• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Víztesztek - teszteljünk!

@dexkill kollégát szeretném kérdezni, hogy jó-e az elképzelésem a fentitől magasabb érték mérésére:
JBL cseppentős foszfát tesztem van, aminek a színskálája 1,8-ig van jelölve, de ettől magasabb szerintem az értéke most a vizemnek. A cseppteszt leírásában 10 ml akvárium vízhez kell adagolni a reagenseket. Ha jól gondolom akkor, a 10 ml akvárium vizet felhígítva további 10 ml RO vízzel pontosan fele olyan PO4 szintet fog jelezni a színskála, mint a valós. Azaz ha a hígított érték 1,0, akkor a valós 2,0 ? Természetes a kontroll üvegcsébe is 10 ml akvárium víz és 10 ml RO víz kerülne. Jó az elgondolás vagy teljesen hülyeség?

Ha ez így nem működik, akkor létezik olyan PO4 teszt, amivel lehet magasabb értéket is mérni?
 
@dexkill kollégát szeretném kérdezni, hogy jó-e az elképzelésem a fentitől magasabb érték mérésére:
JBL cseppentős foszfát tesztem van, aminek a színskálája 1,8-ig van jelölve, de ettől magasabb szerintem az értéke most a vizemnek. A cseppteszt leírásában 10 ml akvárium vízhez kell adagolni a reagenseket. Ha jól gondolom akkor, a 10 ml akvárium vizet felhígítva további 10 ml RO vízzel pontosan fele olyan PO4 szintet fog jelezni a színskála, mint a valós. Azaz ha a hígított érték 1,0, akkor a valós 2,0 ? Természetes a kontroll üvegcsébe is 10 ml akvárium víz és 10 ml RO víz kerülne. Jó az elgondolás vagy teljesen hülyeség?

Ha ez így nem működik, akkor létezik olyan PO4 teszt, amivel lehet magasabb értéket is mérni?

Kiváló elgondolás. De csináld inkább úgy, hogy 50 ml akváriumvizet 50 ml RO-val hígítasz, és abból vizsgálsz 10-10 ml-t. Ha még így is több, mint a skála, akkor lehet hígítani 4x, 5x is.
 
Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni:

Valamennyivel több mint 2 hónapos 60 liter low tech feléig, kétharmadáig növényesítve,
5 óra világítás (16:00-21:00) UP Aqua Pro Led Z20
felére fojtott EHEIM 2424-essel szűrve (1szivacs, 0,8l substrat, 2 liter biorio)
1,5ml Green Aqua Micro+Macro, 2ml Carbo
heti 50% vízcsere budapesti csapvízzel

A barna alga elmúlása óta a zöld pont folyamatosan jelen van, így először csökkentettem a világítást 6 óráról 5 órára,
majd felemeltem a Micro+Macro mennyiségét 1,5ml-re, de semmi változás, így tegnap beszereztem egy Po4 tesztet, és némi Fosfo-t.

A leírás szerint megcsináltam mindent, de nálam a teszt nem kékült, hanem kis mértékben sárgult.

Ezek szerint foszfáthiányom van? ÉS ha igen, mennyit kellene emelnem, hogy eltűnjön a zöld pont, de még ne etessem az egyéb algákat?

Ilyenek az egyéb vízparamétereim:

Cl2 0
pH 7,2
KH 15 (nehéz leolvasni, mert igazából egyik színre se hasonlít)
GH >16
NO2 0
NO3 25

Köszönöm!
 
Világos a szoba ahol az akváriumod van? Ha igen akkor sajnos előbb ezt kellene megoldanod. Vagy kivárod még ezt a 1,5 hónapot és 1 évig elköszönsz a problémától.
A foszfát sem megoldás mindenre. Nem tudja helyrehozni a rossz elhelyezés problémáját.

A foszfátod kevés. 0.5-1ppm-re fel lehet vinni. De ha nem hoz megoldást és a növényeken sem látsz pozitív változást, hagyd el.
 
Szia!

