• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Vízlágyítás

Valaki nem tudja véletlenül, pontosan mi is a pontos különbség a mai ioncserélt meg a desztvíz között? Próbáltam utánaolvasni, és találkoztam egy halom ioncserélésnek nevezett eljárással. Az egyik szilikátokkal dúsítja a vizet, a másik nátriummal, a harmadik valami titokzatos antianyaggal. Ezek az eljárások elvileg semmivel sem csökkentik a víz oldottanyag tartalmát, csak a vízkeménység helyett valami más kerül a vízbe. De ha jól értem, akkor a modern eljárások nem csak cserélnek, hanem mindenestül el is távolítják ezeket az anyagokat. Ha veszek a benzinkúton ioncserélt vizet, akkor nagy betűkkel az van ráírva, desztillált víz, alatta hogy ez azzal egyenértékű ioncserélt. A halasbolti gyanta ugyanezt csinálja, vagy más eljárást használ? Na most ebben a vízben lehet elvileg vízkeménység-maradvány is, meg valami grátisz meglepi a gyantából. Pontosan mi is van tehát benne, ami miatt annyi helyen ellenzik a használatát?
 
És miért változik ez gyártóról gyártóra? ;)

Megnézném, hogy ki gyártja az általam legkönnyebben elérhetô verziót és megkérdezném a gyártót.

A Winnys víz pl. 7ph-t mutatott, az Aldis meg kicsapta a ph mérôt (mert ugye desztvízben elmossuk használat után...).
 
Hali!

Moszat

Erről ugyan már volt szó, az üzleti ioncserélt vizet sokan használják van akinél semmi gond nincs.Nálam nagymérvű barna algásodást okozott. Ezt teszteltem hónapokon át, és bebizonyosodott, hogy tényleg ettől volt.Ráadásul nagyon magas volt a szilikátszintje is.

De gondolom azt azért tudod mi a különbség egy desztillált víz és egy ioncserélt víz között?

Ugyan az eljárási módokról rengeteget olvastam, hogy értelmeset tudjak hozzátenni a fórumon de rájöttem, hogy annyira de annyira nem érdekel, hogy közben elaludtam, szóval majd ezt mások leírják.

A halasbolti gyanta annyira jó, hogy még a tengerisek is használják, pedig ott igen kényes vízi szervezetekről van szó. Hogy más e vagy sem mint a többi gyanta azt nem tudom, de bátran használhatod.

Bár ez már off---de nem tudom, hogy azért kérdezed e mert ezt akarod használni?

De, ahogy lejjebb írva vagyon, előbb utóbb mindenki megunja a pepecselést (biztos van aki nem) és vesz egy RO-t.A világon én elleneztem a legjobban, de aztán beláttam, hogy rengeteg pénzt és időt és bosszúságot takarítok meg, ha veszek egy ROt.Húztam halasztottam vagy 1-2 évig de aztán beadtam a derekam.
 
Ehhez a beszélgetéshez annyit tennék hozzá saját tapasztalatból, hogy egy vödör (ez nálam 20 litert jelent) vízig nem adom fel a gyantázást, mert két perc alatt megvan és nem olyan vészesen drága (850 forint kb 100 literre, tehát másfél havonta)... Ha már több vizet kellene lágyitanom, akkor biztosan váltanék.

Nekem túl kevésnek tűnik, hogy az RO gép heti 20 literre menjen, ennyit megcsinál 1-2 óra alatt, utána mosogatni a gépet, vigyázni, hogy ne száradjon ki a membrán, akár kiszerelni, stb... plusz a kezdeti nagyobb beruházási költség.

Azt meg végképp nem tudom elképzelni, hogy hetente 20 liter desztillált vagy ioncserélt vizet bárhonnan is hazacipeljek!

A gyantás vízzel nekem még nem volt bajom, 20l lágy-10 liter csapvízzel cserélek minden héten és nincsen vízkövem, minden él és virul!
 
