• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Wabi Kusa Zöld kert az asztalon

boomo

Tapasztalt kertész
Van, hogy megragadja az embert valami, nekem ez kell szeretnék ilyet én is. Gondoltam megpróbálom feldobni az íróasztalomat egy wabi tálal. Még nincsen konkrét pontosan kialakult elképzelésem.

wabi tál: 22cm átmérő 9cm magas kB: 3mm falvastagság
világítás: asztali lámpa E27 foglalat
égő: E27 LED 13 w 6500 k 1521 lm sugárzási szög: 220 fok
xswUtA0M2SpE1SSNns96w6bvix8DHy2tZkO3wjhiXJTqFBntxTFgf9SZT1wwEfjyZW8tSfDrWhDdqVM=w348-h260-p-k-nu.jpg
E3heF9LpIgd214AOCPUDni5IMrEPDtkX9O1B6DyJce2XtVIX8pnTIWxxZX7hTlcK0xiojf8N-RqBDGF=w348-h260-p-k-nu.jpg
 
Utoljára módosított:
Én csak télen tolok nekik világítást. Ilyenkor egy jól megválasztott ablakpárkányon 100x jobban fejlődik. Az elején bőven permetezd, és módjával szellőztesd. Nálam bejött.
 
Valami elképzelés a növényekről ??? Több fajtát is érdemes kipróbálni. Nálam indítás után elég sok ment a kukába. Pedig mindent a nagy könyv szerint csináltam és mégsem akartak megmaradni. Érdemes zselés növényekkel kezdeni akkor hamarabb érsz célba és nem kell baszkódni annyit vele. Az első most 5 hónapos és kezdett is beállni ,szépen fejlődött. Viszont nem számoltam az egyik sziámi macskámmal és megreptette. Az üvegnek semmi baja viszont a növények nem honorálták a mutatványt. Most átraktam mindkettő üveget máshova és várom a csodát , kikupálódnak vagy game over.
 
Kicsit majd balra tolom hátha :)

Köszi a tanácsokat .Az ablak párkányos megoldás biztosan jobb természetesebb . De nem nagyon látnám a függönytől mindig keresnem kéne ha rá akarok nézni .Viszont ha otthon vagyok sokat dekkolok az íróasztalnál így jobban szem előtt lesz nekem. A lámpa hője meg talán segít tartani a páratartalmat az elején.

Ezeket a növényeket szeretném ha minden igaz holnap befut a csomag.

Micranthemum Sp. Monte Carlo TC zselés
Eleocharis parvula mini - zselés
Alternanthera reineckii Mini - zselés
Staurogyne repens - zselés
Littorella uniflora - zselés


Amin agyalok, hogy fix magasságon legyen a táptalaj a tálban vagy valami megoldás keresek arra hogy meg tudjam emelni a táptalajt későbbiekben ha szeretném .
 
Én üveg lap vagy háztartási átlátszó fóliára gondoltam mint takarásra.
Ez biztosan valami ugratás:)Ha van hő és van víz az nem növeli a páratartalmat? Erőműben melózok ott beválik a hő hatására a víz elgőzölése.

http://tudasbazis.sulinet.hu/hu/termeszettudomanyok/fizika/fizika-7-evfolyam/hojelensegek/parolgas
Igen, értem én, meg gondolom te is, csak a fogalmazással volt gond: a lámpa hője nem segít "tartani" a páratartalmat. :) Inkább szárít. Erre a későbbiekben vigyázz is, ha nem permetezel, és erős a lámpád, gyorsan lesz szárított növényed.
 
Megérkeztek a növények amire vártam:)

Táptalaj : JBL AquaBasis Plus Növény táptalaj
Általános aljzat : ADA Aqua Soil Amazonia
Növénytáp DO!Aqua be Bright

Abszolút kezdő vagyok és úgy érzem nincsen meg az a művészi vénám ami kellene .Szóval sokra ne számítsatok .Elültetem a növényeket inkább ahogy éreztem semmi koncepció megálmodás precizitás. Lehet türelmetlen voltam és kapkodós .Elsődlegesen az a cél a növények maradjanak meg éljék túl az első hónapokat .És utána ha látom mi marad mi lesz alakítgatni a tálat.
lWx0ytllQJ4AZWeHRk7GSOPOWMxO-dZFsunc9MbBJn2qlF0aR-mERzw8fLbaa3pfyBR1u3CLtDhT5ic=w1440-h780-rw

A képek csak kapkodós mobilosok menet közben lőttem őket.
TVQ07-b1VOtHYUglSVvscL64sNBcDU5iXYxyE5gMT8SERSAFiKEa9nVgoUONOVlUXjiNATdO5Gadknw=w1440-h780-rw

Ahogy nézegetem mindig ki be csomagolom a fóliát igazgatni valót látok . A növényeket igyekeztem félig el lepni vizel . Kb 5-10 perccel az ültetés után megjelentek össze álltak apró buborékok a víz felszínén mint valami kis hab fészek.
6560XU3kyyAKh1_8jv7Xz1BemRVNptq64GhbJQMPd95rCxe007eInWqdoHlD5bUNQdzv-f5oqCOcqS8=w1440-h780-rw
 
Utoljára módosított:
Az előző képeknél valamit bénázhattam mert nem jelenek meg megpróbálom megint felrakni:
20170517_145514.jpg 20170517_145807.jpg 20170517_153509.jpg

Jelenleg nem túl bizalom gerjesztő a látvány szóval inkább kihagyom a képeket .Csak a talaj szintjéig van víz a tálba. Naponta 2x reggel és este kapják RO víz+Bright spriccelést kB :1 kupak/liter. A lámpa + hő dolgot benéztem az égőt több órás üzem után is langyosnak érzem simán meg lehet érinteni .Világítás napi 12 órát megy időkapcsoló intézkedik. Időkapcsoló beállításos papírját persze rég kidobtam mire rájöttem hogy kéne belőni elvacakoltam vele . Staurogyne repens bírja a legjobban a gyűrődést kezdenek elszíneződni a levelek. Alternanthera reineckii Mini eléggé fónyados ,de vannak egész kis sötét levelek amik túl élésre játszanak .Monte Carlo semmi változás nagy túl élő lehet,parvula mini elégé kócos,Littorella uniflora meg-se mozdult.
 
