• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Paludárium Emers Iwagumi

schruz

VIP kertész
Legjobb napló
Hát én megőrültem. A két akvárium és három Wabi mellé most bevállatam egy új projektet, és még tervezek egy low-tech nanot is. Ki lehet jelenteni: nem vagyok normális. :crazy:

Ez a projekt a Wabi és a palurárium határán van, tulajdonképpen fel lehet fogni DSM-nek is, csak itt nem tervezem, hogy később feltöltöm vízzel. Mi késztetett erre a projektre? Nagyon ki szeretném próbálni az Iwagumi stílust mivel eddig csak Mizube/Ryboku-t építettem. Akvárium indításra most nincs lehetőségem szal ez lett a dologból:

emi-3.jpg


Voltak itthon Seiryu kövek még korábbról, illetve egy ismerősöm fia megúnta a teknősözést :lol: és nekem adott egy 43x25x20 cm-es kb 21 literes akit. A front üveg íves. Ezekhez az alapanyagokhoz vettem Amazoniát és alá beszórtam egy kis maradék JBL AquaBasis Plus-t, meg biológiai szűrőközeget. Pontos növénylistát majd később teszek fel amikor tudom mit akarok pontosan.

Hogy tetszik a hardscape? Mit változtassak, van még egy pár kövem, de a jobbakat válogattam ki. A fő kő tetszik ahol van azt nem szeretném átrakni, mást szívesen alakítok ha van ötlet.
 
Kicsit tényleg megőrültél, de jó értelemben véve. :D :) Minden elismerésem, hogy még egy projektbe belekezdtél! :thumbup:

Nekem a jobb elöl lévő 3 kisebb kő ami viszonylag egy vonalban van, azok hatnak kicsit természet ellenesen. A fő kő elhelyezése pedig talán túlságosan középre került. De ez csak az én véleményem. :)

Sok sikert a projekthez! ;)
 
Az előtérben levő egyetlen kis lekerekített követ vedd ki és abszolutte készen vagy! :thumbup:
(Csak rendkívül alacsonyan nyírt növényekkel néz majd ki jól...)
 
Szerintem is jó lesz. Jó ez a nagy szikla és tök jók a kövek texturái. Tudnám szeretni, ha itthon lenne. ;) :thumbup:
 
Huh, ez tetszik :) Ami a hardscapet illeti, az is jó lett.
Meglátom hogyan alakul a project, és ha minimálisak a buktatók, lehet hogy én is kedvet kapok (már kedvetkaptam :lol: ) valami hasonló dologhoz egy szép hc mezővel :? ;) :lol:
 
Nekem bejön az elrendezés, azt az egy kis kerek kavicsot kivéve. Kíváncsi leszek, hogy mit alkotsz, bár én lehet, hogy nem a hagyományos Iwagumi növényeket használnám, ha ez megmarad szárazon, hanem egy "szintén wabi-t" dobnék össze.
De ez csak egy kósza ötlet, ne tántorítson el az eredeti elgondolásodtól.
 
Ha ilyen alacsony emers növényt tervezel, használj Utricularia-t. Víz feletti formája miatt ő tökéletesen passzolna ide.
HC-t meg nagyon könnyű termeszteni ilyen módon.
 
Köszi srácok!

keymaker said:
Az előtérben levő egyetlen kis lekerekített követ vedd ki és abszolutte készen vagy! :thumbup:
(Csak rendkívül alacsonyan nyírt növényekkel néz majd ki jól...)
Kiveszem a kavicsot. Igen én is alacsonyan tartott növényekkel képzelem el. Azt tapasztalom, hogy a legtöbb stem pl emersen, főleg az első nyírás után, ha kap elég fényt akkor nem nő felfé hanem lefekszik és fut. Ez itt most nagyonis az előnyömre válhat.