Nos nem akarok itt reklámot csinálni, de nem kell vagyonokat kiadni egy RO készülékért.Itt azért van egy kis félreértés.
Egy egyszerű akvarisztikai célra alkalmas (mi más is lenne?) készüléket lehet már kapni sacc/kb.25. . Ft.-ért kapni. Igaz két utas, de ami ennél többet tud az már a luxus kategória.(Na ezért megint kapok.. :) )
Nem tudom milyen mosogatás kell, semmi szerelés nem kell.
A víz levétel után le kell dugózni azonnal, és így nem szárad ki.Soha!A ledugózást nem írom le itt mindenki kreatív. :) Max. annyira elöregszik, hogy szétfoszlik a vízben.De ilyen nemigen van.

De ez sem mindig igaz. Ugye aki érdeklődött a meghirdetett RO kütyüm után annak leírtam, a paramétereit.3 év után semmi baja nem volt és semmit nem cseréltem benne.

Ne felejtsük el, hogy itt ( nem lebecsülendő !!) csak édesvízről van szó nem másról!

Tehát nem kell túlspirázni a dolgot egy egyszerű RO készülék megéri az árát, és bizton használható.
 
Ma vettem egy liter gyantát.
Van esetleg valakinek olyan tapasztalata, hogy ha ezen keresztül töltöm fel az akvárium vizét, akkor az mennyire fogja kb. lenyomni?
Jelenleg 18-as a vizem.
Már csak valami eszközt kellene kreálnom hozzá, amit be tudok kötni a vízcserélőmbe. Valami olyasmi lenne a legjobb mint az AM1000. Aztán lehet nem barkácsolgatok, mert épp ma láttam hogy 4500-ért lehet kapni üres szűrőtartót, aminek mindkét felébe tekerhető csőcsonk.
Már kicsit bánom is, hogy nem vettem meg.
 
jojo said:
Nos nem akarok itt reklámot csinálni, de nem kell vagyonokat kiadni egy RO készülékért.Itt azért van egy kis félreértés.
Egy egyszerű akvarisztikai célra alkalmas (mi más is lenne?) készüléket lehet már kapni sacc/kb.25. . Ft.-ért kapni. Igaz két utas, de ami ennél többet tud az már a luxus kategória.(Na ezért megint kapok.. :) )
Nem tudom milyen mosogatás kell, semmi szerelés nem kell.
A víz levétel után le kell dugózni azonnal, és így nem szárad ki.Soha!A ledugózást nem írom le itt mindenki kreatív. :) Max. annyira elöregszik, hogy szétfoszlik a vízben.De ilyen nemigen van.

De ez sem mindig igaz. Ugye aki érdeklődött a meghirdetett RO kütyüm után annak leírtam, a paramétereit.3 év után semmi baja nem volt és semmit nem cseréltem benne.

Ne felejtsük el, hogy itt ( nem lebecsülendő !!) csak édesvízről van szó nem másról!

Tehát nem kell túlspirázni a dolgot egy egyszerű RO készülék megéri az árát, és bizton használható.

Ez így van! Nekem sikerült ezt az RO készüléket megvennem a fent említett úrtól ;) , ami azóta is kiválóan működik.
Köszönöm is még egyszer :thumbup: !
Ja és valóban nem egy vagyont adtam ki érte! Én heti kb. 60-70 litert készítek amit felhasználok az akváriumba a kávéfőzőbe a teafőzőbe és a heti párologtatás után töltésére. A háztartási gépeket azóta nem kell vízkő oldozni az akváriumban a növények jelentős fejlődnek.
Hetente nyírom őket!
Pont ma sikerült egy mérést végeznem Gh11 Kh9. Nem teljes RO-val cserélek! Szerintem ez már nem rossz.
 
Szén betétet azért érdemes legalább évente cserélni, nem egy nagy kiadás! Cirka fél év használat után én sem tapasztalok semmi amortizációt, csak ajánlani tudom! A gyantás bűvészkedés után egy RO kész felüdülés különben.

Sent from my Motorola.
 
