• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Zöld pontalga (GSA) - Green Spot Algae

Sok talaj elnyeli a foszfát nagy részét, szinte bármilyen tápozás mellé szoktak külön foszfátot is adni.
 
Vettem PO4 tesztet. Tápozás után mértem.A skálán kimutatható legmagasabb érték jött ki eredményként.(1,8) És vettem még asy-Fosfo-t is. Szerintem feleslegesen.:banghead:
A tiszta csapvizet is megmértem. Az <0,02. Egyébként a PO4 tesztben meg pont azt írják, hogy a PO4 jelenléte miatt ütik fel a fejüket az algák. Ezt most nem értem.

Igazából a zöldalga már nem is olyan vészes. De néhány növény még mindig nem 100-as.
 
Vettem PO4 tesztet. Tápozás után mértem.A skálán kimutatható legmagasabb érték jött ki eredményként.(1,8) És vettem még asy-Fosfo-t is. Szerintem feleslegesen.:banghead:
A tiszta csapvizet is megmértem. Az <0,02. Egyébként a PO4 tesztben meg pont azt írják, hogy a PO4 jelenléte miatt ütik fel a fejüket az algák. Ezt most nem értem.

Igazából a zöldalga már nem is olyan vészes. De néhány növény még mindig nem 100-as.
A "régi iskola" (10-20 évvel ezelőtti "halasok") szerint az algák az ammóniára, fényre, tápra, nitrátra és foszfátra burjánzanak el, és ezeket alacsonyan KELL tartani. Az "újhullámosok" (tehát Mi ;), "akvakertészek") már tudják, hogy ezek közül csak az ammónia a rossz, a többi viszont kimondottan KELL a növényeknek, persze megfelelő arányban/adagban.
 
Ha fittyet hányunk megszokott szabályoknak,és egy medencét az ablakba rakunk akkor mindenképp kialakul a zöld pontalga illetve a zöld algák egyéb variánsai?
Próbált már valaki természetes fénnyel világítani kizárólag?
Tehát ha a nitrát szintem mindig 5mg/l alatt van akkor megoldható az algamentesség?
 
Ha fittyet hányunk megszokott szabályoknak,és egy medencét az ablakba rakunk akkor mindenképp kialakul a zöld pontalga illetve a zöld algák egyéb variánsai?
Próbált már valaki természetes fénnyel világítani kizárólag?
Tehát ha a nitrát szintem mindig 5mg/l alatt van akkor megoldható az algamentesség?
Ha a nitrátot ilyen masszívan alacsonyan tartod könnyen kaphatsz ajándékba egy kis cyano-t. Tapasztalat...ez rossz út ! ! ! ;)
 
Csak egy elméleti kérdés volt,olvastam valahol egy hosszabb írást amiben az algákról szólt. Kísérletezni nem akarok ,maradok a" szentírásnál"! :)
 
Csak egy elméleti kérdés volt,olvastam valahol egy hosszabb írást amiben az algákról szólt. Kísérletezni nem akarok ,maradok a" szentírásnál"! :)

Azért kipróbálhatod a természetes fény leckét. Időnként nem árt visszatesztelni, hogy nem mondunk hülyeséget :)
De ennyi fényt még CO2-vel sem lehet kordában tartani.
 
Azért kipróbálhatod a természetes fény leckét. Időnként nem árt visszatesztelni, hogy nem mondunk hülyeséget :)
De ennyi fényt még CO2-vel sem lehet kordában tartani.

Szegeden van egy kis díszállat kereskedés ahol egy 450literes /!!! / sügeres medencét világítanak évek óta 4 darab gu10 6.5 wattos ledes fényforrással. 450 literre kb 2000 lumennel és algának semmi nyoma. Természetes fény nem éri.
10 percig kérdeztem,hogy ,hogy csinálja?
Szűrés és vízcsere. Ezt mondta.
Nála hogy működhet a dolog,jóformán nulla világítással?
Bár ez a zöld pontalgához nagyon off,csak gondoltam mint érdekesség leírom... :)
 
Szegeden van egy kis díszállat kereskedés ahol egy 450literes /!!! / sügeres medencét világítanak évek óta 4 darab gu10 6.5 wattos ledes fényforrással. 450 literre kb 2000 lumennel és algának semmi nyoma. Természetes fény nem éri.
10 percig kérdeztem,hogy ,hogy csinálja?
Szűrés és vízcsere. Ezt mondta.
Nála hogy működhet a dolog,jóformán nulla világítással?
Bár ez a zöld pontalgához nagyon off,csak gondoltam mint érdekesség leírom... :)

A természetes fényről írtál korábban. Az teljesen más mint mesterséges módon világítani.
Sügér akváriumba nem nagyon kell fény. A legtöbb ilyenben egy deka növény nincs vagy Anubias meg Crinum.
Van olyan akváriumom itthon amin nincs egyáltalán világítás. És kb 3-4 éve éldegél benne Anubias, Crypto meg néhány hal és garnéla. Lassan de azért fejlődtek valamit ezek a növények.
Jah növénytáp nincs. Vízcsere nagyon ritkán. De ez olyan messzire van a növényes akvarizálástól, hogy na :)
 
Igen valóban a két végletet vázoltam fel. Mivel én hozzátok képes még csak elenyésző idő óta halazok ezért én úgy csinálom ahogy le van írva,és kb rendbe is van minden.
A végletekről csak érdeklődök,kíváncsiságból. Érdekel,hátha vannak elvetemült kísérletező egyének! :)
 
Kb 1 hónapja növeltem a fényerőt 2méter 5630-as LED szalaggal. Elvileg +38W fény. A két 24W-os T5-ös mellé. Napi 8 órában.Bruttó 96l literre. Azóta az amúgy is jelen lévő zöld alga még jobban virágzik. Nyomul mindenen. Üveg, dekor, és az összes növényen. Vajon ha végre valahára üzembe helyezem a nagyobb teljesítményű szűrőmet, akkor visszaszorul az alga?
 
