• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hónap akváriuma Blind date

AmBalaj

Főkertész
Legjobb napló
Sziasztok!

Székely Balázs vagyok, 20 éves csíkszeredai akvarista. Mindezidáig nem sokat hallhattatok rólam, mivel egyáltalán nem tartottam szalonképesnek az akváriumaimat. Igazán értelmes kérdéseim sem voltak, amire nem találtam volna választ a fórumon. Évek óta szívom magamba az elméleti tudást, nyolc éve van akváriumom. A növényezés egy ecsetalga-invázióval kezdődött, amit az akkor propagált módszereknek megfelelően teljes fertőtlenítéssel és a növények hipózásával próbáltam kezelni. Hamar rájöttem, hogy az alga nem az ördögtől származik, és az egészséges növényeknél semmi sem írtja jobban. Amano akváriumait már akkor is csodáltam, de lehetetlennek gondoltam a fenntartásukat ("Csak egy kiállítás erejéig rakják össze, aztán szétbombázzák..." - emlékeztek? :p). Nigro blogját és az Akvakertész fórumot a kezdetektől olvasom, erre a két láncszemre volt már csak szükségem.
Mostmár tudom, hogy a háttérben maradni hiba (sőt, önzés) volt, mivel én is a Ti tapasztalataitokból tanultam a legtöbbet és biztos vagyok benne, hogy az én hibáim is tanulságosak lettek volna sokmindenki számára, ha megosztottam volna őket. Eldöntöttem, hogy az átrendezés után, ha törik ha szakad népszerűsíteni fogom az akváriumot, hadd lássa a világ, hogy mire költöm az utolsó vasaimat is :)
Egy szó mint száz, rászántam magam végre, hogy bemutassam a két hete beüzemelt 130 literes akváriumomat. High-technek indult, pár dolog hibádzik ugyan, de az itteni kínálathoz képest elégedett vagyok (igaz, a felszerelés nagy részét Magyarországon szereztem be :crazy: ).
Nos, egy ilyen logikus gondolatvezetés után jobbnak látom, ha inkább egy száraz felsorolásba kezdek :lol:

Technika
- 80x38x45 cm akvárium (elég nehézkes volt a berendezés a kis mélység miatt)
- Eheim 2073 (1050 lph) - alulról fölfelé: Sera Biopur Forte, Eheim Biomech, Eheim Substrat Pro, és egy kis Sera Super Carbon
- 4x18 W T8 (6500 K)
- 11 kg co2 palack közepes japán diffúzorral beoldva

Hardscape
- ADA PowerSand Special S
- JBL Manado
- fehér dekorhomok
- No name :)P) vasfák, egy részét még én gyűjtöttem valaha
- Mézopál névre hallgató kövek

Növények
- Cryptocoryne crispatula
- Echinodorus quadricostatus
- Anubias barteri
- Eleocharis vivipara
- Eleocharis acicularis
- Acorus gramineus (ha túléli)
- Taxiphyllum sp. (flame moss)
- Hemianthus micranthemoides
- Lilaeopsis brasiliensis
- Cladophora sp.
+ néhány stem az első pár hónapra (Rotala rotundifolia, Egeria densa és Ludwigia repens). A Pistia stratiotes szintén ki fog kerülni

Állatok
- 15 Thayeria boehlkei (Ferdénúszó lazac)
- 2 Mikrogeophagus ramirezi (Pillangó tarkasügér)
- 2 Otocinclus affinis (Törpe szívóharcsa)
- 1 Gyrinocheilus aymonieri (Moszatevő márna)
- 4 Neocaridina cf. zhangjiajiensis ("Snowball" garnéla)
- 1 Pomacea bridgesii (Almacsiga) - ideiglenesen

Tápozás
Napi 10 ml Green Aqua Macro és Micro
Napi 15 csepp ADA Green Bacter

Vízcsere
Napi 60 liter az első másfél héten, utána két-három naponta szintén 60 liter a harmadik hét végéig. Utána meglátjuk :) Vízkezelésre jobb híján Sera Aquatant használok.

A berendezés:

A hardscape tervezése az egyszerűség kedvéért a padlón kezdődött, egy vastag nejlonon, aminek az alapterülete megegyezett az akváriuméval. A rétegvonalakra igyekeztem vigyázni, hogy egy irányba mutassanak, de utólag elnézve ez nem mindenik kőnél sikerült...
4789535453_dd93412c4d.jpg

A háromféle talaj behelyezése. Az ösvény határait egy átlátszó műanyaglap és néhány apróbb kavics segítségével adtam meg. A táptalajt egy bankkártyával húzogattam be az üvegtől és az ösvénytől, mert így láttam a nagyoktól ;)
4789538121_5c14d585cb.jpg

Bekerültek a kövek...
4790171314_7046cc265e.jpg

... majd a vasfák
4790172652_61171c2438.jpg

Csak érdekességként: egyik vasfámat ketté kellett vágnom, és közben rájöttem, hogy miért hívják vasfának :roll: nemhogy a kézifűrész, a sarokcsiszoló is majdnem lerakta a rendszámot. :shock:
4789540051_5635d3b5df.jpg

Nem bíztam a véletlenre, egy szál levegőcsővel töltöttem fel :p
4789541467_0dc2be65f2.jpg

Növényesítés folyamatban
4789542293_c858a9ac1f.jpg

A folytatás

A sűrű vízcseréknek, a kemény tápozásnak, a tövig nyomott szén-dioxidnak és a bejáratott szűrőnek hála az alga elkerült - amíg ki nem hagytam egy vízcserét. És utána még vagy kettőt... Gyanús nekem, hogy valami más is közrejátszik, de tény, hogy nem sikerült az, amire annyira gyúrtam, és gyúrunk mindannyian: az algamentes indítás. Nem igazán sikerül visszaszorítanom, pedig minden fronton támadom. A fákat és a köveket sajnálom leginkább, mert a növényeken már látszik, hogy felvették a bokszkesztyűt, de a dekorációról nehéz lesz eltávolítani. Ráadásul a halakat is ideje visszaköltöztetnem már, úgyhogy a co2 szinten is csökkentenem kell valószínűleg. Az utolsó kép óta bekerült még rengeteg acicularis a jobb oldalra, a Ludwigiát áttettem a bal oldalra, valamint ugyanott beültettem az előteret HM-mel és Lilaeopsis-szal. A jobb oldali kövek közé Cladophorát tömködtem. A Rotalát többször megnyírtam, valamint az Eleocharis lealgásodott leveleiből igyekeztem minél többet eltávolítani. Sajnos komolynak nevezhető fényképezőgépem nincs, úgyhogy a jelenlegi állapotokról nem tudok képet mutatni, de előbb utóbb kölcsönkérem még a masinát amivel a berendezést fotóztam.

Várom a kíméletlen kritikákat mindenkitől!
 
AmBalaj said:
...

- Mézopál névre hallgató kövek
...

Szia!
Erről tudnál közeli képeket mutatni nekem? Bocsi az OFF miatt, de ez foglalkozási ártalom nálam (földrajz szakos hallgató vagyok :ugeek: :oops: :D ).
 
Szia kiszsu!

Köszönöm! Mint említettem, az első növényesítés óta bekerült még jónéhány növény. Minden fent látható fotó az első napon készült. Az ültetés akkor még nem volt kész, mivel fanatizmus ide vagy oda, a sörömhöz már több kedvem volt, mint csipeszelni :roll:
 
Eqinox said:
Erről tudnál közeli képeket mutatni nekem?

Szia!

Szívesen készítek pár közelit, mihelyt kölcsönkapom a kamerát. Ha megtudsz róla valamit, mindenképp oszd meg velem is! Van egyébként egy másik fajta opálom is, kíváncsi vagyok, hogy arról mit tudsz majd mondani. Abból egy kisebb iwagumi lesz, ha eljön az ideje :shh:
 
AmBalaj said:
Szia!

Szívesen készítek pár közelit, mihelyt kölcsönkapom a kamerát. Ha megtudsz róla valamit, mindenképp oszd meg velem is! Van egyébként egy másik fajta opálom is, kíváncsi vagyok, hogy arról mit tudsz majd mondani. Abból egy kisebb iwagumi lesz, ha eljön az ideje :shh:

Kíváncsian várom a képeket! :geek: :ugeek:
 
Szép az akid nagyon!
Ügyes vagy!
Látok ott egy másik akit is!
Mutasd meg azt is!Kiváncsi vagyok rá!

Üdv Jani.
 
AmBalaj said:
Most már tudom, hogy a háttérben maradni hiba (sőt, önzés) volt, mivel én is a Ti tapasztalataitokból tanultam a legtöbbet és biztos vagyok benne, hogy az én hibáim is tanulságosak lettek volna sok mindenki számára, ha megosztottam volna őket.

Ez a mondat nagyon megfogott! ;) :clap:
Remélem ez másokat is arra ösztönöz, hogy osszák meg velünk a tapasztalataikat ha jó, ha rossz. Ez a hobbi csak így mehet előre.

Az akira rátérve. Gratulálok, szépen berendezted! Nekem kicsit kilóg a jobbról második kő, az elütő színezetével és mintázatával. Kétség kívül a legizgibb darab, de ott most nekem idegenül hat. Te hogy érzed? A bal oldalon picit jobban nyomd bele a köveket.
A fehér homokkal meg csináltál magadnak egy kis plusz melót. ;) A tisztán tartása nem egyszerű, de nem is olyan nagy meló. A vízleszívó csővel leszívod a rágurult Manado darabokat, ha pedig kicsit algásodik, akkor két ujjal át forgatod. Kész. :)
 
.....,hát most már megosztottad és ez jó!
Az elején még mindenki kérdez amolyan "zöldeket" (aztán később is),nézd csak vissza akár az én, akár más régebbi hozzászólásait. De ebből tanulunk!
Érdekes akit rendeztél be, kíváncsi vagyok hogyan alakul majd, ha a növények belakják.
Gratulálok és sok szerencsét hozzá!
 
Szia!
Hát kiméletlen kritikát nem kapsz tőlem, de elmondom az észrevételemet. :) A jobb oldali követ kicsit szabályosan vannak rakva nem? Esetleg valamilyen moha közéjük, vagy növény kicsit megtörné a szabályosságot. :)

Amúgy tetszik az aki, szép színei vannak, olyan megnyugtató. ;) :thumbup: Az anubiasok kifejezetten jól mutatnak a fán, ennek a megvalósítása engem is vonz. :roll:
 
Üdv, nekem tetszik nagyon az akváriumod, az anubiasok tényleg nagyon természetes hatást keltenek a fán, igazán megnyugtató a látvány, gratulálok :thumbup:
 
Sziasztok!

Először is köszönöm mindenkinek a sok dicséretet, nem is reméltem, hogy ekkora sikerem lesz vele :) A szemfüles észrevételeknek külön örülök, több szem többet lát alapon máris sikerült jónéhány hibát kiszúrni :twisted:

Jani 614 said:
Látok ott egy másik akit is!

Bizony, ott lapít a kicsi, mindenes akváriumom. Azt is feldobom egyszer, csak közel nyolcéves akvárium lévén nem nagy értelmét látom egy új napló nyitásának. Talán a befejezett akváriumok közé kerül majd, ha lesz szívem szétkapni :?

Nigro said:
Nekem kicsit kilóg a jobbról második kő, az elütő színezetével és mintázatával. Kétség kívül a legizgibb darab, de ott most nekem idegenül hat. Te hogy érzed?

Igaz, vakmerő húzás volt ez részemről... szárazon ennyire nem ütött el a színe a többitől. Sajnos már nem tudom kicserélni, mert egyrészt nincs amire, másrészt meg az a kő tartja a Manado nagy részét :| Ha kiveszem... Inkább ne is beszéljünk róla :p Reményeim szerint növények majd tompítják ezt az erős kontrasztot és olyan hatást fog kelteni, amilyet szerettem volna eredetileg. A vastag barna algával már most is egész jó :mrgreen: Hui Kam Man akváriuma inspirált egyébként:

328.jpg

Brutális térhatást kölcsönöz ugyanis a szembeugró nagy kő az egész kompozíciónak. Legalábbis nála. Nálam ez hibádzik ezek szerint, talán mégsem elég nagy az a kő :lol:

Nigro said:
A bal oldalon picit jobban nyomd bele a köveket.

Ugyanaz a probléma: ezek tartják a mögöttük tornyosuló Manadot. Kicsit tényleg kitoltam magammal, ami a fehér ösvényt illeti. Azt remélem, hogy az előtéri növények és a kövek közé szúrt flame moss megtartják majd szépen a talajt és akkor majd lejjebb nyomhatom a köveket.

katroc said:
Esetleg valamilyen moha közéjük, vagy növény kicsit megtörné a szabályosságot.

Egy nagy adag Cladophorát már betömködtem közéjük és az acicularis is szépen igyekszik hátul, úgyhogy remélhetőleg kellemesebb lesz a látvány pár hét múlva ;)

Örülük, hogy megnyugtatónak találjátok az összképet, ebből arra következtetek, hogy nem rontottam el nagyon a kompozíciót. Bár szerintem a fák túlságosan balra csúsztak és az ösvény sem sikerült a legjobban. (Az aranymetszésbe kellett volna húzza a tekintetet, a kis "kanyar" után, ehelyett teljesen középre került - ezen a háttérnövényzettel szeretnék segíteni.)

Képekkel a jövő hét folyamán jelentkezem. Remélem addigra sikerül az algákat minél jobban visszaszorítani. egyelőre sikeresnek bizonyul a harc :shh:
 
Szép akvárium, a fás oldal különösen tetszetős. Lehet, hogy kicsit most szabályosnak tűnnek a kövek, de sztem a növények meg fogják ezt oldani. Gratula!
 
Sziasztok!

Igaz, hogy kicsit régebb megígértem a képet, de akkor még azt hittem, hogy le tudok számolni az algával. Jelentem, bár nem a tervek szerint ment, végül úgy néz ki, sikerrel jártam. Három nap sötét és a fénycsövek felének lekapcsolása megoldotta a dolgot. Levagdaltam a vén leveleket, és kicsit a tápozáson is erősítettem, de így is félek az algátol. 2x18 W-tal szerintem nem fogják sokáig bírni a növények. Mit tegyek? Fokozatosan növeljem vissza 12 órára a megvilágítási időt? (Most napi 6 orát megy). A másik két csövet mikor célszerű visszakapcsolni?

Most így néz ki:
4885856687_e439e21e85_z.jpg
 
Sokkal jobban néz ki így halakkal és hogy a jobb oldal is zöldebb! ;)
Gratu az akihoz! ;)
Szerintem a 4*18W nem sok egy ekkora akinak, lehet máshol keresném a hiba forrását az alga ellen!
 
AmBalaj said:
Tápozás
Napi 10 ml Green Aqua Macro és Micro
Napi 15 csepp ADA Green Bacter

Vízcsere
Napi 60 liter az első másfél héten, utána két-három naponta szintén 60 liter a harmadik hét végéig. Utána meglátjuk :) Vízkezelésre jobb híján Sera Aquatant használok.

Én itt látom a nagyobb hibát. Heti 3 x 50% vízcserénél a te esetedben napi kb. 18-18 kellene, (én inkább 20-20 ml-t adagolnék). ;)
http://www.greenaqua.hu/media/catal...6e5fb8d27136e95/a/d/adagolasiutmutato_1_1.gif
Valószínűleg tápozásból is eredhet az algásodásod.
 
Back
Oldal tetejére