• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Zöldséges kert

Nos, nálam is eljött az ideje a kakaduk nászának:)
Sajnos a gépem aksija halálán volt, így ennyire tellett:
a bizonyíték:
19145531996_3f5f589d46_b.jpg

a büszke mama:
19175244501_021ed95907_b.jpg

apuka nem akart pózolni, lecsapta a vitorláit:
19165912672_27ba2cac32_b.jpg

Egy nagy bánatom van: kb 8 óra múlva elutazunk és csak 5.-én jövünk haza, így sajna nem követhetem az első alom fejlődését/születését:(, de abban bízok, hogy hazaérve pár picurka azért csak-csak fog fogadni.:)
 
A kakadu ikrák sajnos a csigák martalékai lettek, a második eresztés is, de bízok benne, hogy a betelepített helenák szépen apránként úrrá lesznek a helyzeten.

A nagyobbik akvában tűrhetetlen állapotok uralkodtak: a valisneria teljesen átvette a kezdeményezést, pedig innen az idén egyszer már kikaptam vagy' 120-130 tövet.
Most is kiszedtem legalább egy 40-50 tövet kisebbet-nagyobbat, a meghagyott állományt pedig drasztikusan megnyírtam, hogy csak a matten előtt csináljanak némi árnyékot, ha valamelyik lakó félre szeretne vonulni.
A zöldeket is kissé átrendeztem, mert iszonyatos összevisszaság uralkodott, kiszedtem ami nem volt ide való, beültettem a @pepe0419 blyxa szállítmányából ami még erre alkalmas volt, remélem, magukhoz térnek.
Rendeztem az echinodorus quadricostatus sorait is, illetve még szombat este ide jöttek a GA-ból frissen vásárolt algázó gébek és áttetsző pontylazacok. (@inadsz Dani, lesz majd kép is, ahogy megígértem)
Nem akartam már tovább stresszelni őket, így az üveg tisztasága még nem az igazi, de majd holnap megejtem azt is és lövök utána pár képet.
A vízcseréket tiszta RO-val csináltam, kb 50%-ot (eddig csapvízzel üzemelt), hogy a blyxa kedvébe járjak. CO2-t is beüzemelem (a citromsavasat) újra és ide teszem majd, világítás a régi, kb közepesnek mondanám.
Kapott GA mic/mac-ot, easy carbot, fosfot, és adok neki egy kis ferrot is, aztán megnézem, hogyan alakul, mostanában nagyon mostoha gyerek volt szegény, csak a vízcserék mentek hébe-hóba, mérsékelt lendülettel.
Fejleményekről most majd rendszeresebben fogok írni.
Távlati elképzelés: kolibrihal jön augusztus elején egy kb 20 fős banda, ha minden jól alakul.:) Meglévő állományból/másik akvából fog kapni még egy héten belül amanot és fonal algázó márnát.;)
 
Jó régen hanyagoltam ezt a naplómat...:(
A hétvégén kicsit kertészkedek, így ezt az akvát is teljesen újra akarom indítani. Nagyon ráfér!
Mérete: 100x25, magassága 30 cm
Szűrésnek jobb híján marad a sarok mattenfilter, de azt hiszem a jelenlegi levegős technikát felváltom egy 600 l/h-ás power head-el, mert csúnyán összefröcsögte a falat:banghead:, legfeljebb a szivacs mögé még becsempészek ezt-azt.
A világítás is változik: valahogy becsempészem fölé a 2x30W-osat, még ha bután is fog majd állni kicsit.
CO2-t egyelőre nem igazán szánok bele, így viszont adódik a kérdés: bruttó 75 liter, nem túl magas akva, 1W/l fénynél picivel több lesz. Alga fronton mire számíthatok szerintetek?
Táptalaj szerintem http://www.greenaqua.hu/hu/tropica-substrate-noveny-taptalaj-2-5-liter.html lesz
Talajnak mivel nem tervezek domborzatot és mivel eddig jól bevált, marad a manado, esetleg elől lesz egy homokos sáv is. Ja, mivel van benne most is üveg lépcsősítő, teraszos elrendezés is játszhat a manado dacára is.

Rengeteg növényem van vödörben: tonnányi m.crenata (1000 köszönet érte @Evereka -nak), h. Pinnatifida, Microsorum (köszönöm @Tibi ), egy igen komoly adag Myrio (köszönöm @keszalvo ) mohák több helyről is (@Evereka , @keszalvo , @Tibi ), meg a saját nyesedékeim, még le nem nyírt, de ollóra váró növényeim. Ja, lesz még nyírásból némi MC-m is:) Blyxa szerintetek elvan CO2 nélkül? mert egy nagy maréknyi abból is van...
Adja magát egy m. crenata szőnyeg, némi dekorral, microsorummal, pinnatifidával, hátul myrio erdővel, rotala rotundifolia-val, dekorok bőségesen moházva fissivel, karácsonyival.
Ha nagyon eldurran az agyam (illetve az agyhelyem:banghead:) még akár füvezhetek is a Mr Hopkins előteréből kikerülő parvulából. Végülis tudok majd teljesen besűrűsödött "gyepkockával" is operálni:whistle::woot:

Kérek mindenkit, akinek használható ötlete, tanácsa van, írja meg vasárnapig, illetve mivel szerintem több ütemben fog történni az építkezés, utána is folyamatosan számítok Rátok:)
 
Eljött a 0. nap, mint a Szigeten: előkészítem a vasárnapi nagy munkát.
Ez abból áll, hogy kipakolok mindent az akvából, kifogom a halakat, azt a pár amanot, ami benne tevékenykedett, stb, stb.
Jöjjön elrettentésképpen egy-két kép arról, hogy mivé tud lenni egy jobb sorsra érdemes akvárium, ha a kertész elhanyagolja:
DSCF2431.JPG
DSCF2432.JPG
 
A blyxa meg van co2 nélkül de csak lágy vízben.
Az lesz benne terveim szerint minimum 50% ban, de lehet, hogy teljesen:)

Tájkép csata, akarom mondani az első ütközet után:
DSCF2433.JPG
A kép alsó részében látszik a folytatás iránya is:banghead:

A növényeket kiszedtem, egy része félrerakva, más része a csirkék martalékává vált.
Perceken belül indulunk Szegedre barátokkal a vigadalomba. Az amatőr 20 fős sárkányhajós dzsemboriban vagyunk érdekeltek két futam erejéig valamikor dél körüli első rajttal, aztán megnézzük mi a felhozatal, ha már bornap is van ma:)
Majd estefele beszámolok valahol, valamelyik naplóban a történésekről;)
 
No, kipakoltam, leszedtem az akvát, hát eléggé elrettentően nézett ki mögötte a fal:
DSCF2547.JPG

Ezen felbuzdulva megkerestem a maradék fehér festéket és egy ecsetet, aztán az ebéd utáni átmozgató edzés címén szalonképessé tettem.
Ajánlom ezt a képet @Luigi13 Nikinek, aki anno egy jó éve teljesen jogosan megdorgált, mivel nem figyeltem oda, hogy a fal is szalonképes legyen. Teljesen igazad volt Niki!:)
DSCF2549.JPG
Most jön némi szerelési munka, a szedett-vedett pilács eltűnik és ha féloldalas lesz is, de ideteszem a 2x39W-osomat.
Ha már lesz miről, beszámolok a fejleményekről;)
 
[...] a jelenlegi levegős technikát felváltom [...]
Most hogy láttam a falat, valóban szépen elintézte. Hiába tűnik egy hatékony és gazdaságos megoldásnak, az árnyoldalairól meg szoktak feledkezni. Pl. hogy csak lágy vízben érdemes vele foglalkozni, különben mindenhonnan lehet vakargatni a vízkőfoltokat.
 
Most hogy láttam a falat, valóban szépen elintézte. Hiába tűnik egy hatékony és gazdaságos megoldásnak, az árnyoldalairól meg szoktak feledkezni. Pl. hogy csak lágy vízben érdemes vele foglalkozni, különben mindenhonnan lehet vakargatni a vízkőfoltokat.
... meg hogy nem árt a fröcskölését legalább annyival megakadályozni, hogy nem az akvárium fölső 1,5-2 cm-ében teszi a dolgát, hogy a cseh típusú kevésbé fröcsköl, hogy esetleg le is lehet takarni, még ha némi fényveszeteséggel is jár...
Nos az Általad leírtak és a hanghatás csökkentése (nálam csak lement a 4-es cső és jóccakát, jöttek felfelé a hatalmas bubik) érdekében a mostani varia úgy fog kinézni, hogy bár az 5 cm vastag sarok matten teljesítményével meg voltam elégedve, felturbóztam némi siporax + kerámia gyűrű koktéllal, a szivacs mögé pedig egy 200-500 l/h teljesítményű szivattyú kerül, természetesen maximumra állítva és egy kis DIY megoldással kivezetve a vizet:
DSCF2553.JPG
DSCF2552.JPG
 
... meg hogy nem árt a fröcskölését legalább annyival megakadályozni, hogy nem az akvárium fölső 1,5-2 cm-ében teszi a dolgát, hogy a cseh típusú kevésbé fröcsköl, hogy esetleg le is lehet takarni, még ha némi fényveszeteséggel is jár... Nos az Általad leírtak és a hanghatás csökkentése (nálam csak lement a 4-es cső és jóccakát, jöttek felfelé a hatalmas bubik) [...]
Én próbáltam a hagyományos szivacsos szűrést, két tényezőben látom a kulcsát:
1.) Megfelelő magasságú vízoszlop, kb 40cm-től felfelé, hogy a buborékoknak legyen helye "kifutni", és ne ott azonnal durranjanak.
2.) Le kell szabályozni a levegőmennyiségét és/vagy - amennyiben erre lehetőség (hely) adott - a lehető legfinomabban porlasztó követ kell a szivacsban elrejteni. (kis méretnél problémás, mert a fából készületet csak bepasszírozni lehet a szivacsba, akkor meg ugyanúgy nagy buborékok jönnek belőle) Ha sok kis buborék, szinte függönyszerűen száll felfelé, akkor minimális a zaj és nincs vagy csak minimális mértékű a fröcskölés.

Cseh-típusúhoz: sajnos az itteni csapvízben(!), nagy buborékok jöttek, hiába voltak apró lyukak. Ha magasan van a vízfelszín akkor beterítheti vízzel a tetőt és ugyanúgy lesz vízkő. Valamint ha bomlástermékekkel van teli a víz, akkor a felszínen hártya alakulhat ki, akkor meg olyan mintha szappanbuborékot fújnál (sokáig megmarad a felszínen).

[...] érdekében a mostani varia úgy fog kinézni, hogy bár az 5 cm vastag sarok matten teljesítményével meg voltam elégedve, felturbóztam némi siporax + kerámia gyűrű koktéllal, a szivacs mögé pedig egy 200-500 l/h teljesítményű szivattyú kerül, természetesen maximumra állítva és egy kis DIY megoldással kivezetve a vizet:
Hasonló megoldás működik nálam is. Miért ívben hajlítottad a szivacsot? Milyen pumpa van benne?
250 lph sok bele, úgy találom. Még nem találtam megoldást az áramlás megtörésére, ami valamelyest esztétikus is, és nem vezeti több irányba a vizet. A tiéd kifejezetten tetszetős. Én gazdaboltban vettem borleszívó csövet, ami könnyen ráment a belső szűrő kivezetőjére. Ollóval fúrtam egy lyukat a szivacson, és áttoltam a csövet. Felfelé áll, hogy fodrozza a felszínt.
Igaz nálam +szűrőanyag nincs mögötte, úgy véled hatékonyabb így?
 
Miért ívben hajlítottad a szivacsot? Milyen pumpa van benne?
Szerintem csak a megszokás, illetve látszólag kisebb helyen megvan ugyanaz a felület. Szerintem amolyan önámítás, de legalább azt mondhatom: a frontüveg teljes hosszában kihasználható. No persze ehhez jól ki kell találni mit hova teszek.
A tiéd kifejezetten tetszetős.
köszönöm:happy:
Én a villanxszerelők által használt legvékonyabb csövet használom itt, a hozzá való 90°-os idommal.
Igaz nálam +szűrőanyag nincs mögötte, úgy véled hatékonyabb így?
Mindenképpen némiképp plusz felület. Volt elfekvőben némi siporaxom, meg kerámia gyűrűk, így több hasznukat veszem, mintha zacskóban állnának.
Főleg a siporaxra gondolok, hisz' a finom porozitása miatt némi biológiai szűrés kialakulása szerintem biztosra vehető, a szivacson ugyanis elhanyagolható fog kialakulni a túl gyors áramlás miatt. (500l/h esetén 13-14 cm/perc)
Majd kiderül;)

A mai napom teljesen másképp alakult, mint terveztem: semmivel sem haladtam.
Van egy elképzelésem, de amíg nem szerelem fölé a lámpát, nem kezdek hozzá. Egyelőre ott tartok, hogy a manado kb felét átmostam, tele van csigaházzal, de nem vacakolok vele: ami szem előtt lesz, majd kiszedem, ami marad, elfér.
 
[...] a szivacson ugyanis elhanyagolható fog kialakulni a túl gyors áramlás miatt.
(500l/h esetén 13-14 cm/perc) [...]

3 hónaposan ki kellett mosnom egyet, és meglepően dús anyag jött belőle. Érdemes lenne kipróbálni egy terelőt vagy esőztetőt barkácsolni a szivattyúhoz. Jelentősen lecsökkenne az áramlás és nagyobb felületen mozogna a víz.
 
3 hónaposan ki kellett mosnom egyet, és meglepően dús anyag jött belőle. Érdemes lenne kipróbálni egy terelőt vagy esőztetőt barkácsolni a szivattyúhoz. Jelentősen lecsökkenne az áramlás és nagyobb felületen mozogna a víz.
Nem butaság amit írsz, próbaüzemnél el is fog dőlni a dolog.
Az akva elég hosszú és ha a túloldalon erős lesz az áramlás, mindenképpen rábarkácsolok valamit. Az esőztető az egyik, a "maszek" lilly a másik gondolatom.
 
[...] Az esőztető az egyik, a "maszek" lilly a másik gondolatom.
Az első mellé teszem a szavazatomat. Indoklás: a harang formájú lilyt a vízfelszín alá viszonylag mélyre kell engedned, viszont a medence elég picur. Ha túl nagyot készítesz, akkor olyan hatása lesz mintha lavórban indítanád be egy csónak motorját. Ha túl kicsit, akkor meg a felszínt nem kavarja kellő hatékonysággal (=> hártya).
Én is gondolkoztam a lilyn, csak attól tartok annyira megmozgatná a vizet, hogy a szivattyú nem bírná áthúzni a szivacson kellő hatásfokkal. Pedig biztosan átnyom valamennyit mögüle is, de a víz nagy része csak körbe körbe járna.
Ehhez képest az esőztető jóval egyszerűbb.
Amennyiben mégis lily, én a gyógyszertárban használatos műanyag üveget javaslom. Amit pl. köptetőhöz adnak. Lehet üresen is venni. Ennek elég széles a szája de keskeny a teste, talán egyből pont a jó méret lesz.
 
