• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Víztesztek - teszteljünk!

Nagyrészt egyetértek az álláspontoddal, meg azért én is hibáztam a csapvizes cserékkel, és a keménységet eszméletlen módon húzta le, tehát lehet, hogy telítődött karbonáttal is. Egyszer egy amazonia-t azért ki fogok próbálni :)

Nem az amazonia mellett kampányolok, csak tényleg picit máshogy viselkednek a különböző területekről származó talajok.

Eleinte csak Japán szállította ezeket az agyagos aljzatokat. Náluk van 2-3 ilyen gyártó üzem és OEM szerűen tolták mindenkinek.
De az utóbbi években sorra jelennek meg az ettől eltérő paraméterű aljzatok is. pl Up Aqua stb. Formára színre megtévesztésig hasonló, de tulajdonságokban nem.

Növényezni ebben is abban is lehet. De mivel mi elsősorban japán aljzatokat használunk ugyanazokat a folyamatokat látjuk a bolti, otthoni és ügyfél akváriumokon is.
 
Dehogy nem, igaz nem toltam limezöldig, de a DC színesedett. Meg mellette ott volt a Siporax és matrix trop. ISTA van most garnis akváriumban is, ott sem csinál semmit a pH-val, amennyi a cserevíz pH-ja, annyi az akváriumé is. Sokkal összetettebb ez a vízkémia, mint gondoljuk... :nagysóhaj :D

Ott a Shrimp változatot használod? vagy az is a növényes?
A garnélás állítólag 5.5-re húzná.
 
Ott a Shrimp változatot használod? vagy az is a növényes?
A garnélás állítólag 5.5-re húzná.

A növényeset. Volt bontott zsákom :) Erre is ráírják a pH 6,5-et...

De asszem meg fogom csinálni valamikor, hogy 1 marék új talajt tiszta RO vízbe teszek, és pár napon keresztül megmérem a pH-ját. Amúgy nem zavar, mert tudok pH-t állítani, de hát ha egyszer ráírják... ;)
 
pH csökkentés Itt olvastam egy tesztet a szűrőanyagok pH befolyásoló hatásáról, ami szerint a Siporax és a Matrix Trop is frankón emeli a pH-t. Lehet, hogy ezért nem működött az aktív talajod?
A sSiporax valóban emeli míg új , de hamar neutrálissá válik . A matrix trop teljesen semleges .
A dekorációs elemekről nem esett szó ,amelyek ellenben nagyon beleszólhatnak a változásba.
 
pH csökkentés Itt olvastam egy tesztet a szűrőanyagok pH befolyásoló hatásáról, ami szerint a Siporax és a Matrix Trop is frankón emeli a pH-t. Lehet, hogy ezért nem működött az aktív talajod?

Arra gondolsz, amit én csináltam korábban? :) Ezen már meg sem ütközök. Ha megnézed az eredményeket, az ISTA 0,1 pH értéket mozdított a vak mintához képest, ami a mérési hibán belül van, tehát ilyen módon lényegében semmit nem csinál a pH-val. (El is felejtettem, hogy ezt a vizsgálatot már megcsináltam, köszi, hogy eszembe juttattad!)
Egyébként valszeg a szilikátalapú szűrőanyagok is számítanak, de szerintem az első adag csapvíz-RO vízcserékkel gurítottam el a pöttyöst, amikor túl sok karbonátot kötött meg a talaj.
A garnélásokban amúgy kénsavval leviszem a pH-t semlegesre, és tőzegkivonattal savanyítom. A talaj (új ista van kettőben, kettőben új borneawild shrimp soil) itt sem szól bele. Van egy zsák bontatlan Tropica talajom, csak nincs üres akváriumom, hogy berendezzem, arra kíváncsi lennék.
 
A sSiporax valóban emeli míg új , de hamar neutrálissá válik . A matrix trop teljesen semleges .
A dekorációs elemekről nem esett szó ,amelyek ellenben nagyon beleszólhatnak a változásba.

Sajnos egyikben sincs teljesen igazad. Nem csak én szívtam a szilikátok pH növelő hatása miatt. Dekor nem volt benne, hollandnak volt berendezve anno.
 
Sajnos egyikben sincs teljesen igazad. Nem csak én szívtam a szilikátok pH növelő hatása miatt. Dekor nem volt benne, hollandnak volt berendezve anno.
Ezt úgy érted , hogy a siporax a későbbiekben sem vált neutrálissá ?
 
Ezt úgy érted , hogy a siporax a későbbiekben sem vált neutrálissá ?

Úgy értem, hogy a siporax nem vált HAMAR semlegessé, mivel még mindig 7 feletti a pH, de azóta nem mértem meg szakszerű módon, mivel az élő biofilm és a belső mikrorepedésekben lévő bacitetemek valószínűleg befolyásolnák a mérési eredményt. A dekorokat meg írtam, nem volt benne semmi.

Ha ez így van akkor az összes mesterséges szűrőanyagot érdemes lenne megvizsgálni .

Persze, egyértemű, minden ásványi eredetű anyagból oldódik ki valami, legfeljebb nagyon-nagyon kis mértékben, illetve minket nem befolyásol, vagy még előnyös is.
 
