbe...
 
Ami kimaradt még: Vízparaméterek pénteken: NO3: 10 PO4: 0,4 K: 7 Fe: 0,1. nem jó de nem is tragikus...
Ehhez mérten a mai vízcsere után 12ml (0,6ppm) Fosfo, 15ml Profito. Lehet hogy kellene hét közben is adnom bele valamennyit? Amúgy csak carbot szoktam, naponta...
És most ment bele még 10ml Voogle halvitamin. Megfogadtam @elektrorudi tól, hogy nem keverem a márkákat, azért lesz pont ez mostantól. Pl dennerle vitamin tartalmaz pár micro elemet is, tényleg gond lehet emiatt a keverés.
Plussz még utoljára egy kis szűrőbaci, bár gondolom feleslegesen, de kitudja. Egy hetes a szűrő, úgyhogy kivettem a régi szűrő szivacsom belőle.
Megtisztelő, hogy rám hivatkozol, de nem tanácsként mondtam, csak jeleztem, hogy szerintem nehezebb eltérő rendszerekkel elérni jó eredményt, mint a kitaposott utat járni. ;)

Egyébként én is mindent kipróbálok, és annak ellenkezőjét is. :) Valószínűleg ennek az "eredménye", hogy most éppen az ecsetalgával nem bírok. De előtte szinte minden alga volt nálam, amit a szakirodalom megemlít. Én sem a kész recepteket követem, mert nekem a hobbi kihívás része is tetszik.
 
Lehet, hogy éhen halt. Nincs nagy terület, ahol turkálhatna. Tapasztalatom szerint társas akváriumban nehéz őket táplálni, mert a többi állat megeszi előlük a élelmet. Táptabletta nekem nem vált be, mert kevés ér belőle célba (a harcsák hasába), inkább szennyezi az akváriumot. Imádom a harcsákat, de már rég lemondtam róluk a fenti okok miatt. Régen élő tubifexxel tudtam csak őket megfelelő kondícióban tartani. Ez csak az én feltételezésem, lehet, hogy más oka van a pusztulásnak.

Nálam nincs gond a corykkal, szeretik a tablettát is :) Ezek a saját ivadékaim már 1,5-2,5 cm közöttiek :) A "nagy" 70 literesbe már átettem a 7 legnagyobbat vígan vannak eddig ott is :) lehet csak beteg volt ami nálad elpusztult, ez mindig benne van.

0.jpg
 
Back
Oldal tetejére