• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

(Wromak) Gyári műanyag tető tuning

Proci

Kertész szaki
Sziasztok!

Szintén egy régi tartozásom pótlom ezzel a poszttal.
Többen kérdeztétek, hogy miként tudtam 4x24W-t beletenni a gyári műanyag tetőmbe.
A gyári tető egy 112 literes akvárium esetén 2x18W T8-as csövet tartalmaz. Mint tudjuk, ez kevés.



A tetőbe rejtett gyújtóhoz, fojtótrafóhoz a tetején át lehet hozzáférni. Azt a lapot egy szélesebb csavarhúzóval meg kell feszegetni. Nem patentok tartják, hanem körbe van kenve fekete akvárium ragasztóval. Így gond nélkül el lehet távolítani és kicserélni a technikát.



Gyári T8-as csövek.



Kezdetben 2x24W T5-re cseréltem. Ehhez 2 csövet, 2db T5 páramentes foglalatot és 1 elektronikus előtetet vettem.
A T8-as foglalat helyére szépen bement a T5-ös páramentes foglalat, tekintve, hogy ugyanaz a bumszli, csak kisebb a szigetelő "szivacs" belső átmérője. Így jól ráfog a T5-ös csőre.
Sajnos ez is kevésnek bizonyult. Ekkor kisebb fényforrásokkal történő bővítésen gondolkoztam lévén, hogy több páramentes foglalat már nem fér a tetőbe.



Sajnos ez az út körülményes és egyébként sem az igazi.
Méregettem és kiderült, hogy még egyszer ennyi belefér okosan :)

Bekábeleztem a 4 csőnek való foglalatot.
Kicseréltem a hátsó páramentes foglalatot sima foglalatra, így hátul még egy cső belement.
Elől meghagytam a páramenteset, ha már úgy is ott van. Az etetőnyílás elé pedig pedig betettem plusz egy csövet.


És beletettem a 4 csőhöz való 2db 2x24 T5 HO elektronikus előtétet. Minő érdekes, egymás mellett pont elfér a 2 db.



A foglalatokat FBS-sel rögzítettem.




A foglalatokat kézzel tartottam, míg egy kicsit meg nem kötött az FBS, majd valami nehezékkel leszorítottam. Ez lehet egy izmosabb akvarisztikai könyv, 4 Ah-s zselés akku. Ki mit talál :D




Korábban alufóliával vontam be, de ezt később nehéz takarítani (vízkő). Így a takaríthatóság, mostani fotózás ügyén újrakezdtem és tükörfóliára cseréltem. Meg egyébként is még széjjelebb akartam húzni a hátsó csöveket, tehát már aktuális volt az átépítés.
A fotón durvábban látszanak a ráncok. Szerencsére nem ennyire vészes, bár tény, hogy nem egyszerű szépen bevonni. Tekintve, hogy a tető nem egy mindenféle akadály nélküli szabályos téglalap.
Talán az álló képen jól látszik, hogy azért síkban vannak a dolgok :)











Mivel alufóliás verzióban már 2009 nyarán összeállt a tető, így 1 év távlatban azt mondhatom, hogy jól működik. Az FBS jól fog, de ha nem fogna, akkor is megtartja a merev vezeték és az azt rögzítő tükörfólia. A neoncsövek tövére zsugorcsövet húztam kicsit ráhagyva, hogy hozzányomódjon a foglalathoz. Egyfajta páragátló megoldásként. Így utólag úgy gondolom nem sokat ér.
Noha a csövek érintkezőjén látszik némi oxidáció, kontakt hiba nincs a vízpára miatt. Mindig jól kapcsolódott. A foglalatok érintkezőjén nem láttam elváltozást így 1 év után sem.

A 2 előtét fölé érdemes lassú fordulatú kis ventit tenni. Az előtéteket hosszanti irányban egy kicsit eltoltam + hurkapálcát tettem közéjük. Így jobban szellőznek, ráadásul beleszorulnak az aknába, tehát bátran fejre lehet fordítani tetőt.