Csak minimális beszűrődő fény van, mert nyár eleje óta délután négy-fél ötig leeresztett redőnnyel üzemelünk,
illetve a legközelebbi ablak is 5 méter, de a nap onnan sem tud közvetlenül rásütni.
Azt még elfelejtettem írni, hogy 25-28 fokos a víz, a lakásban 30 fok...

Ha napi 2 ml Fosfo-val kezdek, az jó lehet, vagy egyből adjak napi 5-10ml-t?

Köszönöm!
 
Azt még elfelejtettem írni, hogy 25-28 fokos a víz, a lakásban 30 fok...

Ez sok 25-26-ra le kellene vinni. 30 fokos lakás és a hozzá tartozó meleg akvárium problémás.

Fosfo adagolása:
Adagolás: 10 ml / 500 liter
Ez az adagolás 0.1 ppm-el emeli a Foszfát koncentrációt a vízben.
 
Ez sok 25-26-ra le kellene vinni. 30 fokos lakás és a hozzá tartozó meleg akvárium problémás.

Fosfo adagolása:
Adagolás: 10 ml / 500 liter
Ez az adagolás 0.1 ppm-el emeli a Foszfát koncentrációt a vízben.

A klíma nekünk is kell már, nem csak a növényeknek. :)
Ez így nálam 1,2ml 0,1ppm. Ha most abból indulok ki, hogy jelenleg ~0, akkor már a 0,5ppm-hez is napi 6ml kell! :wideyed:
Vagy rosszul számoltam?
Aztán gondolom legalább egy hétig napi teszt...
 
A klíma nekünk is kell már, nem csak a növényeknek. :)
Ez így nálam 1,2ml 0,1ppm. Ha most abból indulok ki, hogy jelenleg ~0, akkor már a 0,5ppm-hez is napi 6ml kell! :wideyed:
Vagy rosszul számoltam?
Aztán gondolom legalább egy hétig napi teszt...
Ez nem napi adagolás, hanem ennyit emel egyszeri használattal. Ha mindenképp naponta akarod adagolni, akkor önts be a következő vízcsere után kb 6 ml-t (csak akkor, csak egyszer), majd adagolj napi 1 ml-t, és időnként ellenőrizd teszttel (mindig vízcsere előtt, vagy után). Ezzel kb tartani tudod a 0,5-1 ppm körüli szintet, ha a talajod nem nyeli el.
Az általánosan ajánlott NO3/PO4 arány 10/1 egyébként, úgyhogy ne lepődj meg, ha 0,5 ppm-es koncentrációnál még nem történne változás.
 
Ez nem napi adagolás, hanem ennyit emel egyszeri használattal. Ha mindenképp naponta akarod adagolni, akkor önts be a következő vízcsere után kb 6 ml-t (csak akkor, csak egyszer), majd adagolj napi 1 ml-t, és időnként ellenőrizd teszttel (mindig vízcsere előtt, vagy után). Ezzel kb tartani tudod a 0,5-1 ppm körüli szintet, ha a talajod nem nyeli el.
Az általánosan ajánlott NO3/PO4 arány 10/1 egyébként, úgyhogy ne lepődj meg, ha 0,5 ppm-es koncentrációnál még nem történne változás.

Köszönöm!
 
Sziasztok!
Egy kis segítséget szeretnék kérni PO4 miatt a sera teszt szerint 1 mg!
Ez igy jó vagy kell pluszba foszfátot adagolni? Az aki 54 literes teli növényekkel! A tápozás Green Aqua Micro Macro napi 4-4 ml! Co2 nagynyomású a világítás ADA AQUASKY 601-s a szűrés az JBL e701! Heti vízcsere 50%-k!
Előre is köszi!
 
Sziasztok!
Egy kis segítséget szeretnék kérni PO4 miatt a sera teszt szerint 1 mg!
Ez igy jó vagy kell pluszba foszfátot adagolni? Az aki 54 literes teli növényekkel! A tápozás Green Aqua Micro Macro napi 4-4 ml! Co2 nagynyomású a világítás ADA AQUASKY 601-s a szűrés az JBL e701! Heti vízcsere 50%-k!
Előre is köszi!
Ha nem látsz semmiféle hiánytünetet, és nincs komoly zöld algád, akkor teljesen rendben van. Azért 54 literre napi 4-4 ml GA táp elég durva adagolás...
 
