• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Vízlágyítás

Jajaja. Készre sózott vizet kell visszatolni az akvába! Pofonegyszerű mérni visszatöltés előtt egy akva ppmet, és ahhoz kiszámítva felsózni a lágyvizet.
Ha fokozatosan lágyítasz mondjuk egy már betelepített akvát, akkor sem tolsz rögtön a 260-as víz helyett 120 ppmes 50%os vízcserét...
 
Nagyon jól csinálja! Nem az akváriumot basztatjuk, hanem a kész vízzel cserélünk. Így helyes. A pH 5-6 körüli RO víz jó víz. Jó a RO szűrője, kivesz belőle mindent.

De ez az 5 koruli PH nem nagyon jo a bacikulturanak ha jol gondolom, a visszasozas utan is ennyi marad.... Vagy ne foglalkozzak ezzel?
Azert aggodok, mert most fejlodik ki a bakterium a talajban es a szuroben, nem akarom legyilkolni mindjart az elejen :)
Most megprobalkozok az RO atszelloztetesevel legpumpaval, a topik elejen tlantos ajanlotta valamikor.
 
4 nagyobb ko van benne, de fogalmam sincs mit valtoztatnak... Van 1 darab hofeher ko, es 3 nagyobb meretu ko, amit a boltban elefant skin neven arultak. Tenyleg ugy is nez ki.....
Mot mertem meg a tiszta RO vizemet egy masik digitalis merovel, az is 5,74 erteket adott.... Kicsit alacsonynak erzem.. Es ezt meg le is viszi az amazonia.

A jó minőségű RO víz egyik bizonyítéka a pH 5,7 körüli érték, ez kiváló. Ez a pH tényleg alacsony, kicsit emelni kellene rajta. Javaslom a szódabikarbónát, főleg, hogy kiemelted, hogy van otthon és használnád is. Kh kell! Aki mást mond, nem ért hozzá ;) Egy ideális növényes vízben 0-2°nk Kh tökéletes. Törekedj a 0-1 körüli értékre, és minden rendben lesz. A cél az, hogy a víz pH-ja stabil legyen, a Kh pufferel, védi a vizet a pH lezuhanásától. Az elején azt szúrtad el, hogy az amazónia mellett nem RO-val töltünk fel, hanem sima csapvízzel, aztán az első vízcserék mehetnek csapvíz-RO-víz eleggyel (olcsóbb is), aztán a 2. héttől állítjuk be a víz értékeit a RO-vizes cserékkel. Azért alacsony a Gh-d és a Kh-d, mert az amazónia megköti az oldott ionokat. Mivel adagolsz CO2-t is, így a pH simán lezúg 6 alá. Az ideális pH 6,5-7 között van. Ez minden szempontból megfelelő :)
 
A jó minőségű RO víz egyik bizonyítéka a pH 5,7 körüli érték, ez kiváló. Ez a pH tényleg alacsony, kicsit emelni kellene rajta. Javaslom a szódabikarbónát, főleg, hogy kiemelted, hogy van otthon és használnád is. Kh kell! Aki mást mond, nem ért hozzá ;) Egy ideális növényes vízben 0-2°nk Kh tökéletes. Törekedj a 0-1 körüli értékre, és minden rendben lesz. A cél az, hogy a víz pH-ja stabil legyen, a Kh pufferel, védi a vizet a pH lezuhanásától. Az elején azt szúrtad el, hogy az amazónia mellett nem RO-val töltünk fel, hanem sima csapvízzel, aztán az első vízcserék mehetnek csapvíz-RO-víz eleggyel (olcsóbb is), aztán a 2. héttől állítjuk be a víz értékeit a RO-vizes cserékkel. Azért alacsony a Gh-d és a Kh-d, mert az amazónia megköti az oldott ionokat. Mivel adagolsz CO2-t is, így a pH simán lezúg 6 alá. Az ideális pH 6,5-7 között van. Ez minden szempontból megfelelő :)

Koszi, ezt fogom tenni most.
 
De ez az 5 koruli PH nem nagyon jo a bacikulturanak ha jol gondolom, a visszasozas utan is ennyi marad.... Vagy ne foglalkozzak ezzel?
Azert aggodok, mert most fejlodik ki a bakterium a talajban es a szuroben, nem akarom legyilkolni mindjart az elejen :)
Most megprobalkozok az RO atszelloztetesevel legpumpaval, a topik elejen tlantos ajanlotta valamikor.

Tovább fogja csökkenteni a pH-t, mivel CO2-t oldasz be a friss RO vízbe, nőni nem fogja. Az állott RO-víz beoldódhat CO2, ezt lehet kihajtani a levegős szellőztetéssel :) De próbáld meg, ha van légpumpád, hátha javít valamit.

Én simán Kh-t növelnék és kész :)
 
Hagyjad álni a RO vizet 1 napig. Ha a kövek mész tartalmúak azok is emelni fogják a TDS t. utána kellett volna járni. Szárazon ha savat vagy ecetet raksz rá és nem pezseg akkor nem fogja keményíteni a vizet . Ha megmarja és pezseg akkor keményíti és felviszi a TDS t.
Nincs semmi baj egyikkel sem . Csak én ennek megfelelően sózom vissza.Ha ereszt 110 körüli re,ha nem akkor 170 körülire.

170-es vizet miért sózással készítesz? Az egy sima 1:2 -1:3 arányban kevert csapvíz : RO-víz arány. Jó, kis akváriumnál nem számít, az igaz :)
 
Saját vélemény, hogy ha ilyen rendszert használsz beleértve Amazonia (ADA motyók) és lágy vízzel cserélsz, akkor simán lehet 5.5-6.0 is az első hetekben a pH.
Emiatt nem kell aggódnod. A pH nem össze-vissza ugrál. A talaj és a beöntött lágy víz után stabil a pH. A CO2-re kell figyleni nekem ilynekor DC-vel könnyebb beállítani.

Legutóbb az oktatós 60 literes akváriumot indítottuk így és a pH controllert emiatt nem is nagyon tudtuk használni.
Direktbe megy a CO2 a pH még mindig 6-6.2 körül, de az akvárium köszöni szépen gyönyörű, halak garnélák remekül elvannak. Szépen lassan felkúszik majd 6.5-6.7-re a következő hónapokban.

Korábban írtam az alacsony pH és az alacsony hőmérsékletről, hogy nem ideális, de a kettő közül a hőmérséklet az ami kritikusabb. Pl. 20 fok alatt már látható eredménye van a szűrő teljesítmény csökkenésének. Ahogy 30-hoz közeledve is.

A pH-val nem kell foglalkozni. Semmilyen problémát nem látunk full RO cserékkel. A növények imádják és a halak garnélák is remekül elvannak. Csak a garnélák vedlése miatt adunk porokat! Ez az egyetlen dolog amit megfigyeltünk mint negatívum. Több volt a pusztulás előtte vedlési problémák miatt.
És mivel szinte minden akváriumban van legalább amano garnéla ezért picit porozni érdemes. Csapvizet nem használnék ha már egyszer lágyítok.
 
Ez az akvárium - bocsi a telós képért - ügyfeles akvárium.

Ahogy a bolti bemutatókat itt is kizárólag RO vízzel cserélünk. Most néztem 1.5 éves a monstrum.
Azt hiszem 2m x 0.7m x 0.6m a pontos mérete. 1/3 RO megy minden héten a start óta. Meg azelőtt 2 évig kb.

2db 2080-as dolgozik alatta. Rengeteg hal stb.

Untitled-1.jpg
 
Koszi Viktor, akkor az aggodast befejeztem ezennel :)
Irtam hogy kiprobalom az RO viz atszellozteteset legpumpaval. Nos az alapvetoen 5.8-as RO viz 1 ora legpumpazas utan 6,70 PH lett.
 
Koszi Viktor, akkor az aggodast befejeztem ezennel :)
Irtam hogy kiprobalom az RO viz atszellozteteset legpumpaval. Nos az alapvetoen 5.8-as RO viz 1 ora legpumpazas utan 6,70 PH lett.

Azt tegyük hozzá még - ezt elfelejtettem -, hogy RO víz pH-ját mérni pontosan nagyon-nagyon nehéz. A profi - milliós - laborműszerek sem szeretik az ionmentes környezetet, tehát lehet, hogy az 5,8 sem 5,8.

De így, hogy átszellőztetted, teljesen jó. Igaz, hogy a RO víznek nincs pufferkapacitása, így az akva pH-ját nem fogja befolyásolni, mivel kH-ja továbbra sincs :)
 
170-es vizet miért sózással készítesz? Az egy sima 1:2 -1:3 arányban kevert csapvíz : RO-víz arány. Jó, kis akváriumnál nem számít, az igaz :)
Azért sózással mert akkor tudom mi van benne! Próbáltam csapvízzel is de állandó alga gondok voltak tőle :(
 
RO víz SaltyShrimppel visszasózva iható? Kíváncsi lennék mennyiben más az íze, mint a csapi víznek... :rolleyes:
Mivel nem nagyon publikaljak mi van benne, igy en nem nagyon innam meg.... Persze nagyjabol lehet sejteni a tartalmat, de az ordog nem alszik, ki tudja milyen nonfood grade cuccot tesznek bele....
 
Mivel nem nagyon publikaljak mi van benne, igy en nem nagyon innam meg.... Persze nagyjabol lehet sejteni a tartalmat, de az ordog nem alszik, ki tudja milyen nonfood grade cuccot tesznek bele....
Ha a garnéla kibírja, az ember is. Sokkal nagyobb az igényük, mint nekünk.
 
Határozottan NEM emberi fogyasztásra vannak ezek a termékek. Lehetőleg senki ne próbálja ki. Az általános iskolai osztálytársam is megkóstolta anno a vanília illatú sampont és nem olyan íze volt, de jól se érezte magát tőle, maradjon a GH+ íze és emberi szervezetre gyakorolt hatása egy örök rejtély, ha lehet.
 
Back
Oldal tetejére