• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Zöldséges kert

Pecás

Legenda
Már egy ideje mocorog a fejemben, hogy nem ártana egy olyan akvárium, amiben nevelgetem a növényeket egy-egy új scape-hez, esetleg utánpótlásnak olyan akvákhoz, ahol mondjuk fogyócikk ez-az a halaknak köszönhetően.
Ez megfelelő hely lehetne pl. fára, hálóra növeszteni különböző növényeket is, hogy aztán a végleges helyükre már úgy kerülhessenek, hogy már jól mutatnak.

Az nyilvánvalónak tűnik, hogy valahogy úgy kell belőni a "tartási körülményeket", hogy a leendő akváriumok paramétereinek egyfajta vállalható közép útja legyen.
Ez nagyjából egy paraméterben jelent egyelőre kérdést: a víz mibenléte. Ez úgy értendő, hogy szép lassan belekóstolok a RO vizes dologba is, a többség viszont biztosan csapvizes marad.
Egyelőre CO2-t nem tervezek, bár ez nem biztos, hogy kőbe vésett marad míg a világ...

Amit fontosnak tartok, egy hosszú távon is működőképesnek bizonyuló táptalaj, és itt a gyáriak felé kacsintok, bár hajlamos vagyok a barkácsolásra is... Azért kipróbálok valami gyárit, azt szerintem eldöntöttem már magamban.

Mivel nem cél a domborzat, itt a talaj kérdése csak addig a szintig merül fel, hogy a táptalajon a szükséges borítást biztosítsa, kellően nehéz legyen ahhoz, hogy a növényeket nagy biztonsággal megtartsa, tekintetbe véve azt is, hogy rendszeres lesz a jövés-menés növény ügyben. Szemcsemérete egyértelmű, hogy az egészséges középút kell legyen, ahol még a berohadás veszélye sem fenyeget, de nem is túl darabos a kisebb növényekhez. Ezt valahol 2 mm körül érzem jónak.

Szűrés ügyben marad a jó öreg DIY, a vízforgatás szerintem valahol az 5-10 szeres körül, ami még nem sok, de már nem is kevés. Valószínűbb a 10-hez közelebb.

Világítás: szintén DIY, ledes megoldással, mivel a leendő helyükön is ez vár rájuk. Mértékének kb a 40-50 lm/l -re gondoltam, aztán majd meglátjuk...

Akvárium: úgy néz ki, hogy a magányos szív alatti nevelő akváriumomat fel tudom szabadítani, ami némi átalakítás után alkalmasnak tűnik erre a célra: a sarok mattent kiszedem, viszont a végéből lerekesztek egy 10-15 cm közötti darabot, így nagyságrendileg marad egy 80x30 cm-es felületem, egy 30 cm magas akváriumban. Ez bruttó 70 liter körüli térfogatot jelent, ami szerintem egy már használható méret.

Szűrés: a lerekesztett részt több lépcsőben szándékozok megtölteni szűrőanyaggal.
Felülete kb 10x30=300 cm2, hasznos mélysége kb 25 cm tud lenni, meghajtásnak egy AquaEl 650 l/h teljesítményű kertitó szivattyút gondolok, de még kukázni kell a készletemben.

Indításnak kb ennyi, várom a tapasztaltabbak javaslatait annál is inkább, hogy holnap délutánra GA-s látogatás van betervezve, így a hozzávalók beszerzése is elkezdődhet.
 
Mivel a @nebula -tól kapott növények nem maradhatnak vödörben, napközben úgy döntöttem, hogy elindul a demo verzió.
Kicsit olyan lesz, mint Pelikán elvtárs narancsa, de szükségmegoldást kell csinálnom.

Az akvárium: 60x30x30 cm, 6-os síma üvegből fekete szilóval ragasztva.
Eddig nevelő akváriumként -illetve előző gazdájánál csigasügéresként is- szolgált, ennek megfelelően kicsit karcos, kicsit vízköves.
Kidzsuváztam amennyire lehetett, csodát tenni nem lehet vele, de elfogadható.