Kb 1 hónapja növeltem a fényerőt 2méter 5630-as LED szalaggal. Elvileg +38W fény. A két 24W-os T5-ös mellé. Napi 8 órában.Bruttó 96l literre. Azóta az amúgy is jelen lévő zöld alga még jobban virágzik. Nyomul mindenen. Üveg, dekor, és az összes növényen. Vajon ha végre valahára üzembe helyezem a nagyobb teljesítményű szűrőmet, akkor visszaszorul az alga?

CO2-őt nem írtad, van e.

Ami az algát elvileg okozhatja: új telepítés után megjelenik, vagy kevés PO4 (1-1,5 ppm körül jó már, de nyugodtan felmehet 2-re is), kevés CO2, nem kielégítő szűrés, túl hosszú világítási idő...

Én első lépésben lejjebb venném 6-7 órára a világítást, és mérnék PO4-et is.
 
CO2-őt nem írtad, van e.

Ami az algát elvileg okozhatja: új telepítés után megjelenik, vagy kevés PO4 (1-1,5 ppm körül jó már, de nyugodtan felmehet 2-re is), kevés CO2, nem kielégítő szűrés, túl hosszú világítási idő...

Én első lépésben lejjebb venném 6-7 órára a világítást, és mérnék PO4-et is.
Az aki több mint 1,5 éve lett indítva. Természetesen van CO2. A DC "lime" zöld. Mértem PO4-et 0,8 és 1,2 között van valahol. (JBL csepp teszt)
 
Az aki több mint 1,5 éve lett indítva. Természetesen van CO2. A DC "lime" zöld. Mértem PO4-et 0,8 és 1,2 között van valahol. (JBL csepp teszt)

Elvileg akkor ezekkel minden rendben kell, hogy legyen.
A megnövekedett algásodás egyik oka szerintem az erősebb fény, tehát a világítási időt lejjebb venném, hogy kordába lehessen tartani a helyzetet. Azt, hogy erősebb szűrés mennyire segít rajta, függ attól is, hogy a jelenlegi szűrésed túl van e terhelve, kicsi e az akvárium méretéhez képest.

Nálam jelenleg pl. 240 literre "csak" kb. 1.700 lph jut szűrésként, ez 1-2 héten belül növelve lesz 2.450 lph-ra. Nálam is volt zöld pont, de az mostanra magától elmúlt már (indítás után jelent meg, most, hogy PO4 1,5 körül mozog tartósan elmúlt), de vannak más algáim, amelyek gyenge szűrésre utalnak, így én is kényrtelen voltam levenni a világítási időt (jelenleg 6 óra), s mivel dimmelhető a lámpa, annak intenzitását is (jelenleg 4x54 W, 75%-on).
Így viszont most kényelmesen kordában tartható, sőt visszafejlődik.
Erősebb szűrés beindítása után szép fokozatosan először az intenzitást, majd a világítási időt is növelni fogom.

Ezeken felül nekem más ötletem nincs, de hátha mond még valami okosat más is.
 
Elvileg akkor ezekkel minden rendben kell, hogy legyen.
A megnövekedett algásodás egyik oka szerintem az erősebb fény, tehát a világítási időt lejjebb venném, hogy kordába lehessen tartani a helyzetet. Azt, hogy erősebb szűrés mennyire segít rajta, függ attól is, hogy a jelenlegi szűrésed túl van e terhelve, kicsi e az akvárium méretéhez képest.

Nálam jelenleg pl. 240 literre "csak" kb. 1.700 lph jut szűrésként, ez 1-2 héten belül növelve lesz 2.450 lph-ra. Nálam is volt zöld pont, de az mostanra magától elmúlt már (indítás után jelent meg, most, hogy PO4 1,5 körül mozog tartósan elmúlt), de vannak más algáim, amelyek gyenge szűrésre utalnak, így én is kényrtelen voltam levenni a világítási időt (jelenleg 6 óra), s mivel dimmelhető a lámpa, annak intenzitását is (jelenleg 4x54 W, 75%-on).
Így viszont most kényelmesen kordában tartható, sőt visszafejlődik.
Erősebb szűrés beindítása után szép fokozatosan először az intenzitást, majd a világítási időt is növelni fogom.

Ezeken felül nekem más ötletem nincs, de hátha mond még valami okosat más is.
Köszi. A szűrésem egy Atman3336-os. De le fogom cserélni egy DIY 20l térfogatú szűrőre. Naplóm.
 
Kb 1 hónapja növeltem a fényerőt 2méter 5630-as LED szalaggal. Elvileg +38W fény. A két 24W-os T5-ös mellé. Napi 8 órában.Bruttó 96l literre. Azóta az amúgy is jelen lévő zöld alga még jobban virágzik. Nyomul mindenen. Üveg, dekor, és az összes növényen. Vajon ha végre valahára üzembe helyezem a nagyobb teljesítményű szűrőmet, akkor visszaszorul az alga?

Tápozni tápozol rendesen? Vagy csak ostorral hajtod a növényeidet, de kiéhezteted őket? :)
 
Back
Oldal tetejére