Egy kis segítséget szeretnék kérni a Csapattól: kinek milyen ötlete lenne a berendezésre, növényesítésre.
A korábbi hozzászólásokban lévő képek alapján nem titok, hogy a "lámpa" elhelyezése terén nincs túl sok variációm a tetőszerkezet miatt.
Nyilvánvaló, hogy amennyire csak lehet, igyekszek majd jobbra pozicionálni, de ha bekockáztatok egy ~12-15 cm-es távolságot a vízszinttől, akkor is a jobb oldali kb 20, max 25 cm fölött csak szórt fény lesz. Ez nem gond, mert szeretnék bucét is tenni ebbe az akvába, ide pont jó lesz.
Amire még gondoltam, hogy menne bele némi fa (legnagyobb esélye a red moor-nak van), jó sok ázik itt-ott, amit leginkább moházni szeretnék fissivel, riccardiával. Nem sokat, de szeretnék azért valamennyit.
A frontnál és a sarokban lévő szivacsnál egy nagyon keskeny sávot nem akarok beültetni előre gondolva a későbbi front tisztításra, szivacs mosásra.
Megvannak a régi scape-hez használt üvegjeim, amivel egy szélesebb/alacsonyabb és egy keskenyebb/magasabb teraszt is ki tudok alakítani. Itt elsősorban @Luigi13 -ék többszintes holland stílusú akvája tett olyan pozitív benyomásokat rám, ami miatt gondolkozok az ismételt beépítésükben.
Ahol nem lesz növény, abban a maximum2-3 cm-es sávban agyalok erősen, hogy csak válasszam el vékony, átlátszó műanyag lappal a manadot, vagy csináljak-e egy keskeny "homokozót"?
Növényem van jócskán:
- m.crenata,
- h. Pinnatifida,
- Microsorum (több féle is ),
- Myrio
- mohák (karácsony, fissi, stb)
- MC
- Blyxa
- r. rotundifolia
- HM
- Alternanthera reineckii pár szál nyesedék
- Limnophila sessiliflora
- Bacopa monnieri
- Hygrophila Polysperma Rosanervig
- némi crypto parva is van még
- talán pár tő tenellus is vegetál egy szintén felújításra váró akvában
- parvulát is lesz miből átrakni...
- a Mr Hopkins oldaláról lecsípett, feldarabolt buce: talán ez az egy, amiről konkrét elképzelésem van: egy éve ázik egy kb öklömnyi ágas-bogas fám, erre kötözném rá, hogy egy szép bokor fejlődhessen belőle ott a jobb szélen, ahol kevésbé jut fény, megfogadva @Tibi korábbi tanácsát ezügyben.
Lehet, hogy van még más is, ha nagyon szétnézek, de szerintem ez sem rövid lista.
Mit lenne érdemes dekorra kötöznöm? Buce, microsorum nem kérdés, de a h. Pinnatifida-n is nagyon gondolkozok...
Hygrophila Polysperma Rosanervig elég pofás tud lenni emersen, esetleg valahol kiengedhetem víz fölé, a Alternanthera reineckii sem csúnya...

No, szóval mindenki véleménye érdekelne;)
 
[...] Ahol nem lesz növény, abban a maximum2-3 cm-es sávban agyalok erősen, hogy csak válasszam el vékony, átlátszó műanyag lappal a manadot, vagy csináljak-e egy keskeny "homokozót"? [...]
Mivel mindenhonnan csípsz vagy találsz valamit, a lehetőségek akkor érnek össze amikor már minden eszedbe jutott és előkészítetted. Amikor ez megvan, lehet ötletelni. (y)

Amiben én tudok - remélem hasznos - tanáccsal szolgálni: a szivacs előtt minél több szabad helyet hagyj. Nálam egy hosszú és keskeny kövön nő moha (fissidens), ami remekül eltakarja amit kell. Ugyanakkor úgy tűnik mintha egy nagy halom lenne, pedig csak éppen ott van valami.
Építhetsz emeletet is, de abba a sarokba ahol nincs szivacs. Esetleg egy félkörívben megkerülheti elölről, de ne barikádozd el, különben csak az áramlással lesz gond.
Továbbá semmilyen indáról szaporodni képes növényt ne tegyél a mattenhez közel, mert belenő. Inkább akkor már a tetejére, hadd próbálkozzon emers formát ölteni.
Szerintem a legszebb az egyszerű folyami homok, amit bármelyik tüzépen lehet kapni. Víz alatt nagyon tetszetős (legalábbis számomra). Ebből viszont elég akár 0,5cm-es vastagság is, különben csak magába temeti a mulmot. Takarításkor pedig elég egy rossz mozdulat, felkeveredik és száll oda is ahová nem akarod.

Ha lesznek garnélák, még jól is jönne egy szabadon hagyott szivacs. Lesz olyan legelő, ahol te is megcsodálhatod szinte mindig egy részét az állománynak.
 
Mivel mindenhonnan csípsz vagy találsz valamit, a lehetőségek akkor érnek össze amikor már minden eszedbe jutott és előkészítetted. Amikor ez megvan, lehet ötletelni. (y)

Amiben én tudok - remélem hasznos - tanáccsal szolgálni: a szivacs előtt minél több szabad helyet hagyj. Nálam egy hosszú és keskeny kövön nő moha (fissidens), ami remekül eltakarja amit kell. Ugyanakkor úgy tűnik mintha egy nagy halom lenne, pedig csak éppen ott van valami.
Építhetsz emeletet is, de abba a sarokba ahol nincs szivacs. Esetleg egy félkörívben megkerülheti elölről, de ne barikádozd el, különben csak az áramlással lesz gond.
Továbbá semmilyen indáról szaporodni képes növényt ne tegyél a mattenhez közel, mert belenő. Inkább akkor már a tetejére, hadd próbálkozzon emers formát ölteni.
Szerintem a legszebb az egyszerű folyami homok, amit bármelyik tüzépen lehet kapni. Víz alatt nagyon tetszetős (legalábbis számomra). Ebből viszont elég akár 0,5cm-es vastagság is, különben csak magába temeti a mulmot. Takarításkor pedig elég egy rossz mozdulat, felkeveredik és száll oda is ahová nem akarod.