Ha nem látsz semmiféle hiánytünetet, és nincs komoly zöld algád, akkor teljesen rendben van. Azért 54 literre napi 4-4 ml GA táp elég durva adagolás...
Kösz Beni!
Tudom hogy egy kicsit sok a 4-4ml de a növények mind nőnek mint a gomba! Egy kis zöld pont alga van néha az üvegen!
Egy kép!
2015-08-30_22.07.48_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
sziasztok!
keresek all in 1 testert (elsősorban: no3, no4, pH, GH, KH)
per.pill. nincs sok pénzem rá, úgyhogy egy olcsóbb átmeneti megoldás kell, eddig a Tetra 6in1 testert használtam ami azért a GH/KH terén hagy némi kívánninalót a többit viszonylag kivehetően mutatta.
köszi a tippet előre is!
 
Kicsit amatőr kérdésnek hangzik, de ki milyen fényviszonyok mellett használja a cseppteszteket?
Én most JBL tesztekkel próbálkozok és azt vettem észre, hogy más értéket mutat, ha az ablaknál levő fénynél hasonlítom össze a színeket. És más értéket lehet leolvasni, ha kb. 6500 K-es lámpa alatt/mellett nézem a színeket.
Miként érdemes az összehasonlítást elvégezni?
 
Kicsit amatőr kérdésnek hangzik, de ki milyen fényviszonyok mellett használja a cseppteszteket?
Én most JBL tesztekkel próbálkozok és azt vettem észre, hogy más értéket mutat, ha az ablaknál levő fénynél hasonlítom össze a színeket. És más értéket lehet leolvasni, ha kb. 6500 K-es lámpa alatt/mellett nézem a színeket.
Miként érdemes az összehasonlítást elvégezni?

Teljesen jó a kérdés, abszolút az egyik hibájára tapintottál rá a vizuálisan értékelhető vizsgálatoknak. A legjobb a természetes, szórt napfény. Ha ez nincs akkor az akváriumvilágítás is megteszi, egy a lényeg, hogy mindig a lehetőségek szerint azonos fényviszonyok között értékeld a tesztet. Célszerű az üvegfiola mögé egy matt fehér felületet tenni, hogy a háttér ne zavarjon be. Veszélyes hibát a leolvasás fényviszonyoktól függő pontatlansága azért nem okoz - azt gondolom, hogy nagyobb a mérés bizonytalansága.
 
A GA-ban is ezt tanácsolták a srácok, hogy jobb lenne, ha természetes fénynél mérnék. Csak hétköznap elég körülményes mérni, mert téli időszakban sötétben megy dolgozni az ember és sötétedik mikor már jövünk haza. Szóval marad a lápafény.:(
 
Sziasztok,

lenne egy olyan kérdésem hozzátok, hogy érdemes-e a jbl táskás tesztjeit megvásárolni vagy pedig jobb összevásárolgatni külön külön a teszteket. Milyen tesztekre lehet szükség?
elég sok gondom van az algákkal mostanában és szeretném tesztelni a vizet, hogy milyen paraméterekkel rendelkezik :)
 
Sziasztok,

lenne egy olyan kérdésem hozzátok, hogy érdemes-e a jbl táskás tesztjeit megvásárolni vagy pedig jobb összevásárolgatni külön külön a teszteket. Milyen tesztekre lehet szükség?
elég sok gondom van az algákkal mostanában és szeretném tesztelni a vizet, hogy milyen paraméterekkel rendelkezik :)
Nekem nincs kofferem, de ami nagyon tetszik a kofferban, hogy mindennek megvan benne a helye. A külöálló tesztekben meg az tetsik, hogy olyat veszel, amilyet akarsz, és mindegyikhez lesz különálló kis üvegcsepár, tartó, tehát az összes tesztet akár egyszerre is tudod futtatni. A kofferban ha jól láttam, nincsen minden teszt egyidejű futtatásához elég üvegcse, de ezt majd megcáfolja vagy megerősíti, akinek van koffere.
Én a mai napon is összeválogatnám azt, amire szükségem lehet.
 
Back
Oldal tetejére