Szűrés: sarok szivacs szűrő egy kis agyag granulátummal felturbózva, egy max 500 l/h teljesítményre képes kis szivattyúval meghajtva, így vízforgatásra nem lesz panasz

Aljzat: ami kerül, közepes szemcsemérettel, ez másodlagos, kizárólag rögzítés a feladata

Világítás: 2x0,5 m 7020-as led DIY "armatúrával", összeszerelését korábban bemutattam itt: DIY-LED szalagos világítás | Page 22 | Magyar Akvakertész Fórum - Hungarian Aquascaping Community a #433-as hozzászólásban.
A kissebbik "armatúráról" van szó ennél az akvánál.

Tervezett futamidő: 10 nap, maximum 2 hét.

Tápozás: a szokásos EasyLife ProFito professional, a dózist megemelem a gyári 10ml/100liter/hét-ről a duplájára, mert lesz rá jelentkező, illetve easy carbo indításnak 2,5 ml/nap, aztán majd látjuk.

Világítás időtartama egyelőre 7 óra

Akciót indítom, fotózom, a végén pedig beszámolok róla, mondjuk azt elég későre saccolom...
 
Húúúúúúúúúúúú srácok a derekam kezd beállni!:mad::mad::mad: Azért hősiesen szelektálok és haladok, közben ment egy-két fotó is, mindjárt végzek az ültetéssel és ha feltöltöttem lövök egy zavarosat;)

Aztán jön a magányos szív, a sztracsatellára nem tudom, marad-e erőm...
 
Akkor a képek. Kicsit gyűrött vagyok, úgyhogy a szokásosnál is gyengébbek, de ez van...
A kisikált "demo" akksi:
15235885109_b2153e8fa4_b.jpg

A szivacs mögé a kiegészítés:
15236045918_513762121c_b.jpg

betöltve:
15399588916_e99a64eec3_b.jpg

Gyorsan kukáztam valamit kényszer aljzatnak: alul gyöngykavics, fölötte a sztracsatella maradéka.
Csigaházat, kisebb kavicsokat nem válogattam, hiszen csak pár napra kell. Utána jó lesz valahova tölteléknek.
15422293462_b2e62d9dd7_b.jpg

nagy vonalakban elegyengetve:
15235882539_d389b8062c_b.jpg

A sarok matten előtti fényes valami a biztosítás, hogy a talaj ne folyjon be a szivacs alá-mögé. Szebb napjaiban pille palack volt:D
 
akkor a lista:
saggitaria subulata
echinodorus tenellus
staurogyne repens
myriophillum matogrossense [meg talán tuberculatum]
microsorium pteropus [talán narrow]
marsilea hirsuta egy kicsi
heteranthera zosterifolia
@nebula a tőled hozottak vegyes állapotban érkeztek meg, de ennek alapvetően én voltam az oka, hisz' ha rajtad múlik, kb egy bő héttel kevesebbet kellett volna vödörben töltsenek. Helyzetjelentés:
- saggitaria subulata: ami volt benne, az szépen átvészelte, beültettem
- echinodorus tenellus: ők is egész jól átvészelték, talán egy-két tő mállott annyira, hogy eldobtam, de 90%-a bent van
- staurogyne repens: egy pici tő volt, él és virul
- myriophillum matogrossense: na, ők már kicsit tépázottak, de talán nem is dobtam el belőlük
- microsorium pteropus: ha jól azonosítottam, egy ici-pici tő van belőle, a szivacs előtt a bal szélre ültettem
- marsilea hirsuta: utolsó képen ők lehetnek. Jó apró, megdolgoztatott, de ami volt, az bent van.
- heteranthera zosterifolia: na ő viselte a legrosszabbul a vödörben töltött időt, de ez tegnap este is látszott. Azért amit lehetett, azt beültettem, bízok benne, hogy megfogja majd legalább a fele és akkor lesz miből építkezni.

Van viszont két növény, ami nem volt a listában. Ezek beazonosításában segíts légy szíves:
- az egyik egy ici-pici kerek levelű, a monte carlora hasonlít talán kicsit, de kisebb, pici "bokor" van belőle 2-3 db a marsilea mögött, kicsit jobbra tőle látod a két utolsó képen
- a 2.-4. képen a frontüveg előtt látható kicsi, vékony, fűszerű növény több mindenre hasonlít, így ebben is segítséget kérek.

Van még egy, de ezt talán tudom: az 5. képen az nem Hottonia palustris ?

Egyébként igyekeztem fajtánként külön csoportokba ültetni őket, így a későbbiekben könnyebb lesz kezelni a csapatot.
 
@nebula , heteranthera zosterifolia-t emersen próbáltad?
A neten olyan szép képek vannak róla (submers és emers egyaránt), hogy nagyon szurkolok, maradjon belőle.
Érdekesen változtatja a képek tanusága szerint a levelét: rövidebb és kerekdedebb, a virágai pedig nagyon megfogtak.
 
2-4 kép: az tenellus.
a monte carlora hasonlító az monte carlo :) elatine lehetne még, de abból ide nem került, azt hiszem.
és igen, hottonia a kimaradt. az egész jó állapotú, ahogy nézem.
 
OK, holnap este legkésőbb kötözök, mint a pók, úgyis @Evereka zöldjeit is rá kell kötnöm egy szőlőre, ami végre rászánta magát, hogy sülyedjen.

Ma csavargós napom lesz, úgyhogy tápot, easy carbot megkapták ma reggel. Kíváncsi vagyok, mikor érek haza, de tartok tőle, hogy később, mint tegnapelőtt tőled.
 
No, megvolt az első feles vízcsere.
Pár új növényt ültettem be a sztracsatella nyírásából: rotala, HM, Najas guadalupensis, flame mohából megpróbálok egy gombóc szerűséget nevelni egy bio labda segítségével.
A @nebula -tól hozott növények még a hosszú parkolópálya kiheverésével vannak elfoglalva különösen a heteranthera zosterifolia.
Ami bíztató, hogy rohamos állapot rosszabbodás nem látszik rajtuk, bízok benne, hogy megmaradnak.
Beköltözött ez-az a hétvégén:
3 db amano
3 db oto
8 db petitella egy pénteki beszerzőútból,
saját régi halaim:
4 db oryzias woworae
1 db vörös neon
2 db arany neon
3 db petitella

Tápozással a Green Aqua Micro/macro/carbo easy trióra váltottam köszönhetően a pénteki törökbálinti látogatásnak.(y)

képek szerintem kb holnap, ha letisztult rendesen a víz
 
a heteranthera levelei nagyon gyorsan olvadnak, ha valami nem stimmel, szóval ha ezt nem látod, akkor szerintem lehet bízni, hogy megmaradnak.
 
Olvadnak, de ha jól nézem csak azok a levelek, amikről már beültetésnél látszott, hogy bengásak.
A csúcsok, a friss levelek viszont szép zöldek, ezért bízok a megmaradásukban. Ha majd beindulnak a GA welnessnek köszönhetően, akkor meglátom, melyiket metszem és melyiket cserélem.
Egyelőre nagy vészt nem érzek. A három amano meg a három oto meg bízok benne, hogy rendet tart majd. Ha nem akkor erősítenem kell valamivel a brigádot.
A "füvek" pedig remélem, hogy hamarosan beindulnak, mert lesz ahova pakolni őket egy-két hónapon belül.:D
 
Akkor a képek:
elsőre egy teli (van benne egy kis csel, ki látja?):
15457666351_5a040abe29_b.jpg


...és a részletek:
15460803935_476999cc33_b.jpg

@nebula a microt így gondoltad?
15457664301_645bf76d2b_b.jpg

előtérben a mohagolyó kísérlet indítása
15274179288_3621445cda_b.jpg

Az olvadó heteranthera itt jól látszik. Kb ez a része a legdurvább, de minden ág csúcsa él, szép zöld, még ha kicsi is a szépen vitézkedő része, azért én bizakodok. Atti, jól saccolom, hogy ha megmarad, akkor az elolvadt levelek "hónaljából" hajtania kellene új ágakat?
És akikkel egyelőre minden OK, a "füvek", meg a közéjük pakolt rotala és HM:
15460456962_6634a07c63_b.jpg
 
micro mondjuk :) mindegy mire kötözöd, csak ne temesd el.
a heteranthera meg ööö izé talán. :D
ha szépen megerősödik, akkor egy idő múlva azt vágd le, az attól lejjebbi részek -> kuka, feljebbi részek -> ültetés.
 
Back
Oldal tetejére