Úgy értem, hogy a siporax nem vált HAMAR semlegessé, mivel még mindig 7 feletti a pH, de azóta nem mértem meg szakszerű módon, mivel az élő biofilm és a belső mikrorepedésekben lévő bacitetemek valószínűleg befolyásolnák a mérési eredményt. A dekorokat meg írtam, nem volt benne semmi.

Persze, egyértemű, minden ásványi eredetű anyagból oldódik ki valami, legfeljebb nagyon-nagyon kis mértékben, illetve minket nem befolyásol, vagy még előnyös is.

Utolsó hozzászólásom a témában, mert megint nem a vízkémiáról vagy a hobbiról beszélgetünk - nem csak itt, más fórumon sem -, hanem márkákba vetett vallásos hitről, hogy ha ezen a vonalon indulunk el, akkor a legjobb szűrőanyag a szivacs! A baktériumoknak teljesen megfelel, kellően nagy felületet biztosít biofilm formájában, nagyon könnyen tisztítható és eszméletlenül olcsó.
 
Nekem két akváriumom fut párhuzamosan:
1. 160l, manado talaj, full RO csere volt egy darabig, most az RO elfolyó vizével visszasózom és az így készült 70-80-as víz megy bele, csere után 130-as, co2 reaktorral, GH/KH 6-7 körül, tds 145 körül vízcsere előtt, ph 6,6 este, 7,2 körül reggelre, csapvíz 7,6. 2014. októberben indult. Szűrőben siporax és vatta, sipo 1 éves körüli a legfrissebb, illetve régebbi is van.
2. 18l, Environment talaj, full RO csere (8l), saltyshrimp GH/KH+-al 130re belőve a cserevíz, co2 difivel, GH 5, KH 0, tds 140 (valamitől megnő, mineralstone-tól?), ph 5,7-6,2 között (este-reggel), 2015. februárban indult. Szűrőben szivacs, lávakő van egyelőre.

Ugyanazt az RO vizet kapják, bár a visszasózás eltér, de mégis hatalmas a különbség a ph-ban és a GH/KH értékben. A nagyban egy ideig semmilyen visszasózás nem volt, mert lassan álltam át vele az RO-ra, de egy hét alatt 100 ppm-ről 150-re is felment a tds a végefele. Most már beállt kicsit, és a 130-as víz ma reggel 145-s volt (tápozás is bekeverhet).

A lényeg, hogy a legnagyobb különbség a talaj lehet, a sipo és a manado már talán nem szól bele annyira.
 
Jó lenne egyébként összeszedni melyik talaj mit csinál pontosan a vízzel. Legalább azok akik szeretnek méregetni. :)

Ahogy látom az ISTA is 6.5-öt ír rá a zacsira. De akkor ott valami nem volt ok mégsem, ha CO2 mellett 7.5-öt mértél. Vagy nem volt CO2?
Akkor az első mérés :) Tropica talajt használok (powder type) és 5,5-6-os PH-jú ioncserélt vízzel van töltve az akvárium. Ez a talaj innen már nem húzza lejjebb a PH-t :D:D
 
Sziasztok!
Nekem a sajnos a nitrit szinthez azt jelezte a teszt,hogy az egekben van. Lehet összefüggés ez és az között, hogy néhány napja elkezdett opálossá válni az akváriumban a víz? Én arra tippelek, hogy túl sok kajamaradék halmozódott fel az akváriumban.. Az okozhat ilyen problémát?
(Amúgy nem tudom ez számít e, de a nitrát szint optimális lett)
 
Ha a nitrit az egekben, az nagy baj. Gyors 50-70%-os vízcsere kéne. Ha a sok kajára gyanakszol, az lehet a ludas. A Seachem Pistine-t javaslom.
 
Ha a nitrit az egekben, az nagy baj. Gyors 50-70%-os vízcsere kéne. Ha a sok kajára gyanakszol, az lehet a ludas. A Seachem Pistine-t javaslom.
Igen már a boltban is mondtad,h lehet egy ilyet vehetnék..már bánom,h nem fogadtam meg a tanácsod, ha már úgy is ott voltam :(
Az 50%-os vízcsere megtörtént vasárnap, de tegnap délután mintha megint opálosabb lett volna már.
 
Ha a nitrit az egekben, az nagy baj. Gyors 50-70%-os vízcsere kéne. Ha a sok kajára gyanakszol, az lehet a ludas. A Seachem Pistine-t javaslom.
Ha esetleg mégsem a kaja miatt sok a nitrit akkor is ezt a terméket ajánlod (Seachem Pristine - vízminőség javító 250ml, 3 990,00 Ft Green Aqua Green Aqua)? Mert van még két másik ebben a termékcsaládban:
Seachem Prime vízelőkészítő - 250 ml most csak 3 990,00 Ft - Green Aqua Green Aqua
és
Seachem Stability vízkezelő - 500 ml. Green Aqua Green Aqua
Ha esetleg meg kell rendelnem webshop-on..
 
Prodac PO4 tesztem van, de az az érzésem, hogy nem jó. A vizem foszfát tartalmát 0-nak mutatja, kipróbáltam 2g+500ml ozmó keverékkel, azzal is nulla, most 1 ml macro+4ml ozmó keveréket mérek, de egyelőre ez is színtelen. Meg tudnak ezek romolni? Vagy a prodac tesz amúgy sem ér semmit ?
 
Back
Oldal tetejére