• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 110L családi

Köszönöm :) azért ehhez némi közöd neked is volt, kérlek :) Nem csak azért mert végül tőled kaptam, hanem tanácsokért is.
Tényleg kell úszó növény, még így is, hogy alapból sajnos nem látom. bár már gondolkodom valami más tetőn, pont ezért.
Nagyon hasznosak a nitrát elleni harcban. Arra érdemes majd figyelni, hogy ne hagy őket túlszaporodni. Meg kell találni az egyensúlyt :)
 
Tegnap takarítottam, metszettem. Apránként rendezettebb lesz talán. nagy átalakítást most nem tervezek. Állatok, növények jól vannak. :) Sajnos fórumozni, normális fényképet csinálni nem volt időm.
A háttért lecseréltem sima feketére, de nem sikerült jól kisimítanom. Vagy a fólia nem jó vagy a technikám :ROFLMAO:
Bár ezen a tegnapi képen az ablak is becsillan, azért látni, hogy nem sokkal kevésbé ronda mint az előző... :D Ma kicsit simogattam még, már majdnem elmegy.
IMG_20210509_201344.jpg

Najas guadalupensisból (remélem most már nem keverem őket) egy szál maradt. én nem értem... de az meg tök jól van. :)
IMG_20210509_212235.jpg
Egeria Densa is maradt pár szál, lassan de fejlődik. A héten figyeltem, ahogy apránként egy egész 30cm-es bomló szálat megettek az amanok. legalább jóllaktak :)
A Ludwigia repens red rubin "lefejezett" szára szépen növeszti az oldalhajtásokat és a gyökereket, lassan lehet osztani :)
Majd még szeretnék lőni közelieket is a növényekről, azt mindig elfelejtem sajnos.
 
Tegnap takarítottam, metszettem. Apránként rendezettebb lesz talán. nagy átalakítást most nem tervezek. Állatok, növények jól vannak. :) Sajnos fórumozni, normális fényképet csinálni nem volt időm.
A háttért lecseréltem sima feketére, de nem sikerült jól kisimítanom. Vagy a fólia nem jó vagy a technikám :ROFLMAO:
Bár ezen a tegnapi képen az ablak is becsillan, azért látni, hogy nem sokkal kevésbé ronda mint az előző... :D Ma kicsit simogattam még, már majdnem elmegy.
View attachment 147995

Najas guadalupensisból (remélem most már nem keverem őket) egy szál maradt. én nem értem... de az meg tök jól van. :)
View attachment 147996
Egeria Densa is maradt pár szál, lassan de fejlődik. A héten figyeltem, ahogy apránként egy egész 30cm-es bomló szálat megettek az amanok. legalább jóllaktak :)
A Ludwigia repens red rubin "lefejezett" szára szépen növeszti az oldalhajtásokat és a gyökereket, lassan lehet osztani :)
Majd még szeretnék lőni közelieket is a növényekről, azt mindig elfelejtem sajnos.
Jól alakulnak a dolgok. Úgy látom, hogy ami megmaradt, szépen nő. A léggyökereket nyugodtan le lehet vágni, ha zavarnak. A ludwigiát arasznyi szárral érdemes leültetni, akkor biztosan megmarad. A vágás helyén elágazik majd. Azért fejeztem le azt a darabot, mert kinőtt a vízből, és az a része nem volt szép.
A fólia nekem is buborékosra sikeredett, de nem látszik a sűrű növényzettől.
A Najas guadalupensis nagyon gyorsan fejlődik, nemsokára azt is gyomlálhatod :)
Látok némi algát a két szélén, de ez még nem vészes. 👍
 
Jól alakulnak a dolgok. Úgy látom, hogy ami megmaradt, szépen nő. A léggyökereket nyugodtan le lehet vágni, ha zavarnak. A ludwigiát arasznyi szárral érdemes leültetni, akkor biztosan megmarad. A vágás helyén elágazik majd. Azért fejeztem le azt a darabot, mert kinőtt a vízből, és az a része nem volt szép.
A fólia nekem is buborékosra sikeredett, de nem látszik a sűrű növényzettől.
A Najas guadalupensis nagyon gyorsan fejlődik, nemsokára azt is gyomlálhatod :)
Látok némi algát a két szélén, de ez még nem vészes. 👍
Az ilyen fóliáknál úgy szokták, hogy bevizezik és utána simítják fel. Én a négy sarkánál Tixo-zom, de ez egy kissé mezei megoldás.
 
Jól alakulnak a dolgok. Úgy látom, hogy ami megmaradt, szépen nő. A léggyökereket nyugodtan le lehet vágni, ha zavarnak. A ludwigiát arasznyi szárral érdemes leültetni, akkor biztosan megmarad. A vágás helyén elágazik majd. Azért fejeztem le azt a darabot, mert kinőtt a vízből, és az a része nem volt szép.
Akkor még várok, hogy arasznyi legyen, köszi!
A fólia nekem is buborékosra sikeredett, de nem látszik a sűrű növényzettől.
Én is ebben bízom :D jó látni, hogy nem vagyok egyedül, így máris kevésbé zavar :D
A Najas guadalupensis nagyon gyorsan fejlődik, nemsokára azt is gyomlálhatod :)
Remélem így lesz mert tetszik az egyszerűsége.
Látok némi algát a két szélén, de ez még nem vészes. 👍
De jó szemed van, hogy ilyen képminőséggel kiszúrtad. Nem aggódok én sem miatta, a fórum egy részét végigolvastam. Ennyi algával csendben maradok :)
Az ilyen fóliáknál úgy szokták, hogy bevizezik és utána simítják fel. Én a négy sarkánál Tixo-zom, de ez egy kissé mezei megoldás.
Igen, én ablakmosóval áztattam, kis szélvédő jégkaparóval simogattam. oszt' mégis :D
én juwel fekete fóliát és juwel fóliaragasztót használtam, mert biztosra szerettem volna menni. 😊
sajnos nem sikerült... bárhogy simogattam, levegős maradt. így nem maradt más választásom, jó sok növényt ültettem elé, hogy ne látszódjon a bénázásom... 🤣🤣
Az a baj hogy az átlagember túl ritkán csinál ilyet ahhoz hogy belejöjjön :ROFLMAO:
 
Az illatos akváriumhoz a dennerle all in one tápnak is köze van, mert meglepő módon az is illatos.
ilyeneket is tartalmaz: "Növénykivonatok (eukaliptusz, kamilla, ginzeng), Aloe vera, Jód". ami biztos jót tesz a halaknak / növényeknek / akvaristáknak (nem tudom nem értek hozzá) :)

Ami még furcsa, hogy kb 1 hete néha bebubisodik az egész felszín. aztán eltűnik magától. Lehet hogy ennek is köze van a táphoz.
A szűrő kb ugyanúgy áll az eleje óta, csak most kicsit lejjebb toltam, hogy ne pörgesse annyira az úszónövényeket. Levegő bekeverés minimumon mindig.

Elvileg holnap jön pár cseppteszt, kíváncsi leszek, hogy állunk.
 
IMG_20210511_225826.jpg
Na jó inkább lefotózom mert most is olyan (bocs a vakuért, halak). Ez tulajdonképpen habzás. Megpróbálok még rákeresni, de eddig semmi.. ha esetleg van ötletetek, tapasztalatotok, kérlek osszátok meg. vagy csak annyi hogy szerintem gáz / nem gáz (jó tuti gáz van a bubiban :D)
 
View attachment 148070
Na jó inkább lefotózom mert most is olyan (bocs a vakuért, halak). Ez tulajdonképpen habzás. Megpróbálok még rákeresni, de eddig semmi.. ha esetleg van ötletetek, tapasztalatotok, kérlek osszátok meg. vagy csak annyi hogy szerintem gáz / nem gáz (jó tuti gáz van a bubiban :D)
Ez rendellenes, vízcsere, amíg meg nem szűnik, túlzott szervesanyag felhalmozódás a vízben.
 
View attachment 148070
Na jó inkább lefotózom mert most is olyan (bocs a vakuért, halak). Ez tulajdonképpen habzás. Megpróbálok még rákeresni, de eddig semmi.. ha esetleg van ötletetek, tapasztalatotok, kérlek osszátok meg. vagy csak annyi hogy szerintem gáz / nem gáz (jó tuti gáz van a bubiban :D)
Nem láttam még ilyesmit. Talán a felületi hártya is okozhatja. Lehet, hogy ez köti meg a buborékokat. Úgy néz ki, mintha olaj lenne a víz felszínén. Meg kellene nézni, hogy van-e nálad ilyesmi akkor, ha nincsenek buborékok.

