• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Wabi Kusa Wabi-kusa... sikerült! (ÚJ TÁL!!)

Status
Not open for further replies.

schruz

VIP kertész
Legjobb napló
Mint annyi akváriumos projektet, az első wabi-kusámat is ZaCK azaz Lóri barátommal közösen csináltuk meg. Íme:

wabikusa-2.jpg

wabikusa-1.jpg


Vagyis pontosítanom kell... :D Hagyomány nállunk, hogy Lóri a lényeg előtt, az ültetés előtt hazamegy :lol: Ez így volt a 100l újratöltve akváriumomnál is.
Viszont tegnap megígértettem vele, hogy a következő projektnél végig ott fog maradni. :cool: Köszi a segítséget Lóri!

A programot egy Hűvösvölgyhöz közeli erdőben kezdtük, erdei moha gyüjtéssel. Az ötlet tőlem jött, hátha kibírja a vízparti körülményeket az amúgy is nedves helyen
növögető erdei növényke. Ezt majd idővel meglátjuk. Kétféle mohát szedtünk a képeken is látszik, egy átlagosabb kövekre fákra növő sűrűbbet és egy gyönyörű csillag
alakú szárasat. Nevüket, anatómiájukat nem ismerem, és örülnék ha valaki itt esetleg tudna róluk mondani valamit.

Eleinte nem akartam mindenhová Amazoniát szórni hanem csinálni szerettem volna egy "föld" labdát amit egy makramé szerű anyag tart összedamillal meg műszálas fonallal
összekötve. Azt szerettem volna hogy ADA Wabi-Kusásabb legyen. Na igen, elméletben így lett volna de valami iszonyatosan nézett ki a dolog élőben és nagyon instabil is volt.
Ezzel kb 1 óránk elment, röhögtünk is rendesen amikor kidobtam az egészet a kukába ahogy volt :lol: Lóri már a elején mondta, hogy ez nem fog menni de én önfejűen próbálkoztam.
Aztán végül felöntöttük talajjal az egész tálat és rájöttem hogy így jobban is fog kinézni, hehe. Lóri eután elment és rámmaradt az ültetés meg még pár dolog. Szúrtam oldalra egy darabka
17/22-es szűrőcsövet, hogy rajta keresztül a vízcserék egy nála lényegesen szűkebb csővel könnyebbek legyenek ma melátjuk, hogy azok lesznek-e :D Aztán feltöltöttem lágyított akváriumvízzel
amíg jónak láttam és ültettem. Majd jött 5 csebb ADA GreenBacter. A fenti képek pár percel ültetés után készültek.

Világítás: 2x24W T5 HO 6500K, 1650 lumens (egy akváriumi armatúrában)

A talaj mix:
Legalul egy kevés JBL Aquabasis Plus
Felette vastagon Amaonia
Csippesszel lenyomva vagy 20-25 Eheim Substrat Pro golyócska

Növények:
A vízben:
jávai moha, karácsony moha keveréke
A "parton":
hydrocotyle sibthorpioides
hemianthus micranthemoides
sagittaria teres
hygrophila corymbosa var. angustifolia
ludwigia repens
erdei moha 1
erdei moha 2

Reggelre a hygrophila szinte teljesen elhervadt. Erre számítottam legkevésbé mivel olvastam, hogy szívesen nő emersen. A szára még tart, remélem kihajt és a hervadás csak a submers leveleket érinti. A sagittaria
is hervadozik de ez azt hiszem normális. Emers formában kaptam és teljesen máshogy néz úgy ki. Szerintem ő hamar vált majd... vagyis remélem. Az egészet igyekszem olyan gyakran spriccelni RO vizzel amennyire csak tudom. Még tervezek a nagy tál mellé két kisebbet is de azok cserépből lesznek kevesebb féle növénnyel. Egy ideig naponta igyekszem majd vizet cserélni a tálban. Hát egyelőre ennyi...
 
Re: Wabi-kusa... ha sikerül

Nagyon jó és nagyon szép a kis tálad, kíváncsi leszek az erdei mohára!! :thumbup:
Nállam az egyik az ablakban a másik meg egy 55W-os Halogén "asztali lámpa" alatt van, mind kettő szépen fejlődik!!
Sok sikert! ;)
 
Re: Wabi-kusa... ha sikerül

Tetszetős lett!Kíváncsi vagyok a mohákra,hogy smint alakulnak majd! :)
Még egyszer bocsi,hogy lehúztalak,aztán meg elhúztam :lol:
Ahogy mondod,lassan már tényleg hagyomány lesz nálunk :D
Sebaj..majd vasárnap :D
Hajrá és grat!
 
Re: Wabi-kusa... ha sikerül

Erre inkább nem mondok semmit,csak verem a fejem a klaviatúrába :crazy: :wtf: :lol:
Andris,lehet,hogy előbb fotókat kellett volna mutatnod,és akkor nem húztalak volna le..mert sajnos be kell vallanod,hogy ez történt..és zavar..
De sebaj,nekem jobban tetszik tele amazoniával,mert amazonia,amazonia überálesz! :thumbup:
 
Re: Wabi-kusa... ha sikerül

ZaCK said:
Erre inkább nem mondok semmit,csak verem a fejem a klaviatúrába :crazy: :wtf: :lol:
Andris,lehet,hogy előbb fotókat kellett volna mutatnod,és akkor nem húztalak volna le..mert sajnos be kell vallanod,hogy ez történt..és zavar..
De sebaj,nekem jobban tetszik tele amazoniával,mert amazonia,amazonia überálesz! :thumbup:

Azért még nincs veszve a project, ha szépen beindulnak a növények:
http://www.flickr.com/photos/mizto/5200 ... otostream/
http://www.naacademy.pl/Galerie/NA-Gall ... m?photo=22
 
Re: Wabi-kusa... ha sikerül

Köszi a bíztatást srácok! Viktor, nem láttam a képet eddig, szép amit angol kollégánk kreált de az enyémet természetesebbnek találom máramennyire egy üvegtálnyi növényt természetenek lehet nevezni :) Kicsit élethűbben tükrözi a mocsári hangulatot és ez tetszik benne. Nagyon remélem, hogy sikerül. A hygrophila elfonnyadása nagyon zavar, jelenpillanatban nem tűnik úgy, hogy helyre jön bár láttam már csodát ilyen téren.

Köszi a videókat is, érdekes. Az igazság az egyébként, hogy a labdákat sem preferálom igazán, nekem elsősorban a pofon egyszerű klasszikus wabi-kusa tetszik amit pl az ADA galériában látni. Ott valami tőzeg, széna cuccban vannak a növények és ennyi de az meg nyilván rohad egy idő után.... Jaj nem tudom, én most tényleg örülnék ha ez így ahogy összeraktam legalább sikerülne.

Lóri, ne izélj már, nem húztál le csak nem voltál formában, ennyi, mindenkinek van ilyen. Az az Amazonia labda tényleg borzalmas volt és nem akartam már tovább várni egy jobb megoldásra, így is karácsony óta megvolt a tál. Arról nem is beszélve, hogy így valszeg ezerszer jobban érzik majd magukat a növények mint egy labdába zsúfolva.
 
Re: Wabi-kusa... ha sikerül

A saját Wabi táljainkon nem tudom eldönteni még mindig, hogy mi a jobb.

Ha ellepi kicsit a víz az alsó növényeket és kb. a talaj felett van egy 1cm-s vízréteg, vagy ha csak a talaj nedves és permetezve van minden.
Ezért kíváncsi leszek nálad milyen tapasztalatok lesznek a tállal. :thumbup:
 
Re: Wabi-kusa... ha sikerül

viktorlantos said:
A saját Wabi táljainkon nem tudom eldönteni még mindig, hogy mi a jobb.

Ha ellepi kicsit a víz az alsó növényeket és kb. a talaj felett van egy 1cm-s vízréteg, vagy ha csak a talaj nedves és permetezve van minden.
Ezért kíváncsi leszek nálad milyen tapasztalatok lesznek a tállal. :thumbup:

Hát tudod, csináltam azt a cserepes emers próbát és mőködött. Ott azt lehet mondani, hogy a talaj nem csak nedves volt hanem szó szerint állt a vízben és a növények végül virágoztak. Bár tény, hogy nem volt magasabb a vízszint a talajszintnél. Itt is igyekeztem csak a vizimohákat tenni víz alá a többi növényt meg csak nedves talajba. Egyébként a víz szintjét ha látszik majd hogy a tál működik lejjebb szeretném venni egyrészt esztétikai szempontok miatt másrészt pont azért amit te mondasz, bár őszinténszolva szerintem majdnem mindegy a növényeknek hogy mennyire vannak vízben amíg azt nem lehet mondani hogy gyakorlatig ellepi őket. A természetben sem mindig tudják megválogatni hogy mennyire legyenek vízben, legalábbis én láttam már növényt tóparton újnyi vízből kinőni és láttam ugyanazt a növényt kicsit arrébb nedves földben ugyanúgy élni. Nem, nem nádra gondolok :D

A két kis tálban csak talajszintig tervezem a vizet egyébként.

OFF: Most hogy linkelted az UKAPS-os forumról a tálat és láttam hogy tag vagy, eszembe jutott hogy én is regisztrálhatnék. Mármint Te nyilván magasabb szeinten űzöd a sportot és nem tanulni mész fel oda, de gondolom hasonló karakterű és kémiájú akik lehetnek UK-ban mint itthon a kemény víz miatt vagy nem tudom amikből lehet tanulni... Eddig meg sem fordult a fejemben hogy regisztráljak pedig az angol tudásom engedné. Beszélgethetnék akár George Farmerrel is! :shock: :D :lol: Lehet hogy a napokban regisztrálok.
 
Re: Wabi-kusa... ha sikerül

schruz said:
OFF: Most hogy linkelted az UKAPS-os forumról a tálat és láttam hogy tag vagy, eszembe jutott hogy én is regisztrálhatnék. Mármint Te nyilván magasabb szeinten űzöd a sportot és nem tanulni mész fel oda, de gondolom hasonló karakterű és kémiájú akik lehetnek UK-ban mint itthon a kemény víz miatt vagy nem tudom amikből lehet tanulni... Eddig meg sem fordult a fejemben hogy regisztráljak pedig az angol tudásom engedné. Beszélgethetnék akár George Farmerrel is! :shock: :D :lol: Lehet hogy a napokban regisztrálok.


Remélem szépen fejlődik majd, biztos szép lesz ;)

Az angolok nagyon segítőkészek, és jófejek sokat lehet tanulni tőlük, és több tapasztalatuk van a dolgokkal, pl. a TMC led lámpákkal. Ajánlom hogy regisztrálj és tedd fel oda is a naplódat.
 
Re: Wabi-kusa... ha sikerül

Több mint egy hetesek a tálak. Volt még itthon hygrophilám és két nappal indítás után ültettem új töveket. Aztán gondoltam egyet és letakartam a tálakat búrákkal. A hygrophila azóta és zöld és nő :). A cserepes emers próbánál észrevettem, hogy ha így, eleinte párás környezetet (üvegházhatást) teremtve csinálom akkor a növények több eséllyel maradnak meg. Gyökeret vetnek és megerősödnek, utána bírni fogják a száraz levegőt. Azért gondolom, mert mikor szétszedtem a cserepes cuccot 2-3 éjszakát hagytam a akit lefedetlenül (lustaságból :D) és a növények nem hervadoztak konyultak stb. Remélem itt is el tudom ezt majd érni.

Eddig naponta egyszer szellőztettem és spricceltem meg a tálakat RO vízzel. Ezen a héten csak egyszer fogok spriccelni, és naponta szellőztetni. A napi vícseréket (szintén lustaságból :lol: ) egyébként nem csináltam meg. Nem tudom ez milyen hatással lesz a projektre... elég büdös ammónium szag is van mikor felnyitom a búrákat.

A növények viszont szépen élnek. Sok az új hajtás. A erdei mohák kifejezetten élvezik a körülményeket, látszik a fejlődésükön :)

Alga és penész még nincs de egy hét után ez még nem jelent sokat.

Nos íme:
wabikusa-50.jpg

wabikusa-70.jpg


A nagy tálon az egy "tömítőgyűrű" a búrához fóliából.

A két kis tál növényvilága:
bal tál:
sagittaria teres
echinodorus tenellus
glossostigma elatinoides
egy kevéske erdei moha
jobb tál:
hydrocotyle sibthorpioides
hemianthus micranthemoides
két szálacska pici cryptocoryne beckettii (az egyiket már valszeg elpusztítottam amikor egy éjen át nem volt lefedve a tál :twisted:, de a másik hoz egy új levélkét!!! :D persze ha leveszem a búrát nem valószínű hogy bírja majd...)
 
Re: Wabi-kusa... ha sikerül

Gyönyörűek a tálak, nagy gratula!! :thumbup: :clap:
Bár egy kicsit soknak találom, hogy lefeded a tálakat, de lehet így gyorsan megnőnek majd a növényeid!!
Nálam az ablakba kb. 3-4 hét után gyökeresedtek meg a növények, úgy hogy csak a vizet pótoltam ami elpárolgott!
 
Re: Wabi-kusa... ha sikerül

Cecska said:
Gyönyörűek a tálak, nagy gratula!! :thumbup: :clap:
Bár egy kicsit soknak találom, hogy lefeded a tálakat, de lehet így gyorsan megnőnek majd a növényeid!!
Nálam az ablakba kb. 3-4 hét után gyökeresedtek meg a növények, úgy hogy csak a vizet pótoltam ami elpárolgott!
Köszi! :wave: Hát nagy baj szerintem nem lehet abból. hogy lefedem, max több munkát csinálok magamnak kicsivel. Tudod, nagyon megijesztett a hygro, nem igazán túlzok, csontraszáradása.
 
Re: Wabi-kusa... ha sikerül

Nahkérem,megy ez!
Nem hiszem,hogy a folpak ház megoldásod baj lenne,ez így jó átmenetet fog képezni a növényeknek,illetve már most is képezi!
A mohákra nagyon kíváncsi vagyok,azt hiszem,hamarosan megint csekkolnom kell majd a növényvilágaidat :D :thumbup:
 
Re: Wabi-kusa... ha sikerül

Egyre több, jobbnál jobb Wabi-kusa-t alkottok! Ezek is nagyon jók lettek!
Már kezdem én is az üvegtálakat nézegetni. :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Oldal tetejére