Ha lesznek garnélák, még jól is jönne egy szabadon hagyott szivacs. Lesz olyan legelő, ahol te is megcsodálhatod szinte mindig egy részét az állománynak.
Vázlatosan reagálok, ha nem gond:
- az tuti, hogy ha készen van (addig is jól jön pár ötlet innen-onnan), pár nap múlva a vezérhangya elindul, de ezzel vagyunk így páran
- a szivacs elé egy keskeny sávban gondolkozok, innen emelkedik valószínűleg egy szolid lávakő "domb", amit mohásítani terveztem (talált süllyedt részedről), a riccardia és a fissi között még nem dőlt el a meccs
- mindenképpen a hátfalra szeretnék építkezni (a fejtörés azon megy, hogy a végébe, vagy valahova középre), ez nem kérdés, áramlásnak lennie kell.
- sarok matten: eddig is volt rajta egy emers HM bóbita, ahogy magamat ismerem, most is lesz valami:)
- homok fronton: van közepes szemű fehérvárcsurgói és van finom tengeri, illetve gyöngykavics méret körüli tengeri (saját import Parga-ból:))
- garnélák idővel lesznek;) most csak az a pár amano, meg algázó géb megy vissza, akik eddig is benne laktak.
 
igyekszek majd jobbra pozicionálni, de ha bekockáztatok egy ~12-15 cm-es távolságot a vízszinttől,
Ha ez a kiinduló pont akkor mindenképpen balról jobbra építkezz akár két szigetes megoldással,az egyik sziget kapja a fényt ide mehetnek a fény igényes növények a másik sziget meg megkaphatja a buce-kat,és a kisebb fényigényű növényeket.
Egy hasonló elrendezést simán el tudok képzelni bár nem tudom mennyi és milyen formájú fák áznak.

maxresdefault.jpg

Ha nem is pont ugyan ilyet raksz össze ez már egy jó kiinduló pont lehet,főleg mert írtad nem szeretnél mindenhol füvesíteni.
Így meg hátulra mehetne a manado előre meg egy kicsit sötétebb homogénebb színezetű dekorhomok.És így még az elválasztáson sem kell gondolkodnod.Bár nem tudom kövekkel hogy állsz mert az nem írtad,ebbe az összeállításba jó a sima bazalt is,úgy is benövik a mohák.
Aztán lehet nem is hasonlóra gondoltál Én meg csak itt írogatok bőszen :D
 
Ha ez a kiinduló pont akkor mindenképpen balról jobbra építkezz akár két szigetes megoldással,az egyik sziget kapja a fényt ide mehetnek a fény igényes növények a másik sziget meg megkaphatja a buce-kat,és a kisebb fényigényű növényeket.
Egy hasonló elrendezést simán el tudok képzelni bár nem tudom mennyi és milyen formájú fák áznak.

View attachment 11497

Ha nem is pont ugyan ilyet raksz össze ez már egy jó kiinduló pont lehet,főleg mert írtad nem szeretnél mindenhol füvesíteni.
Így meg hátulra mehetne a manado előre meg egy kicsit sötétebb homogénebb színezetű dekorhomok.És így még az elválasztáson sem kell gondolkodnod.Bár nem tudom kövekkel hogy állsz mert az nem írtad,ebbe az összeállításba jó a sima bazalt is,úgy is benövik a mohák.
Aztán lehet nem is hasonlóra gondoltál Én meg csak itt írogatok bőszen :D
Minden ötletben lehet valami hasznosítható részlet;)
Nem egészen ilyen az elképzelésem, de azért egy kis bogarat beültettél...
 
Back
Oldal tetejére