Azt hiszem nem fogalmaztam meg elég pontosan a kérdésem. Természetesen utánaolvastam itt és nem találtam meg a választ, ezért kérdeztem rá konkrétan. A desztillált víz az mindenhol desztillált víz, gyakorlatilag vegytiszta H2O némi oldott légköri gázzal. Az ioncserélés alatt viszont egy kalap alá vesznek egy halom hasonló elven működő technikát, amiknek egész más a végeredménye akvarisztikai szempontból. A kereskedelemben kapható kész vizek és cuccok esetében viszont a pontos eljárás nincs feltüntetve. Sejtéseim vannak, de ezeket nem tudom ellenőrizni. Ha jól sejtem, akkor az ivóvízpucoló berendezések, amiket sóval kell regenerálni, azok simán nátriumra cserélik a keménységet, ami nekünk nem jó. A régi zeolit alapú ioncserélők szilikátra cseréltek, ezek gondolom a barnaalgásító gyanták. De akkor a kevertágyas akvarisztikaira ugye nem vonatkoznak ezek a problémák? Ez elvileg úgy cserél, hogy a végeredmény hidroxid és oxónium lesz, amik szépen megtalálják egymást és víz lesz belőlük. Egyesek szapulják az ioncserélt vizet, mások gond nélkül használják, de gondolom nem ugyanarra az eljárásra vonatkozik a sok negatívum meg a dicshimnusz is.
A konkrét kérdésem pedig az, hogy a kevertágyas gyanta hagy bármi meglepit a vízben, némi maradék keménységen kívül? Illetve a benzinkutas ioncserélt az ilyen technikával készül?

jojo said:
Hali!

Moszat

Erről ugyan már volt szó, az üzleti ioncserélt vizet sokan használják van akinél semmi gond nincs.Nálam nagymérvű barna algásodást okozott. Ezt teszteltem hónapokon át, és bebizonyosodott, hogy tényleg ettől volt.Ráadásul nagyon magas volt a szilikátszintje is.

De gondolom azt azért tudod mi a különbség egy desztillált víz és egy ioncserélt víz között?
 
Szevasztok!

Átböngésztem az egész topic-ot de egyértelmű választ nem kaptam a kérdésemre.
Nálunk a vezetékes víz bejövő ágára rá van kötve egy központi vízlágyító berendezés (EuroClear BlueSoft K 100 VR 34),
így néz ki: http://gazcenter.hu/spd/EUR-BS-K100-VR3 ... rtasi_kabi .
Sótablettával kell regenerálni, kb másfél havonta teszek bele egy zsákkal.
Az volna a kérdés, hogy az általa készített víz alkalmas e akvarisztikai célokra? :?:
Megköszönném, ha valaki megosztaná személyes tapasztalatait ezzel kapcsolatban.
Üdv: l :wave:
 
Hali!

Nos ezt írja:


EURO-CLEAR BlueSoft K100-VR34 vízlágyító berendezés

"A vízlágyító berendezések ioncserés eljárás alapján működnek. A kemény víz átáramlik az
ioncserélő gyantán, ahol ioncserével megtörténik a víz lágyítása. A berendezés ioncserélő gyantatöltete a Ca++ és Mg++ ionokat Na+ ionokra cseréli, amelyek magasabb vízhőmérsékleten sem válnak ki. A töltet bizonyos mennyiségű lágy víz letermelése után lemerül, ezért azt regenerálni kell. A regenerálás nagy tisztaságú NaCI oldat felhasználásával automatikusan történik. Regenerálás során a sóléből a Na+ ionok újra a gyantába kerülnek. A berendezés teljesen automatikus, elvégzi az összes tisztítási, regenerálási folyamatot. A kezelő személyzet részéről csak időszakos felügyeletet, valamint rendszeres só utánpótlást igényel.
A berendezésbe egyszerre több regenerálásra elegendő só tölthető, mivel a berendezés abból mindig csak annyit használ el, amennyi a gyanta regenerálásához szükséges.
A regeneráló só kézi adagolása nem szükséges, csak mennyiségét kell ellenőrizni, és szükség esetén után tölteni. A lágyításhoz alkalmazott kiváló minőségű gyanta egyik tulajdonsága, hogy a szemcsék mérete közel azonos. Ez kisebb regeneráló só fogyasztást, így alacsonyabb üzemeltetési költségeket jelent. A vezérlő automatika a lágyító gyanta regenerálását vízfelhasználási szünetben, éjszakai időpontban végzi. Erre azért van szükség mert a regenerálás alatt a berendezés nem változtat a belépő víz keménységén, így az lágyítatlanul jutna a hálózatba. A vízlágyító gyanta 0,1 nk° keménységű vizet állít elő. Az ivóvízre minimálisan engedélyezett 5 nk° keménységű víz eléréséhez a vizet lágyítás után mesterségesen fel kell keményíteni. A
bekeverő szelep a vízlágyító berendezés vezérlő fejében került elhelyezésre, így a lágyítóból már a beállított keménységű víz lép ki."
....................................................................