Sajna a képekből nálam semmit nem látni, de el tudom képzelni. Az elején én is fóliáztam, de ahogy beindultak a növények a laposabb tálban már nem volt jó. Egy 5L étolajos flakon viszont bejött. Azzal jobban lehet szabályozni a páratartalmat és lőheted neki a fényt.
Itt van pár régi kép:wabi pohár.jpg wabi tál lapos 1.jpg wabi tál lapos 2.jpg wabi tál lapos.jpg Ezek mind sima növények, nincs közte zselés valószínűleg ezért is kínlódtam az elején. Szerk: Így már láthatók.
 
Nekem szerintem hasonlo talban van az egyuik adag. Ha jol latom akkor te zselesbol ultetted oket, ugyhogy a kezdeti level eldobalas, es emersedes fazist meguszod szerintem. Keszulj fel ra hogy a vekony hozzu levelu novenyeid leveleinek a vege szaradni fog ebben a talban. Az ultetest illetoen nekem kicsit vetemenyes hatasa van, lehetett volna egy kicsit rendezetlenebb:)
 
A tál ugyanaz ami neked is van a reklám mondat: A tálat mesterember szájjal fújta.
Az üvegek peremén látható egy kis pukli gondolom itt vágták le .igyekeztem olyat választani ahol ez minél kisebb. Maga az üveg szép tiszta nem torzít könnyebb a súlya mint elsőre gondoltam.

Egy hete indult a tál .Átrendeztem a növényeket parvula mini-t kiszelektáltam nem volt vele gondom ,de nem tetszett .Talajt föltöltetem teljesen ro vízzel , újabb fólia mert a régi már elég nyomi volt. Kb 2-3 dl be Bright növénytápos víz (egy kupak /liter)ment el el egy hét alatt. Vagy keveset használok vagy rengeteg időre lesz elég. Maga a tápnak steril illata van mint valami gyógyszer . Spriccelésnél meg szinte semmi szóval nincsen zavaró buké a levegőben .Szellőztetésnél friss növény illat van a tálnak. A napi 12 óra fény 1500 lm úgy látom elég .Kb 10 cm re van az égő a tál tetejétől .Lehetne közelebb is de akkor zavar már a fóliáról visszatükröződő fény.

Alternanthera reineckii Mini : Egyre több sötét levelet hoz ez a kedvencem .Elején nem úgy tűnt ebből lesz valami . Nagyon látványos ahogy a szét mállott növény életre kap.
Staurogyne repens : Szép négy irányban ágazó levelek ,de pár helyen elsárgult levél szélek .Ezek inkább az alsó levelek a fentiek egészségesek .
Littorella uniflora : Kisé kusza ránézésre jól elvan .A lengő gyökerek kicsit zavaróak nekem látványra mintha nem lett volna elültetve .
Micranthemum Sp. Monte Carlo : Ez a legkeményebb ,semmi fonnyadás száraz levél,üde egészséges levelek .Már kezdet gyökeresedni belekapaszkodni a talajba ,de az átrendezéssel adtam neki.20170525_095618.jpg 20170525_095438.jpg
 
Jol nez ki, nekem is hasonloak a novenyek a talban. Nalam a problemak a novenyekkel:

Alternanthera reineckii Mini: Nekem is elkezdett szep leveleket hozni, aztan mostmar a szara szelesedeik a levelek keskenyednek es szaradnak a vegek. A talam ugyanez, szerintem ha kino a talbol akkor mar nem eleg paras neki a levego. Tervezem attenni egy melyebb wabiba.
Staurogyne repens : Nala azt vettem eszre hogy o a legerzekenyebb a fenyre, nekem az ablakban van es ami tobb fenyt kap sokkal szebben no, egyeblent szepen fut. Persze ez egy eleve nagyon lassan no noveny.
Minte carlo: Nalam is nagyon szivos, elegge befutotta a talat, viszont nekem neha bebarnul foltokban. Nem tudtam meg eldonteni hogy az a jo ha alla rajta egy kis viz vagy pont forditva.
 
Nem vagyok nagy kertész szaki ,de úgy tűnik az AquaBasis Plus +Amazonia +be Bright kombo még nálam is működő képes .
2 hete megy a tál . Elkezdtem felhajtani a fóliát szerintem minden rendben van. A növényeknek azért még kell idő .

Jelenlegi állapot:
20170531_154104.jpg

Néhány növény gyökér már le nyúlt a tál aljára:
20170531_113503.jpg
 
Megszüntetem a fóliás takarást .Alternanthera reineckii Mini és Staurogyne repens szerintem nyúlnak a levelek .Monte carlo bebetonozta magát rengeteg sűrű gyökérzet. Littorella uniflora nem igazán látni változást mintha lassabban gyökerezne meg és talán utána fog megindulni.20170616_150190.jpg
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére