• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Vízlágyítás

Hát srácok, akkor elmondom, hogy piszkosul sós-savas íze van a kalcium-kloridtól, enyhén kesernyés a MgSO4-tól és a K2SO4-tól ;)

Hozzáteszem, hogy az aszpartam sem való emberi fogyasztásra, mégis megesszük - már aki -, szinte minden formában. A Sudan Red G sem volt mindig tiltott az EU-ban, Kínában még ma is használják, pedig genotoxikus. Norbi szívbarát Na-csökkentett sójáról is ki fog derülni előbb-utóbb, hogy nem is olyan jó dolog, hogy 30-50% KCl-dal helyettesítik benne a NaCl-ot :) De ezt csak így OFF-ként mondom.
 
Határozottan NEM emberi fogyasztásra vannak ezek a termékek. Lehetőleg senki ne próbálja ki. Az általános iskolai osztálytársam is megkóstolta anno a vanília illatú sampont és nem olyan íze volt, de jól se érezte magát tőle, maradjon a GH+ íze és emberi szervezetre gyakorolt hatása egy örök rejtély, ha lehet.
Ezen nagyon jót kacagtam, nagyon jó. Persze, amit garnélának találtak ki, az maradjon is csak az övék. Elvégre halkaját sem eszünk...
 
Ezen nagyon jót kacagtam, nagyon jó. Persze, amit garnélának találtak ki, az maradjon is csak az övék. Elvégre halkaját sem eszünk...

Mondjuk úgy, hogy a garnélák sem nyalogatják. :) Amit dexkill írt annál több anyag van benne köztük gipsz is stb. Szal poénnak jó, de azért inkább ne nyalogassunk akváriumi vízkezelőket.
 
Mondjuk úgy, hogy a garnélák sem nyalogatják. :) Amit dexkill írt annál több anyag van benne köztük gipsz is stb. Szal poénnak jó, de azért inkább ne nyalogassunk akváriumi vízkezelőket.
Belegondolok van ebben egy kis perverzió. ? :ROFLMAO:
 
Mondjuk úgy, hogy a garnélák sem nyalogatják. :) Amit dexkill írt annál több anyag van benne köztük gipsz is stb. Szal poénnak jó, de azért inkább ne nyalogassunk akváriumi vízkezelőket.

igen, biztosan van benne gipsz is, de annak az izét nem lehet kivenni a CaCl2 mellett :)

Belegondolok van ebben egy kis perverzió. ? :ROFLMAO:

a sósav édes, de nem igazán mar
a kénsav melegít és egy picit mar
a nátrium-hidroxid k*rva forró, és jobban mar, mint a kénsav
a tiszta kálium-klorid iszonyatosan sós, nagyobb mennyiségben meg hányásra ingerel,
stb.

Perverziónak még senki nem nevezte, de lehet, hogy igazad van :p

Tényleg ne nyalogassuk a vegyszereket, de azért azt kár állítani, hogy egészségre ártalmas volna, ha egy késhegynyi adagot valaki megkóstol ;) Tudjátok, a foszforsav sem ennivaló, mégis tele van vele az összes szénsavas üdítő (a pH-juk pedig külön érdekes téma lenne).

Ok, részemről off az OFF :)
 
A macska ivott már az akvából, de az nagyon gáz lenne, ha én is erre vetemednék. :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:

Ha a vízcseréket nem hanyagoltad el, akkor nem igazán ;) 2 millió éven át csak ilyen vizet ittak eleink, a pestiek meg még ma is :D:D:D (bocs!)
 
Sziasztok,

Szeretném regenerálni a kevertágyas műgyantámat viszont ezt a Szi-Ti lefolyótisztítót sehol nem találtam. A Mr. Muscle-ből vettem granulátumot de nem igazán látom, hogy a kis golyókon kívül más is lenne a dobozában. Viszont most vettem ezt a Búvár nevűt, amiben látom az alumínium lapokat, egy kicsit átlátszó, szabálytalan darabokat és fehér golyókat. Jól sejtem, hogy ebből is a fehér golyókat kell kiválogatni a regeneráláshoz?
Köszönöm előre is a válaszokat!
 
Sziasztok,

Szeretném regenerálni a kevertágyas műgyantámat viszont ezt a Szi-Ti lefolyótisztítót sehol nem találtam. A Mr. Muscle-ből vettem granulátumot de nem igazán látom, hogy a kis golyókon kívül más is lenne a dobozában. Viszont most vettem ezt a Búvár nevűt, amiben látom az alumínium lapokat, egy kicsit átlátszó, szabálytalan darabokat és fehér golyókat. Jól sejtem, hogy ebből is a fehér golyókat kell kiválogatni a regeneráláshoz?
Köszönöm előre is a válaszokat!