Amennyiben nincs az előírt visszakeményítés akkor sztem jó lehet.

De tudod: A puding pró.....
 
Házi vízlágyítót sokan használnak szerintem itt a fórumon is. Én talán Nigronál láttam először. A kemény csapvíznél mindenképp jobb. De egy RO azért más.
 
Köszi jojo a gyors reagálást! :)
A visszakeményítést lehet állítani, mennyi nk lenne az optimális?
A pudingpróbától félek, ezért tapogatózom itt a fórumon. Az aki 512 l-es lesz, elég gáz lenne ha beületés és beüzemelés után derülne ki,hogy mégsem műkszik a dolog. :?
üdv: l
 
Köszi Vik!

Szerinted akkor a lágyított vizet nyomassam át még egy RO készüléken?
Mennyiben lesz más az így előkészített víz?
Abban bíztam, hogy elegendő az ioncserés víz, tekintettel az akvárium méretére elég nagy mennyiségű vízre lesz szükség a vízcserék alkalmával. De ha sokkal jobb a RO akkor beruházok rá. :)
üdv: l
 
lagen said:
Köszi Vik!

Szerinted akkor a lágyított vizet nyomassam át még egy RO készüléken?
Mennyiben lesz más az így előkészített víz?
Abban bíztam, hogy elegendő az ioncserés víz, tekintettel az akvárium méretére elég nagy mennyiségű vízre lesz szükség a vízcserék alkalmával. De ha sokkal jobb a RO akkor beruházok rá. :)
üdv: l

Szerintem dobj egy üzit Nigro kollegára és biztosan megosztja veled a gyakorlati tapasztalatait. ;)
 
A RO tényleg jobb lenne, mert nem is lehet összehasonlítani a kettőt.
A RO nem csak lágyít de kiszedi a vízben lévő anyagok olyan részét is amit ez a házi víztisztító nem.De hát gondolom mindent elolvastál a RO készülékekről.

Viszont ha azt nézem, hogy a csapvíz is megfelelhet akkor---- ;)
 
Köszi Vik, Köszi jo!

Azt hiszem akkor megkérdezem Nigro-t nála, hogy vált be a házi vízlágyítós víz. ;)

Viszont ha azt nézem, hogy a csapvíz is megfelelhet akkor---- ;)[/quote]

Hát ez az . . . :p

üdv: l
 
Csak úgy mellesleg jegyezném meg,hogy nekünk a sütőhöz van ilyen rendszerű berendezés.Ez is a vízrendszerre van kötve és sóval kell regenerálni.
Légkeveréses,különböző fokozatban gőzösítő sütő.
 
A lényeg ebben a sorban van:
A berendezés ioncserélő gyantatöltete a Ca++ és Mg++ ionokat Na+ ionokra cseréli

Sajnos csak korlátozottan megfelelő, igazából nem lágyít, hanem iont cserél. Arra jó, hogy ne vízkövesedjen az aki, de a halak nem lágyvízben úszkálnak ;)
 
Back
Oldal tetejére