Mint látható, van egy hátránya ennek az akvárium méretnek: nem érnek végig a 60 centis csövek és igazából jól nem is lehet elosztani őket. Lesznek holt sávok, bár a vízben ez nem ennyire drasztikus. Szépen elvezeti a víz mindenhova a fényt. 1-2 kisebb keresztirányú powercompact csővel esetleg lehet segíteni a dolgon. 1-t talán én is beteszek a sötétebbik oldalra. Kis hosszított 18W-os untig elég. Ennek az elektronikája még mindig belefér az aknába :)

Ezzel a megoldással min. 96W T5 HO csövet passzírozhatunk a gyári műanyag tetőnkbe. :thumbup:
 
Kicsik a betűk :lol:
Ötletes kivitelezés. :thumbup: 5*. Talán egy hátránya van a gyári tetőnek, hogy nem nyitott az aki. De viszont a halak sem ugrálnak ki.
Gratula.
 
inadsz said:
Kicsik a betűk :lol:
Csak apró megjegyzésnek szántam :)
inadsz said:
Ötletes kivitelezés. :thumbup: 5*. Talán egy hátránya van a gyári tetőnek, hogy nem nyitott az aki. De viszont a halak sem ugrálnak ki.
Gratula.
Köszi :thumbup: Igen, a nyitottság odavész. Tegnap este még nem tettem rá, száradt a ragasztó meg a fedéssel sem voltam 100% kész.
1 csiga kapásból öngyilkos lett. Szerencsére nem nagy veszteség, de halak, garnélák is simán lenyomhatnak egy hasonlót, amit már zokon vennék. A fűtő is többször bekapcsolt.

A tetőtő belső falán viszont reggelre kicsapódik a pára. Első gondolatra ez bonyodalmat okozhat ilyen kommersz csatlakozóknál, de azt tapasztalom, hogy nincs gond. Ha nagyon tutira szeretnénk menni, megkockáztatom, hogy egy kis FBS-t is nyomhatunk rá. Jobbára úgyis csak évente 1x cseréljük. Akkor pedig egyben le lehet szedni a foglalatról az egészet.:)

Mindent összevetve: nekem tetszik a gyári tető. Keretet ad a gyári fekete aljával együtt. Mint egy falikép :D
Persze ehhez olyan környezet is kell. A szerelős asztalom, mindenféle vackom mellett itt a szobában egy opti sosem tudna úgy érvényesülni vagy egy nyitott akva, ahogy kellene :)
 
Mintha a saját próbálkozásomat látnám kicsi különbségekkel :) Adós is vagyok Nigró felé ugyanezen tuning leírásával (kb.1,5 éve) ,így ezt már nem is teszem meg :oops: Nálam ami egy kicsit más,hogy meghagytam a gyári 2XT8 30W csövet és 2xT5 39w-ot építettem be az elektromos előtéttel,ill.4db JUWEL reflektor is bekerült.1 nappal ezután egy PC ventit is beépítettem a melegedés miatt,de én a vízet hűtöttem(tető kitámasztva)
Az előtéteket rejtő rekesz rettenet vékony,óvatosan a fúrással vágással :!:
Nálam a nagyobb méret miatt mozgatáskor kicsit tekeredik a tető,többször ragasztottam vissza a foglalatokat,hiába volt tiszta a felület ragasztás előtt.
Ami pozitívum,hogy az eszméletlen hő miatt nincs párakicsapodás a tetőn,így nem csepeg ki víz a bútorra és nem kapcsol be a fűtő sem :D ,viszont az almacsigák petéi és a vízszint feletti növények és virágaik megsülnek :roll:
Proci,nálad nem melegedett nagyon a víz a tuning után ?(bár kisebb a teljesítmény,így gondolom a hőleadás is)
 
Énis pont egy ugyanilyen átalakítás előtt állok!:)
112 L-es 2x18-at akarok 96W-ra cserélni. Én úgy gondoltam hogy az eredetit kiveszem ahogy van éás a helyére befér a 4 24W-os. Csak egy kérdésem lenne ezzel kapcsolatban: Azt írtad hogy te a foglalatokat odaragasztottad FBS-sel. Én viszont azt gondoltam ki hogy a csavarozható páramentes foglalatot nem lehetnek e felülről (picit átfúrva a tetőt de esztétikusan megoldva) csavarral rögzíteni?
 
daniel018 said:
Énis pont egy ugyanilyen átalakítás előtt állok!:)
112 L-es 2x18-at akarok 96W-ra cserélni. Én úgy gondoltam hogy az eredetit kiveszem ahogy van éás a helyére befér a 4 24W-os. Csak egy kérdésem lenne ezzel kapcsolatban: Azt írtad hogy te a foglalatokat odaragasztottad FBS-sel. Én viszont azt gondoltam ki hogy a csavarozható páramentes foglalatot nem lehetnek e felülről (picit átfúrva a tetőt de esztétikusan megoldva) csavarral rögzíteni?
Hello

A páramentes foglalat sajnos túl nagy és nem fér el benne a 4 db. Elől még csak-csak, de hátul már semmiképp. Legalábbis azok a bumburnyákok amiket én kaptam, sehogy sem fértek meg benne.
Ennek ellenére a csavarozás jó ötlet lehet, de akkor valami frankó rozsdamentes csavart használj, vagy a fejét kend le pl. FBS-sel, hogy ne korrodálódjon a párától.
 
Szerintem el kell hogy férjen mert ahogy megnéztem google-n, igen a tiédben (wromak) abban tényleg nehezen lehet megoldani. De az enyém Aquaszut-os és az tele van hellyel annyi csak hogy az etetőnyílás belóg kicsit de kiküszöbölhető. Kb 23-25cm szabadon van és oda tudok pakolászni. Annyinak elégnek kell lenni. Nem?
 
Annyit akartam még kérdezni hogy ugyebár de fbs-sel rögzítetted a foglalatokat. De a páramentesítettből te a pattintósat vagy a csavarozhatót vetted?
 
Szuper a leiras.
Ugyanilyen tetom van es nem igazan volt otletem hogyan alakitsam at, de ez alapjan pofon egyszeru volt.
Enyem osszesen annyiban kulonbozik 4 db T8 van benne (idovel kicserelem T5-re).

Viszont tegnap beszereztem 1 Tetra Ex 1200-ast , es bajba kerultem a ki es befolyo csovekkel, valakinek van otlete hogy tudom a gyari tetot felrakni ha a csovek a helyukon vannak?
 
Leo said:
Szuper a leiras.
Ugyanilyen tetom van es nem igazan volt otletem hogyan alakitsam at, de ez alapjan pofon egyszeru volt.
Enyem osszesen annyiban kulonbozik 4 db T8 van benne (idovel kicserelem T5-re).

Viszont tegnap beszereztem 1 Tetra Ex 1200-ast , es bajba kerultem a ki es befolyo csovekkel, valakinek van otlete hogy tudom a gyari tetot felrakni ha a csovek a helyukon vannak?
Nekem az 54literesbe a rövid oldalon van ez esőztető és szívó ág is ott megy be mellette.Én tágítottam egy kicsit a tető hátsó nyílásán hogy beférjen a 2 cső,2mm-es fúróval körbefúrtam utánna kitörtem és reszelővel lehet finomítani rajta(nálam még van mit reszelni) :lolno:
100_8842.JPG
 
Gratulálok!
Új volt a tető mikor átalakítottad?
Nekem is van egy Wromak tetőm és már így 4-5 évesen érezhetően gyengült a műanyag...
Nem tudom, hogy próbálkozzak-e az átalakítással????? Egy picit az is rettent, hogy nem vízhatlan a foglalat. :shock:
Amúgy meg nekem is jobban tetszik, ha le van fedve egy korrekt tetővel!Ráadásul meg évekkel ezelőtt volt egy nyitott akváriumom amiből folyamatosan "öngyilkosok" lettek a lakók...
Azt nem tudom, hogy az interneten látom a sok nyitott akváriumot és nem azokból nem ugrálnak ki az állatok???
 
Sziasztok!

Nem egy mai téma ez, de remélem téved valaki erre. ;)
Nekem is egy gyári tetőm van, csak Juwel 2x18W-os T8-as csövekkel. (Próbáltam ehhez igazítani a növényeket, de ez akkor is kevés.) Viszont most nem a fényerő növelése, hanem a hőtermelés csökkentése miatt írok. Még nincs nyár, de 26 fok körül van az akvárium (nappal pár tizeddel több is), ami nem horror, de ha bejön melegebb nyár, tartósan 30 fok feletti idővel, akkor az aki is bemelegszik majd (főleg, hogy nincs légkondi). Tudom, segíthet egy szobai ventilátor, az, ha keveset fűtök, vagy veszek ventilátoros akvárium hűtőt, vagy netán akvárium klímát.... Az akvárium klíma megoldás "kicsit" drága, olcsóbb venni normál szobait :D, a ventilátorok zúgását meg nem szeretem.
Arra gondoltam, hogy a 2 etető nyílás zárt lefedőjét valamilyen rácsosra cserélném, így a csövek által termelt hő egy része tudna távozni. Viszont úgy érzem, hogy a csöveken kívül az előtétek is eléggé fűtenek, ezért arra gondoltam, hogy azokat is ki lehetne szedni a tetőből és berakni az akvárium szekrény aljába. Ez az átalakítás max. pár száz forint lenne csak. Igaz arra is gondoltam, hogy átalakítom T5-ösre a rendszert, ott kicsit jobb a fény, és állítólag kisebb a hőtermelés... Szerintetek mennyivel csökkenne az akvárium hőtermelése, ha
1. Csak kiszedem az előtéteket a tetőből, és berakom a szekrénybe? (Az üres tároló a tetőben akár további fénycsőnek is helyet adhat.) Vagy ez nem járható út, mert a hosszabb kábel 1-1,5 m az előtét és a cső között nem nyerő (előtét nem tud olyan pontosan vezérelni, nem vagyok egy elektronikai zseni, azért kérdezem)?
2. Előtét marad a helyén csak átállok T5-ös rendszerre, ahol elvileg kisebb a hőleadás. (Itt a barkácsolás nem látszik annyira, viszont kicsit több a fény)
3. Az előtétet is kiszedem és T5-ösre is átállok.

Vagy felesleges ezekkel szenvedni, mert úgysem nyerek 1-2 foknál többet? Vagy vegyek egy gyári nyitott tetőt (ezzel nyernék 1-2 foknál többet)? GA-van vannak remek világítások, egészen csábító árban. Lehet, hogy nem sokkal drágább venni egy egyszerűbb szettet, ami alatt szellőzik az akvárium vize, mint átállni T5-re és mindenfélére költeni, hogy elrejtsem, hogy ez mégis csak DIY.

Az is érdekelne, hogy Nektek mi a vészforgatókönyv a nyári hőségre?

Köszi
 
A nyitott akváriumos megoldásra szavazok. A T5-re váltásnál nem lenne semmilyen hő csökkenés, mert a T5 csövek nagyobb teljesítményűek.
Viszont nagyságrendileg ugyanannyi hő mellett kapsz nagyobb fényt.
A nyitott akinál viszont a lámpa magasságának változtatásával tudsz állítani a fénymennyiségen és ezzel együtt a hőn is.
 
Igen, a nyitott akváriumnál nagyobb a mozgástér a lámpánál, viszont szeretem, hogy van teteje, mert így nincs véletlen szökés (eddig nem volt egy sem, de most a neonos - vitorlás akváriumról garnélás-kishalasra térek át, ahol nagyobb a felfedezési kedv... :D egy hónap alatt egy sem szökött meg, nem is láttam, hogy próbálkoznának, de nem is akarom), ezért is DIY témában kérdeztem, mert megtartanám, ami van... (Mondjuk gondoltam arra is, hogy pár napig a nagy melegben a tetőt is meg lehet emelni, nem szép, de lehet, hogy járható út. )
A T5-ösnél azt olvastam, hogy az előtét hatékonyabban működik, pár wattal kevesebb megy csak hőtermelésre. (Ez egy külföldi leírás volt, tehát lehet, hogy hülyeség, és én sem vagyok szakértő..)
Ma méregettem egy kicsit, és lehet, hogy sokat tényleg nem lehet nyerni, mert az előtétek inkább felfele fűtenek (a tető tetejét), nem lefele a víz felé, így nincs sok értelme megszabadulni tőlük. Persze, ha valakinek van más tapasztalata, akkor azt szívesen várom.
Ha nagyon elkezd felmenni a hő, akkor lehet, hogy tényleg nyitottra kell átállni, csak az jóval drágább, mint valami okos DIY megoldás... :)
 
@keneseig,

Nem vagyok Proci, de "És beletettem a 4 csőhöz való 2db 2x24 T5 HO elektronikus előtétet. Minő érdekes, egymás mellett pont elfér a 2 db.". Neki befért minden az eredeti helyére. :)
 
Olyan kérdésem lenne hogy van egy gyári tetőm(60x35) amibe van 3x15w ez már én raktam bele de úgy veszem észre hogy középen a hc nagyon komolyan növekszik (5nap alatt kb 1,5 cm) szerintem tetszik nekik :) de viszont az oldalsó részen kb5cm nem úgy fejlődnek nem tudom erre valami megoldást valaki?
 
Szia borisz!

Keress oda valami kevésbé fényigényes növénykét (ebbe a teőbe már úgy látrom bele raktad amit lehetett és gondolom nem akarsz újfent variálni rajta)!

A.ttila
 
Back
Oldal tetejére