Hú itt valami nagyon nem tiszta... biztos vagy benne, hogy egy KEVERTÁGYAS GYANTA regenerálásához ezekre a vegyszerekre van szükséged?! ;)
 
Hú itt valami nagyon nem tiszta... biztos vagy benne, hogy egy KEVERTÁGYAS GYANTA regenerálásához ezekre a vegyszerekre van szükséged?! ;)
SSSsssssss...!
Várjuk ki a végét! :D
Viccet félretéve szerintem Te valahol véletlenül 2-t lapoztál. A gyanták lényege, hogy a Ca és Mg ionokat Na ionra cserélje. Így vagy sima sós vízzel kell regenerálni, vagy HCl és NaOH segítségével. Akvarisztikában az utóbbit úgy tudom nem szokás használni, de ipari környezetben ez a gyakoribb.
 
Nem egészen értem. Kevertágyas műgyantát szeretnék regenerálni az alábbi leírás alapján:

http://zsotyi.blogspot.hu/2011/06/ioncserelo-mugyanta-regeneralasa.html

Az anion részéhez kell elvileg a nátrium-hidroxid, amit a Szi-Ti -ből vagy a mr. Muscle-ből tudok kiválogatni. Hol kevertem meg és mit? :O

Na akkor van egy jó hírem: hagyd a válogatást a fenébe! :)
Tiszta NaOH-t már simán tudsz venni egy-két vegyi árut értékesítő boltban, de a legegyszerűbb rendelni a netről.
 
Na akkor van egy jó hírem: hagyd a válogatást a fenébe! :)
Tiszta NaOH-t már simán tudsz venni egy-két vegyi árut értékesítő boltban, de a legegyszerűbb rendelni a netről.

És a kation részét nem kell sósavval kezelni?
 
SSSsssssss...!
Várjuk ki a végét! :D
Viccet félretéve szerintem Te valahol véletlenül 2-t lapoztál. A gyanták lényege, hogy a Ca és Mg ionokat Na ionra cserélje. Így vagy sima sós vízzel kell regenerálni, vagy HCl és NaOH segítségével. Akvarisztikában az utóbbit úgy tudom nem szokás használni, de ipari környezetben ez a gyakoribb.

Ha jól tudom a kevertágyas gyanta nem Na-ra cseréli ki a keménységet okozó ionokat, hanem H+ -ra (HCl-ből) és OH- -ra (NaOH-ból). Az általad említett gyanta egy másik típus, ott valóban NaCl-al regenerálnak, és Na-ra történik a csere. Pont a Na+ többlet miatt nem javaslott az utóbbi gyanta a növényes akváriumoknál. Szóval a kevertágyas gyanta jóval elterjetebb az akvarisztikában (régen a Na-os típus ment a halas akvarisztikában), csak a regenerálás kicsit macerás. :)
 
Én kevertágyas műgyantaként (nem a SZAT gyanta) vettem egy liter belőle, hogy a heti vízcserékhez a 14-es keménységű vizet 10-esre lágyítsam vissza. Ehhez egy DIY megoldást választottam, amikor egy sima akvárium szűrő+cső+flakon+harisnya megoldáson átszűröm a vizet és a csapvízből 0-ás összkeménységű lesz; ehhez öntöm hozzá a 14-es csapvizet és végül 10-es lesz.
Nem növényes akváriumom van, illetve van benne pár növény: a garnélásban jávai moha, eleocharis parvula és salvinia, ezenfelül galaxy razbórák és 5db Helena. A másikban gömbmoha és salvinia, neonhalak, vörös fantomlazacok, pár corydoras meg két anci.

A leírás alapján a SZI-TI-ben vagy a Mr. Muscle-ben van NaOH.
 
Én kevertágyas műgyantaként (nem a SZAT gyanta) vettem egy liter belőle, hogy a heti vízcserékhez a 14-es keménységű vizet 10-esre lágyítsam vissza. Ehhez egy DIY megoldást választottam, amikor egy sima akvárium szűrő+cső+flakon+harisnya megoldáson átszűröm a vizet és a csapvízből 0-ás összkeménységű lesz; ehhez öntöm hozzá a 14-es csapvizet és végül 10-es lesz.
Nem növényes akváriumom van, illetve van benne pár növény: a garnélásban jávai moha, eleocharis parvula és salvinia, ezenfelül galaxy razbórák és 5db Helena. A másikban gömbmoha és salvinia, neonhalak, vörös fantomlazacok, pár corydoras meg két anci.

A leírás alapján a SZI-TI-ben vagy a Mr. Muscle-ben van NaOH.

Én is így készítem a cserevizet, annyi különbséggel, hogy nálam a lágyítandó és a keveréshez használt csapvíz jóval keményebb. Az általad említett lefolyótisztítók tartalmaznak NaOH-t, szóval ezekből is ki lehet válogatni a kívánt mennyiséget, de én nem szoktam ezzel pepecselni, amikor lehet olcsón venni tiszta NaOH-t.
 
Jó, tehát a "hagyjam a válogatást" rész értettem félre, mert azt hittem hogy az egész gyantánál hagyjam. Azért nem értettem. :D Tudomásom szerint a József körúti Azúrban lehet venni NaOH-t csak az 5-kor bezár és addig nem érek oda.
Tudom-tudom..használjam a google-t. (kár, hogy a floravitától már rendeltem csak épp az elektromos cigimhez.. :D )
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére