• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

0,46 w/l-rel nem érdemes gondolkodni co2 adagoláson?

  • Téma indító Deleted member 4326
  • Esemény kezdete
D

Deleted member 4326

Vendég
Carbo-n kívül...


Persze nem a nagynyomásosra gondolok, hanem valami barkács, kis teljesítményű megoldással.

Felvennék a növények?
 
Beidézném Viktor hsz-ének egy részét ide.
Nah azért elméleti szinten bármit lehet úgyhogy nézzük meg egy másik oldalról a sztorit. Mi lenne ha low tech lenne?

Egyáltalán mi kellene hozzá hogy igénytelenebb növények is jól érezzék magukat?
Tropica Aquarium Plants
Tropica Aquarium Plants
Tropica Aquarium Plants - Nybegynder - AquaDecor

Ez 3 különböző akvárium. Watt per literben 0,5-0,75W/l körüli fénnyel világítanak. Inkább az utóbbi.
CO2 mindegyik akváriumban van!!! Mivel az akváriumod mérete elég böszme itt az olcsó CO2 ki van zárva.
CO2 5kg-os palack legalább és külső reaktor. Ez kb 80-90 ezer forint is lehet.

És a fenti linken csak igénytelenebb növényeket látsz. Viszont mert nem hajtod őket és kevesebb a fény, nem kell annyit tápozni, talán picit kevesebb CO2 elég és az áram számla sem lesz olyan vészes.
Ezek a legköltségesebb részei a növényezésnek, mármint az üzemeltetésnek. A vízcsere az semmi, bármilyen hihetetlen is. De még ekkora akvárium esetén is elhanyagolható költség.[/quote)
 
Egy kisebb megvilágítású akiba is mehet CO2, de nem kell a 30mg/l mennyiséget belőni, elég kevesebb is 20-25mg/l. Pár helyen lehet ilyen indikátor folyadékot is venni ami ennél a mennyiségnél mutatja a zöld színt.
A növények ugyan úgy igénylik a széndioxidot csak kisebb mennyiségben.
 
Oké, köszi, akkor megvan a következő projekt. Te jó ég, a végén még high-tech-em lesz, ha így haladok... :D :D Egy kicsi co2- egy kicsivel több fény, najó, legyen macro táp is. Így halad az ember :D
 
Oké, köszi, akkor megvan a következő projekt. Te jó ég, a végén még high-tech-em lesz, ha így haladok... :D :D Egy kicsi co2- egy kicsivel több fény, najó, legyen macro táp is. Így halad az ember :D
Na, pont így lett nekem egy év alatt egy halas akváriumból két nagynyomású co2-s 1 w/l -es:) Mostmár csak berendezni kellene megtanulnom normálisan, mert kínoz az örök elégedetlenség, különösen ha ADA galériás fotókat látok. :)

Visszatérve, én javasolnám neked a co2 harangos megoldást egy ilyen környezetbe. Nekem nagyon bevált 0,5 w/l körül. Láthatóan élvezték a növények, és sokkal megfizethetőbb, mint egy mágnesszelepes beoldó rendszer. Az alternantera, crypto, limnophila, anubiasok, stb, stb látványosan reagált rá, talán csak a leghisztisebb gyepnövények keveslik a harangos co2-t. De nekik a 0,5 w/l amúgy is kevés.

Szerintem egy harangos szettel közepes igényű növényzettel nagyon szép akváriumot lehet összerakni.
 
Két kérdésem lenne. Egy bármilyen sima diffúzorhoz is 2 bar nyomás kell minimum, hogy átmenjen rajta a co2? Nem szivárog át rajta simán?

Lehet kapni néha ilyen fa porlasztókat. Mi a különbség az ilyen diffúzorok és a sima porlasztók(jobb minőségűek) között? Csak a buborékméret?
 
Visszatérve, én javasolnám neked a co2 harangos megoldást egy ilyen környezetbe. Nekem nagyon bevált 0,5 w/l körül. Láthatóan élvezték a növények, és sokkal megfizethetőbb, mint egy mágnesszelepes beoldó rendszer. Az alternantera, crypto, limnophila, anubiasok, stb, stb látványosan reagált rá, talán csak a leghisztisebb gyepnövények keveslik a harangos co2-t. De nekik a 0,5 w/l amúgy is kevés.

Szerintem egy harangos szettel közepes igényű növényzettel nagyon szép akváriumot lehet összerakni.

Mit takar pontosan ez a harangos dolog?
 
Röviden összefoglalva mire gondolok ezzel a harangos verzióval kapcsolatban: Csinálok egy DIY co2 adagolót, magyarul egy tömény szódabikarbónás oldatba ecetsavat csöpögtetek, ezt pedig egy ilyen harangba bevezetem. Simán oldódik, ha véletlen túl sok gáz keletkezne, egyszerűen az kibukik nagy buborékok formájában, így ingadozás nem igazán lehetséges, mert harangban oldódik a co2, buborék meg felszalad.
 
Biztos lehetsz benne, hogy kipróbálom, és ha működik, publikálom is. Szeretek publikálgatni :D Amúgy baromi egyszerű lenne, semmi nyomásmérő, buborékszámláló, csak 2 flakon, pár cső meg egy valami harangforma dolog, azt még ki kel találnom. Ha bemegy a gáz, érintkezik a vízzel, oldódik. Talán még valami porlasztót is alá rakok vagy valamit, hogy a harangban keveredjen a víz, de ezt még ki kell agyalnom.

Az enyém is 72 literes, 33 watt világítással.


Valami tölcsérszerű dolog kéne, aminek a vízbe érő átmérője nagy, hmm.
 
Meg lehet határozni olyan wpg vagy wpl számot ami felett már szükséges a CO2 /vagy legalább Carbo/ adagolás a növények számára??
 
CO2 mindig szükséges a növények számára, van egy minimális mennyiség ami beoldódik a vízből, de még 0.3w/l-nél is lehet CO2-t adagolni, de lehet elég lenne 6-10mg/l
 
Értem de én a másik végétől közelíteném meg a dolgot. Az 54l-es halas aksimból maradt egy 36w-os világítás. Most már csak Riliket tartok /egy kevés carbot kapnak és ők azért ezt bírják/ az akváriumban és a terveim közt szerepel idővel egy csapat CRS garnéla beszerzése a Rilik helyett. Palackos Co2-t a hely- és pénz szűkössége miatt nem igazán tervezek, carboval meg nem nagyon fusztrálnám a CRS csapatomat. A legfőbb kérdésem hogy ez a kb 0.66 w/l fényerősséggel, minimális növénytápozással, Co2 nélkül lehetne e problémamentesen, könnyen tartható növényeket "nevelni" az aksiban /pl.jávai moha, microsorum, crypto, stb/???
 
Back
Oldal tetejére