Nigro said:
Nekem bejön az elrendezés, azt az egy kis kerek kavicsot kivéve. Kíváncsi leszek, hogy mit alkotsz, bár én lehet, hogy nem a hagyományos Iwagumi növényeket használnám, ha ez megmarad szárazon, hanem egy "szintén wabi-t" dobnék össze.
De ez csak egy kósza ötlet, ne tántorítson el az eredeti elgondolásodtól.
Na Te gondolatolvasó! :D Igen én is ezt szeretném. Legyen Wabis a hangulata, a növényválasztás miatt, de tartsa meg Iwagumi kinézetét is. Főleg stemeket fogok használni 3pont ezért.

viktorlantos said:
Ha ilyen alacsony emers növényt tervezel, használj Utricularia-t. Víz feletti formája miatt ő tökéletesen passzolna ide.
HC-t meg nagyon könnyű termeszteni ilyen módon.
HC-t már több helyen termesztek emersen ;) Valóban nagyon könnyű, csak könnyen benövik a növények. Viszont ebben a setupban én HM-re gondoltam. Emersen majdnem ugyanúgy néz ki mint a HC és gyakorlatilag ugyan olyan növekedési szokásai is vannak (párnásodás), csak gyorsabb a HC-nál. Utriculariára is gondoltam :) Szerintem ezt keverném a HM-el és parvulával. Volt egy 2009-es vagy 2010-es AGA-s aki valahonnan keletről amiben a HC az UG és a parvula volt összekeverve. Hát pont olyan volt mint egy rét :lol: nekem ez az álmom, bár tudom, hogy ezt nehéz fenttartani. Jobbra fel és hátra agresszív stemek kerülnek majd, a lejtőre hydro sib, nem japan mert az túl sűrű lenne ilyen pici akiba, és stauro. A részletek még kidolgozás alatt. Szemezek még a Ranunculus inundatussal is. De véglegeset később. Egyébként már be vannak készítve nyírásból a növények ;)

Szal srácok, nemtom hogyan csináljátok de nagyjábol mindent kitaláltatok amire gondoltam. Beleláttok a fejembe :roll: :lol:
 
A kavics kikerült, és megvolt az első ültetés tegnap este. Normális előtér nélkül, most ilyen.

waaaaaabi-2.jpg

waaaaaabi-1.jpg


Flora:
Rotala sp. green
Staurogyne repens
Ludwigia arcuata
Hydrocotyle sib.
Echinodorus tenellus
Lindernia rotundifolia
Hemianthus micranthemoides
Vesicularia montagnei
Ceratopteris thalictroides

Még kerül bele:
Utricularia graminifolia
Eleocharis parvula
Hemianthus callitricoides
A Ranunculus inundatuson még gondolkozom.

A növények direkt nem megszokott Iwagumi növények. Mint korábban is írtam kíváncsi vagyok milyen a hangulata egy Wab-i-waguminak. :lol: :lol: A kövek köré karácsony mohát nyomkodtam, meglátjuk hogy szuperál. Hátra a főkő mögé került a Ceratopteris, ezt is meglátjuk. Ha nem mutat jól legfeljebb kiszedem. Sajnos kiderült, hogy közel sincs elég HM-em nyírásból. Ezért úgy döntöttem, hogy mivel ugyis kell vennem UG-t és parvulát, veszek mégis HC-t is és a HM csak egy kis spékelésként lesz használva. Egyébként a növények egy része sajnos elég sokáig volt befőttes üvegben az ablakban így nem túl erősek. Volt olyan üveg aminek már dögszaga volt... pfuj... Kerülendő egy hétnél tovább tartani így a növényeket. Eleinte terveztem pár húsevő növényt is a scapebe, de utánaolvastam és egyik sem tolerálja a tápanyagdús talajt és az akivizet sem az UG-n kívül, szal ez a gondolat ugrott.