A fóliát nálunk a feleségem tette fel. Az otthoni bútorokat is befóliázta egyforma színűre. Így lett némi kapcsolódása az akváriumhoz :)
 
Nem láttam még ilyesmit. Talán a felületi hártya is okozhatja. Lehet, hogy ez köti meg a buborékokat. Úgy néz ki, mintha olaj lenne a víz felszínén. Meg kellene nézni, hogy van-e nálad ilyesmi akkor, ha nincsenek buborékok.
Láttam már olajas felszínt, de most nem olyan. a hab csak pár órára tűnt el, azóta visszafogottabb. Ha kikapcsolom a szűrőt akkor egy idő után eltűnnek.
Géza szervesanyag felhalmozódásos meglátása nekem logikusnak tűnt. bár őszintén nem tudom mitől lehet. a vízcsere mindenesetre tuti nem árt.
A fóliát nálunk a feleségem tette fel. Az otthoni bútorokat is befóliázta egyforma színűre. Így lett némi kapcsolódása az akváriumhoz :)
Nekem a feleségem főleg a víztesztekben segít sokat :D mert én nem annyira jól látom a színeket :D

Na de ma teszteltem is egy jót a cseptesztekkel, a 20% vízcsere után kb 8 órával:
NO3: 15-30 között (nem tudom számít-e hogy a kettő között mennyi, de nem lehetetett rámondani egyiket sem egyértelműen)
PO4: 0,4 - gondolom akkor ez jobb lenne ha 0,2 lenne
Fe: 0,05 - ez kevés ha jól tudom, 0,1-0,2 kellene?
KH: 13
GH: 25
PH: 7,5

Sajnos a növények állapota is romlott, konkrétan hétvége óta egyre lyukasabbak. hétvégén még nem volt aggasztó, 1-2 luk volt itt ott, de most:
IMG_20210512_114455.jpgIMG_20210512_114519.jpgIMG_20210512_114629.jpg

Ők egész jók szerintem:
IMG_20210512_114850.jpgIMG_20210512_114639.jpg
 
arra gondoltam, hogy microt adagolnék csak egy ideig. és mondjuk 2 és 4 nap múlva vízcsere. mellette persze mérés.
de ha van valakinek ötlete szívesen fogadom.
 
Utoljára módosított:
A macro oldalon a legfontosabb a nitrát-foszfát aránya, 10:1 - 15:1 körül kéne lennie. A tesztből kiindulva a foszfátod alacsony, ilyen nitrát mellé kéne 1-1,5 környéki foszfátszint.
A microval óvatosan, ha túltoltolod, akkor a vas gátolni fogja a foszfát felvételét. Szerintem a microt nem kéne növelni.
Ami a legfőbb probléma szerintem az a vized...legalábbis a Reineckii mini leginkább a kemény víz miatt szenved. Egyébként is hisztis növény, talajtápot is igényel legtöbbször.
A Hygrophila sokkal jobban elvan a kemény vízben, mint a Reineckii, ezért is néz ki jobban. 20 fölötti GH-val szerintem ez a növény továbbra is szenvedni fog, függetlenül a tápanyagszintektől.
Ebben a vízben már jelentős kompromisszumokat kell kötni növények terén.
RO...
 
azt hiszem ez releváns számomra: http://www.akvablog.info/2017/06/esettanulmany-vashiany-megjelenese.html
bár Káliumot nem mértem. ha nagyon fontos lenne akkor holnap esetleg be tudok szerezni.
de a micro tápom Profito, az K + micro, szóval rosszat nem tesz. én most bele is öntök fél hetit (5ml) nehogy elfelejtsem reggel...
ezt cseréltem másfél hete dennerle all in one-ra ami mindent is tartalmaz (micro, macro, vitamin, stb). lehet hogy nem voltam elég óvatos. nem hinném hogy a dennerle nem jó minőségű.
 
A macro oldalon a legfontosabb a nitrát-foszfát aránya, 10:1 - 15:1 körül kéne lennie. A tesztből kiindulva a foszfátod alacsony, ilyen nitrát mellé kéne 1-1,5 környéki foszfátszint.
A fenébe, elnéztem a nagyságrendet, köszi, hogy írtál.
A microval óvatosan, ha túltoltolod, akkor a vas gátolni fogja a foszfát felvételét. Szerintem a microt nem kéne növelni.
akkor ezt most rosszul csináltam, várnom kellett volna még egy hozzáértő válaszra.
Ami a legfőbb probléma szerintem az a vized...legalábbis a Reineckii mini leginkább a kemény víz miatt szenved. Egyébként is hisztis növény, talajtápot is igényel legtöbbször.
Igen, ezt akkor vettem amikor még ennyire sem értettem hozzá :D de eddig jól nézett ki. nem reklámfotósan, de elvolt.
pl ez ugyanaz a tő itt:

img_20210501_221536-jpg.147278


De megértem ha nem marad meg. azóta már csak olyanokat szerzek be amik előre láthatóan bírják nálam.
szerk: megnéztem, másfél hónapja vannak bent.
A Hygrophila sokkal jobban elvan a kemény vízben, mint a Reineckii, ezért is néz ki jobban. 20 fölötti GH-val szerintem ez a növény továbbra is szenvedni fog, függetlenül a tápanyagszintektől.
Ebben a vízben már jelentős kompromisszumokat kell kötni növények terén.
RO...
Ahogy fentebb írtam a növény kompromisszumot elfogadom. de tudom hogy jobb lenne az RO :) viszont sokaknak van olyan akvájuk RO nélkül is amit elfogadnék. :)
Hosszú még az élet majd ha több időm lesz és nagyok lesznek a gyerekek biztos még a CO2-t is kipróbálom. most minimál akva van :)

Foszfátot emelnem kellene akkor? pl Easy Life Fosfo
 
Utoljára módosított:
A fenébe, elnéztem a nagyságrendet, köszi, hogy írtál.

akkor ezt most rosszul csináltam, várnom kellett volna még egy hozzáértő válaszra.

Igen, ezt akkor vettem amikor még ennyire sem értettem hozzá :D de eddig jól nézett ki. nem reklámfotósan, de elvolt.
pl ez ugyanaz a tő itt:

img_20210501_221536-jpg.147278


De megértem ha nem marad meg. azóta már csak olyanokat szerzek be amik előre láthatóan bírják nálam.

Ahogy fentebb írtam a növény kompromisszumot elfogadom. de tudom hogy jobb lenne az RO :) viszont sokaknak van olyan akvájuk RO nélkül is amit elfogadnék. :)
Hosszú még az élet majd ha több időm lesz és nagyok lesznek a gyerekek biztos még a CO2-t is kipróbálom. most minimál akva van :)

Foszfátot emelnem kellene akkor? pl Easy Life Fosfo
Igen, ilyen kemény vízben is lehet szép növényeket tartani, de attól félek az nem a Reineckii mini lesz.
A plusz foszfát adagolás jó lesz és mivel nincs aktív talajod, ami elnyelné, ezért viszonylag gyorsan jön a hatása is. Napi 0,2-0,3ppm-mel emelve egy szűk hét alatt rendben lesz, de 2-3 naponta mérj rá azért.
Illetve miután beállt a nitrát-foszfát szint érdemes figyelni, hogy akkor pontosan miből mennyit kell adagolni hosszútávon, hogy ez meg is maradjon.
 
Igen, ilyen kemény vízben is lehet szép növényeket tartani, de attól félek az nem a Reineckii mini lesz.
A plusz foszfát adagolás jó lesz és mivel nincs aktív talajod, ami elnyelné, ezért viszonylag gyorsan jön a hatása is. Napi 0,2-0,3ppm-mel emelve egy szűk hét alatt rendben lesz, de 2-3 naponta mérj rá azért.
Illetve miután beállt a nitrát-foszfát szint érdemes figyelni, hogy akkor pontosan miből mennyit kell adagolni hosszútávon, hogy ez meg is maradjon.
Köszönöm szépen a segítséget, erre most nagy szükségem volt! így teszek.
Valószínűleg a sok új növény gyorsabban felélte a foszfátot. Még jó hogy időben szereztem tesztet.
A Reineckii mini legalább egy jó indikátor, azt érdemes jobban figyelnem.
A csapvíz ráadásul nitrátos is valamennyire. holnap megmérem, hogy pontosan mennyire.
Esetleg Kálium teszt kellhet még? vagy mi az ami még fontos lenne? tudom sok minden, de véges a keret :D

remélem pár hét alatt sikerül beállítani és méricskézés helyett több idő marad a halak nézegetésére :)
 
Pár dolgot elfelejtettem írni az előbb a tápozásomról: Tropica talajkapszulát 2 hete raktam mindenki alá, összesen 8-10 darabot.
Carbot reggelente adok előírás szerint. most épp Neptunt, mert épp azt kaptam a közelben. előtte Easycarbo volt, meg valószínűleg legközelebb is. bár ha jól tudom ez nem annyira kritikus, gondolom ezt a Neptun is elő tudja állítani.
 
Back
Oldal tetejére