Összegezve, fogalmam sincs, hogy ez a projekt sikerül-e. A domb tetején jobb oldalon pl sosem lesz túl nedves a talaj, de a Lindernia szívós növény talán kibírja. Pár héten belül kiderül szét kell-e szedni az egészet.

Most egy ideig fóliázom az aki tetejét, két szélén réssel ahogy annak idején ZaCK, Lóri barátom is csinálta a HC-s DSM-jét. Ha másra nem, arra jó ez az egész, hogy kipróbáltam az Iwagumi hardscapet, és elsőre szerintem talán nem is sikerült olyan rosszul.

Ja a világításról még nem írtam semmit. Egyelőre a régi Arcadia lámpámmal világítok 2x24W T5 HO-val. Ha a project működni fog, keresek egy kecsesebb megoldást.
 
:thumbup: Pöpec lesz! Várom a fejleményeket!!!

ui: van két eladó vadzsi új 20w-os fekete wave lámpám! :mrgreen: piiiiszok jól nézne ki rajta! :lol:
 
attibva said:
:thumbup: Pöpec lesz! Várom a fejleményeket!!!

ui: van két eladó vadzsi új 20w-os fekete wave lámpám! :mrgreen: piiiiszok jól nézne ki rajta! :lol:
Hát nézd, ha félre tudnád rakni nekem mondjuk egy hónapig és megállapodunk árban akkor minen további nélkül érdekel!
Most viszont még nem, mivel az sem biztos hogy sikeres lesz a projekt... Küldj priviben egy ajánlatot ha gondolod. ;)
 
Nem semmi növénylista... :) Kíváncsi vagyok mi lesz belőle, főleg úgy hogy sok, viszonylag magasabb növény is került bele egy ilyen lapos tálba. ;)
 
Mty0018 said:
Nem semmi növénylista... :) Kíváncsi vagyok mi lesz belőle, főleg úgy hogy sok, viszonylag magasabb növény is került bele egy ilyen lapos tálba. ;)

Nem fognak magasra nőni szerintem. Emersen a stemek általában kúsznak a talajon az első nyírás után. Csak a Ceratopteris lesz magas, de ahogy mondtam is azt kiszedem ha nem lesz szép. Mondjuk ha olyan nagy leveleket hoz ami az akin kívülre nő az nem lenne ronda így elképzelve.
 
Nah!
Azt kell,hogy mondjam,annak ellenére,hogy ez az első iwagumid,határozottan fantasztikus! :D
Épp bevillant az utricularia,hogy mekkora brutál lenne,mikor lentebb húzva látom,hogy Viktor már megelőzött!Utána meg már azt is,hogy meg volt a növényesítés is!Nem mondom,hogy rossz,inkább szokatlan..de nem kétlem,hogy jó lesz ez,ha összeérik a dolog..szóval mielőtt befejezed,takarékon még hagyd rotyogni 10 percig! :thumbup: :lol:
 
Egyelőre még mindig nem bántam meg a növénylistát. Szokatlan, de tulajdonképpen pont ez a célom ;) Ha a stemek úgy viselkednek majd mint a wabitáljaimban akkor szép lesz, ha nem akkor meg nem. Meglátjuk.
 
Persze,nem gáz!Ez egésznek eleve "kísérleti" jellege van! :)
De ha másért nem is,még több növényt próbálgathatsz,úgyhogy mindenképpen hasznos! :)
 
Csütörtökön vettem egy-egy cserép HC-t, UG-t és parvulát, és beültettem. Egy hét alatt még nem volt nagy növekedés.


emersss-2 by András Tündik, on Flickr

emersss-3 by András Tündik, on Flickr

emersss-4 by András Tündik, on Flickr

emersss-1 by András Tündik, on Flickr

A lámpát talp nélkül ráfektettem az akváriumra, így sokkal több lett a fény. Minden él és növöget. Hátul a Linderniát ma megnyírom, hogy elkezdjen lefeküdni (remélem)
és dúsítom újraültetéssel.
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére